Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

Üdv mindenkinek!

Nemrég lettem Astra Caravan tulaj. Jó ez a fórum, nagyon sok hasznos ismeretre tettem szert rövid idő alatt. Sajnos akad egy problémám amire még nem találtam megoldást, ezért fordulok hozzátok.

Új akkumulátor van az autóban (Z14XEP, 44Ah), nyugalmi állapotban 12,6V (akku saruk megtisztítva) az autó szerint pedig csak 11.4V. Hol keressek még kontakt hibát?

A segítséget előre is köszönöm!

Zsolt.

Link to comment
Megosztás:

19 perce, Caravan14 írta:

Új akkumulátor van az autóban (Z14XEP, 44Ah), nyugalmi állapotban 12,6V (akku saruk megtisztítva) az autó szerint pedig csak 11.4V. Hol keressek még kontakt hibát?

Mi van meg bekapcsolva, amikor nezed? Jaro motornal mit mutat?

Gondolom, a "titkos menu"-ben nezed, ami a kijelzo sajat maga altal mert tapfeszultseget mutatja, ki tudja, mennyire pontosan.

Nezd meg, valtozik-e a kijelzo csatlakozojat mozgatva, illetve a lehuzott csatlakozon merd meg a feszultseget (persze terhelve, mondjuk 20 Ohmmal.

Ez egyebkent tipikusan az a hiba, ami fel sem tunne, es nem zavarna senkit, aki nem nezegeti az a menut :) 

Link to comment
Megosztás:

36 perce, csaba66 írta:

Mi van meg bekapcsolva, amikor nezed? Jaro motornal mit mutat?

Gondolom, a "titkos menu"-ben nezed, ami a kijelzo sajat maga altal mert tapfeszultseget mutatja, ki tudja, mennyire pontosan.

Nezd meg, valtozik-e a kijelzo csatlakozojat mozgatva, illetve a lehuzott csatlakozon merd meg a feszultseget (persze terhelve, mondjuk 20 Ohmmal.

Ez egyebkent tipikusan az a hiba, ami fel sem tunne, es nem zavarna senkit, aki nem nezegeti az a menut :) 

Csak a rádió volt bekapcsolva a „titkos menü” miatt. Járó motornál 13.6- 13.7V

Hogy a „titkos menü” mennyire pontos azt nem tudom, de minden nap produkál valamilyen hibát Pl:152651, 007072, 161450, 161600. Kiolvasáskor egyik hiba sem aktív, törlés után nem jelentkezik csak másnap reggel. Azért cseréltem akkumulátort mert már régi megfáradt darab volt, és arra gondoltam, hogy az alacsony feszültség miatt keletkeznek a hibakódok. De az új akkumulátorral sem mutat több feszültséget a „titkos menü”. Ezért kezdtem el kontakt hibák után kutatni. Ezen a típuson hol vannak a jellemzően korrodált- kontakt hibás részek?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Caravan14 írta:

Csak a rádió volt bekapcsolva a „titkos menü” miatt. Járó motornál 13.6- 13.7V

Hogy a „titkos menü” mennyire pontos azt nem tudom, de minden nap produkál valamilyen hibát Pl:152651, 007072, 161450, 161600. Kiolvasáskor egyik hiba sem aktív, törlés után nem jelentkezik csak másnap reggel. Azért cseréltem akkumulátort mert már régi megfáradt darab volt, és arra gondoltam, hogy az alacsony feszültség miatt keletkeznek a hibakódok. De az új akkumulátorral sem mutat több feszültséget a „titkos menü”. Ezért kezdtem el kontakt hibák után kutatni. Ezen a típuson hol vannak a jellemzően korrodált- kontakt hibás részek?

Ja, hogy vannak egyeb bajok is...

Azert furcsa a dolog, mert ha a radio + kijelzo minimalis fogyasztasanal is 1.2 V esik, akkor nagyobb fogyasztok mellett eleg durva kene legyen a helyzet, ha altalanos a hiba (mondjuk az akkurol jovo test kabel beteg). Lampakat felkapcsolva mennyit mutat?

