Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Üdv!

Tegnap megint elkezdte az autó az indítás utáni kissé "sípolós felsírást" hangot adni. (Nem a szervó) Mintha nem lenne egy pillanatra jó az olajzás, illetve olykor olyan a hang, mintha egy üres slagba nagy nyomással érkezne a víz. Ez csak reggel jelentkezett.

Legutóbb ez megszűnt az olajcserével. Most úgy 5000 Km után ismét elkezdte. Az olajszint nem volt alacsony, a pálcán a második kockánál volt. (kb 1/3-mad)

Úgy döntöttem nem várom meg, hogy lemenjen minimumig, így öntöttem hozzá olajat a max. jelzésig. (lehet ezt nem kellett volna???)

Mentem kb 70 Km-t, majd letettem az udvarban a kocsit. Kipakolás stb..... eltelt úgy 10-15 perc. Megfordulok a kocsival az udvarban, úgy is megyek még ma vele. Aztán valami büdös kezdett el bejönni a szellőzőkön..... azt hittem kintről. Motorháztető felnyit, tiszta olaj a betöltőnyílás körül minden. Ahogy folyt le a meleg részekre, füstölt rendesen.

Nem hinném, hogy túltöltöttem volna. Meg ha picit több is kerülne bele, nem kellene kinyomnia. Vagy igen?  Nem merek így autókázni vele. Esetleg az olajszivattyú lesz problémás? Van elvileg valami olajnyomás szabályzó is igaz?

Link to comment
Megosztás:

Nemtudom jó helyre írok-e, de miért van az, hogyha leállítom a motrot benne hagyom a kulcsot és egy kis idő után újra be szeretném indítani akkor nem lehet mozgatni benne a kulcsot? Próbáltam a kormányt kicsit mozgatni s úgy begyújtani de akkor sem mozdult, ha kiveszem és visszarakom akkor egyből jó.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

6 órája, KMilán írta:

Üdv!

Tegnap megint elkezdte az autó az indítás utáni kissé "sípolós felsírást" hangot adni. (Nem a szervó) Mintha nem lenne egy pillanatra jó az olajzás, illetve olykor olyan a hang, mintha egy üres slagba nagy nyomással érkezne a víz. Ez csak reggel jelentkezett.

Legutóbb ez megszűnt az olajcserével. Most úgy 5000 Km után ismét elkezdte. Az olajszint nem volt alacsony, a pálcán a második kockánál volt. (kb 1/3-mad)

Úgy döntöttem nem várom meg, hogy lemenjen minimumig, így öntöttem hozzá olajat a max. jelzésig. (lehet ezt nem kellett volna???)

Mentem kb 70 Km-t, majd letettem az udvarban a kocsit. Kipakolás stb..... eltelt úgy 10-15 perc. Megfordulok a kocsival az udvarban, úgy is megyek még ma vele. Aztán valami büdös kezdett el bejönni a szellőzőkön..... azt hittem kintről. Motorháztető felnyit, tiszta olaj a betöltőnyílás körül minden. Ahogy folyt le a meleg részekre, füstölt rendesen.

Nem hinném, hogy túltöltöttem volna. Meg ha picit több is kerülne bele, nem kellene kinyomnia. Vagy igen?  Nem merek így autókázni vele. Esetleg az olajszivattyú lesz problémás? Van elvileg valami olajnyomás szabályzó is igaz?

Nem tudom a te pálcád milyen, de szerintem az nem 1/3-ad, hanem 2/5. :)

Az kevesebb. Nálam az már alacsony nívónak számít. Én már meghallom, ha két csík hiányzik a szintből, főleg reggeli indításnál, melegedéskor...

Én mindig maxon tartom, max 2 csíkot engedek belőle fogyni, de mostanában már 1 csíknál "rajtakapom"...

Én csíkonként 2 decit szoktam rátölteni...

Olajbetöltő sapka tömítés rendben van? Szerintem kezdd azzal...

Módosítva : outsider
Link to comment
Megosztás:

2 órája, presidentÁkos írta:

Nemtudom jó helyre írok-e, de miért van az, hogyha leállítom a motrot benne hagyom a kulcsot és egy kis idő után újra be szeretném indítani akkor nem lehet mozgatni benne a kulcsot? Próbáltam a kormányt kicsit mozgatni s úgy begyújtani de akkor sem mozdult, ha kiveszem és visszarakom akkor egyből jó.

Ez gyárilag ilyen.Az enyém is csinálja.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, outsider írta:

Nem tudom a te pálcád milyen, de szerintem az nem 1/3-ad, hanem 2/5. :)

Az kevesebb. Nálam az már alacsony nívónak számít. Én már meghallom, ha két csík hiányzik a szintből, főleg reggeli indításnál, melegedéskor...

Én mindig maxon tartom, max 2 csíkot engedek belőle fogyni, de mostanában már 1 csíknál "rajtakapom"...

Én csíkonként 2 decit szoktam rátölteni...

Olajbetöltő sapka tömítés rendben van? Szerintem kezdd azzal...

