Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyéb csevegés


gsi.tamás

Recommended Posts

11 perce, daykiller írta:

Persze. 19-es hosszú krovafejjel nyomtam rá a hengerfejre a tányért, majd egy 7-es szintén hosszú fejjel a szimeringet is gyengéden megnyomtam, hogy ne feszüljön. Természetesen most figyelem az olajfogyasztást és eddig eléggé biztatóak az eredmények.

Mennyi volt az olajfogyi előtte?

Link to comment
Megosztás:

Just now, daykiller írta:

Már több, mint 1 litert megevett 1000km-en. Tegnap meg 300km után még maximumon volt a nívó.

Köszi, ez 16V betegség ezeknél ennyi idő után úgy látszik, corsán 16-ból 12 lötyögött rajta mikor cseréltem, és úgy látom a z18xe-t is meg kell csinálnom.

Link to comment
Megosztás:

27 perce, Tiu írta:

Köszi, ez 16V betegség ezeknél ennyi idő után úgy látszik, corsán 16-ból 12 lötyögött rajta mikor cseréltem, és úgy látom a z18xe-t is meg kell csinálnom.

Ezen is a legtöbbet már kézzel leszedtem. A kettes hengeré volt a legjobb állapotban. Fogóval is alig jöttek le. A dugattyútetőn is látszik, hogy ott nem ment olaj az égéstérbe. Javaslom, hogy ilyen 2 az egyben szimeringet szerezz be. Mondjuk szerintem a szimeringek egy idő után amúgy is elkopnak. Haverom Z16XEP-jében még a szelepvezetők is elkoptak. A szelepek lötyögtek a fészkükben. Kézzel simán mozogtak.

Módosítva : daykiller
Link to comment
Megosztás:

3 perce, daykiller írta:

Ezen is a legtöbbet már kézzel leszedtem. A kettes hengeré volt a legjobb állapotban. Fogóval is alig jöttek le. A dugattyútetőn is látszik, hogy ott nem ment olaj az égéstérbe. Javaslom, hogy ilyen 2 az egyben szimeringet szerezz be. Mondjuk szerintem a szimeringek egy idő után amúgy is elkopnak. Haverom Z16XEP-jében még a szelepvezetők is elkoptak. A szelepek lötyögtek a fészkükben. Kézzel simán mozogtak.

Legalább nem unatkozunk. :)

Link to comment
Megosztás:

21 órája, daykiller írta:

A klíma a legnagyobb terhelés, de ha az nincs, akkor csak a vízhűtő ventilátor marad vagy az utastér ventilátor. Az ablakfűtés nem egy nagy teljesítmény, hogy meggyepálja a generátort. Ezeknél a régebbi Opel motoroknál az a baj, hogy az olajnyomás érzékelés még a pumpánál van és nem fent a hengerfejben. Az újabb, Z-s motorokban már felül van szerencsére, bár elég hamar elalszik nekem is az olajnyomás a turbósban. Igaz, 5W40 van benne, ami már az X-es motorokba is kéne 96-tól.

A szivargyújtó és ablakfűtés is hogy elektromosan működik és a hideg ellenállása kisebb mint felfűtés után , elég nagy  "pofont" ad a generátornak hogy megfogja a motort. Persze a hűtő ventilátor is csak azt manuálisan nem kontrollálható :). Ezért is javasoltam az említett fogyasztókat .

 

Más:blush:: A vákuum dolgokról lesz  szó , hogy milyennek vannak és miket vezérelnek .

vacuum2.jpg

v-kuumok.jpg

Venturi: Onnan táplálkozik a központi injektor nyomás szabályzó szelepe.

Ported: EGR, Tankszellőzés bevezetés (íme egy videó az alapjáratkor "ne működjön"  vákuumos EGR beállításáról, avagy mire való a fojtószelep állító csavar:https://youtu.be/rXQeST68j9s

Manifold: Map szenzor , vákuumos  fékrásegítő, plusz kartergáz bevezetés,  tankszellőztető szelep vezérlés (ufo),  hengerenkénti injektoros változatnál üzemanyag szab. szelep, beszívott hideg -meleg levegő átkapcsolás.

