Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

Én a Z16XE-be (tehát egy motorcsalád) kipróbáltam már a Castrol Magnatec C3 5w40-et, annyira nem voltam meggyőzve, jelenleg egy szezont futott a Mobil Super 3000 XE 5w30-at, ezzel elégedett vagyok. Esetleg ajánlom a Castrol Edge Titanium FST 5w40-et. A 10w40-et nem nagyon kellene erőltetni, nem hiába gyárilag is 5w30-as kenőanyaggal töltötték fel (ha jól tévedek, akkor Fuchs kenőanyaggal). Sajnos a magyar szakszervizek garasoskodása miatt terjedt el, hogy a 10w40 kell bele (ami mégnyagyobb baj, hogy a Twinportba is ezt erőltetik). Széthullani nem fog az autó, de mindenképpen egy min 5w full-szintetikus ami jó (ha még a dexos2 is teljesül, akkor tényleg a maximumot kihoztad a motorvédelemért). 

Astra, ne haragudj meg az észrevételeimért, de nem tudok elmenni a hozzászólásaid mellett:

1, Első körben GM 5w30-at ajánlottál (legyen, bár...), majd ezt követően 10w40-et ha az nem eszi? Ezt a logikát nem értem...  

2, Tudnál linkelni nekem 10w40-es Mobil1-et? 

azért irtam mert amikkor feltette ez a kérdéses szervizet akkor csak csak ennyit tudtam a motoról "Astra G Classic II 1.4" a motor típusa ismeretlen volt,de én az előző autóban ezt használtam Z14XE motor volt és szíjas és 12évesen  adtam kell.

http://www.olajwebshop.hu/termek-Mobil Super 2000 X1 10W-40/5444/

http://www.arukereso.hu/motorolaj-c3678/gm/10w-40-5l-p42450441/?gclid=CNzp953LwsgCFSsCwwodTZ0AWA

http://kepfeltoltes.hu/view/151014/DSC02646_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Módosítva : astra 1
Link to comment
Megosztás:

T astra1!

Az aktuális  gyártói követelmény a GM dexos2 megléte.

 

dexos2-t teljesítő és Mo-on kapható motorolajok:

 

Mobil 1 ESP 0W-40 olajwebshop.hu
Mobil Super 3000 XE 5W-30 olajdokk.hu
Castrol Edge Titanium Fst 0W-40 castrolmintabolt.hu
Castrol Edge Titanium Fst 0W-30 olajshop.hu
Castrol Edge Titanium Fst 5W-40 olajshop.hu
Castrol Edge Titanium Fst 5W-30 C3 castrolmintabolt.hu
Castrol Edge Titanium Fst Turbo Diesel 5W-40 the-filtershop.com
Castrol Magnatec 5W-40 C3 olaj24.hu
Total Quartz Ineo Mc3 5W-30 totalolaj.hu
Elf Evolution Full-Tech Msx 5W-30 bardiauto.hu
Elf Evolution Full-Tech Lsx 5W-40 bardiauto.hu
Eni i-Sint Ms 5W-30 olajshop.hu
Shell Helix Ultra AG 5W-30 shellshop.hu
Statoil LazerWay G 5W-30 webautoshop.hu
Mol Dynamic Gold 5W-30 kenoanyagfutar.hu
Motul Specific dexos2 5W-30 motul-bolt.hu
Omv Bixxol special C3 5W-30 premiumolaj.hu
Q8 Formula Special G Long Life 5W-30 formula3000.hu
Eneos Premium Hyper 5W-40 szilkerauto.hu
Eneos Premium Hyper 5W-30 szilkerauto.hu
Gulf Formula Gmd 5W-30 gulf.hu
Fuchs Titan Gt1 Pro Flex 5W-30 olajborze.hu
Comma Syner-Z 5W-30 gepex.hu
Liqui Moly Top Tec 4600 5W-30 kicsikocsiautosbolt.hu
Genuine GM Motor Oil dexos2 5W-30 autoteka2000.hu
Valvoline SynPower Mst 5W-30 sgconsult.hu
Mannol O.e.m. Opel 5W.30 the-filtershop.com
Megol Motorenoel Efficiency 5W-30 goldolaj.hu
Ravenol Longlife LSG SAE 5W-30 sct-hungary.hu
Rowe Hightec Synt Rs 5W-30 Hc-Fe west-autoteka.hu
Midland Axxept 5W-30 midland.hu
Vat Oil SynGold 5W-30 olaj24.hu

