Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

Azt kéne megértened végre, hogy az 5W40 olaj nem hígabb üzemmeleg állapotban, mint a 10W40. Ha ez menne, akkor nem írnál több hülyeséget. Üzemmeleg állapotban (90-100fok) Minden viszkozitással összefüggő tulajdonsága ugyanolyan.

A különbség hideg állapotban van. A 10W40 olaj -20 fokig szivattyúzható. Az 5W40 pedig -30 fokig. Lényegében 10 fokkal alacsonyabb hőmérsékleten már ugyanazt nyújtja, mint a 10W40, ami a hidegüzem szempontjából nem mindegy. És igaz, hogy nem gyakran, de azért előfordulnak nálunk -15...-20 fokok, amiben a 10W40 már nem nagyon okés.

Többen tapasztalták már (velem együtt), hogy nagy hidegben érezhetően halkabb az 5W40 olajjal a motor.

A szintetikussága folytán vannak más előnyösebb tulajdonságai mint a 10W40-nek, jobban bírja a magas hőt, amit például a turbóban kap, egy turbo diesel motorban. És jobban bírja a belekerülő üzemanyag, korom roncsoló hatását, amit sok hidegindítással járó üzemben kap a motorban.

A kékkel jelölt rész is egy nagy marhaság. Áruld már el, hol olvasol ilyen tudományos magyarázatokat? Vagy te találod ki őket? A 30-as viszkozitású olajat azért nem ajánják a régebbi motorokba, mert az illesztések (pl dugattyú-henger) nem olyan kicsik, mint egy új motorban. Egyrészt a kopás, másrészt az akkori technológia miatt. Ezért valószínűleg megnövekedett olajfogyasztás állna elő, viszont kenés, hűtés szempontjából jobb lenne.

Ha Te 10W40-re esküszöl, akkor írd azt, hogy gazdaságossági szempontból neked nem éri meg a drágább 5W40, hanem inkáébb az olcsóbb 10W40. De ne találj ki fél oldalas hülyeségeket ennek az alátámasztására....

Még mindig kevered az olaj sűrűségét, és viszkozitását... Nézz utána! Kinematikus viszkozitás=dinamikus viszkozitás/sűrűség. Ezt az értéket adják meg amikor egy olaj W számánál nézik a 100 celsius fokos viszkozitást, és a mértékegysége négyzetmilliméter/s Az 5W esetén kisebb értéket kapunk, mint a 10W esetén tehát igen is különbözik. Ezen kívül egyéb kritika, a hülyézésen kívül??

A kéken jelzett részt pedig érdemes tanulmányozni. A folyadékok kapcsolata szilárd testekkel egy érdekes tanulmány. Siklócsapágyas ventillátorok esetén sem volt mindegy, hogy milyen olajjal hoztuk össze. Ha túl híg, akkor fém a fémet faragott, ha túl sűrű, akkor nagy volt az ellenállás, és melegedett a motor, csökkent a fordulatszám. Lehet én tévedek, és Neked van igazad, de könyörgöm vezesd már le!! Ennyi szakember közül 1 csak le tudja vezetni azt, amit állít?? Ezzel meggyőznél! Észérvekkel, képletekkel, mint az iskolában. Olyan nagy kérés ez??

Link to comment
Megosztás:

Ezen kívül építő jellegű kritikád is van, vagy maradunk, a "Te hülye vagy" című vitázásnál? Számolás?? Fizikai képletek?? Pontos adatok az olajról, a dugattyúk méretezéséről?? Meg lehet győzni, ha valaki végig vezeti, hogy neki van igaza, de jelenleg csak annyi van, hogy olvastál valamit, valahol, és ez alapján elhiszed. Más egyéb? Ezek nem érvek! Ezek sajtó anyagok, amik 1993, és 1977-es anyagok fordításból készültek. A legalsó sort pedig a tévhitek második részénél érdemes elolvasni!!

