Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

T. janesz75!

Pollenszűrő csere leírás:

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_all/einbau/HBMxnqjn.pdf

Köszönet érte a MANN-FILTER Magyarországnak!

Motorolaj, motorolajszűrő, levegőszűrő, benzinszűrő tudod mikor volt cserélve?

Köszönöm, nagyon nagy segítség. Így már neki merek vágni a cserének. A légszűrőt már cseréltem, olaj ezután következik és ami használt autó vásárlása után kötelező. A vezérműszíj lett volna az első de kellemes meglepetés volt hogy láncos az autó. A benzinszűrőt is cserélni kellene?

Egyébként a fórumot már átolvastam, sok hasznos dolgot tudtam meg, de elkerülte a figyelmemet ez a leírás amit küldtél.

Köszi még egyszer.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nagyon meleg van mostanában, erre nekem pont most döglött be a klímám.Hétvége lévén nem tudtam szerelőhöz vinni, de addig is tájékozódnék a lehetséges okokról, nehogy felkészületlenül érjen a dolog a szervízben.

A hiba egyszerűen annyi, hogy nem hűt. Menet közben egyik pillanatról a másikra azt vettem észre,hogy nem hideg levegőt fúj hanem a kinti hőmérsékletűt. semmi különös jel nincs nem ad hangot, a gombon a lámpa világít és a motor fordulatszáma is ugyanúgy megemelkedik kicsit ha alapjáraton bekapcsolom.

Az autóm 2004-es 1.2 benzin 72 ezer Km-rel. Ami biztos,hogy nem volt még gond a klímával. Milyen gyakran kell a klímát szervizelni? Nyomás, olaj miegymás...Pollenszűrő rendszeresen cserélve van.

Egy infó: Nem tudom másnál hogy van de nekem ha sokat megyek ilyen melegben akkor a nagyobb jobbos kanyarban a jobb lábamra folyik jéghideg víz, néhány csepp nem literszámra, na ma miután már nem ment a klímám ez a víz is langyos volt.

Köszi a segítséget

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nagyon meleg van mostanában, erre nekem pont most döglött be a klímám.Hétvége lévén nem tudtam szerelőhöz vinni, de addig is tájékozódnék a lehetséges okokról, nehogy felkészületlenül érjen a dolog a szervízben.

A hiba egyszerűen annyi, hogy nem hűt. Menet közben egyik pillanatról a másikra azt vettem észre,hogy nem hideg levegőt fúj hanem a kinti hőmérsékletűt. semmi különös jel nincs nem ad hangot, a gombon a lámpa világít és a motor fordulatszáma is ugyanúgy megemelkedik kicsit ha alapjáraton bekapcsolom.

Az autóm 2004-es 1.2 benzin 72 ezer Km-rel. Ami biztos,hogy nem volt még gond a klímával. Milyen gyakran kell a klímát szervizelni? Nyomás, olaj miegymás...Pollenszűrő rendszeresen cserélve van.

Egy infó: Nem tudom másnál hogy van de nekem ha sokat megyek ilyen melegben akkor a nagyobb jobbos kanyarban a jobb lábamra folyik jéghideg víz, néhány csepp nem literszámra, na ma miután már nem ment a klímám ez a víz is langyos volt.

Köszi a segítséget

Nézesd meg a feltöltött gáz mennyiségét, nyomását és a rendszered zártságát első körben (természetesen ha mindezek mellett a kompresszorod is működik rendesen...) egy klímással. Lehetséges a gáz mennyisége kevés, esetleg szivárog valahol a rendszer.

Link to comment
Megosztás:

Én inkább szivárgásra gyanakodnék de honnan jut a lábára a víz? Milyen víz az?

Kondenzvíz lehet a klímától, de az nem a vezető oldalon, hanem az anyósoldalon csöpög. Lehet hogy valahol beázol?! :lol:

Ja, nézd meg, hogy megy-e egyáltalán a klíma, tehát ha bekapcsolod, akkor behúz-e a kompresszor kuplungja (forog-e a belső rész).

-Ha forog, de nem hűt akkor kevés a töltet.

-Ha nem forog, akkor is lehet kevés a gáz, mivel a nyomáskapcsoló hűtőközeg nélkül nem engedi járni a klímát.

-Utolsó lehetőség, hogy valami elektromos hiba van, kiment valahol egy bizti, vagy egy relé halt el, emiatt nem megy a klíma...

