Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

Etapokkal max 2000-2500km lehet egy csere.

Igazából csak azért cserélem ilyen sűrűn, mert a versenykm-ek alatt végig 6-7ezres fordulaton max gázon

üzemel a motor, és hát ez eléggé lerövidíti az olaj élettartamát. Így amikor elkezd kokszosodni az olaj, akkor

mindenképpen cserélem. Ezzel megelőzöm a hidrotőkés gondokat, ilyen olajcserés szokások mellett nem jön

elő szinte sosem a hidrotőke nyomáscsökkenése, azaz a melegen kopogás.

Nekem most ~6 ezer lehet benne az átalakítás óta, és azért sok élmény volt ezidő alatt. :blush:

Átállok majd 7500-ra az a biztos.

Link to comment
Megosztás:

  • 5 weeks later...

Meg februarban kaptam Toletek tanacsot olajtekno tomitessel kapcsolatban. Most esedekes a csere (2001-es evjaratu Astra F Classic X14NZ csupan 64 ezer km-rel). Vegigolvastam ezt a forumot es sok emberrel beszeltem mar arrol (szereloktol markaszervizes alkalmazottakig), hogy erdemes-e 10W-40-rol 5W-40-re valtani. A szerelok, markaszervizesek tobbnyire azt javasoltak, hogy maradjak a 10W-40-nel, az olajosok pedig a "100 ezer km-ig szintetikust" elv alapjan 5W-40-es olajokat ajanlottak nekem. Itt a forumon a korabbi hozzaszolasok alapjan megoszlottak a velemenyek.

1. Akik akkor ugyanezzel a kerdessel szembesultek, es a valtas mellett dontottek, milyen tapasztalatokat szereztek?

2. Az esetleges nagyobb olajfogyasztason kivul szarmazhat valamilyen problemam abbol, ha 5W-40-re valtok?

3. Mi a helyzet akkor, ha olyan 5W-40-est rakok bele, ami longlife tipusu? Nyilvan nem 30 ezer km-nel akarnam lecserelni, hanem joval hamarabb...

Elore is koszonom, ha megosztjatok a tapasztalataitokat.

Link to comment
Megosztás:

Maradj a 10W40-nél.

Olajat 10e, max 15e km-ként cserélni kell, attól függetlenül hogy mit mondanak a márkaszervízben az okosok. :rolleyes:

A longlife egyébként azt jelenti, hogy hosszabb ideig stabil az olaj, vagyis nem válnak ki az adalékok belőle.

A normál olajnál ez az idő egy év, longlife esetén 2 vagy 3. A futásteljesítménye viszont azonos. :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Maradj a 10W40-nél.

Olajat 10e, max 15e km-ként cserélni kell, attól függetlenül hogy mit mondanak a márkaszervízben az okosok. :rolleyes:

A longlife egyébként azt jelenti, hogy hosszabb ideig stabil az olaj, vagyis nem válnak ki az adalékok belőle.

A normál olajnál ez az idő egy év, longlife esetén 2 vagy 3. A futásteljesítménye viszont azonos. :mellow:

Kedves Gabor!

Megkoszonve az eddigi tanacsaidat arra kerlek, hogy fuzz egy ervet a tanacsodhoz. Nem kell meggyoznod, mert az olajat mindig 10 ezer km-enkent cserelem, es valoszinuleg maradok a 10W-40-nel (Mobil S). Am annyi tanacsot es ellentetes "szakertoi" velemenyt hallottam, hogy kifejezetten bosszant az, hogy nem tudom, kinek higgyek. Az olajszakertok nem Opel-tulajdonosok, es szerintem sokszor az auto markajatol es tipusatol fuggetlenul adnak altalanos tanacsot. Neked viszont eppen ezzel a tipussal van oriasi tapasztalatod. Szoval miert nem ajanlod a szintetikusra valo valtast 64 ezer km-nel? Milyen problemam lehet belole?

Elore is koszonom a valaszt.

Link to comment
Megosztás:

Bocsi, hogy beleszólok de nagyon egyszerű a magyarázat:

10W40 kell bele ez a gyári ajánlás!!!

persze ettől el lehet térni de X14NZ-hez még az Autodata-ban sem írnak 5W40 olajat (ami pl: Corsa C-hez való).

