Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

9 órája, outsider írta:

Sziasztok,

Mobil Super 3000 XE 5w30 olajjal kapcsolatban van valakinek tapasztalata? A Janó32-ét már ismerem. 

Ha kifut a 0w40 Edge Titanium FST, lehet teszek vele egy próbát.

Olajfogyasztásom van. 4 dl/1000 km, de gondoltam próba cseresznye. Ártani szerintem nem ártok vele, max többet tölthetek utána :)

 

Nekem is 0w40 Edge titanium fst van. Gyakorlatilag ezt eszi eddig a legjobban, 7 ezer km alatt vagyok ott, mint amikor maxig töltöttem az olajcserekor, így kb 2 dl/1000 Km-re jön ki. Én legközelebb a mobil1 esp 5w30-at tesztelem. Tudom, nem GM approved.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, gedikart írta:

Nekem is 0w40 Edge titanium fst van. Gyakorlatilag ezt eszi eddig a legjobban, 7 ezer km alatt vagyok ott, mint amikor maxig töltöttem az olajcserekor, így kb 2 dl/1000 Km-re jön ki. Én legközelebb a mobil1 esp 5w30-at tesztelem. Tudom, nem GM approved.

Érdekes tapasztalat... Amióta megvettem ezt az autót, Castrol Magnatec 5w40 C3, Mobil Super XE 5w30 és Castrol Edge Titanlum FST 5w40 volt benne. Ebből az utóbbit fogyasztja a legjobban, kb ua intervallumra 2-3dl többlettel fog kifutni a Mobil-hoz képest (ha ez a trend marad). 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Cs. Zoltán írta:

Szia!

Megkérdezhetem mennyi km. van az autódban? 

Ott van az aláírásomban, 170e km :)

3 órája, gedikart írta:

Nekem is 0w40 Edge titanium fst van. Gyakorlatilag ezt eszi eddig a legjobban, 7 ezer km alatt vagyok ott, mint amikor maxig töltöttem az olajcserekor, így kb 2 dl/1000 Km-re jön ki. Én legközelebb a mobil1 esp 5w30-at tesztelem. Tudom, nem GM approved.

 

4 perce, Janó32 írta:

Érdekes tapasztalat... Amióta megvettem ezt az autót, Castrol Magnatec 5w40 C3, Mobil Super XE 5w30 és Castrol Edge Titanlum FST 5w40 volt benne. Ebből az utóbbit fogyasztja a legjobban, kb ua intervallumra 2-3dl többlettel fog kifutni a Mobil-hoz képest (ha ez a trend marad). 

Nekem pont ugyanannyit evett GM 10W40-ből, Magnatec 5W40-ből mint most a Titanium 0W40-ből.

Szerintem kipróbálom.

Ha nem lesz gáz a 30-as olajjal, lehet később megjátszok egy 0W30-at is... Dupla vagy semmi :)

 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 15. at 16:41, csicsó írta:

igen lehet benne igazság,most cserélek a héten olajat majd beszámolok a tapasztalatról(gyári GM megy bele,Hengst gyártmány)

Most kb.2 másodperc míg elalszik a lámpa indítás után

 

olajcsere megvolt ez a szűrő volt bennt(Németo-ban cserélt)

http://kepfeltoltes.hu/view/160819/F_nyk_p0297_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160819/F_nyk_p0296_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Miért van elcsavarodva?

Amúgy Eneos Hyper Prémium 5W-40 ment bele(dexos2)

 

 

 

Módosítva : csicsó
Link to comment
Megosztás:

13 órája, csicsó írta:

olajcsere megvolt ez a szűrő volt bennt(Németo-ban cserélt)

http://kepfeltoltes.hu/view/160819/F_nyk_p0297_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/160819/F_nyk_p0296_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Miért van elcsavarodva?

Amúgy Eneos Hyper Prémium 5W-40 ment bele(dexos2)

Nekem is volt elcsavarodva, kizárólag gyári olajszűrőt használok, soha nem volt benne más. Miért nem 5w-30 olajat használsz, megkérdezhetem?

