Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

3 órája, csaba66 írta:

Nalam allo motornal None, jaro motornal U. Mivel a kijelzok halvanyitasarol szol a tortenet, az U nyilvan azt jelenti, hogy ez a feszultseg valtoztatasaval tortenik, a PWM pedig azt, hogy impulzus-szelesseg modulacioval. Ugy tunik, a CID-nel hasznaljak a PWM-et, GID-nel a masikat.

Hogy menet kozben miert lesz None, az passz. Probald meg elhalvanyitani, akkor lehet, hogy mas lesz, mert a PWM teljes kitoltessel es a None vegulis ugyanaz.


Ma délután direkt próbálgattam. Tekergettem a világítást, minden létező állást kipróbáltam végállástól végállásig. Próbáltam éjszakai és nappali módban is. Ha nem jár a motor, PWM. Ha jár PWM, majd egy bizonyos távolság megtétele után (ma pl 25km, de ez változó, máskor volt hogy 2 óra autózás után) egyszer csak átváltott None-ra. És onnatól végig ezen volt még 200km-en keresztül. Megint tekergettem a háttérvilágítást, próbáltam nappali-ékszakai módban, de semmi változás. Ez nekem rejtély... :)

 

1 órával ezelőtt, banatila írta:

ina-t tettek nekem is bele,de úgy emlékszem az is volt benne gyárilag is ...egy darabig csak hidegen a minuszokban csicsergett picit,de mivel hamar abba hagyta nem érdekelt,majd hirtelen egyik reggel nagyon hangos lett az már zavart és akkor lett kicserélve,azóta tökéletes....

mikor hangos volt és melegedés után abba hagyta úgy is volt töltésem mert néztem a titkos menübe...

Köszi. Akkor lehet megveszem én is az Ina-t. Azért elég nagy az árkülönbség, majdnem harmadáron van, mint ami GM-es csomagolásban jön. Az riasztott vissza egy kicsit, hogy mindegyik gyártó skf, ina, stb. a saját célszerszámát ajánlgatja hozzá. De gondolom azért valamennyire szabványosak ezek. A gyárihoz van elérhető célszerszámom. Az akkor valószínűleg jó lesz az Ina-hoz is, főleg ha tényleg ugyan az az alkatrész.

Nekem is főleg a mínuszokban volt nagyon hangos. Most csak akkor hallom, ha lehajolok a jobb első kerékhez. A töltésen egyelőre nem veszem észre, hogy máshogy viselkedne, mint mikor nem nyikorgott. Csak olyan ciki már hogy indítás után nyekereg-nyikorog a motor, mint valami matuzsálem öreg autóé. :D

Link to comment
Megosztás:

56 minutes ago, Cserenkov said:


Ma délután direkt próbálgattam. Tekergettem a világítást, minden létező állást kipróbáltam végállástól végállásig. Próbáltam éjszakai és nappali módban is. Ha nem jár a motor, PWM. Ha jár PWM, majd egy bizonyos távolság megtétele után (ma pl 25km, de ez változó, máskor volt hogy 2 óra autózás után) egyszer csak átváltott None-ra. És onnatól végig ezen volt még 200km-en keresztül. Megint tekergettem a háttérvilágítást, próbáltam nappali-ékszakai módban, de semmi változás. Ez nekem rejtély... :)

Akkor legalabb azt bizonyitottnak vehetjuk, hogy a PWM nem toltest jelent, ha allo motornal is megjelenik :)

Plusz egy adat ebben a "titkos" menuben, amelyikrol nem tudjuk mi... Talan tulelheto :)

Link to comment
Megosztás:

14 órája, Cserenkov írta:


Ma délután direkt próbálgattam. Tekergettem a világítást, minden létező állást kipróbáltam végállástól végállásig. Próbáltam éjszakai és nappali módban is. Ha nem jár a motor, PWM. Ha jár PWM, majd egy bizonyos távolság megtétele után (ma pl 25km, de ez változó, máskor volt hogy 2 óra autózás után) egyszer csak átváltott None-ra. És onnatól végig ezen volt még 200km-en keresztül. Megint tekergettem a háttérvilágítást, próbáltam nappali-ékszakai módban, de semmi változás. Ez nekem rejtély... :)

 

 

szia

nekem is nagy színes kijelzőm van és pont úgy működik mint neked,elindítom pwm majd kis idő múlva none.Ami biztos,hogy a pulse-width modulation, rövídítése a PWM vagy más néven impulzusidőtartam-moduláció ...a terminal 30 az biztos,hogy az akkumlátor pozitív feszültsége,a terminal 31 az aku negatív a terminal 15 pedig a gyújtás 12V-ot jelenti.

