Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Hűtés, fűtés, vízhőfok.


komega

Recommended Posts

Hideg motornál fehér füstnek kell kijönnie?

Én hengerfelyre gyanakszom. Azt tudni kell hogy gázüzemű az autó amit októberbe tetettem bele. Elképzelhető mivel a gáz magasabb oktánszámnak felel meg hogy kiégette?- ez csak egy ötlet!

HA hf-es és fehér füst van, akkor valószínűleg víztérnél repedt meg, vedd le a kiegyenlítő sapkáját pörgesd meg, ha tolja ki a vizet, akkor sajnos hf-probléma. Amúgy a csöveinek is keményeknek kell olyankor lenniük! Nem hiszem, hogy a gáz miatt átégett volna.
Link to comment
Megosztás:

Hideg motornál fehér füstnek kell kijönnie?

Én hengerfelyre gyanakszom. Azt tudni kell hogy gázüzemű az autó amit októberbe tetettem bele. Elképzelhető mivel a gáz magasabb oktánszámnak felel meg hogy kiégette?- ez csak egy ötlet!

Mikor belerakattam a gázt, mondták hogy magasabb hőmérsékleten ég a benzinnél, hegymenetbe vagy tartósan pályán nem is ajánlott. A gőz teljesen normális, hiszen CO2-vé és H20-vá ég el az üzemanyag. Rothad is a hátsó dobom tőle.

Maga a műszer, hacsak véletlenül nemlett tartósan letestelve a vezetéke mert pl lecsúszott, akkor nemnagyon tud tönkremenni (bimetálos).

Link to comment
Megosztás:

HA hf-es és fehér füst van, akkor valószínűleg víztérnél repedt meg, vedd le a kiegyenlítő sapkáját pörgesd meg, ha tolja ki a vizet, akkor sajnos hf-probléma. Amúgy a csöveinek is keményeknek kell olyankor lenniük! Nem hiszem, hogy a gáz miatt átégett volna.

A csővek nem kemények a vizet nem nyomja ki ( ez termosztát nélkűl próbáltam ki) Most visszaraktam a termosztátot, természetesen kimértem ( kicsit késik mert 96 foknl nyit ki) de az nem vészes. Most kipróbálom a termosztáttal is és szerezten vízhőfok mérőt így megnézem azt is amit az elöbb javasoltatok.

Megírom a fejleményeket. és addig is köszönöm

Link to comment
Megosztás:

Eredmény: Visszaraktam a termosztátot megjárattam a motor- A hőfokmutató 88 fokon megállt.-A hűtőtben 83 fokot mértem.

Próbakőr 15 percen keresztűl hegyen völgyön- a mutató fixen 88-89 fokon maradt.

Megálva : víz nem forr-nem folyik-csövek kézzel tapintható -nyomás nincs benne.

A főpróba délután mikor megyek vele melózni 35 km táv.

Nem értem-talán dugulása volt? járassam át az egész motort trisóval? gumicsöveket szedjem le? pucoljam át vagy inkább ha beállt és nem jön elő a betegsége inkább hadjam?

X-files!

Üdv:Geo

Link to comment
Megosztás:

Eredmény: Visszaraktam a termosztátot megjárattam a motor- A hőfokmutató 88 fokon megállt.-A hűtőtben 83 fokot mértem.

Próbakőr 15 percen keresztűl hegyen völgyön- a mutató fixen 88-89 fokon maradt.

Megálva : víz nem forr-nem folyik-csövek kézzel tapintható -nyomás nincs benne.

A főpróba délután mikor megyek vele melózni 35 km táv.

Nem értem-talán dugulása volt? járassam át az egész motort trisóval? gumicsöveket szedjem le? pucoljam át vagy inkább ha beállt és nem jön elő a betegsége inkább hadjam?

X-files!

Üdv:Geo

lehet a termosztát rakadt le? szerintem teszteld és ha nem lesz változás ne bolygasd inkább:)
Link to comment
Megosztás:

Nektek milyen a fűtés a vectrátokban? Az enyém nem az a leégeti a lábamról a szőrt típusú. Ez alapból ilyen, vagy csak az enyém szórakozik?

