Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, quad405 írta:

És a te eseteidben mi volt a lehetséges ok? Rossz csatlakozó, nedvesség? Mi volt a megoldás? Egy egyszszerű kontak-spray elég volt?

Tényleg érdekes amit írtál a többszörös kontekthibáról. De nem egyedi az én esetem, itt is volt régebben többeknek ugyan ez a hiba és más fórumokon is rendszeresen téma.

Szervizben csinálták és sajnos nem voltam jelen, így csak elmondás alapján tudom. Állítólag van egy csatlakozás, ahol a kontektusok szeretnek eloxidálódni és emiatt megnő az ellenállás. Azt hiszem talán egy 6 vagy 7 eres kábel jön a gázpedáltól és mind ott csatlakozik át. Tehát esélyes hogy mind el tud oxidálódni. Na itt valamit állítólag átforrasztottak (hogy ez azt jelenti, hogy kiktatták a csatlakozót, vagy új csatlakozót raktakbe, csak csak a kontaktusokat megtisztítva ónnal bevonták, már nem emlékszem, évekkel ezelőtt volt) és azóta (kb 3 év/80.000km) sosem volt vele többet gond. Előtte volt hogy 100m-t nem tudtam megtenni az autóval. Mondjuk egy előzés közben nem nagy öröm, mikor hirtelen eltűnik a motorerő és vissza kell sorolni.

Egyébként nem tartom kizártnak, hogy az előző tulja pont emiatt a hiba miatt akart megszabadulni az autótól a felszereltségéhez és állapotához képest igen kedvező áron. A hába közvetlenül a vásárlás után egy-két héttel jelentkezett először. Először a helyi Opel szervizben voltam a problémával, ahol elég tanácstalanok voltak, rögtön gázpedált és/vagy komplett ECU cserét javasoltak. Végül később találtam egy olyan szervizt, ahol már ismerték a problémát és egyből tudták hogy lehet javítani.

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, quad405 írta:

Röviden: nagy valószinüséggel teljesen nem fog bekrepálni mivel dupla senzor van benne. Van egy fő- és egy kontroll/referencia szenzor. Ha a 2 szenzot közül valamelyik meghibásodik akkor a motor átáll "vészüzemmódra" és gázpedál megmaradt "jó" szenzorának jelei fogják vezérelni azt. A szenzorok kábelei és kontaktusai sem közösek, így érintkezési vagy kábelhiba sem csorbítja a redundanciát. Ha nem ECN hiba, vagy valami nem vágott/vág el egyszerre több vezetéket, akkor nem tartom valószinünek a teljes bekrepálást. Fura amit Cserenkov ír, hogy " kontaktos lett az UEC alatt a gázpedál vezetékének a csatlakozása". Ez egyszerre több kontakthibát feltételez, bár én már semmin nem csodálkozom.

Ha járatos vagy az elektronikában és értesz angolul ez a doksi sokat segíthet:

http://share.qclt.com/%E4%B8%B0%E7%94%B0Toyota%20RAV4%20Repair%20Manual/2AZ-FE%20Engine%20Control%20System/SFI%20System/0050053.pdf

Köszönöm, hasznos a doksi!

Eszközök hiányában nem tudom kimérni az értékeket, de nagy a sejtésem, hogy nem úszom meg a gázpedál cserét.

Azt viszont nem tudom, hogy a hibajelzés miért nem állandó, hiszen a hibakód kiolvasásával az "elvileg" nem törlődik. ...vagy igen? Mikor nincs hibajelzés akkor is megnézem a hibatárolót (fék+gáz+gyújtás) és szerepel a ECN 212052 hibakód. (megpróbálok egy képet beilleszteni url-ről)

https://drive.google.com/file/d/0B8svEVp3S1PzQTNiWFJXbkt3cE0/view?usp=sharing

view?usp=sharing

view?usp=sharing

Módosítva : Athesya
Link to comment
Megosztás:

3 perce, Athesya írta:

Köszönöm, hasznos a doksi!

Eszközök hiányában nem tudom kimérni az értékeket, de nagy a sejtésem, hogy nem úszom meg a gázpedál cserét.

Azt viszont nem tudom, hogy a hibajelzés miért nem állandó, hiszen a hibakód kiolvasásával az "elvileg" nem törlődik. ...vagy igen? Mikor nincs hibajelzés akkor is megnézem a hibatárolót (fék+gáz+gyújtás) és szerepel a ECN 212052 hibakód. (megpróbálok egy képet beilleszteni url-ről)

https://drive.google.com/file/d/0B8svEVp3S1PzQTNiWFJXbkt3cE0/view?usp=sharing

view?usp=sharing

view?usp=sharing

Csak akkor jelzi, ha jelen van a hiba. Ha épp nincs jelen, akkor nem jelzi, de kiolvasva a tárolóban ott van.