Mobil S 10W40 az jó választás azt használom évek óta, én a nagy igénybevétel miatt 8500 km után cserélek olajat. (C14NZ ---> C14SE) :rolleyes:

Röviden összefoglalva lehet bele tenni 5W40-et is de számodra ez csak pénzkidobás nem fog tőle a pl: a motorkopás, öregedés kitolódni stb. A X14NZ nem egy "pörgős" moci (azaz nem forgatod el 4000-6500 tartományba) bőven elég neki a 10W40-es olaj. Ha jót akarsz a mocinak akkor inkább a gyakrabban cserélj olajat, igénybevételtől függően 8500 - 10000 km-enként.

Link to comment
Megosztás:

Kedves Gabor!

Megkoszonve az eddigi tanacsaidat arra kerlek, hogy fuzz egy ervet a tanacsodhoz. Nem kell meggyoznod, mert az olajat mindig 10 ezer km-enkent cserelem, es valoszinuleg maradok a 10W-40-nel (Mobil S). Am annyi tanacsot es ellentetes "szakertoi" velemenyt hallottam, hogy kifejezetten bosszant az, hogy nem tudom, kinek higgyek. Az olajszakertok nem Opel-tulajdonosok, es szerintem sokszor az auto markajatol es tipusatol fuggetlenul adnak altalanos tanacsot. Neked viszont eppen ezzel a tipussal van oriasi tapasztalatod. Szoval miert nem ajanlod a szintetikusra valo valtast 64 ezer km-nel? Milyen problemam lehet belole?

Elore is koszonom a valaszt.

Ahogy Udi is mondta nem az a gyári ajánlás. Magyarul nem ahhoz az olajhoz tervezték a motort. Bizonyos illesztések nem megfelelően fogját tartani a nagyobb viszkozitású olajat, ezáltal nem lesz megfelelő a kenés.

Link to comment
Megosztás:

Udi, Tápiószecső, Opel16V!

Köszönöm mindhármotoknak a tanácsot. Nem értetlenkedtem, csak rettentően zavart, hogy a márkaszervízesek, a szerelők és olajszakértők egymást cáfolva állítottak ezt-azt. Nem szoktam ahhoz, hogy a kompetens (vagy annak vélt) emberek nem értenek egyet. Maradok a Mobil S 10W-40-nél.

Link to comment
Megosztás:

Alapjaiban jó cikk, tényleg érdemes elolvasni.

Viszont egy kifogást emelnék a szerző elméletével kapcsolatban:

saját magát is cáfolja azzal, amikor azt javasolja, hogy csak 3mp-et várjunk indítás után az indulással.

Ugyanis előtte nem sokkal azt mondja, hogy a több napja álló motor esetében előfordul, hogy leürülnek

az olajjáratok, és ilyenkor hosszú idő, mire feláll a rendszerben a megfelelő olajnyomás. Nos, ehhez még

hozzátenném, hogy amíg ténylegesen átforog az olaj a rendszeren hidegindítás után, eltelhet akár fél perc

is, főleg a téli hidegben mézzé avanzsált olaj esetében. Tehát mindenképpen érdemes szerintem várni a

motor elindítása után 20-30mp-et, amíg kialakul az elégséges kenés a motorban.

A másik észrevételem, hogy egy valótlanság is van a cikkben: amikor azt állítja, hogy az alapjáraton

járatás esetében nem melegszik hamar a motor. Dehogyisnem. Fizika. A motorblokk és benne a hűtő-

közeg csak kis részben melegszik a súrlódás által termelt hőtől (főleg jó olaj esetén), nagyobb részben a

hengerben tartózkodó forró gázoktól. És mivel az alapjárat a legkisebb fordulatszám üzemben, itt fog a

legtöbb ideig a hengerben tartózkodni a forró gáz, így nagyobb a hőátadás is a hengerfalaknak, ezen

keresztül pedig a hűtőközegnek és a blokknak. Tehát nagyon is hasznos az alapjárati melegítés ilyen

szempontból (arról nem is beszélve, hogy hideg motor esetében az emelt fordulatszám exponenciálisan

növekvő kopást eredményez).

