Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


GABBE

Recommended Posts

De miért nem jó a gyári dísztárcsa? Én mindig is így jártam és járok mindegyik autómmal és soha semmi bajuk nem volt. Ezek legalább nem esnek le soha.

Ezt kicsit elszámoltad...

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference

195/60-15 117mm 308mm 615mm 1932mm 518 0.0%

195/65-15 127mm 317mm 634mm 1993mm 502 3.2%

S szerintem simán felrakható, kicsit ballonosabb. De közel sem biztos, hogy látszik vagy valójában is így lesz. Nagyon változóak a valós gumiméretek gyártótól és típustól függően. Van rá személyes tapasztalatom. :lol:

Jaj, persze! A kerülettel kell számolni én csak a gumi magasságot vettem alapul. Kösz a javítást! Marhaságot írtam és félrevezettem volna a márkatársat. A 195-ös és a 185-ös között viszont minimális a különbség, de az tényleg így van, hogy a keskenyebb "ügyesebb" a hóban. Azért azt hozzáteszem: a valódi úttal érintkező felület szintén típus függő.

A dísztárcsával semmi bajom, csak kímélni akarom, mert a megfagyott hó karcol. Azt hiszem valami olcsó bóvli megteszi.

Link to comment
Megosztás:

A 195/65 R15 nem megfelelő méret az autódra. Amellett, hogy a kilóméterórád csalni fog megváltozik az autó menetstabilitása is. A megfelelő méret vagy az ami megegyezik a nyári méretével (195/60 R15) de ha jobbat akarsz akkor 185/65 R15.

Köszi!Ez azért vidám,mert felhívtam Opelékat és aszonták,hogy ez totál jó rá,az ő autóikon is ilyen van. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Na,kicsit lenyugodtam és most láttam meg a többi hozzászólást. :lol: Szóval szemre tényleg ballonosabb egy picit,jobban elnyeli az úthibákat is.Kanyarban egy kicsit billegősebb,de közel nem vészes.Nem ralizok vele,mert eléméletileg még jó pár évig ki kell hogy szolgáljon a paripa.Köszi a válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

Na,kicsit lenyugodtam és most láttam meg a többi hozzászólást. :lol: Szóval szemre tényleg ballonosabb egy picit,jobban elnyeli az úthibákat is.Kanyarban egy kicsit billegősebb,de közel nem vészes.Nem ralizok vele,mert eléméletileg még jó pár évig ki kell hogy szolgáljon a paripa.Köszi a válaszokat.

Én két telet jártam 195/65 R15-tel az első G astrammal, és igazán gond nélkül ment le. Nem ér bele a kerékjáratba (messze). Elvileg az útfogás romlik, de én ezt nem igazán érzékeltem.

Szóval jó utat!

Link to comment
Megosztás:

A 195/65 R15 nem megfelelő méret az autódra. Amellett, hogy a kilóméterórád csalni fog megváltozik az autó menetstabilitása is. A megfelelő méret vagy az ami megegyezik a nyári méretével (195/60 R15) de ha jobbat akarsz akkor 185/65 R15.

Ezt így nem lehet kijelenteni. Mi van akkor, ha a 195/65-s gumiról lekoptatsz kb. 7mm-t? Akkor kb. annyival változik a mérete, mint most a különbség a per65 és per60 gumik között. Akkor jó lesz a kocsi stabilitása? Ráadásul hasonlíts össze különböző gyárak azonos méretű gumijait! Néha van ugyanekkora különbség. Személyes tapasztalat.

S mikor csal jobban az órád? Minden óra csal és általában pluszban. Tehát ha felteszel egy kicsit nagyobb gumit (ami jelen esetben 3,2%), lehet, hogy pont annyival is fogsz menni, mint amit a műszer mutat, mivel az a kerékfordulat alapján számol.

Link to comment
Megosztás:

Ez nem fogja, ne aggódj! Majd ha megszélesíted 40mm-el... :lol: Egyébként a 185/65-s is nagyobb 1,1 %-al.

Kösz,ma már nem nem tudom hányadszor megy fel a pumpám. :lol: Igen én is néztem,csak már aszittem,hogy elkeverték a H Astra téli gumikkal az enyémet,mert már a kiállított szettet kaptam meg.

Link to comment
Megosztás:

Köszi,neked is!Meg vagyok nyugodva. :lol:

Szerintem ha egy téligumiról lekoptatsz 7 mm-t akkor az a gumi mehet a kukába. Ha megnézzük a gyári minta kb. 9-11mm. A szakember szerint (Totalcar-Gumidoki) ha a minta eléri a 3-4mm-t akkor már nem nyújtja azokat a paramétereket ami egy téligumitól elvárható lenne /tapadás, stb./. Végül is szerintem mindenki olyan gumit rak az autójára amit a pénztárcája megenged. Még egy dolog, egy kismértékben eltérő téligumi szerintem még mindig biztonságosabb télen mint egy nyári.

