Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Kedves Bundee!

Köszönöm a választ! Asszem egy - talán fontos - részletet kihagytam a leírásból. A rádió csatlakoztatása a következő: Opel gyári ISO csati, ebbe csatlakozik egy ellenoldali ISO csati, amely kapcsolódok egy SONY csatlakozóhoz. (a fejegység nem tud közvetlenül kapcsolódni a kocsi ISO csatlakozójához) Sajnos a SONY saját csatlakozot alkalmaz, így annó kénytelen voltam egy "fordítót" beiktatni, hogy kapcsolni tudjam a kocsi ISO csatijához. Namost a helyzet az, hogy ha mozgatom kontakt hiba a kocsi és az ellenoldali ISO csati csatlakozásánál és nem a fejegység SONY csatlakozásánál van. Ha azt mozgatom akkor semmi jelenség. Ebből én arra következtetek, hogy a fejegységnél stabil a kapcsolat. Elképzelhető, hogy a kocsi ISO csatija amely - nem tudom a pontos kifejezést - "anya" fogadó felület :-) oxidálódott, kitágult? és ezért nem ad stabil kapcsolatot a fordító ISO csati "késes" felületével?

Végre sikerült megtalálni a problémát. Az ISO csatlakozóból (ami a kocsi gyári csatlakozójába csatlakozik) ki kellett kötni a jobb hátsó hangszórót (Caravan) és most a maradék három tökéletesen szól. Rámértem a kocsi ISO csatiján keresztül a hangszóróra, de az hozta a 4 ohm-ot. Most vagy a kényszerűségből berakott csatlakozó mondta be az unalmast, vagy a fejegységben a problémás hangszóró kimenettel van valami gebasz. Remélem az előbbi, mert azt könnyebb lenne orvosolni.

Módosítva : kacs
Link to comment
Megosztás:

Én valamit nem értek. Astránál valami másképp van vagy mi?

Már hogy állandóan kötözgetni kell a rádiót.

A vectrában nekem úgy működik,hogy a rádiót a saját bekapcsoló gombjával bármikor be, illetve ki lehet kapcsolni, gyújtással, anélkül, kulcs se kell hozzá. Illetve ha ráadom a gyújtást (és előzőleg a rádió be volt kapcsolva) akkor automatice bekapcsol a rádió, valamint gyújtás levételnél automatice kikapcsol.

És ez a gyári bekötés. Az astránál mi van másképp, ezt valaki magyarázza már el nekem?

így van ez biza itten is, csak ezt sztem csak az eredeti rádiók támogatják

Link to comment
Megosztás:

Újabb hiba, lassacskán 280ekm-t elérve. Ez mondjuk enyhén balesetveszélyes is. :unsure: Tehát az index kar alapállásában néha nem ég a tompított, kis kar mozgatással viszont működésre lehet bírni. Ki is szedtem a kart, szétkaptam, nézegettem, és arra lettem figyelmes, hogy az 56-os érintkező a melegedés hatására beljebb nyomódott a műanyagba, és már súrolta az index-kar hátulját. Más hiba - beégés, oxidáció - nem található benne. Úgyhogy visszamelegítettem a helyére, és beragasztottam két oldalról. (szerencse hogy két kis üreg van mellette, amiben megáll a ragasztó)

https://www.dropbox.com/sh/nagvl1ylz2sx2vo/WQ4EHlMypM

Látszik is jól a képen hogy dörzsölte az index-kart az a réz lemezke...

Link to comment
Megosztás:

Én valamit nem értek. Astránál valami másképp van vagy mi?

Már hogy állandóan kötözgetni kell a rádiót.

A vectrában nekem úgy működik,hogy a rádiót a saját bekapcsoló gombjával bármikor be, illetve ki lehet kapcsolni, gyújtással, anélkül, kulcs se kell hozzá. Illetve ha ráadom a gyújtást (és előzőleg a rádió be volt kapcsolva) akkor automatice bekapcsol a rádió, valamint gyújtás levételnél automatice kikapcsol.

És ez a gyári bekötés. Az astránál mi van másképp, ezt valaki magyarázza már el nekem?

Gyári bekötés nem egyezik meg a szabvánnyal. Volkswageneknél is ez van, meg az opeleknél is. Gyári rádió helyére teszel egy univerzális márkás fejegységet, és azzal szívsz, hogy a memória nem a helyén van. Fogod, és átdrótozod. Szerintem ez azért lehet így, mert a gyári rádió funkcióit így építették bele a blaupunktokba, és hozzájuk készült a köteg. Hogy a blaupunk miért így gyártja a gyári beépítésű rádiókat, azt a mai napig nem értem, de a gyári fejegységek így készültek. Ebből kifolyólag egy Sony beépítésével már át kell kábelezni a csatit.