A végére hogy miért is hoztam ezt fel: a neten  egy GM mérnök a központi injektoros motoroknál alapjáraton fellépő fordulatszám ingadozás kiküszöbölésére a MAP szenzor érzékelésének átkötését  "Manifold"-ról a  "Ported"-re  javasolja. A ingadozás okának az alapjáraton  magas vákuumot hozza fel és megemlíti hogy ők eleve a "Ported"-re tervezték a programot csak európai környezetvédelmi normák betartása miatt került át "Manifold"-ra.

 

 

 

Link to comment
Megosztás:

Blokk hátuljára honnan kerülhet olajos pár, vagy benzin ? (utóbbi nyilván az injektor híd becsatlakozásánál, vagy elöregedett csőből, ezt ma ki is cserélem, hogy kizárhassam.) Tegnap hazafelé menet arra lett figyelme, hogy olyan tömény olaj vagy benzin pára szag van, hogy hányingerem lett tőle, még lehúzott ablaknál is. Kis brigóval meg langyos vízzel átmostam a blokk hátulját ahol látszott valami folt, de mire reggel bejöttem munkába megint olyan volt. :confused:

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Stevy írta:

Blokk hátuljára honnan kerülhet olajos pár, vagy benzin ? (utóbbi nyilván az injektor híd becsatlakozásánál, vagy elöregedett csőből, ezt ma ki is cserélem, hogy kizárhassam.) Tegnap hazafelé menet arra lett figyelme, hogy olyan tömény olaj vagy benzin pára szag van, hogy hányingerem lett tőle, még lehúzott ablaknál is. Kis brigóval meg langyos vízzel átmostam a blokk hátulját ahol látszott valami folt, de mire reggel bejöttem munkába megint olyan volt. :confused:

Például  kartergáz felvezető csőből ( karter-szelepfedél közötti gumikanyar)vagy annak a talptömítésétől a blokk hátulján. 

Link to comment
Megosztás:

28 perce, zotya975 írta:

Például  kartergáz felvezető csőből ( karter-szelepfedél közötti gumikanyar)vagy annak a talptömítésétől a blokk hátulján. 

Melyik oldal is amit szoktál linkelni ahol kicsit robbantottan mutatja a dolgokat ? 

Link to comment
Megosztás:

24 perce, zotya975 írta:

a 2-es tömítésnél tud szivárogni lent, vagy felül a 4 -es csönél. 

Ez pasztázható is, vagy kellene ilyen tömítést szerezni valahonnan ? Itt pl. azt írja nem kapható, meg máshol se találtam. :wacko:

(Csövet azt találtam ilyen ezer forint körüli tétel.) Aztán akkor már mind kettőt kicserélném, meg a bejövő benzin csövet is, aztán csak megszűnik a gond.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Stevy írta:

Ez pasztázható is, vagy kellene ilyen tömítést szerezni valahonnan ? Itt pl. azt írja nem kapható, meg máshol se találtam. :wacko:

(Csövet azt találtam ilyen ezer forint körüli tétel.) Aztán akkor már mind kettőt kicserélném, meg a bejövő benzin csövet is, aztán csak megszűnik a gond.

Én pasztáztam most a hengerfej cserekor, nekem is olajsáros volt alatta a blokk, de elég nehéz hozzáférni amikor fent van a hengerfej. Tudtam hogy ezt i cserélnem kell, de persze elfelejtettem venni hozzá tömítést, amúgy is volt otthon a hengerfej-veztengelyház közé Loctite 5910, hát kentem alája azt. Persze már régóta ereszt, akkor is megcsinálhattam volna amikor kiszedtem a motort, de akkor is el lett felejtve:

http://878P3220042.jpg

Most meg ugye elég jól hozzá lehetett férni:

http://642PB130519.jpg

Link to comment
Megosztás:

Szét kellett megint kapnod ? :blink: Alulról felnyúlva nem lehet kényelmesebb ? Hátul a betöltő csövet is megvettem aztán még nem volt idő kicserélni. Arra gondoltam, most csináltak meg itt Bácsán egy csatorna szakaszt betonlaposra, aztán az elég szűk, hogy felé álljak :hehe:

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Stevy írta:

Szét kellett megint kapnod ? :blink: Alulról felnyúlva nem lehet kényelmesebb ? Hátul a betöltő csövet is megvettem aztán még nem volt idő kicserélni. Arra gondoltam, most csináltak meg itt Bácsán egy csatorna szakaszt betonlaposra, aztán az elég szűk, hogy felé álljak :hehe:

Ez még az őszi kép, amikor átt lett építve SE-re akkor pásztáztam a karter felvezető alját a blokknál. Az a bal alulról takarja az önindító, onnan nehéz hozzáférni. Meg ugye felfelé néz a blokkon is a lyuk, akkor nem látod mit csinálsz. 