Módosítva : marton.csaba2
Link to comment
Megosztás:

azért irtam mert amikkor feltette ez a kérdéses szervizet akkor csak csak ennyit tudtam a motoról "Astra G Classic II 1.4" a motor típusa ismeretlen volt,de én az előző autóban ezt használtam Z14XE motor volt és szíjas és 12évesen  adtam kell.

http://www.olajwebshop.hu/termek-Mobil Super 2000 X1 10W-40/5444/

http://www.arukereso.hu/motorolaj-c3678/gm/10w-40-5l-p42450441/?gclid=CNzp953LwsgCFSsCwwodTZ0AWA

http://kepfeltoltes.hu/view/151014/DSC02646_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Nos, a Mobil Super család nem Mobil 1, tehát a link nem 10w40-es Molbil 1-re mutat... Az én autómnak -eddig- rajtam kívül egyetlen tulaja volt (nem fiatal széthajtós emberke, bár nem dédelgette de azért nem vágta agyon a kocsit), végig márkaszerviz, egy-két kivétellel GM 10w40-el szervizelték (vagy GM 5w30), 118k km-nél lehetett gyűrűzni az autót. Nem mondom hogy egyenes következmény, csak érdekesség... 

 

Gondolom sosem tudom meg, hogy a Z16XE-be milyen cikkszámú a Mann vagy a Mahle olajszűrő?  :-)

Link to comment
Megosztás:

Nos, a Mobil Super család nem Mobil 1, tehát a link nem 10w40-es Molbil 1-re mutat... Az én autómnak -eddig- rajtam kívül egyetlen tulaja volt (nem fiatal széthajtós emberke, bár nem dédelgette de azért nem vágta agyon a kocsit), végig márkaszerviz, egy-két kivétellel GM 10w40-el szervizelték (vagy GM 5w30), 118k km-nél lehetett gyűrűzni az autót. Nem mondom hogy egyenes következmény, csak érdekesség... 

 

Gondolom sosem tudom meg, hogy a Z16XE-be milyen cikkszámú a Mann vagy a Mahle olajszűrő?  :-)

6 50 104 GM

 

 

 

Módosítva : astra 1
Link to comment
Megosztás:

Nos, a Mobil Super család nem Mobil 1, tehát a link nem 10w40-es Molbil 1-re mutat... Az én autómnak -eddig- rajtam kívül egyetlen tulaja volt (nem fiatal széthajtós emberke, bár nem dédelgette de azért nem vágta agyon a kocsit), végig márkaszerviz, egy-két kivétellel GM 10w40-el szervizelték (vagy GM 5w30), 118k km-nél lehetett gyűrűzni az autót. Nem mondom hogy egyenes következmény, csak érdekesség... 

 

Gondolom sosem tudom meg, hogy a Z16XE-be milyen cikkszámú a Mann vagy a Mahle olajszűrő?  :-)

A MANN cikkszámokról itt írtam:

http://www.opelforum.hu/topic/1566-motorolaj-kenőanyag-hidraulika-olaj-zsírok/?do=findComment&comment=1013233

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Saját véleményem az olaj témában!

Többször is olvastam itt is, illetve más topikokban, hogy ilyen meg olyan kritériumoknak megfelelő, gyártó által ajánlott, előírt stb.

Abba esetleg nem gondoltatok bele, bár lehet, hogy az összeesküvés elmélet gyártó részem mozdul meg bennem ilyenkor, hogy direkt írnak elő olyan kritériumokat teljesítő olajokat, amelyek valójában nem túl jók a motornak, hogy mielőbb cseréld le a kocsidat?

Én a kocsit 25 ezer km-el vettem, kezdetektől egy az itt kiírt listákban sosem szereplő, illetve ajánlások között nem is feltüntetett típust használok. 10 ezrenként cserélem az olajat, most 228 ezer van a motorban, és "kopp-kopp" sem a  motorhoz, sem a turbóhoz még nem kellett hozzányúlni, a szelepfedél alatt is minden fém tiszta, semmi olajsár semmi lerakódás.

Ezek után el nem tudom képzelni, hogy egy ajánlott olaj ( ami valószínűleg drágább is) milyen eredményeket produkált volna nekem ennyi km után. Vagy mivel nyújthat az többet mint az amelyiket én használom?

Nem veszekedés vagy egyéb miatt írtam ezt, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre ezzel kapcsolatban...

 

Módosítva : Handbrake
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Saját véleményem az olaj témában!

Többször is olvastam itt is, illetve más topikokban, hogy ilyen meg olyan kritériumoknak megfelelő, gyártó által ajánlott, előírt stb.

