Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

 

valójában nekem a töltéssel van gondom, de a akku ugye le van testelve a karosszériához, illetve vastag kábellel megy az ön indítóhoz, ami ugye közelebb van generátorhoz, gondolom azzal van a baj. vagyis többet segítene annak a cserélje

még meg kell mérnem pontosan, de pár tized Volt volt 

áram folyik a generátortól (lakatfogóval), aksi kicsit kehés nem veszi fel a töltést, talán megnőtt a belső ellenállása, ez a kevés is segítene

A generátornak van saját testkábele, bár most nem tudom fejből az meddig megy, úgy rémlik a hengerfejig csak.  Ha közvetlenül a generátoron mérve meg az akkunál nincs nagy töltéskülönbség akkor a kábelek jók. Amikor lefestettem a generátort, bár leragasztottam a csavarokat, mégis volt 2 tized volt veszteségem, aztán átdrótkeféztem a csavart és visszajött az eredeti fesz.

Link to comment
Megosztás:

Lehet csak némi desztillált vizet kéne beletölteni az akksiba.

"gondozásmentes" jó tudom-tudom az lesz a 2. dolog

A generátornak van saját testkábele, bár most nem tudom fejből az meddig megy, úgy rémlik a hengerfejig csak.  Ha közvetlenül a generátoron mérve meg az akkunál nincs nagy töltéskülönbség akkor a kábelek jók. Amikor lefestettem a generátort, bár leragasztottam a csavarokat, mégis volt 2 tized volt veszteségem, aztán átdrótkeféztem a csavart és visszajött az eredeti fesz.

bizony csak addig, mivel az akkutól az önindítóig "vastag" kábel van az gondolom jó(bár ugye a saru alatt el lehet oxidálódva) elsőre én is megtisztítom, majd mérek

az a bontó vasárnap is nyitva van ott ahova jársz? ma reggel pont ott robogtam el, de nem úgy készültem idővel, hogy be tudjak menni....

Link to comment
Megosztás:

"gondozásmentes" jó tudom-tudom az lesz a 2. dolog

bizony csak addig, mivel az akkutól az önindítóig "vastag" kábel van az gondolom jó(bár ugye a saru alatt el lehet oxidálódva) elsőre én is megtisztítom, majd mérek

az a bontó vasárnap is nyitva van ott ahova jársz? ma reggel pont ott robogtam el, de nem úgy készültem idővel, hogy be tudjak menni....

Szerintem nincs nyitva, ha csak az öreg nem pont ott tesz-vesz és tud segíteni.

Link to comment
Megosztás:

Hát nem tudom, nem vagyok oda érte..nem is nagyon értem mire jó.....

Lehet, hogy felétek minden úton széles fehér csíkkal ki van jelölve az út széle, (vagy Ausztriában érzed magad  :-D )  azért nem látod hiányát a ködlámpának. Mifelénk itt a NAGY FŐVÁROS  környékén Pest megyében az aszfalt széle és a padka, meg az árok csak nagy szemmeresztgetéssel különböztethető meg. Ezért én esős időben, ködben (kicsiben is) használom a gyári ködlámpát.

Nem vakít senkit sem, én meg jól látom az út szélét.

Link to comment
Megosztás:

Lehet, hogy felétek minden úton széles fehér csíkkal ki van jelölve az út széle, (vagy Ausztriában érzed magad  :-D )  azért nem látod hiányát a ködlámpának. Mifelénk itt a NAGY FŐVÁROS  környékén Pest megyében az aszfalt széle és a padka, meg az árok csak nagy szemmeresztgetéssel különböztethető meg. Ezért én esős időben, ködben (kicsiben is) használom a gyári ködlámpát.

Nem vakít senkit sem, én meg jól látom az út szélét.

Erre tényleg jó, de én mint merev szabálykövető, tényleg csak ködben használom, vagy ha nem jön szembe senki. Köd meg még nem volt amióta beszereltem őket..:-D

Link to comment
Megosztás:

Erre tényleg jó, de én mint merev szabálykövető, tényleg csak ködben használom, vagy ha nem jön szembe senki. Köd meg még nem volt amióta beszereltem őket..:-D

Nem csak ködben szabad használni. Ha már szabálykövető vagy, akkor olvass is utána. :D

KRESZ 44. § A forgalomban részt vevő járművek kivilágítása
(4) Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.

6/1990 KÖHÉM rendelet, II. fejezet:
5.13. Első ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhők esetén javítsa az úttest megvilágítását.