"A weboldalon fellelhető információk tájékoztató jellegűek és felelősségvállalás nélkül adjuk. Eltérés esetén a gépjármű és a kenőanyag gyártójának álláspontja az irányadó."

Ezek után szerinted ez egy elismert leírás lenne?? Még 1 név sincsen ott, hogy kinek a műve. Ebből az utolsó sorból kifolyólag ne vedd készpénznek, amit olvasol. Elhatárolódik a weboldal is ettől az írástól, és semmiféle jogi következményért nem vállal felelősséget, ez pedig arra utal, hogy bárki tette az oldalára,ő is azt mondja, hogy a legelső szempont az autó műszaki paraméterében meghatározott olaj, saját felelősségedre meg azt kísérletezel vele, amit szeretnél.

Építőjellegű kritika szerintem, hogy arra próbáltam utalni, hogy a világ fejlődik, korszerűbb, hatékonyabb dolgok váltják fel a régebbieket... Ráadásul páran már a tegnapi és a mai nap folyamán megcáfolták az általad mondottakat... Azokra kéne reagálni és nem össze-vissza végtelen körmondatokon keresztül gyártani az elméleteket... Kicsit olyan a hozzáállásod a témához (kisarkítva), mintha egy régi autóba, csak azért, mert mikor gyártani kezdték, még ólmozott üzemanyag volt való és ezt írta a könyve (mert más nem is volt kapható), ragaszkodnál, hogy ma is olyan kell bele, miközben kiváltotta más korszerűbb dolog... Sajnálom, hogy felkaptad a vizet nem állt szándékomban lehülyézni téged, még ha te így is vetted... A számolgatást meghagyom a gyártónak, de ha lesz időm kerítek valami hivatalos forrást és álláspontot, ha van mód rá...

Egyébként vajon a tendencia miért az, hogy pl. a 2013-as Suzukimba már 0w20-as olaj kell? Olyan szinte, mint a víz...

Link to comment
Megosztás:

Építőjellegű kritika szerintem, hogy arra próbáltam utalni, hogy a világ fejlődik, korszerűbb, hatékonyabb dolgok váltják fel a régebbieket... Ráadásul páran már a tegnapi és a mai nap folyamán megcáfolták az általad mondottakat... Azokra kéne reagálni és nem össze-vissza végtelen körmondatokon keresztül gyártani az elméleteket... Kicsit olyan a hozzáállásod a témához (kisarkítva), mintha egy régi autóba, csak azért, mert mikor gyártani kezdték, még ólmozott üzemanyag volt való és ezt írta a könyve (mert más nem is volt kapható), ragaszkodnál, hogy ma is olyan kell bele, miközben kiváltotta más korszerűbb dolog... Sajnálom, hogy felkaptad a vizet nem állt szándékomban lehülyézni téged, még ha te így is vetted... A számolgatást meghagyom a gyártónak, de ha lesz időm kerítek valami hivatalos forrást és álláspontot, ha van mód rá...

Egyébként vajon a tendencia miért az, hogy pl. a 2013-as Suzukimba már 0w20-as olaj kell? Olyan szinte, mint a víz...

Semmi gond! :) Én csak abból indulok ki, hogy az emberek zöme beleugrik mindenféle szóbeszéd alapján, és elhisz bármit, miközben semmilyen tudományos alapja nincsen. Egy ismerősömmel elhitették, hogy Xado szűrővel, és olajjal sosem kell olajat cserélni. 15000-nél ellenőrizni a szintet, és rátölteni. Aztán az illetőt megkérdeztem, ha a motor tönkre megy, akkor ő állja-e a teljes generált... A válasz a következő volt: -Részemről semmilyen felelősséget nem vállalok! Az olajgyártó cégen lehet követelni, mert az ő ajánlásukkal van.

