Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

33 minutes ago, Stevy írta:

Ha váltórudazat állítás után egy hétig jobb volt a váltás, de most megint nagyon szar, meg a rükvercet be se veszi csak leállított motornál akkor stift csere lehet a megoldás, vagy valami nagyobb gázra gyanakodjak ? (Hétvégén leszek otthon ,hogy tényleg ránézzek és neki kezdjek, mert az otthoni kombi rosszalkodik.)

Először stift csere, aztán ha nem javul akkor az a két két gömbfejes összekötő rudat lehet cserélni.  Általában ezek kopnak. De ha nagyon kotyog a kar akkor ott is lehet a gumigyűrűt cserélni, vagy alája szigetelő szalagot tekerni.

Link to comment
Megosztás:

18 hours ago, Stevy írta:

Ha váltórudazat állítás után egy hétig jobb volt a váltás, de most megint nagyon szar, meg a rükvercet be se veszi csak leállított motornál akkor stift csere lehet a megoldás, vagy valami nagyobb gázra gyanakodjak ? (Hétvégén leszek otthon ,hogy tényleg ránézzek és neki kezdjek, mert az otthoni kombi rosszalkodik.)

Logikusan gondolkodva, először a lötyögéseket kellene megszűntetni(stift- és segédváltórúd csere), azután kellene állítgatni... ;)

A lötyögőshöz oly felesleges állítgatni, mert csak rosszabb lesz. :)

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, Stevy írta:

Rúd az még nem tűnt  lötyögősnek mikor néztem, de majd pénteken kiderül. Stift cserével kezdem aztán ha nem elég akkor jön a többi... 

Én cseréltem mindkettőt, mert nem nagy összeg. Viszont teljesen nem oldja meg a problémát, mert a stiftek lyukjai is kikopnak kicsit.

Érdemes a váltókar alján lévő gömbcsuklóban lévő gumigyűrűt is kicserélni és vagy vazelinnal vagy szilikonzsírral bekenni. A sima gépzsír nem jó oda...

Csillapítógyűrű

 

Link to comment
Megosztás:

20 minutes ago, Stevy írta:

Azon gondolkodtam ,hogy azt is cserélem még, vagy legalábbis megnézem milyen állapotban van. Az kar alján a csap simán kijön és után kitudom húzni az egész kart ?

022b20a2c0db09177af13a54ae6cf822.png

A képen, a 11-es alkatrészt elfordítod balra, majd hátrafelé kihúzod, majd a váltókar felfelé szépen kijön!

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
4 órája, Laliiii írta:

F15 váltó... Megyek vele, ha elengedem hirtelen a gázt vagy rálépek hirtelen a gázra akkor csattan kicsit valami. Ha a difi lóg akkor annak milyen tűnetei vannak? Egyik kerék felemelve, egyesben a váltó akkor a kerék mekkorát foroghat el? 

A keréknek simán el kéne fordulnia sebességben. A bajos difinek jellegzetes hangja van.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Laliiii írta:

F15 váltó... Megyek vele, ha elengedem hirtelen a gázt vagy rálépek hirtelen a gázra akkor csattan kicsit valami. Ha a difi lóg akkor annak milyen tűnetei vannak? Egyik kerék felemelve, egyesben a váltó akkor a kerék mekkorát foroghat el? 

Nekem elöl a kormányösszekötő adott koppanió-kottyanó hangot terhelés váltáskor, tehát gázadáskor vagy gázelvétkor, kuplung felengedésekor. Minél durvábban léptem le a kuplungról váltás után és minél kisebb fokozatban annál hangosabb volt.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Azt vettem észre hogy a kuplungom csak akkor old ha teljesen (padlólemezig taposva) kinyomom a pedált. Ha már egy kicsit felengedem (1-2cm) már elkezd fogni. 

Lehet ezen állítani vagy kuplungcsere a megoldás?? Már régebben is eléggé lent fogott de most már zavaró mert alig tudom néha sebességbe tenni.

Köszi előre is .  

Link to comment
Megosztás:

14 órája, tuccer írta:

Sziasztok.

Azt vettem észre hogy a kuplungom csak akkor old ha teljesen (padlólemezig taposva) kinyomom a pedált. Ha már egy kicsit felengedem (1-2cm) már elkezd fogni. 

Lehet ezen állítani vagy kuplungcsere a megoldás?? Már régebben is eléggé lent fogott de most már zavaró mert alig tudom néha sebességbe tenni.

