Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Kb. 1 órája jöttem haza a kis kocsimmal (f astra c16nz) és egy stop-tábla után indultam... 1 után ugye jött a második sebesség amikor felengedtem a kuplungot pici koppanás és utána nem volt hajtásom.sebességet gond nélkül tudok váltani,még kuplungolás nélkül is... Mi lehet a hibaforrás? Én a kuplungra tippelek,csak mivel nincs garázsom,ezért a vaksötétben már nem nagyon tudok aláfeküdni...Válaszotokat előre is köszi,Battafia.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Kb. 1 órája jöttem haza a kis kocsimmal (f astra c16nz) és egy stop-tábla után indultam... 1 után ugye jött a második sebesség amikor felengedtem a kuplungot pici koppanás és utána nem volt hajtásom.sebességet gond nélkül tudok váltani,még kuplungolás nélkül is... Mi lehet a hibaforrás? Én a kuplungra tippelek,csak mivel nincs garázsom,ezért a vaksötétben már nem nagyon tudok aláfeküdni...Válaszotokat előre is köszi,Battafia.

Ezt nem értem:S Miután ez történt, simán haza mentél vele, nem is volt semmi gond? Vagy úgy húztak haza? Ha a kuplung adta meg magát, akkor beteszed 2esbe, kuplungot benyomod és ráindítasz, ha megugrik, akkor széthullott az tuti, mert nem old szét (vagy elszakadt a bovden).

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Kb. 1 órája jöttem haza a kis kocsimmal (f astra c16nz) és egy stop-tábla után indultam... 1 után ugye jött a második sebesség amikor felengedtem a kuplungot pici koppanás és utána nem volt hajtásom.sebességet gond nélkül tudok váltani,még kuplungolás nélkül is... Mi lehet a hibaforrás? Én a kuplungra tippelek,csak mivel nincs garázsom,ezért a vaksötétben már nem nagyon tudok aláfeküdni...Válaszotokat előre is köszi,Battafia.

én se értem, de nem kell feltétlen aláfeküdni, sőt szemrevételezni felülről kell, alul nem sok minden van, vagy belül a váltóban......ha benne maradt vmelyik sebeségben esetleg lehet váltórudazat

Link to comment
Megosztás:

én se értem, de nem kell feltétlen aláfeküdni, sőt szemrevételezni felülről kell, alul nem sok minden van, vagy belül a váltóban......ha benne maradt vmelyik sebeségben esetleg lehet váltórudazat

Vagy szétugrott az egyik külső féltengelycsukló...de annak általában van előjele.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

96-os X16XEL motoros astrámnak nagyon nehezen kapcsolható a váltója, álló helyzetben megtalálni minden fokozatot, de menet közben úgy kell beeröltetni. Ha megmenet közben kiteszem üresbe, akkor lehetetlenség újra sebességbe tenni, meg kell álni a kocsival.

Az előbb megtaláltam a fórumon, hogyan kell beállítani ,

http://www.opelforum.hu/index.php?showtopic=1762

ezt valószínűleg holnap meg is csinálom, viszont a leírásban olyant írnak, hogy a váltón van egy kupak amit levéve egy 5-ös csavart. fúrószárat kell ide bedugni. Nekem viszont itt nincs olyan, jól gondolom, hogy ezt helyetesíti az a rugós nyomógom a váltón? Ezen kívűl azért megpróbálok egy olajcserét is. Autó amúgy apámé volt csak nekem adta, össz visz 1x mentem vele eddig, az is kész kílódás volt.

Előre is kösz a segítséget!

A héten megcsináltam az olajcserét, valami piros, gondolom gyári olaj lehetett benne, de már némileg kezdett zavaros lenni, illetve a levett takarólemezen is elég sok lerakódás volt. Csere után lényegesen jobb lett a váltó, most már vette a fokozatokat, csak a H vonal kicsit jobbra volt, ez is rátett, arra, hogy nehezen tudtam váltani, megtalálni a fokozatokat, főleg az 1-est és a 2-est.

Nagy takarítás miatt amúgy is le van véve a kardánbox, és látszik, hogy ha az 1-2 vonalában , a keretig magamfele húzva a váltókart, se előre se hátra nem lehet tolni a kart, csak ha kicsit visszaengedem.

