Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Üdv.!

2001-es Z14XE autóm olajfogyasztását sokallom (kb. 4 liter/13.000 km (10W40 „gyári” OPEL olajból)). 125.000 km van benne, kb. 75-80 e-től kezdte csipegetni, de mindig egy kicsivel többet evett. Gondolom a folyamatot nem nagyon lehet megállítani, de még pár évet szeretném használni, mert semmi más baja nincs. Milyen olajat lenne érdemes tölteni bele (esetleg Fuchs CFE 10W40, molibdén-diszulfid adalékkal)? Az 5W-s (Fuchs 5W30 Ecoflex?), hígabb olajok lehet, hogy kiesnek, azok az AGR-t is hamarabb kokszosítanák(?).

Opel szervizben felvetettem, hogy esetleg szelepszár-szimering, de azt mondták, ott ennyi olaj nem mehet el, a szimeringekért nem érdemes megbontani a blokkot, ezt már fúrni kellene...(!)

Egy maszek szerelő is azon a véleményen volt, hogy itt már komolyabb probléma lehet, ezek a motorok csak nagyon jó esetben mennek el 200.000 km-t, vegyek új autót (???).

Hát, nem tudom, fogyasztói társadalomban élünk, rendben van, de azért egy nem extrém körülmények között használt Astra G-től én többet várnék.

Egyébként az olajfogyasztással ki tudnék békülni, a motor szépen jár, jól is húz, gyertyacserekor a kivett gyertyák is szép világosbarnák voltak, én nem érzem, hogy a motor kezdene széthullani.

Szóval, az olajválasztáson kívül van-e bármilyen más okosság, amivel lassítani lehetne a motorkopást, még legalább 2-3 évig szeretnék vele autózni.

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

Hello Pga!

Segíteni ugyan nem tudok de a csodára lehet hogy várnod kell.

Én úgy jártam a G astrámmal hogy szintén 2 szervíz intervallum között (30e km) megevett kb 2 liter olajat, egyszer csak a vizpumpám elszál és szivárgott a víz.

na akkor vizpunpa csere és ha már ott vagyok olaj + szürő stb. és láss csodát azóta nem kajálja az olajat most megyek majd a szerelőhöz és még mindíg ugyan ott van az olaj szint a nívon mit elött.

Hogy mit csinált nem tudom.

Egyébként az enyémbe 152 e km van most.

Alex

Link to comment
Megosztás:

Üdv.!

2001-es Z14XE autóm olajfogyasztását sokallom (kb. 4 liter/13.000 km (10W40 „gyári” OPEL olajból)). 125.000 km van benne, kb. 75-80 e-től kezdte csipegetni, de mindig egy kicsivel többet evett. Gondolom a folyamatot nem nagyon lehet megállítani, de még pár évet szeretném használni, mert semmi más baja nincs. Milyen olajat lenne érdemes tölteni bele (esetleg Fuchs CFE 10W40, molibdén-diszulfid adalékkal)? Az 5W-s (Fuchs 5W30 Ecoflex?), hígabb olajok lehet, hogy kiesnek, azok az AGR-t is hamarabb kokszosítanák(?).

Opel szervizben felvetettem, hogy esetleg szelepszár-szimering, de azt mondták, ott ennyi olaj nem mehet el, a szimeringekért nem érdemes megbontani a blokkot, ezt már fúrni kellene...(!)

Egy maszek szerelő is azon a véleményen volt, hogy itt már komolyabb probléma lehet, ezek a motorok csak nagyon jó esetben mennek el 200.000 km-t, vegyek új autót (???).

Hát, nem tudom, fogyasztói társadalomban élünk, rendben van, de azért egy nem extrém körülmények között használt Astra G-től én többet várnék.

Egyébként az olajfogyasztással ki tudnék békülni, a motor szépen jár, jól is húz, gyertyacserekor a kivett gyertyák is szép világosbarnák voltak, én nem érzem, hogy a motor kezdene széthullani.

Szóval, az olajválasztáson kívül van-e bármilyen más okosság, amivel lassítani lehetne a motorkopást, még legalább 2-3 évig szeretnék vele autózni.

Köszi!

Ne aggodj, simán el lehet vele menni 200 -at, jóval többet is , persze a szerelők szeretik riogatni az embert..... :lol:

Ha nem őrült mód nyúztad szélsőséges körülmények közt (pl. padlógáz leszabályzásig és hideg motor meg ilyesmi , meg ami a csövön kifér....) és rendszeresen végzel rajta olajcserét (én évente szoktam ) és minőségi olajat használsz, egyszóval odafigyelsz a gépre, nos akkor a motornak bírnia kell és bírni is fogja hosszú kilómétereken keresztül.

