Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

2000/1 X16XEL nálam is van elől a klíma hűtőn egy. (és ugye a motor felőli oldalon is a vízhűtőn)

Nem tudom a nyomás értékeket hogy alakulnak mert nincs se mérő műszerem se op comom hogy ellenőrizzem, csak feltűnt ebbe a rohadt melegbe hogy fordulatnál erősödő hang jön mikor be van kapcsolva a klíma, ha nincs akkor semmi ilyen hang. Az enyém is két ventilátoros caravan CDX felszereltség, egy elől egy hátul. Csak nem tudom hogy ez a jelenség normális-e, más autókban ha ülök és klímáznak, nincs ilyen hang gyorsításnál.

Minden Astra visít klímázva. Mértéke eléggé változó. És függ a gyakorisága is. Épp ezért nehéz eldönteni hol kezdődik a rendellenes mérték.... :(

Engem is nagyon zavar, és folyton agyalok rajta, hogy a klímás felé megyek. Amúgy minden rendben vele.

Nekem akkor volt feltűnően hangos a klímám mikor nem volt benne elegendő gáz. Bekapcsolt, hűtött is, de a hangja nem volt az igaz. 410g töltés után csendesebb lett aminek már 2 éve, most ismét kezd erősödni a hang.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nekem is visít a kompresszor,azt mondta a szaki,hogy csapágyas.. Mikor megkerdeztem hogy mennyibe ujjitja fel,kinevettem.. Kb 100 ezer lenne.. Ebayon 70 ezer a vatta új.. Mondjuk nekem a nyomás is túl magas,de azt nemtudjak h miért.. Ami roppant érdekes az az,hogy elvileg 6 foknak kellene bejonni,ahelyett jön 8 fok,de a gépe szerint már fagyás határon van vlmi benne..

Link to comment
Megosztás:

Nekem akkor volt feltűnően hangos a klímám mikor nem volt benne elegendő gáz. Bekapcsolt, hűtött is, de a hangja nem volt az igaz. 410g töltés után csendesebb lett aminek már 2 éve, most ismét kezd erősödni a hang.

Nekem az a fura, hogy akinek egyszer töltöttek, utána pár évente jár.

Vagy nincs meg a gyökés ok, hogy miért párolgott el (tömítések, illesztések), avgy pedig lehúzás gyanús. Én a 7 éves astrát úgy adtam el, hogy nem volt bele töltve gáz, és a családban is van egy Corsa, ami már 9 éves, és eredeti gázzal... Szóval én nem értem.

Link to comment
Megosztás:

Nekem az a fura, hogy akinek egyszer töltöttek, utána pár évente jár.

Vagy nincs meg a gyökés ok, hogy miért párolgott el (tömítések, illesztések), avgy pedig lehúzás gyanús. Én a 7 éves astrát úgy adtam el, hogy nem volt bele töltve gáz, és a családban is van egy Corsa, ami már 9 éves, és eredeti gázzal... Szóval én nem értem.

Van a csaladban egy 6 eves golf, van az opc-m es van egy merci is ami 10 eves.

Golf klimaja erintetlen, teljesen jol mukodik. Meg takaritva se volt sose.. Ez mondjuk a hanyagsag jele, de nincs sok kozom az autohoz.

Merci evente megy klimashoz takaritani es "toltesre". Opc is evente megy. Ha fiatal az auto, pont sehol nem tud szokni a gaz, mert minden uj, semmi nincs kirepedve. De ahogy oregszik, egyre jobban engedni fognak a csovek es az illesztesek... Nyilvan a klimasoknak is meg kell elni valamibol, de orokke valosagig nem megy egyik sem.

mas: Klima befujt levego oriasi atveres. Belso levego keringtetes 1 es venti fokozattal tudok csinalni 5,5 fokot. 3 as venti fokozattal belso keringtetes nelkul 10,2. Vajon melyik az eletszeru? Nyilvan a masodik...

Link to comment
Megosztás:

Nekem az a fura, hogy akinek egyszer töltöttek, utána pár évente jár.

Vagy nincs meg a gyökés ok, hogy miért párolgott el (tömítések, illesztések), avgy pedig lehúzás gyanús. Én a 7 éves astrát úgy adtam el, hogy nem volt bele töltve gáz, és a családban is van egy Corsa, ami már 9 éves, és eredeti gázzal... Szóval én nem értem.

Nem tudom hogy mi lehet az enyémmel, de hiába ugattam a klímásnak hogy nézze át nem e ereszt a rendszer ő csak annyit mondott nem mert a nyomás rendben van. És sajnos a környéken nincs más klímás...

