Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fogyasztás


neonx

Recommended Posts

3 hours ago, daykiller írta:

Horvát tengerpart oda-vissza, városban furikázással, négy személy, megpakolva, 120-130-as sebességgel 4,9. Eddigi rekord azóta is. :D

Igaz, nekem 130-nál épphogy belenyal a 3000-es fordulatszámba a motor ötödikben.

Jóvan maraggyátecsak..erről beszéltem ,én elhiszem haggyadmá...:-)

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zsolt5566 írta:

üdv a a túlzott fogyasztást okozhatja a vizhőfok jeladó hiba ,szerelő mondta probáljuk meg. a diagnosztika nem irja hibának de ha lehuzzuk a csatlakozótt nem változik semmi.A motor müködésénnél.

Üdv, okozhatja, ( a kétvezetékes jeladó) ha jól tudom lehúzáskor kap egy középértéket, ha ez hasonló azzal amit amúgy is mérne akkor nem venni észre változást. Ki kell mérni multiméterrel.

Link to comment
Megosztás:

Nem igazán nyomom neki, sőt, de a feleségem fenetuggya hogy megy vele :). No mindegy, majd másik benzinnel is kipróbálom, mert lehet ennek a legolcsóbbnak (ami igazán csak pár forintal olcsóbb mint pl az OMV ..:O )sok a ezanol tartalma, oszt az is lehet hogy rádob pár decit.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
11 órája, zalaapati112 írta:

Üdv van egy Opel astra f caravan kocsim diesel 50kw (70 lovas vagy 68 pasz) menyi az átlag fogyasztása? 

Nem rég lett turbo felújítás és henger fej csere ez számít a fogyasztásán? 

Hosszútávon 6 liter körül vagy akár kicsit alatta is el lehet vele járni. Városban ha nem melegszik be rendesen plusz sok kapcsolgatás, gyorsítás akkor ugye több. Turbót hát passzolom, végülis minden hiba a fogyasztás rovására is megy ami rontja a teljesítményt. Hengerfejnél például ha nem zártak tökéletesen a szelepek.

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

16 órája, zalaapati112 írta:

Üdv van egy Opel astra f caravan kocsim diesel 50kw (70 lovas vagy 68 pasz) menyi az átlag fogyasztása? 

Nem rég lett turbo felújítás és henger fej csere ez számít a fogyasztásán? 

Hát nekem vegyes használattal 6.2-6.4, de pl  hosszútávon (720km) 3 személy tele csomival 90-110-es tempóval 5.5 lett!

Link to comment
Megosztás:

Kösszi a válaszokat 

Olyan kérdésem lenne hogy a opel f caravan 1.7TD 50kw hogyan eszik többet , 3-ban 50km/ó nál vagy 4-dik 50km/ó-nál?
Úgy nem fordulatszámfüggő a fogyasztás, hanem a motor kínlódásának mértékével egyenes arányban növekszik ha jól gondolom, ha hármasban megyek vele 50-nél, mint négyesben. Mert négyesben több erőt kell kifejtenie, ezért több dízel is kell neki.
A volt kocsim pl városi 50-es tempón rakok 5. sebességet és nem evet sokat.
Állítólag hamarabb tönkre is mennek a hajtókarcsapágyak.

Módosítva : zalaapati112
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2016. 02. 12. at 23:03, zalaapati112 írta:

Üdv van egy Opel astra f caravan kocsim diesel 50kw (70 lovas vagy 68 pasz) menyi az átlag fogyasztása? 

Nem rég lett turbo felújítás és henger fej csere ez számít a fogyasztásán? 