Link to comment
Megosztás:

A másik észrevételem, hogy egy valótlanság is van a cikkben: amikor azt állítja, hogy az alapjáraton

járatás esetében nem melegszik hamar a motor. Dehogyisnem. Fizika. A motorblokk és benne a hűtő-

közeg csak kis részben melegszik a súrlódás által termelt hőtől (főleg jó olaj esetén), nagyobb részben a

hengerben tartózkodó forró gázoktól. És mivel az alapjárat a legkisebb fordulatszám üzemben, itt fog a

legtöbb ideig a hengerben tartózkodni a forró gáz, így nagyobb a hőátadás is a hengerfalaknak, ezen

keresztül pedig a hűtőközegnek és a blokknak. Tehát nagyon is hasznos az alapjárati melegítés ilyen

szempontból (arról nem is beszélve, hogy hideg motor esetében az emelt fordulatszám exponenciálisan

növekvő kopást eredményez).

Érdekes gondolat, de alapjáraton kevesebb benya kerül a hengerbe. Kevés benya meg kevés hő, vagy nem?

Amúgy nekem sem melegszik nagyon alapjáraton, ha gurulok vele akkor sokkal gyorsabb.

Link to comment
Megosztás:

Érdekes gondolat, de alapjáraton kevesebb benya kerül a hengerbe. Kevés benya meg kevés hő, vagy nem?

Amúgy nekem sem melegszik nagyon alapjáraton, ha gurulok vele akkor sokkal gyorsabb.

A levegő-benzin keverék aránya nagyjából egyforma. :unsure:

Szal kevesebb benzinhez kevesebb levegő is járul :rolleyes:

Ha elindulsz, mentálisan gyorsabban telik az idő :mellow:

Link to comment
Megosztás:

A levegő-benzin keverék aránya nagyjából egyforma. :unsure:

Szal kevesebb benzinhez kevesebb levegő is járul :rolleyes:

Ha elindulsz, mentálisan gyorsabban telik az idő :mellow:

Naezaz. Ha adott idő alatt 2 egység üzemanyagot égetünk el abból több hő fejlődik, mintha csak 1 egységet égettünk volna. (ugyanolyan arány mellett)

Nemcsak mentális a különbség. Hidegebb teleken is kb. 5 perc míg eléri az üzemi hőfokot lassú menet közben, állásban tuti nincs ennyi idő alatt ott.

Link to comment
Megosztás:

Nemcsak mentális a különbség. Hidegebb teleken is kb. 5 perc míg eléri az üzemi hőfokot lassú menet közben, állásban tuti nincs ennyi idő alatt ott.

Az lehet, hogy menet közben 5 perc alatt melegszik fel, de ez alatt az 5 perc alatt 2-3-(4)x többet forog a motor, mint alapjáraton. Álló helyzetben járatva viszont 10-15 perc kell neki, tehát ugyanott vagyunk (szó szerint ugyanott, ezért célszerűbb inkább elindulni :mellow: )

Egyébként én sem melegítem állva (max. 30mp-et várok), mert "soha" nem melegedne fel, viszont a melóhelyről biztos mindig elkésnék (csak nem kelnék negyed órával előbb!). No, meg a környezetszennyezésről nem is beszélve! :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Az lehet, hogy menet közben 5 perc alatt melegszik fel, de ez alatt az 5 perc alatt 2-3-(4)x többet forog a motor, mint alapjáraton. Álló helyzetben járatva viszont 10-15 perc kell neki, tehát ugyanott vagyunk (szó szerint ugyanott, ezért célszerűbb inkább elindulni :mellow: )

Egyébként én sem melegítem állva (max. 30mp-et várok), mert "soha" nem melegedne fel, viszont a melóhelyről biztos mindig elkésnék (csak nem kelnék negyed órával előbb!). No, meg a környezetszennyezésről nem is beszélve! :rolleyes:

Én is ezt mondtam. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Naezaz. Ha adott idő alatt 2 egység üzemanyagot égetünk el abból több hő fejlődik, mintha csak 1 egységet égettünk volna. (ugyanolyan arány mellett)

Nemcsak mentális a különbség. Hidegebb teleken is kb. 5 perc míg eléri az üzemi hőfokot lassú menet közben, állásban tuti nincs ennyi idő alatt ott.

