Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Csakis gyárit aminek gumírozott erős pereme van, mert az utángyártott szar papír összecsuklik amikor a helyére akarod tolni :(

Gyári 4-5 ezer péz.......

Ezt megerősítem. A régi szűrő papír, és meg is van rogyva rendesen. Valami barbár erőszakkal tuszkolta be - még annó. Pedig márkaszervízben lett csak szervizelve a gép - legalábbis a szervízkönyv szerint.

Link to comment
Megosztás:

T modi! Köszi a leckét, de a hidraulika, fék és miegymás csöveket hangsúlyozni felesleges, ha visszaolvasol kitértem ezen spec gumifajtára is, jóllehet nem neveztem néven, mivel ez evidens kategória :(

Ha már itt tartunk a fékolaj, hidraulikaolaj messze más összetevőket tartalmaz, mint egy motorolaj.

Én sem oktatni akarlak, de sajna volt ilyen gumis -tömítős esetünk, ahol tökig csavarva a leeresztő csavart is folydogált az olaj.

Aztán amikor kicsavartuk és megnéztük az O -ring inkább hasonlított egy szétmálott gumi maszlagra mintsem egy tömítőgyűrűre.....

Én nem oktattam, nem szoktam. Túl sok fáradtság. :( Abban igazad van, hogy a fék- és hidraulikaolaj más...sokkal komolyabb, már gumi szempontból. Itt max. a hőhatás komoly. Az meg lehet, hogy már volt cserés az O-ring és vmi talált gagyi kínai lett betéve, ami a langyos esőtől is elmállik egy év alatt. Én csak azt mondtam, hogy a G-ben már nem bronz-gyűrű van, hanem gumesz és nekem 3,5 év alatt kb. 6 olajcsere után sem folyik. De lehet azért, mert MODI vagyok! ;) :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olajügyek, kicsit hosszan. Bocs.

Gondoltam, ha már kidobok egy adag vadi új olajat, mert nem tűnik jónak (ahogy korábban írtam, hidegen kopog az első párszáz méteren), akkor háromszor is meggondolom, hogy milyet veszek helyette. Utánanézetem, és hát nem egyszerű...

Naiv user, először a szervizkönyvvel kezdi. Aszondja 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40, eddig tiszta sor. (Valaki korábban azt írta a 0W-s olajok nem jók bele, nos a szervizkönyv szerint igen.) A csodakönyv azt is írja, hogy fontos a megfelelő viszkozitás, de még fontosabb a megfelelő minőség. Eszerint csakis GM-LL-A-25 (vagy dízelbe B-25) minősítésű motorolaj jó, ACEA A1/B1 és A5/B5 „használata határozottan tilos, mivel bizonyos üzemeltetési körülmények esetén a motor hosszútávú károsodását okozhatják” Remek. Továbbá: „Kivételes esetben, összesen maximum 1 liter ACEA-A3/B3 vagy ACEA A3/B4 minőségi osztályú motorolaj is használható.” Eddig a könyv.

Gondoltam körbenézek GM-LL-A-25 ügyben. Alig pár olaj tudja, Castrol-ból pl. csak az EDGE SAE 0W-30 – az 5W30 és 0W40 nem, pedig ez utóbbit még a Porsche is jóváhagyta... Ezen kívül a Mobil1 Protection Formula 0W-40, valamint a MOL Dynamic Synt 5W-30. Ezek ára 4 liter 16-20 ezer Ft. Ja és persze az Opel olaj, de ebből is csak az 5W-30-as (mellesleg ez is ACEA A3/B3/B4). Ebből 4 liter valami 8000 Ft...

Nem azért, de én itt valami összeesküvés-elméletet gyanítok. Az olajgyártóknak vagy nem érdekük megszerezni ezt a GM-LL-A-25 minősítést, vagy pedig ez valami olyan hiper magasra teszi a lécet, hogy a márkás gyártók legjobb termékei veszik csak az akadályt, és a GM saját cucca – gyanúsan féláron. Ez utóbbit kevésbé hihető, már csak azért is, mert még a márkaszervizben sem ajánlották, inkább a Shellt, ami ugye elvileg sem jó, és gyakorlatilag sem. (A szerelő szerint, akivel beszéltem, szedtek szét olyan motort is, amiben GM olaj volt, és olyat is, amiben Shell, mindegyiket ők tették bele, és az előbbin csúnyább lerakódások voltak, míg a Shell-es sokkal szebb volt.)