93-as Caravan, mondjuk nekem a 82 lovas (60kw) 1.7 isuzu van, a múltkor két személlyel, városi (Bp is!) és hegyes-völgyes országúti menetben 663 km alatt 33 litert evett meg. Azaz akárhogy számolom, 5 liter/100 km, téligumival, 90-110es max tempóval. :) 

Az előző menetben 3 személy is, több cucc is volt, és kicsit több városi közlekedés, ott kb. 400 km alatt 5,7 litert számoltam 100 kmenként.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 02. 13. at 16:53, zalaapati112 írta:

Kösszi a válaszokat 

Olyan kérdésem lenne hogy a opel f caravan 1.7TD 50kw hogyan eszik többet , 3-ban 50km/ó nál vagy 4-dik 50km/ó-nál?
Úgy nem fordulatszámfüggő a fogyasztás, hanem a motor kínlódásának mértékével egyenes arányban növekszik ha jól gondolom, ha hármasban megyek vele 50-nél, mint négyesben. Mert négyesben több erőt kell kifejtenie, ezért több dízel is kell neki.
A volt kocsim pl városi 50-es tempón rakok 5. sebességet és nem evet sokat.
Állítólag hamarabb tönkre is mennek a hajtókarcsapágyak.

A fogyasztás fordulatszámfüggő is meg gázpedálállás függő is. A fogyasztás akkor a legkedvezőbb ha a motort a mindenkori terheléshez ill. gázpedálálláshoz tartozó legoptimálisabb (legalacsonyabb) fordulatszámon üzemelteted ui az égés hatásfoka (megfelelő levegő-üzemanyag arány) ekkor lesz a legkedvezőbb. Ugyanakkor törekedni kell a lehető legmagasabb sebességfokozat használatára mert a fogyasztás fordulatszámfüggő is. Például: Egyenletes haladáshoz kis gáz kell, kis "gáz" elégetéséhez kevesebb levegő kell tehát alacsony fordulatszám is optimális a tökéletes égéshez. Minden esetben mindig azt a LEGNAGYOBB sebességfokozatot kell kiválasztani ahol a motor még éppen nem dadog és nem rángat azaz nem kínlódik kicsit sem, de ehhez a határhoz viszont minél közelebb van. A fogyasztásod így lesz a legkevesebb és a motor üzeme is optimális marad. DE! Ha ebben az állapotban a forgalmi helyzet úgy hozza, hogy gyorsítani kell vagy egy emelkedő jön akkor előtte feltétlenül vissza kell kapcsolni a megkívánt gázadástól függően akár több fokozatot is és nem a gázt nyomni tövig ugyanabban a sebességben, mert azon a fordulaton a motor nem tud mit kezdeni a többlet üzemanyaggal, kevés a beszívott levegő ahhoz, hogy tökéletesen azt elégesse és kínlódni, fulladni fog, a fogyasztás pedig az egekbe szökik miközben a motor nem tud gyorsítani és valóban ilyenkor károsodhatnak a csapágyak is az előnytelen égési lökésektől. A ló túloldala is ugyan ez, tehát amikor a legnagyobb teljesítményhez tartozó fordulatszám felett jár a motor akkor szintén levegőhiány lép fel és csökken a teljesítmény, a motor kínlódik, de itt már az áramlási keresztmetszetek, szelepnyílások elégtelensége okán.

Módosítva : Astra F Caravan
Link to comment
Megosztás:

Hátőőőő. Alacsony fordulaton, ha lepadlózod, ugyanannyi levegőt szív be, mint magas fordulaton, mivel a dugattyúk égéstere ugyanakkora minden fordulatszám esetén.

Sose fogok ötödikben menni városban 50-nel, mert az van a legközelebb a határhoz a dadogáshoz, rángatáshoz. Jobban szereti a harmadikat és a 2000 feletti fordulatszámot amit a BC is jelez, mert akkor érdekes módon kevesebb pillanatnyi fogyasztást ír ki.

A motorok legnagyobb teljesítménye általában közel van a tiltási fordulatszámnál, tehát ki az a hülye, aki 5500-on járatja a motort folyamatosan...

Inkább a motor teljesítménye miatt nem tud alacsony fordulaton mit kezdeni a gázadásra, mert hiába érkezik meg a megfelelő levegő és benzin mennyiség, arra a motor nem tud reagálni érdemben.

