Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


GABBE

Recommended Posts

Nekem 195/65 15 a nyári, a téli meg 175/55 13. Szervó nélkül van egy kis különbség a kettő közt. Nameg kevesebbet is eszik. /a szépségért "szenvedni" kell :) /

:D :)

A 195/65 R15-nek 634 mm az átmérője, a 175/55 R13-nak meg 523 mm lenne, de ilyen méretről még nem is hallottam... Egyébként 13-as felnit tudtommal nem is lehet feltenni. Nem F-Astráról van itt szó? Bár ezek a méretek mindenképpen kócosak...

Link to comment
Megosztás:

Egy totálkár G-n vannak most fent a tuti gumik. Ő lesz a donor... :)

Ahogy gondolod.

De azért had hívjam fel a figyelmedet arra, hogy mekkora hibát követsz el a váltóméret semmibevételével.

A kilóméteróra csalása még csak a kisebbik gond. Nagyobb baj az, hogy hazavágod a futóművet. Más lesz az alkatrészeinek terhelése, amiből szerencsés esetben "csak" a futómű-geometria torzulása adódik, így stabilitásából, irányíthatóságából rengeteget veszít az autó. Rosszabb esetben valami törni, repedni, görbülni fog.

Röviden mondhatnám azt is, hogy ön- és közveszélyes leszel.

Mindenkit haza várnak és senki sem szeretne más hülyesége miatt erről lemaradni!

Link to comment
Megosztás:

Most F- astra-n nem tudom hány embernek van 195 széles 15colos kereke. Szerintem nem 1-2db. Városban járok vele, nagyon ritkán megy az autó városon kívül, akkor meg választok egy 95-100közötti tempót és annyi. Ami "komolyabb" terhelés volt az autónak az a pályanapon 5kör amikormár 70nél 5.-be volt az autó és 13as kerekek voltak még alatta. Igaz nem Opel, de tesóm Vento-ja alatt 205/60 16-os kerekek vannak. Ő viszont gyepálja rendesen és kutya baja.

Link to comment
Megosztás:

Nekem 195/65 15 a nyári, a téli meg 175/55 13. Szervó nélkül van egy kis különbség a kettő közt. Nameg kevesebbet is eszik. /a szépségért "szenvedni" kell :huh: /

Nem 175/65 R13 az véletlenül? még nem is hallottam, hogy lenne 175/55 R13 méret egyáltalán... főleg nem téliben. (esetleg 175/70 R13 is gyakori méret)

Link to comment
Megosztás:

...műszakin is kivágják a gépet..sőt a rend éber őre is megbüntizhet miatta....

Azért ez elég erős sztem, bár nem tudom mi a helyzet felétek, de itt nálunk nem hinném hogy ilyen miatt kivágnának a műszakiról (pl. nekem 205/55 R16 van fent a 205/50 R16 helyett, egyszerűen azért mert ilyet tudtam szerezni), abban meg biztos vagyok hogy nincs olyan éber rendőr amelyik ezért megbüntetne, tekintettel arra hogy szvsz egyikük sem tudja betéve az összes autótípus gyári gumiméretét.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Voltam ma gumisnál télire cserélni, azt mondta a csávó h az első kettő ami barum polaris 2 már nem sokáig bírja még :huh: Aztán ajánlott nekem ebből a fajtából vmi új modellt, 30ért 2dbot. Mondjuk a neten találtam 11ért is dbját :lol: Ám mi a bestbuy mostanság vagy mit érdemes venni?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Voltam ma gumisnál télire cserélni, azt mondta a csávó h az első kettő ami barum polaris 2 már nem sokáig bírja még :huh: Aztán ajánlott nekem ebből a fajtából vmi új modellt, 30ért 2dbot. Mondjuk a neten találtam 11ért is dbját :lol: Ám mi a bestbuy mostanság vagy mit érdemes venni?

Attól függ, hogy mennyi rá a pénzed....

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

én a Hankook 440-es téli gumikat választottam (12800/db), meg vagyok elégedve vele. A fogyasztásom nem nőtt meg, és veszi az akadályokat is szépen.

Nem sokat vacekoltam a váltóméretekkel, ugyanakkora, m int a nyári, 185,65,R15.

Erre a "télre" szerintem megfelelő, elvezeti a vizet és vannak bordái is azért.

Üdv. J

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

én a Hankook 440-es téli gumikat választottam (12800/db), meg vagyok elégedve vele. A fogyasztásom nem nőtt meg, és veszi az akadályokat is szépen.

Nem sokat vacekoltam a váltóméretekkel, ugyanakkora, m int a nyári, 185,65,R15.

Erre a "télre" szerintem megfelelő, elvezeti a vizet és vannak bordái is azért.

Üdv. J

Aztán, ha csereérettek lesznek a nyári gumik, akkor 195/60 R15 méretűt vegyél, mivel az az igazi mérete.

Télire tökéletes ez a 185/65 R15.