Tipikus korrozios pontokat nem tudok, de eloszor a biztositek tablat neznem meg, hogy ott is tul alacsonyak-e a feszultsegek az akku negativjahoz kepest. Ezek alapjan lehet aztan tovabb nezelodni, talalgatni...

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csaba66 írta:

Ja, hogy vannak egyeb bajok is...

Azert furcsa a dolog, mert ha a radio + kijelzo minimalis fogyasztasanal is 1.2 V esik, akkor nagyobb fogyasztok mellett eleg durva kene legyen a helyzet, ha altalanos a hiba (mondjuk az akkurol jovo test kabel beteg). Lampakat felkapcsolva mennyit mutat?

Tipikus korrozios pontokat nem tudok, de eloszor a biztositek tablat neznem meg, hogy ott is tul alacsonyak-e a feszultsegek az akku negativjahoz kepest. Ezek alapjan lehet aztan tovabb nezelodni, talalgatni...

Végeztem néhány mérést:

Multiméter közvetlenül az aksin: 12.9V

Rádióval: multiméter: 12.87V- kijelző: 11.9V

Tompított+ rádió: multiméter:12.61V- kijelző: 11.7V

Járó motor lámpa nélkül + rádió: multiméter: 14.33V- kijelző: 13.4V

Járó motor+ tompított+ rádió: multiméter:14.32V- kijelző: 13.4V

Motor leállítása után csak rádió: multiméter: 13.14V- kijelző: 12.2V

Holnap végigmérem a biztosítéktáblákat is. A multiméter- kijelző különbség normális? Vagy esetleg kalibrálható?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Caravan14 írta:

Végeztem néhány mérést:

Multiméter közvetlenül az aksin: 12.9V

Rádióval: multiméter: 12.87V- kijelző: 11.9V

Tompított+ rádió: multiméter:12.61V- kijelző: 11.7V

Járó motor lámpa nélkül + rádió: multiméter: 14.33V- kijelző: 13.4V

Járó motor+ tompított+ rádió: multiméter:14.32V- kijelző: 13.4V

Motor leállítása után csak rádió: multiméter: 13.14V- kijelző: 12.2V

Holnap végigmérem a biztosítéktáblákat is. A multiméter- kijelző különbség normális? Vagy esetleg kalibrálható?

Normalisnak nem normalis, de az, hogy a tompitott felkapcsolasara nem no a kulonbseg, arra utal, hogy nincs altalanos problema. Vagy rosszul mer a kijelzo, vagy az ot taplalo korben van valami gaz. Hogy melyik, azt lehuzott kijelzo mellett, muterhelessel, vagy esetleg lehuzas nelkul, a kabelbe szurva lehet kimerni.

Hazi kalibralasi lehetosegrol nem tudok.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 11. 24. at 12:09, csaba66 írta:

Ja, hogy vannak egyeb bajok is...

Azert furcsa a dolog, mert ha a radio + kijelzo minimalis fogyasztasanal is 1.2 V esik, akkor nagyobb fogyasztok mellett eleg durva kene legyen a helyzet, ha altalanos a hiba (mondjuk az akkurol jovo test kabel beteg). Lampakat felkapcsolva mennyit mutat?

Tipikus korrozios pontokat nem tudok, de eloszor a biztositek tablat neznem meg, hogy ott is tul alacsonyak-e a feszultsegek az akku negativjahoz kepest. Ezek alapjan lehet aztan tovabb nezelodni, talalgatni...

 

On 2017. 11. 24. at 16:09, csaba66 írta:

Normalisnak nem normalis, de az, hogy a tompitott felkapcsolasara nem no a kulonbseg, arra utal, hogy nincs altalanos problema. Vagy rosszul mer a kijelzo, vagy az ot taplalo korben van valami gaz. Hogy melyik, azt lehuzott kijelzo mellett, muterhelessel, vagy esetleg lehuzas nelkul, a kabelbe szurva lehet kimerni.