Link to comment
Megosztás:

http://www.opelforum.hu/topic/378-legkondicionalo-rendszer-klima-es-futorendszer/?p=1030057

Ez a 4 pólusú:
93341907_1.jpg

És ez a 3 pólusú:
rezistenta%20opel%20corsa%20d.jpgbig.jpg

Videó:
https://www.youtube.com/watch?v=hqOSHzrto5Q

Nálam el lett vágva a réginek a tövében a venti kábele, ki lett fúrva az újnak a műanyag háza (alul lepattintható része van) és ott be lett dugva a venti kábele, és rá lett forrasztva a csatlakozókra.
Itt a videóban csak kicseréli a tulaj, nálam át kellett forrasztani a kábeleket.
De nem nagy dolog, néztem a szakit, szóval legközelebb (reméljük 10 év múlva :D) már én is simán kicserélem.

Szoval akkor egy ventilátor, milyen érdekes, mondjuk sógorom 6os mazdáján is csak egy van, de azért csak jobb ha van hűtése annak a hűtőnek elölről is vagy rosszul gondolnám?!

Az enyémen még elől is van ventilátor, nálam túl magas nyomásnál kapcsolt a ventilátor egyes fokozatba, már akkor mikor a kettesbe kellett volna neki. Tavasszal kicseréltettem a nyomáskapcsolót, azóta szépen muzsikál, tegnap ebbe a 800 fokba már szépen kapcsolta is a következő fokozatokat, neki is melege lett :)

Viszont mondod az előtét ellenállást. sokak szerint azt külön nem lehet beszerezni. Ezek szerint mégis vagy bontottból buheráltad ki? Olyat is hallottam hogy van előtét ellenállás csak valami lábak nem stimmelnek rajta. Melyik az igazság? ha már így ezen a vonalon vagyunk, hátha későbbiekben nekem is és másnak is hasznos lehet ez :)

Szerk.:

Nekem meg egy olyan problémám van hogy alapjáraton ha klímát kapcsolok akkor egy búgó hang jelenik meg, klíma kikapcsolásra abba is hagyja természetesen. És 2500as fordulat felett pedig megjelenik egy hang ami gyorsulásra erősödik. Ez mitől lehet szerintetek?

Módosítva : bonat
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Egyébként nekem is rajta van a klímahűtőn elől a ventilátor felfogató rész...lehet látni...
Sőt még a lökösben van is egy 3 pólusú csati ami gyanúsan venti csatlakozó.
Gondolokztam azonos is, hogy beszerzek utólag előre egy ventit és rákötöm a csatira.
De előtte meg fogom nézni multiméterrel, hogy mikor megy a hátsó venti, akkor kap e feszt a csatlakozó, ha igen akkor elvileg rá lehetne kötni, ha nem akkor ennyi.

Megtudná nekem valaki írni a GM számát az első ventinek? Meg megnézni, hogy 3 pólusú csatis e?

Link to comment
Megosztás:

Egyébként nekem is rajta van a klímahűtőn elől a ventilátor felfogató rész...lehet látni...

Sőt még a lökösben van is egy 3 pólusú csati ami gyanúsan venti csatlakozó.

Gondolokztam azonos is, hogy beszerzek utólag előre egy ventit és rákötöm a csatira.

De előtte meg fogom nézni multiméterrel, hogy mikor megy a hátsó venti, akkor kap e feszt a csatlakozó, ha igen akkor elvileg rá lehetne kötni, ha nem akkor ennyi.

Megtudná nekem valaki írni a GM számát az első ventinek? Meg megnézni, hogy 3 pólusú csatis e?

Elvileg itt láthatod a ventilátorokat és a hozzá tartozó cikk számokat (GM sor).

http://ecat24.com/opel/catalog/part/1/8/264/4247/26430/

Link to comment
Megosztás:

Elvileg itt láthatod a ventilátorokat és a hozzá tartozó cikk számokat (GM sor).

http://ecat24.com/opel/catalog/part/1/8/264/4247/26430/

Nálad hogy működnek a hűtőventik?

Klíma magy akkor megy mind2, vagy csak az első?

Mert lehet úgy van kitalálva, hogy ahol van külön klímahűtő venti elől akkor a klímánál csak az megy és a hátsó meg csak a motorhűtővíz hőmérsékletre indul be???

Link to comment
Megosztás:

Nálad hogy működnek a hűtőventik?

Klíma magy akkor megy mind2, vagy csak az első?

Mert lehet úgy van kitalálva, hogy ahol van külön klímahűtő venti elől akkor a klímánál csak az megy és a hátsó meg csak a motorhűtővíz hőmérsékletre indul be??