A másik, ez a szervizintervallum. Erre is van összeesküvés-elmélet, méghozzá ezt is szerelőtől hallottam, és elég hihető is. Eszerint ugyanara a motorra egyszer csak megnőtt az olajcsere periódus a duplájára. Ennek valószínű műszaki oka nemigen van, de adminisztratív annál inkább. Az Euro4 motorkhoz ugyanis állítólag nem csak a közvetlen káros anyag kibocsátást limitálják, de pl. a fáradtolaj "termelést is". Ennek utána lehetne nézni, én nem tettem, de végül is logikus, hiszen ez is környezetterhelés. Szóval emiatt a gyártóknak érdeke a hosszabb csereperiódus, még ha az műszakilag nem is tett ezért sokat. Illetve hogy kibírják, ehhez spéci olajok kellenek. Lehet, hogy a szerelők nem értenek hozzá, de nekem mindenesetre azt tanácsolták, hogy a 30.000 az túl sok, ha jót akarok 15 ezrenként cseréljem le az olajat.

Kicsit hosszú lett ez az expozé, de a lényeg a lényeg: jól sejtem, hogy nagy hülyeséget nem csinálok, ha veszek egy 5W30-as vagy 5W40-es teljesen szintetikus Castrolt 12ezerért (a GM-LL-A-25 bizbasz nélkül), és 15-20 ezer km után lecserélem egy ugyanolyanra?

Köszi,

Heted7

Link to comment
Megosztás:

Más... Ha már kinyitottam a szervizfüzetet gondoltam megnézem, mit kellett volna csinálni a két éves szervizen. Olaj, olajszűrő levegő- és pollenszűrő, benzinszűrő csere megvolt. Amit még ír, de nem volt meg: távirányító elem és fékfolyadék és váltóolaj csere. Ez utóbbin kicsit meglepődtem: előtte 120-as Skodám volt, azon sose cseréltem ilyeneket. (Na jüó, távirányító elemet se :( ) Amin szintén meglepődtem, hogy a szerviz sem.

Most kinek van igaza? A GM-nek -- és akkor a szerviz miért nem csinálta meg? Vagy a szerviznek -- és akkor a GM miért ír elő hülyeségeket?

Nem tartom rossz dolognak ezt az "előzzük meg a bajt" dolgot (a Skodán mindent csak akkor cseréltem, amikor tönkrement, ez olcsó, megoldás volt, de nem túl üzembiztos), és az is oké, hogy ők gyártották, ők tudják, de pl. a két éves fékfolyadék csere kicsit gyanús. Szerintetek?

H7

Link to comment
Megosztás:

Én nem oktattam, nem szoktam. Túl sok fáradtság. :( Abban igazad van, hogy a fék- és hidraulikaolaj más...sokkal komolyabb, már gumi szempontból. Itt max. a hőhatás komoly. Az meg lehet, hogy már volt cserés az O-ring és vmi talált gagyi kínai lett betéve, ami a langyos esőtől is elmállik egy év alatt. Én csak azt mondtam, hogy a G-ben már nem bronz-gyűrű van, hanem gumesz és nekem 3,5 év alatt kb. 6 olajcsere után sem folyik. De lehet azért, mert MODI vagyok! ;) :)

Nekem is G van, én cserélek olajat rendszersen: nincs benne gumigyűrű :( ;)

A tudás megosztása sokkal inkább öröm, mint fáradtság! Valhol ezért vagyunk itt, segítés+tanulás a másiktól.

Rossz lehet, ha vki ebbe belefárad, vagy magának tartogatja azt amivel másokat is segíthet(ne) :D

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olajügyek, kicsit hosszan. Bocs.

Gondoltam, ha már kidobok egy adag vadi új olajat, mert nem tűnik jónak (ahogy korábban írtam, hidegen kopog az első párszáz méteren), akkor háromszor is meggondolom, hogy milyet veszek helyette. Utánanézetem, és hát nem egyszerű...

Naiv user, először a szervizkönyvvel kezdi. Aszondja 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40, eddig tiszta sor. (Valaki korábban azt írta a 0W-s olajok nem jók bele, nos a szervizkönyv szerint igen.) A csodakönyv azt is írja, hogy fontos a megfelelő viszkozitás, de még fontosabb a megfelelő minőség. Eszerint csakis GM-LL-A-25 (vagy dízelbe B-25) minősítésű motorolaj jó, ACEA A1/B1 és A5/B5 „használata határozottan tilos, mivel bizonyos üzemeltetési körülmények esetén a motor hosszútávú károsodását okozhatják” Remek. Továbbá: „Kivételes esetben, összesen maximum 1 liter ACEA-A3/B3 vagy ACEA A3/B4 minőségi osztályú motorolaj is használható.” Eddig a könyv.