Link to comment
Megosztás:

Hát kicsit utánajártam a dolognak:12 Astrából 10nek 185/65R15 ös téli van fent,kettőnek meg 195/60R15-ös.De 195/65R15-ös még véletlenül sincsen.Beszéltem két gumissal is,egyből azt kérdezték,hogy tényleg befért?Szóval reggel megyek Opelékhez,hogy szerváljanak nekem rá való méretet,ezt meg kenjék a hajukra........

Link to comment
Megosztás:

Még ezt találtam: http://totalcar.hu/tanacsok/gumidoktor/040510d/

A csalás+ ilyenek nem érdekel,csak ne csessze szét a futóművet.

Gumidoki nem foglalkozik a konkrét kérdéseddel, csak ad egy kincstári választ, kiindulva az adott típus gyári előírásaiból. Ha konkrét választ akarna adni neked, akkor olyan számításokat kéne elvégeznie, hogy mekkora lesz a rugózatlan tömege a kerekednek, mekkora nyíró és hajlító feszültség keletkezik a kerékagy kritikus szálában, stb., stb., stb.

Hidd el, ehhez még megfelelő adata sincs, ha egyáltalán ki is tudná számolni neked azokból... Na jó, tegyük fel, hogy Gumidoki egy a témában járatos profi mérnök, de akkor sem mondhat neked mást, mert akkor megindulna a lavina, hogy mindenki más méretére mondania kellene neki valamit. Vágül meg jönne az anyázás, ha valakinek rosszat mondott, vagy nem jött be... Egyszerűbb és ésszerűbb elbújni a gyárak előírásai mögé.

Te is jobb, ha betartod azokat!!!

Azért írtam le a 195/65 R15-ös méret tapasztalatomat Neked (mindenkinek), mert az tényszerű, sokéves teszten :blink: alapuló vélemény volt, ami 100000-szer többet ér akárhány Gumidokinál!!!

Link to comment
Megosztás:

Gumidoki nem foglalkozik a konkrét kérdéseddel, csak ad egy kincstári választ, kiindulva az adott típus gyári előírásaiból. Ha konkrét választ akarna adni neked, akkor olyan számításokat kéne elvégeznie, hogy mekkora lesz a rugózatlan tömege a kerekednek, mekkora nyíró és hajlító feszültség keletkezik a kerékagy kritikus szálában, stb., stb., stb.

Hidd el, ehhez még megfelelő adata sincs, ha egyáltalán ki is tudná számolni neked azokból... Na jó, tegyük fel, hogy Gumidoki egy a témában járatos profi mérnök, de akkor sem mondhat neked mást, mert akkor megindulna a lavina, hogy mindenki más méretére mondania kellene neki valamit. Vágül meg jönne az anyázás, ha valakinek rosszat mondott, vagy nem jött be... Egyszerűbb és ésszerűbb elbújni a gyárak előírásai mögé.

Te is jobb, ha betartod azokat!!!

Azért írtam le a 195/65 R15-ös méret tapasztalatomat Neked (mindenkinek), mert az tényszerű, sokéves teszten :blink: alapuló vélemény volt, ami 100000-szer többet ér akárhány Gumidokinál!!!

A Gumidoki hidegen hagy,láttam,hogy más témában is sablon válaszok mentek.Nekem az b....a a csőröm,hogy egyik autón se láttam ilyen méretet(bár ha nem tudom lecseréltetni,akkor megnyugtató,hogy Neked ilyen jó tapasztalataid vannak) és akkor már olyan méretet adjanak a kocsira,ami arra való.Mert én is olyat vettem volna,ezért vettem zsír új gyári felnit és ezért vittem 3000-nél olajcserére.Hogy rendben legyen és minnél tovább müködjön hibátlanul.Nekem belátható időn belül nem lesz pénzem tuningolni+javítgatni,inkább igyekszem úgy karbantartani,hogy a legtovább bírja.Szóval ha kell,akkor otthagyom a komplett kereket és adjanak komplett újat,de ami rá való.

