Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Astra G tulajdonosok beszélgetnek erről-arról


uhuhu

Recommended Posts

Akkor szeretném ha a szemem előtt töltenél az autódba egy tesco ACEA A3-as olajat, akár házhoz is megyek :huh:

Amúgy az ACEA szabvány kialakulásáról itt olvashatsz, bár már kicsit elavult ez a leírás, mint a szabvány is:

http://opel16v.hu/metabond/olajok.htm

Ezzel a minősítéssel az olaj teljesítményszintjét határozzák meg, ez a másik fontos jellemzője az olajnak.

Az első viszont a viszkozítási osztály. És a 15W40-es olajat utoljára az opelnél az 1.7 szívódízelbe ajánlották

ebben az éghajlati övben. Aki ezt használja, az vessen magára, ha a motorja megfekszik egy idő múlva.

És abban sincs igazad, hogy mindenhova ELEGENDŐ MENNYISÉGBEN eljut, valamint abban sem, hogy azonos

minden ilyen A3-as besorolású olaj meleg sűrűségi indexe.

Tehát szólj, ha gyakorlati szinten meg akarod dönteni az elméletem és a tényeket, mert akkor megyek, és

felveszem videóra, ahogy felhasználod az említett tesco-s olajat, lehetőleg 15W40-est a saját autódban :lol:

Én nem mondtam egy szóval sem, hogy én Tesco-s olajat használok, én azt mondtam, hogy megfelelhet attól függetlenül a rajta lévő specifikációknak, mivel azt is egy olajtársaság gyártja. Nagyon elvakított a marketing.

Pontosan azért frissítik az ACEA szabványokat, hogy próbáljanak valamennyire lépést tartani a motorgyártók követelményeivel. Így ha ACEA A3-98 teljesítményszintről beszélünk, akkor rá lehet fogni, hogy elavult, de ha mondjuk az ACEA A3-02 -t vesszük (vagy akár A3-04), akkor már nem annyira.

EGY SZÓVAL SEM MONDTAM, HOGY AZ ÖSSZES ACEA A3 OLAJ MELEGOLDALI VISZKOZITÁSA MEGEGYEZIK.

Azt hiszem csak fogást keresel rajtam, és próbálod elferdíteni amit írok.

Mindenesetre ha egy ásványi 15W-40 és mondjuk egy HC 5W-40 olaj egyaránt tudja az ACEA A3-t, akkor az még egy biztosíték arra (melegoldali viszkozitási jelzőszámon kívül), hogy melegen (mondjuk 100 C környékén) nagyon hasonló folyási tulajdonságokat mutatnak.

Azt mondtam, hogy egy 15W-40 és egy 5W-40 melegen mutatott folyási tulajdonságai nagyjából megegyeznek (csak folyási!!!), azonos melegoldali viszkozitásuk miatt. Tehát ahova az 5W-40 MELEGEN eljut, oda eljut a 15W-40 is MELEGEN.

Ezen nem lehet vitatkozni.

Más kérdés, hogy hideg időben, mondjuk télen mennyi ideig tart, amíg a kenés minden helyen kielégítően felépül. Ha erre gondoltál, amikor azt írtad, hogy nem jut el mindenhova, akkor tökéletesen egyetértünk. Ilyen szempontból persze, hogy az 5W-40 összehasonlíthatatlanul jobb.

15W-40 ásványi bázisú motorolajok között a legtöbb API SG/CD minősítéssel rendelkezik (pl. Shell Helix Red), ami már kőkorszakinak számít (SG 1993-ig volt érvényben, ha jól sejtem).

Egy újabb generációja a 15W-40 olajoknak teljesíti az ACEA A3 teljesítményszintet, ami egy minimális előírás ezekhez a motorokhoz. Ha ilyet használ, akkor ha a viszkozitás nem is a legjobb választás, az olaj legalább az előírt minőségi szintet megüti. Persze ez sem garancia a hosszú élettartamra.