Ma már minden elektronikát ami can buson kommunikál pwm-el vezérlik,még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt ...

Ma kitisztítottam a map szenzorom mert éreztem egy ideje  halovány rángatást 5-ben alacsony fordulatról (1200-ról) finom gázadásra+ ősszel köztes időben mikor nincs még hideg és már meleg sem hidegindításkor 10-20 másadpercig alapjárat ingadozásom is volt(érdekes,hogy hidegben nem)....szóval olyam korom gombóc volt a szenzoron,hogy csoda egyáltalán még adott valami jelet az ecu-nak,hihetetlen koszos volt....most tisztítás után autózgattam egyenlőre ok,majd hosszabb távon figyelgetem de mindenképp rá fért egy tisztítás 185 ezer km után már

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 minutes ago, banatila said:

Ma már minden elektronikát ami can buson kommunikál pwm-el vezérlik,még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt ...

A motor pont nem elektronika, es altalaban is a PWM (ha eppen nem adatatvitelre hasznaljak), akkor jon szoba, amikor teljesitmenyt kell szabalyozni. Ezt a szabalyozast, vagyis a PWM-et nyilvan elektronika intezi, es jelen esetben az elektronikus egysegek kozti kommunikacio CAN busz(ok)on zajlik.

De mondjuk a guminyomas figyelo elektronika CAN buszon kommunikal, de egyaltalan nem vezerlik PWM-mel, sot, meg csak o sem vezerel semmit azzal. Tehat vannak egybeesesek, de a ket dolognak (CAN busz es PWM) alapvetoen nincs semmi kozuk egymashoz

 

Link to comment
Megosztás:

53 perce, csaba66 írta:

A motor pont nem elektronika, es altalaban is a PWM (ha eppen nem adatatvitelre hasznaljak), akkor jon szoba, amikor teljesitmenyt kell szabalyozni. Ezt a szabalyozast, vagyis a PWM-et nyilvan elektronika intezi, es jelen esetben az elektronikus egysegek kozti kommunikacio CAN busz(ok)on zajlik.

De mondjuk a guminyomas figyelo elektronika CAN buszon kommunikal, de egyaltalan nem vezerlik PWM-mel, sot, meg csak o sem vezerel semmit azzal. Tehat vannak egybeesesek, de a ket dolognak (CAN busz es PWM) alapvetoen nincs semmi kozuk egymashoz

 

Nem láttál még "villanymotort" ? :)...tessék itt egy ,megkeresheted benne az elektronikát,mert hidd el benne van és nem is akármilyen,még processzor is van penne.:

http://www.aliexpress.com/item/High-quality-engine-Electric-radiator-Fan-For-VW-Jetta-golf-gti-mk5-EOS-passat-b6-seat/32367761806.html?spm=2114.40010308.4.29.nxeVHj.

amiről én beszéltem az a motor áll egy forgó részből egy állórészből szénkefékből kommutátorból és a vezérlő elektronikából ami integrálva van az egészbe és pwm-el vezérelt és can buszon kommunikál az ecu -val,ma már ez van....eljutunk oda ,hogy az ablaktörlő lapátban is lesz elektronika és csak úgy tudod majd cserélni,ha elősször letanítod can buszon az ecu-ról :) 

pwm-el vezérlés vagy szabályozás az nálam ugyan az.