Hazi kalibralasi lehetosegrol nem tudok.

Végignéztem a biztosíték táblát, mindenhol az akkumulátorral megegyező feszültség mérhető. Ezek szerint valószínűleg a kijelző kábelezése lesz a ludas. Emlékeim szerint Op Com-ra dugva is a kijelző által mutatott alacsonyabb feszültség volt látható. Ez is a kijelző kábelezésére vezethető vissza?

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Caravan14 írta:

Végignéztem a biztosíték táblát, mindenhol az akkumulátorral megegyező feszültség mérhető. Ezek szerint valószínűleg a kijelző kábelezése lesz a ludas. Emlékeim szerint Op Com-ra dugva is a kijelző által mutatott alacsonyabb feszültség volt látható. Ez is a kijelző kábelezésére vezethető vissza?

Gondolom, az OpCom az eppen vizsgalt modul altal mert feszultseget jelzi; nem emlekszem mar, hany helyen van ilyen ertek, de probald az osszeset megnezni, hatha abbol kiderul valami.

De egyertlemu valasz csak akkor lesz, ha a kijelzo csatlakozojan is megmered a feszultseget.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

 

Reggel indítottam volna az autót (A16XER), meg se nyikkan, pedig legutóbb (kedden) még minden hiba nélkül üzemelt. Még a beltéri lámpa sem világított, semmi. Az akkumulátoron 9,1-2 V-t mértem. Megpróbáltam, bikázva sem indult be. A gyári akkumulátor van benne, de így is csak bő 5 éves, a km is kevés (<50e), szóval nem esett jól.... :( Jól gondolom, hogy az akku cserés, nem érdemes töltéssel próbálkozni? 

 

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Kishenceg írta:

Sziasztok!

 

Reggel indítottam volna az autót (A16XER), meg se nyikkan, pedig legutóbb (kedden) még minden hiba nélkül üzemelt. Még a beltéri lámpa sem világított, semmi. Az akkumulátoron 9,1-2 V-t mértem. Megpróbáltam, bikázva sem indult be. A gyári akkumulátor van benne, de így is csak bő 5 éves, a km is kevés (<50e), szóval nem esett jól.... :( Jól gondolom, hogy az akku cserés, nem érdemes töltéssel próbálkozni? 

 

Köszi!

Ha lemerül az akku akkor bikázva még lehet indítani az autót hiszen akkor gyakorlatilag egy másik akkumlátort használsz. 

Link to comment
Megosztás:

8 perce, zotya975 írta:

Ha lemerül az akku akkor bikázva még lehet indítani az autót hiszen akkor gyakorlatilag egy másik akkumlátort használsz. 

Ez mindig igaz? Pöccre kellene induljon? Csak mert nem vártam sokat az indítási kísérlettel, a segítő pörgette egy fél percig a motort, aztán gondoltam, megpróbálom, de semmi. Úgy voltam vele, nem kínzom egyiket sem. Ráadásul az egy valamivel kisebb autó... 

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Kishenceg írta:

Ez mindig igaz? Pöccre kellene induljon? Csak mert nem vártam sokat az indítási kísérlettel, a segítő pörgette egy fél percig a motort, aztán gondoltam, megpróbálom, de semmi. Úgy voltam vele, nem kínzom egyiket sem. Ráadásul az egy valamivel kisebb autó... 

Hogy probaltad? A bikakabel meg fent volt? Ha igen, es jol, akkor valoban el kellett volna induljon.

Ha attol merult le, hogy valami leszivta, akkor nem okvetlenul kuka. Viszont ilyen hidegben, ennyire kisutve akar szet is fagyhat, ugyhogy nezd meg, nem folyik-e, illetve ha lehet, erdemes a savszintet is ellenorizni.

