Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

6 órája, Garos írta:

Nincs a spirál elszakadva utjelado cserélve lett kb 1 éve le esik a fordulatszám annyira hogy beremeg az autó és van hogy nem fullad le de van mikor lefulad én a mapsenzora gondolok annak lehet köze ehhez a hibahoz.?

Elvileg lehet, az is beleszól az alapjáratba. Előfordul néha, hogy nagyobb javítás után felcserélik a Map és a kartergáz csöveket, ugye egymás felett csatlakoznak be a fojtószelepház hátuljába. Nézd meg hogy a tiéd jól van-e.

e4efe1efb57221206daba37759c236e6.jpg

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Megint egy olyan kérdésem lenne hogy alacsonyabb sebességnél le fullad az autó map szenzor, alapjarati motor cserélve lett, utjelado cserélve lett de még mindig ugyan azt a hibát produkálja. Esetleg valami ötlet vagy megoldás van erre a hibára. Opel f Astra c16nz. Köszönöm a válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Garos írta:

Sziasztok! Megint egy olyan kérdésem lenne hogy alacsonyabb sebességnél le fullad az autó map szenzor, alapjarati motor cserélve lett, utjelado cserélve lett de még mindig ugyan azt a hibát produkálja. Esetleg valami ötlet vagy megoldás van erre a hibára. Opel f Astra c16nz. Köszönöm a válaszokat.

Az EGR meg nézve  (?)   TPS szenzor hiba esetleg még.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Garos írta:

Igen pillangó szellepre gondolok mert más nincs ezt az érzékelőt hol találom.?

A pillangószelep végére van felfogatva, multiméterrel ki lehet mérni:

A feszültség amit mérünk zárt pillangószelepnél kb 0,53Volt teljesen nyitottnál ( padlógáznál) 4.45Volt. Nyilván ez műszer és jeladó függő, nem biztos hogy pont ennyit mérsz. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

19 perce, zotya975 írta:

A pillangószelep végére van felfogatva, multiméterrel ki lehet mérni:

A feszültség amit mérünk zárt pillangószelepnél kb 0,53Volt teljesen nyitottnál ( padlógáznál) 4.45Volt. Nyilván ez műszer és jeladó függő, nem biztos hogy pont ennyit mérsz. 

Szerintem ő lesz a ludas mert olvastam a hibáit hogy mit is tud produkálni pl.: Alóhelyzetben magas alapjarat vagy éppen túlságosan alacsony vagy le fulladás mint az enyém is csinálja ahogy le lassitok vagy araszolok parkolok abban a pillanatban produkálja a hibát. De köszönöm a segítséget mert ezt nem tudtam hogy ki is mérhető.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Garos írta:

Szerintem ő lesz a ludas mert olvastam a hibáit hogy mit is tud produkálni pl.: Alóhelyzetben magas alapjarat vagy éppen túlságosan alacsony vagy le fulladás mint az enyém is csinálja ahogy le lassitok vagy araszolok parkolok abban a pillanatban produkálja a hibát. De köszönöm a segítséget mert ezt nem tudtam hogy ki is mérhető.

Hali.A TPS szenzor egyszerű huzal ellenállás.A pillangó szelep állásából adódó feszültséget mér il.jelet küld az ECU-nak.Beleszól az alapjáratba vastagon.kb.0.7-0.8V-értéknél azt jelzi hogy a folytószelep teljesen zárva van.Ahogy nyílik a folytószelep az ellenállás is csökken így egyenletesen növekszik a feszültség.Itt a lényeg az egyenletességen van.teljesen nyitott folytószelepnél kb.4.6-4.8V a feszültség.

Nem drága alkatrész de nagy hibát tud generálni.

Utólag láttam hogy zotya 975 kolléga is reagált már problémára de ugyanaz a lényeg.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

18 órája, zotya975 írta:

 

A feszültség amit mérünk zárt pillangószelepnél kb 0,53Volt teljesen nyitottnál ( padlógáznál) 4.45Volt. Nyilván ez műszer és jeladó függő, nem biztos hogy pont ennyit mérsz. 

