Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

Sziasztok.

Segítséget kérnék. Nyeles tengely csapágyakat kellene cserélnem,de sajnos nem tudom a méretüket. A következő linken az 1-es, 5-ös alkatrészről lenne szó (ha jól sejtem) :icon1:

http://ecat24.com/op.../983/9852,9850/ F16-18-20 váltó,ha minden igaz ugyanez a csapágy.

Az 5-öshöz találtam méretet 30/72/19 de az 1-esről semmi infóm nincs. A gyári csapágyak horror áron vannak, szeretném jó minőségű de kedvezőbb árúval kiváltani.

Minden infót nagyon köszönök.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok.

Segítséget kérnék. Nyeles tengely csapágyakat kellene cserélnem,de sajnos nem tudom a méretüket. A következő linken az 1-es, 5-ös alkatrészről lenne szó (ha jól sejtem) :icon1:

http://ecat24.com/op.../983/9852,9850/ F16-18-20 váltó,ha minden igaz ugyanez a csapágy.

Az 5-öshöz találtam méretet 30/72/19 de az 1-esről semmi infóm nincs. A gyári csapágyak horror áron vannak, szeretném jó minőségű de kedvezőbb árúval kiváltani.

Minden infót nagyon köszönök.

http://www.partsbase.org/parts/ope-712237/

http://www.partsbase.org/opel/astra-f-1992-1998-8-5-4-maindrive-pinion/

http://www.ebay.com/itm/GM-Transmission-Clutch-Gear-Main-Shaft-Bearing-90142078-1995-1999-Chevrolet-GM-/110920373111

GM 90142078

Egyébként én megkérdezném egy Opel kereskedésbe, illetve a Csergőnél, ott ábra alapján megmondják az árat.(elöfodulhat, hogy csak eredeti GM van)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

http://www.partsbase.org/parts/ope-712237/

http://www.partsbase.org/opel/astra-f-1992-1998-8-5-4-maindrive-pinion/

http://www.ebay.com/itm/GM-Transmission-Clutch-Gear-Main-Shaft-Bearing-90142078-1995-1999-Chevrolet-GM-/110920373111

GM 90142078

Egyébként én megkérdezném egy Opel kereskedésbe, illetve a Csergőnél, ott ábra alapján megmondják az árat.(elöfodulhat, hogy csak eredeti GM van)

Nagyon köszönöm.

Csak az 1 számúhoz nem találtam méreteket.

Mindenképp betérek egy Opel kereskedésbe,meg egy csapágy boltba is! :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Általában az 1.-t szokták cserélni, a másiknak nem igazán van baja.

A gyári: INA F-85815

Talán 3e Ft csapágyboltban, pl.: http://ecdvraj.lodixtrade.hu/webaruhaz-termek-F-85815-&lang=

Lehet, hogy így van, de én erről azt olvastam, hogy párban célszerű cserélni, mert máskülönben rövid időn belül újra tönkre megy az új csapágy. A mechanikailag összedolgozó vagy együttdolgozó alkatrészeket összességében cserélni kell ha bármelyik meghibásodik! Villanymotoroknál se csak a meghibásodott csapágyat cseréled hanem mindkét oldalit. Hasonlat: Egy eszköz 2db ceruzaelemmel működik. Mi történik ha az egyik elemet újra cseréled a másik meg már félig lemerült de azt benne hagyod?

Link to comment
Megosztás:

Lehet, hogy így van, de én erről azt olvastam, hogy párban célszerű cserélni, mert máskülönben rövid időn belül újra tönkre megy az új csapágy. A mechanikailag összedolgozó vagy együttdolgozó alkatrészeket összességében cserélni kell ha bármelyik meghibásodik! Villanymotoroknál se csak a meghibásodott csapágyat cseréled hanem mindkét oldalit. Hasonlat: Egy eszköz 2db ceruzaelemmel működik. Mi történik ha az egyik elemet újra cseréled a másik meg már félig lemerült de azt benne hagyod?

Szívesen olvasnék én is erről, megoszthatnád velünk.

Van többféle elmélet, amely arra született, hogy biztosan jó legyen valami. Az egyik a párban cserélünk mindent, függetlenül a terheléstől, élettartamtól, méretezéstől. Persze ahol egyforma dolgok vannak, ott ez életszerű is. A nyelestengely csapágyak közül az egyik tűgörgős, a másik golyós, de ha az együtt dolgozó alkatrészeket egyszerre akarnánk cserélni, akkor magát a nyelestengelyt is ki kellene cserélni, mert a tengely maga a belső csapágygyűrű, mivel ebben az esetben belső gyűrű nélküli csapágyról beszélünk. Félreértés ne essék, senkit nem akarok meggyőzni róla, hogy ne párban cserélje, mert az a biztos. Kérdés, megéri-e? A váltónál általában a tűgörgős amit cserélni szoktak. :icon1:

Az elem teljesen más történet. ;)

Link to comment
Megosztás:

Szívesen olvasnék én is erről, megoszthatnád velünk.