Abba esetleg nem gondoltatok bele, bár lehet, hogy az összeesküvés elmélet gyártó részem mozdul meg bennem ilyenkor, hogy direkt írnak elő olyan kritériumokat teljesítő olajokat, amelyek valójában nem túl jók a motornak, hogy mielőbb cseréld le a kocsidat?

Én a kocsit 25 ezer km-el vettem, kezdetektől egy az itt kiírt listákban sosem szereplő, illetve ajánlások között nem is feltüntetett típust használok. 10 ezrenként cserélem az olajat, most 228 ezer van a motorban, és "kopp-kopp" sem a  motorhoz, sem a turbóhoz még nem kellett hozzányúlni, a szelepfedél alatt is minden fém tiszta, semmi olajsár semmi lerakódás.

Ezek után el nem tudom képzelni, hogy egy ajánlott olaj ( ami valószínűleg drágább is) milyen eredményeket produkált volna nekem ennyi km után. Vagy mivel nyújthat az többet mint az amelyiket én használom?

Nem veszekedés vagy egyéb miatt írtam ezt, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre ezzel kapcsolatban...

 

Jópárszor beszéltük már, ezek a motorok kb 20-25 éves konstrukciók... Az x14xe, x16xel már 20éve használatos volt, pl az FAstrában is, a tervezés megkezdése ennél is régebbre nyúlik vissza... A z14/16xe ezek némileg módosított változata, de a lényeg, maga a motor ugyanolyan. Az xep motor már kicsit modernebb, de az sem űrtechnika, se turbo, se dpf, csak egy nyamvadt szívócső vezérlés, semmi komoly. Semmi, ami indokolttá tenné a dexos2 előírást. Viszont a Gm-nek nagyon kényelmes azt mondani, hogy ezen előírást teljesítő olajok bármelyik korábbi motorba belerakhatóak. Ezzel nem is szeretnék vitatkozni, mivel sem az elméleti tudásom, sem a gyakorlati tapasztalatom nem elég hozzá. Viszont legalább olyan fontosnak, ha nem fontosabbnak gondolom a rendszeres, megfelelő időközönkénti olajcserét. Ezeket a motorokat leginkább azzal lehet megölni, nem pedig azzal ha egy régivágású A3/B3v.B4 olajat töltünk bele...

Saját tapasztalat...

A jelenleg használt z16xe motorban 350.000km van. Nemrég sort kellett keríteni egy hidrotőke cserére, mivel nagyon gatya hangja volt már, így persze kapott egy komplett hengerfej felújítást is, (még a szelepfedél tömítés is az eredeti volt) de nem ez a lényeg. Se a vezműtengelyen sem a hengerfalon gyakorlatilag nem látszik kopás, nagyon szépen látszik teljes hosszában a gyári hónolás, a kompressziója tökéletes, fél bar eltérés sincs a hengerek között, minden alkatrész fémtiszta, vékony olajfilmmel, ahogy kell. A szervizkönyv szerint kapott 5W-30 dexos 2-t és 10W-40-t is, össze-vissza, de rendszeresen 15.000km-s intervallumokban...

Ezzel ellenben, mikor Corsát kerestünk a páromnak, belefutottam egy z12xep-be. Végig szakszervizben dexos2-vel szervizelt üzletkötő autó volt 200.000km-rel. 100m-ről is lehetett hallani, hogy jár a motor, a szelepfedél alatt vastag kátrány. Általában 30.000-ként cserélték az olajat (gyári javaslat), de egyszer belefutottak a 40.000-be is. Nem vettük meg.

Hát, ennyi.

Módosítva : Alex75
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Az hogy lehet, hogy gyakorlatban csak rosszat hallok a GM 5W-30 dexos'2 olajról. Erőteljes lerakódás, elégtelen olajnyomás (láncfeszités), a kenés romlása 10 ezer km után stb. Pedig teljesíti a gyártói követelményt haha...

Nem tisztem védeni az említett olajat, de nekem semmi bajom vele. Most kipróbálás miatt eneos van a motorban, de ezelőtt évekig használtam gm 5w-30 olajat. A motort nem szedtem szét, hogy belülről is megnézzem, de semmi rosszat nem tudok róla mondani. Olajnyomás pillanat alatt felépült, nem csattogott, olajfogyás nulla. Betöltőnyíláson benézve tökéletes a kép. Mit rontottam el? A kenés romlását 10e km után hogyan állapítottad meg?