Még annyit szeretnék a többiek hozzászólásokhoz hozzá fűzni , hogy  a mért feszültségek  miért fontosak , vagyis mi az elve a fojtószelep helyzetének érzékelésekor, végül is hogy kell beállítani . Vegyük  példának  zotya 975  által mért értékeket szükségünk lesz mind a  két véghelyzet értékeire.  A lényeg hogy 50%  fojtószelep nyitásnál 2,5Voltot küldjünk az ECU felé.

A fojtószelep alap beállítása ilyenkor figyelmen kívül hagyandó(ami a fojtószelep levakolt ütköző csavarral van beállítva gyárilag).

Kis számolással kideríthető hogy zotya értékei jók e. Jöjjön egy kis Matematika :-):  4.45-0,53=3,92/2=1,96,

1,96+0,53=2,49V,  (vagy 4,45-1,96=2,49V)  0.01Volt a  hiba  ami még bőven belefér a hiba határba ( ez 2% avagy 2,4608V-tól_2,5392V-ig terjed) :icon13:.

Amúgy azért írtam ezt le mert a TPS szenzorok  feszültség átfogása (jelen eset 3,92V)  nagyon változik (3,7V-tól  akár 4,1V-ig is) ami figyelembe kell venni a felszerelésekor.

 

Ui.  A Prüfanleitung Zentrale Einspritzung_c12nz_c14nz-ban  megadott TPS  feszültség ( Minimális zárt helyzet, idle üzem :0,3V-tól_1,06V-ig , Maximális nyitott, teljes gáz: 4,2V-tól_4,8V-ig kell hogy terjedjen)   értékeket, nem szabad át lépni.

 

Módosítva : nyemi
Link to comment
Megosztás:

49 perce, nyemi írta:

Még annyit szeretnék a többiek hozzászólásokhoz hozzá fűzni , hogy  a mért feszültségek  miért fontosak , vagyis mi az elve a fojtószelep helyzetének érzékelésekor, végül is hogy kell beállítani . Vegyük  példának  zotya 975  által mért értékeket szükségünk lesz mind a  két véghelyzet értékeire.  A lényeg hogy 50%  fojtószelep nyitásnál 2,5Voltot küldjünk az ECU felé.

A fojtószelep alap beállítása ilyenkor figyelmen kívül hagyandó(ami a fojtószelep levakolt ütköző csavarral van beállítva gyárilag).

Kis számolással kideríthető hogy zotya értékei jók e. Jöjjön egy kis Matematika :-):  4.45-0,53=3,92/2=1,96,

1,96+0,53=2,49V,  (vagy 4,45-1,96=2,49V)  0.01Volt a  hiba  ami még bőven belefér a hiba határba ( ez 2% avagy 2,4608V-tól_2,5392V-ig terjed) :icon13:.

Amúgy azért írtam ezt le mert a TPS szenzorok  feszültség átfogása (jelen eset 3,92V)  nagyon változik (3,7V-tól  akár 4,1V-ig is) ami figyelembe kell venni a felszerelésekor.

 

Ui.  A Prüfanleitung Zentrale Einspritzung_c12nz_c14nz-ban  megadott TPS  feszültség ( Minimális zárt helyzet, idle üzem :0,3V-tól_1,06V-ig , Maximális nyitott, teljes gáz: 4,2V-tól_4,8V-ig kell hogy terjedjen)   értékeket, nem szabad át lépni.

 

A fojtószelep poti csavarjainál van egy kis holtjáték, valamennyit lehet "kalibrálni", de nagyon minimálisan mozdul, nem próbáltam ki hogy a mért feszültségben mennyit jelent. 