Ugyanúgy lehet használni tiszta látási viszonyok mellett éjszaka is, ha pl kanyargós úton mész felfele. Akár reflektort is használva közben. Lakott területen viszont nem ildomos és azért büntetnek is, mivel általában jól ki van világítva a lakott terület, így a látási viszonyok nem indokolják.

Link to comment
Megosztás:

Én egyszer egy faluban rendőrökkel szemben refivel meg ködössel mentem :D (refi visszajelző lámpa akkor épp ki volt égve, szóval csak rá fél percre vettem észre) De nem állítottak meg, meg nem is villantottak, szóval néha jó hogy gyenge még a refi is. :D

Link to comment
Megosztás:

Nem csak ködben szabad használni. Ha már szabálykövető vagy, akkor olvass is utána. :D

KRESZ 44. § A forgalomban részt vevő járművek kivilágítása
(4) Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.

6/1990 KÖHÉM rendelet, II. fejezet:
5.13. Első ködfényszóró lámpa arra szolgál, hogy köd, hóesés, felhőszakadás, vagy porfelhők esetén javítsa az úttest megvilágítását.

Ugyanúgy lehet használni tiszta látási viszonyok mellett éjszaka is, ha pl kanyargós úton mész felfele. Akár reflektort is használva közben. Lakott területen viszont nem ildomos és azért büntetnek is, mivel általában jól ki van világítva a lakott terület, így a látási viszonyok nem indokolják.

Értem, kösz...hát porvihar az nem volt, akkora eső sem...meg sajna olyan nagy havazás sem...de majd most talán lesz a télen.:-)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

a központizáram megőrült, pont most amikor muszáj használnom az autót.

Tegnap megyek meló után a parkolóba és nem tudom kinyitni a kocsit: merthogy már nyitva volt! A napokban már szórakozott, hogy ha bezárom, akkor mégegyszer kinyitja majd megint be. És most kinyitott magától. Ma is eljátszotta: reggel bezárom, délutánra visszanyit. Szerencsére nem tűnt fel senkinek egyelőre.

Leszedtem a bal első ajtókárpitot, de nem látok semmi rendelleneset. A zár felhúzza a motort, záráskor lenyomja, ha tovább tekerem, megnyomja a mikrokapcsolót.

Nyitott ajtóval - miközben figyelem a mechanikát - bezárom, visszanyit, bezár. Kinyitom, eljátszom ezt mégegyszer és többet nem tudom kulccsal kinyitni csak a bal 1-et, a motor sz@rik rá.

Ha bezárom és túltekerem vízszintesig, lehúzza a motor, bezár, de mikor eléri a kapcsolót, kinyitna újra. De mivel itt már a mechanika nem engedi visszanyitni, még próbálkozik egy darabig és feladja (ha így zárom be, valószínűleg nem nyílt volna ki délutánra...).

Na ebben kérnék segítséget.

Link to comment
Megosztás:

A töltőáram a fogyasztás függvénye. Egy névlegesen 70 A -os generátor akár 60 a-ral tölt addig,míg az akkumulátor feszültsége el nem éri a 14,2-14,8 v-os feszültséget.ha ez megvan,már csak a fogyasztók áramfelvételét elégíti ki,ami tipustól függően 5-15 A. 

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Remélem tudtok nekem segíteni. Vettem az F Astramhoz első ködlámpát és szeretném beszerelni. Tudna esetleg valaki adni egy leírást vagy egy kapcsolási rajzot a bekötéshez? Szeretném a km órára is rákötni, hogy visszajelezzen.

Relé, kapcsoló megvan hozzá. Elsősorban a kapcsoló és a relé kiosztás érdekelne, hogy melyik kivezetésre mit kell kötni.

Köszi a segítséget

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, oly írta:

A töltőáram a fogyasztás függvénye. Egy névlegesen 70 A -os generátor akár 60 a-ral tölt addig,míg az akkumulátor feszültsége el nem éri a 14,2-14,8 v-os feszültséget.ha ez megvan,már csak a fogyasztók áramfelvételét elégíti ki,ami tipustól függően 5-15 A. 

 

Ez így igaz,annyi megjegyzéssel,hogy napi rendszeres használat esetén soha nem lép fel az akksi felé 50-60  amperes töltőáram.Egy mezei akksit a kapacicása tizedével töltünk,nagyobb töltőáram már károsíthatja is.Intelligens töltők a töltés megindulása után még ezt az egy tizedet is csökkentik.

