Jump to content
hemi

Általános műszaki problémák!

Recommended Posts

On 2019. 02. 16. at 18:39, goofy1984 írta:

Hello!

Van egy 2003-as Opelem, amiben sajnos már másodszorra jött elő a csappantyús probléma (akkor eltört, most még csak megrepedt). Korábbi hozzászólásokban találtam egy linket, ahol a problémára található megoldás, de sajnos az oldal már nem elérhető ( https://sites.google.com/site/opelrepair/szelloztetes). Valakinek megvannak ezek a leírások, vagy valami új megoldás a problémára?

Előre is köszi!

Nos - a megoldást magát - lehet, hogy valójában én találtam ki (és otthon mindenféle elektromos paraméterében én mértem be) - így aztán nálam évek óta (illetve - a törött zsalu cseréje óta - kb. 3 vagy 4 éve) egészen jól működik.

A lényeg ... ki kell szerelni a ventilátor oldalára szerelt kisméretű zsalu-vezérlő elektromos szervomotort, majd azt önmagában simán szétszedni. Benne az egyik árambevezető fémfóliát át kell vágni, majd a helyén áthidalni egy 330 ohm/0,5W- os ellenállással.
Aztán persze utána újra összerakni - s ennyi!

Módosítva : L.Fazakas

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Sziasztok! Mostanában 3ból kétszer nem gyullad ki az olaj nyomás lámpa a műszerfalon mikor ráadom a gyújtást. Van mikor motor indításnál felvillan egy pillanatra. Van mikor szépen világít gyújtás ráadáskor. Olaj van benne. Van hogy beülök, gyújtás, indítás, megyek vele, leállítom, és ezalatt egy pillanatra sem jött be az olaj nyomás lámpa. Úgy érzem gyújtás ráadáskor kéne világítania mindig míg nem jár a motor.

Mi lehet az oka ennek?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
On 2019. 02. 19. at 17:03, L.Fazakas írta:

Hááát - nálam például az Astra G-ben 2 darab huzal-ellenállásos, így ezáltal gyakorlatilag feszültség-ejtéses megoldás van. 
Hogy a XXI. század modern elektronikáját miért nem alkalmazzák (valójában az ellenállásos feszültség-ejtés - az manapság teljes kőkorszak), mert helyette valami tirisztoros, avagy netán MOS-FET tranzisztoros elektronikai kapcsolás - az inkább ide illett volna. Ez a jelenlegi annyira egyszerű és valójában "eccerűen trabantos" módszer, ami jelenleg van - az tragikus.

Egy ventilátor szabályozásának a legegyszerűbb módja az előtét ellenállás. Elektromotor indulási árama 7-10 szeres, amit egy szabályozó elektronikában túl is kell méretezni. Esetleges hiba- megszorulás esetén a vezérlést jóval költségesebb cserélni, mint 1 ellenállást...

On 2019. 02. 19. at 17:29, L.Fazakas írta:

Nos - a megoldást magát - lehet, hogy valójában én találtam ki (és otthon mindenféle elektromos paraméterében én mértem be) - így aztán nálam évek óta (illetve - a törött zsalu cseréje óta - kb. 3 vagy 4 éve) egészen jól működik.

A lényeg ... ki kell szerelni a ventilátor oldalára szerelt kisméretű zsalu-vezérlő elektromos szervomotort, majd azt önmagában simán szétszedni. Benne az egyik árambevezető fémfóliát át kell vágni, majd a helyén áthidalni egy 330 ohm/0,5W- os ellenállással.
Aztán persze utána újra összerakni - s ennyi!

Csak elméleti oldalról: 12V, 330 Ohm =0,036A. Vagyis maximum 36mA hajtja a motort, amíg elér valamelyik végállásba. Innentől, mivel nem tud forogni, a maximum áram fog folyni. Az ellenállás pedig korlátozza az áramot. Milyen egyszerű, és olcsó! Előző hozzászólásodban pedig pont ezt kifogásolod. 

Ennél jobb megoldás a végálláskapcsoló, vagy időzítés, ami csak 2-3 sec ideig ad feszültséget a motorra. (végálláskapcsoló 2011. időzítő 2012.) Nincs több kommutátor beégés...

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
3 órája, nyolc8 írta:

Sziasztok! Mostanában 3ból kétszer nem gyullad ki az olaj nyomás lámpa a műszerfalon mikor ráadom a gyújtást. Van mikor motor indításnál felvillan egy pillanatra. Van mikor szépen világít gyújtás ráadáskor. Olaj van benne. Van hogy beülök, gyújtás, indítás, megyek vele, leállítom, és ezalatt egy pillanatra sem jött be az olaj nyomás lámpa. Úgy érzem gyújtás ráadáskor kéne világítania mindig míg nem jár a motor.

Mi lehet az oka ennek?