Link to comment
Megosztás:

Megtörtént az olajnyomás mérés. Jó hír, hogy tűz forró olaj mellett alapjáraton (nekem 960/p) 1,6 bar és 3000-es fordulatnál 5 - 6 bar között rezeg.

Tehát a szivattyú és a forgattyús tengely csapágyak, vezérmű tengely csapágyak nagggyon rendben vannak. Az olajam 1000 kilométert futott (már 14 éve) Metabond 10W40-est használok.

Ennek ellenére idegesítő, hogy mostani klíma mellett reggel hidegen indításkor csak kb. 3 másodperc után alakul ki az alapjárati nyomás (2 bar). Tehát az olajgomba korrekten mutatja.

Miután a karter tömítésem mindenképpen cserére szorul mert szivárog, (utoljára 2006-ban, 200 ezer kilométerrel ezelőtt cseréltettem) ezért ha már bontani kell, az olajszivattyú környékét is ellenőrzi a szerelőm hétfőn. A jelenség arra vall, hogy a motor leállításakor az olaj a szivattyútól visszafolyik a karterba és ezért kell idő az indításkor, amíg újra felszívja.

A szelepdekli tömítésemet 2 éve cseréltem, addig az eredeti kitartott, de most azt is cserélnem kell. mert a szerelőm szerint a mai tömítések (akár parafa, akár gumi) olyan gyatrák, hogy ennél tovább pasztázás nélkül nem bírják.

Valószínű, hogy a 10 000 km/ 1 liter olajfogyasztásomba is beleszól a karter és a dekli tömítés szivárgása....   :D)))

Módosítva : epk947
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, epk947 írta:

Megtörtént az olajnyomás mérés. Jó hír, hogy tűz forró olaj mellett alapjáraton (nekem 960/p) 1,6 bar és 3000-es fordulatnál 5 - 6 bar között rezeg.

Tehát a szivattyú és a forgattyús tengely csapágyak, vezérmű tengely csapágyak nagggyon rendben vannak. Az olajam 1000 kilométert futott (már 14 éve) Metabond 10W40-est használok.

Ennek ellenére idegesítő, hogy mostani klíma mellett reggel hidegen indításkor csak kb. 3 másodperc után alakul ki az alapjárati nyomás (2 bar). Tehát az olajgomba korrekten mutatja.

Miután a karter tömítésem mindenképpen cserére szorul mert szivárog, (utoljára 2006-ban, 200 ezer kilométerrel ezelőtt cseréltettem) ezért ha már bontani kell, az olajszivattyú környékét is ellenőrzi a szerelőm hétfőn. A jelenség arra vall, hogy a motor leállításakor az olaj a szivattyútól visszafolyik a karterba és ezért kell idő az indításkor, amíg újra felszívja.

A szelepdekli tömítésemet 2 éve cseréltem, addig az eredeti kitartott, de most azt is cserélnem kell. mert a szerelőm szerint a mai tömítések (akár parafa, akár gumi) olyan gyatrák, hogy ennél tovább pasztázás nélkül nem bírják.

Valószínű, hogy a 10 000 km/ 1 liter olajfogyasztásomba is beleszól a karter és a dekli tömítés szivárgása....   :D)))

Ez mindenképpen jó hír. Nemrég volt itt téma hogy olajszűrőnként eltérő ( vagy akár nincs is) a szűrőben a visszacsapó szelep, és nem kivétel ez alól a márkás szűrők sem. Akár ez is okozhat indításkor későbbi nyomás felépülést hiszen ha kiürül a szűrő, előbb azt is fel kell töltenie olajjal a szivattyúnak. A szelepfedél tömítések nekem sem bírják tovább pár évnél. 

Link to comment
Megosztás:

23 órája, zotya975 írta:

Ez még az őszi kép, amikor átt lett építve SE-re akkor pásztáztam a karter felvezető alját a blokknál. Az a bal alulról takarja az önindító, onnan nehéz hozzáférni. Meg ugye felfelé néz a blokkon is a lyuk, akkor nem látod mit csinálsz. 

