Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

3 órája, Szabadij írta:

Tudom,hogy volt már itt ez téma,de a mai viszonylatokat nézve,ha tudtok konkrét  motorolaj márkát ill tipust ami jó választás és bevált nektek,akkor szívesen megfogadom a tanácsotokat,nem akarok a saját káromon kísérletezni ezzel.

Egyébként rendesen sikerült leellenőriznem a motorom karterszellőztetésének a tömítettségét :-)

Szétszedtem a vastag csövet ,ami a szelepfedéltől megy az ufóig(azt gondoltam,hogy az eldugulhatott),belefújtam egy határozottat,amikor nem tudtam tovább fújni és nem is sziszegett sehol,akkor elvettem a számtól,egy rakás trutymó landolt a pofámon a nyomástól.

Nem egy szakembörhöz illő teszt volt,de annál tanulságosabb. :-)

Én régebben kipróbáltam a GM 10W40-es olajat, ami kb 6000 km után olyan volt, mintha egy dízel Fiat Regattában futott volna 30ezer km-t. Motormosóval szedtük ki a szurok szerű csúnyaságot. Ekkor kipróbáltam a GM 5W40-et, ami 11000 km után sem mutatott égett szagot. De mivel a 4 liter elég sokba került, így vettem ismerős által Metabond 10W40-et. Ez sem égett bele, nem hallottam csattogást és nem tapasztaltam habosodást sem. Aztán pár olajcsere után már nem tudtam beszerezni "jó" áron ezt a fajtát, ezért kipróbáltam a Metabond olaj alapját, az ELF 10W40-et. Akkoriban még Competitionnak hívták. Tökéletesen jól bírja a motor is, meg az olaj is. 10 ezrenként cserélem benne. Kicsit csipegi, ami ugye a 198 ezret futott 16 szelepes motortól nem ritka. De legalább nem ég bele és nem csattognak a hidrotőkék sem. Valamint nem elhanyagolható szempont, csak 6900 HUF öt lityi belőle. :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Én régebben kipróbáltam a GM 10W40-es olajat, ami kb 6000 km után olyan volt, mintha egy dízel Fiat Regattában futott volna 30ezer km-t. Motormosóval szedtük ki a szurok szerű csúnyaságot. Ekkor kipróbáltam a GM 5W40-et, ami 11000 km után sem mutatott égett szagot. De mivel a 4 liter elég sokba került, így vettem ismerős által Metabond 10W40-et. Ez sem égett bele, nem hallottam csattogást és nem tapasztaltam habosodást sem. Aztán pár olajcsere után már nem tudtam beszerezni "jó" áron ezt a fajtát, ezért kipróbáltam a Metabond olaj alapját, az ELF 10W40-et. Akkoriban még Competitionnak hívták. Tökéletesen jól bírja a motor is, meg az olaj is. 10 ezrenként cserélem benne. Kicsit csipegi, ami ugye a 198 ezret futott 16 szelepes motortól nem ritka. De legalább nem ég bele és nem csattognak a hidrotőkék sem. Valamint nem elhanyagolható szempont, csak 6900 HUF öt lityi belőle. :)

Köszönöm a hasznos információkat!

Az ELF 10W40 jól hangzik,valószínűleg ezt választom.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Astra F Caravan írta:

Az normális ha csak a sapkán van. A betöltősapka a leghidegebb pontja a motornak üzemmelegen, ezért gyűlik ide, hideg motornál viszont ez a legmelegebb de csak egy nagyon rövid ideig.

Jaja gondolom van neki valami fizikai magyarázata.:)

1 órával ezelőtt, Gergőőő írta:

Csak az olajbeöntő sapkát kellett volna letekerned előtte.:closedeyes:

Ezt most..nem értem....:confused:

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Én régebben kipróbáltam a GM 10W40-es olajat, ami kb 6000 km után olyan volt, mintha egy dízel Fiat Regattában futott volna 30ezer km-t. Motormosóval szedtük ki a szurok szerű csúnyaságot. Ekkor kipróbáltam a GM 5W40-et, ami 11000 km után sem mutatott égett szagot. De mivel a 4 liter elég sokba került, így vettem ismerős által Metabond 10W40-et. Ez sem égett bele, nem hallottam csattogást és nem tapasztaltam habosodást sem. Aztán pár olajcsere után már nem tudtam beszerezni "jó" áron ezt a fajtát, ezért kipróbáltam a Metabond olaj alapját, az ELF 10W40-et. Akkoriban még Competitionnak hívták. Tökéletesen jól bírja a motor is, meg az olaj is. 10 ezrenként cserélem benne. Kicsit csipegi, ami ugye a 198 ezret futott 16 szelepes motortól nem ritka. De legalább nem ég bele és nem csattognak a hidrotőkék sem. Valamint nem elhanyagolható szempont, csak 6900 HUF öt lityi belőle. :)

