Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumik, felnik


Tápiószecső

Recommended Posts

Én is fekrakattam, bár nekem muszáj volt(nyárin szálszakadás). Most meg nem volt lém új gumikra. :lol:

Detto, én is felraktam, mivel gyanús az egyik első gumim. Tavasszal, mielőtt visszarakom meg kell nézetnem, nem szakadt-e, bár sztem az, kicsit hullámos az oldala egy helyen.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok Lakók, Fórumtársak!

Van egy számomra érdekes cikk, remélem minél többen elolvassák majd és véleményt is adnak róla! :lol: (lehet, hogy csak nekem tünik olyan furcsának, mert nem vagyok szakértője a témának? )

http://www.automenedzser.hu/hasznos/20071025_teligumi/2.aspx

Amit kiemelnék az írásból:

"legalább arra ügyeljünk, hogy a jobb gumik a hátsó kerekekre kerüljenek."

Köszi a hozzászólásokat!

Üdv: BB

Link to comment
Megosztás:

Jó a cikk.

És mintha én is valami ilyesmiről regéltem volna a múltkor:

A megfelelő légnyomás

A nyári gumik többségét 2-2,2 bár nyomáson használjuk, hogy ideális felfekvést érjünk el a futófelület és az útburkolat között. Ez alól kivételt jelenthet néhány nagy teljesítményű sportgumi, amely ennél magasabb légnyomásra is igényt tarthat az alacsony profilmagasság miatt. Minél alacsonyabb a méret megjelölésében a per jel utáni szám (pl.: /40, /35 stb.) értéke, ez annál inkább jellemző lehet. A téligumik esetében többnyire alacsonyabb keréknyomást használunk, így növelve a gördülési ellenállást és ezáltal a tapadást a havas, jeges útfelületeken. Ilyenkor többnyire 1,8-2 bár közötti nyomással közlekedünk. A szükséges légnyomás mértékének -tól/-ig határa, a súlybeli tényezőket is figyelembe véve, mindig fel van tüntetve a gumik oldalfalán az ott olvasható adatok között. Mindig ez legyen a meghatározó információ a keréknyomás megválasztásakor.

Link to comment
Megosztás:

Van egy számomra érdekes cikk, remélem minél többen elolvassák majd és véleményt is adnak róla! :lol: (lehet, hogy csak nekem tünik olyan furcsának, mert nem vagyok szakértője a témának? )

http://www.automenedzser.hu/hasznos/20071025_teligumi/2.aspx

Amit kiemelnék az írásból:

"legalább arra ügyeljünk, hogy a jobb gumik a hátsó kerekekre kerüljenek."

Nagyjából igaza van, de szerintem itt-ott sarkít kicsit.

Amit kiemeltél abban igaza van, bár én alapból ellene vagyok a két gumi vételnek (főleg télinél). Az erős túlzás, hogy nem lehet megcserélni az elsőt hátsót. Valóban el lehet képzelni extrém eseteket, amikor tényleg stabilitásvesztéshez vezetne, de normál körülmények közt nem hinném, hogy bárki észrevenné, hogy elöl van 1 mm-vel több kopva vagy hátul. Nem beszélve arról, hogy a nyomással is lehet korrigálni egy picit. De ha ez akkora probléma, akkor sűrűn kell cserélgetni. Épp magának mond ellent ezzel mivel ő is elismeri, hogy az ideális állapot amikor 4 egyforma gumi van fenn. Ha nincs csere, akkor sokkal hamarabb kijön a különbözőség. (bár lehet hogy gumikereskedő a szerző :lol: )

Igazából én nem értek egyet a 4mm alatt dobjuk el a téli gumit elmélettel sem. (bár ezzel lehet hogy egyedül leszek) Természetesen nem gondolom, hogy az Alpokba kell kirándulni egy ilyen gumival, de egy olyan telet mint a tavaly (nagyon) bőven ki lehet vele húzni. Sokkal inkább választanék 4 4mm-es télit mint csak 2 új télit. Megint csak az egyformaság a lényeg.

A 3 évvel sincs igaza szerintem. Sok függ attól hogy hogyan használták, tárolták (itt akár parkolásra is gondolok, szabadtér vagy garázs, sok napsütés, nagy hőmérsékletingadozások stb...).

Én úgy gondolom hogy ott kezdődik az egész, hogy a vezető tudja milyen gumi van az autón és az mire képes (és saját maga is mire képes), a guminyomás rendben van és ellenőrizve viszonylag sűrűn, neadjisten még a futómű is be van állítva.

Link to comment
Megosztás:

Én véleményem, sok-sok év és kidobott gumi után:

- Téli gumi ne legyen 4mm alatt profilban, mert egy hirtelen jött havazásnál, latyaknál már veszélyes

- A profilt a gumi mindkét szélén és közepén is illik mérni, mert sok esetben nem egyformán kopik (és ez nem hiba).

