Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

gsi.tamás

Recommended Posts

1 minute ago, lombi írta:

szia még egy kérdésem ugye amikor leveszem a vezérlést a szelepfedélet akkor a szelep rugó nyomja a bütykös tengelyt,meg a hidrotökéket, ezt egyesével kell cserélni? egy töke lenyom és szeleprugó összenyom majd kivesz cserél uj szimering és vissza minden?  mert ugye amíg nyomja a rugó addig nem tudom lehúzni a bütykös tengely?

Én először sorban lenyomtam egyesével az összes szeleprugót, és levettem róluk a himbát kupakot és kihúztam a tőkét ( ez akár bent is maradhat, de én kimostam őket) aztán kihúztam a bütyköstengelyt, és utána kezdtem el egyenként kicserélni a szimeringeket. A tengely elég sokat takar ha bent hagyom sokkal kisebb a hely ott mókerolni. Ha bent van ennyit látsz:

2057872-20151207-V5H4mC.jpg

Ha kint van ekkora a hely:

2057873-20151207-DioDz9.jpg

Bár nem próbáltam meg, de szerintem le sem lehet húzni a szimeringet ha ott a tengely.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Üdv!

Egy kis véleményezést kérnék:

Ma ráértem egy kicsit és portyáztam egyet a környékbeli bontókban.

Sikerült felhajtanom egy vezérműtengelyt.Viszont nem tudták megmondani,hogy milyen motorkódú vasról bontották,de mivel majdnem teljesen megegyezik az enyémmel ,ezért el mertem hozni.A srác azt mondta,hogy azt kell nézni,hogy van e golyó a végében a trafó felől.

Az enyém X16SZR.Golyó is van benne.

Annyi csak a különbség,hogy ebben van egy keresztirányú bemarás a tengelyvégen,az enyémben pedig asszem,hogy nincs.

Annyi biztos,hogy 1,6 os benzinesről való,de még így is lehet C16nz,x16 szr,1,6 se.

Akárhogyanis túrom a netet,nem találok sehol erről fényképet.Remélem,hogy ez jó az enyémbe ettől.

20151208_111759.jpg

20151208_111720.jpg

Link to comment
Megosztás:

19 minutes ago, Szabadij írta:

Üdv!

Egy kis véleményezést kérnék:

Ma ráértem egy kicsit és portyáztam egyet a környékbeli bontókban.

Sikerült felhajtanom egy vezérműtengelyt.Viszont nem tudták megmondani,hogy milyen motorkódú vasról bontották,de mivel majdnem teljesen megegyezik az enyémmel ,ezért el mertem hozni.A srác azt mondta,hogy azt kell nézni,hogy van e golyó a végében a trafó felől.

Az enyém X16SZR.Golyó is van benne.

Annyi csak a különbség,hogy ebben van egy keresztirányú bemarás a tengelyvégen,az enyémben pedig asszem,hogy nincs.

Annyi biztos,hogy 1,6 os benzinesről való,de még így is lehet C16nz,x16 szr,1,6 se.

Akárhogyanis túrom a netet,nem találok sehol erről fényképet.Remélem,hogy ez jó az enyémbe ettől.

 

 

A golyó gondolom valami visszacsapó szelep lehet, nem engedi itt vissza az olajat a tengelyből ha megáll a motor. Semmilyen írás, számsor nincs rajta? Valahogy csak lehet azonosítani.

Link to comment
Megosztás:

38 minutes ago, zotya975 írta:

A golyó gondolom valami visszacsapó szelep lehet, nem engedi itt vissza az olajat a tengelyből ha megáll a motor. Semmilyen írás, számsor nincs rajta? Valahogy csak lehet azonosítani.

Nem sok minden van rajta,de ha nem mondod eszembe sem jutott volna,hogy ezen számokat keressek,ezen felbuzdulva körbenéztem.

A vezérlés felől ezt találtam a ház öntvényén:  90410996  ,viszont ez nekem semmit sem mond,de kajtatok estére kicsit a neten,hátha létezik valamiféle katalógus.