Szóval én arra akartam kilyukadni, hogy ha a 15W-40 -t használja (-ta), akkor a motor valószínű károsodása nem elsősorban az olaj 15W-40 viszkozitása, hanem sokkal inkább silány minősége (ásványi, nem megfelelő teljesítményszint) következik (következett) be.

Nem tegnap reggel kezdtem foglalkozni az olajokkal (gondolom persze te sem), azt hiszem elég régóta ahhoz, hogy érdemben hozzá tudjak szólni a témához.

Elég régóta fennt vagyok az index/motorolaj fórumon

http://forum.index.hu/Article/showArticle?...amp;la=73602372

ha kételkedsz a szavaimban, nyugodtan látogass el oda, ott is megtalálsz majd, néhány kőolajipari vegyésszel együtt.

A sokak által használt Metabond Speed 10W-40 motorolajnak is az egyik vezér-minősítése az ACEA A3-04. Ne mondjuk rá azt, hogy semmitmondó minősítés. Persze a GM-LL-A-025 -re is azt írta valaki, hogy semmitmondó minősítés. Akkor mit kell követnie egy Opel tulajdonosnak? A JASO minősítéseket?

"Csak" ennyit szerettem volna mondani, ne haragudjanak ha valakiket megbántottam, nem állt szándékomban.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! A korábbi fórumokon már emlitett benzingőz szelep-kattogás engem is utolért (egy 1.4-es, 16V-es, 2000-es évjáratú Astra G-m van). Meg tudná valaki mondani, hogy a kellemetlen hang mellett ez okozhat-e valamilyen károsodást, ha huzamossabb ideig igy jár vele az ember? Ha jól láttam a motortérben, ezt igazából ki is lehet "iktatni" egy csatlakozó egyszerű széthúzásásval. Előre is köszi a segitséget!

Csáó na ha arra a kattó kis szarra gondolsz amit én is irtam rég ota és talán én hoztam fel a témát. én kb 10 ezret mentem azóta vele de semmi változás (negatív irányba) de pozitívba se.

És te melyik csatlakozóra gondolsz pontosan vagy hogy tudnád a megoldást a klattyogás teljes kizárására

köszi

(ha ez a kattogás egyenlő a problémánkkal.)

Link to comment
Megosztás:

Üdv.!

Dudu123 kolléga, mit szakértesz a következő olajra, minősítés szempontjából:

Fuchs Titan CFE MC 10W40 (API CG-4/SJ; ACEA E3/B3/A3).

Ez tudja az ACEA A3-at, viszont API szerint „csak” SJ-t.

Valamint #7582-re valakinek okossága?

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

Én nem mondtam egy szóval sem, hogy én Tesco-s olajat használok, én azt mondtam, hogy megfelelhet attól függetlenül a rajta lévő specifikációknak, mivel azt is egy olajtársaság gyártja. Nagyon elvakított a marketing.

Pontosan azért frissítik az ACEA szabványokat, hogy próbáljanak valamennyire lépést tartani a motorgyártók követelményeivel. Így ha ACEA A3-98 teljesítményszintről beszélünk, akkor rá lehet fogni, hogy elavult, de ha mondjuk az ACEA A3-02 -t vesszük (vagy akár A3-04), akkor már nem annyira.

EGY SZÓVAL SEM MONDTAM, HOGY AZ ÖSSZES ACEA A3 OLAJ MELEGOLDALI VISZKOZITÁSA MEGEGYEZIK.

Azt hiszem csak fogást keresel rajtam, és próbálod elferdíteni amit írok.

Mindenesetre ha egy ásványi 15W-40 és mondjuk egy HC 5W-40 olaj egyaránt tudja az ACEA A3-t, akkor az még egy biztosíték arra (melegoldali viszkozitási jelzőszámon kívül), hogy melegen (mondjuk 100 C környékén) nagyon hasonló folyási tulajdonságokat mutatnak.

Azt mondtam, hogy egy 15W-40 és egy 5W-40 melegen mutatott folyási tulajdonságai nagyjából megegyeznek (csak folyási!!!), azonos melegoldali viszkozitásuk miatt. Tehát ahova az 5W-40 MELEGEN eljut, oda eljut a 15W-40 is MELEGEN.