Persze tervezem a fűtőradátor alól kiganézni a behullott leveleket, stb, mert láttam hogy van bőven, na meg az egész hűtőrendszert is át akarom pucolni, mert ha már kint van 15 fok, akkor a motor mindig kicsit melegebben jár mint kéne. (egy két mutatónyival a 90-es vonal felett)

Tegnap pedig nekiláttam beépíteni a hátsó lábfűtést. Megvolt hozzá mindenem, de mivel fűtésboxot kellene hozzá cserélni, ahhoz meg az egész műszerfalat le kéne venni, ezért halogattam a dolgot régóta. Aztán gondoltam egyet, hogy fogja a halál kiszedné az egész belteret ezért, hát levágtam a fűtésboxról azt a részt, amiben benne van a hátramenő levegő leffentyűje. Nem volt nehéz, mert csak négy helyen van odaragasztva, bár nem értem miért nem csinálták alapból roncsolásmentesen bonthatóra a boxot, ha már pl a rekordban is úgy van.

Na nekiláttam kibontani a dolgokat, középkonzol, meg a műszerfal közepe, (amihez persze le kell bontani a kormány körüli burkolatokat, meg a kesztyűtartót is) eljutottam odáig, hogy bent az autóban le kéne vágni a fűtésbox elejét. Kisebb szenvedések árán ezt is sikerült abszolválni, aztán már csak ki kellett rángatni. (na meg persze belül, a két meleg levegőért felelős leffentyűt összekötő müanyag rudazatot kiakasztani, amit azonmód sikerült is eltörni) Még a kirángatás is csak csak ment. Na utána meg találni kellett valami megoldást, az eltört alkatrész kiváltására, lehetőleg oly módon, hogy azt azon a kis helyen is össze lehessen rakni. Míg ezzel próbálkoztam, sikerült a belső végét is eltörni. Na akkor lettem picit ideges, este 9 órakor, úgy kinéző beltérrel mint ha most lopta volna el az autót valami kezdő tolvaj.

Keresgéltem sokmindent, aztán jött az isteni szikra. Ott a régi box elején a két lábfűtés fülét mozgató összekötő elem. Kis rövidítés után pont beleillett a régi helyére, ráadásul ez fém, két kevésbé rideg müanyag pöcökkel a végén.

Közben azt is kitaláltam, hogy úgy tudom az egészet legegyszerűbben a helyére játszani, ha kiveszem a leffentyűt a házból, mert a tengelye az egyik oldalt egy kivehető csap. Így már elég könnyen a helyére lehetett imádkozni, mindezek után már csak egy forrasztó pákával össze kellett melengetni a ház két darabját, mint eredetileg volt.

Hát itt tartok most, és mindez belekerült 2.5 órámba, úgy hogy nem először szedem szét az összes részét az autónak, és ma még össze kell rakni, meg az üléseket és a szőnyeget felszedni, hogy az alsó csöveket is betegyem.

Szóval azt mondom, aki ilyenben gondolkodik, jobban jár, ha inkább kiveszi a műszerfalat, mert nem egyszerűbb így sem, időben sztem ugyanannyi, de legalább sokkal több szívás. (arról nem is beszélve, hogy a szőnyeg alatti szivacs is más, és hogy azt cseréljük, tényleg ki kell venni a műszerfalat, másképp nem jön ki. Azt mondjuk még nem tudom azzal mit kezdek,mert amiből kiszedtem a fűtést, abban ez a szivacs már elég leharcolt állapotban volt)

Link to comment
Megosztás:

...

Hát le a kalappal :)

Én radikálisan megoldottam a szivacs "kivehetetlenségét". Snitzer-el szépen bevágva ki is tudtam venni a komplett lucskos-vizes szivacsot és volt ideje a napon megszáradni. Visszarakva pedig a vágásnál kacsaszalaggal és némi FBS-el eltüntettem a ráncokat. :)

Amúgy alapesetben brutálisan jó fűtése kellene hogy legyen, szóval esélyes hogy némi tisztítással visszaáll az eredeti rend.

