Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


koroszt

Recommended Posts

Sebesség jeladó.

A km óra hátán van egy kis bizbasz, a spirál felett. 3 érintkező megy rá :excl:

Köznyelven útjeladónak hívják, hogy mi köze a hőfokhoz azt nem tudom de úgy működik hogy a km óra hátolján a spirál hajt egy tárcsát mely fel van osztva 4 világos és 4 sötét szeletre. a felette levő "bizbasz" egy optoelektronika. A világos és sötét cikkejek váltakozásából tudja a vezérlő egység hogy mozog az autó.
Link to comment
Megosztás:

Keresek valamit amiről gőzöm sincs, hogy mi lehet! :(

Annyit tudok, hogy kapcsolási rajzon valami 731 vagy P21 a kódja, és szabad fordításban valami "megtett út jeladó/érzékelő" a neve.

Erre kéne a digitális óra-külső hőfok kijelző egyik madzagját rákötni. De hogy mi köze lehet egy idő és hőfok kijelzőnek a megtett úthoz???!!! :excl:

a digit óra nem mutat átlagfogyasztást vagy hasonló dolgot?

estleg ott lehet köze az útjaladónak.

Link to comment
Megosztás:

Köznyelven útjeladónak hívják, hogy mi köze a hőfokhoz azt nem tudom de úgy működik hogy a km óra hátolján a spirál hajt egy tárcsát mely fel van osztva 4 világos és 4 sötét szeletre. a felette levő "bizbasz" egy optoelektronika. A világos és sötét cikkejek váltakozásából tudja a vezérlő egység hogy mozog az autó.

Ja, az optoelektronika meg egy infra adó-vevőből álló érzékelő, jelerősítő egység, ami negatív impulzusokat küld a hozzá kapcsolt elektronikáknak (pl. ECU, BC) Az impulzusok sűrűségéből számolja ki a BC, hogy pl. mekkora sebességgel megy az autó. Az ECU-t nem érdekli a sűrűség, mert nem tudja mire használni, de ha van jel (gurul az autó), akkor nem engedi az alapjáratot 8-900-ra leesni, csak ha megszűnt az impulzus (megállt az autó).....

:excl: Nem akartam ennyire tudományosan leírni, mert egyszerűbben fogalmazva érthetőbb olyannak is, aki nem profi a témában. :(

Az, hogy hány szeletke van attól is függ, hogy Delco vagy Vdo óracsoport van benne.

a digit óra nem mutat átlagfogyasztást vagy hasonló dolgot?

estleg ott lehet köze az útjaladónak.

Nálunk az "F"-ben az óra-dátum-külső hőfok kijelző (TID) alkalmas sebességmérésre is 53 km/h-ig. A 2 állítógombot egyszerre megnyomva kiírja az aktuális sebességet. Logikusan ehhez be kell legyen kötve a sebességjel az órától.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Halihó! Rakom össze a c Kadettemet x20xev-vel és adódott egy problémám. Az agr szelep csatlakozója. A motortéri kábelkorbácsomból csak egy kék csati jön ki ami rámegy a hőmérséklet jeladóra meg egy saru ami szintén. Már az injektorokig szétbontottam hátha régebben valaki lekötötte, de sehol semmi. Még nyoma sincs hogy ott volt. Honnan kéne jönnie annak a barna végű kétszálas csatlakozónak? Ja és van ott még egy vastag szürke csatlakozó zöld szigetelő gumival ami a lambdaszonda meletti csatinál található. egy piros és egy fekete kábel megy bele! Az hova megy? Onnan kapja a kompjuter a tápot? Vagy az mi?

Link to comment
Megosztás:

Hello mindenki ! kérdésem lenne hogy akarok egy motor vezérlő elektronikát venni c20xe hez de látom van pár fajta pl nekem egy nagy GY betü van rajta de van neten GQ GX szal mi a külömbség?vagy nemszámít mert gondolom valameik a dis es de honnan tudom meik az vagy csak GYset vegyek?

Link to comment
Megosztás:

Hello mindenki ! kérdésem lenne hogy akarok egy motor vezérlő elektronikát venni c20xe hez de látom van pár fajta pl nekem egy nagy GY betü van rajta de van neten GQ GX szal mi a külömbség?vagy nemszámít mert gondolom valameik a dis es de honnan tudom meik az vagy csak GYset vegyek?

GQ jelzésűt ne vegyél mert az C20NE-hez való.