Ezen nem lehet vitatkozni.

Más kérdés, hogy hideg időben, mondjuk télen mennyi ideig tart, amíg a kenés minden helyen kielégítően felépül. Ha erre gondoltál, amikor azt írtad, hogy nem jut el mindenhova, akkor tökéletesen egyetértünk. Ilyen szempontból persze, hogy az 5W-40 összehasonlíthatatlanul jobb.

15W-40 ásványi bázisú motorolajok között a legtöbb API SG/CD minősítéssel rendelkezik (pl. Shell Helix Red), ami már kőkorszakinak számít (SG 1993-ig volt érvényben, ha jól sejtem).

Egy újabb generációja a 15W-40 olajoknak teljesíti az ACEA A3 teljesítményszintet, ami egy minimális előírás ezekhez a motorokhoz. Ha ilyet használ, akkor ha a viszkozitás nem is a legjobb választás, az olaj legalább az előírt minőségi szintet megüti. Persze ez sem garancia a hosszú élettartamra.

Szóval én arra akartam kilyukadni, hogy ha a 15W-40 -t használja (-ta), akkor a motor valószínű károsodása nem elsősorban az olaj 15W-40 viszkozitása, hanem sokkal inkább silány minősége (ásványi, nem megfelelő teljesítményszint) következik (következett) be.

Nem tegnap reggel kezdtem foglalkozni az olajokkal (gondolom persze te sem), azt hiszem elég régóta ahhoz, hogy érdemben hozzá tudjak szólni a témához.

Elég régóta fennt vagyok az index/motorolaj fórumon

http://forum.index.hu/Article/showArticle?...amp;la=73602372

ha kételkedsz a szavaimban, nyugodtan látogass el oda, ott is megtalálsz majd, néhány kőolajipari vegyésszel együtt.

A sokak által használt Metabond Speed 10W-40 motorolajnak is az egyik vezér-minősítése az ACEA A3-04. Ne mondjuk rá azt, hogy semmitmondó minősítés. Persze a GM-LL-A-025 -re is azt írta valaki, hogy semmitmondó minősítés. Akkor mit kell követnie egy Opel tulajdonosnak? A JASO minősítéseket?

"Csak" ennyit szerettem volna mondani, ne haragudjanak ha valakiket megbántottam, nem állt szándékomban.

Na ezek után Uhuhu biztos a kardjába dől :huh: :lol: :D

Link to comment
Megosztás:

Üdv.!

Dudu123 kolléga, mit szakértesz a következő olajra, minősítés szempontjából:

Fuchs Titan CFE MC 10W40 (API CG-4/SJ; ACEA E3/B3/A3).

Ez tudja az ACEA A3-at, viszont API szerint „csak” SJ-t.

Valamint #7582-re valakinek okossága?

Köszi!

Szia,

ez a FUCHS Molibdén-diszulfid adalékolású terméke,

API CG-4: erősen igénybevett haszonjármű-motorokhoz, felülírja az API CF-4 -et '94-től.

API SJ: 1996 óta van érvényben, az API SH-t váltotta fel, elsősorban lényegesan alacsonyabb párolgási veszteségében különbözik elődjétől.

ACEA E3: szintén nehézdízel katógória, európai szabvány haszonjárművekhez, alapvetően EURO II motorokhoz, normál csereintervallummal

ACEA A3/B3: (benzines és dízel minőítés, lehetne külön is vizsgálni őket), amiben megegyeznek: magas minőségű, viszkozitás-stabil, nyírásstabil olajok, jellemzően SAE 0W-X, 5W-X, 10W-40, 15W-40, 20W-50 viszkozitásban, akár nyújtott szervizintervallummal gyári szabvány esetén, magas kopásállóságú HTHS viszkozitás (>3,5 mPa*s) mellett

Érthetően:

Egy kimondottan jó minőségű, univerzálisan alkalmazható MoS2 olaj, erősen szürkés színe ne tévesszen meg.

