Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Hát úgy tudom hogy a gomba közvetlenül az olajpumpa hátuljában van betekerve. 

Rosszul tudod. Éppen nézegettem a könyvben. Ahány motortípus, annyiféle helyen van. Tény, hogy általában mindig közel vannak magához az olajpumpához (vagy rajta magán), de az egyiknél itt, a másiknál meg ott. Mint ahogyan mindezzel az alapjárati olajnyomás-értékek is. Lehet, hogy azért más az egyik, mint a másik érték, mivel a minta-kivételi ponton pont akkora nyomást illene mérni! És akkor - mindebből még az is következik, hogy az olajnyomásjelző gomba bizony - elég ERŐSEN TÍPUSFÜGGŐ! Ahány motor, annyi féle!

A Skodáknál - mindegyikhez jó volt ugyanaz a gomba! Hogy hol volt a "megszólalási" (átbillenési pontja) az a gyakorlatban, de többnyire nem érdekelt senkit!

Olvasom itt, hogy a felemlített Opelnél az egyik pl. már 0.6 bar-nál kapcsol ... Hááát - ha a 3,9 bar-os alapjárati nyomásnál már 0,6 után kijelzi, hogy minden OK, akkor ott elég érdekesen alakulhat a csapágyak kenése, vagy maga a cirkuláló motorolaj bármiféle egyéb tulajdonsága ....

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 22. at 19:43, csicsó írta:

Ha tényleg cserélték akkor még bírnia kéne ennyi futás után.Bár a mai utángyártott alkatrészek minősége már igencsak megkédőjelezhető(SKF is Kínában gyártat),tehát könnyen elképzelhető,hogy csereérett.

Amúgy amit feljebb említettem autót abban 120 ezer km volt a vízpumpában...

Nekem tavaly kellett cseréltetnem az egészet, mert bizony elég rendesen emésztette a hűtőfolyadékot. Akkor elkértem a régit, hogy majd még mit lehetne vele .... ámde egyszerűen szét se lehet szedni!  Bezzeg én a Skodánál - csak kicseréltem a golyóscsapágyakat, meg melléje a csúszógyűrűt, oszt egyből mehetett is vissza - tokkal-vonóval - a motorblokkra! Még most is megvan a vízpumpa-tengely kiütő szerszámom, amit valamikor benn a gyárban esztergáltak ki szerszámacélból, majd (a "munkás vége") szépen fel lett edzve, a nyele (a "kezes vége") meg randalírozóval nagyon szépen felrecézve esztergapadon . - Hogy sose essen ki a kezemből.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

9 órája, csicsó írta:

Sztem a termosztátnak semmi baja,a meghibásodás többnyire az ,hogy korábban nyit vagy nyitva marad,így az üzemi hőfok lesz alacsonyabb esetleg el sem éri vagy csak sokára.:(

vízpumpa mennyit futott?Tesóm gépe is melegedett,cseréltek termosztátot feleslegesen,mert a vízpumpa járta már a végét...

Egyetértek.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, L.Fazakas írta:

Nekem tavaly kellett cseréltetnem az egészet, mert bizony már elég rendesen emésztette a hűtőfolyadékot. Akkor elkértem a régit, hogy még mit lehetne vele .... de szét se lehet szedni!  Bezzeg a Skodámnál - csak kicseréltem a golyóscsapágyakat, meg mellé a csúszógyűrűt, oszt egyből mehetett is vissza - tokkal-vonóval - a motorra! Még most is megvan a vízpumpa-tengely kiütő szerszámom, amit valamikor benn a gyárban esztergáltak ki szerszámacélból, majd (a "munkás vége") szépen fel lett edzve, a nyele (a "kezes vége") meg randalírozóval nagyon szépen felrecézve esztergapadon . - Hogy sose essen ki a kezemből.

Mi a pokol az a randalírozó?? Nem tudtam megállni, hogy ne kérdezzem meg :):)

Link to comment
Megosztás:

21 órája, Janó32 írta:

De ha 96 fokon üzemel akkor állandóan kapcsolgatja a hűtőventilátort? 