Igazad van 2/5 lesz az, én a min max közötti részt próbáltam belőni. Akkor lehet engemet is az idegesített, hogy meghallani reggel hidegindításnál, ha kevesebb az olaj benne?

Az olajbetöltő sapkát megnéztem, látszólag a helyén volt, de ismerős szerint, rosszul zárhatott és ott spriccelte ki az olajat.

A takarítással bajlódtam egy ideig, merthogy szépen lecsurgott, le fröcsögött a kipufogó csövekhez is. Majdnem a katalizátorig, pontosabban az illesztésig, ahol meg is állt valamennyi. Ez szépen füstölgött is, amint kellően átmelegedett a cső.

Szerencse, hogy nem gyulladt meg. :S

Link to comment
Megosztás:

9 órája, Geopake írta:

Ez gyárilag ilyen.Az enyém is csinálja.

Oké köszi:P

Azt szeretném még megtudni, mivel hogy nincs bord computerem hogy mikor mennyit tudok menni  KÖRÜLBELÜL meglevő benzinnel? Mánus szerint.

És néha hallom, hogy nyikorog fékezéskor pedig van benne fék-liquid. Ez mitől van?

Módosítva : presidentÁkos
Link to comment
Megosztás:

11 órája, presidentÁkos írta:

Mennyit lehet vele menni, ha kigyúl a lámpa de még nem villog?

Én sose várom meg, hogy világítson, de szerintem is el lehet menni 50-100 Km között. Nekem klímával 6,5 l/100 Km. Egyszer láttam villogni, de akkor kb 15 L benzin volt benne, és egy meredek lejtőn hagytam állni az autót. Egyenesben szép lassan visszatért a mutató és kialudt a lámpa.

Link to comment
Megosztás:

23 órája, presidentÁkos írta:

Mennyit lehet vele menni, ha kigyúl a lámpa de még nem villog?

Szerintem ez motortípus-függő, ha a szegénységjelző adott mennyiségnél kezd el világítani illetve villogni, akkor nyilván egy 1.2-es motorú Astrával még jóval nagyobb távot tudsz megtenni, mint egy 2.0 Turboval...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

16 órája, KMilán írta:

Én sose várom meg, hogy világítson, de szerintem is el lehet menni 50-100 Km között. Nekem klímával 6,5 l/100 Km. Egyszer láttam villogni, de akkor kb 15 L benzin volt benne, és egy meredek lejtőn hagytam állni az autót. Egyenesben szép lassan visszatért a mutató és kialudt a lámpa.

Nálam 785Km-nél kezd villogni,800Km-nél szoktam teletankolni de 46Liternél több nem megy bele.

Link to comment
Megosztás:

10 perce, presidentÁkos írta:

Baj, ha majdnem minden fékezéskor nyomom a kuplungot is, hogy hátha meg kell állnom és váltanom kell?

Igen.Én úgy tanultam annó,hogy kinyomott kuplung-al,és üresben nem fékezünk,főleg nagyobb sebességnél.

De gondolom az oktatód is elmondta.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, presidentÁkos írta:

Baj, ha majdnem minden fékezéskor nyomom a kuplungot is, hogy hátha meg kell állnom és váltanom kell?

Azt kell, hogy mondjam, igen. Balesetveszély esetén sokat jelenthet, ha a motor is fogja az autót és nem csak a fék. Ráadásul így a fékek is hamar elhasználódnak.

Ne szokj hozzá, 90-ről lassítva még balesetet is okozhatsz, ha az előtted lévő hirtelen lefékez. (tized másodperceken múlik minden)

Inkább motorfék és finoman nyomd a fékpedált, majd ha kellően lelassult az autó, akkor kuplung. Hirtelen fékezésnél pedig csak a fékezés vége felé, amikor még a motor nem kap nagy terhelést. (fordulatszámmérő alapján ki tudod majd tapasztalni)

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

14 perce, KMilán írta:

Azt kell, hogy mondjam, igen. Balesetveszély esetén sokat jelenthet, ha a motor is fogja az autót és nem csak a fék. Ráadásul így a fékek is hamar elhasználódnak.

Ne szokj hozzá, 90-ről lassítva még balesetet is okozhatsz, ha az előtted lévő hirtelen lefékez. (tized másodperceken múlik minden)

Inkább motorfék és finoman nyomd a fékpedált, majd ha kellően lelassult az autó, akkor kuplung. Hirtelen fékezésnél pedig csak a fékezés vége felé, amikor még a motor nem kap nagy terhelést. (fordulatszámmérő alapján ki tudod majd tapasztalni)

 

 

3 órája, presidentÁkos írta:

Baj, ha majdnem minden fékezéskor nyomom a kuplungot is, hogy hátha meg kell állnom és váltanom kell?