Link to comment
Megosztás:

Magyarul? :D

Szín szerint mond légy szíves!

Egyébként két fekete kábel volt a memória helyén. És egy rózsaszín/piros a táp.

"kösd a másik helyére" milyen másik helyére?

"azt pedig szigeteld le" melyiket?

Bocs, de fél szavakból nem értek. :icon11: :D

szerk.: Úgy érted, hogy a pirosat/rózsaszínt, amit a két feketével összeraktam, szedjem kétfelé és az egyik végét kössem vissza oda, ahol eredetileg a piros/rózsaszín volt? Vagy mi?

Attól függ... egyszerű a történet, van két vezetéked, egyiken van gyújtás után villany a másikon folyamatosan, lámpázd ki melyik melyik, nálad nem tudom fejből.

Amin gyújtás után van villany azt szigeteld le, amin fix villany van azt pedig ikresítsd, ergó fogod a vezetéket és 1 kivezetésből 2-t csinálsz, ezt pedig bekötöd a rádióba.

Én valamit nem értek. Astránál valami másképp van vagy mi?

Már hogy állandóan kötözgetni kell a rádiót.

A vectrában nekem úgy működik,hogy a rádiót a saját bekapcsoló gombjával bármikor be, illetve ki lehet kapcsolni, gyújtással, anélkül, kulcs se kell hozzá. Illetve ha ráadom a gyújtást (és előzőleg a rádió be volt kapcsolva) akkor automatice bekapcsol a rádió, valamint gyújtás levételnél automatice kikapcsol.

És ez a gyári bekötés. Az astránál mi van másképp, ezt valaki magyarázza már el nekem?

Gyári rádióknál nincs semmi probléma, ha utólag beraksz valami akkor kell felcserélni.

Értelmesebb rádiók esetében a két "játszószál" széthúzható és könnyen felcserélhető.

Link to comment
Megosztás:

Én egy JVC-t vettem még jó régen. Annál annyi volt, hogy a rádión kellett a biztosítékot átrakni és már szépen működött is a gyári bekötésekkel.

Ott a rádión oldották meg, hogy a memória is és a többi rész is állandó tápot kapjon.

Módosítva : pszilaj
Link to comment
Megosztás:

Ha gyári akkor a vezérlőt az ECU mögött/felett találod egy fekete ki doboz lesz az:

50d6_1_big.jpg

Nálam volt olyan, hogy a betápnál a polaritás felcserélés ellen beépített dióda szó szerint kettétört, emiatt ha meglöktem az autót, vagy csak szimplán becsuktam az ajtót a a központi lehúzott.

Lehet, hogy neked is ez van vagy valami érintkezési hiba a panelon ami a betáp oldalán van, mivel ez a kpzár olyan, hogy behúz ha tápot kap.

Másik verzió a két első ajtóban a zárnál található mikrokapcsolók egyike zárlatos, vagy beragadt.

Elképzelhető, hogy az X16XEL-eknél (96-os kombi) már integrálták a vezérlőt a relé, biztosítéktáblába?

Ma lebontottam a bal ajtókárpitot, kivettem a zárat, ott nem látni semmi, kivéve, hogy van egy mikrokapcsoló a záron, aminek nem látom a funkcióját, mivel a zárást a központi zár motor önmagában megcsinálja. Gondoltam akkor bizos, hogy a vezérlő halt meg, mert lehúzott vezetékekkel is, ha levettem a gyújtást, bezárt a kocsi. De nem találom a vezérlőt, jobb oldalt a motorvezérlőnél nincs(le is szedtem hátha mögötte van), ajtóból jövő kábelköteg, egyből megy át a padlószőnyeg alatt a bal oldalra. Bal oldalt is kibontottam, kivettem a kilométerórát is, hátha valahol mögötte rejtették, de sehol nem látom.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

A kolléga kérdéséhez annyiban tudok hozzászólni, hogy a zárban a zárhenger melletti mikrokapcsoló tippem szerint az ún. 'reteszelést' kapcsolja, amikor nem csak bezárja az ember az ajtót, de 90 fokban elfordítja a kulcsot és ekkor belülről nem nyithatók az ajtók (elvileg). A vezérlő helyének kérdéséhez sajnos nem tudok hozzászólni.