Link to comment
Megosztás:

A Gumidoki hidegen hagy,láttam,hogy más témában is sablon válaszok mentek.Nekem az b....a a csőröm,hogy egyik autón se láttam ilyen méretet(bár ha nem tudom lecseréltetni,akkor megnyugtató,hogy Neked ilyen jó tapasztalataid vannak) és akkor már olyan méretet adjanak a kocsira,ami arra való.Mert én is olyat vettem volna,ezért vettem zsír új gyári felnit és ezért vittem 3000-nél olajcserére.Hogy rendben legyen és minnél tovább müködjön hibátlanul.Nekem belátható időn belül nem lesz pénzem tuningolni+javítgatni,inkább igyekszem úgy karbantartani,hogy a legtovább bírja.Szóval ha kell,akkor otthagyom a komplett kereket és adjanak komplett újat,de ami rá való.

Én azért már láttam pár G astrán 65-öst... Meg is lepődtem, írtam is régebben párszor. Egyébként szerintem sem lesz nagyobb baj a 65-el, nekem még kifejezetten jobban is tetszik mint a 60-as... Szép nagynak tűnik a kerék vele, fura, de még vhogy a futófelülete is szélesebbnek tűnik, mint a 60-asé. Tudom, perverz vagyok, hogy a ballonos jobban tetszik... :blink: Azért fura, hogy kereskedésben ilyeket adnak hozzá, és nem a gyári méretet. Télen valóban azt mondják, hogy jobb a keskenyebb, de ha városban használod főként, akkor szinte tök mindegy, hogy 185-ös vagy 195-ös, ez a kis különbség itt nem jön ki. Szerintem. S mivel a szélesebb nekem jobban tetszik, nekem is 195-ös a télim. :)

Link to comment
Megosztás:

Én azért már láttam pár G astrán 65-öst... Meg is lepődtem, írtam is régebben párszor. Egyébként szerintem sem lesz nagyobb baj a 65-el, nekem még kifejezetten jobban is tetszik mint a 60-as... Szép nagynak tűnik a kerék vele, fura, de még vhogy a futófelülete is szélesebbnek tűnik, mint a 60-asé. Tudom, perverz vagyok, hogy a ballonos jobban tetszik... :blink: Azért fura, hogy kereskedésben ilyeket adnak hozzá, és nem a gyári méretet. Télen valóban azt mondják, hogy jobb a keskenyebb, de ha városban használod főként, akkor szinte tök mindegy, hogy 185-ös vagy 195-ös, ez a kis különbség itt nem jön ki. Szerintem. S mivel a szélesebb nekem jobban tetszik, nekem is 195-ös a télim. :)

Hey, Telo!

Yol beszélsz! :D

Ezek szerint túl vagy a reggaelin... mitöbb, talán már az ebayden is... (a viccesfiú :lol: ...)

mondjuk, tényleg fura, h tetszik Neked a ballonosabb cucc. Viszont 2ségtelen, h jobban kitölti a kerékjáratot. Ya! Érdekelne, h pontosan mennyi a méretkülönbség (átmérőileg :) ) a 195/60 és a 195/65 között.

Peace&Love

Link to comment
Megosztás:

Hey, Telo!

Yol beszélsz! :)

Ezek szerint túl vagy a reggaelin... mitöbb, talán már az ebayden is... (a viccesfiú :) ...)

mondjuk, tényleg fura, h tetszik Neked a ballonosabb cucc. Viszont 2ségtelen, h jobban kitölti a kerékjáratot. Ya! Érdekelne, h pontosan mennyi a méretkülönbség (átmérőileg :blink: ) a 195/60 és a 195/65 között.

Peace&Love

Hi Rastaman!

Túl vagyok már a reggaelin, és most fogok majd ebaydelni... :lol:

A 195/60-nak elméletileg 615mm az átmérője, míg a 65-nek 634.5mm. Szal kb 2 cm a különbség átmérőben. A 185/65-nek egyébként 621.5mm elméletileg az átmérője.

Link to comment
Megosztás:

Hi Rastaman!

Túl vagyok már a reggaelin, és most fogok majd ebaydelni... :blink:

A 195/60-nak elméletileg 615mm az átmérője, míg a 65-nek 634.5mm. Szal kb 2 cm a különbség átmérőben. A 185/65-nek egyébként 621.5mm elméletileg az átmérője.

Thx.

Most, h leírtad, ismerősek a számok. Talán lusta voltam gondolkodni... Amúgy, az 1-1 cm 1általán nem sok. Nem nagy para az a /65... Szerintem.