Köszi a tippet!!!

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 07., zotya975 írta:

Én először sorban lenyomtam egyesével az összes szeleprugót, és levettem róluk a himbát kupakot és kihúztam a tőkét ( ez akár bent is maradhat, de én kimostam őket) aztán kihúztam a bütyköstengelyt, és utána kezdtem el egyenként kicserélni a szimeringeket. A tengely elég sokat takar ha bent hagyom sokkal kisebb a hely ott mókerolni. Ha bent van ennyit látsz:

2057872-20151207-V5H4mC.jpg

Ha kint van ekkora a hely:

2057873-20151207-DioDz9.jpg

Bár nem próbáltam meg, de szerintem le sem lehet húzni a szimeringet ha ott a tengely.

Bocsi, hogy beleszólok, de ha kiszeditek a szelep ékeket és a szelep rugót is akkor nem esik bele a szelep a hengerbe? (főleg, hogy a szelepszár szimeringet is ki szeretnétek cserélni.

Vagy opelnál nem tud beesni?

Olyat már hallottam, hogy felső holtpontra állítják a dugót és abban a hengerben cserének szimeringet, de én csak leszedett HF-nél cseréltem szimeringet.

Link to comment
Megosztás:

19 hours ago, Szabadij írta:

Üdv!

Egy kis véleményezést kérnék:

Ma ráértem egy kicsit és portyáztam egyet a környékbeli bontókban.

Sikerült felhajtanom egy vezérműtengelyt.Viszont nem tudták megmondani,hogy milyen motorkódú vasról bontották,de mivel majdnem teljesen megegyezik az enyémmel ,ezért el mertem hozni.A srác azt mondta,hogy azt kell nézni,hogy van e golyó a végében a trafó felől.

Az enyém X16SZR.Golyó is van benne.

Annyi csak a különbség,hogy ebben van egy keresztirányú bemarás a tengelyvégen,az enyémben pedig asszem,hogy nincs.

Annyi biztos,hogy 1,6 os benzinesről való,de még így is lehet C16nz,x16 szr,1,6 se.

Akárhogyanis túrom a netet,nem találok sehol erről fényképet.Remélem,hogy ez jó az enyémbe ettől.

 

A beütött betű mondja meg, hogy milyen motorhoz való.

A golyó, amit látsz, az azért van mert onnan fúrják meg a tengelyt hosszában, majd belenyomják a golyót, ami lezárja a furatot. Nincs ott szelep.

 

Update:

motor        jelölés       szín

c14nz/se      F         szürke

c16nz/se      D         barna

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

16 hours ago, Tarakos írta:

Bocsi, hogy beleszólok, de ha kiszeditek a szelep ékeket és a szelep rugót is akkor nem esik bele a szelep a hengerbe? (főleg, hogy a szelepszár szimeringet is ki szeretnétek cserélni.

Vagy opelnál nem tud beesni?

Olyat már hallottam, hogy felső holtpontra állítják a dugót és abban a hengerben cserének szimeringet, de én csak leszedett HF-nél cseréltem szimeringet.

Itt is a felső holtpontra kell állítani a dugót ( talán egy-két oldallal korábban volt róla szó), azt  nem tudom hogy teljesen beesne-e a szelep ezt nem mertem kipróbálni.

Link to comment
Megosztás:

17 hours ago, HaPetya írta:

A beütött betű mondja meg, hogy milyen motorhoz való.

A golyó, amit látsz, az azért van mert onnan fúrják meg a tengelyt hosszában, majd belenyomják a golyót, ami lezárja a furatot. Nincs ott szelep.

 

Update:

motor        jelölés       szín

c14nz/se      F         szürke

c16nz/se      D         barna

köszönöm!

Akkor ez egy c16se motor lehetett,ezek szerint jó lesz nekem,a hétvégén kiderül...

Link to comment
Megosztás:

3 hours ago, Szabadij írta:

köszönöm!

Akkor ez egy c16se motor lehetett,ezek szerint jó lesz nekem,a hétvégén kiderül...