Ma nekiálltam , hogy állítsak a rudazaton, sikerült is, de nem lett tökéletes, még így is kicsit akadt 1-2 vonalában. Úgy nézem, hogy meg vannak kopva az utastérben a váltórudazat alkatrészei, és jobbra-balra mozog is alul, úgy 1mm-t, váltókar aljában lévő fém csap is kicsit lépcsősre van már kopva. Azt szeretném kérdezni, hogy ide kapni minden alkatrészt? Főleg a keret két oldalába bepattintott szilikon betétes kupak miatt aggódok, mert ilyent nem találtam, se a cromax, se az unix oldalán, (gondolom a boltban azért részletesebb listájuk van). Vagy 2 óráig próbáltam finomkodva kinyomni, dróttal összenyomni az összes körmöt, de szerintem képtelenség, roncsolás mentesen kiszedni, nekem legalábbis nem sikerült..

Link to comment
Megosztás:

A héten megcsináltam az olajcserét, valami piros, gondolom gyári olaj lehetett benne, de már némileg kezdett zavaros lenni, illetve a levett takarólemezen is elég sok lerakódás volt. Csere után lényegesen jobb lett a váltó, most már vette a fokozatokat, csak a H vonal kicsit jobbra volt, ez is rátett, arra, hogy nehezen tudtam váltani, megtalálni a fokozatokat, főleg az 1-est és a 2-est.

Nagy takarítás miatt amúgy is le van véve a kardánbox, és látszik, hogy ha az 1-2 vonalában , a keretig magamfele húzva a váltókart, se előre se hátra nem lehet tolni a kart, csak ha kicsit visszaengedem.

Ma nekiálltam , hogy állítsak a rudazaton, sikerült is, de nem lett tökéletes, még így is kicsit akadt 1-2 vonalában. Úgy nézem, hogy meg vannak kopva az utastérben a váltórudazat alkatrészei, és jobbra-balra mozog is alul, úgy 1mm-t, váltókar aljában lévő fém csap is kicsit lépcsősre van már kopva. Azt szeretném kérdezni, hogy ide kapni minden alkatrészt? Főleg a keret két oldalába bepattintott szilikon betétes kupak miatt aggódok, mert ilyent nem találtam, se a cromax, se az unix oldalán, (gondolom a boltban azért részletesebb listájuk van). Vagy 2 óráig próbáltam finomkodva kinyomni, dróttal összenyomni az összes körmöt, de szerintem képtelenség, roncsolás mentesen kiszedni, nekem legalábbis nem sikerült..

Nem tudom ezeket kapni-e de nézd meg a motortérben a váltórudazat stiftet ha még nem volt cserélve ez is nagyon meg tud kopni és pontatlan tőle a váltás. Ezt viszont lehet kapni általában kifejezeten opel-alkatrészboltban.

1215043-20131012-Br3V5a.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Victor,

EPC hoz mindent, lehet kapni, cakk pakk minden műanyag, gumi, csapszeg, stb. 10e Ft. kb teli áron, de egy álom lesz a váltó. A képeden látható gumit viszont nem lehet kapni csak egyben az egészet, ide Én Lenkey-vel csináltattam új gumit, Calibrába, de anno kettőt és most be is raktam az Astrába is. Ég és föld a különbség. Amúgy az is be tudja csapni az ember ha a váltótartó és / vagy motortartó bak(ok) szarok már, mert ezáltal log a motor és / vagy váltó oldalra, hátra.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Köszi a segítséget, holnap délelőtt megrohamozom az autósboltot, megkérdezem mit tudnak hozni. Sajna itt Várpalotán kifejezetten opel alkatrészbolt nincs, csak valami maszek, és nemrég az Unix nyitott egy üzletet. Megnézem akkor ezt a csapszeget is, sajna elég nehéz a mechanikához hozzáférni, pont ott van felette az ABS cucca.

Bocsi a buta kérdésért, de minek a rövidítése az EPC?