Link to comment
Megosztás:

Mint írtam, nekem simán befért a /65. Hozzám is véletlenül jutott, de mivel nem volt pénzem másikra, ki kellett próbálni, és műxött. A 2001-ben vett Astra G 1,6 16V-mre gyárilag 185/65 R15-öt szereltek, és azon a kocsi nagysebességnél (140 felett) baromira imbolygott a 195/60 R15-öshöz képest. Rosszabb lett az úttartása. Ezután tudatosan vettem rá 205/55 R15-öt, ami szintén váltóméret. A kocsi SOKKAL jobb lett, és nekem a fogyasztásom se nőtt (olvastam, hogy másnak igen). Ezután tetettem rá 205/60 R15-öt, ami ugye megint egy kicsit nagyobb. Na azzal a stabilitás megint picit romlott! Pedig ez is az is Yokohama volt.

Szóval lehet használni a nagyobbat, ha elfér, de sokmindent a tapsztalat fog megoldani, nem az előre okoskodás!

A kedvesem Tigrájára a gyári 185/60 R15 helyett azonnal 205/55 R15-öt vettem, ami ugye megint egy méretugrás (205/50 R15 volna a gyári előírás szerint a helyes). El is nyerte a Blitz-en az első díjat vele :-) És szerintem a jól eltalált felni/gumi is tett rá egy ici-picit (talán). Amikor szerelte a gumis, akinek szintén Astra G-je van, csóválta a fejét, hogy a gumi nagy lesz a Tigra-ra, és hogy nem fog beférni, meg kanyarban majd, meg stb.. Simán befért, ő maga ment vele pár kört, és azt mondta teljesen jó rá. Azelőtt sohase csinált ilyet, mert hogy az előírások... Tudom sok gumis simán megteszi, de ez egy rendes kis gumis volt ezek szerint. :-) De azóta ő is azt mondja, hogy egy picit nagyobbat meg lehet próbálni, az nem feltétlenül jelent pl. nagyobb terhelést a kerékagyra.

Link to comment
Megosztás:

Szega!Hát nem tudom,hogy hol láttatok /65ötösöket én most két nap alatt megnéztem 40 autót(ha láttatok valakit az autótok mellett sündörögni az én voltam)és kettő kivételével 185/65R15ösek voltak rajtuk.A másik kettő 195/60R15-ös.Plusz beszéltem 5 kereskedéssel,mindenhol a 185-öst mondták és amikor rákérdeztem a 195/65-re egyértelműen azt mondták,hogy NEM rá való.Azt mondtam,hogy csak ajánlották nekem,az egyik helyen szó szerint azt mondták,hogy meg ne vegyem.Ami nagyon kiakasztott,hogy Opelék viszont azt mondták,hogy ők minden G-hez ilyet adnak.Akkor én miért nem láttam egyet sem?!És a másik 5 miért mondja,hogy nem rá való?Én elhiszem,hogy ami rajta van,az nem olyan vészes,de ha már azt mondják,hogy adunk az autóhoz 4 téli gumit,akkor ne Trabant kereket adjon hozzá,hogy azt is fel lehet rakni,mert akkor átmegyek 6km-rel arrébb és ott veszem meg a kocsit,ahol még várnom sem kellett volna rá és még ma is van raktáron 185-ös kerékből.Ez már elvi kérdés,nagyon ki tud akasztani,ha át akarnak verni.

Link to comment
Megosztás:

Szega!Hát nem tudom,hogy hol láttatok /65ötösöket én most két nap alatt megnéztem 40 autót(ha láttatok valakit az autótok mellett sündörögni az én voltam)és kettő kivételével 185/65R15ösek voltak rajtuk.A másik kettő 195/60R15-ös.Plusz beszéltem 5 kereskedéssel,mindenhol a 185-öst mondták és amikor rákérdeztem a 195/65-re egyértelműen azt mondták,hogy NEM rá való.Azt mondtam,hogy csak ajánlották nekem,az egyik helyen szó szerint azt mondták,hogy meg ne vegyem.Ami nagyon kiakasztott,hogy Opelék viszont azt mondták,hogy ők minden G-hez ilyet adnak.Akkor én miért nem láttam egyet sem?!És a másik 5 miért mondja,hogy nem rá való?Én elhiszem,hogy ami rajta van,az nem olyan vészes,de ha már azt mondják,hogy adunk az autóhoz 4 téli gumit,akkor ne Trabant kereket adjon hozzá,hogy azt is fel lehet rakni,mert akkor átmegyek 6km-rel arrébb és ott veszem meg a kocsit,ahol még várnom sem kellett volna rá és még ma is van raktáron 185-ös kerékből.Ez már elvi kérdés,nagyon ki tud akasztani,ha át akarnak verni.

Mókus, akkor most még egyszer a lényeget:

1./ A gyári méret a 185/65 R15, illetve a 195/60 R15. Ezt ajánlja mindenki, mert a gyári ajánlástól eltérőt ajánlani "veszélyes" (ha kárt okoz az javallatával, fél, hogy rászállsz). Szóval ne várj márkaszerviztől, meg akárki hasonló "Gumidoki"-tól mást.