Sok sikert, remélem segítettem...

Link to comment
Megosztás:

Megnéztem: A bizti jó, a kompresszor külső gyűrűje forog, ha bekapcsolom a klímát, a lámpa világít-fordulatszám megemelkedik-kompresszoron nem látok változást (minek kéne forogni?) tehát nem húz be...

Annyi, hogy néhány perc járatás után az utastérben a bejövő alumínium csövek (a lábtérnél lehet látni) felforrósodtak.

A furcsa hogy egyik pillanatban még hideg levegő a másikban meleg, nem volt átmenet. Talán elengedte valahol a gázt.

Na mindegy, a héten klíma szervíz. Majd referálok pontosan mi volt...

Link to comment
Megosztás:

Nekem tavaly ugyan ez volt vagy legalább is nekem is reggel ment a klíma délután nem. Elmentetm újratöltetni kevés volt benne asszem 300g, leengedtettem nyomáspróba, új gáz semmi. Mehettem klímáshoz, mert a kompresszoral volta a baj, újra kellett tekercseltetnem. Természetesen a feltöltött gáz felét lenyúlták. A tekercselés még mindig olcsóbb volt mint az új kompresszor és garit adtak 1 évet. Ember azt mondta6 éves astráknál elő szokot fordúlni. Aztán lehet neked más van de én így jártam.

Link to comment
Megosztás:

Ember azt mondta6 éves astráknál elő szokot fordúlni.

Ember nem jól mondta: több astrás ismerősöm is van akiknek a verda jóval túl van a hatodik éven és a klímának - kompresszornak semmi baja.

Mond meg embernek ne ijezgessen feleslegesen... :lol:

Feltöltési mennyiség 700gr + olaj is kell bele, ezt előszeretettel kispórolják, vagy figyelmetlenségből kihagyják aztán a kompresszor beáll végleg...

Remélem ember ilyet nem szokott csinálni.... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ember nem jól mondta: több astrás ismerősöm is van akiknek a verda jóval túl van a hatodik éven és a klímának - kompresszornak semmi baja.

Mond meg embernek ne ijezgessen feleslegesen... :lol:

Feltöltési mennyiség 700gr + olaj is kell bele, ezt előszeretettel kispórolják, vagy figyelmetlenségből kihagyják aztán a kompresszor beáll végleg...

Remélem ember ilyet nem szokott csinálni.... :lol:

Ha a rendszer nem lett megbontva, csak elszökött a gáz, akkor nem kell bele önteni(szivatni) olajat. Ezt csak abban az esetben kell és szabad pótolni, ha a rendszerből (kompresszorból) az összes olaj ki lett öntve.

Ennek a magyarázata rém egyszerű, ha túl sok olaj van a kompresszorban, akkor a dugattyúk nem tudnak sűríteni, szétnyomják a lemez-szelepeket.

Sajnos a rendszerben nincs nívó, vagy ilyesmi, ezért más módon aki olajat tölt a rendszerbe az a kompresszor épségével játszik (ami köztudott, hogy nem 5 ft!)

Link to comment
Megosztás:

Megnéztem: A bizti jó, a kompresszor külső gyűrűje forog, ha bekapcsolom a klímát, a lámpa világít-fordulatszám megemelkedik-kompresszoron nem látok változást (minek kéne forogni?) tehát nem húz be...

Annyi, hogy néhány perc járatás után az utastérben a bejövő alumínium csövek (a lábtérnél lehet látni) felforrósodtak.

A furcsa hogy egyik pillanatban még hideg levegő a másikban meleg, nem volt átmenet. Talán elengedte valahol a gázt.

Na mindegy, a héten klíma szervíz. Majd referálok pontosan mi volt...

Szóval. külső gyűrű alatt mit értesz? A bordásszíj tárcsát, amit a motor forgat? Ennek forognia kell, ha jár a motor -mivel az hajtja a szíjon keresztül.

A kuplung ("belső gyűrű") ami a kompresszort a szíjtárcsához kapcsolja. Akkor kell forgásban látnod, ha bekapcsolod a klímát, járó motornál.

A kuplung az a rész, ami a szíjtárcsán túllóg. Ha ez nem forog, akkor nem megy a klíma.

Kevés gáz, leégett behúzótekercs lehet az oka egyaránt, ha nem forog.

A csövek meg sztem amiatt melegszenek, mert a motortól bevezetik a hőt...