Nálam D van c16nz-hez.

De így is zavar van a rendszerben. Szerintem ez nem DIS gyújtásos hengerfej. Az NZ meg az SE szívóoldali emelés más.

Link to comment
Megosztás:

13 minutes ago, HaPetya írta:

Nálam D van c16nz-hez.

De így is zavar van a rendszerben. Szerintem ez nem DIS gyújtásos hengerfej. Az NZ meg az SE szívóoldali emelés más.

Remélem,hogy nagy zavar azért nincs,az enyém X16SZR,ez dises és a tengely végében nálam is "D" van beütve.

A hétvégén úgy is kiderül,majd bejátszik a tolómérő,meg a kengyeles mikrométer.Ha minden kötél szakad akkor marad a régi tengely új himbákkal.

Működik így is,csak a bütyök kopásának mértékéből ítélve a lendkerék oldali hengernél 3-4 tizeddel így kisebb a szelepnyitás ezért zavar ennyire a dolog.

Link to comment
Megosztás:

6 hours ago, Szabadij írta:

Remélem,hogy nagy zavar azért nincs,az enyém X16SZR,ez dises és a tengely végében nálam is "D" van beütve.

A hétvégén úgy is kiderül,majd bejátszik a tolómérő,meg a kengyeles mikrométer.Ha minden kötél szakad akkor marad a régi tengely új himbákkal.

Működik így is,csak a bütyök kopásának mértékéből ítélve a lendkerék oldali hengernél 3-4 tizeddel így kisebb a szelepnyitás ezért zavar ennyire a dolog.

Ez a betű az elosztó meghajtásnál lévő golyós végén van? Mert oda nekem csak "2." van ütve, C16NZ motornál.

update: mintha egy otromba D betűt is látnék rajta, de elég rosszul látszik a képen :D

Módosítva : Bundee
Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 08., HaPetya írta:

A beütött betű mondja meg, hogy milyen motorhoz való.

A golyó, amit látsz, az azért van mert onnan fúrják meg a tengelyt hosszában, majd belenyomják a golyót, ami lezárja a furatot. Nincs ott szelep.

 

Update:

motor        jelölés       szín

c14nz/se      F         szürke

c16nz/se      D         barna

Szerintem az nz és se vez.tengely nem lehet egyforma. A C14SE vez.tengely emelése 6,0 mm, állítólag a C16SE is ennyi.

Itt egy kép gyári C14SE tengelyről (a jobb oldali az, a bal oldali más), ahogy látom piros a színjele, a betűt ki kell találni. :wink::)

large.P3070149.JPG.fc6ec25a3d0d93cce0806

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 09. at 19:58, Tiu írta:

Szerintem az nz és se vez.tengely nem lehet egyforma. A C14SE vez.tengely emelése 6,0 mm, állítólag a C16SE is ennyi.

Itt egy kép gyári C14SE tengelyről (a jobb oldali az, a bal oldali más), ahogy látom piros a színjele, a betűt ki kell találni. :wink::)

large.P3070149.JPG.fc6ec25a3d0d93cce0806

Így van nem lehetnek egyformák, ezért is írtam, hogy zavar van a rendszerben. Amit írtam, opeles könyvből való, de helyén kell kezelni. Ha jól emlékszem, SE esetében a szívó és kipufogó egyaránt 6.12 mm-t emel, NZ esetében a szívó 5.61 talán a kipufogó 6.12. A nemcsak emelésben, hanem fázisban is eltérnek, ebből adódóan a bütyökprofil is más.

Majd a jobban hozzáértő kollégák kijavítanak.

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 09. at 20:39, HaPetya írta:
On 2015. 12. 09. at 20:39, HaPetya írta:

Így van nem lehetnek egyformák, ezért is írtam, hogy zavar van a rendszerben. Amit írtam, opeles könyvből való, de helyén kell kezelni. Ha jól emlékszem, SE esetében a szívó és kipufogó egyaránt 6.12 mm-t emel, NZ esetében a szívó 5.61 talán a kipufogó 6.12. A nemcsak emelésben, hanem fázisban is eltérnek, ebből adódóan a bütyökprofil is más.