Link to comment
Megosztás:

A gyakorlati tapasztalatot elismert szerelőktől hallottam. Nekem csak egy volt ezek az olajjal kapcsolatban, konkrétan a csattogás és lánchang a periódus (15 ezer km) közepétől. Azaz egy vagyok a sok közül aki szintén alátámasztja a fentieket. Én soha többé nem fogom használni. Szerintem sz@r. 8-10 ezerért van prémium olaj. Mióta 5w-40 van benne, megszűntek a problémáim, pedig mér majdnem vezérlést cseréltettem. Hát ennyi a gyakorlat 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Van pro és kontra sok dolog. Egyvalami biztos, legalább is szerintem. Igaz, már nem a 80-as évek végén 90-es évek közepén vagyunk. Én régi szakitól hallottam anno, hogy olajcsere az 10 000 km. Nyilván nem 2T Trabantba. :)

Kétféle ember van, akinek van ideje meg akinek nincs. Én sosem értettem a 15 meg 30 ezres olajcsere periódust. Rokonok 0 km-el vettek egy H astrát 220 ezernél komplett motorfelújítás, mert ők csak 30 ezrenként cseréltek olajat, ez a gyári előírás...... biztos van olyan olaj ami tudja, de nem hiszek benne.

Én leragadtam 10 ezres olajcseréknél, egy évben 2x kibírom, hosszútávon csak nyerhetek vele. Vagy majd az aki megveszi a kocsit, ha egyszer eladó lesz. :)

  • Like 4
Link to comment
Megosztás:

Van pro és kontra sok dolog. Egyvalami biztos, legalább is szerintem. Igaz, már nem a 80-as évek végén 90-es évek közepén vagyunk. Én régi szakitól hallottam anno, hogy olajcsere az 10 000 km. Nyilván nem 2T Trabantba. :)

Kétféle ember van, akinek van ideje meg akinek nincs. Én sosem értettem a 15 meg 30 ezres olajcsere periódust. Rokonok 0 km-el vettek egy H astrát 220 ezernél komplett motorfelújítás, mert ők csak 30 ezrenként cseréltek olajat, ez a gyári előírás...... biztos van olyan olaj ami tudja, de nem hiszek benne.

Én leragadtam 10 ezres olajcseréknél, egy évben 2x kibírom, hosszútávon csak nyerhetek vele. Vagy majd az aki megveszi a kocsit, ha egyszer eladó lesz. :)

Én is ezt mondom hogy 10ezer km és akkor cserélve legyen, ártani nem árt és nem is nagy összeg. Én évi kb 6-8 ezret megyek csak de max egy év és cserélem így is ha nem megy bele 10ezer egy évbe akkor is. Meghálálja az autó szerintem :)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Nekem jövő héten kellene rendelnem a kenőanyagokat. Azt már tudom, hogy az SX4-be Castrol Edge Titanium FST 5w40 lesz (ha nincs jobb ötlete valakinek, Eneos 5w30/5w40-et most nem tudok szerezni onnan ahonnan rendelek), de hogy az Astra-ba mit... Most Mobil Super 3000 XE 5w30 van benne, nincs vele gondom, így vagy ez vagy Castrol Edge Titanium FST 5w40, vagy Valvoline Synpower 5w40 lesz (Mahle légszűrő, Mahle pollenszűrő, és Mahle vagy Mann olajszűrő)... 

Igaz, nagyon elmélkedem a Motul Synergie 6100+ 10w40-en is... Tudom-tudom... 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem jövő héten kellene rendelnem a kenőanyagokat. Azt már tudom, hogy az SX4-be Castrol Edge Titanium FST 5w40 lesz (ha nincs jobb ötlete valakinek, Eneos 5w30/5w40-et most nem tudok szerezni onnan ahonnan rendelek), de hogy az Astra-ba mit... Most Mobil Super 3000 XE 5w30 van benne, nincs vele gondom, így vagy ez vagy Castrol Edge Titanium FST 5w40, vagy Valvoline Synpower 5w40 lesz (Mahle légszűrő, Mahle pollenszűrő, és Mahle vagy Mann olajszűrő)... 

Igaz, nagyon elmélkedem a Motul Synergie 6100+ 10w40-en is... Tudom-tudom... 

Akkor miért váltanál?

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Akkor miért váltanál?

Mert még mindig nem olyan szép csendes mint amikor megvettem (akkor 10w40-es Castrol volt benne). Hátha egy 5w40-es jobb lenne ezen szempontból, vagy a már említett 10w40 aminek elég meggyőző agyártói oldal a "bemutatója", bár a marketingeseknek ez  a dolga. Bár lehet hogy akkor azért hallottam csendesebbnek, mert akkor még nem garázsban indítottam el, pláne nem nyitott ajtóval/leengedett ablakkal...