Köszi előre is .  

Üdv, egyedül a kuplung bowdenen tudsz állítani ahol be van akasztva a villába a váltó tetején. Az utastér felé próbáld először tekergetni aztán nézd hogy javul-e valamit. Piros jel jobbra lent:

2128915-20160211-617xP5.jpg

 

 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 02. 11. at 8:47 AM, zotya975 said:

Üdv, egyedül a kuplung bowdenen tudsz állítani ahol be van akasztva a villába a váltó tetején. Az utastér felé próbáld először tekergetni aztán nézd hogy javul-e valamit. Piros jel jobbra lent:

2128915-20160211-617xP5.jpg

 

 

Köszi , holnap rápróbálok aztán meglátom mi lesz. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, X16SZR motort készülök párosítani (F13C374 helyett) egy F16W372 ablakos vátlóval (ami tudomásom szerint egy C20NE motoros F Astráról származik).

Annyiból off a téma hogy egy G Astrába akarom beépíteni,így a tartóbakokkal is kicsit variálnom kell+ a hidraulikus kuplungot kiváltom a bowdenesre.

A kuplungtárcsa egy dízel kadetté kerül bele (24 fog,200mm átmérő),Féltengelyek erősebb G astrából (33 külső fogszám,34 belső fogszám-ugye a 22 fogas helyett).

Viszont lenne két kérdésem,egyrészt egyáltalán van-e még rajtam kívül hozzám hasonló "elvetemült" aki nekiállt ilyesminek,ha igen mik a tapasztalatai?

És még egy hogy az F16 váltón ugye hosszabb a nyelestengely,és kilóg a végéből egy vékonyabb szár...mibe kellene ennek belecsúszni? Esetleg egy csapágy-vagy egy persely? Hol kapok ilyet hozzá? És az X16SZR motorhoz belepasszol a főtengely végébe vagy a lendkerékbe? Vagy ha nemes egyszerűséggel nem teszek oda semmit az probléma lehet-e? (mivel az F13-as nyelestengelye sem csusszan be a kuplungtárcsán kívül sehová)

 

Előre is köszönöm a tanácsokat mint "új ember".

Üdv mindenkinek.

Link to comment
Megosztás:

42 perce, opelag99 írta:
42 perce, opelag99 írta:

 

Sziasztok, X16SZR motort készülök párosítani (F13C374 helyett) egy F16W372 ablakos vátlóval (ami tudomásom szerint egy C20NE motoros F Astráról származik).

Annyiból off a téma hogy egy G Astrába akarom beépíteni,így a tartóbakokkal is kicsit variálnom kell+ a hidraulikus kuplungot kiváltom a bowdenesre.

A kuplungtárcsa egy dízel kadetté kerül bele (24 fog,200mm átmérő),Féltengelyek erősebb G astrából (33 külső fogszám,34 belső fogszám-ugye a 22 fogas helyett).

Viszont lenne két kérdésem,egyrészt egyáltalán van-e még rajtam kívül hozzám hasonló "elvetemült" aki nekiállt ilyesminek,ha igen mik a tapasztalatai?

És még egy hogy az F16 váltón ugye hosszabb a nyelestengely,és kilóg a végéből egy vékonyabb szár...mibe kellene ennek belecsúszni? Esetleg egy csapágy-vagy egy persely? Hol kapok ilyet hozzá? És az X16SZR motorhoz belepasszol a főtengely végébe vagy a lendkerékbe? Vagy ha nemes egyszerűséggel nem teszek oda semmit az probléma lehet-e? (mivel az F13-as nyelestengelye sem csusszan be a kuplungtárcsán kívül sehová)

 

Előre is köszönöm a tanácsokat mint "új ember".

Üdv mindenkinek.

Mintha Wookie említett olyat hogy egyes váltóknál a nyeles tengely meg van támasztva a főtengelyben egy tűgörgős csapággyal...szerintem keresd meg őt a problémáddal.