Nem, csak akkor kapcsolja, mikor neki szükséges. Igaz, nem hallom a H-ban, ha megy a venti, de a műszer (rejtett menü) 96 fokot ír pl. hosszú úton folyamatosan. Persze akkor van menetszél rendesen, nem nagyon kell ventilátor, illetve ha megy a klíma, akkor megy a venti is. Városban én nem szoktam használni, sajnos nem tudtam megfigyelni pl. egy 35 fokos napon, hogy miként viselkedik. Általában régebbi opeleknél tapasztalva, emlékeim szerint az F-esek is 92-94 foknál nyitottak (termosztát), tehát egyáltalán nem gond szerintem. Ha jól tudom vákuumban a víz sem 100 fokon forr fel, hanem felette. G.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nem biztos, hogy megfelelő topic, a középső kijelzőről kérdeznék. Problémám, hogy nem írja már ki rendesen a szöveget, csak foltokban és láttam a neten egy javítási módot miszerint a szalagot kell megtisztítani és újraforrasztani. Csinált már valaki ilyet, lehet ezt egyáltalán javítani? Köszi. G.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. 

Egy g astra cabrióról lenne szó 2.0 turbóbenzines 190 Le gépsárkány fehéren okádja a füstöt melegen. Hidegen egy kék füstpamacsot dob (indításkor) ám ez hamar abbamarad viszont 80 fokos víznél elkezd fehéren füstölni s minél melegebb a víz annál erősebben füstöl. Kérdés hogy ez mekkora költséggel járhat? Az autót most vettem de ha túl drága viszem is vissza. 

A kiegyenlítőtartály nem habzik nincs benne olaj s a motorolaj sem szürkül. 

Köszönöm előre is.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, aranykr írta:

Sziasztok. 

Egy g astra cabrióról lenne szó 2.0 turbóbenzines 190 Le gépsárkány fehéren okádja a füstöt melegen. Hidegen egy kék füstpamacsot dob (indításkor) ám ez hamar abbamarad viszont 80 fokos víznél elkezd fehéren füstölni s minél melegebb a víz annál erősebben füstöl. Kérdés hogy ez mekkora költséggel járhat? Az autót most vettem de ha túl drága viszem is vissza. 

A kiegyenlítőtartály nem habzik nincs benne olaj s a motorolaj sem szürkül. 

Köszönöm előre is.

A fehér füst, vízgőz. Eszi a vizet és az olajat?

Módosítva : Cs. Zoltán
Link to comment
Megosztás:

29 perce, Cs. Zoltán írta:

A fehér füst, vízgőz. Eszi a vizet és az olajat?

Nem tudom nem járattam sokáig nem akarom hogy engem hibáztasson az eredeti tulaj. De nem vettem észre hogy ha fogy is nem drasztikusan. Nekem úgy tűnt mintha a vízből hiányozna egy kevés de nem vagyok benne biztos.

Más oka is lehet hogy fehére  füstöl?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, aranykr írta:

Nem tudom nem járattam sokáig nem akarom hogy engem hibáztasson az eredeti tulaj. De nem vettem észre hogy ha fogy is nem drasztikusan. Nekem úgy tűnt mintha a vízből hiányozna egy kevés de nem vagyok benne biztos.

Más oka is lehet hogy fehére  füstöl?

Ha valamilyen okból ( hengerfej tömítés hiba, hengerfej, blokk repedés) összeszakadt az égéstér és a víztér és eszi  a vizet a motor akkor többnyire fel szokta fújni a csöveket kőkeményre, ezt lehet még ellenőrizni. A csövek ilyenkor szinte összenyomhatatlanok, nyilván meleg nem csavargatjuk le a sapkát, de ezt gondolom úgyis tudod. Az indításkor kék füstpamacs inkább szelepszár szimering hibára utal. Állás közben lecsorog az olaj a hibás ( kopott, megkeményedett, felcsúszott)szimeringek mellett a szelepszáron a szeleptányérra, nyitott szelep esetén a motorba, ami indításkor elég. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 21. at 17:23, L.Fazakas írta:

Jó a kérdés, de ha valóban és tényleg érdekel a dolog, én már jóval előtte - és tán ugyanebben a fórumban - megírtam rá a választ. Tehát - vissza kell nézni.

A kismotor egyébként gyárilag és állandóan menne. Aztán - vagy leég, vagy nem! Vagy - vagy eltöri a zsalut, vagy nem. De olyan oda illő zsalut mellesleg - valami 8 ezerért lehet kapni, így tehát többnyire nem kell az egész házat tizen-ezerért megvenni!

 

Itt írtam róla (a képek és hivatkozások állítólag már eltüntek), de én a Delmann Trade-nál vettem hozzá csak lapátot (valahol a világ végén)

Szia

Köszi a választ. Visszakerestem a hozzászólásaid között, amiben e témáról van szó. Láttam, hogy te a szervomotort is szétszedted és azt írtad, hogy az egyik bemenő ágra tettél egy 330ohm-os 0,25w-s ellenállást. Ez végülis működhet úgy is, hogy a motor szétszedése nélkül a tápkábelt toldom meg ezzel az ellenállással, nem? Illetve az általad belinkelt képen az ellenálláson túl látok egy varisztort is....