Link to comment
Megosztás:

5 perce, zotya975 írta:

A fojtószelep poti csavarjainál van egy kis holtjáték, valamennyit lehet "kalibrálni", de nagyon minimálisan mozdul, nem próbáltam ki hogy a mért feszültségben mennyit jelent. 

Igen nem sok az állítási lehetőség  az alap  furatokkal. De  nem is lényeges, mert egy jó minőségű új TPS szenzor hozza ezeket az értékeket kalibrálás nélkül  is, és feszültség átfogásától függetlenül.   Nekem például a gyárilag berakott 3,7V-os volt ami most benne van meg  3,9V-os.  Így ugye  az alapjárati  beállításom  0,65V-ról  0,55V -ra változott , ami így jó :icon13:

Amit persze egy pár perces akkumulátor saru  levétellel meg kell erősíteni  az ECU felé, hogy újra kalibrálja magát.

Link to comment
Megosztás:

12 perce, nyemi írta:

Igen nem sok az állítási lehetőség  az alap  furatokkal. De  nem is lényeges, mert egy jó minőségű új TPS szenzor hozza ezeket az értékeket kalibrálás nélkül  is, és feszültség átfogásától függetlenül.   Nekem például a gyárilag berakott 3,7V-os volt ami most benne van meg  3,9V-os.  Így ugye  az alapjárati  beállításom  0,65V-ról  0,55V -ra változott , ami így jó :icon13:

Amit persze egy pár perces akkumulátor saru  levétellel meg kell erősíteni  az ECU felé, hogy újra kalibrálja magát.

Akkor ha én meg veszem az újat akkor nekem nem kell semmit állítani csak az aksi sarut le veszem pár percig és saját magát be állítja?.

Link to comment
Megosztás:

Igen sőt úgy jársz a legjobban ha szerelés előtt már leveszed, kikapcsolt gyújtásnál! A visszarakás után meg  10 másodperces időközönként 3-szor csak ráadod a gyújtást  majd leveszed , de nem indítasz rá csak a harmadik  10 másodperces pihenő  után. Evvel a kalibrálása biztosan megtörténik. :icon13:

Link to comment
Megosztás:

15 perce, nyemi írta:

Igen sőt úgy jársz a legjobban ha szerelés előtt már leveszed, kikapcsolt gyújtásnál! A visszarakás után meg  10 másodperces időközönként 3-szor csak ráadod a gyújtást  majd leveszed , de nem indítasz rá csak a harmadik  10 másodperces pihenő  után. Evvel a kalibrálása biztosan megtörténik. :icon13:

Rendben nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Garos írta:

Rendben nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.

Szívesen máskor is.  Azért írtam hogy " kalibrálása biztosan megtörténik"  mert megfigyelésem alapján a gyújtás levétel után még vagy 3mp-ig él az ECU.  Ami  idő alatt megtörténik az alapjárati motor 100 lépésre való alaphelyzetbe állítása és a fojtószelep  kalibrálása is (ez mindenkor) .   Amire vigyázni kell még , hogy  gázbovden holtjátéka meg legyen mindenképp , és a pedál lenyomásával is elérd a teljes nyitási értéket.:blink: Szerintem más buktatója a cserének nincs de ha valami el akadsz írj nyugodtan.

Szia.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 11. 27. at 20:27, Garos írta:

Sziasztok! Megint egy olyan kérdésem lenne hogy alacsonyabb sebességnél le fullad az autó map szenzor, alapjarati motor cserélve lett, utjelado cserélve lett de még mindig ugyan azt a hibát produkálja. Esetleg valami ötlet vagy megoldás van erre a hibára. Opel f Astra c16nz. Köszönöm a válaszokat.

Csak tippként, nekem ugyan nem fulladt le, csak majdnem leállt viszonylag gyors lassításkor....

Az első kipufogódob (ha ez a neve) volt belül elporladva, fékezésnél (valószínűsíthetően) megindult előre benne az anyag és részleges elzáródást okozott, csere után nem volt probléma. Mondjuk ez x14nz volt, ezért is csak tipp....

