Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


julien

Recommended Posts

10 órája, astra 1 írta:

Ezeknek az után gyártott szűrőknek szépséghibája ,hogy el tér a gyári méregtől és maga papír szerkezetileg sem olyan ugyanis őssze szippantja kb 180 fokot csavarodik,15000km körül ,én olaj szűrő ből csak gyárit ,levegő szűrő és polen filtron.ezek mérete pontosak,pl a valeo polen szűrő 2mm szélesebb mint az eredeti .De természetesen mindenki  saját felelősségére olyan alkatrészt tesz a kocsijába amit akar .Ugy gondolom mivel az xepmotor láncos itt azonnal olajra van szükség minden forgó alkatrésznek 

Ahogy korábban is írták motorszám függő, hogy melyik papírszűrő kell bele

19MA9234-ig a tömzsibb, alacsonyabb ami kb. 87 mm magas, mint a MANN HU712..

19MA9235-től pedig már a magasabb, mint a kb. 103 mm magas MANN HU612..

Illetve ezeknek megvannak a mindenféle testvérei a többi márkánál. A lényeg, hogy annyira eltér a kétféle  -Z14XEP-hez tartozó- szűrő mérete, hogy nem lehet őket felcserélni. 

Az én motorkódom 19PN8204, így nekem már a magasabb kell.

Ennek ellenére itt is igaz amire korábban utaltak, csak én azt máshogy szoktam megfogalmazni. Azaz ha valaki eltér a gyári / márkaszervizes alkatrésztől, az vigyázzon, mert a 2 dolog valamelyike megtörténhet vele, ugyanis az eltérő minőség, méret, minősítést stb. miatt:

1., rosszabbul jár

2., vagy épp jobban jár, mint a gyári alkatrésszel :)

Link to comment
Megosztás:

9 órája, ginola írta:

Mi a  különbség  a

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40 és

Z14XEP-be 5W30-as vagy 5W40-es  GM Dexos2  jóváhagyású olaj ajánlottabb a lánc miatt?

Na erre nem fogsz érdemleges választ kapni... (mert aki válaszolni fog, annak nincs tapasztalata ezzel a motortípussal, de ne legyen igazam:confused:)

Én már 3-féle dexos2 minősítésű olajat próbáltam ki a 2006-os évjáratú autómban (mindegyiknél 2-2 db ciklussal) - de valójában egyik sem volt szerintem megfelelő

(volt vele valami gondom) a tapasztalatok alapján. A mostani mobil olajjal talán egy fokkal jobb, mint a Castrolnál volt - de nem tökéletes....keressük a hiba okát.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 08. 18. at 17:37, gedikart írta:

Nekem is 0w40 Edge titanium fst van. Gyakorlatilag ezt eszi eddig a legjobban, 7 ezer km alatt vagyok ott, mint amikor maxig töltöttem az olajcserekor, így kb 2 dl/1000 Km-re jön ki. Én legközelebb a mobil1 esp 5w30-at tesztelem. Tudom, nem GM approved.

Nos, végül mégsem tudok "bűnözni", hiába vettem az ESP 5w30-at, ugyanis dexos2 approved.

http://kepfeltoltes.hu/160922/IMG_7333_resize_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/160922/IMG_7334_resize_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, flali írta:

Na erre nem fogsz érdemleges választ kapni... (mert aki válaszolni fog, annak nincs tapasztalata ezzel a motortípussal, de ne legyen igazam:confused:)

Én már 3-féle dexos2 minősítésű olajat próbáltam ki a 2006-os évjáratú autómban (mindegyiknél 2-2 db ciklussal) - de valójában egyik sem volt szerintem megfelelő

(volt vele valami gondom) a tapasztalatok alapján. A mostani mobil olajjal talán egy fokkal jobb, mint a Castrolnál volt - de nem tökéletes....keressük a hiba okát.

Mik voltak ezek a gondok? Illetve egyértelműen az olajjal volt valami probléma?

 

11 órája, ginola írta:

Mi a  különbség  a

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40 és

Z14XEP-be 5W30-as vagy 5W40-es  GM Dexos2  jóváhagyású olaj ajánlottabb a lánc miatt?

Tudtommal (aztán legfeljebb jól elküldenek engem a búsba) :

- az Edge termékcsalád elméletileg magasabb minőségű, mint a Magnatec -ek

- Z14XEP -be mindkét viszkozitás megfelelő, de alapvetően az 5W-30 -as használandó, ha GM-LL-A-025, GM-LL-B-025 vagy Dexos 2 minősítésű az adott olaj. Az első két minősítés sajnos már megszűnt, marad a Dexos 2.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, nzozz írta:

Mik voltak ezek a gondok? Illetve egyértelműen az olajjal volt valami probléma?

 

Tudtommal (aztán legfeljebb jól elküldenek engem a búsba) :

- az Edge termékcsalád elméletileg magasabb minőségű, mint a Magnatec -ek

- Z14XEP -be mindkét viszkozitás megfelelő, de alapvetően az 5W-30 -as használandó, ha GM-LL-A-025, GM-LL-B-025 vagy Dexos 2 minősítésű az adott olaj. Az első két minősítés sajnos már megszűnt, marad a Dexos 2.