Nem kell rögtön a motor halálára gondolni, nézz körbe a motor körül, nem -e folyik vagy veri ki valahol az olajat.

Tudom banálisnak tűnik, de láttunk már ilyet és semmi köze nem volt az olaj -zabáláshoz.

Lehet a nem megfelelő olaj használata is, én helyedben kerülném az "Opel" olajat, azért ez a gép kicsit jobbat érdemel.

Nem kell fullszintetikus, de legalább félszintetikus 5W vagy 10W , Metabond vagy mondjuk Castrol, de van aki Aral vagy Mobil 1 olajat rakott bele , ezek azért felsőbb kategóriás olajok, mint a gyári opel.....

Még egy jó tanács: Shell -t semmiképpen sem, nem mondom hogy rossz olaj, de nem ezekhez a gépekhez való :lol:

Szóval próbálj alap dolgoknál keresgélni, olajat cserélni és utána tovább okoskodni, esetleg a motorra gyanakodni.

Nem felejtendő, hogy a gyári leírás is eléggé sok mennyiséget tart "normálisnak" az olaj fogyásából 1000 km -enként ,

a szervízek pedig előszeretettel hivatkoznak erre.... :lol:

Link to comment
Megosztás:

2001-es Z14XE autóm olajfogyasztását sokallom (kb. 4 liter/13.000 km (10W40 „gyári” OPEL olajból)). 125.000 km van benne, kb. 75-80 e-től kezdte csipegetni, de mindig egy kicsivel többet evett. Gondolom a folyamatot nem nagyon lehet megállítani, de még pár évet szeretném használni, mert semmi más baja nincs. Milyen olajat lenne érdemes tölteni bele (esetleg Fuchs CFE 10W40, molibdén-diszulfid adalékkal)? Az 5W-s (Fuchs 5W30 Ecoflex?), hígabb olajok lehet, hogy kiesnek, azok az AGR-t is hamarabb kokszosítanák(?).

Opel szervizben felvetettem, hogy esetleg szelepszár-szimering, de azt mondták, ott ennyi olaj nem mehet el, a szimeringekért nem érdemes megbontani a blokkot, ezt már fúrni kellene...(!)

Egy maszek szerelő is azon a véleményen volt, hogy itt már komolyabb probléma lehet, ezek a motorok csak nagyon jó esetben mennek el 200.000 km-t, vegyek új autót (???).

Hát, nem tudom, fogyasztói társadalomban élünk, rendben van, de azért egy nem extrém körülmények között használt Astra G-től én többet várnék.

Egyébként az olajfogyasztással ki tudnék békülni, a motor szépen jár, jól is húz, gyertyacserekor a kivett gyertyák is szép világosbarnák voltak, én nem érzem, hogy a motor kezdene széthullani.

Szóval, az olajválasztáson kívül van-e bármilyen más okosság, amivel lassítani lehetne a motorkopást, még legalább 2-3 évig szeretnék vele autózni.

Az Opel olajat sürgősen felejtsd el, ha eddig mindig azt használtad, akkor az a motor már nem éppen jó állapotban

lehet. Mindenképpen 10W-s olajat használj, Metabond, Castrol, Mobil1.

A szelepszár szimmeringnél elég sok olaj távozhat, ha már tényleg rossz. Ilyenkor komplett hengerfej felújítás

játszik be, és kérdésessé válik a teljes motorgenerál is.

Először is tegyél bele normális olajat, aztán majd meglátod, mennyiben változik a helyzet.

Link to comment
Megosztás:

Ahogy a felettem szólók is említették: nézd meg először is, nem e folyik vhol az olaj (pl motor-váltó találkozásnál alul), illetve rakj bele minőségi olajat. Egyébként a 3 deci / 1000 km (4l / 13000km) még a gyári 6 deci /1000 km alatt van, de valóban kicsit több, mint egy megkímélt, gondosan szervizelt motornál kellene legyen. Ez azért még nem olyan vészes, el tudsz vele így is menni még sokat, ha rendszeresen cseréled (10000 km / 1 év) az olajat és jó fajta 10W40-et adsz neki.

Egyébként ha nincs nagyon rossz állapotban a moci és kiderülne, hogy esetleg szelepszár szimmeringet kellene cserélni, azt meg lehet oldani hengerfej leszedés nélkül is ügyesen, szóval még nincs nagy vész ekkor sem...

Link to comment
Megosztás:

Üdv.!

Köszi mindenkinek az info-kat.