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Vilmoskörte írta:

Nekem is volt elcsavarodva, kizárólag gyári olajszűrőt használok, soha nem volt benne más. Miért nem 5w-30 olajat használsz, megkérdezhetem?

Kollégám is ezt használja már régóta és pozitivak a tapasztalatai vele, na és jó áron is tudja hozni:)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Mi a véleményetek, ha az autó sokat van használva városban (70-30% - város-országút) akkor milyen időközönként, mennyi km-ként szükséges olajat cserélni?

Z18XE van az autóban, ha jól tudom ebbe a gyári előírás szerint 30 ezrenként kellene cserélni, ha Longlife olajat használ valaki, mondjuk ebben sosem hittem :)

És itt jön a feltevés, hogyha az autó a sok rövid városi út miatt sokat megy hidegen + ha üzemórában számolom, akkor igen sokat van használatban az olaj.

Az átlagsebesség amit kiír országúton 60-70km/h, de ez városban jellemzően csak 20-22km/h. Tehát üzemórában nagyon sok kijöhet egy jellemzően országúton használt autóhoz képest. Egy olajnak megad olyat a gyártó, hogy mennyi üzemórát javasol neki?

Ebben a használatban 10000km-re nézve a fent leírt átlagsebesség és használat mellett kb 380 óra üzemidő összejön. Ugyan ezen a távon ha jellemzően országúton van használva egy autó akkor ennek az üzemórának jó ha a fele összejön.

Én eddig évente cseréltem az olajat, kb 13000km +-2000km ami szerintem jó kell, hogy legyen. Mit gondoltok?

Link to comment
Megosztás:

12 órája, norbee80 írta:

Egy olajnak megad olyat a gyártó, hogy mennyi üzemórát javasol neki?

Ebben a használatban 10000km-re nézve a fent leírt átlagsebesség és használat mellett kb 380 óra üzemidő összejön. Ugyan ezen a távon ha jellemzően országúton van használva egy autó akkor ennek az üzemórának jó ha a fele összejön.

Én eddig évente cseréltem az olajat, kb 13000km +-2000km ami szerintem jó kell, hogy legyen. Mit gondoltok?

Az üzemóra vs km. nagyon érdekes felvetés, de másképp írva: a használat módja és km kapcsolata is benne van. Mert nagyon nem mindegy, hogy a kilométerek milyen használat mellett mennek bele. Sok hidegindítás és hideg használat, vagy tartós és magas fordulaton történő autópályázás.... stb.. Ezért vannak olyan autók amiben un. rugalmas csereperiódus van. Azaz a használat módjából a fedélzeti számítógép számolja ki, hogy mikor kell olajat cserélni. Bizonyos kilométereket duplán vesz figyelembe és az általad említett álló időt is beleszámolhatja, de szerintem nagyon-nagyon kis mértékben. Ezt a gyártók 2 okból használják:a motort az extrém használattól és a hosszú 30 eKm periódusok okozta károsodástól akarják megvédeni.

Amiről Te írsz az egyik sem, így biztosan jó az éves csere. Cserélheted gyakrabban (kerek 10 ekm) , ha ez megnyugtat. Ha az autódért aggódsz, akkor nálad nem a periódus sűrítése hozhat eredményt, hanem sokkal többet számít, ha az átlag alatti ill. átlagos olajok helyett, a kocsidba való minőségi/prémium olajat raksz. Ez akár 2x többe is kerülhet bizonyos olajoknál. Így ugyanúgy megvan a dupla kiadásod, de legalább van értelme!

Nálad a használat módjából fakadóan inkább a motor koszolódása,  lerakódások okozhatnak gondot. Az autónak igenis kell a bő 3000 feletti, tartós fordulatszám, hogy megfelelően tisztuljon.

Módosítva : bluemirage
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

16 órája, norbee80 írta:

Sziasztok!

Mi a véleményetek, ha az autó sokat van használva városban (70-30% - város-országút) akkor milyen időközönként, mennyi km-ként szükséges olajat cserélni?