Mióta dexos2 olajakat használok, először jött a hirtelen felerősődő lánczaj (GM 5W-30), majd lánccsere után hidrotőke csattogás (Castrol 5W-40, Mobil XE3000).

Mivel mást nem "változtattam", ezért gondolom, hogy az olajjal van probléma.... (Egyébként nem egy "kopott" motorról van szó, 162 ezer km nem lehet gond, az biztos). De már hallom a "olajprofesszor" megjegyzését a 80 ezer km-ig (szakszerviz által) belerakott GM 10W-40 gyilkolta meg, és elkopott motor.

Na ezt én kiröhögöm. Egyébként 10, de legrosszabb esetben 15.000 km-enként cseréltettem az olajat (gyári szűrő), Opel szerviz, szervizkönyv, lánccsere óta

(152.000 km) már 7-8.000 km-enként cserélem (145/152/160), de úgy látom tök mindegy:cry:

(Mint tudjuk 2006-2009 között nem volt dexos2, tehát az előírásnak megfelelőt tették bele, az adott időszakban)

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, gedikart írta:

Nos, végül mégsem tudok "bűnözni", hiába vettem az ESP 5w30-at, ugyanis dexos2 approved.

http://kepfeltoltes.hu/160922/IMG_7333_resize_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/160922/IMG_7334_resize_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

 

Pár hete néztem a hivatalos oldalon, még nem volt neki. Az bíztató, hogy a 'license number' is ott van, nem csak 'meets requirements'...

14 órája, ginola írta:

Mi a  különbség  a

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40 és

Z14XEP-be 5W30-as vagy 5W40-es  GM Dexos2  jóváhagyású olaj ajánlottabb a lánc miatt?

Szerintem: Fényévek! :)

Link to comment
Megosztás:

23 órája, ginola írta:

Mi a  különbség  a

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40 és

Z14XEP-be 5W30-as vagy 5W40-es  GM Dexos2  jóváhagyású olaj ajánlottabb a lánc miatt?

Szerintem sem fogja tudni senki megmondani, hogy melyik "ajánlottabb". Tapasztalatom az Edge Titanium FST-vel van, most épp az van benne, előtte volt 0w30 is. Szerintem legközelebb is ezt kapja, nálam bevált. A C3-at nem használtam egyszer sem.

A kocsiban 131e km van, olajcsere periódust mindig betartom (1év vagy 15e km, bár nálam ez kb egyszerre szokott pont kijönni:-))

Módosítva : peacetrang
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

17 órája, ginola írta:

Mi a  különbség  a

Castrol EDGE Titanium FST 5W-40 és

Z14XEP-be 5W30-as vagy 5W40-es  GM Dexos2  jóváhagyású olaj ajánlottabb a lánc miatt?

Nálam mindegyik volt egy szezont (pontosabban az Edge Titanium FST 5w40 most van benne novemberig), én hanyagolom a Castrol-t a későbbiekben (előző autómhoz csak azt használtam hosszú éveken át). Egyelőre úgy tűnik, valamelyik Mobil-ra térek vissza. 

Link to comment
Megosztás:

T mantec!

A teljesen szintetikus motorolajok  tudomásom szerint 5 évig őrzik meg a minőségüket, addig használhatók fel bontatlan csomagolás esetén. Bontva ez az idő 1 év.

Olajcserekor én mindig az utántöltésből megmaradt olajat szoktam először beleönteni a motorba, majd ráöntöm az újonnan vásárolt olajat (szintig). Általában 1 éven belül cserélek olajat (8-9 hónap), tehát az olaj még nincs 1 éve felbontva. Sőt, adott esetben ha elfogy a maradék, veszek még, így az új kanna még 8-9 hónapot sem pihen bontva, hanem ennél kevesebbet.

A bontott olajat két csere között általában a csomagtartóban tartom.

Ez a gyakorlat megfelelő így a motor szempontjából?

T Többiek!

Ti hogy gondoljátok? :)

 

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Janó32 írta:

Nálam mindegyik volt egy szezont (pontosabban az Edge Titanium FST 5w40 most van benne novemberig), én hanyagolom a Castrol-t a későbbiekben (előző autómhoz csak azt használtam hosszú éveken át). Egyelőre úgy tűnik, valamelyik Mobil-ra térek vissza. 

Csak a kerdésre nem válaszoltál...:-)

Link to comment
Megosztás:

8 órája, outsider írta:

Csak a kerdésre nem válaszoltál...:-)

Azért de, csak konkrétumok nélkül (feltételezve, h a két kenőanyag közt vacillál a márkatárs)... :-)  Szerintem azt lehet kiolvasni a szösszenetből (azt sugalltam vele), hogy részemről/szerintem mindegy mi a differencia a két kenőanyag közt, én nem vagyok túlságosan elégedett velük (egyikkel sem, mindezt úgy jelentem ki, hogy mindegyiket használtam már ebben az autóban). 