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Üdv mindenkinek.  Autóm c16nz kombi f13 váltó. Problémám a következő. Motorfelújítás, komplett kuplung csere, váltó olajcsere után 250 km ment az autó majd hazafelé  elment a hajtás. Meg álltam  megnézni nem lehetett látni semmit hangja nem volt. Tovább is tudtam menni. Ezt még egyszer megcsinálta de hazavitt. Viszont este melóba már nem  tudtam elmenni. Kuplung  bowdenre gyanakodtunk mert az újat nem igazán sikerült beállítani, magasan volt a pedál. Na akkor régi bowden vissza autó ment is 25 km. majd megint  vége. Pedál visszahúzó rugó ki volt akadva. Váltó vissza le mert a kuplung felől csörgést hallottunk. A kuplungon semmi nem látszik jónak néz ki. Féltengelyek rendben bár a bal belső csukló lóg így  cserések. Sebességet mindet veszi azzal nem volt baj. Még annyi, hogy gázadásra üresbe is mér a km óra kap a spirál hajtást. Mi difire gyanakszunk ötlet valakinek. Tapasztalt e valaki hasonlót. Köszi előre is.  

Módosítva : Gabesz83
Link to comment
Megosztás:

38 perce, Gabesz83 írta:

Üdv mindenkinek.  Autóm c16nz kombi f13 váltó. Problémám a következő. Motorfelújítás, komplett kuplung csere, váltó olajcsere után 250 km ment az autó majd hazafelé  elment a hajtás. Meg álltam  megnézni nem lehetett látni semmit hangja nem volt. Tovább is tudtam menni. Ezt még egyszer megcsinálta de hazavitt. Viszont este melóba már nem  tudtam elmenni. Kuplung  bowdenre gyanakodtunk mert az újat nem igazán sikerült beállítani, magasan volt a pedál. Na akkor régi bowden vissza autó ment is 25 km. majd megint  vége. Pedál visszahúzó rugó ki volt akadva. Váltó vissza le mert a kuplung felől csörgést hallottunk. A kuplungon semmi nem látszik jónak néz ki. Féltengelyek rendben bár a bal belső csukló lóg így  cserések. Sebességet mindet veszi azzal nem volt baj. Még annyi, hogy gázadásra üresbe is mér a km óra kap a spirál hajtást. Mi difire gyanakszunk ötlet valakinek. Tapasztalt e valaki hasonlót. Köszi előre is.  

Bár nagyon nem értek hozzá, de emeld fel az elejét, mindkét oldalt, tedd sebességbe aztán forgasd meg az egyik oldalt, a másik oldalnak ellentétesen kellene fordulnia.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 02. 21. at 15:18, opelag99 írta:

Sziasztok, X16SZR motort készülök párosítani (F13C374 helyett) egy F16W372 ablakos vátlóval (ami tudomásom szerint egy C20NE motoros F Astráról származik).

Annyiból off a téma hogy egy G Astrába akarom beépíteni,így a tartóbakokkal is kicsit variálnom kell+ a hidraulikus kuplungot kiváltom a bowdenesre.

A kuplungtárcsa egy dízel kadetté kerül bele (24 fog,200mm átmérő),Féltengelyek erősebb G astrából (33 külső fogszám,34 belső fogszám-ugye a 22 fogas helyett).

Viszont lenne két kérdésem,egyrészt egyáltalán van-e még rajtam kívül hozzám hasonló "elvetemült" aki nekiállt ilyesminek,ha igen mik a tapasztalatai?

És még egy hogy az F16 váltón ugye hosszabb a nyelestengely,és kilóg a végéből egy vékonyabb szár...mibe kellene ennek belecsúszni? Esetleg egy csapágy-vagy egy persely? Hol kapok ilyet hozzá? És az X16SZR motorhoz belepasszol a főtengely végébe vagy a lendkerékbe? Vagy ha nemes egyszerűséggel nem teszek oda semmit az probléma lehet-e? (mivel az F13-as nyelestengelye sem csusszan be a kuplungtárcsán kívül sehová)

 

Előre is köszönöm a tanácsokat mint "új ember".

Üdv mindenkinek.

Sziasztok!

Olvasva ezt egy kicsit összezavarodtam, kérem segítsetek helyretenni a gondolataim. Az 1.6-os az nem kisblokkos a C20NE pedig nagy?

Ha igen akkor egy az egybe felmegy az F16 váltó, vagy adapter kell?

Lehet más váltó is felmenne az 1.6 blokkra, és mik jöhetnek szóba?