Ha ilyen hirtelen váltás volt a hideg-meleg közt, kicsi az esély hogy gáz probléma lenne. Akkor fokozatosan csökken a hűtőteljesítmény, nem pedig egyik percről a másikra... De persze majd pontosat csak az tud mondani, aki látja, messziről csak tippelgetni tudok (gyógyítani meg egyenlőre nem :lol: )

Link to comment
Megosztás:

Lehet rosszúl mondta de az volt a baja. Megcsinálták és azóta nincs baj. Célszerű viszont egy helyen csináltatni a klíma töltés és javítást is mivel én feltöltött gázzal mentem és a felét lenyúlta a "szaki" aki csinálta a kompresszort. Leengedte a bentlévő gázt vissza már nem tudta nyomni biztos xar volt a gépe. gázzal olajat is nyom a klíma töltő gép asszem.

Link to comment
Megosztás:

Lehet rosszúl mondta de az volt a baja. Megcsinálták és azóta nincs baj. Célszerű viszont egy helyen csináltatni a klíma töltés és javítást is mivel én feltöltött gázzal mentem és a felét lenyúlta a "szaki" aki csinálta a kompresszort. Leengedte a bentlévő gázt vissza már nem tudta nyomni biztos xar volt a gépe. gázzal olajat is nyom a klíma töltő gép asszem.

Akkor pancser volt, egyrészt, másrészt szennyezte a környezetet.

Hivatalosan csak akkor lehet ilyesmivel foglalkozni, ha zöldkártyás minősítése van az embernek, illetve megvannak a cuccai.

Ehhez szükség van egy hűtőközeg lefejtőre, ami maradék nélül le tudja fejteni a cumót...

Olajat nem nyom bele semmi...

Anno úgy tanították, hogy az olaj mennyisége kritikus a kompresszor szempontjából. Ált. +-50g-os tűrése van a mennyiségnek. Láttam olyan Mercit, amiben két csepp olaj sem volt. Összeégett a kompresszora. Másik véglet pont egy F Astra volt, amibe kb fél liter olajat öntött ( kb 2 deci helyett) az okos ember. Namost, a kompresszor totálkáros lett, a szelepei kiegyenesedtek...

És mivel nincs az az ember aki belelát, hogy mennyi olaj van a rendszerben, ezért ezt csak úgy tudod megoldani, ha üres kompresszorba szivatod be vákuum alatt az olajat.

Ez az egy helyen csináltatni... Evidens hogy mindkettő keresni akar rajtad, főleg ha tudják hogy máshová viszed a motyódat.

Sőt, mondok jobbat, ha nekem idehoznak egy kocsit, hogy a másik klímás ezt meg azt mondta, akkor közlöm vele, hogy megcsinálom, de garanciát nem vállalok rá, mert más klímás belenyúlt!

Sajnos ezzel már a jóhiszeműségem miatt megjártam... Más szaki okosban kicserélte a tömítéseket, hagyományos gumi tömítésekre (amik nem bírták a hűtőközeget). Megtöltöttem nyomáspróba után, minden ok volt. 1 hónap múlva hozta vissza a tag, hogy nem hűt. szétszedtem a rendszert, kiderült hogy megette a gáz a gumitömítést. Nemvolt mit csinálni, kicseréltem őket, de a töltet gázt buktam...

Másik ilyen kuncsaft, aki vízműves, és gondolja hogy maga megcsinálja a csőkötéseket, és valami nagynyomású toldó betétet rakott a sérült csőbe. Megmondtam, hogy megtöltöm, de ha elmegy, ne sírjon. Emberem félévente jön tölteni... De ha ez neki jó... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Nekem anno olyan géppel csinálták, ami teljesen automata....rácsatlakoztatták, leszívta belőle az összes olajat és gázt, mait természetesen meg is mért, majd levákumolta az egészet...várt vele egy darabig...ezzel is ellenőrizte hogy nincs e esetleges szivárgás, majd beállítottak neki mennyi legyen a gáz töltöttek utánna egy kis olajat, majd majd vissza szívatták a rendszerbe. tettem még bele szivárgás jelzőt is. utánna ki is derált rá pár hétre, hogy a töltő szelep golyója nem tömített addig a legjobban...egy kis lökdösés a golyónak és felűlt rendesen, azóta semmi szívárgás, de szerintem max jövőre újra elmegyek ezekhez a szakikhoz...ennek az akciónak kb 4 éve....azóta is teljesen rendben megy a klímám, de azért jó néha ellenőriztetni... :lol:

ja és a 6 évesről pedig annyit hogy az enyém pár hét és 10 lesz....kopp..kopp :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hát rajtam a klíma javítást kereste meg magát a gázt. Mivel nekem azt mondta hogy, elő szokott fordulni 6 évesnél idősebb astráknál, ezt mondom itt is. Nálam elő fordult. Mint mondta szokott...

