Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


GABBE

Recommended Posts

Üdv,

Szeretnék egy kis segítséget kérni.

Van egy 3 ajtós G Astrám. Alapból egy 7,5x16 ET45-ös Alessio Turbo felni szettel vettem 205/50-es nyári gumikkal.

Télre vettem rá egy 205/55-ös gumi szettet, de előtte nem néztem utána, hogy erre felnire milyen gumik használhatók és sajnos ha ülnek hátul akkor bukkanóknál hozzáér a gumi a dobhoz.

Most találtam egy másik felnit nyárigumival ami egy AWS Cooper 16"-os ET38-as, a szélessége elvileg 6,5-es. Ezen 215/55-ös gumik vannak.

Sajnos nem igazán vagyok tisztába ezekkel a dolgokkal és azt szeretném kérdezni, hogy ez a keskenyebb felni el fog-e férni ilyen széles gumikkal? Eddig is Opelen volt, de Omegán és Vectrán.

Köszönöm,

Link to comment
Megosztás:

Üdv,

Szeretnék egy kis segítséget kérni.

Van egy 3 ajtós G Astrám. Alapból egy 7,5x16 ET45-ös Alessio Turbo felni szettel vettem 205/50-es nyári gumikkal.

Télre vettem rá egy 205/55-ös gumi szettet, de előtte nem néztem utána, hogy erre felnire milyen gumik használhatók és sajnos ha ülnek hátul akkor bukkanóknál hozzáér a gumi a dobhoz.

Most találtam egy másik felnit nyárigumival ami egy AWS Cooper 16"-os ET38-as, a szélessége elvileg 6,5-es. Ezen 215/55-ös gumik vannak.

Sajnos nem igazán vagyok tisztába ezekkel a dolgokkal és azt szeretném kérdezni, hogy ez a keskenyebb felni el fog-e férni ilyen széles gumikkal? Eddig is Opelen volt, de Omegán és Vectrán.

Köszönöm,

Nem, mivel a gyári ET száma a G astrának 49, a 38-as ET-vel kiljebb kerül a kerék, így biztosan bele fog érni.

Ha a téli gumik amit vettél /50-es lenne, a 45-ös ET-vel nem érne bele.

Egyébként a gyári mérete 195/60*15 , a váltóméret 205/50*16, vagy 215/45*17, ha minden igaz, de majd kijavítanak a többiek, ha rosszul írtam.

Link to comment
Megosztás:

...illetve itt találsz egy felni ET-kalkulátort, ebbe beírva a régi és a mostani kerekeid adatait, láthatod hogy mennyivel lesz kijjebb az új kereked a réginél:

http://www.aabroncs.hu/kerek-et-kalkulator.html

Ez pedig gumiméret kalkulátor, itt ugyanezeket az adatokat tudod megnézni a gumidra vonatkozóan:

http://www.aabroncs.hu/gumimeret-kalkulator.html

Link to comment
Megosztás:

Ez talán segít:

Segítségül: Az Astra gyári kerékmérete 5.5x14 (lemezfelni) vagy 6x15 (alufelni), mindegyik ET49-es. Az omegán gyárilag 6.5 vagy 7" széles felnik voltak, és annak gyárilag 38-as az ET-száma.

Az 5.5x14 (lemezfelni) az már nagyon régen volt! Csak az első szériásokon. A legtöbb G Astra 6x15-ös lemezfelnivel jött ki. ET 49

Link to comment
Megosztás:

Helló!

AZt szeretném kérdezni hogy ezek az adatok amik a táblázatba vannak jó e egy 1999 G astrára és rá tudok e tenni 195\65 r15 ös gumit? nagy baj e hogy az ET szám 35 ös ezzel befolyásolok e valamit csapágyak vagy ilyesmire gondolok?el fér rendesen majd a kerék? Előre is köszönöm

Felni átmérő: 15" Felni szélesség: 6,5" Felni mélysége (ET szám): 35 mm Felni állapot: új Lyukosztó (csavar db): 4 db Osztókör: 100 mm

Link to comment
Megosztás:

Helló!

AZt szeretném kérdezni hogy ezek az adatok amik a táblázatba vannak jó e egy 1999 G astrára és rá tudok e tenni 195\65 r15 ös gumit? nagy baj e hogy az ET szám 35 ös ezzel befolyásolok e valamit csapágyak vagy ilyesmire gondolok?el fér rendesen majd a kerék? Előre is köszönöm

Felni átmérő: 15" Felni szélesség: 6,5" Felni mélysége (ET szám): 35 mm Felni állapot: új Lyukosztó (csavar db): 4 db Osztókör: 100 mm

A /65-ös gumi az nagyon ballonos lesz, a /60-as jó.