Hát megmondom az őszintét nem figyelgettem annyira, de mikor elindítom a klímát akkor kapcsol az első is és a hátsó is úgy emlékszem. aztán különböző fokozatokat kapcsolgat a nyomás és a vízhőmérséklet alapján mindkét ventilátort. Szoval szerintem van össze fügés a két ventilátor között. Ha jól emlékszem valaki részletesen le is írta itt hogy miként is viselkedik a két ventilátor különböző nyomásoknál és vízhőmérsékleteknél :)

Link to comment
Megosztás:

Az normális jelenség, hogy bekapcsolt klímával nagyobb fordulaton elég erős búgó hangot ad a motor (vagyis onnan jön), jellemzően magasabb fordulatszámon? Pl. másodikban 4e felett elkezd úgy pörögni, zúgni, nem tudom máshogy leírni, de elég hangos. Nem kattogó, kerepelő hang, szabályos.

A klíma emígy hibátlanul működik. Lehet, hogy csak az 1.4-es motor ennyit bír és leterheli a klíma (ami persze érezhető a teljesítményén).

Nálatok is így van? Feszítőgörgő és hosszbordás most lett cserélve.

Link to comment
Megosztás:

Idézet pár oldallal előbbről:

" Normális működés a következő két ventis hűtővezérlős kiépítés esetén. Klíma üzem: Klíma bekapcsol 12-14 barnál indul az első venti és a hátsó 1es fokozaton ha tovább nő a nyomás akkor, 20-22 barnál indul az első venti 2es en a hátsó marad 1es majd 24-25 nél a hátsó is felkapcsol 2es re ha ez sem elég akkor vhol 28 barnál lelövi a rendszer a komprit még a nyomás nem megy 24 bar alá.
Vízhűtésnél 95 fokál indul a az első és a hátsó venti is 88 foknál kapcsol ki. Ha nem képes lehűteni a vizet és az vagy tovább növekszik 105 foknál vagy 95-100 fokos tartományban marad 180 mp ig akkor indul mindkét venti 2es en. Vegyes üzem: Tehát klíma üzemel és a motor 95 fok fölé növekszik (ez nem normális üzemállapot ugyanis az alapban járó ventiknek képesnek kell lennie 95 fok alatt tartani a vizet) akkor is indul mind2 venti teljes gázon. "

Azért van szükség mindkét ventire, mert csak így tudják hűteni az egész hűtősort. Ez így tökéletes.

Link to comment
Megosztás:

Az normális jelenség, hogy bekapcsolt klímával nagyobb fordulaton elég erős búgó hangot ad a motor (vagyis onnan jön), jellemzően magasabb fordulatszámon? Pl. másodikban 4e felett elkezd úgy pörögni, zúgni, nem tudom máshogy leírni, de elég hangos. Nem kattogó, kerepelő hang, szabályos.

A klíma emígy hibátlanul működik. Lehet, hogy csak az 1.4-es motor ennyit bír és leterheli a klíma (ami persze érezhető a teljesítményén).

Nálatok is így van? Feszítőgörgő és hosszbordás most lett cserélve.

Ha kikapcsolt klimaval csondbe van, akkor az a kompresszor lesz. Lehet csapagytol kezdve a nagy nyomasig barmi. Ahhoz, hogy a nagy nyomast ki tudjuk zarni, kene valami meromuszer. Opcom, vagy a klimas nyomasmeroje a magas es alacsony nyomas oldalakon. A venti ha nem mukodik rendesen, az is okozhat nagy nyomast.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Ha kikapcsolt klimaval csondbe van, akkor az a kompresszor lesz. Lehet csapagytol kezdve a nagy nyomasig barmi. Ahhoz, hogy a nagy nyomast ki tudjuk zarni, kene valami meromuszer. Opcom, vagy a klimas nyomasmeroje a magas es alacsony nyomas oldalakon. A venti ha nem mukodik rendesen, az is okozhat nagy nyomast.

Vagyis nem normális, hogy ilyen hangos, búgó hangot ad?

Szerzek majd valahol egy opcomot a nyomásméréshez. nagy nyomás alatt mit értesz, túltöltötték a rendszert vagy valami elromlott?

ha csapágy, akkor az javítható, ha igen, az kb mit jelent?

A Venti szerintem működik rendesen, mert nagy melegben elég gyorsan kapcsol, utána magasabb fokozatra is. Itt ugye csak egy venti van, 1.4-nél.

Ja, kikapcsolt klímával most a vezérlés csere után gyakorlatilag nincs hangja a motornak, csak ha be van kapcsolva a klíma.

Használhatom így ,nem teszem tönkre?

Link to comment
Megosztás:

Szerintem 1 ventivel tulsagosan nagyot sporolt a GM anno.

Nagy nyomas alatt azt ertem, hogy tulsagosan felmelegszik a gaz es nagyot tagul. Nem tultoltes es nem elromlast mutat. Szimplan nagyon melegszik a gaz es felmegy a nyomas. Mivel 1 db ventid van, nem olyan jo a hatasfoka, ezert megy fel a nyomas. A ventik dolga lenne a hutes, azaz a nyomas csokkentese. Nekem 16 18 barnal jelzi a kompresszor hogy itt van, es regen mikor a szaritoszuro el volt dugulva siman felment 25 barig is, es akkor mar nagyon visitott 2 3 ezer rpm kozott.