Párom Vekijénél a Cillites átmosás/áztatás hatása még a mai napig érezhető. Ugyanolyan forró a levegő mint amikor pár éve átmosás után.

Tervezem az enyémnél is már jóideje ezt az átmosást, de sosem jutottam még el oda :)

Link to comment
Megosztás:

Nektek milyen a fűtés a vectrátokban? Az enyém nem az a leégeti a lábamról a szőrt típusú. Ez alapból ilyen, vagy csak az enyém szórakozik? Persze tervezem a fűtőradátor alól kiganézni a behullott leveleket, stb, mert láttam hogy van bőven, na meg az egész hűtőrendszert is át akarom pucolni, mert ha már kint van 15 fok, akkor a motor mindig kicsit melegebben jár mint kéne. (egy két mutatónyival a 90-es vonal felett) Tegnap pedig nekiláttam beépíteni a hátsó lábfűtést. Megvolt hozzá mindenem, de mivel fűtésboxot kellene hozzá cserélni, ahhoz meg az egész műszerfalat le kéne venni, ezért halogattam a dolgot régóta. Aztán gondoltam egyet, hogy fogja a halál kiszedné az egész belteret ezért, hát levágtam a fűtésboxról azt a részt, amiben benne van a hátramenő levegő leffentyűje. Nem volt nehéz, mert csak négy helyen van odaragasztva, bár nem értem miért nem csinálták alapból roncsolásmentesen bonthatóra a boxot, ha már pl a rekordban is úgy van. Na nekiláttam kibontani a dolgokat, középkonzol, meg a műszerfal közepe, (amihez persze le kell bontani a kormány körüli burkolatokat, meg a kesztyűtartót is) eljutottam odáig, hogy bent az autóban le kéne vágni a fűtésbox elejét. Kisebb szenvedések árán ezt is sikerült abszolválni, aztán már csak ki kellett rángatni. (na meg persze belül, a két meleg levegőért felelős leffentyűt összekötő müanyag rudazatot kiakasztani, amit azonmód sikerült is eltörni) Még a kirángatás is csak csak ment. Na utána meg találni kellett valami megoldást, az eltört alkatrész kiváltására, lehetőleg oly módon, hogy azt azon a kis helyen is össze lehessen rakni. Míg ezzel próbálkoztam, sikerült a belső végét is eltörni. Na akkor lettem picit ideges, este 9 órakor, úgy kinéző beltérrel mint ha most lopta volna el az autót valami kezdő tolvaj. Keresgéltem sokmindent, aztán jött az isteni szikra. Ott a régi box elején a két lábfűtés fülét mozgató összekötő elem. Kis rövidítés után pont beleillett a régi helyére, ráadásul ez fém, két kevésbé rideg müanyag pöcökkel a végén. Közben azt is kitaláltam, hogy úgy tudom az egészet legegyszerűbben a helyére játszani, ha kiveszem a leffentyűt a házból, mert a tengelye az egyik oldalt egy kivehető csap. így már elég könnyen a helyére lehetett imádkozni, mindezek után már csak egy forrasztó pákával össze kellett melengetni a ház két darabját, mint eredetileg volt. Hát itt tartok most, és mindez belekerült 2.5 órámba, úgy hogy nem először szedem szét az összes részét az autónak, és ma még össze kell rakni, meg az üléseket és a szőnyeget felszedni, hogy az alsó csöveket is betegyem. Szóval azt mondom, aki ilyenben gondolkodik, jobban jár, ha inkább kiveszi a műszerfalat, mert nem egyszerűbb így sem, időben sztem ugyanannyi, de legalább sokkal több szívás. (arról nem is beszélve, hogy a szőnyeg alatti szivacs is más, és hogy azt cseréljük, tényleg ki kell venni a műszerfalat, másképp nem jön ki. Azt mondjuk még nem tudom azzal mit kezdek,mert amiből kiszedtem a fűtést, abban ez a szivacs már elég leharcolt állapotban volt)

Irigyellek érte nekem egy kalap fos a fűtésem, pedig még vadi új radiátort is vettem bele.