Z18XE van az autóban, ha jól tudom ebbe a gyári előírás szerint 30 ezrenként kellene cserélni, ha Longlife olajat használ valaki, mondjuk ebben sosem hittem :)

És itt jön a feltevés, hogyha az autó a sok rövid városi út miatt sokat megy hidegen + ha üzemórában számolom, akkor igen sokat van használatban az olaj.

Az átlagsebesség amit kiír országúton 60-70km/h, de ez városban jellemzően csak 20-22km/h. Tehát üzemórában nagyon sok kijöhet egy jellemzően országúton használt autóhoz képest. Egy olajnak megad olyat a gyártó, hogy mennyi üzemórát javasol neki?

Ebben a használatban 10000km-re nézve a fent leírt átlagsebesség és használat mellett kb 380 óra üzemidő összejön. Ugyan ezen a távon ha jellemzően országúton van használva egy autó akkor ennek az üzemórának jó ha a fele összejön.

Én eddig évente cseréltem az olajat, kb 13000km +-2000km ami szerintem jó kell, hogy legyen. Mit gondoltok?

Én évente cserélem szintén sok városi menettel,kb.8-9 ezer km így az éves futás

Link to comment
Megosztás:

23 perce, outsider írta:

Egy kis vitaindító:

http://melbu.livejournal.com/168497.html?thread=1135153

A képek és az olajok nevei érthetők...

Tanulságos... ezek szerint a Dexos2 nem minden, a gyártó is számít, mert a kokszosodás ettől még simán bekövetkezhet, és még csak nem is kell hozzá extrém terhelés, 230°C és fél óra szerintem egy húzósabb autópályamenet során összejöhet. Sőt, bár gondolom a Dexos2-t részben a koromképződés csökkentése miatt fejlesztették ki, más, korábbi szabványt teljesítő olajok (pl a több éve a garázs sarkában heverő GM-LL-B 025-öt tudó Mobil Super 3000 X1 5W-40) bizonyos tulajdonságaiban még jobbak is nála. Ez egyben megkérdőjelezi számomra a motorolajak szavatosságára figyelmeztető szövegeket is.:cool:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

41 perce, outsider írta:

Egy kis vitaindító:

http://melbu.livejournal.com/168497.html?thread=1135153

A képek és az olajok nevei érthetők...

Nagyon hiányolom az Eneos olajakat ebből a tesztből. Nekem egy picit mindig sántítanak az ilyen független(?) kitudja mennyire egységes laborkörülményeket felvonultató videók (tele a youtube velük), mert ugyebár mindig az a kérdés egy vizsgálat során (teszt/kimutatásban/statisztikában/vizsgálatban), hogy mit is szeretnénk prezentálni/bebizonyítani. Nem egyszer láttam már, ahogy egy speciálisan összeállított teszten megfelel egy termék/alkatrész de a régebbi szabvány szerinti standard teszten már megbukna, konkrétan erről szól most az autóipar. Felállítanak új (szigorúbb?) szabványokat, másik oldalon kidolgoznak olyan eljárásokat amivel az új generációs alkatrészek ezeknek megfeleltethető (közben a régebbi de alaposabb/komplexebb teszten elvérezne az adott konstrukció). A lényeg, a Mobil olaj dexos2 nélkül elég meggyőző, lehet ebbe az irányba kell mozdulni (a tesztben lévő Castrol-t sehol nem találtam így hirtelen), de tényleg érdekelt volna hogy pl az Eneos vagy Valvolnie vagy a Fuchs miként teljesít ebben a kontextusban (dexos2 jóváhagyás mellett). Mondjuk az összekeverős tesztet nem értem, az alap kémiai törvényszerűség: ha két különböző minőségű anyagot összekeverünk, a rosszabb értékek dominálnak, nem a rossz minőségű fog feljavulni. 

Link to comment
Megosztás:

14 perce, outsider írta:

Azért sokan leírják a Castrolt, hogy csak a nevéből él. Ez azért nem azt bizonyítja.

Nem feltétlenül Castrol reklám. Néztem, hogy 5W30-nál, 0W40- nél a Castrol nyert, 0W30-at bukta, ott jobb volt a BMW.

Egyéb ez szerintem régebbi Edge.