Előre is köszönöm ha valaki felhomályosít, lehet eddig tévhitben gondolkodtam.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, Gabesz83 írta:

Üdv mindenkinek.  Autóm c16nz kombi f13 váltó. Problémám a következő. Motorfelújítás, komplett kuplung csere, váltó olajcsere után 250 km ment az autó majd hazafelé  elment a hajtás. Meg álltam  megnézni nem lehetett látni semmit hangja nem volt. Tovább is tudtam menni. Ezt még egyszer megcsinálta de hazavitt. Viszont este melóba már nem  tudtam elmenni. Kuplung  bowdenre gyanakodtunk mert az újat nem igazán sikerült beállítani, magasan volt a pedál. Na akkor régi bowden vissza autó ment is 25 km. majd megint  vége. Pedál visszahúzó rugó ki volt akadva. Váltó vissza le mert a kuplung felől csörgést hallottunk. A kuplungon semmi nem látszik jónak néz ki. Féltengelyek rendben bár a bal belső csukló lóg így  cserések. Sebességet mindet veszi azzal nem volt baj. Még annyi, hogy gázadásra üresbe is mér a km óra kap a spirál hajtást. Mi difire gyanakszunk ötlet valakinek. Tapasztalt e valaki hasonlót. Köszi előre is.  

A váltóba rendesen bepattantak a féltengelyek, egyik sem tudott kicsúszni? Főleg amelyik lóg, nem azért lóg mert ki van csúszva?

Link to comment
Megosztás:

Igen a helyére ment rendesen és ha forgatom a másik is fordul az ellenkező irányba. Viszont ha megmozgatom a két belső csuklónál akkor lóg a difi legalább egy fél cm. Még annyi, hogy  gond e hogy két kuplungtárcsa nem teljesen egyforma. A régi LUK

 https://cromax.hu/kuplung/kuplung_mechanika/kuplung_keszlet/kuplungszett_opel_astra_f_1992-1998corsa_b_1993-2000_25007

az új sachs

http://www.unixauto.hu/TL_IMAGES/02338/02338558.unk

 a kis tárcsa a 4 kis rugóval nincs az újon.

Módosítva : Gabesz83
Link to comment
Megosztás:

22 perce, Gabesz83 írta:

Igen a helyére ment rendesen és ha forgatom a másik is fordul az ellenkező irányba. Viszont ha megmozgatom a két belső csuklónál akkor lóg a difi legalább egy fél cm. Még annyi, hogy  gond e hogy két kuplungtárcsa nem teljesen egyforma. A régi LUK

 https://cromax.hu/kuplung/kuplung_mechanika/kuplung_keszlet/kuplungszett_opel_astra_f_1992-1998corsa_b_1993-2000_25007

az új sachs

http://www.unixauto.hu/TL_IMAGES/02338/02338558.unk

 a kis tárcsa a 4 kis rugóval nincs az újon.

Annak a rugóknal csak a csillapításban van szerepük, attól még működni kellene. Rendesen visszaengedi a kart a kuplungbowden a váltó tetején? Most semmi kapcsolat nincs a motor-kerekek között? Ha sebességbe téve tologatod az autót nem is forgatja a motort? Ha leveszed a váltó oldal deknijét a nyeles tengely forog vagy már az is áll ha lelépsz a kuplungról sebességben?

Link to comment
Megosztás:

A kuplung karjánál nem látok problémát. Az autó ha a kerekein van sebességben el lehet tolni nincs hajtás. Felbakolás után ha be indítom és végigrakom az összes sebességet    mindegyikben hajt a kerék de amint kap egy kis terhelést elmegy a hajtás még magas fordulaton is meg lehet támasztani. A nyeles tengelyt nem tudtam megnézni mert a váltó le van véve. A difire ötlet miért lóg ennyire.

Link to comment
Megosztás:

17 órája, Gabesz83 írta:

A kuplung karjánál nem látok problémát. Az autó ha a kerekein van sebességben el lehet tolni nincs hajtás. Felbakolás után ha be indítom és végigrakom az összes sebességet    mindegyikben hajt a kerék de amint kap egy kis terhelést elmegy a hajtás még magas fordulaton is meg lehet támasztani. A nyeles tengelyt nem tudtam megnézni mert a váltó le van véve. A difire ötlet miért lóg ennyire.

Hát passz, ha megcibálom a féltengely belső csuklóját a váltónál nekem is kottyan egy kicsit. Először derítsd ki hogy a nyeles tengely forog-e mert ha nem akkor a kuplunggal van gond. Ha az forog akkor gyanakodhatsz a difire, ebben az esetben szerintem egyszerűbb egy bontott váltót felrakni mint szerelgetni.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.