 

Link to comment
Megosztás:

2 hours ago, banatila said:

Nem láttál még "villanymotort" ? :)...tessék itt egy ,megkeresheted benne az elektronikát,mert hidd el benne van és nem is akármilyen,még processzor is van penne.:

http://www.aliexpress.com/item/High-quality-engine-Electric-radiator-Fan-For-VW-Jetta-golf-gti-mk5-EOS-passat-b6-seat/32367761806.html?spm=2114.40010308.4.29.nxeVHj.

amiről én beszéltem az a motor áll egy forgó részből egy állórészből szénkefékből kommutátorból és a vezérlő elektronikából ami integrálva van az egészbe és pwm-el vezérelt és can buszon kommunikál az ecu -val,ma már ez van....eljutunk oda ,hogy az ablaktörlő lapátban is lesz elektronika és csak úgy tudod majd cserélni,ha elősször letanítod can buszon az ecu-ról :) 

pwm-el vezérlés vagy szabályozás az nálam ugyan az.

Senki nem vitatja, hogy van olyan motor, amelyikre ra van epitve a vezerloelektronika, es meg CAN buszos is, csak ettol nem lesz igaz a kovetkezo:

"Ma már minden elektronikát ami can buson kommunikál pwm-el vezérlik, még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt ..."

Egyreszt nem az elektronikat vezerlik PWM-mel, hanem az elektronika vezerli a fogyasztot, jelen esetben a motort, masreszt pedig van sok CAN buszos egyseg, amelyiknek koze sincs a PWM-hez. 

A vezerles es szabalyozas sok esetben valoban ugyanaz, a problema nem is ezzel van, hanem azzal, ami felett elegansan elsiklasz. 

Ha mar ilyen szepen el tudod meselni, mibol all egy motor (amugy nem mindegyik), azt is ird le, mi a PWM. Ne masold, hanem a sajat szavaiddal, es akkor talan az is kiderul, miert gondolod, hogy az elektronikat vezerlik PWM-mel.

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

2 órája, csaba66 írta:

Senki nem vitatja, hogy van olyan motor, amelyikre ra van epitve a vezerloelektronika, es meg CAN buszos is, csak ettol nem lesz igaz a kovetkezo:

"Ma már minden elektronikát ami can buson kommunikál pwm-el vezérlik, még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt ..."

Egyreszt nem az elektronikat vezerlik PWM-mel, hanem az elektronika vezerli a fogyasztot, jelen esetben a motort, masreszt pedig van sok CAN buszos egyseg, amelyiknek koze sincs a PWM-hez. 

A vezerles es szabalyozas sok esetben valoban ugyanaz, a problema nem is ezzel van, hanem azzal, ami felett elegansan elsiklasz. 

Ha mar ilyen szepen el tudod meselni, mibol all egy motor (amugy nem mindegyik), azt is ird le, mi a PWM. Ne masold, hanem a sajat szavaiddal, es akkor talan az is kiderul, miert gondolod, hogy az elektronikat vezerlik PWM-mel.

Sajnos te beteg vagy,nem tudok rajtad segíteni,tipikus esete vagy annak amikor a hülye okoskodik,nem érek rá veled levelezni... de értem én a kötegedésedet  a mindent nem kell szó szerint értelmezni talán úgy ,hogy lassan minden érthetőbb lett volna...vagy így kellet volna írni számodra -Ma már "minden" elektronikát (ami can buson kommunikál) pwm-el vezérlik, még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt -  

nem ez volt a hozzászólásom lényege amit kiragadtál ezzel nem is akartam foglakozni,csak említőlegesen írtam a ...pwm vezérlést ilyen laikusnak mint te talán úgy lehetne elmagyarázni,hogy képzelj el egy kapcsolót amit gyorsan kapcsolgatsz,nem kapcsolsz a fogyasztóra így állandó feszültséget hanem csak impulzusokat,ezen impulzusok frekvenciájának, periódus idejének változtatásával vezérelheted a fogyasztót ,így lesz impulzus szélesség modulácio vezérelt....

Most meg akadjál le rólam,mondtam már szólj az asszonynak,hogy foglalkozzon veled  bár kétlem ,hogy van olyanod....