Az olaj forgalmazóját megkérdezve azt kaptuk válaszul, hogy az olaj abban az időtartamban használható, és olyan viszkozitással, amit az autógyártó ajánl, mivel az autógyártó ajánlását egy olajgyártó sem fogja felülbírálni. Ennek jogi okai vannak! Az olajgyártó nem ért az autó motorjához, és a mérnökök nem adott típushoz fejlesztenek, hanem általános elvárások alapján. Az autógyártók pedig a motorjukhoz veszik figyelembe az olaj paramétereit, és az alapján választják hozzá a megfelelő kenőanyagot. Az olajak fejlődnek, de egy olajgyártó cég sem vállal garanciát a mai napig arra, hogy egy más értékre tervezett olaj, ugyan olyan tulajdonságokkal fog működni, mint amit a motorgyártója ajánl. Mint írtam bárki kísérletezhet a saját kontójára, de azok közül, akik merik ajánlani, hogy váltson a másik ember vékonyabbra, vajon mernék-e vállalni a felelősséget egy szétkopott motor miatt? Ezzel arra szerettem volna rá világítani, hogy manapság könnyű ezt, vagy azt mondani, de mi van mögötte!? Tudományos alapokat szeretnék látni, mert azért egy motor nem játékszer, és nem kis értékű berendezés. Van egy jó példa erre, ami megmutatja, hogy nem mindig az a jó, hogy feltétel nélkül elhisszük ezeket a dolgokat.

http://index.hu/tech/2013/09/24/az_ev_trollkodasa_a_vizallo_iphone/

Egy vicc jut eszembe még:

Átmegy a székelyhez a szomszéd, és megkérdezi:

-Szomszéd! Maga mit adott a lovának, mikor beteg volt?

-Terpentint!

Az öreg haza megy, ad a lónak terpentint... Eltelik 2 nap, és ismét átmegy a szomszédhoz:

-Szomszéd! Az én lovam megdöglött a terpentintől!

-Az enyém is!

Remélem érted mire szerettem volna kilukadni!? :)

Link to comment
Megosztás:

Semmi gond! :) Én csak abból indulok ki, hogy az emberek zöme beleugrik mindenféle szóbeszéd alapján, és elhisz bármit, miközben semmilyen tudományos alapja nincsen. Egy ismerősömmel elhitették, hogy Xado szűrővel, és olajjal sosem kell olajat cserélni. 15000-nél ellenőrizni a szintet, és rátölteni. Aztán az illetőt megkérdeztem, ha a motor tönkre megy, akkor ő állja-e a teljes generált... A válasz a következő volt: -Részemről semmilyen felelősséget nem vállalok! Az olajgyártó cégen lehet követelni, mert az ő ajánlásukkal van.

Az olaj forgalmazóját megkérdezve azt kaptuk válaszul, hogy az olaj abban az időtartamban használható, és olyan viszkozitással, amit az autógyártó ajánl, mivel az autógyártó ajánlását egy olajgyártó sem fogja felülbírálni. Ennek jogi okai vannak! Az olajgyártó nem ért az autó motorjához, és a mérnökök nem adott típushoz fejlesztenek, hanem általános elvárások alapján. Az autógyártók pedig a motorjukhoz veszik figyelembe az olaj paramétereit, és az alapján választják hozzá a megfelelő kenőanyagot. Az olajak fejlődnek, de egy olajgyártó cég sem vállal garanciát a mai napig arra, hogy egy más értékre tervezett olaj, ugyan olyan tulajdonságokkal fog működni, mint amit a motorgyártója ajánl. Mint írtam bárki kísérletezhet a saját kontójára, de azok közül, akik merik ajánlani, hogy váltson a másik ember vékonyabbra, vajon mernék-e vállalni a felelősséget egy szétkopott motor miatt? Ezzel arra szerettem volna rá világítani, hogy manapság könnyű ezt, vagy azt mondani, de mi van mögötte!? Tudományos alapokat szeretnék látni, mert azért egy motor nem játékszer, és nem kis értékű berendezés. Van egy jó példa erre, ami megmutatja, hogy nem mindig az a jó, hogy feltétel nélkül elhisszük ezeket a dolgokat.

http://index.hu/tech/2013/09/24/az_ev_trollkodasa_a_vizallo_iphone/

Egy vicc jut eszembe még:

Átmegy a székelyhez a szomszéd, és megkérdezi:

-Szomszéd! Maga mit adott a lovának, mikor beteg volt?