Link to comment
Megosztás:

Electronic Parts Catalogue

Kösz, de akkor Laliii válaszának nincs értelme, mert ő azt írta, hogy "EPC hoz mindent, lehet kapni, cakk pakk minden műanyag,......

"

Ez számomra úgy értelmezhető, mint a széria nevének rövidítése. Meglesem akkor ezt a katalógust, már töltődik le :-)

Az előbb végeztem a motortérben a váltórudazat kioperálásával, a csapszeg amit Zotya975 írt, tényleg eléggé oda van, de a rudazat másik csapszegét is eléggé megmarta a rozsda, letisztítva ez is eléggé kotyog. Gömbfejek perselyei jónak tűnnek, de ha már ki van szedve akkor szerintem ezt is kicserélem, a gumi, a rudazatban szintén jónak tűnik, ebbe valami kemény műanyag van belesütve, meg ahogy nézem a csap nem is forog benne, így ha nem szakad szét akkor nem kell cserélni.

Visszarakás előtt szerintem lefestem, meg a gömbfejek is kapnak kis kenést, mindegyik full száraz volt. Mondjuk a váltó teteje tiszta olaj, képeken már a brigéciolozás utáni állapot látható.

19788923_9483add972e6cb685299d598c987b04

19788925_c61403221d27f186ddf0eac64c10d6e19788927_219a032954da0243dacb8bfe0df5989

Link to comment
Megosztás:

Kösz, de akkor Laliii válaszának nincs értelme, mert ő azt írta, hogy "EPC hoz mindent, lehet kapni, cakk pakk minden műanyag,......

"

Ez számomra úgy értelmezhető, mint a széria nevének rövidítése. Meglesem akkor ezt a katalógust, már töltődik le :-)

Az előbb végeztem a motortérben a váltórudazat kioperálásával, a csapszeg amit Zotya975 írt, tényleg eléggé oda van, de a rudazat másik csapszegét is eléggé megmarta a rozsda, letisztítva ez is eléggé kotyog. Gömbfejek perselyei jónak tűnnek, de ha már ki van szedve akkor szerintem ezt is kicserélem, a gumi, a rudazatban szintén jónak tűnik, ebbe valami kemény műanyag van belesütve, meg ahogy nézem a csap nem is forog benne, így ha nem szakad szét akkor nem kell cserélni.

Visszarakás előtt szerintem lefestem, meg a gömbfejek is kapnak kis kenést, mindegyik full száraz volt. Mondjuk a váltó teteje tiszta olaj, képeken már a brigéciolozás utáni állapot látható.

felújító készletet lehet kapni, és is azzal csináltam, igaz korábbi verzióhoz és tényleg 10ből megvolt

http://www.taylor.hu/astra/valto/

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Voltam az Unix-nál, nem túl kecsegtető a helyzet, tudtam rendelni felújító készletet, de csak a motortérben lévő közdarabhoz, ez két gömbfej perselyt, és a rögzítőcsap betétjét tartalmazza. De ezen kívül semmi <_< , segéd váltórúd állítólag 50 napja rendelés alatt ,kicserélném, mert van némi kottyanása, ami itt kicsi az a váltókar végén már nagy. Csapok szintén nincsenek, se a váltóhoz, a rugós se a az előbb említett közdarabba, és akkor még nem is említettem az utastérben, a váltókar tengelyéhez való cuccokat. Volt a katalógusban egy másik is (webáruházukban Impergon gyártmány) ez sincs már. Eladó régi ismerős, egy másik boltból, csak azt a szervizek tönkretették (maszek szerelők is már úgy hozatják házig az alkatrészeket), azzal biztat, hogy holnap megnézzük gyári szám alapján ami még kell. Elképzelhető, hogy van valami európai központi raktár ahonnan mégis meg tudják hozni? Lehet megnézem a Cromax-ot Fehérváron, az ő listájukban több mindent látok, csak kérdés ténylegesen van-e :unsure: .