Az én egyik kérdésem: mi lehet az oka, hogyha elöl mindkét oldalon sk. zárszerkezet csere volt, elvileg minden alkatrész ami bekerült ugyanolyan (bontott), de ha bezárom a központit, a jobb első ajtó becsukására is visszanyit.

A másik: eltört az ablakemelő kapcsolóban a kis rézkengyel, bontott kapcsolót tettem be. A régin volt néhány utólagos cucc, amikről nem tudom micsodák. Elvileg ugyanúgy működik minden a csere óta, ill. még nem esett le a tantusz, mi változott. Segítsetek, mik ezek és vajon mért barkácsolta bele az egyik korábbi tulaj:

A kapcsolópanel első két (bal és jobb ablak) zöld-szürke kábelére lett rápatkolva 1-1 'talán dióda', és onnan leágazva és valahová elvezetve 1-1 négylábú, egymással is összekötött 'talán relé'.

DSC02237.JPG

DSC02233.JPG

DSC02235.JPG

A második kép alján látható narancs és lila vezeték gyönyörű szikszalagos kötés után piros és fekete kábellel megy a köteggel együtt a kasztni felé, nem fejtettem tovább, hogy hová, mert hideg volt.

Előre is köszi, Csaba

Link to comment
Megosztás:

A kapcsolópanel első két (bal és jobb ablak) zöld-szürke kábelére lett rápatkolva 1-1 'talán dióda', és onnan leágazva és valahová elvezetve 1-1 négylábú, egymással is összekötött 'talán relé'.

Nagy valószínüséggel "zárás utáni automata ablakfelhúzó funkció" van belehekkelve...

Ha zárod az ajtót kulcsal (v távirányítóval) felhúzza mindkét (leeresztett v sem) az ablakot.

Link to comment
Megosztás:

Nagy valószínüséggel "zárás utáni automata ablakfelhúzó funkció" van belehekkelve...

Ha zárod az ajtót kulcsal (v távirányítóval) felhúzza mindkét (leeresztett v sem) az ablakot.

A bekötést illetően én is arra tippelnék. A dióda egyenirányítja, hogy merre mehet az áram, merre nem. A relék valószínűleg ezt a komfort célt szolgálhatják ki.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Világítéskapcsolót és a mögötte lévő csokit cseréltem a kocsiban. Régi csoki levág, az újat szín-színhez alapon hozzákötögettem a vezetékekhez...csakhogy nem mindenhol egyezik a kocsim vezeték színezése és az "új" csoki vezeték színezése. Ami egyértelmű volt az összekötöttem ami nem azonos színú ( 3 ilyen vezeték van) azt meg találomra...hátha szerencsém van. :)
Majdnem jó lett :)
Először nem sípolt, amikor rajta van a világítás és a kulcsot kivéve kinyítom az ajtót, többi rendben. Megcseréltem 2 vezetéket, a sípolás megjött de a műszervilágításom,digit kijelző az elment. :(
Szóval van valakinek kapcsolási rajza, vagy bármi jó tanácsa? Nincs kedvem próbálgatni.
Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Valaki meg tudná mondani, hogy a CAR 400-as rádióhoz milyen kábel kell, amiben be van kötve a kormányvezérlés is!

Mivel nem ismerem, nem tudom hogy keressem! A Vekibe szeretnék egy CAR 400-ast astra f kijelzővel + B veki multikormánnyal.

Ilyen kábelt keresek amivel ez megoldható!

Link to comment
Megosztás:

Nagy valószínüséggel "zárás utáni automata ablakfelhúzó funkció" van belehekkelve...

Ha zárod az ajtót kulcsal (v távirányítóval) felhúzza mindkét (leeresztett v sem) az ablakot.

Sajnos a zárás utáni ablakemelés nem működött sosem (amióta nálam van az ótó), bosszantott is eleget. Lehet hogy valóban az volt belehekkelve, csak már 'elromlott' rég? Más is lehetett még ez? Köszi.

Link to comment
Megosztás:

Újabb hiba, lassacskán 280ekm-t elérve. Ez mondjuk enyhén balesetveszélyes is. :unsure: Tehát az index kar alapállásában néha nem ég a tompított, kis kar mozgatással viszont működésre lehet bírni. Ki is szedtem a kart, szétkaptam, nézegettem, és arra lettem figyelmes, hogy az 56-os érintkező a melegedés hatására beljebb nyomódott a műanyagba, és már súrolta az index-kar hátulját. Más hiba - beégés, oxidáció - nem található benne. Úgyhogy visszamelegítettem a helyére, és beragasztottam két oldalról. (szerencse hogy két kis üreg van mellette, amiben megáll a ragasztó)

https://www.dropbox.com/sh/nagvl1ylz2sx2vo/WQ4EHlMypM

Látszik is jól a képen hogy dörzsölte az index-kart az a réz lemezke...

