Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Astra G tulajdonosok beszélgetnek erről-arról


uhuhu

Recommended Posts

Úgy néz ki mégis haldoklik a generátorom. Berángat az alapjárati fogyasztó terheléskor. Ma voltam megnézetni az autót és a töltés max 13,8 V (utángyártott generátor). Generátor szíj nélkül nincs hiba--> generátor terheli le.

Állítólag az autómba nem is 100A-es, hanem 120A-es Bosch való! 2004/12 havi Z14XE, klímás, elektromos ablak, ABS. Felhívtam Csergőt, és ott azt mondták alvázszám alapján, hogy elvben 100A-es Bosch-sal jött ki, de a program 120A-es típust ajánl.

Valaki meg tudná mondani, hogy 100 v 120-as kell? 120-asból ezt a gyári bosch számot kaptam: 0124 425 009

Mik is neked a hibajelenségek? Mert ez, hogy "berángat az alapjárati fogyasztó terheléskor", ez elég értelmetlen.

Egyébként 100 vagy 120A, igencsak közömbös tud lenni. Ha a fogyasztók ellátására elég a 100A is, akkor felesleges a 120A-est zavarászni. Na meg véleményem szerint a generátor ritkán tud rángatást okozni, ahhoz valami másnak a hibája kell, mint pl. alapjárat szabályzó vagy EGR szelep.

Link to comment
Megosztás:

Mik is neked a hibajelenségek? Mert ez, hogy "berángat az alapjárati fogyasztó terheléskor", ez elég értelmetlen.

Egyébként 100 vagy 120A, igencsak közömbös tud lenni. Ha a fogyasztók ellátására elég a 100A is, akkor felesleges a 120A-est zavarászni. Na meg véleményem szerint a generátor ritkán tud rángatást okozni, ahhoz valami másnak a hibája kell, mint pl. alapjárat szabályzó vagy EGR szelep.

Fogyasztó terhelésre ezt produkálja, most már a töltés sem okés (pár hete még min 13,9 max 14,3V), most meg max 13,8V, min 13,1V, de volt 12,7V is... Mindezt 100 km autózás után produkálta. Wessz nézte meg a kocsit.

Update, ma reggel kiváncsiságból beindítottam, és mindent rákapcsolva hideg motornál 14,3V a töltés, úgy tűnik kinyírja a meleg.

Link to comment
Megosztás:

Egyébként 100 vagy 120A, igencsak közömbös tud lenni. Ha a fogyasztók ellátására elég a 100A is, akkor felesleges a 120A-est zavarászni. Na meg véleményem szerint a generátor ritkán tud rángatást okozni, ahhoz valami másnak a hibája kell, mint pl. alapjárat szabályzó vagy EGR szelep.

Ma méregettem értékeket hideg motornál, majd 70 km autózás után. Egy lakatfógót és egy digit műszert használtam.

Hideg motor

-------------------

Alapjárat: 19A; 14,47V

Tompított: 29A; 14,44V

El ablak fel: 36A; 14,22V

El ablak amikor maxra felér: 61A

Tompított+Venti 2-es fokozat: 36A; 14,28V

Tompított+Venti 4-es fokozat: 52A; 14,22V

Tompított+Venti 4-es fokozat hirtelen kapcsolva: 71A

Klíma: 36A; 14,23V

Klíma+venti2: 39A; 14,21V

Klíma+venti4: 68A; 14,06V

Fűtőszál: 44A, 14,15V

Üzemmeleg motor

-----------------------

Alapjárat: 17A; 13,83V

Tompított: 26A; 13,81V

El ablak fel: 34A; 13,75V

El ablak amikor maxra felér: 56A

Tompított+Venti 2-es fokozat: 33A; 13,73V

Tompított+Venti 4-es fokozat: 48A; 13,67V

Klíma: 47A; 13,67V

Klíma+venti2: 50A; 13,64V

Klíma+venti4: 64A; 13,55V

Fűtőszál: 41A, 13,77V

Motor hűtő+tompított: 41A; 13,82V

Motor hűtő+tompított kapcsoláskor: 71A

Klíma+Venti4+fűtőszál: 85A

Tehát gyakori a 70A feletti érték, kapcsoláskor és folyamatosan terhelve pl klíma. Elég ebben az esetben a 100A-es generátor? Mennyire mozogna határon, nem ismerem a generátorok hatásfokát.