-Terpentint!

Az öreg haza megy, ad a lónak terpentint... Eltelik 2 nap, és ismét átmegy a szomszédhoz:

-Szomszéd! Az én lovam megdöglött a terpentintől!

-Az enyém is!

Remélem érted mire szerettem volna kilukadni!? :)

:D

Természetesen értem...:)

Még egy gondolatra visszatérve, például az Opel szerint a GM 5w30 dexos2 bármelyik régebbi típusba használható...:), nekem ez elég hivatalos álláspont...

Sokkal jobb egyébként, hogy ezeken vitatkozunk, mindenki a legjobbat akarja...

A Xado-val kapcsolatban, múltkor döbbentem meg a legjobban az egyik legjobb barátomon, van neki egy régi, ütött-kopott Swiftje, szinte egy forintot nem költ rá, persze egyetemistaként nem is nagyon tudna... De azért érdeklik az autók, közös program apropóján szoktunk nyílt napos tesztvezetésekre menni, ha nincs lehetőség sörözésre vagy bármi jobbra.. Felajánlottam neki, hogy kicserélem a kocsijában az olajat, mert megmaradt 2,5 liter Suzukiba való, de az autót eladtuk... Veszek hozzá neki még egy litert, meg szűrőt, én megcsinálom, meg is van, boldog szülinapot... Megkérdeztem, hogy mikor volt utoljára cserélve... - Hát, mióta nálam van, még nem volt...- hangzott a válasz, emlékeim szerint ez legalább 5-6 év....

Ha jól emlékszem azt mondta, hogy kétszer kellett utánatölteni, nem is tudom mit nevezett meg indoknak, talán mert (szokatlanul) hangos lett a motor.... :D

Szóval, ilyen baromságokat könnyen el lehet hitetni, mikor sokan még az olajcsere évenkénti esedékességével sincsenek tisztában....

Link to comment
Megosztás:

:D

Természetesen értem... :)

Még egy gondolatra visszatérve, például az Opel szerint a GM 5w30 dexos2 bármelyik régebbi típusba használható... :), nekem ez elég hivatalos álláspont...

Sokkal jobb egyébként, hogy ezeken vitatkozunk, mindenki a legjobbat akarja...

A Xado-val kapcsolatban, múltkor döbbentem meg a legjobban az egyik legjobb barátomon, van neki egy régi, ütött-kopott Swiftje, szinte egy forintot nem költ rá, persze egyetemistaként nem is nagyon tudna... De azért érdeklik az autók, közös program apropóján szoktunk nyílt napos tesztvezetésekre menni, ha nincs lehetőség sörözésre vagy bármi jobbra.. Felajánlottam neki, hogy kicserélem a kocsijában az olajat, mert megmaradt 2,5 liter Suzukiba való, de az autót eladtuk... Veszek hozzá neki még egy litert, meg szűrőt, én megcsinálom, meg is van, boldog szülinapot... Megkérdeztem, hogy mikor volt utoljára cserélve... - Hát, mióta nálam van, még nem volt...- hangzott a válasz, emlékeim szerint ez legalább 5-6 év....

Ha jól emlékszem azt mondta, hogy kétszer kellett utánatölteni, nem is tudom mit nevezett meg indoknak, talán mert (szokatlanul) hangos lett a motor.... :D

Szóval, ilyen baromságokat könnyen el lehet hitetni, mikor sokan még az olajcsere évenkénti esedékességével sincsenek tisztában....

Ennél már csak az a sztori jobb amikor az amerikai nő Budapesten leszállt a repülőről és ment a bérelt Citroénjéért. Majd 1-es sebességben lement Pécsre...