Van többféle elmélet, amely arra született, hogy biztosan jó legyen valami. Az egyik a párban cserélünk mindent, függetlenül a terheléstől, élettartamtól, méretezéstől. Persze ahol egyforma dolgok vannak, ott ez életszerű is. A nyelestengely csapágyak közül az egyik tűgörgős, a másik golyós, de ha az együtt dolgozó alkatrészeket egyszerre akarnánk cserélni, akkor magát a nyelestengelyt is ki kellene cserélni, mert a tengely maga a belső csapágygyűrű, mivel ebben az esetben belső gyűrű nélküli csapágyról beszélünk. Félreértés ne essék, senkit nem akarok meggyőzni róla, hogy ne párban cserélje, mert az a biztos. Kérdés, megéri-e? A váltónál általában a tűgörgős amit cserélni szoktak. :icon1:

Az elem teljesen más történet. ;)

Csak érdeklődés képpen:

http://www.partsbase.org/media/images/opel/8bead1e903a2b9c68167c854f01b1d02.png

A 7es a golyós, 2es meg a tűgörgös? Mondjuk ahogy nézem a 7es 1 tök átlagos csapágy

Egyébként ez mitöl meg tönkre simám a sokatt fut vagy lehet vmi spec. oka?

Link to comment
Megosztás:

Szívesen olvasnék én is erről, megoszthatnád velünk.

Van többféle elmélet, amely arra született, hogy biztosan jó legyen valami. Az egyik a párban cserélünk mindent, függetlenül a terheléstől, élettartamtól, méretezéstől. Persze ahol egyforma dolgok vannak, ott ez életszerű is. A nyelestengely csapágyak közül az egyik tűgörgős, a másik golyós, de ha az együtt dolgozó alkatrészeket egyszerre akarnánk cserélni, akkor magát a nyelestengelyt is ki kellene cserélni, mert a tengely maga a belső csapágygyűrű, mivel ebben az esetben belső gyűrű nélküli csapágyról beszélünk. Félreértés ne essék, senkit nem akarok meggyőzni róla, hogy ne párban cserélje, mert az a biztos. Kérdés, megéri-e? A váltónál általában a tűgörgős amit cserélni szoktak. :icon1:

Az elem teljesen más történet. ;)

Hát, talán a Totalcar-on olvastam erről, de ez nem most volt így azt ne várd, hogy előkeressem a cikket, csak emlékezetből írtam. Nálam is van hangja a nyelestengely csapágynak és azért olvastam erről, akkor még nem tudtam, hogy mi is ez.

Igen, előfordulhat, hogy a nyelestengelyt is ki kell cserélni ha berágódási nyomok és észrevehető kopás, sérülés van rajta. Csapágyat nincs értelme cserélni ha sérült a tengely mert rövid idő alatt "megeszi" az új csapágyat. A megéri-e kérdésre nehéz válaszolni mert ez egyéntől függ, függ attól milyen távra tervez a kocsival, problémát jelent-e neki ha 1-2 év múlva újból szét kell szedni, vagy olyan helyen dolgozik, hogy nem probléma ha javítani kell, megvan-e a javítás fedezete vagy inkább csak a lehető minimumot költené most rá...stb. Én pl panellakásban lakok így nekem problémát jelent a mindennapi szerelés, nehezen tudom saját magam megoldani az utcán, a legtöbb hibával kénytelen vagyok szerviz szolgáltatást igénybe venni, ezért nekem talán jobban megérné rendesen megcsinálni mint újra és újra szervizbe menni ha évekig használnám még az autót.

Az elem látszólag teljesen más történet, de valójában mégis nagyon hasonló ha megnézzük mi történik. A kicserélt új elemet használat közben sokkal nagyobb terhelés éri mint a régit (a munka nagyobb részét ő végzi ezáltal gyorsabban merül) egészen addig a pontig míg a kapacitása a régi elem szintjére nem csökken. Ugyanez játszódik le a mechanikában is a kicserélt csapágynál csak az elem kapacitás ez esetben az alkatrész kopottságot jelenti. Egy mondattal: A régi tehát gyorsan magával rántja az újat a saját szintjéig és aztán ugyanott vagyunk ahol voltunk. Erre próbáltam utalni ezzel a hasonlattal.