Link to comment
Megosztás:

Elvileg jól próbáltam:

-piros kábel: kapocs a segítő pluszra, majd a másik autó pluszra

-fekete kábel: kapocs a segítő negatívra, majd a motor egy pontjára (van egy "kampó"-szerű cucc a motor elején, arra)

- segítő beindít, 2-3ezer között pörget (fél-egy perc, nem több)

- az astrában semmi életjel

 

De mi meríthette le? Nincs benne semmi utólagos elektronika, minden gyári. Rádiót elvileg lekapcsolja magától is, de nem maradt bekapcsolva emlékeim szerint. A lámpa visít ha felkapcsolva marad.... Ja és garázsban áll...:angry:

 

 

 

Módosítva : Kishenceg
Link to comment
Megosztás:

2 perce, Kishenceg írta:

Elvileg jól próbáltam:

-piros kábel: kapocs a segítő pluszra, majd a másik autó pluszra

-fekete kábel: kapocs a segítő negatívra, majd a motor egy pontjára (van egy "kampó"-szerű cucc a motor elején, arra)

- segítő beindít, 2-3ezer között pörget (fél-egy perc, nem több)

- az astrában semmi életjel

De mi meríthette le? Nincs benne semmi utólagos elektronika, minden gyári. Rádiót elvileg lekapcsolja magától is, de nem maradt bekapcsolva emlékeim szerint. A lámpa visít ha felkapcsolva marad.... Ja és garázsban áll...:angry:

Az nem eleg, hogy jo helyen vannak a kabelek, jo kontaktus is kell...

A semmi eletjel mit jelent? A muszerfalon valami feny 9 voltnal is kene legyen, de a bikazo akkut rakotve mindenkepp.

A titkos menu nezegetese utani hosszabb leallas pl. le tudja szivni az akkut, de az is lehet, hogy elromlott valami, es o az elkoveto.

Ha garazsban vagy, akkor probald tolteni az akkut, aztan kiderul.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem jó a kontaktus.

Hm-hm. Megpróbáltam a bikázást újra, ezúttal hosszabban, kb 5 percig pörgettük a másik autót. Az astrában ezután már volt műszerfalvilágítás, de nem indult, csak relékattanásszerű hang jött a motortérből. A kísérlet után újra nem volt világítás. Pár percig még hagytam járni a másikat, de nem történt semmi javulás. A 8,4V-ot mértem az akkumulátoron.

Most, hogy így írod, a titkos menüt lehet, hogy néztem a legutóbbi út közben, de nem vagyok benne biztos. Eddig még sehol nem találtam meg, egészen pontosan hogyan lehet szabályszerűen kilépni belőle? (Baromi jó, ha egy ilyen f#&@ le tudja meríteni.... )

Módosítva : Kishenceg
Link to comment
Megosztás:

11 perce, Kishenceg írta:

Szerintem jó a kontaktus.

Hm-hm. Megpróbáltam a bikázást újra, ezúttal hosszabban, kb 5 percig pörgettük a másik autót. Az astrában ezután már volt műszerfalvilágítás, de nem indult, csak relékattanásszerű hang jött a motortérből. A kísérlet után újra nem volt világítás. Pár percig még hagytam járni a másikat, de nem történt semmi javulás. A 8,4V-ot mértem az akkumulátoron.

Most, hogy így írod, a titkos menüt lehet, hogy néztem a legutóbbi út közben, de nem vagyok benne biztos. Eddig még sehol nem találtam meg, egészen pontosan hogyan lehet szabályszerűen kilépni belőle? (Baromi jó, ha egy ilyen f#&@ le tudja meríteni.... )

A töltéshez nem kell kivenni/lekötni az akkut, ugye?

Akkor vagy az akku cellazarlatos, vagy a kocsiban van valami disznosag.

Jelen esetben mindenkeppen lekotve probalnam tolteni, ugy egyszerubben kiderul, mi a gond.

A kilepes ugyanaz, mint a belepes... Ugy derul ki, hogy bent vagy-e, hogy mit csinal a BC gombra.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Kishenceg írta:

Szerintem jó a kontaktus.