Amit csináltál az elgondolkodtató mivel nekem is van egy kombi fűtőboxom. Lehet hogy egyszer kispekulálom hogyan tudom én is hátravinni a fűtést.

Bár az Ominál más a tényálás szerintem.

Link to comment
Megosztás:

Hát le a kalappal :)

Én radikálisan megoldottam a szivacs "kivehetetlenségét". Snitzer-el szépen bevágva ki is tudtam venni a komplett lucskos-vizes szivacsot és volt ideje a napon megszáradni. Visszarakva pedig a vágásnál kacsaszalaggal és némi FBS-el eltüntettem a ráncokat. :)

Amúgy alapesetben brutálisan jó fűtése kellene hogy legyen, szóval esélyes hogy némi tisztítással visszaáll az eredeti rend.

Párom Vekijénél a Cillites átmosás/áztatás hatása még a mai napig érezhető. Ugyanolyan forró a levegő mint amikor pár éve átmosás után.

Tervezem az enyémnél is már jóideje ezt az átmosást, de sosem jutottam még el oda :)

Én ecetre gondoltam, az rendesen lecsapja a vízkövet mindenhonnan. Cillitből melyiket és mennyit használtál?

Irigyellek érte nekem egy kalap fos a fűtésem, pedig még vadi új radiátort is vettem bele.

Amit csináltál az elgondolkodtató mivel nekem is van egy kombi fűtőboxom. Lehet hogy egyszer kispekulálom hogyan tudom én is hátravinni a fűtést.

Bár az Ominál más a tényálás szerintem.

Biztos van az omiból is amiben hátra megy a fűtés, szerezni kell bontottan egy olyan szettet. Általában ilyesmiben a gyári a legelegánsabb megoldás.

Link to comment
Megosztás:

Én ecetre gondoltam, az rendesen lecsapja a vízkövet mindenhonnan. Cillitből melyiket és mennyit használtál?

Csak vízkőoldásra tényleg nem kell jobb az ecetnél, de én a rozsdás iszapszerűség miatt próbáltam ki a sima kék Cillitet.

Szerintem nem volt egész doboz amit kihoztam és talán még maradt is belőle, szóval nem kell egy egész flakonnal.

Link to comment
Megosztás:

Nektek milyen a fűtés a vectrátokban? Az enyém nem az a leégeti a lábamról a szőrt típusú. Ez alapból ilyen, vagy csak az enyém szórakozik?

Persze tervezem a fűtőradátor alól kiganézni a behullott leveleket, stb, mert láttam hogy van bőven, na meg az egész hűtőrendszert is át akarom pucolni, mert ha már kint van 15 fok, akkor a motor mindig kicsit melegebben jár mint kéne. (egy két mutatónyival a 90-es vonal felett)

nekem is ezzel kezdődött, aztán egyszer csak termosztátcsere lett... :huh:

nem akarlak ijesztgetni, csak ne érjen meglepetés :icon1:

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem azzal kapcsolatban, hogy a 1994-es 1,6-os A Vectra komplett hűtőventillátorának mérete ugyanakkora mint a 2,0-es-é?

Előre is köszönöm a választ!

Kompletten a műanyaggal együtt nem jó, mert a 2.0-ás már nagy blokkos, az 1.6-os meg még kis blokkos.

Viszont lehet, hogy csak a ventilátormotor jó hozzá.

Mi a gond?

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Na ez jó kérdés, azt tudom hogy volt egy évjárat ami után változtattak a hűtőventillátor vezérlésén (még egy relé a relédobozban talán?), de nem tudom melyik évjárat volt ez. Az én '91-esem még úgy működött ahogy a tied, tehát gyújtás nélkül a venti is leállt.

pedig valahogy jó volna kideríteni melyik a helyes működés, mert nem biztos hogy egészséges, az ha rendszerint 90 fokos vízzel állítom le. márpedig általában pont így sikerül. :D még valami. ha hetente 1-2 dl vizem elfogy ebben a melegben, az normális? vagy kezdjek kutakodni?
Link to comment
Megosztás:

pedig valahogy jó volna kideríteni melyik a helyes működés, mert nem biztos hogy egészséges, az ha rendszerint 90 fokos vízzel állítom le. márpedig általában pont így sikerül. :D még valami. ha hetente 1-2 dl vizem elfogy ebben a melegben, az normális? vagy kezdjek kutakodni?

