Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák


hemi

Recommended Posts

Tuti hogy nem megy, mert nem megy úgy az autó mint ahogy kéne, lomhább és alig gyorsul és a hangja se olyan mint amilyenek kéne lenni.

Elosztó és a Rotor is volt már cserélve 120.000 Km-el ezelött.

Hát ez egy csomó dologtól lehet. Hogy csak egy párat említsek: lambda szonda, kipufogórendszer eltömődöttség, vákuumcső kirepedés, tankszellőztető probléma, ac kiöregedés, üa. rendszer lerakódások, benzinszűrő csere, nem megfelelő minőségű új gyertyakábelek, full eltömődött levegőszűrő, stb...

A 120-al ezelőtt cserélt fedél és rotor (kivéve, ha gyári) nem biztos hogy jó.

Amúgy tudod ellenőrizni a szikrákat minden hengernél (csakhogy biztosra menj). Ha nem megy egy henger akkor egyenletlenül járna és szaggatottan gyorsulna.

Link to comment
Megosztás:

Hát ez egy csomó dologtól lehet. Hogy csak egy párat említsek: lambda szonda, kipufogórendszer eltömődöttség, vákuumcső kirepedés, tankszellőztető probléma, ac kiöregedés, üa. rendszer lerakódások, benzinszűrő csere, nem megfelelő minőségű új gyertyakábelek, full eltömődött levegőszűrő, stb...

A 120-al ezelőtt cserélt fedél és rotor (kivéve, ha gyári) nem biztos hogy jó.

Amúgy tudod ellenőrizni a szikrákat minden hengernél (csakhogy biztosra menj). Ha nem megy egy henger akkor egyenletlenül járna és szaggatottan gyorsulna.

hát a járása egyenletes de viszont szagatottan gyorsul. de viszont érdekes mert pl.északa esett az eső meg napközbe is első indulásnál szagatottan megy... de utána ha leálítom mondjuk egy 4km út után és újból megyek vele, akkor már nincs semmi ilyen probléma...

Link to comment
Megosztás:

hát a járása egyenletes de viszont szagatottan gyorsul. de viszont érdekes mert pl.északa esett az eső meg napközbe is első indulásnál szagatottan megy... de utána ha leálítom mondjuk egy 4km út után és újból megyek vele, akkor már nincs semmi ilyen probléma...

Sötétben vizsgáld át a gyertyakábelek környékét, áthúzó szikrát keresve párás időben. Egy kiöregedett gy.elosztófedél is tud vicces csinálni.

Ha kizárólag csak párás időben csinálja akkor gyújtás környékén kell keresni.

Száraz, de hideg időben normálisan megy/indul?

Link to comment
Megosztás:

Az X14NZ hűtőrendszerének térfogata 5,8 liter. Komplett vezérlés cserénél (légtelenítés után) mennyi hűtőfolyadék szokott maradni a rendszerben? 1:1 arányú feltöltést kértem, ennek megfelelően feltöltötték a rendszert előbb 2,8 liter fagyállóval, ioncserélt vízből viszont már csak 2 liter ment bele. Lehetséges, hogy csaknem egy teljes liter hűtőfolyadék maradt a rendszerben? A fagyállóságot még nem ellenőriztettem, csak aggódom amiatt, hogy a hűtőfolyadékban a túl sok fagyálló rossz hatással lesz a hűtésre.

Link to comment
Megosztás:

Az X14NZ hűtőrendszerének térfogata 5,8 liter. Komplett vezérlés cserénél (légtelenítés után) mennyi hűtőfolyadék szokott maradni a rendszerben? 1:1 arányú feltöltést kértem, ennek megfelelően feltöltötték a rendszert előbb 2,8 liter fagyállóval, ioncserélt vízből viszont már csak 2 liter ment bele. Lehetséges, hogy csaknem egy teljes liter hűtőfolyadék maradt a rendszerben? A fagyállóságot még nem ellenőriztettem, csak aggódom amiatt, hogy a hűtőfolyadékban a túl sok fagyálló rossz hatással lesz a hűtésre.

A hűtő alján bizony maradhat annyi.