Néztem, a Cromaxba kapható javítószett (csak a csappantyú), valószínűleg ott veszem meg, illetve azon is töröm a fejem, hogy valami apró fémgyűrűt, vagy szorítóbilincset teszek a kritikus pontra. Mondjuk szét még nem szedtem, tehát azt konkrétan még nem tudom, hogy a csappantyú házban van e elég hely, hogy egy ilyen bilincs szerűség még elférjen.

 

Link to comment
Megosztás:

7 perce, zsotee írta:

Szia

Köszi a választ. Visszakerestem a hozzászólásaid között, amiben e témáról van szó. Láttam, hogy te a szervomotort is szétszedted és azt írtad, hogy az egyik bemenő ágra tettél egy 330ohm-os 0,25w-s ellenállást. Ez végülis működhet úgy is, hogy a motor szétszedése nélkül a tápkábelt toldom meg ezzel az ellenállással, nem? Illetve az általad belinkelt képen az ellenálláson túl látok egy varisztort is....

Néztem, a Cromaxba kapható javítószett (csak a csappantyú), valószínűleg ott veszem meg, illetve azon is töröm a fejem, hogy valami apró fémgyűrűt, vagy szorítóbilincset teszek a kritikus pontra. Mondjuk szét még nem szedtem, tehát azt konkrétan még nem tudom, hogy a csappantyú házban van e elég hely, hogy egy ilyen bilincs szerűség még elférjen.

 

Használod egyáltalán azt a kapcsolót? Én sosem használtam...

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 22. at 22:36, Maverick087 írta:

Mi a pokol az a randalírozó?? Nem tudtam megállni, hogy ne kérdezzem meg :):)

A randalírozó egy rece-mángorló célszerszám. A recézendő munkadarabot be kell fogatni az esztergapadon a tokmányba, majd másik felén jó erősen megtámasztani a forgócsúccsal. A keresztszánon - az esztergakések helyére meg befogatni ezt a célszerszámot (randalírozó),utána lassú menetben járatva a gépet - szépen nekinyomni az anyagnak. Akkor ezen szerszám forgó fémtárcsái szépen "belenyomorgatják" a mintázatot - a későbbi receficét - a munkadarab megdolgozandó részébe, jelen esetben az általam megemlített kiütő-szerszám nyelébe.

Valójában engem is meglepett elsőre, hogy mi a neve ennek a célszerszámnak, mivel nagy általánosságában magát a "randalírozást" az utcai hőzöngőkre szokták mondani ....

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

9 órája, zsotee írta:

1./ a motor szétszedése nélkül a tápkábelt toldom meg ezzel az ellenállással, nem? Illetve az általad belinkelt képen az ellenálláson túl látok egy varisztort is....

2./ azon is töröm a fejem, hogy valami apró fémgyűrűt, vagy szorítóbilincset teszek a kritikus pontra. Mondjuk szét még nem szedtem, tehát azt konkrétan még nem tudom, hogy a csappantyú házban van e elég hely, hogy egy ilyen bilincs szerűség még elférjen.

 

1./ Meg lehet oldani úgy is. A varisztor meg már eleve benne volt a szervomotorban, így azt én nem bántottam. Ott volt - ott is maradt. Alapból de simán kondinak hittem ....

2./ Valójában van annyi hely a csappantyú-házában, de ha már az az ellenállás benne van, nem lesz rá szükséged. A végpontokon nélküle is simán megáll a motor.  Gondolom a hajtás terhelőáramát veszi át, majd "melengeti el" az a beépített ellenállás. És valójában nem túlzottan melegszik. Engem is kissé meglepett, mivel elsőre egy 2 W-ossal kezdtem ....

Link to comment
Megosztás:

9 órája, outsider írta:

Használod egyáltalán azt a kapcsolót? Én sosem használtam...

Hááát - ha simán szellőztetéshez a ventilátort még nem akarom használni, akkor "külső állásban" simán a menetszél jön be rajta. Az azonban nem túlzottan intenzív, mégis van amikor bőven elég. Azonban az utastér fűtéséhez, vagy a légkondizáskor nálam mindig "belső állásra" van téve. Hatásfokában sokkal jobban érezhető az eredmény, mintha  - pl. nyáron - a 35 fokos külső levegőt kezdeném el lehűtögetni, vagy télen a külső -20 fokosat. Szerintem sokkal hatékonyabb eljárás a már fűtött/hűtött levegőnek a visszakeringetett továbbfűtése, vagy éppenséggel alkalmazott lehűtése.