Szerencsére az enyém nem válogatós, 315 ezer kilométert ment már GM 10W40-el. Egyszer kimostam a kartert, meg a szelepfedelet, azóta dzsuva nincs benne, a tőkéket sem hallom, bár lehet a fülemmel van baj.:goofy: Mondják tudom hogy nem tesz jót neki a "hamis" olaj, már alig várom hogy tönkremenjen..mikor lesz 400-500 ezer kilométernél? :hehe: De persze senkit nem akarok lebeszélni a márkás olaj vásárlásáról.:closedeyes: Nekem meg jó az "opel "olaj.:happy:

Link to comment
Megosztás:

15 perce, zotya975 írta:

Jaja gondolom van neki valami fizikai magyarázata.:)

Ezt most..nem értem....:confused:

Szerencsére az enyém nem válogatós, 315 ezer kilométert ment már GM 10W40-el. Egyszer kimostam a kartert, meg a szelepfedelet, azóta dzsuva nincs benne, a tőkéket sem hallom, bár lehet a fülemmel van baj.:goofy: Mondják tudom hogy nem tesz jót neki a "hamis" olaj, már alig várom hogy tönkremenjen..mikor lesz 400-500 ezer kilométernél? :hehe: De persze senkit nem akarok lebeszélni a márkás olaj vásárlásáról.:closedeyes: Nekem meg jó az "opel "olaj.:happy:

Csak erre a töketlenkedésemre írta szerintem:

 

"Egyébként rendesen sikerült leellenőriznem a motorom karterszellőztetésének a tömítettségét :-)

Szétszedtem a vastag csövet ,ami a szelepfedéltől megy az ufóig(azt gondoltam,hogy az eldugulhatott),belefújtam egy határozottat,amikor nem tudtam tovább fújni és nem is sziszegett sehol,akkor elvettem a számtól,egy rakás trutymó landolt a pofámon a nyomástól.

Nem egy szakembörhöz illő teszt volt,de annál tanulságosabb. :-)"

Na ilyet sem csináltam még soha,hogy magamat idézem...

Ha letekertem volna a beöntő sapkáját,akkor nem történik ilyesmi...

Módosítva : Szabadij
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Én eddig csak a GM 10W40-et és a Metabond 10W40-et próbáltam, és az utóbbinál maradtam, mert a GM olaj jó eséllyel hamasítvány lehetett. Pár ezer Km után nekem is "dízel Regattás" lett, és valóban egy művészet volt kiganajászni a motorból. Úgy gondoltam kipróbálom a Metabondot, ezt hátha nem ismerik annyian, így kevesebb hamisítványt is lehet találni alapon, és nekem is hasonlóan jó tapasztalataim vannak vele, nem habzik, nem sül bele, és futott km mennyiségével arányosan változik a színe, 10.000 Km után sem csákánnyal kell kiszedni. Nem tudom mennyire nevezhető horrornak az ára, de szerintem van drágább is nála. Ami véleményem szerint biztos, hogy nem rossz olaj a GM olaj, csak nem egyszerű belőle lassan olyat találni ami nem hamisítvány. Érdekes módon a váltóba való hamis GM olajjal nem találkoztam, mert ugye azt ritkábban is veszik, nem biztos, hogy megéri nekik foglalkozni a hamisítással, és a hamis olaj terjesztéssel.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Szabadij írta:

Tudom,hogy volt már itt ez téma,de a mai viszonylatokat nézve,ha tudtok konkrét  motorolaj márkát ill tipust ami jó választás és bevált nektek,akkor szívesen megfogadom a tanácsotokat,nem akarok a saját káromon kísérletezni ezzel.

Egyébként rendesen sikerült leellenőriznem a motorom karterszellőztetésének a tömítettségét :-)

Szétszedtem a vastag csövet ,ami a szelepfedéltől megy az ufóig(azt gondoltam,hogy az eldugulhatott),belefújtam egy határozottat,amikor nem tudtam tovább fújni és nem is sziszegett sehol,akkor elvettem a számtól,egy rakás trutymó landolt a pofámon a nyomástól.