Igen, mikor alá feküdtem jöttem rá, hogy az úgy nem lesz tuti :-) Végül pipiskedve blokkon támaszkodva beértem a kartergázcső aljához is, aztán lepasztáztam, meg kicseréltem az injektor hídra menő benzin csövet. Ettől megszűnt a szag, és a blokk háta is tiszta azóta, így végül nem tudom melyik volt a ludas, de legalább jó lett. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Stevy írta:

Igen, mikor alá feküdtem jöttem rá, hogy az úgy nem lesz tuti :-) Végül pipiskedve blokkon támaszkodva beértem a kartergázcső aljához is, aztán lepasztáztam, meg kicseréltem az injektor hídra menő benzin csövet. Ettől megszűnt a szag, és a blokk háta is tiszta azóta, így végül nem tudom melyik volt a ludas, de legalább jó lett. 

Akkor öröm és boldogság. Nekem továbbra is szivárog a veztengely szimeringtől, de már jóval kevesebb jut ki. Egyenlőre letörlöm hogy ne folyjék lejjebb, és várok. Az olajnyomás visszajelző megint nem világít gyujtásra, de ma esett az eső így nem csináltam vele semmit. Gondolom az izzó kontakthibás. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok! Sikeresen eltörtem a tükörlapot, mikor pattinatani akartam vissza a körmöket. Fűthető, van másik, ami nem az. Azt nem tudom, hogy maga a tükörlap eleve olyan kialakítású, vagy amire felragasztom, az adja át a hőt, an rajta fűtő( panel? )? Magyarán egy alapból nem fűtött tükörlapot le tudok-e szedni, és átrakni a fűthető talpára, mert nekem ugye csak a saruk üres helye van a nem fűthetőn, de az egy műanyag " kereten"  

Szerk. Leginkább cserélném a tükörlapot magában, keret nélkül, amire ragasztva van, a-nélkül, hogy ki kellene pattintanom a helyéről, mert örültem hogy beraktam, igaz töréssel. Van összesen még kettő pluszban, szóval nem vásárolnék, most spórolósan nyomom.

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

21 perce, tuskes írta:

Sziasztok! Sikeresen eltörtem a tükörlapot, mikor pattinatani akartam vissza a körmöket. Fűthető, van másik, ami nem az. Azt nem tudom, hogy maga a tükörlap eleve olyan kialakítású, vagy amire felragasztom, az adja át a hőt? Magyarán egy alapból nem fűtött tükörlapot le tudok-e szedni, és átrakni a fűthető talpára, mert nekem ugye csak a saruk üres helye van a nem fűthetőn, de az egy műanyag " kereten"  

Én olyan jobb oldali tükörrel vettem a kocsit, hogy a törött tükörre rá volt ragasztva egy mezei tükör. Persze a fűtés így már nem működött, de a nagyobb baj az volt, hogy szinte semmit se láttam benne, mert nem kicsinyítős volt. Vettem komplett bontottat.

Pl. ilyet:

https://bontoplaza.hu/opel-astra-f-kombi-51-52-hasznalt-alkatresz/bal-visszapillanto-tukor-elektromos/bontott?ref=1qfG

https://bontoplaza.hu/opel-astra-f-ferdehatu-53-54-58-59-hasznalt-alkatresz/jobb-visszapillanto-tukor-vegyes/bontott?ref=1aK7 

https://bontoplaza.hu/opel-astra-f-kombi-51-52-hasznalt-alkatresz/jobb-visszapillanto-tukor-elektromos/bontott?ref=3Yyh 

https://bontoplaza.hu/opel-astra-f-kombi-51-52-hasznalt-alkatresz/bal-visszapillanto-tukor-elektromos/bontott?ref=3YwD 

és így tovább...

Link to comment
Megosztás:

1 óra, tuskes írta:

Sziasztok! Sikeresen eltörtem a tükörlapot, mikor pattinatani akartam vissza a körmöket. Fűthető, van másik, ami nem az. Azt nem tudom, hogy maga a tükörlap eleve olyan kialakítású, vagy amire felragasztom, az adja át a hőt, an rajta fűtő( panel? )? Magyarán egy alapból nem fűtött tükörlapot le tudok-e szedni, és átrakni a fűthető talpára, mert nekem ugye csak a saruk üres helye van a nem fűthetőn, de az egy műanyag " kereten"  

Szerk. Leginkább cserélném a tükörlapot magában, keret nélkül, amire ragasztva van, a-nélkül, hogy ki kellene pattintanom a helyéről, mert örültem hogy beraktam, igaz töréssel. Van összesen még kettő pluszban, szóval nem vásárolnék, most spórolósan nyomom.