A fenét nem volt található benne beégés :D

Megkapargattam őket, majd finom smirglivel megcsiszoltam őket, és összerakásnál összecupákoltam zsírral hogy ne oxidálódjanak, és ne húzzanak szikrát az érintkező melletti részből. Eredmény: tökéletes működés, ráadásul most mintha gyorsabb is lenne a refire átváltás a beégések megszűntetése miatt. Az index meg finomabban kattan a zsírzás miatt.

Mondjuk összerakásnál két befőttes gumival kellett a helyén tartani az előfeszített alkatrészeket, de végülis sikerült. Remélem tartós lesz. :icon10:

Link to comment
Megosztás:

Sajnos a zárás utáni ablakemelés nem működött sosem (amióta nálam van az ótó), bosszantott is eleget. Lehet hogy valóban az volt belehekkelve, csak már 'elromlott' rég? Más is lehetett még ez? Köszi.

A relé műszaki adatlapját átnézve más kizárt. A kötözgetéseket elnézve, nem is értem miért használt ilyen relét, főleg, hogy a vezérlő áramot is azon hozza, mint a vezéreltet. Elméletileg az ablakemelőnél az irányváltó kapcsolón nem szükséges nagy áramú relézés, mert a komfortelektronikában külön kap áramot a felhúzó áramkör. Itt egyszerű gyengeáramú relével is megoldhatta volna egy nyálkapra forrasztva, és dobozolva. Egyáltalán Neked komfortelektronikás az ablakod???

Persze! Lehetett még ajtónyitásra ablakfelhúzó, vagy akár lehetett gyújtás nélküli felhúzás, vagy kézifékkel való felhúzás, de az biztos, hogy valamivel felhúzták az ablakot. Esetleg távirányítós központizár??

Egyébként lehetett volna 4 relével, vagy 2 db irányváltós relével csinálni egy olyat, hogy ha nincsen 4-es panelod a 4 elektromos ablak vezérlésre, akkor egy nyomógomb, vagy kapcsoló segítségével a hátsó kettőt tudd vezérelni az első 2 ablak vezérlőgombjaival (hasonlóan az elektromos tükör oldalváltójához.), de az nem így lett volna bekötve.

Módosítva : hetyke
Link to comment
Megosztás:

A relé műszaki adatlapját átnézve más kizárt. A kötözgetéseket elnézve, nem is értem miért használt ilyen relét, főleg, hogy a vezérlő áramot is azon hozza, mint a vezéreltet. Elméletileg az ablakemelőnél az irányváltó kapcsolón nem szükséges nagy áramú relézés, mert a komfortelektronikában külön kap áramot a felhúzó áramkör. Itt egyszerű gyengeáramú relével is megoldhatta volna egy nyálkapra forrasztva, és dobozolva. Egyáltalán Neked komfortelektronikás az ablakod???

Persze! Lehetett még ajtónyitásra ablakfelhúzó, vagy akár lehetett gyújtás nélküli felhúzás, vagy kézifékkel való felhúzás, de az biztos, hogy valamivel felhúzták az ablakot. Esetleg távirányítós központizár??

Egyébként lehetett volna 4 relével, vagy 2 db irányváltós relével csinálni egy olyat, hogy ha nincsen 4-es panelod a 4 elektromos ablak vezérlésre, akkor egy nyomógomb, vagy kapcsoló segítségével a hátsó kettőt tudd vezérelni az első 2 ablak vezérlőgombjaival (hasonlóan az elektromos tükör oldalváltójához.), de az nem így lett volna bekötve.

Köszönöm a választ! A negyedét se értem sajnos.

Az ablak komfortelektronikás (már ha ez azt jelenti, hogy nem kell nyomva tartani a gombokat hogy teljesen felhúzzon). Ha ablakemelés közben gyújtás le, továbbemeli őket. Távirányítója nincs neki. A relék körül minden csupa szutyok és olvadt szikszalagragasztó volt, ezért én túlmelegedésre tippelek, azaz valszeg nem működtek a relék mióta nálam van az autó.

