Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

ugyanolyan a dugója? ugyanannyi lábszáma van? akkor csak meg kéne hosszabbítani a vezetékeket, ha nem ér oda... :blush:

5 vezeték A B C D E vissza kötöttem betühelyesen és már nem irja hibakódnak talán jó lesz szerintem nincs nagy külömbség a 2 között!

kis csatikra felvoltak irva csak tegnap este már nem láttam !

ja és az egyiket felűről kellett bedugni a másikat meg oldalról!

Link to comment
Megosztás:

Gabi!

Biztos vagy te ebben az edzés dologban? Mert én 98-ban voltam gyakorlaton szentgotthárdon a motorgyárban. kb akkor csinálhatták ezeket a x es motorokat.

Ott bizony sehol nem volt edzés. Mind a motorblokk és mind a főtengely grafitöntvényből készült ami egy jól megmunkálható és alapból kemény anyag. A főtengelysoron a bejövő öntvényeket esztergálták komony automata gépeken majd több lépcsőben köszörülték. Végül szuperfiniselték egy speciális gépen aminek a végeredménye egy tökéletesen tükrös felület. Végül az ellenörző berendezésen megmérték. És már ment is a szerelősorra edzés nélkül. A gyári főtengely előnye hogy ott olyan pontossággal és olyan felületet tudtak ill. tudnak kialakítani amit szerintem egyik felújításra szakosodott gépműhely sem!

Link to comment
Megosztás:

Gabi!

Biztos vagy te ebben az edzés dologban? Mert én 98-ban voltam gyakorlaton szentgotthárdon a motorgyárban. kb akkor csinálhatták ezeket a x es motorokat.

Ott bizony sehol nem volt edzés. Mind a motorblokk és mind a főtengely grafitöntvényből készült ami egy jól megmunkálható és alapból kemény anyag. A főtengelysoron a bejövő öntvényeket esztergálták komony automata gépeken majd több lépcsőben köszörülték. Végül szuperfiniselték egy speciális gépen aminek a végeredménye egy tökéletesen tükrös felület. Végül az ellenörző berendezésen megmérték. És már ment is a szerelősorra edzés nélkül. A gyári főtengely előnye hogy ott olyan pontossággal és olyan felületet tudtak ill. tudnak kialakítani amit szerintem egyik felújításra szakosodott gépműhely sem!

Bár nem vagyok szakértő a témában, ezért nem folynék bele, de úgy hallottam, hogy a gyári felületedzés az újabb technológiákban

kémiai úton is történhet, lehet ebben rejlik a fent említett trükk, hogy nem viszik külön edzésre. A szuperfiniselés során nem használtak

valami kémiai anyagot, nem tudsz róla?

Link to comment
Megosztás:

Bár nem vagyok szakértő a témában, ezért nem folynék bele, de úgy hallottam, hogy a gyári felületedzés az újabb technológiákban

kémiai úton is történhet, lehet ebben rejlik a fent említett trükk, hogy nem viszik külön edzésre. A szuperfiniselés során nem használtak

valami kémiai anyagot, nem tudsz róla?

Betétedzésre gondolsz?

Link to comment
Megosztás:

Off.....de megint huncut gondolataid vannak? :blush:

jah sztem is gyanítom, hogy ami neked a legagyobb... azzal kapcsolatos, hogy azt tenné be vmibe, mármint a magáét és ilyen 18-22éves korig való nőnemű toood :lol:

de vmilyen edzéssel kell a főtengely edzeni

akkor elkopna mint a szél...

Link to comment
Megosztás:

vmi edzésnek lennie kell... főleg hogy öntvény...

Ha igaz az, hogy a forgattyústengely az Opelban gömbgrafitos öntvény ahogy wzsolt írta (gyári tapasztalata alapján), akkor az nem edzhető.

Kérdés persze az, hogy GG 50-es, vagy GG60-as , netán GG70-es anyagból készül, bár ez utóbbit nem feltételezem, mert nagyon ritka, és nagyon drága különleges technológia szükségeltetik hozzá. Ezek kellő keménységet biztosítanak egy siklócsapágyazáshoz.

Edzeni az acélt lehet csak. Elvileg lehetne kovácsolt acélból is, de az nagyon drágává tenné a technológiát, ezért nem valószínű, hogy tömeggyártásban alkalmazzák.