A fűtetlen tükörlap ilyen, ott a 3 karom ami bepattan a házba, és ott a két üres négyszög ahol a fütőszál fülei lennének, ha ugye fűtött lenne:

http://399P1010538.jpg

Fűtött tükörlapom ugye csak beépítve van, és a neten is csak gömbölyű tükörről ( 94-utánról) találtam képet így nehéz összehasonlítani.

 

Link to comment
Megosztás:

10 perce, Stevy írta:

A tankbetöltő cső mellett (a vastag cső, ami a műanyag elemről a tankra csatlakozik) megy egy másik vékony cső is, annak mi a szerepe ? Az lenne a tank levegőző csöve ?

Igen, ha jól tudom a tankolás közbeni levegőztetés segíti elő. Enélkül túl hamar visszacsapna a benzingőz és lekattanna a pisztoly.

 

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 05. 13. at 13:09, epk947 írta:

Köszönöm! Bontottat, és újat sem szerettem volna venni, van össz. 5 db. tükröm, ebből lett a megoldás. Egyébként ahogy néztem, bár tévedhetek, maga a tükörlap amire fel van ragasztva, az a talp fűtött, és az adja át a hőt a tükörre. Tehát elvileg bármilyet fel lehet rá ragasztani, működni fog.

On 2019. 05. 13. at 14:15, zotya975 írta:

A fűtetlen tükörlap ilyen, ott a 3 karom ami bepattan a házba, és ott a két üres négyszög ahol a fütőszál fülei lennének, ha ugye fűtött lenne:

http://399P1010538.jpg

Fűtött tükörlapom ugye csak beépítve van, és a neten is csak gömbölyű tükörről ( 94-utánról) találtam képet így nehéz összehasonlítani.

 

Nekem már a gömbölyű van. Az a 3 karom gyanusan csak megvezeti, már ahogy néztem. A kör szélén lévő kicsi karmok akardnak be a motor tányérján lévő karmokba, ez fixálja. A gömbölyű manuális tükörnél annyi a különbség, hogy a közepén van 2 kiálló pöcök, ez kattan be középre, ami az elektromosnál a motort, és a tányért rögzíti. http://545IMG_1640.jpeg 

Fűthető: http://287IMG_1641.jpeg

Síma: http://258IMG_1642.jpeg

A síma tükörnél még annyi különbség lehet, hogy a kör szélein lévő kis karmok helyzete más. A fotón láthatót pl. ezért nem tudtam betenni a fűthető helyére. Végül egy másikat raktam be, annak ez a karom kiosztása jó volt, csak a tükörlap közepén lévő 2 kiálló pöcköt kellett levágnom róla, így bement szépen. Ha lesz időm, az egyik tükörlapot felragasztom az elektromos talpára. 

Link to comment
Megosztás:

22 perce, tuskes írta:

Köszönöm! Bontottat, és újat sem szerettem volna venni, van össz. 5 db. tükröm, ebből lett a megoldás. Egyébként ahogy néztem, bár tévedhetek, maga a tükörlap amire fel van ragasztva, az a talp fűtött, és az adja át a hőt a tükörre. Tehát elvileg bármilyet fel lehet rá ragasztani, működni fog.

Nekem már a gömbölyű van. Az a 3 karom gyanusan csak megvezeti, már ahogy néztem. A kör szélén lévő kicsi karmok akardnak be a motor tányérján lévő karmokba, ez fixálja. A gömbölyű manuális tükörnél annyi a különbség, hogy a közepén van 2 kiálló pöcök, ez kattan be középre, ami az elektromosnál a motort, és a tányért rögzíti. http:// 

Fűthető: http://

Síma: http://

A síma tükörnél még annyi különbség lehet, hogy a kör szélein lévő kis karmok helyzete más. A fotón láthatót pl. ezért nem tudtam betenni a fűthető helyére. Végül egy másikat raktam be, annak ez a karom kiosztása jó volt, csak a tükörlap közepén lévő 2 kiálló pöcköt kellett levágnom róla, így bement szépen. Ha lesz időm, az egyik tükörlapot felragasztom az elektromos talpára. 

Én még csak a tükör külső burkolatát törtem össze, a tükörlapot nem, így csak azt kellett cserélnem. A burkolat ugye meg simán átment a régi manuálisról az elektromosra.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.