Az volt a tervem, hogy ugyanilyen reléket veszek, de akkor nem is ilyet kellene, ha jól értem. Tudnál/tudnátok infót adni, hogy mit vegyek, hogy kössem be, a zárás (vagy gyújtás kikapcs) utáni ablakemeléshez?

Köszönöm, Csaba

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ! A negyedét se értem sajnos.

Az ablak komfortelektronikás (már ha ez azt jelenti, hogy nem kell nyomva tartani a gombokat hogy teljesen felhúzzon). Ha ablakemelés közben gyújtás le, továbbemeli őket. Távirányítója nincs neki. A relék körül minden csupa szutyok és olvadt szikszalagragasztó volt, ezért én túlmelegedésre tippelek, azaz valszeg nem működtek a relék mióta nálam van az autó.

Az volt a tervem, hogy ugyanilyen reléket veszek, de akkor nem is ilyet kellene, ha jól értem. Tudnál/tudnátok infót adni, hogy mit vegyek, hogy kössem be, a zárás (vagy gyújtás kikapcs) utáni ablakemeléshez?

Köszönöm, Csaba

Ezek közül bármelyik jó lehet!!!

http://www.argep.hu/trend/ABLA/Ablakemeloe-modul.html

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Ha gyári akkor a vezérlőt az ECU mögött/felett találod egy fekete ki doboz lesz az:

Meglett a központizár vezérlő. Nem mögötte és felette volt, hanem alatta, benn az "A" oszlop aljában a szigetelés miatt semmi nem is látszik belőle. Az ajtóból érkező kábelköteg, sem egyből ide vezetett, ezért nem néztem a szivacs mögé.

20557961_5d9776d884b6060da4548e37623b243

Link to comment
Megosztás:

Astra F 1999 évj. X14NZ motor Bosch gyujtáselosztó ( Halljeladós) rotorjának a tengelyén a forgó

rotor és az elosztó háza között van egy surlódáscsökkentő müanyag alátét szerü gyürü,ami ketté

tört. Mikor az elosztó fedelét levettem akkor vettem észre hogy ott a kettétört alátét. Nagyon megköszönném

ha valaki tudna robbantott rajzot küldeni róla és alkatrész számot és rendelési számot,vagy ha valakinek lenne a garázsban

egy elfekvőben nagyon megköszönném.Már Győr környékén megnéztem a bontókat de egy astrában sincs

elosztó, mert mindből elvitték. Ha valaki tudna segíteni előre ís nagyon megköszönöm:János.

Link to comment
Megosztás:

Astra F 1999 évj. X14NZ motor Bosch gyujtáselosztó ( Halljeladós) rotorjának a tengelyén a forgó

rotor és az elosztó háza között van egy surlódáscsökkentő müanyag alátét szerü gyürü,ami ketté

tört. Mikor az elosztó fedelét levettem akkor vettem észre hogy ott a kettétört alátét. Nagyon megköszönném

ha valaki tudna robbantott rajzot küldeni róla és alkatrész számot és rendelési számot,vagy ha valakinek lenne a garázsban

egy elfekvőben nagyon megköszönném.Már Győr környékén megnéztem a bontókat de egy astrában sincs

elosztó, mert mindből elvitték. Ha valaki tudna segíteni előre ís nagyon megköszönöm:János.

Ha arra a karikára gondolsz ami akkora mint maga az elosztófedél, akkor szerintem működik anélkül is, inkább csak párazárás a feladata. Nézd meg esetleg a Szent Imre úti opel bótban a vasút után jobbra.

De például itt nem is látom a karikát:

1362823-20140220-cCClQD.jpg

Link to comment
Megosztás:

Üdv.Gondom lett a kis autómmal.Kb 3 napja kezdődött.Beindítom,nagyon egyenetlen az alapjárat,kis melegítés után indulok vele,és dadog,érezhetően nem jár minden henger.Magasabb fordulatszámon szépen működik minden.Visszaállva alapjáratra ismét dadog,egyenetlen,majd kigyullad a hibajelző lámpa.és onnantól kezdve szép egyenletes az alapjárat,menet közben sincs semmi baj.Gyertyákat néztem,szépen szürkére van kiégve mind,osztófedelet levéve semmi szokatlan dolgot nem látok..Amikor a hibajelenség fennáll,akkor nem szabályoz le az elektronika,hibajelenség elmúlásával ismét leszabályoz.Füstölni nem füstöl,egyéb bajra utaló jel nincs.Mi lehet a gond nála?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.