Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


forumadmin

Recommended Posts

Vegulis az ember nem meregeti a fektavolsagokat, es normal hasznalat kozben nem is kerul olyan helyzetbe, hogy a gumik hatarait tesztelje.

Ha pedig baj van, akkor sokmindenre lehet gondolni, igy akar arra is, hogy jobb gumikkal mi lett volna, de a jo reflexek, helyes dontesek, nagyobb ovatossag es korultekintes, es persze a szerencse (pl. az adott helyen milyen feluletu es mennyire poros az aszfalt, stb.) szerintem fontosabbak.

Nem isemerem ezt a Magas utat, de megnéztem street view-n. Mire nem jó ma már a net...? :)

Ha biztosan tudod hogy nyáron a téli gumival nem kényszerülsz vészfékezésre, akkor el lehet vele járni persze. Nekem is van olyan kollegán (szintén H Astrája van), aki egész évben téli gumikon jár, mivel állítása szerint keveset autózik és azt is főleg csak városban teszi.

De ezt honnan tudod előre 100% biztonsággal? Sehonnan. Ha valaki szereti az orosz rulettet, szíve joga.

Jó reflexek, helyes döntések, nagyobb óvatossag es körültekintés mellett is sokat számít plusz-mínusz fél méter. Még akkor is ha belelátsz a másik fejébe és előre ki tudod védeni mások hülyeségét. A poros úton is a jobb tapadású guminak jobb lesz a relatív tapadása a másikhoz képest.

Én azt vallom, hogy jobb félni mint megijedni. A pénz az csak pénz, amit egy jó gumira kiadok. Az autóm és a saját testi épségem többet ér. A biztonsági övet is mindig bekötöm, nem bízom magam a reflexeimre és a szerencsére. De döntsön mindenki saját belátása szerint! :)

Link to comment
Megosztás:

Jó reflexek, helyes döntések, nagyobb óvatossag es körültekintés mellett is sokat számít plusz-mínusz fél méter.

Persze, szamithat, de ha ennyire optimalizalni akarsz, akkor nagyon sok dologra kell figyelni... Ekkora elterest okozhat rossz guminyomas, vagy a gumi kora is...

Es akkor megint az irrealitasok talajara jutunk: ugye mindenki minden indulas elott beallitja a guminyomast, ha napon parkol, letakarja a gumikat, hogy ne oregedjenek, es kopottsagtol fuggetlenul evente / fel evente / naponta csereli oket? :)

En inkabb azt a megoldast valasztom, hogy mindig 5 km/h -val lassabban megyek, mint akkor mennek, ha a fentieket mind megtettem volna :)

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

Es akkor megint az irrealitasok talajara jutunk: ugye mindenki minden indulas elott beallitja a guminyomast, ha napon parkol, letakarja a gumikat, hogy ne oregedjenek, es kopottsagtol fuggetlenul evente / fel evente / naponta csereli oket? :)

Én ránézek a kijelzőre és látom a nyomásokat minden induláskor és menet közben is. De ha elfelejteném megnézni és kevés, szól a rendszer. :D

Viccen kíül képes vagyok több száz métert is gyalogolni ha ott van árnyékos hely. :)

Például bevásrló központok parkolójában is a bejárattól direkt a lehető legtávolabb leparkolok le, mert ott nagyobb eséllyel nem állnak mellém, nem nyitják rám az ajtót, stb...

Link to comment
Megosztás:

Én ránézek a kijelzőre és látom a nyomásokat minden induláskor és menet közben is. De ha elfelejteném megnézni és kevés, szól a rendszer. :D

Viccen kíül képes vagyok több száz métert is gyalogolni ha ott van árnyékos hely. :)

Például bevásrló központok parkolójában is a bejárattól direkt a lehető legtávolabb leparkolok le, mert ott nagyobb eséllyel nem állnak mellém, nem nyitják rám az ajtót, stb...

akkor szerintem Te nem ismersz kompromisszumot ha a kocsiról van szó:) az autót is minden héten 2-szer porszívózod és letörölgeted és a külső mosás sem maradhat el soha+ a vaxolás :) ,tőled igazán érdemes kocsit venni majd ha eladod...én nem figyelek ennyire oda mindenre , igaz az autó belsejének tisztántartása nekem is mániám ,nem szeretem a kosz minimális jelenlétét sem belül...a külső mosás már annyira nem kritikus nálam....viszont az autómra én is vigyázok,a Fiamnak mikor elősször a kocsit oda adtam elmondtam az aranyszabályt,hogy a kocsit,pénzt,nőt soha nem adunk kölcsön :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

akkor szerintem Te nem ismersz kompromisszumot ha a kocsiról van szó :) az autót is minden héten 2-szer porszívózod és letörölgeted és a külső mosás sem maradhat el soha+ a vaxolás :) ,tőled igazán érdemes kocsit venni majd ha eladod...én nem figyelek ennyire oda mindenre , igaz az autó belsejének tisztántartása nekem is mániám ,nem szeretem a kosz minimális jelenlétét sem belül...a külső mosás már annyira nem kritikus nálam....viszont az autómra én is vigyázok,a Fiamnak mikor elősször a kocsit oda adtam elmondtam az aranyszabályt,hogy a kocsit,pénzt,nőt soha nem adunk kölcsön :)