A GY jelölés az érdekes, EPC szerint ugyanis ilyen jelölésű motorvezérlő nem is létezett C20XE motorhoz. :lol: :lol:

Neked gondolom korai C20XE-d van, gyári indításgátló nélkül. Akkor pedig 3 féle vezérlő jöhet szóba, mégpedig az FX, GX és PT jelzésű. Ebben a sorrendben alvázszám szerint az első (FX jelű) a legkorábbi C20XE-khez való (L-es alvázszámig), a második (GX jelű) a későbbi (M-es és N-es alvázszámú) Vectrákhoz, míg a harmadik (PT) a legutolsó (P-s alvázszámú) C20XE-khez (gyaníthatóan ez már DIS-es). Van még egy HC jelzésű is, az szintén DIS-es, de gyári indításgátlóval szerelt C20XE-khez való.

Info a jelölésekről:

139594-20101219-GdOLp2.jpg

Link to comment
Megosztás:

http://www.promotron.com/list/opel.htm 0 261 200 481 GM 90 410 502 GY ienem van

Neked Vectrád van, nem? (Legalábbis az avatarodon az látszik)

Csak mert a GY jelzésű vezérlő az eredetileg Calibrához van (ezért nem találtam az EPC-ben a Vectránál - bár nem tudom ennek van-e jelentősége, hiszen mindegyik C20XE és a jelek szerint működött is vele a Vectra), valamint ez a cikkszám sincsen már benne az EPC-ben, ennek a vezérlőnek a cikkszáma: 90421783 (GY jelzésű természetesen), nem pedig 90410502.

Amúgy ugyanehhez az évjárathoz Vectrában a GX jelű vezérlőt hozza, szóval sztem arra egész nyugodtan kicserélheted. A többivel nem tudom mennyire csereszavatos.

Link to comment
Megosztás:

Ma elkezdődött egy újabb elektronika hiba, mégpedig a 92 Vezérműtengely szenzor hiba. Elindítom, és kinn is marad a hiba.. De ha menetközbe leveszem a gyújtást és visszateszem, utána jó, de ha megint megállok és indítom megint kint van a hiba :lol: 30.000km van a szenzorba, ennyi idő alatt megadhatta magát? :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ma elkezdődött egy újabb elektronika hiba, mégpedig a 92 Vezérműtengely szenzor hiba. Elindítom, és kinn is marad a hiba.. De ha menetközbe leveszem a gyújtást és visszateszem, utána jó, de ha megint megállok és indítom megint kint van a hiba :D 30.000km van a szenzorba, ennyi idő alatt megadhatta magát? :)

Meg.

De érdemes ránézned a szenzorra menő csatlakozóban lévő 3 vezeték állapotára, mert Asszonykáméban már a 2év alatt a 3. jeladónál jöttem rá a turpisságra: el van rehülve a vezetékek szigetelése és néha rövidrezár és dobja a hibát. De amióta javítottam a szigetelési problémát azóta tökéletes. Nem tart sokból, lehúzod a csatiról a gumit és már látod is a vezetékeket :)

Link to comment
Megosztás:

Meg.

De érdemes ránézned a szenzorra menő csatlakozóban lévő 3 vezeték állapotára, mert Asszonykáméban már a 2év alatt a 3. jeladónál jöttem rá a turpisságra: el van rehülve a vezetékek szigetelése és néha rövidrezár és dobja a hibát. De amióta javítottam a szigetelési problémát azóta tökéletes. Nem tart sokból, lehúzod a csatiról a gumit és már látod is a vezetékeket :D

Én is ezt csináltam vele és jó lett :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok !

Pár oldallal előrrébb már adtatok tanácsot AC pumpával kapcsolatban, és részben meg is fogadtam. :-)

Relét cseréltem, nem állok ferde talajra és mindig a minimum fölött tartom benzinnel a a tankot, viszont pumpát még nem cseréltem.

Idáig sikerült megoldanom úgy a dolgot (nem akart reggelente hidegbe indúlni mert az ac nem ment mindig. Napközbe ilyen problémám nem volt), a relé két lábáról (asszem 37 és 80) bevittem 2 vezetéket az utastérbe egy sikkes kapcsolóra és mielött bármit csinálnék beültem bekapcsoltam 20 mp-re és utána minden ok volt az indításkor. Ha nem igy teszem akkor jóesetben a gyujtásra rakáskor megy 2-3 mp-t amit valami szabályoz, de a nyomás nem mindig elég és másodszorra csak kínkeservesen(több gyujtára rakás után) volt hajlandó ujra működni.