- Aki sok körforgalommal megáldott környéken lakik, az ne lepődjön meg, ha a jobb oldali gumik gyorsabban kopnak :lol:

- Elsőt a hátsóval megcserélni tényleg nem ajánlott, méghozzá azért nem, mert más a futómű geometriája, máshogy

kopnak a gumik a használat közben. Így csere után kellemetlen meglepetés is lehet.

- 5 évnél ne legyenek öregebbek a gumik, főleg a téliek. Nyáriban láttam már olyat, hogy 8 éves korában is

frankón jó volt a minősége, de az egy fiatalkorában nagyon puha keverékre kitalált yokohama típus volt :lol:

- Guminyomás erősen függ az autó tengelyterhelésétől, a gumi típusától, és a gumi profilmagasságától.

Astrán pl a 195/50R15 gumikat 2.2-2.5 között használtam típustól függően, Omegán a 195/65R15 gumikat

2.4-2.8 között használom.

- A téli gumit akkor érdemes felrakni, ha az autó legjellemzőbb használati idejében (tehát ha valaki hajnalban

jár melózni, akkor előbb) 5-6 fok alá esik a hőmérséklet.

- a 4 évszakos gumi egyáltalán nem jelenti azt, hogy a gumi a téli körülmények között jól fog teljesíteni. Az csak

azt jelenti, hogy a gumi keveréke puhább, alacsonyabb hőmérsékletig marad tapadóképes, de havon, jégen,

latyakban nem jobb mint a nyári gumi. A téli gumik teljesen más keverékkel, szilikonhomokkal keverve

készülnek, és jobb a mintázatuk is a sűrű csapadék (hó, latyak) elvezetésére.

- Bárki bármit mond, a Barum és ártársai nem jó gumik. Jobb mint a semmi, de egyáltalán nem az elvárható

minőséget hozza. Gyenge szerkezettel, olcsó keverékű futófelülettel rendelkeznek. Érdemes inkább beruházni

minőségi téli gumira, ha már valaki egyszer rászánja magát. Az általánosabb méretekben 30-40%-kal drágábban

már lehet kapni nagyon profi minőséget (UltraGrip5-6-7, Nokian összes típusa, Toyo, stb).

Remélem segít ez valakinek.

Link to comment
Megosztás:

Majd mingyá jól belédkötnek! :lol:

Ki? :lol:

- Téli gumi ne legyen 4mm alatt profilban, mert egy hirtelen jött havazásnál, latyaknál már veszélyes

- Elsőt a hátsóval megcserélni tényleg nem ajánlott, méghozzá azért nem, mert más a futómű geometriája, máshogy

kopnak a gumik a használat közben. Így csere után kellemetlen meglepetés is lehet.

- Előttem hirtelen még soha nem termett havas vagy latyakos út. :lol: Bizonyára fiatalságomnak és tapasztalatlanságomnak köszönhetően.

Ha valaki tudja hogy 4 mm-e van, akkor hóban-latyakban lassabban megy, jobban ügyel a kanyarokra, nagyobb követési távolságot tart és próbálja kerülni a hirtelen mozdulatokat. (persze ez nemcsak 4mm alatt lehet fontos)

Szerintem ez olyan, mint az aquaplaning. x mélységű minta y sebességig ki tudja dobni a vizet afelett felúszik (adott vízmennyiségnél), ha kisebb a minta akkor kisebb sebességnél is felúszik. Ugyanígy hónál-latyaknál is gondolom. El tudok képzelni olyan görbét egy tapadás/mintamélység diagramban, ahol egy idő után a görbe meredeksége sokkal nagyobb lenne mint addig, csak azt nem értem, hogy hogy nem esik egy szó sem itt az autó tömegéről például. Szerintem jelentős a különbség van egy 900kg-s meg egy 1,4t-s (ez itt nem turbót akar jelenteni :P) autó közt.

- Én világéletemben cserélgettem az elsőt hátsót, de még csak közelébe sem jutottam a meglepődésnek. Ez is valószínű fiatalságomnak és tapasztalatlanságomnak köszönhető. ;) Pedig nem hiszem, hogy éppen átlagos módon használnám a gumikat. Ilyen cserénél mindig első dolgom valami szép kanyart keresni, hogy teszteljem hogy adott konfiggal akkor mit is lehet megengedni, onnantól meg tartom magam a dolgokhoz. Átlagember amúgyis téli-nyári váltáskor cseréli az első-hátsót amikoris számít arra, hogy nem fog ugyanúgy viselkedni az autó.

Link to comment
Megosztás:

Jó a cikk.