Link to comment
Megosztás:

4 perce, banatila írta:

 ...pwm vezérlést ilyen laikusnak mint te talán úgy lehetne elmagyarázni,hogy képzelj el egy kapcsolót amit gyorsan kapcsolgatsz,nem kapcsolsz a fogyasztóra így állandó feszültséget hanem csak impulzusokat,ezen impulzusok frekvenciájának, periódus idejének változtatásával vezérelheted a fogyasztót ,így lesz impulzus szélesség modulácio vezérelt....

 

Magyarán pl egy négyszögjelet adsz ki a fogyasztóra jó nagy frekvenciával és a négyszögjel időbeli szélességét változtatod, ha jól értem...

Link to comment
Megosztás:

18 minutes ago, banatila said:

Sajnos te beteg vagy,nem tudok rajtad segíteni,tipikus esete vagy annak amikor a hülye okoskodik,nem érek rá veled levelezni... de értem én a kötegedésedet  a mindent nem kell szó szerint értelmezni talán úgy ,hogy lassan minden érthetőbb lett volna...vagy így kellet volna írni számodra -Ma már "minden" elektronikát (ami can buson kommunikál) pwm-el vezérlik, még a hűtőventillátor motor is pwm vezérelt -  

nem ez volt a hozzászólásom lényege amit kiragadtál ezzel nem is akartam foglakozni,csak említőlegesen írtam a ...pwm vezérlést ilyen laikusnak mint te talán úgy lehetne elmagyarázni,hogy képzelj el egy kapcsolót amit gyorsan kapcsolgatsz,nem kapcsolsz a fogyasztóra így állandó feszültséget hanem csak impulzusokat,ezen impulzusok frekvenciájának, periódus idejének változtatásával vezérelheted a fogyasztót ,így lesz impulzus szélesség modulácio vezérelt....

Most meg akadjál le rólam,mondtam már szólj az asszonynak,hogy foglalkozzon veled  bár kétlem ,hogy van olyanod....

Ertem, tehat nem hulyeseget irtal, hanem nem az volt a hozzaszolasod lenyege :)

Termeszetesen az is tok mindegy, hogy a fogyasztot, vagy az elektronikat vezerlik PWM-mel, egy ilyen kevesse raero szakertonel becsusznak ilyen apro elirasok...

A leplezni probalt hozza nem ertes legtipikusabb jelei, amikor egy valaszban valaki primitiv szemelyeskedes mellett idohianyra hivatkozik, illetve arra, hogy nem is a vitatott dolog volt a hozzaszolas lenyege... 

 

17 minutes ago, Cserenkov said:

Magyarán pl egy négyszögjelet adsz ki a fogyasztóra jó nagy frekvenciával és a négyszögjel időbeli szélességét változtatod, ha jól értem...

Igen, amennyiben az idobeli szelesseg alatt a kitoltesi tenyezot ertjuk. A frekvencia az alkalmazastol fugg, nem okvetlenul kell nagy legyen...

Nagy szakertonknek a kitoltesi tenyezo kifejezest nem sikerult kinyognie, frekvencian es periodusidon lovagol, pedig ha egy ilyen laikusnak mesel, mint en, akkor ez egy eleg lenyeges resz lenne a megerteshez... 

Egyebkent lehetne fix szelessegu, de valtozo idokozonkent, azaz valtozo frekvenciaval kiadott impulzusokkal is szabalyozni, csak azt nem PWM-nek hivjak. 

Link to comment
Megosztás:

Körkérdés: H Astrában nektek milyen tapasztalataitok (vagy esetleg elméleti ismereteitek) vannak a kipörgésgátló/ESP működésével kapcsolatban? Én azt vettem észre, hogy mintha azért hagyná picit kipörögni a kerekeket, de limitált fordulatig (kb 3000) tudom ilyenkor csak forgatni a motort, miközben villog a sárga ikon a műszerfalon. De lehet rosszul látom. Ilyenkor mi történik pontosan? Fékezgeti a kerekeket / elveszi a gázt, esetleg mindkettő? Ebben a mostani ködös, nyálkás időben (legalábbis Pesten most az van) kigyorsításkor váltás után néha 3. fokozatban is pörgeti a kerekeket kövérebb gázra az autó nekem, de 1-es, 2-esben bármikor. Dinamikusabban elindulni nem lehet ilyen időben, nagyon kell ügyeskedni a gázzal nálam...