Először megpróbálom az olajváltást: Castrol Magnatec 10W40-et néztem ki. Böngészve itt a hozzászólásokat, a METABOND-ot többen ajánlják, ismerőseim közül is többen használják. Ez az olaj-METABOND (esetleg káros) kölcsönhatás kicsit aggályos nálam, egyelőre magában próbálom a Castrolt. Egyébként én is használok METABOND-ot, csak a Megalene-t, a benzinhez keverőset, hogy tisztán tartsam vele az üzemanyagrendszert/szívóoldalt. Ennek különben van valamilyen hengerfalra ható nemesítő hatása?

Visszapörgettem magamban az autó eddigi előéletét, hogy mivel járultam esetleg én hozzá ehhez az olajfogyasztáshoz. 3000-4000 RPM felett ritkán használtam, esetleg autópályán. Leszabályzásig csak egyszer-egyszer jutottam el kigyorsításkor, persze meleg motorral.

:lol: Ami nem tehetett jót a történetben, az a sok hideg üzem. Elsősorban munkába járásra használom a gépet (kb. 15 km), valamint a munkahelyről való kiszaladgálásra. Ezek igen rövid, 2-3 km-es utak, többszöri indítással, a motor hidegben jóformán fel sem tud rendesen melegedni. Viszont ilyenkor nem bántom, 3000 alatt kapcsolgatok. Érdekes, hogy ennek ellenére a gyári akksit 6 és fél év(!) után, mostanában kellett csak cserélnem (persze ezek után maradtam a gyárinál).

:lol: A másik gond, a fórumokat böngészve, most már sejtem, hogy az „Opel olaj” lehet. Igaz, hogy a gyári feltöltés óta volt már benne pl. Shell is, amit itt Roletti is említett, hogy nem annyira nyerő. Ezt egyébként én is alátámasztom: reszelősen, kissé egyenetlenül, nem finoman járt vele a motor, dehát, gondoltam, mégiscsak Shell... :lol:

Szóval az olajcsipegetés után átálltam az olcsóbb (mostmár látom, hogy ez nem olyan biztos...) „Opel olaj” variációra, a szervizesek is azt mondták, hogy ők is ezt használják, akár új autóknál is, jó a kenőképessége, az ugyan nem ismert , hogy ki gyártja... És megintcsak azt mondtam, a GM azért tudja, mit csinál... Viszont mostanában elkezdtem kutatni, és hát eléggé lesújtó az általános vélemény erről az olajról.

Most abban reménykedem, hogy ha esetleg emiatt kopott jobban a motorom, legalább most megállítom a folyamatot, ha visszaállítani nem is tudom... :P

Link to comment
Megosztás:

A metabond nem csak adalék, hanem olaj is. Neked a Speed 10W40 típus lenne jó, aminek a fogyára 5L-es

kiszerelésben 7450Ft. Mivel rövid utakra jársz, hasznos lehet a GOLD adalék is bele, ez addig is javít a

motor súrlodási tényezőin, amíg az olajnak nem alakul ki a hideg motornál a kenőképessége.

Itt olvashatsz róluk:

http://www.opel16v.hu/metabond/metabond.htm

Link to comment
Megosztás:

A metabond nem csak adalék, hanem olaj is. Neked a Speed 10W40 típus lenne jó, aminek a fogyára 5L-es

kiszerelésben 7450Ft. Mivel rövid utakra jársz, hasznos lehet a GOLD adalék is bele, ez addig is javít a

motor súrlodási tényezőin, amíg az olajnak nem alakul ki a hideg motornál a kenőképessége.

Itt olvashatsz róluk:

http://www.opel16v.hu/metabond/metabond.htm

Szerinted nagy hiba 1.6 16v autóba 5W -s olaj?

Miért pont a 10W -t javaslod?

Amikor ezt márkaszervizeknél kérdeztem, ahány szervíz annyi vélemény volt, bevallom még mindig bizonytalan vagyok :lol:

Link to comment
Megosztás:

Szerinted nagy hiba 1.6 16v autóba 5W -s olaj?

Miért pont a 10W -t javaslod?

Ez nem ilyen egyszerű :lol:

A Z16XE motorokba pl amíg nincs megkopva (80-120e km), 5W-s olaj a javallott.

De X16XEL motorokba mindenkor a 10W-s.

Ez a motorok mozgóalkatrészeinek illesztési hézagaival magyarázható.

A régebbi X-es motoroknál kicsit lazább illesztések vannak (amire a 10W-s

viszkozítási osztály a megfelelő), míg az újabb Z-s motoroknál szorosabbak,

de aztán idővel azok is a kopottság miatt lazábbak lesznek. Attól kezdve jobb

nekik a 10W-s olaj.

Link to comment
Megosztás:

Ez nem ilyen egyszerű :lol:

A Z16XE motorokba pl amíg nincs megkopva (80-120e km), 5W-s olaj a javallott.

De X16XEL motorokba mindenkor a 10W-s.