Hm-hm. Megpróbáltam a bikázást újra, ezúttal hosszabban, kb 5 percig pörgettük a másik autót. Az astrában ezután már volt műszerfalvilágítás, de nem indult, csak relékattanásszerű hang jött a motortérből. A kísérlet után újra nem volt világítás. Pár percig még hagytam járni a másikat, de nem történt semmi javulás. A 8,4V-ot mértem az akkumulátoron.

Most, hogy így írod, a titkos menüt lehet, hogy néztem a legutóbbi út közben, de nem vagyok benne biztos. Eddig még sehol nem találtam meg, egészen pontosan hogyan lehet szabályszerűen kilépni belőle? (Baromi jó, ha egy ilyen f#&@ le tudja meríteni.... )

Nem szándékszom senkit hülyének nézni de amikor a tiédet próbáltad indítani rajta voltak még a kábelek mindegyik kocsin? Mert ha igen akkor valami anomália van, úgy indulnia kell hogyha más baja nincs csak az akku. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nem érzem úgy, hogy hülyének néztél volna. :) Igen, rajta voltak.

Közben úgy tűnik, rendbe jöttek a dolgok (koppx4). Elindult, mentem is vele 50-60km-t, hogy béke legyen. Közben volt időm elmélkedni, azt hiszem, valóban a "titkos menü" maradhatott bekapcsolva. Köszi mindenkinek, remélem, tényleg ennyi volt  gond. 

Link to comment
Megosztás:

14 órája, Kishenceg írta:

Közben úgy tűnik, rendbe jöttek a dolgok (koppx4). Elindult, mentem is vele 50-60km-t, hogy béke legyen. Közben volt időm elmélkedni, azt hiszem, valóban a "titkos menü" maradhatott bekapcsolva. Köszi mindenkinek, remélem, tényleg ennyi volt  gond. 

No es mitol indult el? Ha sem a kocsi, sem az akku nem beteg, akkor a bikakabellel el kellett volna induljon.

Vagy a kabelek tul kis atmerojuek, nem bikazashoz valok, vagy valami nem stimmel vagy bennuk, vagy a csatlakozasaiknal.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 12. 02. at 15:03, Kishenceg írta:

Szerintem jó a kontaktus.

Hm-hm. Megpróbáltam a bikázást újra, ezúttal hosszabban, kb 5 percig pörgettük a másik autót. Az astrában ezután már volt műszerfalvilágítás, de nem indult, csak relékattanásszerű hang jött a motortérből. A kísérlet után újra nem volt világítás. Pár percig még hagytam járni a másikat, de nem történt semmi javulás. A 8,4V-ot mértem az akkumulátoron.

Most, hogy így írod, a titkos menüt lehet, hogy néztem a legutóbbi út közben, de nem vagyok benne biztos. Eddig még sehol nem találtam meg, egészen pontosan hogyan lehet szabályszerűen kilépni belőle? (Baromi jó, ha egy ilyen f#&@ le tudja meríteni.... )

Lemerült akkunál azért várni kell egy kicsit, azonnal nem fog beindulni, ne csodálkozz rajta. Néhány perc alapjárat, majd utána emelt fordulaton tartva kell megpróbálni az indítást. Sajnos a kábeleket nem mindig lehet jól rátenni a sarukra, így az áramátvitel egy kicsit problémás.

Link to comment
Megosztás:

Üdv Urak ! Z19DT zafirám van , de remélem azért nem problémáztok , hogy itt vagyok ,

Az utóbbi napokban be-be villan a hűtővíz túlhőmérséklet lámpa . Opcommal nézve 85-ről felugrik 120fokra , egy pillanatra , és beírja a 11503 hibát .

Vízszint jó , a termosztát kompletten 1 éve volt cserélve .Lehet hogy a vízhőmérő patron döglödik , mit gondoltok ?

Elöre is köszönöm az ötleteket , karcsi

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.