Emlékeim szerint a téli gumikon 2 féle kopásjelző van, az egyik a sima 1,60 mm-nél, a másik a "téli" 4,00 mm-nél. Nekem ez azt sugallja, hogy 4 mm-ig téliként lehet használni téligumit, az alatt meg egy nyáron még tovább lehet koptatni. Egyébként én négyévszakosat használok télen és eddig minden rendben volt vele, laposon lakom a havat meg mindig letolják amióta a nagyvezír megtiltotta a hótorlaszt az M1-en...

Link to comment
Megosztás:

akkor szerintem Te nem ismersz kompromisszumot ha a kocsiról van szó :) az autót is minden héten 2-szer porszívózod és letörölgeted és a külső mosás sem maradhat el soha+ a vaxolás :) ,tőled igazán érdemes kocsit venni majd ha eladod...én nem figyelek ennyire oda mindenre , igaz az autó belsejének tisztántartása nekem is mániám ,nem szeretem a kosz minimális jelenlétét sem belül...a külső mosás már annyira nem kritikus nálam....viszont az autómra én is vigyázok,a Fiamnak mikor elősször a kocsit oda adtam elmondtam az aranyszabályt,hogy a kocsit,pénzt,nőt soha nem adunk kölcsön :)

Azért heti 2-szer nem, de a heti, max 2 heti mosás, takarítás az alap nálam. :) Vaxolás csak nagyjából havonta-két havonta. Vigyázok rá nagyon. Kicsit autób.zi

is vagyok, nem csak egy suimpla közlekedési eszköz számomra. Nem szeretem ha koszos. Már többen is mondták, hogy nem látszik 10 évesnek a kocsi a kinézete alapján, jó pár pár évet le is tagadhatnék belőle. :D

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

A sok mosastol jobban rozsdasodik a kocsi, eleg azt evi 2-3 alkalommal lemosatni :)

Már direkt vártam, hogy ezt valaki bedobja! :)

Akkor akinek nincs garázsa és kint áll a kocsi az utcán, minden eső alkalmával megázik, ráadásul gondolom az eső után csak azért nem megy egy kört hogy a menetszél kiszárítsa, már egy halom rozsdának kéne lennie.

Az enyém köszöni szépen, de 10 éves kora ellenére esze ágában nincs rozsdásodni. :)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Szeretném ha valaki segítene eligazodni a felni méretekben. Opel Astra H 1.6 2004 autóm van. Jelenleg 6,5J 4x100 16-os lemez felni van rajta 56,5 agymérettel Et37. Megtudná valaki írni hogy milyen méretű alufelnik a jók rá, a gyáriakon kívül. Valaki azt mondta, hogy Et 35-40 ig keresgéljek, mert gyári méretet nem találok az után gyártott felniknél.

Ha 15-collos felnit szeretnék rá akkor hogy módosulnak a méretek? Szerintetek melyik az ideális méret rá?

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Szeretném ha valaki segítene eligazodni a felni méretekben. Opel Astra H 1.6 2004 autóm van. Jelenleg 6,5J 4x100 16-os lemez felni van rajta 56,5 agymérettel Et37. Megtudná valaki írni hogy milyen méretű alufelnik a jók rá, a gyáriakon kívül. Valaki azt mondta, hogy Et 35-40 ig keresgéljek, mert gyári méretet nem találok az után gyártott felniknél.

Ha 15-collos felnit szeretnék rá akkor hogy módosulnak a méretek? Szerintetek melyik az ideális méret rá?

Köszi!

Az osztókör legyen fix 4x100. Elméletileg azon is lehet módosítani mozgókúpos csavarokkal, de az a legjobb ha legalább ez gyári méret.

56,5-ös agyméret is jó ha ugyan ilyen. Ha nem ilyen, akkor valami tehermentesítót kell rá esztergáltatni.

ET-ben néhány mm-t el lehet térni. 35-40-ig szerintem is oké.

15"-os felninél az ET-ben van különbség. Annak a gyári mérete 35-ös. De ettől kicsit ugyan úgy el lehet térni.

17"-os gyári ET-je 39-es.