Gondoltam körbenézek GM-LL-A-25 ügyben. Alig pár olaj tudja, Castrol-ból pl. csak az EDGE SAE 0W-30 – az 5W30 és 0W40 nem, pedig ez utóbbit még a Porsche is jóváhagyta... Ezen kívül a Mobil1 Protection Formula 0W-40, valamint a MOL Dynamic Synt 5W-30. Ezek ára 4 liter 16-20 ezer Ft. Ja és persze az Opel olaj, de ebből is csak az 5W-30-as (mellesleg ez is ACEA A3/B3/B4). Ebből 4 liter valami 8000 Ft...

Nem azért, de én itt valami összeesküvés-elméletet gyanítok. Az olajgyártóknak vagy nem érdekük megszerezni ezt a GM-LL-A-25 minősítést, vagy pedig ez valami olyan hiper magasra teszi a lécet, hogy a márkás gyártók legjobb termékei veszik csak az akadályt, és a GM saját cucca – gyanúsan féláron. Ez utóbbit kevésbé hihető, már csak azért is, mert még a márkaszervizben sem ajánlották, inkább a Shellt, ami ugye elvileg sem jó, és gyakorlatilag sem. (A szerelő szerint, akivel beszéltem, szedtek szét olyan motort is, amiben GM olaj volt, és olyat is, amiben Shell, mindegyiket ők tették bele, és az előbbin csúnyább lerakódások voltak, míg a Shell-es sokkal szebb volt.)

A másik, ez a szervizintervallum. Erre is van összeesküvés-elmélet, méghozzá ezt is szerelőtől hallottam, és elég hihető is. Eszerint ugyanara a motorra egyszer csak megnőtt az olajcsere periódus a duplájára. Ennek valószínű műszaki oka nemigen van, de adminisztratív annál inkább. Az Euro4 motorkhoz ugyanis állítólag nem csak a közvetlen káros anyag kibocsátást limitálják, de pl. a fáradtolaj "termelést is". Ennek utána lehetne nézni, én nem tettem, de végül is logikus, hiszen ez is környezetterhelés. Szóval emiatt a gyártóknak érdeke a hosszabb csereperiódus, még ha az műszakilag nem is tett ezért sokat. Illetve hogy kibírják, ehhez spéci olajok kellenek. Lehet, hogy a szerelők nem értenek hozzá, de nekem mindenesetre azt tanácsolták, hogy a 30.000 az túl sok, ha jót akarok 15 ezrenként cseréljem le az olajat.

Kicsit hosszú lett ez az expozé, de a lényeg a lényeg: jól sejtem, hogy nagy hülyeséget nem csinálok, ha veszek egy 5W30-as vagy 5W40-es teljesen szintetikus Castrolt 12ezerért (a GM-LL-A-25 bizbasz nélkül), és 15-20 ezer km után lecserélem egy ugyanolyanra?

Köszi,

Heted7

Jó úton jársz! A papir meg sok mindent elbír :(

A Castrol olajjal nem nyúlsz mellé, javaslom még a Metabondot és min. évente vagy 10 e km után csere és a motor hálás lesz érte ;)

Link to comment
Megosztás:

Nekem is G van, én cserélek olajat rendszersen: nincs benne gumigyűrű :( ;)

A tudás megosztása sokkal inkább öröm, mint fáradtság! Valhol ezért vagyunk itt, segítés+tanulás a másiktól.

Rossz lehet, ha vki ebbe belefárad, vagy magának tartogatja azt amivel másokat is segíthet(ne) :(

Igazad van, bár én csak humorból írtam...el akartam kerülni a (ki)oktatás látszatát is. :) De az igaz, hogy be lehet ebbe is fáradni, mint bármi másba.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olajügyek, kicsit hosszan. Bocs.

Nos, ha visszaolvasol az astra f/motorolajos topicban, sok érdekes beszélgetést olvashatsz

ezekről a témákról, amiről írtál. Lényeg a lényeg:

- nyugodtan vegyél meg bármely jó minőségű (metabond, castrol, mobil1) olajból 5W40 vagy 5W30 viszkozításút.