Link to comment
Megosztás:

Ma méregettem értékeket hideg motornál, majd 70 km autózás után. Egy lakatfógót és egy digit műszert használtam.

Hideg motor

-------------------

Alapjárat: 19A; 14,47V

Tompított: 29A; 14,44V

El ablak fel: 36A; 14,22V

El ablak amikor maxra felér: 61A

Tompított+Venti 2-es fokozat: 36A; 14,28V

Tompított+Venti 4-es fokozat: 52A; 14,22V

Tompított+Venti 4-es fokozat hirtelen kapcsolva: 71A

Klíma: 36A; 14,23V

Klíma+venti2: 39A; 14,21V

Klíma+venti4: 68A; 14,06V

Fűtőszál: 44A, 14,15V

Üzemmeleg motor

-----------------------

Alapjárat: 17A; 13,83V

Tompított: 26A; 13,81V

El ablak fel: 34A; 13,75V

El ablak amikor maxra felér: 56A

Tompított+Venti 2-es fokozat: 33A; 13,73V

Tompított+Venti 4-es fokozat: 48A; 13,67V

Klíma: 47A; 13,67V

Klíma+venti2: 50A; 13,64V

Klíma+venti4: 64A; 13,55V

Fűtőszál: 41A, 13,77V

Motor hűtő+tompított: 41A; 13,82V

Motor hűtő+tompított kapcsoláskor: 71A

Klíma+Venti4+fűtőszál: 85A

Tehát gyakori a 70A feletti érték, kapcsoláskor és folyamatosan terhelve pl klíma. Elég ebben az esetben a 100A-es generátor? Mennyire mozogna határon, nem ismerem a generátorok hatásfokát.

A generátornak az állandó üzemű fogyasztást kell lefednie, arra sosem tervezünk, hogy a bekapcsoláskori tranzienseket is lefedje, vagy a csak rövid ideig tartókat, mert ellenkező esetben két-háromszoros teljesítményű generátort cipelnénk az idő 99 százalékában feleslegesen. Tehát pl. az ablak felhúzás nem mérvadó, jó esetben úgyis néhány másodperc alatt fel/lemegy, és főleg nem taposod a gombjait folyamatosan. Ha mégis, akkor a generátor nem elég nagy teljesítőképessége lesz a legkisebb bajod, hiszen valószínűleg jóval előbb le fog égni az ablakmozgató motor. Ugyanígy a motort hűtő ventilátorra sem érdemes száz százalékban tervezni, hiszen talán nem tervezel órákig mondjuk bekapcsolt mindennel álldogálni, és még akkor sem megy az a ventilátor folyamatosan. Na meg hülyeségre sem szokás, mint pl. klíma+fűtőszál együtt. Tehát csak azokat a méréseket vedd figyelembe, ami nem átmeneti jellegű, és nem hülyeség. Mondjuk klíma+venti2+tompított+távolsági már egy reális kombináció hosszabb távon is, természetesen a motor saját fogyasztásán felül. De a távolsági a klímával együtt is viszonylag ritka, hiszen éjszaka kell hozzá, akkor meg nem annyira klímázunk. Most én nem számolok utána, ha gondolod, számold ki, hogy mekkora áramerősség jön ki a te mért értékeid alapján erre az esetre.
Hideg-meleg motor nemnagyon kellene, hogy számítson ezen méréseknél. Hogy miért csökken ennyit a feszültség meleg motornál a hideghez képest, az megérne egy vizsgálatot.
100A-es generátor az 6000-es generátortengelyfordulatnál tudja a 100A-t. Ez áttételtől függően kb. 2000-2500-as főtengelyfordulatnál van. Valójában valamivel többet is tudnak, hiszen a gyártási szórásba be kell férnie mindegyiknek, és ezért kicsit túl vannak méretezve. Ide feltöltöttem régebben egy katalógusból tipikus generátor görbéket: http://potyo.net/generator_gorbe.png Tehát mint látod, már alapjáratnál is a generátor kb. kétharmadát le tudja adni a névleges áramerősségének.
Link to comment
Megosztás:

Fogyasztó terhelésre ezt produkálja, most már a töltés sem okés (pár hete még min 13,9 max 14,3V), most meg max 13,8V, min 13,1V, de volt 12,7V is... Mindezt 100 km autózás után produkálta. Wessz nézte meg a kocsit.

Update, ma reggel kiváncsiságból beindítottam, és mindent rákapcsolva hideg motornál 14,3V a töltés, úgy tűnik kinyírja a meleg.

nekem is csinálta ezt, de csak mikor bekapcsoltam a klímát. klíma kompresszorra gyanakodtam és elvittem egy klímáshoz. ő átnézte és megállapította, hogy a kompresszornak semmi baja, viszont a klíma ventilátornak csak a legnagyobb fokozata működik valamiért. kivett valamit a ventilátorból és azt mondta, hogy az előtét ellenállással van a probléma és megpróbálja megjavítani. elment 15 percre majd amikor visszajött azt mondta kész. visszaépítette és azóta tökéletesen működik. annak a ventilátornak 3 fokozata van elméletileg, most legalábbis már megvan.

Link to comment
Megosztás:

Furcsa dologra lettem figyelmes. Klímázás közben ha fújatom a levegőt, teljesen mindegy melyik fokozaton, akkor azt veszem észre, hogy olyan 30 másodpercenként kb. 1 fél másodpercre megtorpan a levegő "áramlása". Olyan mintha ütemesen fújná. Nyomja, 1 fél pillanatra gyengébb lesz, aztán ugyanúgy megy tovább. Majdnem észrevehetetlen, de ha oda teszem a kezem, akkor érzem. Valaki találkozott már ilyennel?

Nem tudom lehet-e összefüggés, de amikor 33 fok felett van kinti hőmérséklet, akkor a klímám 3000-es fordulattól iszonyatosan visít 1-2-ben.

Link to comment
Megosztás:

Furcsa dologra lettem figyelmes. Klímázás közben ha fújatom a levegőt, teljesen mindegy melyik fokozaton, akkor azt veszem észre, hogy olyan 30 másodpercenként kb. 1 fél másodpercre megtorpan a levegő "áramlása". Olyan mintha ütemesen fújná. Nyomja, 1 fél pillanatra gyengébb lesz, aztán ugyanúgy megy tovább. Majdnem észrevehetetlen, de ha oda teszem a kezem, akkor érzem. Valaki találkozott már ilyennel?

Nem tudom lehet-e összefüggés, de amikor 33 fok felett van kinti hőmérséklet, akkor a klímám 3000-es fordulattól iszonyatosan visít 1-2-ben.

Próbálgattam, igazából nem csak klímázás közben, hanem bármikor ha fújatom a levegőt, akkor ilyen "ütemesen" fúj.

Link to comment
Megosztás:

100A-es generátor az 6000-es generátortengelyfordulatnál tudja a 100A-t. Ez áttételtől függően kb. 2000-2500-as főtengelyfordulatnál van. Valójában valamivel többet is tudnak, hiszen a gyártási szórásba be kell férnie mindegyiknek, és ezért kicsit túl vannak méretezve. Ide feltöltöttem régebben egy katalógusból tipikus generátor görbéket: http://potyo.net/generator_gorbe.png Tehát mint látod, már alapjáratnál is a generátor kb. kétharmadát le tudja adni a névleges áramerősségének.

Köszi. Amikor lekerül a generátor szíj, és úgy terhelem meg hirtelen pl 4-es venti, akkor nem esik a motor fordulat. Az nem lehet, hogy valami laza a generátor szíj környékén (vagy esetleg szorul). Lehet ezen feszességet állítani?