Anno egy világhírű rally versenyző mondta, hogy könnyebb és olcsóbb féket cserélni, mint motort! Egyáltalán nem probléma, de tény hogy így tanítják, motor fékkel fékezz..ennek legfőképpen három oka van: 

1. a Devander avagy fékrásegítő a motor szívóerejét használja fel a fék hatásának növelésére, fékpedál szükséges nyomó erejének csökkentésére....tehát a motornál magasabb fordulaton, mint alapjárat (motorfék üzemben) nagyobb a motor szívása így jobban rásegít a fékezésre

2. sokszor motorfék is elég lehet egy fékezésre, amit a motor tehetetlensége lassít,

3. mivel motorfék üzemben nincs vagy csak részleges befecskendezés így üzemanyagot is spórolsz.

De:

1. a motor amiatt, hogy ilyenkor nem alapjáraton van így "többet" üzemel..ergo többet kopik

2. egy elrontott visszaváltás motorfék üzemben okozhat szerkezeti károsodást...a túl magas fordulattól....ilyenkor nem él a fordulatszám leszabályzás,

 

Valamint tényleg gyorsabb és olcsóbb egy fék rendbe tétele, mint egy motor generál..:)

 

Link to comment
Megosztás:

55 perce, Qpack írta:

 

1. a motor amiatt, hogy ilyenkor nem alapjáraton van így "többet" üzemel..ergo többet kopik

 De az olajnyomás, és ezzel együtt a kenés is jóval kisebb, mint magasabb fordulaton. Hideg motornál ez nem éppen jó,és szerintem üzem meleg motornál sem.

Meg ahogy mondtad is,sok üzemanyagot meg lehet spórólni motorfékkel,és ha az ember előrelátó akkor elég sokat el lehet "gurulni" minek pazarolni az üzemanyagot.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, presidentÁkos írta:

Baj, ha majdnem minden fékezéskor nyomom a kuplungot is, hogy hátha meg kell állnom és váltanom kell?

Anno, (aki elég öreg az még talán emlékszik rá...) a kétütemű motorral rendelkező autóknál volt a "kuplung+fék" rendszer.  A kétütemű motornál (Trabi, Waránusz) motorféken nem volt kielégítő sem a motorfék hatás, sem a kenés. Ezeknél a motoroknál a kenőolaj a benzinhez van adalékolva, tehát ha alapjárati (zárt) fojtószelep mellett viszonylag magas fordulaton motorfékkel üzemel a motor, a hengerbe jutó keverék és ezzel együtt a kenőanyag is minimális.Emiatt kellett kuplungot nyomni. Ezeknél a gépeknél volt egy szabadonfutó a hajtásláncban (ki is lehetett kapcsolni, de nem tudom, hogy mindegyiknél, vagy csak egyes modelleknél). A négyütemű autókról a tankönyv - legalább is 1992 környékén - valami olyasmit írt, hogy nem szerencsés dolog a hajtásláncot szétkapcsolni és üresbe tett váltóval fékezni, mert vészhelyzet esetén nincs kapcsolat a motorral, ergo nincs vonóerő egy esetlegesen szükséges elkerülő manőver végrehajtásához.


 

Módosítva : KMiki
Link to comment
Megosztás:

7 perce, KMiki írta:

Anno, (aki elég öreg az még talán emlékszik rá...) a kétütemű motorral rendelkező autóknál volt a "kuplung+fék" rendszer.  A kétütemű motornál (Trabi, Waránusz) motorféken nem volt kielégítő a kenés, emiatt kellett kuplungot nyomni. A négyütemű autókról a tankönyv - legalább is 1992 környékén - valami olyasmit írt, hogy nem szerencsés dolog a hajtásláncot szétkapcsolni és üresbe tett váltóval fékezni, mert vészhelyzet esetén nincs kapcsolat a motorral, ergo nincs vonóerő egy esetlegesen szükséges elkerülő manőver végrehajtásához.


 

De nem rakom üresbe, csak nyomom a fék mellett a kuplungot is hogyha kell váltanom akkor könnyebb legyen, így szoktam meg régen mikor tanultam vezetni.

Link to comment
Megosztás:

2 perce, presidentÁkos írta:

De nem rakom üresbe, csak nyomom a fék mellett a kuplungot is hogyha kell váltanom akkor könnyebb legyen, így szoktam meg régen mikor tanultam vezetni.

Én csak akkor nyomom ki a kuplungot fékezéskor,mikor már kívánja a másik fokozatot,vagy vészfékezésnél.Nem kell az rugdalni feleslegesen:)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

42 perce, presidentÁkos írta:

De nem rakom üresbe, csak nyomom a fék mellett a kuplungot is hogyha kell váltanom akkor könnyebb legyen, így szoktam meg régen mikor tanultam vezetni.

Nincsenek ezek kőbe vésve. Ha így szoktál hozzá akkor így használod. Ha majd jobban ráéreztek egymásra, akkor esetleg lehet csiszolni a technikán, kipróbálni a motorféket és ennyi. Úgy is azt fogod használni a későbbiekben, ami számodra biztonságos és kényelmes.

Vezess sokat és amennyire lehet biztonságosan :icon13:.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.