És mintha én is valami ilyesmiről regéltem volna a múltkor:

Nem felejtettem el, és nem is akarok újra vitatkozni az állítással. Nem szabad fizikai törvényszerűségeket figyelmen kívül hagyni, például hogy a hidegebb levegőnek kisebb a térfogata. A gumik üzemmeleg állapotban vannak helyes nyomásértékén, ez pedig általában 0,2-0,4 bar nyomással magasabb értéket jelent nyáron, mint a gyárilag megadott (hideg gumiknál beállított) nyomásértékek. Gyárilag tehát úgy adják meg az értékeket, hogy mindig belekalkulálják a menet közbeni felmelegedést. Miután télen nehezebben melegszik fel a gumi, az alacsony hőmérséklet kompenzálása érdekében javasolják a téli gumik nyomásának növelését 0,2 barral. Az autómenedzseres cikk vonatkozó állításával ezért továbbra sem tudok teljes mértékben egyetérteni.

Lásd erről még:

http://www.das.hu/hirlevel_2005-2/7.pdf

http://www.tyretrans.hu/tanacsok.html

http://www.sielok.hu/teligumi.htm

http://www.karpatok.uzhgorod.ua/hetilap/ar...60szam/v14.html

Link to comment
Megosztás:

- Előttem hirtelen még soha nem termett havas vagy latyakos út. :lol: Bizonyára fiatalságomnak és tapasztalatlanságomnak köszönhetően.

Ha valaki tudja hogy 4 mm-e van, akkor hóban-latyakban lassabban megy, jobban ügyel a kanyarokra, nagyobb követési távolságot tart és próbálja kerülni a hirtelen mozdulatokat. (persze ez nemcsak 4mm alatt lehet fontos)

Akkó meg minek téligumi? :lol:

Én nem szeretem a meglepetéseket a közúton már, lehet hogy öregszem :lol:

Inkább a versenypályára hagynám már őket :P

- Én világéletemben cserélgettem az elsőt hátsót, de még csak közelébe sem jutottam a meglepődésnek. Ez is valószínű fiatalságomnak és tapasztalatlanságomnak köszönhető. ;)

Ez inkább annak, hogy az astra futóműve annyira nem eltérő elöl-hátul. Mindegyik picit negatívos, az első árnyalatnyival jobban.

De ha pl jobban megülteted, és folyamatában leharcolsz elöl 50%-osra egy új gumit, aztán azt hátrarakod, már tapasztalsz

különbséget az addig hátul futott ugyanolyan gumihoz képest :hiya:

Link to comment
Megosztás:

Az említett két gumival még nem volt személyes tapasztalatom, de a matadorra mondta már ismerős, hogy az

árához képest elég jó minőség. Amit téliben nagyon megszerettem, az az UG6 és a Toyo. Nokiant meg nagyon

istenítik, akik eddig próbálták (tudhatnak valamit a finnek :lol: ).

Link to comment
Megosztás:

Ha valaki tudja hogy 4 mm-e van, akkor hóban-latyakban lassabban megy, jobban ügyel a kanyarokra, nagyobb követési távolságot tart és próbálja kerülni a hirtelen mozdulatokat. (persze ez nemcsak 4mm alatt lehet fontos)

Hát én úgy gondolom, hogy a többség nem foglalkozik a milliméterekkel mondván téli a gumi, és nem nyári, ezek alapján pedig ő megtette részéről amit tennie kellett. Beszélgetve emberekkel az derült ki, hogy sokan arról sem hallottak, hogy az 5 évnél idősebb gumi már illene lecserélni, még akkor isha bőven van rajta profil.

Miután télen nehezebben melegszik fel a gumi, az alacsony hőmérséklet kompenzálása érdekében javasolják a téli gumik nyomásának növelését 0,2 barral.

De hát pont az alacsony hőmérséklet miatt járunk téli gumival, és nem nyárival. A téli meg ugye éppen a hidegre van kitalálva, legalábbis szerintem.

Link to comment
Megosztás:

Akkó meg minek téligumi? :lol:

Mert nagyságrendi különbség van köztük. És pont ez a nagyságrend nincs meg a 3 vagy 4 vagy 5 mm közt. Pusztán csak rosszabb valamivel.

Meglepetéseket én sem szeretem közúton. Ezért ha tudom mi van az autón kevésbé érnek ilyenek.

De Gepardnál a pont. Az embereket ez nem érdekli, felrakják a télit és kész. Pedig sajnos az sem csodaszer még újkorában sem, innentől meg majdnem mindegy.

Ez inkább annak, hogy az astra futóműve annyira nem eltérő elöl-hátul. Mindegyik picit negatívos, az első árnyalatnyival jobban.

Akkor az astra egy jó autó. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Hello!

Az lenne a gondom,hogy a téli gumi felrakása óta jobbra húz a kocsi!Amúgy a felnin lévő betűk mit jelentenek?Rajta van,hogy GM VZ10,ill.VZ20.Ez mit jelent?

Köszi:IMI

Ugyanoda kerültek a kerekek, mint az előző használatnál (pl. a jobb első volt előzőleg is a jobb első, stb.)?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.