Az autó generátora úgy van méretezve,hogy elbírja a töltés mellett a fogyasztók áramát is menet közben.

Itt a legnagyobb fogyasztók a fényszórók,nagyobb teljesítményű izzók ,hűtő -fűtő motorok,relék,autó hifi,és az esetlegesen a szivargyújtó,vagy a szivargyújtóba bedugott mindenféle szarok.Ezek összeadódhatnak akár 40- 50 amperes értékre is,vagy még többre.

Az akksi fele viszont csak akkor szokott kialakulni ilyen nagy töltőáram,amikor hosszú ideig áll a vas,vagy valamit rajtafelejt a júzer és lemerül az akksi.Ekkor ha egy másik aksiról bebikázzák az autót,na ilyenkor van a töltés megindulásakor az 50-60 amper.Így lehet a kis bajból nagyobbat csinálni,tehát egy egyszerű hálózati töltés helyett generátorral leszedálni az akkut...

Nem minden akku viseli ezt el,van amelyik igen,van amelyik nem,ezért illik ilyenkor töltőről feltölteni az akksit...

Link to comment
Megosztás:

Nekem úgy "robogott" annyi áram, hogy nem volt rajta a világítás, és egész éjjel töltve volt az aksi.

Még mindig nem tudom eldönteni, mi a tökömnek van baja, aksi vagy generátor. Egyik helyen azt mondtak 60% az aksi, másik helyen is: "nagy a belső ellenállása". Ha cellazárlatos lenne, akkor meg nem lehetne feltölteni 13Voltra töltővel. Ja és az aksi csak pár éves. Fesz. meg nem esik útközben.

Link to comment
Megosztás:

7 hours ago, f1balu írta:

Sziasztok,

Remélem tudtok nekem segíteni. Vettem az F Astramhoz első ködlámpát és szeretném beszerelni. Tudna esetleg valaki adni egy leírást vagy egy kapcsolási rajzot a bekötéshez? Szeretném a km órára is rákötni, hogy visszajelezzen.

Relé, kapcsoló megvan hozzá. Elsősorban a kapcsoló és a relé kiosztás érdekelne, hogy melyik kivezetésre mit kell kötni.

Köszi a segítséget

Üdv.!

A műszerfalon gyárilag csak a hátsónak van visszajelzője (ne kérdezzétek miért). Kapcsolási rajzot itt találsz hozzá:

http://www.vectra16v.com/slp.html

 

Más:

 

Valaki súgja már meg nekem, hogy egy 93as. gyárilag se motoros astrában, amiben be van húzva az ülésfűtés, és a villanyablak, de mondjuk a lámpa magasságállító, és a ködlámpa meg nem, mennyi az esély hogy megtalálom a 4 lábú csatit a b oszlopnál a világítós kapaszkodóknak? 

Link to comment
Megosztás:

5 hours ago, Szabadij írta:

Ez így igaz,annyi megjegyzéssel,hogy napi rendszeres használat esetén soha nem lép fel az akksi felé 50-60  amperes töltőáram.Egy mezei akksit a kapacicása tizedével töltünk,nagyobb töltőáram már károsíthatja is.Intelligens töltők a töltés megindulása után még ezt az egy tizedet is csökkentik.

Az autó generátora úgy van méretezve,hogy elbírja a töltés mellett a fogyasztók áramát is menet közben.

Itt a legnagyobb fogyasztók a fényszórók,nagyobb teljesítményű izzók ,hűtő -fűtő motorok,relék,autó hifi,és az esetlegesen a szivargyújtó,vagy a szivargyújtóba bedugott mindenféle szarok.Ezek összeadódhatnak akár 40- 50 amperes értékre is,vagy még többre.

Az akksi fele viszont csak akkor szokott kialakulni ilyen nagy töltőáram,amikor hosszú ideig áll a vas,vagy valamit rajtafelejt a júzer és lemerül az akksi.Ekkor ha egy másik aksiról bebikázzák az autót,na ilyenkor van a töltés megindulásakor az 50-60 amper.Így lehet a kis bajból nagyobbat csinálni,tehát egy egyszerű hálózati töltés helyett generátorral leszedálni az akkut...

Nem minden akku viseli ezt el,van amelyik igen,van amelyik nem,ezért illik ilyenkor töltőről feltölteni az akksit...