 

Link to comment
Megosztás:

14 minutes ago, Cserenkov said:

Csak akkor jelzi, ha jelen van a hiba. Ha épp nincs jelen, akkor nem jelzi, de kiolvasva a tárolóban ott van.

 

Apropó, nem tudja valaki, hogy lehet egyszerűen törölni a hibatárolót? így elég bizonytalan, hogy mikori egy jelzett hiba és hogy a legutóbbi olvasás óta előfortult-e. :(

Link to comment
Megosztás:

50 minutes ago, Cserenkov said:

Tényleg érdekes amit írtál a többszörös kontekthibáról. De nem egyedi az én esetem, itt is volt régebben többeknek ugyan ez a hiba és más fórumokon is rendszeresen téma.

Szervizben csinálták és sajnos nem voltam jelen, így csak elmondás alapján tudom. Állítólag van egy csatlakozás, ahol a kontektusok szeretnek eloxidálódni és emiatt megnő az ellenállás. Azt hiszem talán egy 6 vagy 7 eres kábel jön a gázpedáltól és mind ott csatlakozik át. Tehát esélyes hogy mind el tud oxidálódni. Na itt valamit állítólag átforrasztottak (hogy ez azt jelenti, hogy kiktatták a csatlakozót, vagy új csatlakozót raktakbe, csak csak a kontaktusokat megtisztítva ónnal bevonták, már nem emlékszem, évekkel ezelőtt volt) és azóta (kb 3 év/80.000km) sosem volt vele többet gond. Előtte volt hogy 100m-t nem tudtam megtenni az autóval. Mondjuk egy előzés közben nem nagy öröm, mikor hirtelen eltűnik a motorerő és vissza kell sorolni.

Egyébként nem tartom kizártnak, hogy az előző tulja pont emiatt a hiba miatt akart megszabadulni az autótól a felszereltségéhez és állapotához képest igen kedvező áron. A hába közvetlenül a vásárlás után egy-két héttel jelentkezett először. Először a helyi Opel szervizben voltam a problémával, ahol elég tanácstalanok voltak, rögtön gázpedált és/vagy komplett ECU cserét javasoltak. Végül később találtam egy olyan szervizt, ahol már ismerték a problémát és egyből tudták hogy lehet javítani.

Sokat segítettél. Köszönöm! Máris nekiállok kinyomozni a közbenső csatlakozó helyét. :) Egyébként melyik ez a csodaszerviz ahol értenek is az autókhoz? :)

Link to comment
Megosztás:

36 perce, quad405 írta:

Sokat segítettél. Köszönöm! Máris nekiállok kinyomozni a közbenső csatlakozó helyét. :) Egyébként melyik ez a csodaszerviz ahol értenek is az autókhoz? :)

A csatlakozó az UEC-be bemenő csatlakozók, amelyek az UEC alatt vannak (már is kinyomztad :) )

Van 2x6 vezeték, amelyek a gázpedál és a motorvezérlő vezetékei, és így a motor és karosszéria kábelkorbácsai az UEC-en keresztül vannak összekötve (6 vezeték a gázpedáltól jön, 6 vezeték meg a motorvezérlőtől, és az UEC-en keresztül vannak összekötve; azaz ez összesen 12 csatlakozási pontot jelent)

Igaz nekem benzines autóm van, de én levágtam a 2x6 vezetéket és párban direktben összeforrasztottam. Ez volt kb. 2 éve, azóta tökéletesen működik.

Link to comment
Megosztás:

2 hours ago, grep said:

A csatlakozó az UEC-be bemenő csatlakozók, amelyek az UEC alatt vannak (már is kinyomztad :) )

Van 2x6 vezeték, amelyek a gázpedál és a motorvezérlő vezetékei, és így a motor és karosszéria kábelkorbácsai az UEC-en keresztül vannak összekötve (6 vezeték a gázpedáltól jön, 6 vezeték meg a motorvezérlőtől, és az UEC-en keresztül vannak összekötve; azaz ez összesen 12 csatlakozási pontot jelent)

Igaz nekem benzines autóm van, de én levágtam a 2x6 vezetéket és párban direktben összeforrasztottam. Ez volt kb. 2 éve, azóta tökéletesen működik.

Köszi! :) Nekem is benzines. 2011-es, A16XER, silány alakatrészekből, lengyelek által sz@rul összeszerelve. :( Amúgy az se normális aki a motortérbe rakta anno az UEC-t.