Szerintem nem. Nem egy nagy mennyiség, de valahova elszivárog.

Link to comment
Megosztás:

pedig valahogy jó volna kideríteni melyik a helyes működés, mert nem biztos hogy egészséges, az ha rendszerint 90 fokos vízzel állítom le. márpedig általában pont így sikerül. :D még valami. ha hetente 1-2 dl vizem elfogy ebben a melegben, az normális? vagy kezdjek kutakodni?

Nem normális. Ez zárt rendszer, elméletben semennyi víznek nem lenne szabad eltűnnie.

Link to comment
Megosztás:

Nem normális. Ez zárt rendszer, elméletben semennyi víznek nem lenne szabad eltűnnie.

ma motor leállítása után felnyitottam a motorháztetőt, ahol elég mélyen a tűzfal mellett egy gumi csövön, érdekes hangokat véltem felfedezni. mint amikor serceg a víz, vagy levegőt szív. húztam a bilincsen, meglátjuk h mi lesz. hideg indításkor, valami enyhén csöpög a kipufogón, ami ahogy melegszik megszűnik, de a kezemet továbbra is enyhén nedvesre fröcsköli. ez mi lehet? és ez normális? bocs a hülyekérdésekért, csak első autóm, és nem nagyon tudok kitől tanácsot kérni.
Link to comment
Megosztás:

ma motor leállítása után felnyitottam a motorháztetőt, ahol elég mélyen a tűzfal mellett egy gumi csövön, érdekes hangokat véltem felfedezni. mint amikor serceg a víz, vagy levegőt szív. húztam a bilincsen, meglátjuk h mi lesz. hideg indításkor, valami enyhén csöpög a kipufogón, ami ahogy melegszik megszűnik, de a kezemet továbbra is enyhén nedvesre fröcsköli. ez mi lehet? és ez normális? bocs a hülyekérdésekért, csak első autóm, és nem nagyon tudok kitől tanácsot kérni.

Nem normális és lokalizáltad is a problémát. Valahonnan onnan csöpög el az az 1-2 deci. Nézz szét jobban azon a környéken, ha nem szűnt meg a bilincs húzása után.

Link to comment
Megosztás:

ma motor leállítása után felnyitottam a motorháztetőt, ahol elég mélyen a tűzfal mellett egy gumi csövön, érdekes hangokat véltem felfedezni. mint amikor serceg a víz, vagy levegőt szív. húztam a bilincsen, meglátjuk h mi lesz. hideg indításkor, valami enyhén csöpög a kipufogón, ami ahogy melegszik megszűnik, de a kezemet továbbra is enyhén nedvesre fröcsköli. ez mi lehet? és ez normális? bocs a hülyekérdésekért, csak első autóm, és nem nagyon tudok kitől tanácsot kérni.

Senki nem úgy született hogy mindent tudott. :) Erre van a fórum.

Ahogy a kollega már írta, ott valami ereszt. Vagy a cső, vagy a csatlakozás. Érdemes levenni a csövet, és nyomorgatva húzva nyúzva átnézni repedések után. Nem drága cserélni, viszont ha megforr a motor, az igen sokba tud kerülni.

Link to comment
Megosztás:

Senki nem úgy született hogy mindent tudott. :) Erre van a fórum.

Ahogy a kollega már írta, ott valami ereszt. Vagy a cső, vagy a csatlakozás. Érdemes levenni a csövet, és nyomorgatva húzva nyúzva átnézni repedések után. Nem drága cserélni, viszont ha megforr a motor, az igen sokba tud kerülni.

köszi, majd ma kiderül mi a helyzet. este írom majd mi volt.meg forrni talán nem fog mert ez miatt mindig figyelem, és a venti is idöben kapcsol még 90 fok alatt. remélem jó a hőmérő visszajelző :D üdv.
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.