Lehet olajnyomás gomba. Bár ez inkább folyamatosan szokott inkább világítani. 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
12 órája, DarthVödör írta:

Ennél jobb megoldás a végálláskapcsoló, vagy időzítés, ami csak 2-3 sec ideig ad feszültséget a motorra. (végálláskapcsoló 2011. időzítő 2012.) Nincs több kommutátor beégés...

Való igaz, kisérleteztem vele. Érdekes módon elég nehéz beszabályozni, de végeredményében működik!
Hogy azok az "okos" németek erre miért nem jöttek rá?
Persze - a legtöbb autóban található villanymotor általában nem golyóscsapágyas, hanem simán siklócsapágyas. Hogy miért is?
Mert olcsóbb???
Nekem (tudom, én vagyok a hülye, hogy ismét a volt Skodámmal jövök), de abban bizony egy idő után elég rendesen elkezdett ám nyekeregni s visítozni a fűtőventi motorja. Kiszedtem az egész fűtőtestet, s kivettem belőle a motort. Aztán "kiműtöttem" a motor házából a siklócsapágy-perselyeket, s valami NDK-s turmixgép porvédős golyóscsapágyait építettem be a helyére
(az ment bele, egyezett meg magával a csapágyhellyel, és persze a motor tengelyével). Utána szinte hangtalanul repesztett - míg megvolt az a Skodám ... (ám ennek már kb. 25-30 éve)

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
12 órája, DarthVödör írta:

Előző hozzászólásodban pedig pont ezt kifogásolod.

Melyik előzőben? Amikor a zsalu szabályozására pl. áramkorlátozót javasolnak, az mitől lenne kifogásolandó?

abevm1559cd65nzvtgw86571smkumc.jpg

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Sziasztok,

Nekem Behr rendszerem van . Ez a zsalu téma azt a fűtésrendszert is érinti? Lekopogom eddig nincs vele bajom. Bár a fűtő motor picit nyöszörög 1-2 fokozatban. Mint ha a lapát bele verne a házban érintőlegesen.   Csapágyat lehet cserélni benne.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
3 órája, gyurigyerek írta:

Sziasztok,

Nekem Behr rendszerem van . Ez a zsalu téma azt a fűtésrendszert is érinti? Lekopogom eddig nincs vele bajom. Bár a fűtő motor picit nyöszörög 1-2 fokozatban. Mint ha a lapát bele verne a házban érintőlegesen.   Csapágyat lehet cserélni benne.

Nem, a Behr teljesen más kialakítású, félgömb alakú zsaluval, ott nem szokott a tengely eltörni. Annál maximum a zsalu mozgató rudazata szokott leugorni a motorrlól, olyankor nem vált külső/belső keringetés között (holott a motor hallhatóan megy), de a kesztyűtartót kiszedve könnyedén visszapattintható és újra olyan mint újkorában.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
Just now, tgabika76 írta:

Nem, a Behr teljesen más kialakítású, félgömb alakú zsaluval, ott nem szokott a tengely eltörni. Annál maximum a zsalu mozgató rudazata szokott leugorni a motorrlól, olyankor nem vált külső/belső keringetés között (holott a motor hallhatóan megy), de a kesztyűtartót kiszedve könnyedén visszapattintható és újra olyan mint újkorában.

Na ennek igazán örülök. És a motor tengelyének lógását lehet orvosolni, hogy ne "ciripeljen" kis fordulaton a lapát a házhoz való érintkezés miatt?

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
14 órája, gyurigyerek írta:

Na ennek igazán örülök. És a motor tengelyének lógását lehet orvosolni, hogy ne "ciripeljen" kis fordulaton a lapát a házhoz való érintkezés miatt?

Általában belehullott levelek miatt ciripel. Egy kiadós takarítás megoldja a gondod.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
4 órája, DarthVödör írta:

Általában belehullott levelek miatt ciripel. Egy kiadós takarítás megoldja a gondod.

Úgy is cserélem a pollenszűrőt majd megnézem. Köszi.

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:
11 órája, DarthVödör írta:

6 órája, gyurigyerek írta:

Úgy is cserélem a pollenszűrőt majd megnézem. Köszi.

Vagy beköltözött rágcsáló miatt. :-)3076489-20190222-PU77vY.jpg

3076490-20190222-rmKfFh.jpg

Ezt egy hétvége alatt csinálta valami 2 kutya mellett. 

Hozzászólás megosztása

Hozzászólás linkje
Megosztás:

Szeretnél hozzászólni? Hozz létre egy fiókot, vagy jelentkezz be.

Regisztrált felhasználónak kell lenned ahhoz, hogy hozzászólást írhass.

Fiók létrehozása

Regisztrálj egy új fiókot a közösségünkben. Nem nehéz!

Regisztráció

Bejelentkezés

Már felhasználók vagy? Jelentkezz be!

Bejelentkezés

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.