Link to comment
Megosztás:

Az X14NZ hűtőrendszerének térfogata 5,8 liter. Komplett vezérlés cserénél (légtelenítés után) mennyi hűtőfolyadék szokott maradni a rendszerben? 1:1 arányú feltöltést kértem, ennek megfelelően feltöltötték a rendszert előbb 2,8 liter fagyállóval, ioncserélt vízből viszont már csak 2 liter ment bele. Lehetséges, hogy csaknem egy teljes liter hűtőfolyadék maradt a rendszerben? A fagyállóságot még nem ellenőriztettem, csak aggódom amiatt, hogy a hűtőfolyadékban a túl sok fagyálló rossz hatással lesz a hűtésre.

2,8l koncentrátum, 2l iocsvíz, kb 1l visszamaradt hűtőfolyadék... Ne aggódj, nem lesz semmiféle gond!

Link to comment
Megosztás:

Sötétben vizsgáld át a gyertyakábelek környékét, áthúzó szikrát keresve párás időben. Egy kiöregedett gy.elosztófedél is tud vicces csinálni.

Ha kizárólag csak párás időben csinálja akkor gyújtás környékén kell keresni.

Száraz, de hideg időben normálisan megy/indul?

igen,száraz és hideg időben normálisan megy és indul is.

Link to comment
Megosztás:

igen,száraz és hideg időben normálisan megy és indul is.

Akkor lehet csak páralecsapódás okozza, egyszer nekem is volt ilyen. Elindult, és rögtön le is állt. Utánna ment 3 hengerrel, az egyes henger nem járt, ahogy melegedett elindult az is. Kontakt sprével lehet próbálkozni a gyujtáselosztóban. Nézd meg nics-e valahol hibás szigetelés, repedés a gyujtás környékén. Trafó, kábelek, elosztó. Próbáld meg a hasonló hosszúságú kábeleket cserélgetnim persze minkét végüket cseréld meg, és figyelj, hogy ugyanaz a henger rosszalkodik, vagy "vándorol" a hiba.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tudna valaki nekem segíteni abban, hogy mit is jelent pontosan az hogy lambda szonda feszültség túl alacsony? Tegnap az autópályán elkezdett világítani a check lámpa és csak akkor aludt el ha elvettem a gázt vagy beértem a városba. Az autó viszont tökéletesen működik. Ez konkrétan lambda szonda csere?

Előre is köszi!

Balázs

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tudna valaki nekem segíteni abban, hogy mit is jelent pontosan az hogy lambda szonda feszültség túl alacsony? Tegnap az autópályán elkezdett világítani a check lámpa és csak akkor aludt el ha elvettem a gázt vagy beértem a városba. Az autó viszont tökéletesen működik. Ez konkrétan lambda szonda csere?

Előre is köszi!

Balázs

Nem feltétlen...több oka is lehet:

A lambda szonda szenzor kimenete lehetséges, hogy test zárlatos

Hibás MAP szenzor jel. (MAP szenzor vizsgálat előtt, mindenképp győződj meg róla, hogy a rendszer fals levegő mentes!)

Elszennyeződött injektorok

Víz kerül az égéstérbe

Alacsony üzemanyag ellátó rendszer nyomás ( Üzemanyag nyomást ellenőrizd több vezetési módnál, különböző fordulatszám tartományokban is !)

Kipufogó rendszer tömítetlenség. Általában ilyenkor a szondához közel van a lyuk és emiatt a szonda nem tudja helyesen mérni a kipufogó gáz oxigén tartalmát.

Másodlagos levegő ellátási probléma.....

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Újra itt! A használat során előjött problémáimmal kapcsolatban kérnék tanácsokat:

1. Ha leveszem a lábam a gázról, akkor még vagy két másodpercig tartja a motor azt a fordulatot ahol volt. Ez természetes? Ez ellen nem lehet tenni valamit? Így olyan mintha nem tudnék vezetni, és elfelejtem levenni a lábam a gázról váltásnál...

2. A fűtőmotort hol találom? Ki kell szedni a műszerfalat? Valamit beszívhatott, mert nekiállt ciripelni :-(

3. Vettem egy ilyen kazettás adaptert. Betettem a magnóba, és villog a kijelzőn a "cas" felirat, és szól a rádió. Ez az az érzékelős dolog lehet ami a gyik-ben le van írva?

4. Tetőkárpitot mivel lehetne visszaragasztani?

Köszi!!!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Újra itt! A használat során előjött problémáimmal kapcsolatban kérnék tanácsokat:

1. Ha leveszem a lábam a gázról, akkor még vagy két másodpercig tartja a motor azt a fordulatot ahol volt. Ez természetes? Ez ellen nem lehet tenni valamit? Így olyan mintha nem tudnék vezetni, és elfelejtem levenni a lábam a gázról váltásnál...