Kontaktisztító spary-vel nem próbáltad? Egyből összeforrasztottad?

Módosítva : quad405
Link to comment
Megosztás:

3 hours ago, Athesya said:

Köszönöm, hasznos a doksi!

Eszközök hiányában nem tudom kimérni az értékeket, de nagy a sejtésem, hogy nem úszom meg a gázpedál cserét.

Azt viszont nem tudom, hogy a hibajelzés miért nem állandó, hiszen a hibakód kiolvasásával az "elvileg" nem törlődik. ...vagy igen? Mikor nincs hibajelzés akkor is megnézem a hibatárolót (fék+gáz+gyújtás) és szerepel a ECN 212052 hibakód. (megpróbálok egy képet beilleszteni url-ről)

https://drive.google.com/file/d/0B8svEVp3S1PzQTNiWFJXbkt3cE0/view?usp=sharing

view?usp=sharing

view?usp=sharing

Azért még ne temesd a gázpedált. Cserenkov & Grep kollégának hála már okosabbak vagyunk. Szerviz előtt én még megpróbálom az UEC tisztítást.

http://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/index.php?threads/throttle-pedal-fault-anyone-local-to-brighton-to-help.371734/

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, quad405 írta:

Hálás köszönet! Nincs véletlenül A16XER motorhoz is? Sajnos az enyémben az van. :(

Sajnos a rajzok csak 2008-ig vannak, akkor még csak a Z16XER volt, de szerintem a csatlakozás hasonló, vagy ugyanaz. Az A-s motor ha jól tudom csak a környezetvédelmi osztály váltás terméke, egy "emisszió tuningolt" Z-s.

Az én Z17DTJ motorom teljesen egyforma az A17DTJ-vel, A-s akkor lett, amikor megkapta az EURO5 minősítést.

 

Ha kiveszed az UEC-et érdemes az összes csatlakozót befújni, és megnézni a csatlakozó tömítését nem sérült-e.

Kontakt hiba lehet az UEC-en belül is, de azt nem könnyű szétszedni. /Vagy csak én voltam ügyetlen./ Nekem az oldal indexel van gondom, de nem sikerült szétszedni. 

UEC szétszdése:

Ha kiveszed az összes relét + biztit, pár kis csavar fogja össze a műanyagot. A hosszúkás fedelet le lehet pattintani (amin a vonalkód van).

Alatta van egy panel. Ha azt sikerül kivenni, akkor lejön a teljes burkolat, és meg lehet nézni ott nincs-e kontakthiba. A gond a panel kiszedése.

/Egy hosszú soktüskés csatlakozóval van rögzítve, felfelé kéne húzni, de én nem mertem feszegetni/

Módosítva : Sztaricsnaja
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 05. 25. at 14:59, quad405 írta:

Azért még ne temesd a gázpedált. Cserenkov & Grep kollégának hála már okosabbak vagyunk. Szerviz előtt én még megpróbálom az UEC tisztítást.

http://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/index.php?threads/throttle-pedal-fault-anyone-local-to-brighton-to-help.371734/

Mindenképpen az lesz az első, csak időt kellene rá szánnom!

Ha túlvagyok a tisztításon, beszámolok az eredményről.

Link to comment
Megosztás:

On ‎2016‎.‎05‎.‎25‎. at 14:50, quad405 írta:

Köszi! :) Nekem is benzines. 2011-es, A16XER, silány alakatrészekből, lengyelek által sz@rul összeszerelve. :( Amúgy az se normális aki a motortérbe rakta anno az UEC-t.

Kontaktisztító spary-vel nem próbáltad? Egyből összeforrasztottad?

Nekem  Z16XEP van, de a csatlakozónak tök mindegy milyen motor.

Én egyből forrasztottam. Ennél egyik csatlakozó sem jobb kontakt szempontból. Kábelkorbácsot nem tervezek cserélni, így ezzel az fog szívni, aki majd szétbontja az autót a roncstelepen, ha majd odajut. ;)

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 05. 25. at 14:50, quad405 írta:

Amúgy az se normális aki a motortérbe rakta anno az UEC-t.

Az sem, aki az 1.7dth-n az autó bal elejére, közvetlenül a lökhárító mögé tervezte az ECU-t. Gyakorlatilag a kocsi legsérülékenyebb pontja. Nem értem, aki ezt odatervezte mért ezt találta a legoptimálisabb helynek. Ezt már csak azzal lehetett volna überelni, ha a jobb szellőzés érdekésben kiteszik a lökhárító elé. :D

Módosítva : Cserenkov
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 5/26/2016 at 8:33 AM, Sztaricsnaja said:

UEC szétszdése:

Ha kiveszed az összes relét + biztit, pár kis csavar fogja össze a műanyagot. A hosszúkás fedelet le lehet pattintani (amin a vonalkód van).