Nincs olyan hogy ideális méret. 15", 16", 17" mind gyári méretek. A 15-ös ballonosabb, jobban elnyeli az úthibákat. A 17-es jobban ráz, cserébe határterhelésnél jobb a tapadása.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Szeretném ha valaki segítene eligazodni a felni méretekben. Opel Astra H 1.6 2004 autóm van. Jelenleg 6,5J 4x100 16-os lemez felni van rajta 56,5 agymérettel Et37. Megtudná valaki írni hogy milyen méretű alufelnik a jók rá, a gyáriakon kívül. Valaki azt mondta, hogy Et 35-40 ig keresgéljek, mert gyári méretet nem találok az után gyártott felniknél.

Ha 15-collos felnit szeretnék rá akkor hogy módosulnak a méretek? Szerintetek melyik az ideális méret rá?

Köszi!

A 15"-ra kb. 12.000 Ft egy új gumi, a 17"-ra kb. 24.000 Ft. Ezt szorozd be néggyel.

A 15"-os 19,5 cm széles, a 17"-os 22,5 cm. A szélesebb jobban tapad, de emiatt ttöbbet fogyaszt a kocsi.

Dízel esetében nem jelentős az eltérés az óriási nyomaték miatt, de benzinesenél akár 1 liter is lehet a különbség.

Szerintem benzinesre 15", dízelre 16" kerék az ideális választás.

Módosítva : kezdőkabriós
Link to comment
Megosztás:

A 15"-ra kb. 12.000 Ft egy új gumi, a 17"-ra kb. 24.000 Ft. Ezt szorozd be néggyel.

A 15"-os 19,5 cm széles, a 17"-os 22,5 cm. A szélesebb jobban tapad, de emiatt ttöbbet fogyaszt a kocsi.

Dízel esetében nem jelentős az eltérés az óriási nyomaték miatt, de benzinesenél akár 1 liter is lehet a különbség.

Szerintem benzinesre 15", dízelre 16" kerék az ideális választás.

Az nagyon jó ár ám!

A 17-es nyáriból jövőre dobnám le a szettet, idén még elgurulok velük, de már nézegetem az árakat. A márkásabb jobb fogyasztás/tapadás értékű gumik ilyen 30-35 körül vannak per darab. A "no-name"-eket nem néztem, azok közül biztos van olcsóbb is.

Téliből a Michelint 15"-os méretben 20 körül vettem darabját 2 éve.

Fogyasztás tekintetében nálam semmi különbség nincs a 15 és 17"-os kerekek között. De akkor lehet hogy erre a dízel nyomatéka a magyarázat. Ez esetben ha tényleg így van a benzinesre jobb a keskenyebb gumi, valóban.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Abban kérném a segítségeteket,hogy Astra H Sedanomra,amelyen gyárilag 5x110 16" 6,5J ET37 lemezfelni van,az 5X110 16 col (7X16 ET38) rátehető-e?Annyit olvastam már itt az ET számok és egyéb dolgok után,de nem igazán értem.

Az 5 lyuk és a 110 osztókör átmérő az még stimmel,de a 6,5 kontra 7,illetve az ET37 kontra ET38 nem nagyon világos.Erre mondjuk a gyári 205/55 R16 gumiméret rámehet vagy más kell rá?

Segítsetek legyetek szíves!

Illetve zárásként engedjetek meg egy olyan kérdést,hogy a Rial Oslo alufelni márkáról mi a véleményetek?78e Ft-ért kínálnának egy szinte vadonat új garnitúrát.Érdemes ezzel a típussal foglalkozni?

Nagyon szépen köszönöm válaszaitokat és segítségeteket.

Üdvözlettel:Szabi

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Abban kérném a segítségeteket,hogy Astra H Sedanomra,amelyen gyárilag 5x110 16" 6,5J ET37 lemezfelni van,az 5X110 16 col (7X16 ET38) rátehető-e?Annyit olvastam már itt az ET számok és egyéb dolgok után,de nem igazán értem.

Az 5 lyuk és a 110 osztókör átmérő az még stimmel,de a 6,5 kontra 7,illetve az ET37 kontra ET38 nem nagyon világos.Erre mondjuk a gyári 205/55 R16 gumiméret rámehet vagy más kell rá?

Segítsetek legyetek szíves!

Illetve zárásként engedjetek meg egy olyan kérdést,hogy a Rial Oslo alufelni márkáról mi a véleményetek?78e Ft-ért kínálnának egy szinte vadonat új garnitúrát.Érdemes ezzel a típussal foglalkozni?

Nagyon szépen köszönöm válaszaitokat és segítségeteket.

Üdvözlettel:Szabi

Szia.

A 7" a felni szélességét jelenti. Az ET pedig azt, hogy mm-ben mennyivel kerül kintre, vagy bentre a kerék. 1 mm ebben az esetben semmit sem jelent. Ha pl. egy ET 45-ös felnit tennél fel, az már lehet, hogy kilógna a sárvédő alól.