 

Közben olvasom a TPS is sorrakerült.... Én még annyit tennék hozzá, hogy nekem is elég sok problémám volt és cseréltem jó pár dolgot, de azt tapasztaltam, hogy jól, stabilan egy jó 200km megtétele után fog beállni minden....

Módosítva : droland
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Garos írta:

Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne hogy opel Astra f c16nz-ben van légtömeg mérő és ha van azt hol találom meg. Köszönöm a válaszokat.

Szia, nincs benne, ha lenne  a szívócsőbe lenne beépítve az injektor és a légszűrőház közé. Tudomásom szerint a 8 szelepes motoroknál egynél sem volt. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, zotya975 írta:

Tényleg. :omg:

Még egy kérdésem lenne hogy az c16nz-ben hànypolusú a pillangó szelep helyzeterzekelő vagy ezt hogy tudnám meg nézni. Köszönöm a válaszokat.

15 órája, tgabika76 írta:

De, C20NE-ben van légmennyiségmérő (csappantyús) :icon10:

 

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 11. 29. at 13:47, nyemi írta:

Szívesen máskor is.  Azért írtam hogy " kalibrálása biztosan megtörténik"  mert megfigyelésem alapján a gyújtás levétel után még vagy 3mp-ig él az ECU.  Ami  idő alatt megtörténik az alapjárati motor 100 lépésre való alaphelyzetbe állítása és a fojtószelep  kalibrálása is (ez mindenkor) .   Amire vigyázni kell még , hogy  gázbovden holtjátéka meg legyen mindenképp , és a pedál lenyomásával is elérd a teljes nyitási értéket.:blink: Szerintem más buktatója a cserének nincs de ha valami el akadsz írj nyugodtan.

Szia.

 

On 2020. 12. 11. at 11:14, zotya975 írta:

3 pólusú a kábelszínek: kék, barna , és fekete-fehér. 

Sziasztok még egy olyan kérdésem lenne hogy a gázpedál lenyomásával nem nyílik ki a pillangó szelep fedél 90 fokban csak olyan 80-85 fokig ez gond lehet.? Köszönöm a válaszokat

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Garos írta:

 

Sziasztok még egy olyan kérdésem lenne hogy a gázpedál lenyomásával nem nyílik ki a pillangó szelep fedél 90 fokban csak olyan 80-85 fokig ez gond lehet.? Köszönöm a válaszokat

Addig tud kinyilni amig az ütközőn fel nem fekszik a potival átellenes oldalon ahol a bowden mozgatja. Emlékeim szerint a zárt és a nyitott helyzetnek is van végpontja ahol fizika korlátja van a tovább nyitásnak-zárásnak. A zárásnál egy levakolt csavar a nyitásnál már nem emlékszem mi. Ha nem megy el a végállásig, mert a bowden akadályozza azt odébb lehet akasztani:

4e383695aa16b17d893336d3a8e5b83b.jpg

 

Link to comment
Megosztás:

8 órája, zotya975 írta:

Addig tud kinyilni amig az ütközőn fel nem fekszik a potival átellenes oldalon ahol a bowden mozgatja. Emlékeim szerint a zárt és a nyitott helyzetnek is van végpontja ahol fizika korlátja van a tovább nyitásnak-zárásnak. A zárásnál egy levakolt csavar a nyitásnál már nem emlékszem mi. Ha nem megy el a végállásig, mert a bowden akadályozza azt odébb lehet akasztani:

4e383695aa16b17d893336d3a8e5b83b.jpg

 

Most már ki nyílik! Ki cseréltem a pillangó szelep helyzeterzekelőt és mostmár nem dadog és nem fullad le sokkal jobb lett az alapjàrat nem beszélve a fogyasztàsról. Nagyon szépen köszönöm nektek a sok segítséget.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.