Nem egy szakembörhöz illő teszt volt,de annál tanulságosabb. :-)

Nekem is rengeteg capuccino volt telente a betöltö sapkán,volt magnatec,shell helix,ezek 10w40,majd mobil 5w40 de a capuccino mennyisége nem változott...majd ősszel termosztàt és hengerfejtömités csere,gm10w40 olaj ment bele és a trutyi mennyisége igencsak megcsappant,pedig az autó ugyanazon körülmények között megy kb.mint elötte,sztem nem olajfüggő,vagy a sokat szidott gm olaj nem is olyan rossz:icon13:

Link to comment
Megosztás:

Nekem is van olyan ismerősöm akinek 300.000 e km felett jár az Opelja és még bontatlan a motorja és csak Gm olajat használ, persze nem hanyagolja el a cseréket se. 

Mondjuk az nagyon megtévesztő lehet, ha veszel egy használt autót és olajat cserélsz majd rövid időn belül elszennyeződik az olaj akkor valószínűleg a motorban jelentős mennyiségű szennyeződés van már felhalmozódva és nagyon nagy tévedés, hogy ilyenkor azt gondolják sokan, hogy az olajjal van a gond pedig valójában a korábbi olajcsere intervallumok betartásával volt a gond. Az olaj csak teszi a dolgát azaz a felszabadult szennyeződéseket magában tartja emiatt fizikai állapota is változik pl. elszíneződik. Ha már telítődik az olaj szennyeződéssel akkor indul el a lerakódás a motorban. Kívülről csak az olaj színét látod és nem tudod mi van/volt a használt motorban tehát az olaj minőségét a fizikai elváltozások alapján nem lehet megítélni. Ha tiszta a motor akkor az olaj is sokkal lassabban amortizálódik lásd feljebb zotya975 -nek semmi gondja a GM olajjal mert korábban kitisztította. Gondolom nálad is hengerfejtömítés cserénél ki lett tisztítva a motor.

Módosítva : Astra F Caravan
Link to comment
Megosztás:

6 órája, Szabadij írta:

Csak erre a töketlenkedésemre írta szerintem:

 

"Egyébként rendesen sikerült leellenőriznem a motorom karterszellőztetésének a tömítettségét :-)

Szétszedtem a vastag csövet ,ami a szelepfedéltől megy az ufóig(azt gondoltam,hogy az eldugulhatott),belefújtam egy határozottat,amikor nem tudtam tovább fújni és nem is sziszegett sehol,akkor elvettem a számtól,egy rakás trutymó landolt a pofámon a nyomástól.

Nem egy szakembörhöz illő teszt volt,de annál tanulságosabb. :-)"

Na ilyet sem csináltam még soha,hogy magamat idézem...

Ha letekertem volna a beöntő sapkáját,akkor nem történik ilyesmi...

Na igen nagyon emlékeztet arra a napra amikor magasnyomású tisztítóval akartam kinyomatni a konyhai lefolyó eldugult csöveiből a trutyit....:hehe: Mondjuk egy idő után sikerült....:goofy:

Link to comment
Megosztás:

10 órája, zotya975 írta:
11 órája, Gergőőő írta:

Csak az olajbeöntő sapkát kellett volna letekerned előtte.:closedeyes:

Ezt most..nem értem....:confused:

Igazából én erre akartam válaszolni: 

  14 órája, Szabadij írta:

"Szétszedtem a vastag csövet ,ami a szelepfedéltől megy az ufóig(azt gondoltam,hogy az eldugulhatott),belefújtam egy határozottat,amikor nem tudtam tovább fújni és nem is sziszegett sehol,akkor elvettem a számtól,egy rakás trutymó landolt a pofámon a nyomástól.

Nem egy szakembörhöz illő teszt volt,de annál tanulságosabb. :-)"

Közbe látom vissza lett idézve az egész, szóval bocs a szó szaporításért.:happy:

Módosítva : Gergőőő
Link to comment
Megosztás:

11 órája, zotya975 írta:

Jaja gondolom van neki valami fizikai magyarázata.:)

Ezt most..nem értem....:confused:

Szerencsére az enyém nem válogatós, 315 ezer kilométert ment már GM 10W40-el. Egyszer kimostam a kartert, meg a szelepfedelet, azóta dzsuva nincs benne, a tőkéket sem hallom, bár lehet a fülemmel van baj.:goofy: Mondják tudom hogy nem tesz jót neki a "hamis" olaj, már alig várom hogy tönkremenjen..mikor lesz 400-500 ezer kilométernél? :hehe: De persze senkit nem akarok lebeszélni a márkás olaj vásárlásáról.:closedeyes: Nekem meg jó az "opel "olaj.:happy:

Itt inkább motorkülönbség van.

A 16 szelepes motorokat "forró" motoroknak hívják. Gondolom a jóval nagyobb kompresszió viszony miatt.