Link to comment
Megosztás:

Garázsszomszédom kezdetektől Castrol 10W40-et használ, 10 ezer km-enként csere, 200.000 km, láncos Z12XEP.

Mint az álom, olyan szépen muzsikál - illetve nem hallani szinte semmi motorhangot (nem ám lánchang 120 ezernél) - mintha szíjas lenne....

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Végül a Mobil Super 3000 XE 5W-30 olajat fogom venni, úgy döntöttem, kipróbálom. Remélem, nem nyúlok mellé, még ha eddig 10w40 olajak is voltak beleöntve szervízek által (legutóbb Castrol Magnatec). Olajrendszer tisztítás is lesz előtte. Bár megjegyzem, így is atomhalk a motorja, remélem, nem lesz ettől az újtól hangosabb. Nekem nem láncos, hanem vezérműszíjas a konstrukció. (Z14XE)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

A gyakorlati tapasztalatot elismert szerelőktől hallottam. Nekem csak egy volt ezek az olajjal kapcsolatban, konkrétan a csattogás és lánchang a periódus (15 ezer km) közepétől. Azaz egy vagyok a sok közül aki szintén alátámasztja a fentieket. Én soha többé nem fogom használni. Szerintem sz@r. 8-10 ezerért van prémium olaj. Mióta 5w-40 van benne, megszűntek a problémáim, pedig mér majdnem vezérlést cseréltettem. Hát ennyi a gyakorlat 

Hosszított olajcsere periódus... Bár tuti nem 30.000km... :D

Link to comment
Megosztás:

Én a céges Tranzitba is cseréltetem az olajat 15 ezrenként.Hiába mondták,hogy kibír az 30 ezret is.Mondtam a főnöknek nehogy el higgye már ezt a dumát:) Az Astrába 10 ezrenként cserélem én is.Mostanában nem hallom a csörgést indításnál.Hetek óta nem jelentkezett.Talán nem is hidrotőke volt.Lehet jót tett neki,hogy meg hajtottam az M3-on.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Üdv!

Az első kérésem az, hogy ne menjünk bele a szokásos lerágott gumicsontba a motorolajokkal kapcsolatban.

Az érdekelne, hogy a nívópálcán a minimum és maximum között mennyi a különbség. Ha minden igaz a két határérték között még 2 csík van. Mennyi olaj fogyás feltételezhető egy-egy csík esetében? Példának, ha a feléről leesik minimumra, az mennyi olajfogyásnak számít?

Idén márciusban volt olajcsere, de azóta 8000 Km van már benne. ( 5W 40, ha minden igaz)

Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Az első kérésem az, hogy ne menjünk bele a szokásos lerágott gumicsontba a motorolajokkal kapcsolatban.

Az érdekelne, hogy a nívópálcán a minimum és maximum között mennyi a különbség. Ha minden igaz a két határérték között még 2 csík van. Mennyi olaj fogyás feltételezhető egy-egy csík esetében? Példának, ha a feléről leesik minimumra, az mennyi olajfogyásnak számít?

Idén márciusban volt olajcsere, de azóta 8000 Km van már benne. ( 5W 40, ha minden igaz)

Ha minden igaz 1l van a max és min jelzés között. Nekem több rovátka és jelölés van közötte, úgyhogy nem tudom a te két csíkos jelölésed milyen lehet

P0551640.JPG

Link to comment
Megosztás:

Ha minden igaz 1l van a max és min jelzés között. Nekem több rovátka és jelölés van közötte, úgyhogy nem tudom a te két csíkos jelölésed milyen lehet

P0551640.JPG

Ránézésre ilyen az enyém is. Lehet akkor 3 csík van és 4 rovátka. Viszont, ha a max és min között 1l van, akkor nem örülök.

Az olajszintet hideg motornál kell leellenőrizni igaz?

Link to comment
Megosztás:

Ha minden igaz 1l van a max és min jelzés között. Nekem több rovátka és jelölés van közötte, úgyhogy nem tudom a te két csíkos jelölésed milyen lehet

P0551640.JPG

Így van, min-max 1L és -nagyjából- 2dl-es a beosztás tapasztalatom szerint. 

 

Ránézésre ilyen az enyém is. Lehet akkor 3 csík van és 4 rovátka. Viszont, ha a max és min között 1l van, akkor nem örülök.

Az olajszintet hideg motornál kell leellenőrizni igaz?

Ki így-ki úgy. Én konkrétan ha eljön az ideje, akkor reggel első indítás előtt (hidegen) szoktam nézni. Szerintem inkább annak van jelentősége, hogy mindig ua metodika legyen, az ad jobb képet. 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.