Nekem nincs ilyen jellegű becsípődésem (melyik az über gyártó/márka kenőanyag kapcsán), jól példázza hogy a Mobil után az itt olvasottak alapján Titanium-ot kipróbáltam. Amit tudok a Castrol-ról az a tapasztalataim: előző autómba (Astra F 1.6 8v) csak Castrol Magnatec ment 6 éven át évente (átlag 7000km-kánt) cserélve, 171k km-nél szelepszorulás miatt motorbontás, volt lerakódás rendesen (előéletről annyit, hogy szüleimtől vettem át az autót, nem ridegtartott volt). A mostaniba próbaként ment Magnatec 5w40 C3, toronymagasan azzal volt a legzajosabb a motor ellenben abból nem nagyon fogyott. Mobil esetében 2-3dl/1000km, csendes volt. Most a Titanium FST 5w40-ből többet csipeget, tovább csattognak a hidtotőkék, hidegen zajosabbnak tűnik. Emiatt is vagyok nyitott másra a Mobil mellett is, ezért hiányolom pl az Eneos-t (vagy amiket fentebb felsoroltam). Amire még külön kíváncsi lennék, hogy a dexos2 mi célból született. Közel sem biztos, hogy csak a kokszlerakódás/olajsár csökkentése volt a cél, sőt. Tehát lehet más olyan -ezen tesztekben nem vizsgált- kritérium nem teljesül ami szintén a motor/fő egységek tartósságát befolyásolja. Ezektől eltekintve továbbra is tartom, hogy a mi közel másfél évtizedes motorjainkba nem hinném hogy mindig a NASA által éppen használt/frissen fejlesztett hightec nanotitaniummagnéziumaranyezüst kenőanyag kell gyémánt porral feljavítva. Ha már a gyártáskori gyártói előírás teljesül, had ne robbanjon szét a motor 2016-ban. Hol volt még 2000 környékén olyan teljesítményszint mint amit most egy fél- vagy teljesen szintetikus 5w-ös kenőanyag ne szárnyalna túl... Lehet törekedni a maximumra, nincs is ezzel semmi baj, csak a jóból is megárt a sok mint szokták mondani. 

A tesztre visszatérve: ha ez egy régebbi Castrol (=Edge), akkor megint sántít a teszt hiszen a viszonylag új Mobil-t (XE), a régebbi Mobil-t (X1) és a régebbi Castrol-t vizsgálja. Akkor az a konklúzió, hogy a régebbi kenőanyagok teljesítenek jól vagy a mostani -nagyjából- csúcs Mobil. 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Janó32 írta:

Nekem nincs ilyen jellegű becsípődésem (melyik az über gyártó/márka kenőanyag kapcsán), jól példázza hogy a Mobil után az itt olvasottak alapján Titanium-ot kipróbáltam. Amit tudok a Castrol-ról az a tapasztalataim: előző autómba (Astra F 1.6 8v) csak Castrol Magnatec ment 6 éven át évente (átlag 7000km-kánt) cserélve, 171k km-nél szelepszorulás miatt motorbontás, volt lerakódás rendesen (előéletről annyit, hogy szüleimtől vettem át az autót, nem ridegtartott volt). A mostaniba próbaként ment Magnatec 5w40 C3, toronymagasan azzal volt a legzajosabb a motor ellenben abból nem nagyon fogyott. Mobil esetében 2-3dl/1000km, csendes volt. Most a Titanium FST 5w40-ből többet csipeget, tovább csattognak a hidtotőkék, hidegen zajosabbnak tűnik. Emiatt is vagyok nyitott másra a Mobil mellett is, ezért hiányolom pl az Eneos-t (vagy amiket fentebb felsoroltam). Amire még külön kíváncsi lennék, hogy a dexos2 mi célból született. Közel sem biztos, hogy csak a kokszlerakódás/olajsár csökkentése volt a cél, sőt. Tehát lehet más olyan -ezen tesztekben nem vizsgált- kritérium nem teljesül ami szintén a motor/fő egységek tartósságát befolyásolja. Ezektől eltekintve továbbra is tartom, hogy a mi közel másfél évtizedes motorjainkba nem hinném hogy mindig a NASA által éppen használt/frissen fejlesztett hightec nanotitaniummagnéziumaranyezüst kenőanyag kell gyémánt porral feljavítva. Ha már a gyártáskori gyártói előírás teljesül, had ne robbanjon szét a motor 2016-ban. Hol volt még 2000 környékén olyan teljesítményszint mint amit most egy fél- vagy teljesen szintetikus 5w-ös kenőanyag ne szárnyalna túl... Lehet törekedni a maximumra, nincs is ezzel semmi baj, csak a jóból is megárt a sok mint szokták mondani. 