Adott esetben az Astrába tökéletesen megfelel, fenntartások nélkül alkalmazható. Adalékolása révén talán némi élettartam-hosszabodást is várhatunk tőle.

Link to comment
Megosztás:

Azt mondtam, hogy egy 15W-40 és egy 5W-40 melegen mutatott folyási tulajdonságai nagyjából megegyeznek (csak folyási!!!), azonos melegoldali viszkozitásuk miatt. Tehát ahova az 5W-40 MELEGEN eljut, oda eljut a 15W-40 is MELEGEN.

Ezen nem lehet vitatkozni.

"Csak" ennyit szerettem volna mondani, ne haragudjanak ha valakiket megbántottam, nem állt szándékomban.

Szerintem meg lehet, de nem érdemes :lol:

Ugyanis ha csak a felületesség a cél, akkor mondhatjuk azt, hogy tényleg azonos (W40-es) a melegoldali viszkozítás,

viszont nézd meg a meleg sűrűségi indexét a két olajnak. Meg aztán nem árt tudni róla, hogy a motoroknak van egy

illesztési paramétere, mennyire szorosak az illesztései. ez alapján sorolják be a kellő viszkozítási osztályba, ugyanis

a sűrűségi paramétereket ez határozza meg a legjobban. Ez pedig az 5W, 10W, 15W ugye. A legsűrűbb ezek közül

a 15W (melegen is), ezzel az olajjal a szorosabb illesztésű motoroknál nem érhető el a kellő kenés semmiképpen,

mert nem tud kialakulni az olajfilm "helyhiány" miatt. Ezekhez a szorosabb illesztésekhez "vékonyabb" olaj kell.

Az opel Z-s motorjaihoz az 5W-s viszkozítási osztály van előírva gyárilag, viszont a szorosabb illesztés a kopások

miatt idővel lazul, általánosságban 100-120ezer km után érdemes áttérni a 10W-s olajokhoz.

Na részemről ennyi, még mielőtt Ákost kiakasztjuk itt :huh:

Szerintem nem bántottál meg senkit, arra próbáltam csak rávilágítani, hogy nem jó az, ha valakit arról akarsz

meggyőzni itt, hogy jó a G astrájába a 15W40-es olaj, és hogy elég csak az ACEA A3 minősítést nézni a flakonon!

Egyébként ajánlom figyelmedbe a legújabb akciós tesco olajat, 2000Ft 4l, és rajta az A3 :D

Link to comment
Megosztás:

Szia,

ez a FUCHS Molibdén-diszulfid adalékolású terméke,

API CG-4: erősen igénybevett haszonjármű-motorokhoz, felülírja az API CF-4 -et '94-től.

API SJ: 1996 óta van érvényben, az API SH-t váltotta fel, elsősorban lényegesan alacsonyabb párolgási veszteségében különbözik elődjétől.

ACEA E3: szintén nehézdízel katógória, európai szabvány haszonjárművekhez, alapvetően EURO II motorokhoz, normál csereintervallummal

ACEA A3/B3: (benzines és dízel minőítés, lehetne külön is vizsgálni őket), amiben megegyeznek: magas minőségű, viszkozitás-stabil, nyírásstabil olajok, jellemzően SAE 0W-X, 5W-X, 10W-40, 15W-40, 20W-50 viszkozitásban, akár nyújtott szervizintervallummal gyári szabvány esetén, magas kopásállóságú HTHS viszkozitás (>3,5 mPa*s) mellett

Érthetően:

Egy kimondottan jó minőségű, univerzálisan alkalmazható MoS2 olaj, erősen szürkés színe ne tévesszen meg.

Adott esetben az Astrába tökéletesen megfelel, fenntartások nélkül alkalmazható. Adalékolása révén talán némi élettartam-hosszabodást is várhatunk tőle.