- ezt maximum 15ezrenként cseréld, ha sok rövidet mész, ajánlott inkább a 10e. A 30e csak papíron annyi, ha

ennyi időnként cseréled, a motorod kidobós lesz viszonylag hamar. Azzal nekem is újat mondtál, hogy a fáradtolaj

termelés miatt is hozták be ezt a szabályt, én eddig csak a csökkentett szervízköltséges verziót hallottam. :)

- a minősítésekről csak annyit, hogy az a GM-es minősítés szart se ér, nem az fogja megmutatni az olaj valós

minőségét, max tájékoztat, hogy az egy olyan olaj, amit a GM bevizsgált, és megfelelőnek talált. A dobozra írt

minőségi jellemzők is relatívak, ugyanis a GM 10W40 kannás olaja biztosan nem teljesíti a ráírtakat :( És persze

azon is rajta van a GM minősítés, de annál szarabb olajat nem sokat találsz ;)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olajügyek, kicsit hosszan. Bocs.

Nekem 5w30-as olajat ajánlottak - ezért már körbenéztem, hogy ebből mik kaphatók. Ezek közül is azokat kerestem ahol az ACEA A3 minősítés szerepel, úgyhogy én ezek közül fogok választani.

- Castrol Magnatec Professional C3 (TXT Softec Plus)

- Castrol EDGE 5W-30 (SLX Longlife III)

- Mobil 1 ESP Formula

- Valvoline SynPower 5W30

Link to comment
Megosztás:

Igazad van, bár én csak humorból írtam...el akartam kerülni a (ki)oktatás látszatát is. :( De az igaz, hogy be lehet ebbe is fáradni, mint bármi másba.

Ok! Nincs harag (remélem)!! ;)

Mindig szívesen veszem az értelmes hozzászólásokat és segítő tanácsokat bárkitől is Téged is beleértve!

Azért tényleg ne fáradj bele, biztos sok okosságot írtál már a hozzászólások számát nézve is!

De úgy látom a fáradhatatlan kollega itt "Opel 16v" barátunk!

Minden elismerésem :)

Link to comment
Megosztás:

Nos, ha visszaolvasol az astra f/motorolajos topicban, sok érdekes beszélgetést olvashatsz

ezekről a témákról, amiről írtál. Lényeg a lényeg:

- nyugodtan vegyél meg bármely jó minőségű (metabond, castrol, mobil1) olajból 5W40 vagy 5W30 viszkozításút.

- ezt maximum 15ezrenként cseréld, ha sok rövidet mész, ajánlott inkább a 10e. A 30e csak papíron annyi, ha

ennyi időnként cseréled, a motorod kidobós lesz viszonylag hamar. Azzal nekem is újat mondtál, hogy a fáradtolaj

termelés miatt is hozták be ezt a szabályt, én eddig csak a csökkentett szervízköltséges verziót hallottam. :)

- a minősítésekről csak annyit, hogy az a GM-es minősítés szart se ér, nem az fogja megmutatni az olaj valós

minőségét, max tájékoztat, hogy az egy olyan olaj, amit a GM bevizsgált, és megfelelőnek talált. A dobozra írt

minőségi jellemzők is relatívak, ugyanis a GM 10W40 kannás olaja biztosan nem teljesíti a ráírtakat :( És persze

azon is rajta van a GM minősítés, de annál szarabb olajat nem sokat találsz ;)

Gabi!

Te az x16xe motorokba 10w -t javasolsz az illesztésekre hivatkozol.

Próbáltam már bele és tényleg jók a tapasztalatok, az 5w -vel picit hangosabb és csipegette is az olajat.

Azt nem értem, miért olyanok a szervizek amilyenek: totál félre tájékoztatnak és van hozzá egy nagy adag nemtörődömség is!

Aki meg nem tapasztalt benyeli szépen és csodálkozik, hogy a szalonból vett új autó meg sem éri motorikusan a 100 ezret.....

Link to comment
Megosztás:

tömítőgyűrű, olajleeresztő csavar ELRING

476.750 Kiskereskedelmi ár:

178 Ft

Cikkinformáció: Anyag FPM (Fluór-kaucsuk/Viton)

Belső átmérő [mm] 18

Forma O-gyűrű

Külső átmérő [mm] 22

Vastagság [mm] 2

Csak a vicc kedvéért... :(

Torx kulcsos?

Ha igen, akkor lehet az enyémet cserélték már ;)

Link to comment
Megosztás:

Nekem 5w30-as olajat ajánlottak - ezért már körbenéztem, hogy ebből mik kaphatók. Ezek közül is azokat kerestem ahol az ACEA A3 minősítés szerepel, úgyhogy én ezek közül fogok választani.

- Castrol Magnatec Professional C3 (TXT Softec Plus)

- Castrol EDGE 5W-30 (SLX Longlife III)

- Mobil 1 ESP Formula

- Valvoline SynPower 5W30

Ugyanolyan jó bele az 5W40 is (sőt, nagyobb a hőtűrése általában!).