Link to comment
Megosztás:

10000km alatt kb. 2-3dl fogyott,ezért is mernék(és fogok is) váltani 5W-re

ma megejtettem a cserét,Mobil 3000 5W-40 került bele,a szűrő Mann Filter

Az olajszűrő alatt a teknő felett van egy furat amiben van egy gumidugó,ez mire szolgál? :huh:

Amúgy a kinti szervízkönyvében(Ausztria)megtaláltam az 1.olajcsere bejegyzést:

http://kep.psharing.com/782062.jpg

Elgondolkodtató,hogy a 8 szelepesbe már ekkor ilyen olajat tettek a sógorék,míg nálunk még ma is a 10W-40 a gyakori a sokkal korszerűbb 16 szelepes motorokba(márkaszervízben) :huh:

Link to comment
Megosztás:

ma megejtettem a cserét,Mobil 3000 5W-40 került bele,a szűrő Mann Filter

Az olajszűrő alatt a teknő felett van egy furat amiben van egy gumidugó,ez mire szolgál? :huh:

Amúgy a kinti szervízkönyvében(Ausztria)megtaláltam az 1.olajcsere bejegyzést:

http://kep.psharing.com/782062.jpg

Elgondolkodtató,hogy a 8 szelepesbe már ekkor ilyen olajat tettek a sógorék,míg nálunk még ma is a 10W-40 a gyakori a sokkal korszerűbb 16 szelepes motorokba(márkaszervízben) :huh:

hmm...nekem csak egy lyuk van ott gumidugó nincs.

Link to comment
Megosztás:

ma megejtettem a cserét,Mobil 3000 5W-40 került bele,a szűrő Mann Filter

Az olajszűrő alatt a teknő felett van egy furat amiben van egy gumidugó,ez mire szolgál? :huh:

Amúgy a kinti szervízkönyvében(Ausztria)megtaláltam az 1.olajcsere bejegyzést:

http://kep.psharing.com/782062.jpg

Elgondolkodtató,hogy a 8 szelepesbe már ekkor ilyen olajat tettek a sógorék,míg nálunk még ma is a 10W-40 a gyakori a sokkal korszerűbb 16 szelepes motorokba(márkaszervízben) :huh:

Nem tudom mi lehet az a gumidugó, én nem is figyeltem még meg, majd legközelebb.

Igen, a sógorék mindíg is fejlettebbek voltak mint mi. Hazánk átlagos magyarjainak viszont lehet túl drága lett volna akkor az 5W-30, de sokunknak még ma is az. Egyébként egy új autónál mindíg a gyártó által javasolt leghígabb olajat célszerű beletölteni ha a maximális élettartamot ki akarjuk hozni a motorból. Ha új lenne az F Astrám akkor én is ilyet töltenék bele mivel ez a leghígabb olaj ami még használható ezekben a motorokban. Ma már azonban a több 100 ezret futott motoromba nem merném bele tölteni mert valószínűleg megenné. Ha viszont valaki csak rövid (10 km-nél rövidebb) távokon városban használja ahol soha nem melegszik fel normálisan, oda ma is ez az olaj lehet a legjobb megoldás.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Hali! Egy dieseles olaj guru válasza érdelne. Milyen olajat tegyek 1.7td isuzus vectrába? 228000 km. van benne és a két olaj csere között nem kell utána tölteni.

Sztem valami nevesebb 10W40-et, esetleg némelyik gyártónak van külön dieselhez való olaja ezzel a viszkozitással, az még jobb.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Hali! Egy dieseles olaj guru válasza érdelne. Milyen olajat tegyek 1.7td isuzus vectrába? 228000 km. van benne és a két olaj csere között nem kell utána tölteni.

5W40 vagy 10W40, valami nevesebb gyártó olaja, amit jó áron meg tudsz szerezni.

NEm kell utánna tölteni, az mit takar? Lemegy a max-ról a min szintig, vagy nem is megy le?

Mennyi km-enként cseréled az olajat?

Link to comment
Megosztás:

NEm kell utánna tölteni, az mit takar? Lemegy a max-ról a min szintig, vagy nem is megy le?

Mennyi km-enként cseréled az olajat?