Ami viszont még megér egy misét, az a középfurat ( a felni közepén lévő lyuk). Tudni kellene, hogy kocsidé mekkora és a felnin mekkora. Ha stimmel akkor rámegy, ha nagyobb van a felnin, akkor kell hozzá tehermentesítő gyűrű, ami nem olyan nagyon drága.

Nagyjából így néz ki egy felni infója: 5x110 (osztókör) R16 (átmérő) 6,5",(szélesség) KF 65 (középfurat) ET 37 (ET szám)

Szóval, ha a középfurat egyezik, vagy lesz tehermentesítő, akkor ugyanaz a gumiméret jó lesz rá és fel is teheted az autódra.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem a téli kerék 7×16ET39 alufelnire van szerelve (205/55R16), és nincs vele semmilyen rendellenesség. Ahogy előttem is írták, fontos a középfurat és pár milliméterrel kijjebb és beljebb is lesz a felni széle, de ez nem zavarja a használatot.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Az etszam meg mindig a szelesseggel egyutt ertelmezheto csak. Az uj kereked kulso szele 5mm lesz kintebb a belso szele pedig 7mm lesz beljebb. Mivel ugye szelesebb fel collal. Etszam miatt pedig 1mm beljebb kerul.

A felninél mérve lesz 5-7mm eltérés. A futófelület csak 1mm-el lesz odébb, tehát a nyomtáv 2mm kisebb lesz. Ez semmi gondot nem okoz.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A felninél mérve lesz 5-7mm eltérés. A futófelület csak 1mm-el lesz odébb, tehát a nyomtáv 2mm kisebb lesz. Ez semmi gondot nem okoz.

Azért a fél coll nem húzza meg a 205ös gumit, de a lényeg h simán elfér, és nem lesz gond vele. Persze teljesülnie kell az agyméret stimmelésnek is.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Nekem egy 2009-es Astra H GTC-m van és azt szeretném megtudni, hogy elfér-e a kerékjáratban a 225 széles gumi.

A kinézett felni: MOMO Revenge Antracit 8x17 5x110 ET38.

http://www.auto.pasztoy.hu/momorevengeantracit8x175x110et38cb723alufelni-p-76189.html

Bőven! Gyári gumiméret.

Az enyémen 7x17 5x110 ET39-es felni van, 225/45R17-es gumival. Igaz ez 5 ajtós, de szerintem nem lényeg.

Módosítva : Cserenkov
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nekem egy 2009-es Astra H GTC-m van és azt szeretném megtudni, hogy elfér-e a kerékjáratban a 225 széles gumi.

A kinézett felni: MOMO Revenge Antracit 8x17 5x110 ET38.

http://www.auto.pasztoy.hu/momorevengeantracit8x175x110et38cb723alufelni-p-76189.html

Szép felni! Kicsit szélesebb a gyári 17-nél, de sztem is elfér. Az enyém is olyan, mint Cserenkové és én is látok még helyet egy picit szélesebbnek.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Érdekesség: ma láttam egy 1.6 twinport feliratú H caravan-t 5 csavaros felnikkel, 4 tárcsás szettel, elől elég nagynak (akár 308-asnak is tűnő) tárcsákkal. Kicsit meglepődtem, mert nálunk tudtommal 4 csavarosan, hátsó dobfékkel jöttek ezek. Németeknél gondolom lehetséges volt ilyen 5 csavar/ 4 tárcsa / 1.6-os motor kombináció...

Link to comment
Megosztás:

Érdekesség: ma láttam egy 1.6 twinport feliratú H caravan-t 5 csavaros felnikkel, 4 tárcsás szettel, elől elég nagynak (akár 308-asnak is tűnő) tárcsákkal. Kicsit meglepődtem, mert nálunk tudtommal 4 csavarosan, hátsó dobfékkel jöttek ezek. Németeknél gondolom lehetséges volt ilyen 5 csavar/ 4 tárcsa / 1.6-os motor kombináció...

Az enyém, egy 1.4-es, 2007-es, kombi Essentia, (magyarországi), 5 csavaros 4 db tárcsafékkel. Én is meglepődtem, amikor megvettem, mert előtte csak az "elől tárcsa- hátul dob" variációt ismertem.
Link to comment
Megosztás:

Az enyém, egy 1.4-es, 2007-es, kombi Essentia, (magyarországi), 5 csavaros 4 db tárcsafékkel. Én is meglepődtem, amikor megvettem, mert előtte csak az "elől tárcsa- hátul dob" variációt ismertem.

Nahát, akkor még 1.4-hez is volt ilyen... Mindig tanul az ember :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.