Link to comment
Megosztás:

57 perce, marton.csaba2 írta:

T nzozz!

A hivatkozott olaj nem rendelkezik GM dexos2 elfogadással, csak a gyártó állítja, hogy szerinte eleget tesz a követelménynek.

Így néz ki egy elfogadással rendelkező motorolaj.
Felhívom a figyelmet a következő kifejezésre: License No.:RB2B0107030.

Most megnéztem pár Liqui Moly és Castrol adatlapot, stb, de a licence számot egyiknél se láttam feltüntetve (Magnatec C3, Edge, Top Tec 4600), de lényegtelen. Viszont visszatérve a Meguin -ra, az a hivatalos licence "hiány" egyértelműen egyenlő azzal, hogy az említett olaj kerülendő az adott motor esetén?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, flali írta:

Pontosabban a követelmény megjelenése után gyártott modellek esetében...:-)

"Én kérek elnézést"

Ez mindig feljön...

Korábbi jóváhagyásnak megfelelő olajat már nem lehet kapni. Olyan jóváhagyást már nem adnak ki.

Ha oda van írva a jóváhagyások közé, az valószínűleg azt jelenti, hogy a(z olajat) gyártó cég szerint (!) megfelel annak a követelményeknek, de nyilván azt senki nem vizsgálja.
(Hacsak nem egy 6 évnél régebben folyamatosan futó termékről van szó, ami még annak idején megkapta a régi jováhagyást.)

Mivel a GM már visszavonta azt a követelményt, így nagyjából hidegen hagyja őket, hogy a régit jóváhagyást ki melyik flakonra teszi rá...

Ezzel most nem a "jó-e a korábbi motorba Dexos2 vagy sem" kérdéskörben foglaltam állást, csak a tényeket vázoltam.

Kicsit sarkítva: gyakorlatilag nem tudsz régi jóváhagyásnak megfelelő olajat tölteni a Dexos2 előtti autód motorjába, mert nem kapsz olyat.
(Persze linkelhetsz olyan olajat - és fogsz is -, ahol a leírásban szerepel a régi jóváhagyás, de az mint mondtam majdnem biztosan csak a gyártó szerint van úgy...)

Link to comment
Megosztás:

2 órája, marton.csaba2 írta:

T flali!

"... pontosabban ..."
Nem. A követelmény felváltja a korábbiakat.

Továbbra is úgy gondolom ellentmondás van pl. az én autóm esetében (Z14XEP 2006). Még javában létezett a dexos2 követelmény megjelenésekor a korábbi követelménynek megfelelő olaj, még volt időszak amikor elvileg használható lett volna a "régebbi" előírásnak megfelelő. (Kizárt dolognak tartom, hogy amit a 2006-os követelmények szerint hoztak forgalomba, hogy az ne állja meg a helyét 4 év múlva) Másik példa: F astrába sosem kellett dexos2, pedig még jónéhány fut belöle több százezer km futva 2010 után is. Azért nem kell annyira túlmisztifikálni ezt a jóváhagyást visszamenőleg.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

37 perce, flali írta:

Továbbra is úgy gondolom ellentmondás van pl. az én autóm esetében (Z14XEP 2006). Még javában létezett a dexos2 követelmény megjelenésekor a korábbi követelménynek megfelelő olaj, még volt időszak amikor elvileg használható lett volna a "régebbi" előírásnak megfelelő. (Kizárt dolognak tartom, hogy amit a 2006-os követelmények szerint hoztak forgalomba, hogy az ne állja meg a helyét 4 év múlva) Másik példa: F astrába sosem kellett dexos2, pedig még jónéhány fut belöle több százezer km futva 2010 után is. Azért nem kell annyira túlmisztifikálni ezt a jóváhagyást visszamenőleg.

Az olajlobbi működik...szerintem még egy tönkrement motorról sem készült olyan vizsgálat és eredmény  miszerint nem a jóváhagyott olajtól halálozott volna el. Két dolog passzoljon, a viszkozitás meg a periódus a többi csak rizsa. Nem így van? Bizonyítsák be...de ne egy belinkelt szöveggel...

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

2 órája, flali írta:

Továbbra is úgy gondolom ellentmondás van pl. az én autóm esetében (Z14XEP 2006). Még javában létezett a dexos2 követelmény megjelenésekor a korábbi követelménynek megfelelő olaj, még volt időszak amikor elvileg használható lett volna a "régebbi" előírásnak megfelelő. (Kizárt dolognak tartom, hogy amit a 2006-os követelmények szerint hoztak forgalomba, hogy az ne állja meg a helyét 4 év múlva) Másik példa: F astrába sosem kellett dexos2, pedig még jónéhány fut belöle több százezer km futva 2010 után is. Azért nem kell annyira túlmisztifikálni ezt a jóváhagyást visszamenőleg.

Meg azért nem vagyok benne biztos hogy kifejezetten jót tenne mondjuk egy '57-es évjáratú Rekord Olympiának egy dexos2 minősítésű motorolaj... pedig elvileg visszafelé kompatibilisek, nem?:cool:

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.