Mivel 195-ös, így lehet, hogy elmegy a 35-ös ET-vel, de sztem 4 személynél bele fog érni a sárvédő, és a lökhárító találkozásánál lévő kitüremkedésbe.

Link to comment
Megosztás:

És akkor milyen gumit kellene vennem rá hogy minden stimmeljen? Bele se érjen meg az ut tartás is stimmeljen?

195/60 R15 az egyik méret. A felnit én felpróbálnám, hogy nem ér-e bele a féknyeregbe belekarkulálva, ha új fékbetétet kap majd. (nekem is ET35-ös van. Augusztusban cseréltettem betétet és utána beleért a felnibe)

Link to comment
Megosztás:

195/60 R15 az egyik méret. A felnit én felpróbálnám, hogy nem ér-e bele a féknyeregbe belekarkulálva, ha új fékbetétet kap majd. (nekem is ET35-ös van. Augusztusban cseréltettem betétet és utána beleért a felnibe)

És neked is ez a méretű gumi van rajt? ez nem ér bele 4 személynél sem?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 2004-es 1.2-es G Astrámon 195/60 R15-ös gumik voltak. Lehetőségem lenne venni egy szett új nyári Hankook gumit viszonylag olcsón (65e szereléssel együtt), viszont az 195/65 R15-ös. Kérdésem az, hogy megvehetem-e, vagy problémát okoz a nagyobb méret? Válaszotokat előre is köszönöm.

SC

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 2004-es 1.2-es G Astrámon 195/60 R15-ös gumik voltak. Lehetőségem lenne venni egy szett új nyári Hankook gumit viszonylag olcsón (65e szereléssel együtt), viszont az 195/65 R15-ös. Kérdésem az, hogy megvehetem-e, vagy problémát okoz a nagyobb méret? Válaszotokat előre is köszönöm.SC

Totalcar Méretváltó. 3,2% az eltérés, tehát mikor a sebmérő 100Km/ó-át mutat, akkor te valójában 103,2Km/ó-val mégy. Az elfogadott 2% vagy az alatti eltérés.

Link to comment
Megosztás:

Totalcar Méretváltó. 3,2% az eltérés, tehát mikor a sebmérő 100Km/ó-át mutat, akkor te valójában 103,2Km/ó-val mégy. Az elfogadott 2% vagy az alatti eltérés.

Köszönöm a gyors választ. Más (pl. mechanikus) gondot nem okozhat, mint azt, hogy csalni fog az óra 3,2%-ot...? Mert ha csak ennyi, akkor megvenném... (az autó eredeti állapotban van, azaz nem volt módosítva semmilyen formában)

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a gyors választ. Más (pl. mechanikus) gondot nem okozhat, mint azt, hogy csalni fog az óra 3,2%-ot...? Mert ha csak ennyi, akkor megvenném... (az autó eredeti állapotban van, azaz nem volt módosítva semmilyen formában)

Szerintem nem okoz, de a többiek majd megerősítenek ebben. Az lehet esetleg, ha 5-en ültök bele és fullra van pakolva csomagokkal a csomagtartó, akkor nagyon leül az autó és beér valahova a gumi. De ez csak feltételezés. De egy gumis is tud neked erre válaszolni.

Link to comment
Megosztás:

Totalcar Méretváltó. 3,2% az eltérés, tehát mikor a sebmérő 100Km/ó-át mutat, akkor te valójában 103,2Km/ó-val mégy. Az elfogadott 2% vagy az alatti eltérés.

Ez így igaz is lenne, ha a km. órák pontosak lennének. De gyárilag 3-5%-al többre vannak kalibrálva a valós sebességnél. Tehát ezzel a gumival kb. annyit fog mutatni az óra, amennyi a tényleges sebesség. :omg:

Link to comment
Megosztás:

Ez így igaz is lenne, ha a km. órák pontosak lennének. De gyárilag 3-5%-al többre vannak kalibrálva a valós sebességnél. Tehát ezzel a gumival kb. annyit fog mutatni az óra, amennyi a tényleges sebesség. :omg:

Miért kell csapkodni a fejed? Amit írtam az helyes, nem? Az már más tészta, hogy nem a pontos sebességet firkantja ki a sebmérő, de az alap felállás szerint valós dolgot írtam. Ha jól emlékszem a valós sebességet a középkonzol órája írja ki, ha két gombot egyszerre nyomom menet közben.