Köszi az ismertetőt! :huh:

Link to comment
Megosztás:

Szerintem meg lehet, de nem érdemes :D

Ugyanis ha csak a felületesség a cél, akkor mondhatjuk azt, hogy tényleg azonos (W40-es) a melegoldali viszkozítás,

viszont nézd meg a meleg sűrűségi indexét a két olajnak. Meg aztán nem árt tudni róla, hogy a motoroknak van egy

illesztési paramétere, mennyire szorosak az illesztései. ez alapján sorolják be a kellő viszkozítási osztályba, ugyanis

a sűrűségi paramétereket ez határozza meg a legjobban. Ez pedig az 5W, 10W, 15W ugye. A legsűrűbb ezek közül

a 15W (melegen is), ezzel az olajjal a szorosabb illesztésű motoroknál nem érhető el a kellő kenés semmiképpen,

mert nem tud kialakulni az olajfilm "helyhiány" miatt. Ezekhez a szorosabb illesztésekhez "vékonyabb" olaj kell.

Az opel Z-s motorjaihoz az 5W-s viszkozítási osztály van előírva gyárilag, viszont a szorosabb illesztés a kopások

miatt idővel lazul, általánosságban 100-120ezer km után érdemes áttérni a 10W-s olajokhoz.

Na részemről ennyi, még mielőtt Ákost kiakasztjuk itt :huh:

Szerintem nem bántottál meg senkit, arra próbáltam csak rávilágítani, hogy nem jó az, ha valakit arról akarsz

meggyőzni itt, hogy jó a G astrájába a 15W40-es olaj, és hogy elég csak az ACEA A3 minősítést nézni a flakonon!

Egyébként ajánlom figyelmedbe a legújabb akciós tesco olajat, 2000Ft 4l, és rajta az A3 :D

A W betű nem azt jelenti, hogy "viszkozitás". A W betű azt jelenti, hogy WINTER. Azaz tél, vagy hideg.

Az 5W-40 olaj és mondjuk a 10W-40 olaj melegen (ugyanazon hőmérsékleten) egyaránt hasonló folyási tulajdonságokat mutat. Az 5W és a 10W pedig azt jelenti, hogy külső hőmérséklet szempontjából milyen tartományban lehet alkalmazni őket.

A melegoldali viszkozitáshoz vagyis jelenleg a "40" -hez azért nem tartozik egyéb alkalmazási hőmérséklet, mert a motorban uarlkodó meleg hőmérsékletet a kinti környezeti hőmérséklet remélhetőleg soha nem éri el (még a globális felmelegedés ellenére sem).

A 15W-40 olaj azonos melegoldali viszkozitása miatt hasonló folyási tulajdonságokat mutat mint egy 5W-40, főleg, ha az ACEA A3 szabványnak mindkettő megfelel mert akkor HTHS viszkozitású szabványértékeket is teljesítnei kell mindkét olajnak (lásd adott esetben siklócsapágyak vizsgálata 150 C-on, HTHS)

Én mindössze arra akartam rámutatni, hogy ha már egyszer 15W-40 olajat öntött bele a srác, akkor legalább az ACEA A3 minőségű legyen az, mert az legalább minőség szempontjából megfelelhet minimálisan, ha a viszkozitást nem nézzük. Viszkozitás és motorvédelem szempontjából persze, hogy messze nem a legjobb megoldás, ebben igazad van.

Tehát mégegyszer: Ahova melegen az 5W-40 eljut, oda eljut a 15W-40 vagy a 10W-40 is. A három olaj között elsősorban a motorvédelem (adalékolás, ásványi,rész-szintetikus, HC vagy full-szintetikus ugye) és hidegindítás szempontjából vannak különbségek, és nem pedig mondjuk 100 C-on mutatott folyási tulajdonságaikban, hiszen azok apró szórással nagyjából megegyeznek (főleg ha A3 mindegyik, mert a szabvány erre vonatkozó követelményeket is tartalmaz)

Szóval dehogy javaslom én bárkinek is a 15W-40 olajat, de ha valaki azt öntött már bele, akkor legalább az A3-nak megfelelő típust használjon, és ne egy 1980-as évekre vonatkozó minősítéssel rendelkezőt.

Ami a Tesco olajait illeti, várok még, hátha lejebb megy az áruk!:lol:

Na de most már tényleg hagyjuk abba, mert valószínűleg egyetértünk olajminőség szempontjából egyébként.