Én meg inkáb azt mondanám,hogy egy alapjáraton pöfögő motor generátora sokáig nem bír 50-60 ampert leadni, mert nincs elegendő fordulat. Egy 70A-es generátor a 70A-t maximális motorfordulatszámon tudja leadni hivatalosan. Ezért szokás nagyobb felszereltségű autóba nagyobb áramterhelhetőséggel bíró generátort szerelni, mivel abban több a fogyasztó. Amúgy meg töltés közben csökken az áramfelvétel, mivel növekszik a feszültség. Inkább 20-30 ampert céloznék meg, mint összterhelés. Tompított izzók darabonként 3,9A-t vesznek fel körülbelül.

Az tény, hogy az akksik nem bírják az iszonyatos nagy áramfelvételes töltést, de mivel az akkumulátor szabályozatlanul csak egy fogyasztó és mint tudjuk, minél jobban ki van sülve, annál kisebb a belső ellenállása, ergo nagyobb az áramfelvétele.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy esetleg valakinek nincs e olyan képe a műszerfalról amin látszik, hogy melyik helyen pontosan melyik ikon található? Neten nem találtam róla képet :/

A másik pedig, hogy lehet e valahogy műszerfaltesztet csináltatni az autóval, ami szépen sorban minden műszert, visszajelzőt letesztel?

Ilyenre gondolok mint a bmw-nél: https://www.youtube.com/watch?v=SOFI_St3RYU

Link to comment
Megosztás:

51 minutes ago, schneke írta:

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy esetleg valakinek nincs e olyan képe a műszerfalról amin látszik, hogy melyik helyen pontosan melyik ikon található? Neten nem találtam róla képet :/

A másik pedig, hogy lehet e valahogy műszerfaltesztet csináltatni az autóval, ami szépen sorban minden műszert, visszajelzőt letesztel?

Ilyenre gondolok mint a bmw-nél: https://www.youtube.com/watch?v=SOFI_St3RYU

Öntesztet nem tud, mert ez nem vezérlős, itt még egyszerű áramkörök vannak.

Hogy melyik ikon mi, az változó, évjárat, felszereltség, stb függő, de itt van pár kép:

203219435-w988-h393.jpg

 

dsc00868md_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

image306a.jpg

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 11. 09., wookie írta:

Más:

 

Valaki súgja már meg nekem, hogy egy 93as. gyárilag se motoros astrában, amiben be van húzva az ülésfűtés, és a villanyablak, de mondjuk a lámpa magasságállító, és a ködlámpa meg nem, mennyi az esély hogy megtalálom a 4 lábú csatit a b oszlopnál a világítós kapaszkodóknak? 

Szerencsére meglett. :D Úgyhogy már bent is van. Mondjuk még csak az egyik oldal, mert a jó lámpákat otthon hagytam, de már így is nagy a különbség. Nem is értem hogy nem volt ez alap akkoriban. Gyerekkoromban ennek a hiányát szinte személyes sértésnek éltem meg a vectrában. A másik a hátsó ajtózsebek hiánya volt. (előtte fiatunk volt, abban minden ilyesmi volt, meg központi zár, villanyablak stb, ahhoz képest a vectra nagyon mezitlábas volt)

 

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, schneke írta:

Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy esetleg valakinek nincs e olyan képe a műszerfalról amin látszik, hogy melyik helyen pontosan melyik ikon található? Neten nem találtam róla képet :/

A másik pedig, hogy lehet e valahogy műszerfaltesztet csináltatni az autóval, ami szépen sorban minden műszert, visszajelzőt letesztel?

Ilyenre gondolok mint a bmw-nél: https://www.youtube.com/watch?v=SOFI_St3RYU

Itt csak olyan önteszt van ami talán minden autónál, ha ráadod a gyújtást akkor minden visszajelző izzó kigyullad pár másodpercre amihez be van kötve a hozzá tartozó funkció. A műszer tesztnek különös értelmét nem látom, hisz menetközben úgyis látod ha nem működik. A műszerek amúgy sem szoktak meghibásodni csak a hozzá tartozó jeladó vagy vezeték vagy meghajtó spirál.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, F Astrában bal oldalon van 2 vak kábel nagyjából a ködlámpa és annak kábele magasságában (2 db 2 eres), valakinek esetleg nincs ötlete, hogy mi lehet az? Ja és a jobboldalon ugyanez nincsen, tehát semmi ötletem nincsen.
Illetve az ABS lámpa néha kigyullad, aztán mikor leállítom a kocsit és újraindítom már nem világít. Esetleg ötlet, hogy ezt mi okozhatja?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.