Link to comment
Megosztás:

Csak érdeklődés képpen:

http://www.partsbase.org/media/images/opel/8bead1e903a2b9c68167c854f01b1d02.png

A 7es a golyós, 2es meg a tűgörgös? Mondjuk ahogy nézem a 7es 1 tök átlagos csapágy

Egyébként ez mitöl meg tönkre simám a sokatt fut vagy lehet vmi spec. oka?

Általában olajbetegség okozza, a tűgörgős csapágynál ez elég lényeges, de sokminden mástól is függ. Ebben a váltóban a fokozatok 1-5-ig kifelé vannak a nyelestengelytől kezdődően, így a legnagyobb terhelés erre a csapágyra esik. Persze oldalirányú erőt ez nem visel, azt a golyóscsapágy kapja, ami a ferdefogazású kerekektől jön. Ami számíthat a kenésen kívül, az a terhelés, hogy mennyit használják a váltót 1-2-ben, teljes terheléssel, esetleg utánfutót vontatva, stb.

Link to comment
Megosztás:

... A megéri-e kérdésre nehéz válaszolni mert ez egyéntől függ, függ attól milyen távra tervez a kocsival, problémát jelent-e neki ha 1-2 év múlva újból szét kell szedni, vagy olyan helyen dolgozik, hogy nem probléma ha javítani kell, megvan-e a javítás fedezete vagy inkább csak a lehető minimumot költené most rá...stb. Én pl panellakásban lakok így nekem problémát jelent a mindennapi szerelés, nehezen tudom saját magam megoldani az utcán, a legtöbb hibával kénytelen vagyok szerviz szolgáltatást igénybe venni, ezért nekem talán jobban megérné rendesen megcsinálni mint újra és újra szervizbe menni ha évekig használnám még az autót.

...

Pedig ez a kérdés egyedül, mert kicserélni azt is ami jó még száz évig, nem gazdaságos. Eldönteni viszont nagyon nehéz, hogy mi az, ami még bírni fogja és mi nem, ez a szakma. A másik, amit Te is írsz, hogy milyen lehetőségeink vannak. Nálam pl. a kuplungszerkezet is kibír két tárcsát és csak a kinyomó csapágyat is kicseréltem akkor amikor elkezdett nyikorogni, mert ablakos a váltó és kb. 2 óra alatt megvan. A szerkezet teljesen jó volt, a tárcsán még 2mm volt a szegecsekig, akkor miért dobjam el?

Az elem azért különbözik ettől, mert az a csapágy amelyik jó, az nem csak félig jó. Ha egyformán lennének rosszak, akkor cserélni kell mindkettőt, de általában a golyóscsapágy még teljesen jó szokott lenni.

Link to comment
Megosztás:

Pedig ez a kérdés egyedül, mert kicserélni azt is ami jó még száz évig, nem gazdaságos. Eldönteni viszont nagyon nehéz, hogy mi az, ami még bírni fogja és mi nem, ez a szakma. A másik, amit Te is írsz, hogy milyen lehetőségeink vannak. Nálam pl. a kuplungszerkezet is kibír két tárcsát és csak a kinyomó csapágyat is kicseréltem akkor amikor elkezdett nyikorogni, mert ablakos a váltó és kb. 2 óra alatt megvan. A szerkezet teljesen jó volt, a tárcsán még 2mm volt a szegecsekig, akkor miért dobjam el?

Az elem azért különbözik ettől, mert az a csapágy amelyik jó, az nem csak félig jó. Ha egyformán lennének rosszak, akkor cserélni kell mindkettőt, de általában a golyóscsapágy még teljesen jó szokott lenni.

Hát azért csak azt ne mondd, hogy a másik csapágy egyáltalán nem kopott az elmúlt több 100e km alatt és csak dísznek van ott. Persze az 50%-os elem is használható még, de a villamos paraméterei már különböznek a 100%-ostól és mivel együtt dolgozik a kettő ezért nagy hatással vannak egymásra. A csapágy kopásával nő a játéka a tengelynek és ezáltal növekszik a rezgés is amit a másik új csapágynak kell felvennie, kiegyenlítenie. Vannak olyan típusú nagy teljesítményű villanymotorok amelyeknél nagyon közel van a forgórész az állórészhez és itt ellenőrizni kell a csapágyazást rendszeresen mert a látszólag jól működő csapágy is lehet kopott. A csapágyzajt is ellenőrizni szokták. Ha túl nagy a játék v. a rezgés akkor belekaphat az állórész a forgórészbe és a csapágyat ez előtt cserélni kell hogy ez be ne következzen. A terhelt oldalon mindig jobban kopik a csapágy, de akkor is cserélik mindkét oldalit, hogy a már említett jelenség be ne következzen. A kuplunghoz nem tudok hozzászólni annyira nem ismerem a működését, de ha a szakmai tapasztalatod azt igazolja, hogy ennek ellenére is az "jó még száz évig" akkor természetesen nincs értelme vitázni erről.