Link to comment
Megosztás:

Voltam az Unix-nál, nem túl kecsegtető a helyzet, tudtam rendelni felújító készletet, de csak a motortérben lévő közdarabhoz, ez két gömbfej perselyt, és a rögzítőcsap betétjét tartalmazza. De ezen kívül semmi <_< , segéd váltórúd állítólag 50 napja rendelés alatt ,kicserélném, mert van némi kottyanása, ami itt kicsi az a váltókar végén már nagy. Csapok szintén nincsenek, se a váltóhoz, a rugós se a az előbb említett közdarabba, és akkor még nem is említettem az utastérben, a váltókar tengelyéhez való cuccokat. Volt a katalógusban egy másik is (webáruházukban Impergon gyártmány) ez sincs már. Eladó régi ismerős, egy másik boltból, csak azt a szervizek tönkretették (maszek szerelők is már úgy hozatják házig az alkatrészeket), azzal biztat, hogy holnap megnézzük gyári szám alapján ami még kell. Elképzelhető, hogy van valami európai központi raktár ahonnan mégis meg tudják hozni? Lehet megnézem a Cromax-ot Fehérváron, az ő listájukban több mindent látok, csak kérdés ténylegesen van-e :unsure: .

az utastérben a váltón én a gumi "gyürűt" cseréltem, márkaszervizben vettem

na ez sem volt túl passzentos, tekertem vmit alá

egyébként nekem is "lötyög" a váltókar alján lévő rúd a perselyében, de elég jó lett a többi cucc kicserélésével

Link to comment
Megosztás:

Cromax-tól ha minden igaz szerdára meglesz a segéd váltórúd(21),váltórudazat csapszeg(24), és a vezetőcsap a váltórudazathoz(22). Holnap meg kiderül akkor, hogy mit tudnak hozni, utastérben a váltókarhoz. Ami nehéz ügynek tűnik, az a 34-es szett(12,16,17), végszükség esetben veszek egy bontott váltókart, tengellyel. Utólag okos az ember, mert az oldalirányú kottyanást meg lehetett volna szüntetni, ha a kereten átdugok egy menetes szálat, és kicsit összehúzatom, csak nem akartam gányolni, azt hittem simán kapni ilyen kupakot, ha már kapcsolókar tengelyt (8)is árulnak..

19797043_906413e0185f6b1263f4d4aacf32f41

Link to comment
Megosztás:

Cromax-tól ha minden igaz szerdára meglesz a segéd váltórúd(21),váltórudazat csapszeg(24), és a vezetőcsap a váltórudazathoz(22). Holnap meg kiderül akkor, hogy mit tudnak hozni, utastérben a váltókarhoz. Ami nehéz ügynek tűnik, az a 34-es szett(12,16,17), végszükség esetben veszek egy bontott váltókart, tengellyel. Utólag okos az ember, mert az oldalirányú kottyanást meg lehetett volna szüntetni, ha a kereten átdugok egy menetes szálat, és kicsit összehúzatom, csak nem akartam gányolni, azt hittem simán kapni ilyen kupakot, ha már kapcsolókar tengelyt (8)is árulnak..

na nekem is az lötygött vagyis lötyög(34es), én 18ast cseréltem, meg kint 30,31,28-at (kb, nekem nem pont ilyen a váltórudazat)

egyébként nem lehet, hogy annak kell hagyni némi játékot? már a 34esnek, nem biztos hogy full illesztetségnek kell lennie, vagy igen?

én az ajtózárral jártam, úgy hogy mikor túl "jól" volt összerakva, nem ment igazán....

Link to comment
Megosztás:

Lehet,hogy tévedek, de ha jól nézem, akkor az 1-2, és a 5-ik fokozat kapcsolásánál a váltókar hozzáér a műanyag vázhoz(10). Ha most a váltókar tengelye(8) eközben jobbra-balra csúszkál az egyből beleviszi a pontatlanságot a váltásba. El tudom képzelni, hogy némi mozgást talán hagytak, ezt az tudná megmondani aki a soron összerakta és beállította. De ha passzentos az sem lehet probléma, mert a 16-os elem egy szilikongumi betét

Link to comment
Megosztás:

Megvan az egyik felújító szett, ez a motortérben lévő csuklóhoz van (30,31,32) és a 28, 29-es műanyag betéteket tartalmazza , 3300Ft-ot fizettem. Visszatérve a lötyögéshez, megrendelték nekem a 16,17 est, és ott egy másik robbantott ábrát néztünk, ami tartalmazott hézagoló lapot ebbe a kupakba, gondolom akkor a 8-as tengelynek is meg van határozva, hogy mennyire mozoghat oldalra. Gondolkodtam, hogy ezt is cserélem, mert sikerült pár mély karcot ejteni rajta, de a 6 ezer forintos ára visszatartott,

Link to comment
Megosztás:

Bocs, EPC= Electronic Parts Catalog, ebből van ez a kép is. Én a Calin a zöldel jelölt cuccokat, mindent kicseréltem., illetve kapott homokszorást az összes fém rész, s utána horganyt, s látható az új gumi rész is.

Valto_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Valto_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2010_04_01_V6_V_lt__Cuccok_020_www.kepfe

2010_04_01_V6_V_lt__Cuccok_023_www.kepfe

2010_04_01_V6_V_lt__Cuccok_www.kepfeltol

Illetve a Calin ezek helyett gyártottam magamnak műanyagból.

DSCF0933_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az Astrán nem voltam ilyen precíz, mert voltak fontosabb dolgok is, de egy barátom összetörte a Caliját, így abból ugrott át minden műanyag, új csapszeggel és nagyon jó lett a váltó.

Hogy állsz most Victor a cserékkel?

Link to comment
Megosztás:

Nagyon szép lett, így lehorganyozva. Valami festékkel én is lefestem összeszerelés előtt, van crome spray-m :-) . Nemrég csörögtek a székesfehérvári Cromaxtól, hogy megjött a két tengely (22,24) és a segédrúd (21) , kiváncsi leszek ebből milyent kapok, mert most egy full műanyag van rajta, de a weboldalukon olyant látok, mint amit te is építettél be. Délutános vagyok, munkahelyem meg ott van a bolttól pár száz méterre A váltókar kulisszájába, két oldalra a kupakokat az itteni Unix ígérte péntekre, mint írtam a 8 as műanyag tengelyt most inkább kihagyom, mert kicsit drága, és nem is tűnik kopottnak, bár sikerült pár mély karcot húznom bele mikor próbáltam szétszedni. Ide viszont én rendeltem még egy rugós biztosítású csapot is, ami a váltókart rögzíti. Sajna nekem nem jön ki egy 10-esből a generál. Unixnál a felújító szett 3300+ még amit pénteken hoznak 9070Ft, Cromaxos cucc meg 6700 Ft lesz, remélem Így már jól lesz. Kocsi apámé volt, csak nekem ajándékozta, meg adott hozzá egy másik bontott váltót is, mert szerinte az a rosz. Kb amennyit a váltócseréért fizettem volna azt most elköltöm alkatrészre. Söt valószínűleg kicserélés után még megvehettem volna ezeket a cuccokat, hogy jó is legyen. Váltót meg megpróbálom eladni, ha sikerül akkor valamennyit visszakapok az alkatrészek árából :-)

Link to comment
Megosztás:

sziasztok.valakinek nincs véletlen egy hibás f16 f17 váltoja?vagy törött?sos lenne mert elszált az 5. most szerelönél áll az 5.-re várva.kocsi nélkül meg nem szeretnék maradni 4 éves kis troger fiammal.minden segitséget elöre köszönök.

Pont most írtam , hogy nekem van egy váltóm elfekvőben, de csak annyit tudok, hogy 1.6 16 szelepeshez való. Majd megnézem van.e rajta valami szám jelölés, csak most rohanok melóba. Én amúgy Várpalotán Veszprém megyében lakom, lehet ez neked messze van.

Link to comment
Megosztás:

Pont most írtam , hogy nekem van egy váltóm elfekvőben, de csak annyit tudok, hogy 1.6 16 szelepeshez való. Majd megnézem van.e rajta valami szám jelölés, csak most rohanok melóba. Én amúgy Várpalotán Veszprém megyében lakom, lehet ez neked messze van.

szia.én ráckevén lakok,pestmegye.igazábol nekem csak az 5.seb kéne mert az szált el,ha valami konkrétabbat tudsz a váltorol jelez,váltom tipusa f16 c355.köszi elöre is.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.