Link to comment
Megosztás:

14 órája, csaba66 írta:

Ertem, tehat nem hulyeseget irtal, hanem nem az volt a hozzaszolasod lenyege :)

Termeszetesen az is tok mindegy, hogy a fogyasztot, vagy az elektronikat vezerlik PWM-mel, egy ilyen kevesse raero szakertonel becsusznak ilyen apro elirasok...

A leplezni probalt hozza nem ertes legtipikusabb jelei, amikor egy valaszban valaki primitiv szemelyeskedes mellett idohianyra hivatkozik, illetve arra, hogy nem is a vitatott dolog volt a hozzaszolas lenyege... 

 

Igen, amennyiben az idobeli szelesseg alatt a kitoltesi tenyezot ertjuk. A frekvencia az alkalmazastol fugg, nem okvetlenul kell nagy legyen...

Nagy szakertonknek a kitoltesi tenyezo kifejezest nem sikerult kinyognie, frekvencian es periodusidon lovagol, pedig ha egy ilyen laikusnak mesel, mint en, akkor ez egy eleg lenyeges resz lenne a megerteshez... 

Egyebkent lehetne fix szelessegu, de valtozo idokozonkent, azaz valtozo frekvenciaval kiadott impulzusokkal is szabalyozni, csak azt nem PWM-nek hivjak. 

Nem hallotál még olyant,hogy "elektronikat vezerlik PWM-mel" ? igen van olyan ,hogy elektronika vezérel elektronikát pwm-el.

pwm-jel álltalában nem a teljesítmény fokozatban keletkezik..egy pic állítja elő ,de ezzel a pwm-jellel még nem tudsz direktbe vezérelni egy fogyasztót,ezért egy elektronikán végfokon ez a pwm erősítve van és ezen az erősítőn keresztül van meghajtva a fogyasztó....tehát elektronika vezérel elektronikát pwm-el+ a fogyasztóról még visszacsatolt leosztott pwm jel is van visszacsatolva a pic-be ezzel figyelve a kimenetet,ha a kimeneten bármi nem várt szakadás vagy zárlat keletkezik le tudja állítani a pwm vezérlést a pic ...

pl kapcsoló üzemű tápegységek is pwm vezéreltek,optokoppleros visszacsatolással a sekunder oldalról...sőt olyan is van ,hogy a sekunder oldalról vezéreljük pwm-el a primer oldalon levő kapcsoló üzemű tápegységet....ha nem kap vezérlő pwm jelet a kapcsoló üzemű tápegység akkor az nem működik....

wikipedián nem találsz meg mindent ....

Link to comment
Megosztás:

1 óra, telo írta:

Körkérdés: H Astrában nektek milyen tapasztalataitok (vagy esetleg elméleti ismereteitek) vannak a kipörgésgátló/ESP működésével kapcsolatban? Én azt vettem észre, hogy mintha azért hagyná picit kipörögni a kerekeket, de limitált fordulatig (kb 3000) tudom ilyenkor csak forgatni a motort, miközben villog a sárga ikon a műszerfalon. De lehet rosszul látom. Ilyenkor mi történik pontosan? Fékezgeti a kerekeket / elveszi a gázt, esetleg mindkettő? Ebben a mostani ködös, nyálkás időben (legalábbis Pesten most az van) kigyorsításkor váltás után néha 3. fokozatban is pörgeti a kerekeket kövérebb gázra az autó nekem, de 1-es, 2-esben bármikor. Dinamikusabban elindulni nem lehet ilyen időben, nagyon kell ügyeskedni a gázzal nálam...