Ma reggel valamiért (talán a mínuszok + sikerült tegnap kicsit elhasználni a benzint és ma majd úgyis tankolok...) nem hajlandó egyáltalán megnyikkanni az ac. hallom hogy gyujtásra rakáskor elől a relé csattog, ill gyujtás nélkül a kapcsolóval próbálgattam, és kattogó hang jön a tankból de semmi több. Van e megoldás arra hoyg életre leheljem, hoyg legalább hétfőn munkába el tudjak menni, ill opelboltba. Gondolkodtam hogy tankolok egy 5 l -es kannába és beteszem a tárolóba ami TILOS de legalább felmelegszik és talán ha beöntöm helyrejön, de ebbe már nem bízok.

Valakinek valami 5let?

Ill néztem neten többhelyen is no name opelbe valót ami nem 18-25.000 től kezdődik mint az UNIX vagy egyéb helyeken.

C18NZ motor központi befecskendezés. Ha jól olvastam akkor ebbe az alacsonynyomású (0.76 Bar ?) Tankon belüli AC való. Ezért kérnek 12.000-t alsó szűrőtányérral. + gondolom tömítés. Pécs Páfrányutcai Opel bolt. Tudtok e ennél olcsóbban? És ugye a 3-4 bar os csak a hengerenkénti 2000cc-s mocikba való?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok !

Pár oldallal előrrébb már adtatok tanácsot AC pumpával kapcsolatban, és részben meg is fogadtam. :-)

Relét cseréltem, nem állok ferde talajra és mindig a minimum fölött tartom benzinnel a a tankot, viszont pumpát még nem cseréltem.

Idáig sikerült megoldanom úgy a dolgot (nem akart reggelente hidegbe indúlni mert az ac nem ment mindig. Napközbe ilyen problémám nem volt), a relé két lábáról (asszem 37 és 80) bevittem 2 vezetéket az utastérbe egy sikkes kapcsolóra és mielött bármit csinálnék beültem bekapcsoltam 20 mp-re és utána minden ok volt az indításkor. Ha nem igy teszem akkor jóesetben a gyujtásra rakáskor megy 2-3 mp-t amit valami szabályoz, de a nyomás nem mindig elég és másodszorra csak kínkeservesen(több gyujtára rakás után) volt hajlandó ujra működni.

Ma reggel valamiért (talán a mínuszok + sikerült tegnap kicsit elhasználni a benzint és ma majd úgyis tankolok...) nem hajlandó egyáltalán megnyikkanni az ac. hallom hogy gyujtásra rakáskor elől a relé csattog, ill gyujtás nélkül a kapcsolóval próbálgattam, és kattogó hang jön a tankból de semmi több. Van e megoldás arra hoyg életre leheljem, hoyg legalább hétfőn munkába el tudjak menni, ill opelboltba. Gondolkodtam hogy tankolok egy 5 l -es kannába és beteszem a tárolóba ami TILOS de legalább felmelegszik és talán ha beöntöm helyrejön, de ebbe már nem bízok.

Valakinek valami 5let?

Ill néztem neten többhelyen is no name opelbe valót ami nem 18-25.000 től kezdődik mint az UNIX vagy egyéb helyeken.

C18NZ motor központi befecskendezés. Ha jól olvastam akkor ebbe az alacsonynyomású (0.76 Bar ?) Tankon belüli AC való. Ezért kérnek 12.000-t alsó szűrőtányérral. + gondolom tömítés. Pécs Páfrányutcai Opel bolt. Tudtok e ennél olcsóbban? És ugye a 3-4 bar os csak a hengerenkénti 2000cc-s mocikba való?

Előfordul, hogy csak megakadt, és polaritásfordítással megindul visszafelé, majd utánna rendesen is, de akkor is halódik, és cserélni kell. Igazából a benzin hőmérséklete semilyen hatással nincs a működésére. 12 ezernél olcsóbban nem nagyon találsz.

Link to comment
Megosztás:

Előfordul, hogy csak megakadt, és polaritásfordítással megindul visszafelé, majd utánna rendesen is, de akkor is halódik, és cserélni kell. Igazából a benzin hőmérséklete semilyen hatással nincs a működésére. 12 ezernél olcsóbban nem nagyon találsz.

Használtan :D

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.