Majd a jobban hozzáértő kollégák kijavítanak.

 

Ma pont került az  anomáliák végére.

Szereltem egy nagyot.Vezérműtengely, vízpumpa ,feszítőgörgő,vezérlés oldali szimeringek,szíj,termosz,hosszbordás szíj,benzinszűrő,olaj és fagyálló csere.Leírva is sok...

Amit a bontóban vettem az 1,6 os motorról való és látszik rajta ,hogy valamit hajtott,tehát nem dises motor volt.

A csapágyazásban és a bütykök emelésében is teljesen azonos az enyémmel,ennél a szívó és kipu oldali emelés más.

Mindkét tengely "D" jelzésű,

Link to comment
Megosztás:

10 minutes ago, Szabadij írta:

 

A felső tengely a kopott X16SZR motoromból,az alsó a bontóból.

 

A bontott bizonyára NZ származék, mert a vezérműkerék felőli oldalon még ottvan az AC pumpa meghajtására való rész, csak nincs kimunkálva. Tulajdonképpen te milyen motorba teszel most milyen vezérműtengelyt? 

Link to comment
Megosztás:

3 minutes ago, Bundee írta:

A bontott bizonyára NZ származék, mert a vezérműkerék felőli oldalon még ottvan az AC pumpa meghajtására való rész, csak nincs kimunkálva. Tulajdonképpen te milyen motorba teszel most milyen vezérműtengelyt? 

X16SZR motromba tettem bele,jó is lett úgy jár mint a doxa óra :-)

Link to comment
Megosztás:

11 hours ago, Bundee írta:

A bontott bizonyára NZ származék, mert a vezérműkerék felőli oldalon még ottvan az AC pumpa meghajtására való rész, csak nincs kimunkálva. Tulajdonképpen te milyen motorba teszel most milyen vezérműtengelyt? 

Halkan jegyezném meg hogy bátyám utángyártott se tengelyén is rajta van, illetve az elosztó felöli vége tudja mindkét elosztót.

Link to comment
Megosztás:

1 minute ago, zsolt5566 írta:

Sziasztok most teték számitógépre az autót opel astra f 1.4 16v autómat álladóan dús a keverék arány,azt mondja a szerelő labdaszonda vagy katalizátor,kérdésem a katalizátor is okozhat ilyen problémát.

Kérdés, hogy milyen számítógépre?

Ha diagnosztikai gépre, akkor a katalizátort nem tudja kizárni. Ha gázelemző gépre, akkor láthatja a katalizátorból kijövő gázok összetételét és abból lehet következtetni a dús keverékre.

Diagnosztikával csak a lambda szonda értékeit láthatja. Az meg, hogy dús keveréket mutat, lehet attól is, hogy rossz a lambda szonda, meg attól is, ha a termosztátháznál lévő két vezetékes hőmérséklet érzékelő rossz. Bár a diagnosztika azt is tudja mutatni, hogy a hőmérséklet érzékelő éppen milyen hőfokot mutat a vezérlőnek.

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 11. 27. at 12:31, wookie írta:

A két pólusú azért kell a dis gyújtásosokba, mert azoknál párhuzamosan mindig két szikra van, asszem az 1-4 és a 2-3 megy egyszerre. Ugye kétszer annyi szikra ugyanazon idő alatt kétszer annyira "eszi" meg a gyertyát, így a két pólusúval tolták ki a gyertya élettartamát. 

Az újabb 3-4 pólusú gyertyáknak a mi motorjainkba nincs értelmük, jellemzően a nagyon modern, szegény keverékes, és rétegzett befecskendezéssel működő motorokban vannak ilyenek, szintén élettartam, valamint a szegény keverék miatt, a biztosabb gyulladás érdekében. 

Természetesen szikra mindig csak egy pólusnál keletkezik. 

Bár régi hozzászólás, de amiatt durroghat az alapjárat, mert egypólusúakat tettem az SE-be (DIS gyújtás van)?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.