Bár én kívülálló vagyok az automatával, de pl. téli üzemmódban nagyon oda kell lépni, hogy visszajelezzen a lámpa. Ugyanakkor viszont szépen meglódul, nincs kaparás, rángatás.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, telo írta:

Körkérdés: H Astrában nektek milyen tapasztalataitok (vagy esetleg elméleti ismereteitek) vannak a kipörgésgátló/ESP működésével kapcsolatban? Én azt vettem észre, hogy mintha azért hagyná picit kipörögni a kerekeket, de limitált fordulatig (kb 3000) tudom ilyenkor csak forgatni a motort, miközben villog a sárga ikon a műszerfalon. De lehet rosszul látom. Ilyenkor mi történik pontosan? Fékezgeti a kerekeket / elveszi a gázt, esetleg mindkettő? Ebben a mostani ködös, nyálkás időben (legalábbis Pesten most az van) kigyorsításkor váltás után néha 3. fokozatban is pörgeti a kerekeket kövérebb gázra az autó nekem, de 1-es, 2-esben bármikor. Dinamikusabban elindulni nem lehet ilyen időben, nagyon kell ügyeskedni a gázzal nálam...

Nekem még soha nem sikerült gyorsításra, gázadásra működésbe hozni az ASR-t, még padlógázra sem. Egyedül akkor sikerült kipróbálnom, mikor egy elég rendes emelkedőn álló helyzetből tükörjégen próbáltam elindulni. Olyant csinált a kocsi, mint mikor az ABS lép működésbe és közben villogott az ESP lámpája. De ekkor talán még 2000-ig se forgattam a motort, próbáltam finoman elindulni.

Link to comment
Megosztás:

Akkor nem vagyok egyedül aki szintén tapasztalt ilyet. Volt hogy egyesben indultam és akaratlanul is kipörgött egy kicsit és villogott is a lámpa, de volt hogy szándékosan pörgettem illetve ugy indultam és mégsem villogott a lámpa. Azt hittem hogy rossza ez a funkció de ezekszerint működik az. Nem tudom mi befolyásolhatja hogy mikor jelez ki.

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, banatila said:

Nem hallotál még olyant,hogy "elektronikat vezerlik PWM-mel" ? igen van olyan ,hogy elektronika vezérel elektronikát pwm-el.

pwm-jel álltalában nem a teljesítmény fokozatban keletkezik..egy pic állítja elő ,de ezzel a pwm-jellel még nem tudsz direktbe vezérelni egy fogyasztót,ezért egy elektronikán végfokon ez a pwm erősítve van és ezen az erősítőn keresztül van meghajtva a fogyasztó....tehát elektronika vezérel elektronikát pwm-el+ a fogyasztóról még visszacsatolt leosztott pwm jel is van visszacsatolva a pic-be ezzel figyelve a kimenetet,ha a kimeneten bármi nem várt szakadás vagy zárlat keletkezik le tudja állítani a pwm vezérlést a pic ...

pl kapcsoló üzemű tápegységek is pwm vezéreltek,optokoppleros visszacsatolással a sekunder oldalról...sőt olyan is van ,hogy a sekunder oldalról vezéreljük pwm-el a primer oldalon levő kapcsoló üzemű tápegységet....ha nem kap vezérlő pwm jelet a kapcsoló üzemű tápegység akkor az nem működik....

wikipedián nem találsz meg mindent ....

Nicsak, hirtelen lett ideje a szakerto urnak vitatkozni :)

A PIC egy mikrokontroller csalad, de termeszetesen PWM jelet nem csak vele, de meg nem is csak mikrokontrollerekkel lehet eloallitani, es egy LED-et akar kozvetlenul is ra lehet kotni a PWM jel forrasara. Nagyobb fogyasztoknal nyilvan kell meg valamilyen meghajtas is, de akkor sem azt mondjuk, hogy az elektronikat vezerli a PWM, hanem hogy a fogyasztora juto teljesitmenyt szabalyozza, hiszen pont ez a lenyege az egesznek.

Ezt azert fontos hangsulyozni, mert meltoztattal az ugybe a CAN buszt is belekeverni, ami valoban arra (is) szolgal, hogy az elektronikus egysegeket vezerlo utasitasokat tovabbitsa, de ahogy mar irtam, ennek semmi koze a PWM-hez, es plane nincs szo arrol, hogy "ma mar a CAN buszon kommunikalo elektronikakat PWM-mel vezerlik".