Aztán hogy másnál nem jött elő az egy dolog a visszahívás kampányt is azért csinálják mert "elő szokott fordulni"

Miért is szennyezte a környezetett? Nem mintha lenne olyan műhely ami nem szennyezné :lol:

Sajnos ahol töltöttem a gázt nem akarták szétszedni a kompresszort mivel tipus idegen :lol:

"""Sőt, mondok jobbat, ha nekem idehoznak egy kocsit, hogy a másik klímás ezt meg azt mondta, akkor közlöm vele, hogy megcsinálom, de garanciát nem vállalok rá, mert más klímás belenyúlt!""""

Én meg ahol nem adnak munkára garit nem hagyom ott és kész és elmondom a spanoknak hogy oda ne.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kérdésem lenne...

Egy ismerösöm sétált az utcán,látja egy majdnem zsir uj auto,áll egyhelyben,klima megy bent és alul csepeg valami,majd elkezdett folyni neki meséli...

Oda megy szol az illetönek hogy valami folyik az autobol,erre ö azt mondja tudom hisz a klima dolgozik....

Szoval ha megy a klima akkor folyik belölle valami kondenz viz vagy mi ez ???????Mennyi folyik igy belölle???????

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kérdésem lenne...

Egy ismerösöm sétált az utcán,látja egy majdnem zsir uj auto,áll egyhelyben,klima megy bent és alul csepeg valami,majd elkezdett folyni neki meséli...

Oda megy szol az illetönek hogy valami folyik az autobol,erre ö azt mondja tudom hisz a klima dolgozik....

Szoval ha megy a klima akkor folyik belölle valami kondenz viz vagy mi ez ???????Mennyi folyik igy belölle???????

Igen, az a kondenz víz, ami folyik, mint minden klímánál. A levegőből összegyűjtött párából keletkezik. Ha jól tudom...

Link to comment
Megosztás:

Hát rajtam a klíma javítást kereste meg magát a gázt. Mivel nekem azt mondta hogy, elő szokott fordulni 6 évesnél idősebb astráknál, ezt mondom itt is. Nálam elő fordult. Mint mondta szokott...

Aztán hogy másnál nem jött elő az egy dolog a visszahívás kampányt is azért csinálják mert "elő szokott fordulni"

Miért is szennyezte a környezetett? Nem mintha lenne olyan műhely ami nem szennyezné :lol:

Sajnos ahol töltöttem a gázt nem akarták szétszedni a kompresszort mivel tipus idegen :lol:

"""Sőt, mondok jobbat, ha nekem idehoznak egy kocsit, hogy a másik klímás ezt meg azt mondta, akkor közlöm vele, hogy megcsinálom, de garanciát nem vállalok rá, mert más klímás belenyúlt!""""

Én meg ahol nem adnak munkára garit nem hagyom ott és kész és elmondom a spanoknak hogy oda ne.

Ebben az esetben utat engedek az embernek, nekem ettől nem lesz kevesebb a kenyerem!

Azért ezt a "nem nyúlok hozzá, mert más csinálta" dolgot nem szó szorosan kell érteni. Olyan esetekre van ez, amikor jön a tag, hogy a másik klímás megcsinálta, tuti hogy jó, csak meg kell tölteni. Na erre asszem egyetlen józaneszű ember sem vállal garanciát.

Természetesen ilyenkor nem kérek el annyit a javításért, mintha alaposan átnézném a berendezést.

Azt azért elárulom hogy a környékről elég sok ember jön hozzánk, azzal hogy ehhez meg ahhoz a szerelőhöz járt eddig, és nem lett jó soha. Közben kiderül a triviális hiba (rossz csatlakozás, stb). Ezzel egyúttal el is mondja a kuncsaft, hogy a másik szaki mindig legombolt róla x ezer ft-ot a javításért.