Viszont feleannyi ideje van a forró gáznak átadnia a hőt a hengerfalnak. :unsure:

Egyébként érdekes mérés lenne, szerintem majd írok egy ilyen tesztprogramot az omega BC-re. :mellow:

Abban egyetértünk, hogy 20-30mp járás után érdemes elindulni, de abban más a véleményünk, hogy

elindulva hamarabb melegszik. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Viszont feleannyi ideje van a forró gáznak átadnia a hőt a hengerfalnak. :D

Egyébként érdekes mérés lenne, szerintem majd írok egy ilyen tesztprogramot az omega BC-re. :unsure:

Abban egyetértünk, hogy 20-30mp járás után érdemes elindulni, de abban más a véleményünk, hogy

elindulva hamarabb melegszik. :rolleyes:

Elindulva biztos hamarabb melegszik, mivel szerintem 2x akkora fordulaton nem 2x annyi üzemanyag megy bele, hanem jóval több (itt most az alapjárat és a 2000ren dolgozó részterhelt motorról lenne szó).

-Alapjáraton 1 litert fogyaszt óránként kb., 2000 forudulaton (~60nál) meg mondjuk 5-6-ot óránkánt.

Valahol itt érzem elásva a kutyát.

És indulás előtt szeritnem is járatni kell picit (pláne a turbót). :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Majd megcsinálom a tesztprogramot az omira, és akkor meglátjuk hogy melyik esetben hogy melegszik. :unsure:

Szerintem nagyjából hasonló eredmény fog kijönni. :rolleyes:

Az égési hőtermelésről pedig Anti tudna gyakorlati tapasztalatokat mondani, a benzinmennyiség függvényében :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Én saját tapasztalatból tudom, hogy ha hideg motort alapjáraton melegítem, kell neki legalább 15 perc, mire eléri az üzemi hőmérsékletet (0C körüli környezeti hőmérsékletnél), ha viszont elindulok vele, 6-8 perc elég (úgy, hogy nem pörgetem 2500 fölé). :rolleyes:

A dieselről nem is szólva, azt alapjáraton járatva fél óra alatt se tudtam üzemi hőmérséklet közelébe se melegíteni...

Link to comment
Megosztás:

Én meg az omegán is úgy vettem észre, hogy nagyon hasonló az idő a két verzió között,

meg hát nem egy autón kalibráltam vízhőmérsékletet a BC-n, és mindegyik 10 percen belül

elérte álló helyzetben az üzemi hőmérsékletet (az már más kérdés, hogy vagy további 10 percet

kellett várni a venti elindulásáig, mert kinyitott a termosztát, és jött a hideg víz a hűtőből :rolleyes: ).

Dízelnél mondjuk nemtom mi a helyzet, az biztos később melegszik, mert ugye jobb a

hatásfoka. De az menet közben is ugyanúgy később melegszik.

Link to comment
Megosztás:

meg hát nem egy autón kalibráltam vízhőmérsékletet a BC-n, és mindegyik 10 percen belül

elérte álló helyzetben az üzemi hőmérsékletet

És mind állt előtte egy napot? Vagy csak fél-egy órával előtte érkezett?

Amúgy biztos nem konstans minden autónál az álló és mozgó helyzetben történő felmelegedési idő hányadosa. Lehet valahol tényleg elenyésző a különbség, de láthatod azért van ellenpélda rendesen.

Link to comment
Megosztás:

Igen, általában két órát szoktak állni, és ezalatt még ha nem is teljesen, de azért közel úgy

lehűltek. Az omin sokszor próbáltam anno sw frissítés után a régóta álló omit melegíteni, és

ugyanúgy ment a vízhő. Szerintem azért sok ellenpéldába beleszámítható a mentális időmérési

eltérés, vagyis hogy haladva rövidebbnek tűnik az idő :rolleyes:

De mint mondtam, mérek, és közzéteszem majd az eredményeket. :mellow:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.