Nyugodtan nézegetheted azokat is, találsz ott is jó minőséget bőven :(

pl ilyen a Metabond Top 5W40 is ;)

Link to comment
Megosztás:

Azt nem értem, miért olyanok a szervizek amilyenek: totál félre tájékoztatnak és van hozzá egy nagy adag nemtörődömség is!

Aki meg nem tapasztalt benyeli szépen és csodálkozik, hogy a szalonból vett új autó meg sem éri motorikusan a 100 ezret.....

Általában hozzánemértés és tapasztalat hiánya a fő ok, amikor nem azt ajánlják bele, ami bele való.

Persze néha az üzleti haszonszerzés is hajtja őket, hiszen az 5W-s olaj jóval drágább, több hasznot hoz :(

Link to comment
Megosztás:

Köszi az "olajos" tippeket!

Fékfolyadék/váltóolaj ügyben valami?

Kösz! H7

A fékfolyadék az jogos, de a váltóban 2 évente cserélni....hát anno még az "ásványis" időkben is km-ben volt meghatározva ha jól emlékszem...a OFF: "Wartburg" életében 200ekm alatt kb 3x vagy 4x cseréltem benne 25 év alatt amíg nálunk volt és olyan volt a váltója mnt a vaj : ON ha ezt 2 évente kellett volna, akkor kb 12x kellett volna cserélnem...az előző kadettünk életében pedig 150ekm ig a gyári olaj volt benne, aztán GM-es gyári de már általam... :(

Az astrám is már 100ekm felett van, most kellene kicserélni szerintem a váltóolajat...

Link to comment
Megosztás:

Köszi az "olajos" tippeket!

Fékfolyadék/váltóolaj ügyben valami?

Kösz! H7

Fékfolyadékot két évente vagy 40000km-ként szokták ajánlani.

Hűtőfolyadékot 3 évente.

Váltóolaj opel szerint élettartamos, szerintem 200ezer környékén, vagy ha

váltóhoz nyúlni kellett, akkor kell cserélni.

Link to comment
Megosztás:

Más... Ha már kinyitottam a szervizfüzetet gondoltam megnézem, mit kellett volna csinálni a két éves szervizen. Olaj, olajszűrő levegő- és pollenszűrő, benzinszűrő csere megvolt. Amit még ír, de nem volt meg: távirányító elem és fékfolyadék és váltóolaj csere. Ez utóbbin kicsit meglepődtem: előtte 120-as Skodám volt, azon sose cseréltem ilyeneket. (Na jüó, távirányító elemet se :( ) Amin szintén meglepődtem, hogy a szerviz sem.

Most kinek van igaza? A GM-nek -- és akkor a szerviz miért nem csinálta meg? Vagy a szerviznek -- és akkor a GM miért ír elő hülyeségeket?

Nem tartom rossz dolognak ezt az "előzzük meg a bajt" dolgot (a Skodán mindent csak akkor cseréltem, amikor tönkrement, ez olcsó, megoldás volt, de nem túl üzembiztos), és az is oké, hogy ők gyártották, ők tudják, de pl. a két éves fékfolyadék csere kicsit gyanús. Szerintetek?

H7

A fékfolyadékot 2 évente cserélni kell!

A fékfolyadék egy hátrányos tulajdonsága, hogy a levegő víztartalmát megköti, és ez által a forráspontja drasztikussan csökken. Ha a fékfolyadékot eléri azt a hőmérsékletet, és a felszívott nedvesség gözzé alakul, akkor fékhatásod csökken. A gáz (gőz) összenyomható, de a folyadék Nem!

Link to comment
Megosztás:

Az előtétellenállások elvileg a pollenszűrő kiszedése után a pollenszűrőházon keresztül érhetők el... Alulról kell kinyomni fölfele a pollenszűrőház felé vezető csatornába benyúlva...

Köszönöm a segítséget! Most már minden világos, a biztosíték nem áram, hanem hőbiztosíték volt, és amikor kipróbáltam a motort beszerelés nélkül, nem volt az ellenállásoknak hűtése, és a biztosíték kioldott. Először csak megpatkoltam, de már sikerült 170 Ft-ért pontosan ugyanolyat (144 fokosat) vásárolni. Még nem szereltem be, de mivel forrasztáskor tönkremenne, ezért először sorkapocs belsőt fogok ráforrasztani, és abba csavarozom be a biztosítékot...

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.