2. A fűtőmotort hol találom? Ki kell szedni a műszerfalat? Valamit beszívhatott, mert nekiállt ciripelni :-(

3. Vettem egy ilyen kazettás adaptert. Betettem a magnóba, és villog a kijelzőn a "cas" felirat, és szól a rádió. Ez az az érzékelős dolog lehet ami a gyik-ben le van írva?

4. Tetőkárpitot mivel lehetne visszaragasztani?

Köszi!!!

Jobban jártál volna FM transmitterrel.

Pl. Ez.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Újra itt! A használat során előjött problémáimmal kapcsolatban kérnék tanácsokat:

1. Ha leveszem a lábam a gázról, akkor még vagy két másodpercig tartja a motor azt a fordulatot ahol volt. Ez természetes? Ez ellen nem lehet tenni valamit? Így olyan mintha nem tudnék vezetni, és elfelejtem levenni a lábam a gázról váltásnál...

2. A fűtőmotort hol találom? Ki kell szedni a műszerfalat? Valamit beszívhatott, mert nekiállt ciripelni :-(

3. Vettem egy ilyen kazettás adaptert. Betettem a magnóba, és villog a kijelzőn a "cas" felirat, és szól a rádió. Ez az az érzékelős dolog lehet ami a gyik-ben le van írva?

4. Tetőkárpitot mivel lehetne visszaragasztani?

Köszi!!!

1. Nézd meg a motortérben, hogy a gázbowden nem szorul-e véletlenül? A fojtószelepnél meghúzod a gázbowdent, majd figyeled, hogy a fojtószelep karja milyen gyorsan megy vissza. Lehet, hogy a gázbowden szorul, esetleg csak nagyon meg van törve valahol, vagy a fojtószelepnél a visszahúzórugó van elgyengülve.

2. A fűtőmotor a pollenszűrő alatt található. Ha még nem cseréltél pollenszűrőt: a motortér felől lehet megközelíteni, a szélvédő alján levő műanyag burkolat (amiből az ablaktörlők is kijönnek) alatt (a motortér felé) van egy másik műanyag burkolat, amit az ott található motorháztető-kédergumi lehúzása után elvileg ki lehet onnan feszegetni valahogy, ha jól rémlik, a Gyik-ban van róla képes leírás (azért írtam, hogy elvileg, mert nekem még nem sikerült a szélvédőburkolat levétele nélkül kiszednem onnan).

3. Szerintem is jobb lett volna az FM Transmitter.

4. Tetőkárpitot, ha már nagyon lóg, legjobb kompletten cserélni, bontóból egy fiatalabb, 2000-es körüli évjáratút kell keresni. Ragasztani esetleg Palmatex-el, vagy kárpitragasztóval lehet.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Újra itt! A használat során előjött problémáimmal kapcsolatban kérnék tanácsokat:

1. Ha leveszem a lábam a gázról, akkor még vagy két másodpercig tartja a motor azt a fordulatot ahol volt. Ez természetes? Ez ellen nem lehet tenni valamit? Így olyan mintha nem tudnék vezetni, és elfelejtem levenni a lábam a gázról váltásnál...

Az, hogy magasabban (1000-1100) tartja a fordulatot gázelvételkor ,de csak ha gurul az autó, az normális jelenség. Bár te azt írtad, hogy ott tartja ahol volt. Ez valóban így van? Ha 3ezerrel pörög és leveszed a lábad akkor 3ezren tartja? Vagy visszaejti csak nem alapjáratig?

Link to comment
Megosztás:

Jobban jártál volna FM transmitterrel.

Pl. Ez.

Nekem is pont ilyen van :) Amugy meg mit lehetne tenni alapsistergés ellen?

Nekem dettó. Minap vettem a tescóban 2990Ft-ért. Az mp3 bitrátára oda kell figyelni mert az alacsony már elég "zajosan" jön át a rádióban... Pl. a 128kbps már nagyon gyengus. Az alapsistergés sajnos normális jelenség épp úgy mint a normális rádióállomásoknál is, szerintem. :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy Szamarába építek be C16NZ-nek a komplett befecskendezését. A szívócsonkon rajta van már az injektor, kábelezés megoldva, szenzorok elhelyezve, üzemeanyagellátás megoldva, de mikor eljött a próba ideje, akkor akadt néhány probléma.