2./ Ezt eddig nem is mondtam, de TUDD AZ IGAZSÁGOT, az Opel ha tehetné, minden kismotoros Astra G-re 185-ös gumit szerelne, pusztán anyagi megfontolásokból (ócsóóóóóóbb). Amikor 195-össel jön ki a cuccos, az azért van, mert épp csak az volt készleten. Jó a logisztika, tehát ritka ez az állapot. Nekem pl. az 1,2-esemet 195-tel szállították, az 1,4-est, az 1,6-os 100 lovast és az 1,6 twinportom 185-össel. Érdekes. Az erősebb kocsin virslibb volt a gumi. Balhéztam is (még 2000-ben az 1,4-essel), leveleztem (nem összeg, de rohadtul b***ta a csőröm), mire végül eljutottam egy emberkéhez a gyárból, aki megírta, hogy a két gumiméret lehetősége benne van a specifikációban, és azt kapom (és olyan gumigyártótól), ahogy puffan a dolog. Nem feltétlen Michelin 195-öst kap az ember, törődjek bele. Köszi.

3./ A kocsira a 195/65-ös gumi felszerelhető, amit a tapasztalatommal írtam meg neked. A kocsi ettől "ballonosabb" lesz, Gumidokink legnagyobb örömére, vagyis a kátyúzás tekintetében igenis ELŐNYÖS.

4./ A nagyobb gumi drágább, ezért sem vesz senki nagyobbat a kocsijára, nem is fogsz találni ilyet az utakon. Ha ez zavar Téged, egy újabb érv amellett, hogy maradj a gyári előírásoknál.

5./ A 195/65-ös kerék járulékos terhelése gyakorlatilag elhanyagolható a 195/60-hoz képest, valamint majdnem azonos a 185/65-tel. Ezen semmi se múlik, nyugodj meg.

Mindent egybevetve sok érv szól amellett, hogy a 195/65-öst elfogadd (drágább, nagyobb gumi, ballonosabb), ellene meg az, hogy ilyen gumival nem nagyon mozog senki az utakon. Tehát, ha kilukadsz, nem nagyon fogod tudni egyetlen másik Astra G-stől elkunyizni a sajátját. :) :) Kereshetsz egy Zafirát, vagy Vectrát... :blink:

Használdd egészséggel, bármelyiket is veszed!

Link to comment
Megosztás:

bázz...... ez ennyire fontos??? nem mindegy, hogy 1,5 cm rel magasabb vagy alacsonyabb gumid van_?

téli gumival ugyse száguldozol...

az enyémen a 205/55R16 helyett 185/60R15 van fennt, és tök jó.....

nyárra vegyél jó gumit.

Szega Uhuhu!

Elméletileg mindegy lenne,de mégsem az. :blink: Nem akarom elmesélni az élettörténetemet,mert a kutyát se érdekelné,de az F-es Astrám azért ment galyra,mert volt 2 év amikor egy forintot se tudtam rákölteni és szó szerint szétesett.Most hirtelen felindulásból beleültem ebbe a G-be(és abban a kereskedésben vettem,ahol anno dolgoztam)és akár az is elképzelhető,hogy 10 évig ezzel kell járnom.Szóval most úgy vagyok vele,hogy amit muszáj rááldoznom,azt megteszem és akkor minimális költséggel el tudok kavirnyálni jó sokáig.És nekem az a megnyugtató,hogy olyan legyen rajta,amit a gyár előír.Ha nem adnak hozzá,akkor vettem volna,de olyan méretet amit pl.ők is reklámoznak.Ugyanakkor simán elvárom(és akkor felejtsük el,hogy ott melóztam),hogy ha veszek valamit és azt mondják,hogy van hozzá 4 téli gumi,akkor az rá való legyen és ne csak fel lehessen rá rakni.Mert akkor simán átmentem volna máshová és ennyi.

Na most hívtak a srácok.Ki vannak akadva,hogy de ráérek én így utánajárni a dolgoknak.Merthogy ez ugyan nem a gyári méret,de csak ez volt raktáron.Ez viszont engem k....ára nem érdekel.Vártam rá majd egy hetet,hogy el tudjam hozni a gumikat,mert elfelejtödött és a végén csak ez maradt.(Egyébként nálatok is azt mondták,ne vegyek ilyen méretet)Lehet,hogy szőrőzésnek tűnik,de nem egy jégkaparóról van szó,nekem ez kemény pénz.És kicsit olyan feelingem van,hogy hülyére akkarnak venni.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.