Link to comment
Megosztás:

Azért ez elég erős sztem, bár nem tudom mi a helyzet felétek, de itt nálunk nem hinném hogy ilyen miatt kivágnának a műszakiról (pl. nekem 205/55 R16 van fent a 205/50 R16 helyett, egyszerűen azért mert ilyet tudtam szerezni), abban meg biztos vagyok hogy nincs olyan éber rendőr amelyik ezért megbüntetne, tekintettel arra hogy szvsz egyikük sem tudja betéve az összes autótípus gyári gumiméretét.

ez nem a felétek kérdése...ez műszaki kritérium, csak úgy, mint hogy a felni/gumi szélességben nem lóghat túl a jármű "külalakján" (ezért szokták néha kiszélesíteni a kerékjárati íveket....), amint a xenon-os témában is láthatod, attól ,hogy nem szólnak az nem azt jelenti, hogy az úgy meg is felel a követelményeknek/előírásoknak! :huh:

(a műszaki vizsgáztató pedig azért van ott, hogy ezeket a paramétereket is ismerje, csakúgy mint a féktárcsa minimális méretét, pedig ez is tipusonként változik, de megtalálható adatbázisban...)

Link to comment
Megosztás:

Aztán, ha csereérettek lesznek a nyári gumik, akkor 195/60 R15 méretűt vegyél, mivel az az igazi mérete.

Télire tökéletes ez a 185/65 R15.

Cartárs ez így ebben a formában nem igaz....volt olyan G széria, amikor gyárilag 185/65R15 nyári papucsokkal gurultak ki a gépek, szóval az is teljesen jó a nyárinak is...nekem is most 195/60 helyett 185/65 van nyárinak, de azt hiszem már írtam, így csak 2-3 km/h csalása van az órának, míg a 195/60-nál kb 5-7km/h volt... :huh:

Link to comment
Megosztás:

ez nem a felétek kérdése...ez műszaki kritérium, csak úgy, mint hogy a felni/gumi szélességben nem lóghat túl a jármű "külalakján" (ezért szokták néha kiszélesíteni a kerékjárati íveket....), amint a xenon-os témában is láthatod, attól ,hogy nem szólnak az nem azt jelenti, hogy az úgy meg is felel a követelményeknek/előírásoknak! :huh:

(a műszaki vizsgáztató pedig azért van ott, hogy ezeket a paramétereket is ismerje, csakúgy mint a féktárcsa minimális méretét, pedig ez is tipusonként változik, de megtalálható adatbázisban...)

Az a baj, hogy ezekre sajnos vagy nem sajnos de nem kellően figyelnek oda ,pl nekem a 195/60 helyett, 195/50!! volt fennt és lazán átment műszakin mégcsak megsem szólták ( tavaszra már a jó méret lesz rajta)

Link to comment
Megosztás:

...volt olyan G széria, amikor gyárilag 185/65R15 nyári papucsokkal gurultak ki a gépek...

Jómagam is ilyen gumival gurultam ki a sajátommal a szalonból, azóta se "szélesítettem", jó ez így. Bár érdekes, hogy egyes gyártók 185-ös gumijai drágábbak, mint az ugyanolyan mintázatú 195-ös. Mondjuk a 195/60 R15 azért populárisabb méret...

Link to comment
Megosztás:

Cartárs ez így ebben a formában nem igaz....volt olyan G széria, amikor gyárilag 185/65R15 nyári papucsokkal gurultak ki a gépek, szóval az is teljesen jó a nyárinak is...nekem is most 195/60 helyett 185/65 van nyárinak, de azt hiszem már írtam, így csak 2-3 km/h csalása van az órának, míg a 195/60-nál kb 5-7km/h volt... :huh:

Ezek ugyebár váltóméretek.

A menetstabilitási különbségeket érezted?

Link to comment
Megosztás:

Ezek ugyebár váltóméretek.

A menetstabilitási különbségeket érezted?

nincs mit érezni...a mérete pár miliméterrel más bármely irányt nézem, az oldalfalnál is...szélességben pedig össz-vissz 10mm....max a fékútban lehetne észre venni vmit, a nagyobb felület miatt..de a menetsabilitásnál is sokkal többet változtat a gumi minősége, életkora és profil mélysége, mint a gumi szélessége...sógor más márkájú autóján Sava gumik vannak az enyémen firestone pillanyatnyilag...kb egy idősek és a városban van olyan körforgalom, ahol az aszfalt minősége olyan, hogyha nedves időben a Sava-val rámegyek mint a jég...a firestonenál is érezni, hogy könnyebben megcsúszik, de azzal legalább lassulok és nem csúszik úgy....

Link to comment
Megosztás:

nincs mit érezni...a mérete pár miliméterrel más bármely irányt nézem, az oldalfalnál is...szélességben pedig össz-vissz 10mm....max a fékútban lehetne észre venni vmit, a nagyobb felület miatt..de a menetsabilitásnál is sokkal többet változtat a gumi minősége, életkora és profil mélysége, mint a gumi szélessége...sógor más márkájú autóján Sava gumik vannak az enyémen firestone pillanyatnyilag...kb egy idősek és a városban van olyan körforgalom, ahol az aszfalt minősége olyan, hogyha nedves időben a Sava-val rámegyek mint a jég...a firestonenál is érezni, hogy könnyebben megcsúszik, de azzal legalább lassulok és nem csúszik úgy....

Ja!

Hát van akinek a csacsifogat is úgy fekszi az utat, mint egy pályaautó! :huh:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.