Nálunk javított klímára 1 év garit vállalunk. Természetesen a gari csak akkor él, ha a klímának nem valami más baja lesz (pl volt olyan, hogy hozták oda a kocsit, hogy nem jó a klíma, mi csináltuk, gari... igenám, csak kiderült, hogy a kocsit rommá törték. összerakták ugyan, de a klímával bepróbálkoztak, hogy hátha elbírja a gari! :lol: )

Nálunk nincs típus idegen. Mindegyiket ember rakta össze, ember is szedi szét! :lol:

Környezetszennyezésről meg csak annyit, hogy a freonszármazékokat okolják 60-70%ban az ózonlyukak kialakulásában!

Igaz, hogy a mai gázok már környezetbarátok, de ez nem azt jelenti, hogy használ a környezetnek.

Link to comment
Megosztás:

Igen, az a kondenz víz, ami folyik, mint minden klímánál. A levegőből összegyűjtött párából keletkezik. Ha jól tudom...

bocsássatok meg hogy így írom, de ha már autót vezettek, ti is ebben a világban éltek...ti nem jártatok fizika és kémia órákra, hogy ilyet kérdeztek? VAgy nem láttatok még hűtőt? ahogy a hőmérséklet lecsökken az elpárologtatón, a felülete olyan hideg ahhoz, hogy kb 8 Celsius fokos levegőt fújjon ki, ott akár fagyás is van vagy legalábbis az átáramló levegő pára/víz-tartalma kicsapódik (le kondenzálódik, mint a desztillálásnál...ezt csak tanultátok) és ezt lehet látni...nem akarok senkit sem bántani, de valahol olyan furcsa számomra, hogy vki aki jogosítványt szerzett, úgy gondolja pl, hogy a kílma kondenzvize a kipufogón jön ki, vagy hogy egyáltalán mi az a víz vagy más folyadék ami kifolyik az autóból klímázás közben... :lol:

Link to comment
Megosztás:

bocsássatok meg hogy így írom, de ha már autót vezettek, ti is ebben a világban éltek...ti nem jártatok fizika és kémia órákra, hogy ilyet kérdeztek? VAgy nem láttatok még hűtőt? ahogy a hőmérséklet lecsökken az elpárologtatón, a felülete olyan hideg ahhoz, hogy kb 8 Celsius fokos levegőt fújjon ki, ott akár fagyás is van vagy legalábbis az átáramló levegő pára/víz-tartalma kicsapódik (le kondenzálódik, mint a desztillálásnál...ezt csak tanultátok) és ezt lehet látni...nem akarok senkit sem bántani, de valahol olyan furcsa számomra, hogy vki aki jogosítványt szerzett, úgy gondolja pl, hogy a kílma kondenzvize a kipufogón jön ki, vagy hogy egyáltalán mi az a víz vagy más folyadék ami kifolyik az autóból klímázás közben... :lol:

:lol:

Link to comment
Megosztás:

Mondjuk én már láttam olyan autót aminek a kipuffjából folyt valami állandóan, vékony sugárban. Akkor az mi volt?

Az is kondenzvíz. Csak az az égéstérből távozó gázok hideg kipufogóban (főleg a katalizátorban, mert annak nagy

felülete van) történő nedvességtartalom kicsapódásából van :lol:

Link to comment
Megosztás:

bocsássatok meg hogy így írom, de ha már autót vezettek, ti is ebben a világban éltek...ti nem jártatok fizika és kémia órákra, hogy ilyet kérdeztek? VAgy nem láttatok még hűtőt? ahogy a hőmérséklet lecsökken az elpárologtatón, a felülete olyan hideg ahhoz, hogy kb 8 Celsius fokos levegőt fújjon ki, ott akár fagyás is van vagy legalábbis az átáramló levegő pára/víz-tartalma kicsapódik (le kondenzálódik, mint a desztillálásnál...ezt csak tanultátok) és ezt lehet látni...nem akarok senkit sem bántani, de valahol olyan furcsa számomra, hogy vki aki jogosítványt szerzett, úgy gondolja pl, hogy a kílma kondenzvize a kipufogón jön ki, vagy hogy egyáltalán mi az a víz vagy más folyadék ami kifolyik az autóból klímázás közben... :lol:

Számomra világos, és szerintem minden műszaki beálítottságú ember számára is. Aki számára meg nem, annak meg lehet olyan dolog világos és természetes amihez hozzá se tudnál vagy tudnék szólni. Úgyhogy én nem nézném le az ilyen embereket.

Véleményem szerint tízből legalább kilenc ember nem tudná mire való a párologtató, és hogy hogyan működik.....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.