Ez a motorok mozgóalkatrészeinek illesztési hézagaival magyarázható.

A régebbi X-es motoroknál kicsit lazább illesztések vannak (amire a 10W-s

viszkozítási osztály a megfelelő), míg az újabb Z-s motoroknál szorosabbak,

de aztán idővel azok is a kopottság miatt lazábbak lesznek. Attól kezdve jobb

nekik a 10W-s olaj.

Logikus érvelés, az enyém X16XE 1.6 16v, lehet hihetetlen, de nálam nincs jelentős olajfogyasztás (tisztában vagyok vele, hogy minden motor fogyaszt egy minimális mennyiségű olajat), nem jelentkezett az a sokak által elpanaszolt 0.5-1.0 L -es

fogyasztás.

Most 5w -s Castrol van benne és majdnem 90 e km, ha jól értelmezem javaslatod szerint mehetne bele a 10W is?

Nem okoz neki gondot a magasabb viszkozitás? -nehezebben terül, jut el a kritikus pontokig.....

Az igazsághoz tartozik, hogy sokat megyek vele rövid távokat, mondják ez sem hálás a motornak :lol:

Link to comment
Megosztás:

Most 5w -s Castrol van benne és majdnem 90 e km, ha jól értelmezem javaslatod szerint mehetne bele a 10W is?

Nem okoz neki gondot a magasabb viszkozitás? -nehezebben terül, jut el a kritikus pontokig.....

Sőt, abba a motorba a 10W való, nem az 5W :lol:

A 10W-s viszkozítási osztályra van tervezve az a motor, hidd el, sokkal jobb az neki. Ha

vékonyabb olajjal használod (pl az 5W-s), akkor jobban terheled pl az olajpumpát, mert

az illesztések között túl hamar megy el az olajnyomás, és ezt meleg olajnál nehezebben

pótolja a pumpa. Ezért néha rosszabb kenés is előfordulhat, illetve kopottabb hidrotőkék

esetén ilyenkor már rendesen ketyegnek azok is (nálad ez még nem áll fenn).

Ha rövid távokat mész, akkor inkább adalékot rakj bele, javaslom a metabond gold típust.

Ez csökkenti a hideg motor kopását, amíg nem alakul ki az olaj megfelelő kenőképessége.

Link to comment
Megosztás:

Hát én mint leendő 1.6 16v tulajdonos megnyugodva tapasztalom, hogy itt mennyi segítőkész ember gyűlt össze.

Úgy látom, itt minden Astrás porblémára van megoldás. Én magam az autókhoz müszakilag nem sokat értek, de úgy látom, hogy itt nyudodtan kérdezhetek bármit, ha gondom lesz a verdámmal. Előre is köszönöm ennek a jó csapatnak a segítségét! :( :P

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Tudna vki segíteni, hogyan lehet levenni az olaj deknit?

Az összes rögzítő csavarját levettem és meg sem mozdult :P

Mi lehet a trükk?? :(

1.6 16v X16XE

Továbbá ki tudja milyen tömítése van, cserélhető (vmilyen lapból kivágva), vagy tömítő paszta kell hozzá?

Link to comment
Megosztás:

Tudna vki segíteni, hogyan lehet levenni az olaj deknit?

Az összes rögzítő csavarját levettem és meg sem mozdult :P

Mi lehet a trükk?? :(

1.6 16v X16XE

Továbbá ki tudja milyen tömítése van, cserélhető (vmilyen lapból kivágva), vagy tömítő paszta kell hozzá?

Ha minden csavart levettél, emlékeim szerint már nem fogja semmi (asszem az olajpumpánál sem, ha jól emléxem).

Gumitömítés van, mindenképpen csere, egy-kétezer forint. Lehet hogy csak ahhoz tapadt oda erősen.

Link to comment
Megosztás:

Ha minden csavart levettél, emlékeim szerint már nem fogja semmi (asszem az olajpumpánál sem, ha jól emléxem).

Gumitömítés van, mindenképpen csere, egy-kétezer forint. Lehet hogy csak ahhoz tapadt oda erősen.

Meg sem mozdult, a váltónál alul találtam még pár darab nagyobb méretű csavart, azokat is kivettem, de a dekni marad továbbra is :(

Link to comment
Megosztás:

A deknit továbbra sem tudtuk levenni, meg sem mozdul.

Van esetleg vki aki már vett le ilyen motorról olajdeknit? van vmi trükk esetleg??

Az biztos, hogy ragasztva van, visszarakáshoz is kell a tömitőpaszta. De a csavaroknál jó helyen keresgélsz, előfordulhat, hogy a váltót le kell venni. Bár mielőtt ezt megpróbálod, inkább próbálj meg pajszerolni picit, hátha enged....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.