Nekem beleégett. Úgy, hogy ha hamis volt, ha nem, akkor sem teszem bele többet... :)

Link to comment
Megosztás:

7 órája, pszilaj írta:

Itt inkább motorkülönbség van.

A 16 szelepes motorokat "forró" motoroknak hívják. Gondolom a jóval nagyobb kompresszió viszony miatt.

Nekem beleégett. Úgy, hogy ha hamis volt, ha nem, akkor sem teszem bele többet... :)

Hát, nem értek hozzá, írja a könyv , megveszem és jó bele. :)Nem nagyon foglalkozom ezzel a hamisítás dologgal, mert ugye honnan lehet tudni hogy amit én vettem az hamis, amit meg más akár márkásabb az pedig nem? Hologrammos matrinya ezen is van, és szaküzletben szerzem be. :confused: Lassan cserélnem is kell olyan 11 ezer körül járok. Még nem tudom kitekerjem-e az olajnyomás szelepet vagy inkább ne piszkáljam, kissé lassan alszik el a lámpa.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Hát, nem értek hozzá, írja a könyv , megveszem és jó bele. :)Nem nagyon foglalkozom ezzel a hamisítás dologgal, mert ugye honnan lehet tudni hogy amit én vettem az hamis, amit meg más akár márkásabb az pedig nem? Hologrammos matrinya ezen is van, és szaküzletben szerzem be. :confused: Lassan cserélnem is kell olyan 11 ezer körül járok. Még nem tudom kitekerjem-e az olajnyomás szelepet vagy inkább ne piszkáljam, kissé lassan alszik el a lámpa.

Apám C14NZ-jében az olaj például nem színeződik el. Az enyémben azért szépen bebarnul. Nem megfeketedik, hanem bebarnul, pedig ugyan azt az olajat használjuk.

Ebből gondolom, hogy másabbak a motorban a körülmények. :)

Link to comment
Megosztás:

Szia Zotya!

2 órája, zotya975 írta:

Hát, nem értek hozzá, írja a könyv , megveszem és jó bele. :)Nem nagyon foglalkozom ezzel a hamisítás dologgal, mert ugye honnan lehet tudni hogy amit én vettem az hamis, amit meg más akár márkásabb az pedig nem? Hologrammos matrinya ezen is van, és szaküzletben szerzem be. :confused: Lassan cserélnem is kell olyan 11 ezer körül járok. Még nem tudom kitekerjem-e az olajnyomás szelepet vagy inkább ne piszkáljam, kissé lassan alszik el a lámpa.

Nekem is "lomha izzó" van az olajnyomás jelzőben. Ezzel a szelep állítással talán gyógyítható? Hol van az a szelep amire gondoltál, vagy mit és hol lehet kitekerni?

Előre is köszönöm a felvilágosítást.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, pszilaj írta:

Apám C14NZ-jében az olaj például nem színeződik el. Az enyémben azért szépen bebarnul. Nem megfeketedik, hanem bebarnul, pedig ugyan azt az olajat használjuk.

Ebből gondolom, hogy másabbak a motorban a körülmények. :)

Az enyémben is barna, de nem fekete mint pölö a céges dieselben volt amire ugye csak rátöltögettünk.

16 perce, Pingvin írta:

Szia Zotya!

Nekem is "lomha izzó" van az olajnyomás jelzőben. Ezzel a szelep állítással talán gyógyítható? Hol van az a szelep amire gondoltál, vagy mit és hol lehet kitekerni?

Előre is köszönöm a felvilágosítást.

Hát ezt a legegyszerűbb megnézni, ha valamiért, mondjuk olajsártól részben kitámaszt a szelep, és lassan épül fel az olajnyomás elméletem szerint.

2160958-20160310-lkPaop.jpg

 

Link to comment
Megosztás:

Nagyon köszönöm a képet! Ez valami rúgós golyós szelep lehet? Mit fogok találni ha leszedem onnan a csavart? Lesz valami kis alkatrész ami az akna legeldugottabb zugába ugrik el? :)

Egyetértek az elméleteddel, szerintem is egy próbát megérne megnézni, hogy beült-e oda a sokéves lekvár.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Pingvin írta:

Nagyon köszönöm a képet! Ez valami rúgós golyós szelep lehet? Mit fogok találni ha leszedem onnan a csavart? Lesz valami kis alkatrész ami az akna legeldugottabb zugába ugrik el? :)

Egyetértek az elméleteddel, szerintem is egy próbát megérne megnézni, hogy beült-e oda a sokéves lekvár.

Hát élőben még nem láttam, képeken úgy néz ki hogy nem tud szétugrani.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.