Csapagyra nemtudok mit mondani, viszont azon gondolkodnek, hogy az a csapagy csak akkor szolna e ha bevan kapcsolva, vagy akkor is amikor ugymond szabadonfut, mert valami csapagynak azt is lehetove kene tennie...

En azt mondom hogy siman hasznald, aztan meglatjuk a nyomaserteket.

Link to comment
Megosztás:

EGyik munkatársnak olyat toltak, (igaz ez egy másik márka de hátha itt vki kipróbálja), hogy neki is túl nagy volt a nyomás és ki kellett engedni belőle egy kicsit és akkor volt jó.

Én tavaj töltettem 600 helyett 320 volt benne de hűtött. Most van egy hőmérő a beömlőn de 10fok alá sose ment :S, pedig érezhetően hideg meg ha úgy van tényleg elég az 1es venti. (sztem szar az a hőmérő mert a fagyóban se nagyon hült le :D )

Hétvégén annyit vettem észre h 900 fölött tartotta az alapjáratot, majdnem 1000en pörgöt. Hőfok 90es mutatót soha nem hagyta el, még dugóban se.

Nekem is csak 1 ventim van de javasolták a 2.at is a nyomás miatt meg ugye a motorterhelés miatt.

Link to comment
Megosztás:

EGyik munkatársnak olyat toltak, (igaz ez egy másik márka de hátha itt vki kipróbálja), hogy neki is túl nagy volt a nyomás és ki kellett engedni belőle egy kicsit és akkor volt jó.

Én tavaj töltettem 600 helyett 320 volt benne de hűtött. Most van egy hőmérő a beömlőn de 10fok alá sose ment :S, pedig érezhetően hideg meg ha úgy van tényleg elég az 1es venti. (sztem szar az a hőmérő mert a fagyóban se nagyon hült le :D )

Hétvégén annyit vettem észre h 900 fölött tartotta az alapjáratot, majdnem 1000en pörgöt. Hőfok 90es mutatót soha nem hagyta el, még dugóban se.

Nekem is csak 1 ventim van de javasolták a 2.at is a nyomás miatt meg ugye a motorterhelés miatt.

Nembaj ha 10 fok ala nem megy. Probald ki, hogy belso levego keringtetest bekapcsolod, majd 1 es fokozaton fujatod be a levegot azon a lamellan ahova rakod a homerot. Jellemzoen a kozepso ketto kozul a bal oldaliba szoktak merni. Szerintem lemegy 6 7 fokra is.

Nekem igy merve 5,5 , normalisan pedig 10.2

A fordulatszam felmehet attol is, hogy sok aramot vesznek fel a dolgok.

Link to comment
Megosztás:

Van köztetek olyan esetleg aki megtudná mondani hogy a delphi qs (4396) kompresszornak mekkora átmérőjű a tengelye? Az enyém fent van az autón és akna híján nem férek hozzá hogy megmérjem. Neten nem találok semmilyen adatot erről.

Módosítva : trassher
Link to comment
Megosztás:

Sracok! valaki tudna nekem prezentslni, hogy hol csopogtet az auto es mikor? Hiaba klimazok semmit se latok. Szonyeg nem vizes. Multkor kikapcsoltam a klimat de meg jarattam az autot, es megjelent egy kis patak alatta...

A tűzfal közepén van levezetve ha alámész egyből látni fogod, víz csöpög el a pára amit kiszív az utastérből/levegőből. A patak valószínűleg az volt ha csak nem hűtővíz :D én se látok sűrűn alatta semmit, rövid szakaszokon nem is jelentkezik én úgy vettem észre. Módosítva : ftamas0201
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sracok! valaki tudna nekem prezentslni, hogy hol csopogtet az auto es mikor? Hiaba klimazok semmit se latok. Szonyeg nem vizes. Multkor kikapcsoltam a klimat de meg jarattam az autot, es megjelent egy kis patak alatta...

Nincs fagyálló illata amikor melegen leállítod?

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Nembaj ha 10 fok ala nem megy. Probald ki, hogy belso levego keringtetest bekapcsolod, majd 1 es fokozaton fujatod be a levegot azon a lamellan ahova rakod a homerot. Jellemzoen a kozepso ketto kozul a bal oldaliba szoktak merni. Szerintem lemegy 6 7 fokra is.

Nekem igy merve 5,5 , normalisan pedig 10.2

A fordulatszam felmehet attol is, hogy sok aramot vesznek fel a dolgok.

Vagyis a klíma mert ha lekapcsolom akkor normra beáll.

Nekem se mindig van tócsa, függ h kint is milyen a páratartalom, van h 100 km után van csak tócsa.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.