Ezen kívül a siklócsapágyazásnak alapja, hogy a két felület eltérő, esetenként igen eltérő keménységű anyag kell, hogy legyen. Tehát nem érdemes extrém keménységű anyagot használni az egyik oldalon, ha a másik oldal elegendő puhaságú.

Link to comment
Megosztás:

Ha igaz az, hogy a forgattyústengely az Opelban gömbgrafitos öntvény ahogy wzsolt írta (gyári tapasztalata alapján), akkor az nem edzhető.

Kérdés persze az, hogy GG 50-es, vagy GG60-as , netán GG70-es anyagból készül, bár ez utóbbit nem feltételezem, mert nagyon ritka, és nagyon drága különleges technológia szükségeltetik hozzá. Ezek kellő keménységet biztosítanak egy siklócsapágyazáshoz.

Edzeni az acélt lehet csak. Elvileg lehetne kovácsolt acélból is, de az nagyon drágává tenné a technológiát, ezért nem valószínű, hogy tömeggyártásban alkalmazzák.

Ezen kívül a siklócsapágyazásnak alapja, hogy a két felület eltérő, esetenként igen eltérő keménységű anyag kell, hogy legyen. Tehát nem érdemes extrém keménységű anyagot használni az egyik oldalon, ha a másik oldal elegendő puhaságú.

Mi az a gömbgrafit(-os öntvény)? Mitől gömbgrafit a gömbgrafit? :blush: ..és milyen különbség van a felsoroltak között?GG50-70) :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ha igaz az, hogy a forgattyústengely az Opelban gömbgrafitos öntvény ahogy wzsolt írta (gyári tapasztalata alapján), akkor az nem edzhető.

Kérdés persze az, hogy GG 50-es, vagy GG60-as , netán GG70-es anyagból készül, bár ez utóbbit nem feltételezem, mert nagyon ritka, és nagyon drága különleges technológia szükségeltetik hozzá. Ezek kellő keménységet biztosítanak egy siklócsapágyazáshoz.

Edzeni az acélt lehet csak. Elvileg lehetne kovácsolt acélból is, de az nagyon drágává tenné a technológiát, ezért nem valószínű, hogy tömeggyártásban alkalmazzák.

Ezen kívül a siklócsapágyazásnak alapja, hogy a két felület eltérő, esetenként igen eltérő keménységű anyag kell, hogy legyen. Tehát nem érdemes extrém keménységű anyagot használni az egyik oldalon, ha a másik oldal elegendő puhaságú.

Szia epk!

Nagyon jó amit írtál, de egy dolgot hozzá tennék a témához, a gömbgrafitos öntvény mint a neve is mutatja egy olyan szemcseszerkezet ami teljes térhálót alkot és az anyagnak ebből adódik a szilárdsági és rezgés csillapító hatása, de mivel a grafit mint olyan szemcse durvító hatású ötvöző ezért kell még mellé néhány adalék (cr, mo,v stb) amitől egy nagyon tökéletes anyag lesz! A grafitos öntvényeknek a rezgés elnyelő, ill csillapító hatásuk mellett jelentős a csapágyaknak szükséges kenő hatás, hát ezt a grafit nagy mértékben javítja! Magyarul az ilyen öntvény "önkenő csapágyfém"! Az öntvényeket megmunkálás elött "öregbítik" 150-250 c fokon néhány napig hőntartják és szép lassan hüttik vissza, ettől tömörödik a szemcseszerkezet és a repedésekre valló hajlamosság is nagy mértékben csökken!

A csapágyakat pedig egy foszforbronz nevő csoda ötvözetből állítják elő, aminek a megmunkálás utáni hökezelő eljárástól a felülete néhány mikron mélyen akár 45-55 Rockwell keménység is lete! Plusz még adnak neki egy oxidos bevonatot ami tovább minimalizálja a kopást!

Hát ennyit így hirtelen fejből! :blush: Remélem azért a témába kapcsolódik!

Üdv:BB

Link to comment
Megosztás:

Mi az a gömbgrafit(-os öntvény)? Mitől gömbgrafit a gömbgrafit? :blush: ..és milyen különbség van a felsoroltak között?GG50-70) :lol:

Nem akarlak metallográfiai elmélettel és állapotábrákkal terhelni, inkább egy gyakorlati magyarázat itt:

http://www.purator.hu/content.php?maintopic=4&topic=144

De itt is olvashatsz a gömbgrafitos vasöntvényről:

http://209.85.129.132/search?q=cache:oVVFU...cd=10&gl=hu

A GG50 és 70 között szilárdsági tulajdonságbeli különbségek vannak. Ezt a konstrukció kialakításánál méretezéssel határozzák meg.