Link to comment
Megosztás:

Mennyibe lesz mindez? Te csinálod vagy csináltatod?

A 2 db csapágy + a szimering 5500ft A munkadíj 25-30.000ft lesz! Ebben van a kuplungozás,csapágyak,nyelestengely szimering,féltengely szimering,váltó olaj,első fék tárcsa + betétek,szelepfedél tömítés cseréje! Este viszem,másnap hozom az autót. Nem tudom hogy ez jónak számít e vagy nem. Veszprémben ez nem rossz ár! :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Hogy tudtad meg végül a tűgörgős csapágy adatait? :D

A 2 db csapágy + a szimering 5500ft A munkadíj 25-30.000ft lesz! Ebben van a kuplungozás,csapágyak,nyelestengely szimering,féltengely szimering,váltó olaj,első fék tárcsa + betétek,szelepfedél tömítés cseréje! Este viszem,másnap hozom az autót. Nem tudom hogy ez jónak számít e vagy nem. Veszprémben ez nem rossz ár! :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Hogy tudtad meg végül a tűgörgős csapágy adatait? :D

Előző oldal, TIU hozzászólásából (#4530) utána Google a barátom. :icon1:

Több online csapágyboltban is hozta hogy Opel váltó csapágy.

Én is a gyári INA csapágyat választottam a másik meg NKE osztrák csapágy lesz! Az egyik webshopban rendeltem ahol volt mind a kettő csapágy + a szimering is hozzá.

Link to comment
Megosztás:

A 2 db csapágy + a szimering 5500ft A munkadíj 25-30.000ft lesz! Ebben van a kuplungozás,csapágyak,nyelestengely szimering,féltengely szimering,váltó olaj,első fék tárcsa + betétek,szelepfedél tömítés cseréje! Este viszem,másnap hozom az autót. Nem tudom hogy ez jónak számít e vagy nem. Veszprémben ez nem rossz ár! :icon1:

Szia!

Veszprémben melyik szervizbe hordod a kocsit?

PÜ-ben is jöhet.

Link to comment
Megosztás:

Hát ez így elég tág intervallum, beszerzési forrásra :D

Előző oldal, TIU hozzászólásából (#4530) utána Google a barátom. :icon1:

Több online csapágyboltban is hozta hogy Opel váltó csapágy.

Én is a gyári INA csapágyat választottam a másik meg NKE osztrák csapágy lesz! Az egyik webshopban rendeltem ahol volt mind a kettő csapágy + a szimering is hozzá.

Link to comment
Megosztás:

Üdv..

1823371-20150422-Umqajy.jpg

Na ma sikerült a csere.

A képről leolvasott méretek alapján egy 8-as imbusz (belső kulcsnyílás) csavart esztergályossal esztergáltattam.

A csapszeget a hatos vége felől megnyomtam felfelé addig amíg el nem tűnt a gumiban.

Fentről meg egy fogóval kihúztam minden gond nélkül. Meg is lepődtem mert azt hittem hogy kínlódás lesz.

Csavar beraktam és önzáróval rögzítettem, majd a leírás szerint beállítottam a rudazatot és tökély!!!

Elmentem egy próbakörre és kiválóan vette az összes sebességet. :D

Link to comment
Megosztás:

Na ma sikerült a csere.

A képről leolvasott méretek alapján egy 8-as imbusz (belső kulcsnyílás) csavart esztergályossal esztergáltattam.

A csapszeget a hatos vége felől megnyomtam felfelé addig amíg el nem tűnt a gumiban.

Fentről meg egy fogóval kihúztam minden gond nélkül. Meg is lepődtem mert azt hittem hogy kínlódás lesz.

Csavar beraktam és önzáróval rögzítettem, majd a leírás szerint beállítottam a rudazatot és tökély!!!

Elmentem egy próbakörre és kiválóan vette az összes sebességet. :D

:icon13: Nekem valamit kell kezdeni a rudazattal, mert most hogy a helyén van a 2. alig tudom 5.-be váltani. De szerintem ki kell vennem kompletten a bakkal együtt az egész kulisszát, mert azt a irányváltó tengelyt nem tudom kihúzni ahol a legjobban kottyan.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.