A tesztre visszatérve: ha ez egy régebbi Castrol (=Edge), akkor megint sántít a teszt hiszen a viszonylag új Mobil-t (XE), a régebbi Mobil-t (X1) és a régebbi Castrol-t vizsgálja. Akkor az a konklúzió, hogy a régebbi kenőanyagok teljesítenek jól vagy a mostani -nagyjából- csúcs Mobil. 

Az autógyártónak kb csak a garancia idejéig fontos kritérium a tartósság...

A lerakódásra való hajlam is csak a környezetvédelmi normák szigorodása, és az új bonyolultabb motorok erre nagyobb érzékenysége miatt fontos. Hogy tudják aabszolválni az akadályokat.

Ez nem azt jelenti, hogy a régebbi motoroknak ez nem jó/jobb mint a gyártásakor létező legjobb olaj, ami lehet hogy ma az alsó kategóriába se férne be. Ezeknek a motoroknak nem kell olyan tisztán működni, de nekik is jobb, hogyha nem rohad bele az olaj.

1,5 éve még lehetett kapni ezt az Edget, Mobil X1 most is van...

Kinek a pap, kinek a paplan...

Link to comment
Megosztás:

Prémium üzemanyagok javithatnak a lerakódásokon?Céges kedvezménnyel majdnem annyiért veszem a maxmotiont mint a simát akkor meg már miért ne?X14Xe-s motoromnál halk karatyolás halattszodik melegen amin az omv maxmotion halkitott keveset legalábbis nem tudom mire vélni a dolgot mert semmit nem csináltama motorral, nem volt olajcsere stb. Maxxmotion elött volt egy kis stp injektortisztitó használtam ami valószinű csinált is vmit mert 2x berángatott kicsit ami elmúlt és azóta nem jelentkezett.

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Jaszo írta:

Prémium üzemanyagok javithatnak a lerakódásokon?Céges kedvezménnyel majdnem annyiért veszem a maxmotiont mint a simát akkor meg már miért ne?X14Xe-s motoromnál halk karatyolás halattszodik melegen amin az omv maxmotion halkitott keveset legalábbis nem tudom mire vélni a dolgot mert semmit nem csináltama motorral, nem volt olajcsere stb. Maxxmotion elött volt egy kis stp injektortisztitó használtam ami valószinű csinált is vmit mert 2x berángatott kicsit ami elmúlt és azóta nem jelentkezett.

Szerintem igen. Én már csak azt használom. 3-5e km után jól kitisztítja az injektorokat is. Nekem sokat változott a dinamika ezidő alatt, és igazából nem csináltam semmit, nem nyúltam semmihez, csak ezt használtam.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, bluemirage írta:

Az üzemóra vs km. nagyon érdekes felvetés, de másképp írva: a használat módja és km kapcsolata is benne van. Mert nagyon nem mindegy, hogy a kilométerek milyen használat mellett mennek bele. Sok hidegindítás és hideg használat, vagy tartós és magas fordulaton történő autópályázás.... stb.. Ezért vannak olyan autók amiben un. rugalmas csereperiódus van. Azaz a használat módjából a fedélzeti számítógép számolja ki, hogy mikor kell olajat cserélni. Bizonyos kilométereket duplán vesz figyelembe és az általad említett álló időt is beleszámolhatja, de szerintem nagyon-nagyon kis mértékben. Ezt a gyártók 2 okból használják:a motort az extrém használattól és a hosszú 30 eKm periódusok okozta károsodástól akarják megvédeni.