Link to comment
Megosztás:

Sztem az sem a valósat írja, mert csak egy sebességjeladó van az autóban, mindegyik (a kilométeróra és a műszerfali kijelző is) onnan veszi az adatokat.

Nem azt tapasztaltam. Nem ugyanazt írja ki a kettő. Akkor az eltérés miért lehet, ha ugyanonnan veszik a jelet?

Link to comment
Megosztás:

Nem azt tapasztaltam. Nem ugyanazt írja ki a kettő. Akkor az eltérés miért lehet, ha ugyanonnan veszik a jelet?

Valószínűleg nem egyformán vannak kalibrálva. De ahogy tgabika is írja, egy sebességjel van az autóban, minden egység ugyan azt kapja. A különbség azért lehet, mert a sebességjeladó nem egy konkrét sebességértéket közöl a kimenetén, hanem egy kerékátfordulás alatt x-szer testre húzza a kimenetét. Az egyes egységek ebből a kerékelfordulással arányos ütemes jelből és az időből számolják ki a km/h értéket. És attól függően, hogy a sebességjelből milyen beállított értékek (hány db jel egyenlő egy kerékátfordulással) alapján számolnak, lehet köztük különbség. Ha a középső kijelző kevesebbet mutat, mint az óra, akkor lehet, hogy azt úgy állították be, hogy annál nincs meg az a néhány százalék eltérés amit az óránál szándékosan alkalmaznak, de akkor sem vennék rá mérget, hogy az pontosabb.

Link to comment
Megosztás:

Valószínűleg nem egyformán vannak kalibrálva. De ahogy tgabika is írja, egy sebességjel van az autóban, minden egység ugyan azt kapja. A különbség azért lehet, mert a sebességjeladó nem egy konkrét sebességértéket közöl a kimenetén, hanem egy kerékátfordulás alatt x-szer testre húzza a kimenetét. Az egyes egységek ebből a kerékelfordulással arányos ütemes jelből és az időből számolják ki a km/h értéket. És attól függően, hogy a sebességjelből milyen beállított értékek (hány db jel egyenlő egy kerékátfordulással) alapján számolnak, lehet köztük különbség. Ha a középső kijelző kevesebbet mutat, mint az óra, akkor lehet, hogy azt úgy állították be, hogy annál nincs meg az a néhány százalék eltérés amit az óránál szándékosan alkalmaznak, de akkor sem vennék rá mérget, hogy az pontosabb.

Köszönöm a kimerítő választ! :icon13:

Link to comment
Megosztás:

Valószínűleg nem egyformán vannak kalibrálva. De ahogy tgabika is írja, egy sebességjel van az autóban, minden egység ugyan azt kapja. A különbség azért lehet, mert a sebességjeladó nem egy konkrét sebességértéket közöl a kimenetén, hanem egy kerékátfordulás alatt x-szer testre húzza a kimenetét. Az egyes egységek ebből a kerékelfordulással arányos ütemes jelből és az időből számolják ki a km/h értéket. És attól függően, hogy a sebességjelből milyen beállított értékek (hány db jel egyenlő egy kerékátfordulással) alapján számolnak, lehet köztük különbség. Ha a középső kijelző kevesebbet mutat, mint az óra, akkor lehet, hogy azt úgy állították be, hogy annál nincs meg az a néhány százalék eltérés amit az óránál szándékosan alkalmaznak, de akkor sem vennék rá mérget, hogy az pontosabb.

Üdv!

Mintha olvastam volna valahol, hogy a jármű computerében át lehet írni a gumiabroncs méretet. Nem vagyok benne biztos, hogy G Astrával kapcsolatban írták, vagy más tipusnál. Erről tudtok valamit?

Nekem is nagyobb (195/65R15 - tudom, tudom, nem a gyári méret...) abroncsok vannak fennt, és pl. nálam a sebességmérő a GPS szerinti értékhez -2km/h-t mutat. Tehát 90 km/h műszer szerinti sebességnél a GPS sebesség 88 km/h.

A középkonzol kijelző sebesség adatára nem emlékszem, ha hazamegyek megnézem.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.