Nem kell utánna tölteni :icon1: 9-10 ezrenként cserélem attol függ, hogy engedi a buxám de 10 fölé sose megyek.

Azért tettem fel a kérdést mert utoljára mikor bele tettem a félszintetikus 10w40-est mintha más lenne a motor hangja.

Nekem nem tetszik sajna.Észreveszem minden kis rezdülését. Lassan megint esedékes lesz igy gondoltam rá kérdezek valakinek a tapasztalatára is.

Link to comment
Megosztás:

NEm kell utánna tölteni, az mit takar? Lemegy a max-ról a min szintig, vagy nem is megy le?

Mennyi km-enként cseréled az olajat?

Nem kell utánna tölteni :icon1: 9-10 ezrenként cserélem attol függ, hogy engedi a buxám de 10 fölé sose megyek.

Azért tettem fel a kérdést mert utoljára mikor bele tettem a félszintetikus 10w40-est mintha más lenne a motor hangja.

Nekem nem tetszik sajna.Észreveszem minden kis rezdülését. Lassan megint esedékes lesz igy gondoltam rá kérdezek valakinek a tapasztalatára is.

És milyen gyártótól volt az a félszintetikus?

Link to comment
Megosztás:

NEm kell utánna tölteni, az mit takar? Lemegy a max-ról a min szintig, vagy nem is megy le?

Mennyi km-enként cseréled az olajat?

Nem kell utánna tölteni :icon1: 9-10 ezrenként cserélem attol függ, hogy engedi a buxám de 10 fölé sose megyek.

Azért tettem fel a kérdést mert utoljára mikor bele tettem a félszintetikus 10w40-est mintha más lenne a motor hangja.

Nekem nem tetszik sajna.Észreveszem minden kis rezdülését. Lassan megint esedékes lesz igy gondoltam rá kérdezek valakinek a tapasztalatára is.

Akkor tegyél bele 5W40-es full szintetikusat.

Nem kell utántölteni akkor sem, ha maxról lemegy min szintig.

Akkor sem kell utántölteni, ha a teljes csereperiódus alatt nem csökken semmit a szint.

Előbbi esetben elfogy 1 liter olaj. Utóbbi esetben nem fogy semmi. Nagyon nem mindegy, csak ezért kérdeztem.

Link to comment
Megosztás:

Akkor tegyél bele 5W40-es full szintetikusat.

Nem kell utántölteni akkor sem, ha maxról lemegy min szintig.

Akkor sem kell utántölteni, ha a teljes csereperiódus alatt nem csökken semmit a szint.

Előbbi esetben elfogy 1 liter olaj. Utóbbi esetben nem fogy semmi. Nagyon nem mindegy, csak ezért kérdeztem.

Nem csökken a szint a két csereperiudus alatt. Abszolutt nem füstöl kéken.

Az 5w-40 nem hig az isuzunak?

Link to comment
Megosztás:

Nem csökken a szint a két csereperiudus alatt. Abszolutt nem füstöl kéken.

Az 5w-40 nem hig az isuzunak?

1 liter / 5000 km olajfogyasztás még nem látszik a kipuffogó gázokon.

Nem akarok belemenni újra ebbe a témába, mi híg meg mi nem híg. Nyugodtan használd, jó lesz neki.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nem csökken a szint a két csereperiudus alatt. Abszolutt nem füstöl kéken.

Az 5w-40 nem hig az isuzunak?

Szerintem nem híg neki. Hidegben hamarabb felkapja, de melegen ugyanolyan viszkozitású lesz, mint a 10W40-es.

A szintetikus szerintem jobb minőségű, illetve keményebb igénybevételnél is hozza a teljesítményét.

De mindenkinek saját döntése milyet tölt bele.

Én ELF 10W40-est öntök bele. Teljesen meg vagyok vele elégedve. A 10W40-es GM 6000km után olyan fekete lett, mint a szurok. Olyan égett szaga is lett. Az ELF nem csinált ilyet még.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.