Ebbol a mondatodbol is teljesen egyertelmu, fogalmad sincs arrol, mit hordasz ossze a CAN busztol a PIC-en at az impulzusok frekvenciajaig, igy eloszor azt kene megertened, mi az a PWM, es mire hasznaljak egy autoban.

Arra viszont legalabb bolcsen ravilagitottal, mi a legfobb gondod: az, hogy a webrol nem lehet mindent ugy osszeollozni, hogy azt a latszatot keltse, erted is, amirol hadovalsz (persze kiveve azoknal, akiknek tenyleg fogalmuk sincs az egeszrol).

Nyilvan ez is a celod, amivel nincs is semmi gond, es egy egyszeru mosollyal tul lehetne lepni rajta, viszont amikor hulyesegeket irsz, azt jobb tisztaba tenni, hogy ne terjedjenek.

Pl. megtalaltad valahol, hogy a kapcsolouzemu tapegysegek szabalyozasa is PWM alapu, ami termeszetesen igaz, de amit meg osszezagyvalsz melle, az tragedia.

Kulonosen a leosztott pwm jel visszacsatolasa a PIC-be zsenialis otlet... Tehat maga a PIC eloallitja a PWM jelet, aztan azt leosztjuk, es visszaadjuk neki? Vajon mit kezd vele szegeny?

Nyilvan nem a PWM jelet kell visszacsatolni, hanem a szabalyozni kivant mennyiseggel (pl. fordulatszam, feszultseg, stb.) aranyos jelet, hogy annak a valtozasat figyelve elvegezhessuk a PWM jel szukseges korrekciojat.

De a konkret esetben, azaz kijelzok megvilagitasanal meg visszacsatolas sincs; a LED-ek megkapjak azt a vezerlest, amit, de az elektronika mit sem tud arrol, hogy valojaban vilagitanak-e, vagy sem.
 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, telo írta:

Körkérdés: H Astrában nektek milyen tapasztalataitok (vagy esetleg elméleti ismereteitek) vannak a kipörgésgátló/ESP működésével kapcsolatban? Én azt vettem észre, hogy mintha azért hagyná picit kipörögni a kerekeket, de limitált fordulatig (kb 3000) tudom ilyenkor csak forgatni a motort, miközben villog a sárga ikon a műszerfalon. De lehet rosszul látom. Ilyenkor mi történik pontosan? Fékezgeti a kerekeket / elveszi a gázt, esetleg mindkettő? Ebben a mostani ködös, nyálkás időben (legalábbis Pesten most az van) kigyorsításkor váltás után néha 3. fokozatban is pörgeti a kerekeket kövérebb gázra az autó nekem, de 1-es, 2-esben bármikor. Dinamikusabban elindulni nem lehet ilyen időben, nagyon kell ügyeskedni a gázzal nálam...

Ez marha érdekes, én meg szeretném egyszer megtapasztalni, milyen amikor az ESP belép, de eddig még nem sikerült. Ez az első téli szezonom és gyakorlatilag minden nap használom a kocsit, mentem már vele jeges - havas hegyi úton is. Most vagy én vagyok nagyon óvatos (vagy nagyon tudok vezetni :)), vagy valami nem stimmel az ESP-mmel.

Link to comment
Megosztás:

32 perce, sasa58 írta:

Ez marha érdekes, én meg szeretném egyszer megtapasztalni, milyen amikor az ESP belép, de eddig még nem sikerült. Ez az első téli szezonom és gyakorlatilag minden nap használom a kocsit, mentem már vele jeges - havas hegyi úton is. Most vagy én vagyok nagyon óvatos (vagy nagyon tudok vezetni :)), vagy valami nem stimmel az ESP-mmel.

Próbáld ki csúszós úton, biztonságos körülmények között. Nekem az tetszett ilyenkor, ahogy elindul a hátulja, rögtön elkezdi befékezni a kereket és gyakorlatilag egyenesbe visszahúzza az autót.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.