Link to comment
Megosztás:

Továbbra sem értünk egyet, de szerintem ha folytatni akarod, akkor az astra f topicban van egy direkt

erre a célra nyitott altopic, ott lehet. Ha folyási tulajdonságokról beszélünk, az a viszkozítás egyébként :huh:

És mindkettő fontos: a viszkozítás (és annak osztálya a sűrűségi jellemzők miatt), és a teljesítmény jellemzők is.

Te kb úgy nézed ezt, mintha csak két dimenziót látnál a háromból. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Továbbra sem értünk egyet, de szerintem ha folytatni akarod, akkor az astra f topicban van egy direkt

erre a célra nyitott altopic, ott lehet. Ha folyási tulajdonságokról beszélünk, az a viszkozítás egyébként :huh:

És mindkettő fontos: a viszkozítás (és annak osztálya a sűrűségi jellemzők miatt), és a teljesítmény jellemzők is.

Te kb úgy nézed ezt, mintha csak két dimenziót látnál a háromból. :D

Na még ennyit:

Pontosan!!!!!!!!!!!!!!!

Megértetted amit mondani akartam!

Mivel melegoldali voszkozitásuk megegyezik, ezért melegen mutatott folyási tulajdonságaik is megegyeznek.

És így az 5W-40 melegen hasonló "sűrűségű" mint a 15W-40.

És nem lényegesen sűrűbb, amint az te írtad.

Tehát ahova az 5W-40 melegen eljut, oda a 15W-40 is eljut melegen.

A teljesítmény-besorolás és a viszkozitás fontosságával egyetértek.

Na és most van vége! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Nem értem az embereket...ez az olaj téma állandóan visszatér... :huh:

Minden autó kézikönyve előírja milyen olajat kell alkalmazni...X sorozat 10W-40 Z sorozat 5W-40...erről kár vitatkozni... 15W-40 nem való a G sorozatba akármilyen spéci is a minősítése!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nem ismerem az eladási mutatókat, de szerintem a Tesco által forgalmazott olajok és az Opel márkanévvel forgalmazott olajok eladási mutatószámai biztosan jelentősek...

Sok garanciás autóba is ezek kerülnek (sajnos)..a legtöbb szervízben sajnos esélyt sem adnak arra, hogy az olajcserénél ott lehessen a tulaj...és ha ragaszkodik akkor ott a jól bevált módszer... a flakon ismert márkajelzéssel és ..csak a flakon... :lol: Elnézést kérek a kivételtől...

A korrekt szervízbe vihetsz olajat magaddal és ott lehetsz amikor beleöntik...

Véleményem szerint 3 dolog az amin nem szabad spórolni:

  • olaj ( a lehető legjobbat amit megtudsz még fizetni...)
  • fék
  • gumi

Számoljunk egy picit: egy olajcsere 10W-40+ olajszűrő kb. annyiba kerül mint egy tank benzin....ha interneten rendelem még olcsóbb is...

Én is nagyon kiváncsi lennék a 15W-40-el üzemelt G Astra motorjára...szétszedve.....én gyorsan eladnám...amíg megy... :D

Link to comment
Megosztás:

Mivel melegoldali voszkozitásuk megegyezik, ezért melegen mutatott folyási tulajdonságaik is megegyeznek.

És így az 5W-40 melegen hasonló "sűrűségű" mint a 15W-40.

És nem lényegesen sűrűbb, amint az te írtad.

Tehát ahova az 5W-40 melegen eljut, oda a 15W-40 is eljut melegen.

válasz az astra f olajos topicban

Link to comment
Megosztás:

Én ga rakok bele, csak Castrolt.

ITT szoktam olajat venni, és elég jó árban vannak. Csak az a szomorú, hogy a kinálatukban. GM-LL-A-025 minősítése egyiknek sincs, de a ACEA A3 szabványnak pedig megfelelnek. De a szervízkönyvszerint pedig a GM-es minősítésnek meg kell felelnie. De ha nem felel meg, akkor gari nem ugrik? :huh:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.