Link to comment
Megosztás:

Nem akarlak metallográfiai elmélettel és állapotábrákkal terhelni, inkább egy gyakorlati magyarázat itt:

http://www.purator.hu/content.php?maintopic=4&topic=144

De itt is olvashatsz a gömbgrafitos vasöntvényről:

http://209.85.129.132/search?q=cache:oVVFU...cd=10&gl=hu

A GG50 és 70 között szilárdsági tulajdonságbeli különbségek vannak. Ezt a konstrukció kialakításánál méretezéssel határozzák meg.

Köszi!

Link to comment
Megosztás:

hát nemtom... de nekünk oskolába azt tanították, hogy eleinte kovácsolták a főtengelyeket, és aztán az öntési technológia fejlődésével elöjöttek az öntött főtengelyek...

akkor most ez is hülyeség??? mi atúrónak tanítanak akkor akármit is, már annyi dolog volt, ami pont nem úgy van :blush:

Link to comment
Megosztás:

hát nemtom... de nekünk oskolába azt tanították, hogy eleinte kovácsolták a főtengelyeket, és aztán az öntési technológia fejlődésével elöjöttek az öntött főtengelyek...

akkor most ez is hülyeség??? mi atúrónak tanítanak akkor akármit is, már annyi dolog volt, ami pont nem úgy van :blush:

Nem hülyeség, ha az lenne, akkor nem tanítanák ! :lol:

Tömeggyártásban olcsóbb az öntvény, kis szériás ill. tuning daraboknál pedig most is süllyesztékes kovácsolással készítik

a hajtórudakat és a főtengelyeket is. Viszont ezek jóval drágábbak is... :D

Fel a fejjel, az iskola nem hazudik!! :) :D

Link to comment
Megosztás:

Az acél szerkezetére utal.Vas-szén állapot ábra...

Te Johnny! Ne szédítsd a kollégákat hülyeséggel, már hogy lenne acél, ha egyszer szürkeöntvény ?? :blush:

( GG= Grauguss vagyis szürke öntvény )

Acélokról 2,06%C tartalom alatt beszélünk..., ha már az állapotábrára hivatkozunk, ez pedig nem az.

Link to comment
Megosztás:

Nem hülyeség, ha az lenne, akkor nem tanítanák ! :blush:

Tömeggyártásban olcsóbb az öntvény, kis szériás ill. tuning daraboknál pedig most is süllyesztékes kovácsolással készítik

a hajtórudakat és a főtengelyeket is. Viszont ezek jóval drágábbak is... :D

Fel a fejjel, az iskola nem hazudik!! :lol: :)

oskolába a tuning szóba se került...

namindegy

Link to comment
Megosztás:

Na akkor ma is tanultunk egy csomót az öntvényekről :lol:

Lényeg a lényeg: nálam a versenygépsasban 4 éve megvolt a gépmunka (és edzés) egy full generál keretében,

első túlméretes cuccokra lett faragva az X16XEL blokk, azóta metabond olajjal és adalékkal üzemel, és kíváló

állapotban leledzik mindmáig, ami igencsak szép kor egy versenygépben szolgáló húzott motortól :)

Az egyetlen szívás a gyűrűkkel volt, szerintem az első túlméretes dobozban alapméretes gyűrűk voltak, mert

fütölt vele rendesen. Aztán ki lett cserélve egy másik első túlméretesre (az már gondolom stimmelt is), és

megszűnt a jelenség. :blush:

Link to comment
Megosztás:

Na akkor ma is tanultunk egy csomót az öntvényekről :lol:

Lényeg a lényeg: nálam a versenygépsasban 4 éve megvolt a gépmunka (és edzés) egy full generál keretében,

első túlméretes cuccokra lett faragva az X16XEL blokk, azóta metabond olajjal és adalékkal üzemel, és kíváló

állapotban leledzik mindmáig, ami igencsak szép kor egy versenygépben szolgáló húzott motortól :)

Az egyetlen szívás a gyűrűkkel volt, szerintem az első túlméretes dobozban alapméretes gyűrűk voltak, mert

fütölt vele rendesen. Aztán ki lett cserélve egy másik első túlméretesre (az már gondolom stimmelt is), és

megszűnt a jelenség. :blush:

fütölt?

am ez a 4 év mennyi km et tartalmaz? :D

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.