1. A Szamara hall jeladója olyan jelet ad ki aminek a logikai 1és 0 aránya 2:2, ha jól tudom a C16NZ-é meg 1:3

tehát a felfutó élek ugyanakkor indulnak csak az opel logikai 1 jele a fele , a 0 pedig másfélszerese a szamarához képest.

''''....''''....''''....''''.... ''......''......''......''...... ( egy kis szemléltetés h miről lenne szó)

Építettem egy mikrovezérlős kapcsolást ami a lada jelét átalakítja ilyenre, de kérdés hogy valójában tényleg ilyen-e? Egyébként kipróbáltam mindkét jellel, és a lada eredeti hall jelével nem igazán akart jól működni, a mikrovezérlős átalakítóval pedig igen. Ha valaki tudna valami jelalakkal vagy bármilyen információval szolgálni amit a C16NZ Ecu-ja kap, akkor megköszönném.

2. Következő probléma a folytószelep potméterrel volt. Ha rá volt dugva a csatlakozó akkor nagyon sok benzint adagolt a motornak,sőt néha úgy teleküldte benzinnel a hengereket h a gyertyákat ki kellett venni és kiszellőztetni, és volt egy bizonyos állása a folytószelepnek ahol szemmel láthatóan rengeteg benzint adagolt be, de ha túlnyomtam vagy visszaengedtem ez a jelenség elmúlt. Ekkor persze hirtelen csökkent a fordulat a plusz benzin miatt. A potmétert szkóppal kimértem de jónak tűnt. De ha le van húzva a csatlakozó a folytószelep potméterről akkor egész tűrhetően jár a motor, pöccre indul hidegen melegen, az autó használható így ugyan de közel sem tökéletes, mert elindulásnál és gyorsításnál meg meg torpan, ha meg lepadlózok akkor meg főleg, de ha finoman gyorsítok akkor kisebb a rángatás. Esetleg valakinek van valami ötlete ezzel kapcsolatban? A folytószelep állásaihoz megfelelő feszültség értékeket mértem, bár az ecu kiír egy 22-es hibakódot ( folytószelep potméter fesz alacsony) ha rá van dugva ha nincs a potméter, de gyakorlatilag ez a hibakód nem valós mert kimérve a fesz nem alacsony.

Egyébként a MAP szenzor a motor hőfok szenzor tökéletes, mindkettő értékeit kimértem és a határértékeken belül voltak, a kábelezés-relézés szintén jó, meg az egészet a gyári kapcsolás szerint raktam össze. Lambda szonda még nincs rajta , de nem hiszem h ez okozna ilyen mértékű túldúsítást ( Vagy igen? ). De ha ráadtam hasonló jelet mint amit a lambda szonda adna ki dús keverék esetén, akkor is maradt az agyonig túldúsított keverék. Bármilyen ötletet észrevételt szivesen fogadok!!!

Link to comment
Megosztás:

Lambda szonda még nincs rajta , de nem hiszem h ez okozna ilyen mértékű túldúsítást ( Vagy igen? ). De ha ráadtam hasonló jelet mint amit a lambda szonda adna ki dús keverék esetén, akkor is maradt az agyonig túldúsított keverék. Bármilyen ötletet észrevételt szivesen fogadok!!!

De igen. Az egész keverékképzés alapja a lambdaszonda. Amig az nincs addig szerintem nem fog rendesen működni. Amugy a lambda szonda nélkül az opel ecu egy alap programon dolgozik ami gyári kikísérletezett paraméterekkel dolgozik. Mivel nálad más a vas azaz más a motor ezek nem fognak stimmelni és amig a lambda nem korrigál ha egyáltalán tud annyit mint kell akkor szeritem mindig lesznek problémák.

Amikor ráadtad a gyári jelet a lambda helyére akkor gondolom egy optimális keveréknek megfelelő jelet adtál neki, így nem is korrigált. Amugy a lambd szondát is csak üzemmeleg motornál nézi az ecu addig megint csak a gyári alapprogrammal megy ami szerintem egyértelműen nem jó a samara motorhoz.