Amiről Te írsz az egyik sem, így biztosan jó az éves csere. Cserélheted gyakrabban (kerek 10 ekm) , ha ez megnyugtat. Ha az autódért aggódsz, akkor nálad nem a periódus sűrítése hozhat eredményt, hanem sokkal többet számít, ha az átlag alatti ill. átlagos olajok helyett, a kocsidba való minőségi/prémium olajat raksz. Ez akár 2x többe is kerülhet bizonyos olajoknál. Így ugyanúgy megvan a dupla kiadásod, de legalább van értelme!

Nálad a használat módjából fakadóan inkább a motor koszolódása,  lerakódások okozhatnak gondot. Az autónak igenis kell a bő 3000 feletti, tartós fordulatszám, hogy megfelelően tisztuljon.

Azt hiszem maradok az 1 éves olajcseréknél, ahogy írtad is egy jobb minőségű olaj többet számíthat mint 1-2 ezer km-el korábbi olajcsere. Most Mobil1 New Life 0w-40-et használok, főleg a sok hideg indítás miatt, szerintem ez elég minőségi olaj, hogy az 1 év/13000km-et jól bírja a motor és hozzáteszem még árban sem elviselhetetlen.

Ilyenkor örülök, hogy legalább EGR nincs ebben a motorban, a sok rövidtávú használatot biztos nem szeretné túlzottan :) 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, outsider írta:

Szerintem igen. Én már csak azt használom. 3-5e km után jól kitisztítja az injektorokat is. Nekem sokat változott a dinamika ezidő alatt, és igazából nem csináltam semmit, nem nyúltam semmihez, csak ezt használtam.

Én is dinamikusabbnak érzem.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 16. at 19:28, Tbandi írta:

Köszönöm a vålaszod. Te mit tennėl a helyembe? 

Ilyen helyzetben a gyűrűzés (és járulékos dolgok cseréje), majd az előírt kenőanyag használata és rendszeres cseréje lesz a műszakilag helyes megoldás.

A löttyöket, ha rám hallgatsz, elfelejted, mert a pénzt viszik így is, úgy is, de az alapproblémát nem oldják meg. Én OFF-os autómon csináltattam meg ezt a műveletet és nem bántam meg.

Neked kell eldönteni, mit választasz.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, outsider írta:

Úgy gondoltam 'egy próba erejéig' kipróbálom egy 30-as olajat, és most nem Edge, hanem más márka lesz.

Mobil olajból szerintetek mi most a csúcs, a legjobb olaj ebben a viszkozitási osztályban (kezdésnek 5W30)? Nem biztos, hogy ragaszkodom a dexos2 minősítéshez...

Ha 30-as Mobil olajat akarsz, akkor a Mobil Super 3000 XE 5W-30

Én pl. onnan vettem, megbízhatóak és ugyanott szűrő is van hozzá.

----------

"A magyarok valamiért a mai napig természetfeletti képességet tulajdonítanak a Castrol márkának, ez a vallásos hit alighanem a rendszerváltás előtti időkre vezethető vissza, amikor az ÁFOR-termékek mellett a Nyugatot képviselte a hazai autóversenyzők által előszeretettel használt brit márka. Ezzel együtt semmi bizonyíték nincs arra, hogy a Castrol tudna valamit, amit senki más nem. Ugyanez áll a többi egykori vagy jelenkori felfuttatott márkára; csak a névért nem érdemes többet adni;...."

Vezess.hu

----------- 

Létezik még:

Mobil Super 3000 X1 5W-40

Mobil 1 New Life 0W-40

 

Módosítva : bluemirage
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 perce, outsider írta:

ESP Formula 5W30?

Passz, nincs tapasztalatom vele.

Motorkódodra kerestem és valószínűleg a GM-es minősítés hiánya miatt nem dobta fel. Írtad, hogy nem fontos neked a minősítés...  De miért nem kezded a váltást egy minősített 5W-30-as másik márkával? Pl. Mobil... amit írtam. 

Valahol olvastam, hogy a 3000 XE is már egy minőségi alapolajból készül.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.