Alatta van egy panel. Ha azt sikerül kivenni, akkor lejön a teljes burkolat, és meg lehet nézni ott nincs-e kontakthiba. A gond a panel kiszedése.

/Egy hosszú soktüskés csatlakozóval van rögzítve, felfelé kéne húzni, de én nem mertem feszegetni/

Itt van egy jó kis képes útmutató: http://www.vauxhallownersnetwork.co.uk/index.php?threads/how-to-remove-and-clean-uec-on-astra-h-zafira-b.371985/

Ez alapján nem tűnt túl macerásnak (itt a biztiket sem vette ki az alkotó), de most hogy említetted a feszegetést meg a sok tűt már jobban meggondolom mielőtt nekilátok. Minden estere köszi a tanácsokat!

Link to comment
Megosztás:

zsoti64 vagyok,üdv mindenkinek! Most regisztráltam és mindjárt lenne is egy kérdésem.Nem indult a h asztrám olyan értelemben, hogy beraktam a kulcsot,elfordítottam és semmi nem történt csak villogot a kulcs a műsz.falon és nem indított az autó.Járt már v.laki így?Mi lehet a baj?

Módosítva : zsoti64
Link to comment
Megosztás:

48 perce, zsoti64 írta:

zsoti64 vagyok,üdv mindenkinek! Most regisztráltam és mindjárt lenne is egy kérdésem.Nem indult a h asztrám olyan értelemben, hogy beraktam a kulcsot,elfordítottam és semmi nem történt csak villogot a kulcs a műsz.falon és nem indított az autó.Járt már v.laki így?Mi lehet a baj?

Hali. Olvasd ki a hibakódot. Fék+Gáz lenyomod majd gyujtást adsz rá. A km számlálón sorban fogja kiirni a hibakódokat. Ezt írd meg nekünk. Legjobb ha a telefonoddal levideózod, elkerülve ezzel, hogy elirj egy számot.

Link to comment
Megosztás:

40 minutes ago, zsoti64 said:

beraktam a kulcsot,elfordítottam és semmi nem történt csak villogot a kulcs a műsz.falon és nem indított az autó.

Nekem akkor viselkedett így, mikor lemerült az akksim. Apró gyors kattogás is hallatszott, ahogy az elekromágnes próbálta berántani az indítómotort de már nem volt annyi erő az akksiban, hogy ez siekrüljön. Ilyenkor nem csak a  kulcs villogott hanem minden más is ami világított előtte a műszerfalon. Hibakódot hiába olvastam nem volt semmi. Esetleg próbáld megnézni, hogy van-e valami hibakód. Ha van multimétered, mérd meg az akkufeszültséget. Ideális esetben, terheletlenül 12,8V vagy többnek kellene lennie. Nem állt sokat az autód indítás előtt? (több napra, hétre gondolok) Ha valami szívja az akksit, akár pár nap alatt is lemerülhet. Nekem anno a gyári CD30-as fejegység kelt életre magától, hogy táplálkozzon.

Link to comment
Megosztás:

57 perce, zsoti64 írta:

zsoti64 vagyok,üdv mindenkinek! Most regisztráltam és mindjárt lenne is egy kérdésem.Nem indult a h asztrám olyan értelemben, hogy beraktam a kulcsot,elfordítottam és semmi nem történt csak villogot a kulcs a műsz.falon és nem indított az autó.Járt már v.laki így?Mi lehet a baj?

Ez alapján immohibára tippelek - tök laikusként. Vagy fullra lemerült akksi, de nekem volt olyan és akkor minden elsötétül, se kép, se hang. Ha immohiba akkor nem ejtetted le a kulcsot, h a csip elmozdult volna esetleg benne? Kösnnyen szétkapható a kulcs (legalábbis elemcseréhez, tovább még csak a G kulcsát szedtem szét), vizsgáld meg, ott mi a helyzet.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, zsoti64 írta:

zsoti64 vagyok,üdv mindenkinek! Most regisztráltam és mindjárt lenne is egy kérdésem.Nem indult a h asztrám olyan értelemben, hogy beraktam a kulcsot,elfordítottam és semmi nem történt csak villogot a kulcs a műsz.falon és nem indított az autó.Járt már v.laki így?Mi lehet a baj?

Szintén volt ilyen problémám. Vagy a kulcsban nem jó az immo adó része, vagy az autóban a vevő (CIM-modul) rossz legnagyobb valószínűség szerint.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.