Link to comment
Megosztás:

9 órája, zotya975 írta:

Bezony....

 

Pontosan fordítva !!!!!

Vákuum alatt többnyire alacsonyabb hőfokon forr az a víz!

A legalacsonyabb forrpontú anyag a dietil éter (röviden - éter) - forrpontja kb. 35 fok. Vákuumban már 20 fokon (szobahőmérsékleten) megteszi, még aláfűteni se kell.

Viszont én ezt a "szemléltető kísérletet" - egy pohár vízből az abban elnyelődött avagy oldott gázok kihajtását vákuum alatt - egyáltalán nem nevezném forrásnak még akkor se, ha a gyakorlatban és itt a filmen annak látszik. Ez csak egy sima gázmentesítés. Forráskor (hőközlés) viszont maguk a vízmolekulák alakulnak át gázzá (vízgőz), majd viselkednek hasonlóan. Ott nincsenek külső gázok - oldott levegő, stb.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok !
Kiderült mi okozta az alapjárat ingadozást, és a felvillant motor checket..
Ahogy valaki már írta nekem válaszba a vízhőfok jeladó, de mellette az EGR szelep is felmondta ÚJRA a szolgálatot..
Mit ajánlotok? 1éve van nálam de ez már a második.. 50-50 százalékban város, illetve városon kívül hajtom, kiszoktam húzatni, nem alacsony tartományban forgatom..
Esetleg valami üa adalék vagy? Mert ez vicc, hogy másodjára egy éven belül leadja....

Link to comment
Megosztás:

2 órája, L.Fazakas írta:

Pontosan fordítva !!!!!

Vákuum alatt többnyire alacsonyabb hőfokon forr az a víz!

A legalacsonyabb forrpontú anyag a dietil éter (röviden - éter) - forrpontja kb. 35 fok. Vákuumban már 20 fokon (szobahőmérsékleten) megteszi, még aláfűteni se kell.

Viszont én ezt a "szemléltető kísérletet" - egy pohár vízből az abban elnyelődött avagy oldott gázok kihajtását vákuum alatt - egyáltalán nem nevezném forrásnak még akkor se, ha a gyakorlatban és itt a filmen annak látszik. Ez csak egy sima gázmentesítés. Forráskor (hőközlés) viszont maguk a vízmolekulák alakulnak át gázzá (vízgőz), majd viselkednek hasonlóan. Ott nincsenek külső gázok - oldott levegő, stb.

Hát, bár nekem végtelen türelmem van, de már a hét elején engem is sikerült meglepned. A videón pont azt szemléltetik, hogy már szobahőmérsékleten is forr a víz. Amúgy a forrás fogalma: "A forrás a folyadékok gyors átalakulása gőzzé. Ez jellemzően akkor jön létre, ha a folyadékot olyan hőmérsékletre melegítjük, amikor a gőz nyomása nagyobb a külső nyomásnál, ekkor az anyag belsejében gőzfázis keletkezik, és a gőz buborék formájában távozik, ezt a (nyomástól függő) hőmérsékletet nevezzük forráspontnak. A folyadék akkor is forrásba jön, ha a külső nyomást csökkentjük le elegendő mértékben például egy vákuumszivattyúval. 

Ugye nekünk a dolog "másik vége" érdekes hogy nyomás alatt meg magasabb hőfokon kezd forrni a víz. Ezért kell első körben kiegyenlítő tartály kupakot cserélni ha forralja a vizet a kocsit, és nem egyből HF-hibára gondolni. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Az volna a kérdésem hogy mostanában el kezdett piciket rángatni az autó 90-100 km/h között!! Valamikor erősebb olykor kisebb a rángatás!! Mi lehet a probléma? Benzin szivattyú meg szűrő most lett cserélve!! (X16XEL) Amúgy meg megy mint a bolond!! :-)   Segítségeteket előre is köszi!!!

Link to comment
Megosztás:

10 órája, L.Fazakas írta:

Akkora vákuum - a világon nincs. Inkább ne is gondold!

Amit én írtam, az köbö olyan, mint hogy " A vákuumbeli fénysebesség az egyik alapvető fizikai állandó, ..."

De biztosan a világ fizikusai is rosszul tudják, szólj nekik, mielőtt leégetik magukat...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.