Link to comment
Megosztás:

Ha egy optimális keveréknek megfelelő jelet adtam volna rá akkor az eleve dús keveréken nem szabályzott volna semmit , így ahogy mondod ,ezért eleve 900-920 mV-os jelet adtam rá, ami túl dús keverékhez tartozó feszültség érték és így sem korrigált semmit. Igazából valahol régebben hallottam olyat hogy ezt a befecskendező rendszert használták katalizátor nélküli autóknál is, ahol emiatt nem is volt a rendszeren lambda szonda csak egy CO beállító ellenállás. Hogy ebből mi és mennyi igaz, azt nem tudom, igazából csak hallottam.

Egyébként eléggé eltér egymástól a két motor, de sztem annyival nem hogy az opel befecskendezés nem működne vele rendesen, meg tuning oldalakon is lehet olvasni olyat h tuningolt C16NZ C18NZ motor ecuját(eepromját) nem muszáj átírni mert elég széles határok között tudja vezérelni a befecskendezést a tuningolt motorhoz is. Biztos hogy a két motor (szamara - opel) más értékeket produkál működés közben de az ezeket érzékelő szenzorok jelét lehet módosítani, az opel szívócsonkban is máshogy alakulnak a vákuum értékek, de most délelőtt összedobtam egy egyszerű kapcsolást ami korrigál a MAP szenzor jelén és így már egész jól működik a rendszer.Alig torpan meg elinduláskor meg menet közben, de a folytószelep potmétert még mindig nem tudtam visszadugni rá mert akkor behalt az egész.

Link to comment
Megosztás:

Ha egy optimális keveréknek megfelelő jelet adtam volna rá akkor az eleve dús keveréken nem szabályzott volna semmit , így ahogy mondod ,ezért eleve 900-920 mV-os jelet adtam rá, ami túl dús keverékhez tartozó feszültség érték és így sem korrigált semmit. Igazából valahol régebben hallottam olyat hogy ezt a befecskendező rendszert használták katalizátor nélküli autóknál is, ahol emiatt nem is volt a rendszeren lambda szonda csak egy CO beállító ellenállás. Hogy ebből mi és mennyi igaz, azt nem tudom, igazából csak hallottam.

A katalizátor nem köthető lambda szondához. Attol függetlenül, hogy van vagy nincs katalizátor egy injektoros szabályozáshoz kell a lambda szonda. Persze lehet voltak ős befecskendezősök ahol csak előre beállított értékekkel ment a befecskendezés visszacsatolás és szabályzás nélkül (bár valaminek ott is kellett lennie ami a terhelést, légáramot vagy valamit fogyelt. Ha egyáltalán volt ilyen lambda nélküli)

Azt is el tudom képzelni, hogy egyszerűen nem tud olyan keveset adni a befecskendező, hogy ne legyen dús. Lehet a szamara motor beérné kevesebből is.

Alig torpan meg elinduláskor meg menet közben, de a folytószelep potmétert még mindig nem tudtam visszadugni rá mert akkor behalt az egész.

Amugy nem ismerem pontosan az nz ecu-ját de az enyém ha jol tudom ha nincs meg minden szenzora akkor addig csak "vészprogramon" megy. amugy lehet jó lenne ha az ecu hibakódokoat ki tudnád villogtani. Sokat elárulna arrol, hogy mi nem tetszik neki vagy mit hiányol.

Link to comment
Megosztás:

A katalizátor nem köthető lambda szondához. Attol függetlenül, hogy van vagy nincs katalizátor egy injektoros szabályozáshoz kell a lambda szonda. Persze lehet voltak ős befecskendezősök ahol csak előre beállított értékekkel ment a befecskendezés visszacsatolás és szabályzás nélkül (bár valaminek ott is kellett lennie ami a terhelést, légáramot vagy valamit fogyelt. Ha egyáltalán volt ilyen lambda nélküli)

Azt is el tudom képzelni, hogy egyszerűen nem tud olyan keveset adni a befecskendező, hogy ne legyen dús. Lehet a szamara motor beérné kevesebből is.

Amugy nem ismerem pontosan az nz ecu-ját de az enyém ha jol tudom ha nincs meg minden szenzora akkor addig csak "vészprogramon" megy. amugy lehet jó lenne ha az ecu hibakódokoat ki tudnád villogtani. Sokat elárulna arrol, hogy mi nem tetszik neki vagy mit hiányol.

K-Jetronic is szonda nélkül ment, L-Jetronic is. Egyszerűen légtömegmérő alapján ment a szabályozás.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.