Link to comment
Megosztás:

Köszi. Amikor lekerül a generátor szíj, és úgy terhelem meg hirtelen pl 4-es venti, akkor nem esik a motor fordulat. Az nem lehet, hogy valami laza a generátor szíj környékén (vagy esetleg szorul). Lehet ezen feszességet állítani?

Lehet, van feszítőgörgője. Onnan tudom, hogy az enyémet már cserélni kell, mert már hangja van és üt.

Link to comment
Megosztás:

Köszi. Amikor lekerül a generátor szíj, és úgy terhelem meg hirtelen pl 4-es venti, akkor nem esik a motor fordulat. Az nem lehet, hogy valami laza a generátor szíj környékén (vagy esetleg szorul). Lehet ezen feszességet állítani?

Épp ezaz, hogy ha a generátor nem jár, akkor a hirtelen bekapcsolt terhelés miatt a főtengelyen nem jelenik meg plusz terhelés, hiszen minden terhelést az akku lát el. Ha megy a generátor, akkor a hirtelen terhelést az megpróbálja ellátni, ezt csak úgy tudja, ha növeli a főtengelyről felvett teljesítményt, ami miatt ha az alapjáratszabályzás nem reagál időben, akkor bizony lerántja a fordulatot. Alapesetben a motorvezérlő gyorsan rászabályoz, ezért akár észre sem venni a jelenséget (maximum az injektorok nyitási idejét figyelve lesz látható), de ha valamiért nem tud elég gyorsan szabályozni, akkor nagyon meg tudja fogni a motort. Próbáld meg, hogy kapcsold be a tompítottat, távolságit, fűtőszálat, stb., és akkor kapcsold be hirtelen a ventilátort négyes fokozatra. Ekkor elvileg kevesebbet esik a fordulat, mert már előtte nagyobb "gázzal" járt a motor, ezért relatív kisebb a terhelésváltozás.

Link to comment
Megosztás:

Próbáld meg, hogy kapcsold be a tompítottat, távolságit, fűtőszálat, stb., és akkor kapcsold be hirtelen a ventilátort négyes fokozatra. Ekkor elvileg kevesebbet esik a fordulat, mert már előtte nagyobb "gázzal" járt a motor, ezért relatív kisebb a terhelésváltozás.

Tompított+távolsági+fűtőszál 750-es alapjárati fordulatról 4-es venti hatására 230 körülit esik a fordulat. Csak tompított+klíma 875-ös alapjáratról kb 110-et esik a fordulat. Tehát a magasabb alapjáratnál kisebbet esik.

Link to comment
Megosztás:

Ha vasárnap is ott leszel, akkor simán, mert szombaton lehet hengerfejtömítést meg fékeket kéne cserélni egy Calibrán. :( De még akár szombat este is jó lehet, amíg ilyen 31°C-os a Balaton, úgyis le akartam menni egy éjszakai fürdőzésre/sörözésre. ;)

akkor hívlak szombaton ;)

Link to comment
Megosztás:

Jó hozzá.

Nekem anno a nepper a pótkereket akarta kilopni, pedig még csak nem is alufelnin volt hanem egyszerű lemezfelnin. (eszembe sem jutott megnézni, valahogy olyan evidens volt hogy az az autó tartozéka)

Köszi. Ilyen világot élünk. Ha a kormány nem lenne nélkülözhetetlen, akkor az sem lenne benne.....gondolom.

Link to comment
Megosztás:

Az lenne a kérdésem, hogy autópályán mi az a sebességhatár, amitől jön a csekk ma 2013-ban? Én 150-re emlékszem, jó lenne, ha valaki megerősítené/cáfolná. A másik kérdés, hogy van a mérőműszernek is tűréshatára (1-2 km/h), illetve az autó kilométer órája is csal valamennyit.

Egyszerűsítsük le a kérdést, tegyük fel, hogy 150-et mutatott az autóban a technika, tegyük fel, hogy látták is kamerával. Mire számítson az ilyen galád illető, számítson-e egyáltalán valamire?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.