Szóval, inkább maradok a jól bevált saját tapasztalatomnál, hogy igyekszem ott tartani a motorfordulatszámot, ahol a legnagyobb forgatónyomatékot tudja leadni. Ez az én autómnál 2500-2700 között érezhető.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, daykiller írta:

Hátőőőő. Alacsony fordulaton, ha lepadlózod, ugyanannyi levegőt szív be, mint magas fordulaton, mivel a dugattyúk égéstere ugyanakkor minden fordulatszám esetén.

Sose fogok ötödikben menni városban 50-nel, mert az van a legközelebb a határhoz a dadogáshoz, rángatáshoz. Jobban szereti a harmadikat és a 2000 feletti fordulatszámot amit a BC is jelez, mert akkor érdekes módon kevesebb pillanatnyi fogyasztást ír ki.

A motorok legnagyobb teljesítménye általában közel van a tiltási fordulatszámnál, tehát ki az a hülye, aki 5500-on járatja a motort folyamatosan...

De ezt még mindig nem értem, hogy miért csökken a beszívott levegő mennyisége, ha alacsony a fordulat. Inkább a motor teljesítménye miatt nem tud alacsony fordulaton mit kezdeni a gázadásra, mert hiába érkezik meg a megfelelő levegő és benzin mennyiség, arra a motor nem tud reagálni érdemben.

Szóval, inkább maradok a jól bevált saját tapasztalatomnál, hogy igyekszem ott tartani a motorfordulatszámot, ahol a legnagyobb forgatónyomatékot tudja leadni. Ez az én autómnál 2500-2700 között érezhető.

Tehát ha jól értem teljesen mindegy milyen fordulatszámon megy a motor mindíg ugyanannyi levegőt szív be? Én azt hittem minél gyorsabban pörög azt az adott lökettérfogatot annál többször tölti fel a keverékkel, és ehhez több benzin és több levegő is kell. Ha gyorsabban pumpálod a cangát nem végzel hamarabb mint ha lassan tennéd?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

Tehát ha jól értem teljesen mindegy milyen fordulatszámon megy a motor mindíg ugyanannyi levegőt szív be? Én azt hittem minél gyorsabban pörög azt az adott lökettérfogatot annál többször tölti fel a keverékkel, és ehhez több benzin és több levegő is kell. Ha gyorsabban pumpálod a cangát nem végzel hamarabb mint ha lassan tennéd?

Egy szívási ütemben szív ugyanannyit.

Link to comment
Megosztás:

50 perce, zotya975 írta:

Tehát ha jól értem teljesen mindegy milyen fordulatszámon megy a motor mindíg ugyanannyi levegőt szív be? Én azt hittem minél gyorsabban pörög azt az adott lökettérfogatot annál többször tölti fel a keverékkel, és ehhez több benzin és több levegő is kell. Ha gyorsabban pumpálod a cangát nem végzel hamarabb mint ha lassan tennéd?

Nyilván ezért van a fojtószelep, hogy csökkentse a levegő mennyiségét, amit beszívhat egy dugattyú. Ezáltal a benzin mennyisége is igazodik ugye hozzá, hogy megmaradjon az arány. A lepadlózásba kötöttem bele, mivel ugye akkor a pillangó kinyit teljesen és sokkal több levegőt szív be a moci, több üzemanyagot is kap, hiába alacsony a fordulat, csak nincs hozzá kellő lendület, hogy érdemi hatása legyen, mivel a semmibe robban a keverék és csak a főtengelyt cseszegeti, minthogy forgatónyomatékot adna.

Link to comment
Megosztás:

5 perce, aholy írta:

Egy szívási ütemben szív ugyanannyit.

Jójó csak ugye fogyasztásról meg fordulatszámról beszélünk és mindegyiket időegység alatt mérjük, illetve távolságra, ami szintén függ az időtől.

1 perc, daykiller írta:

Nyilván ezért van a fojtószelep, hogy csökkentse a levegő mennyiségét, amit beszívhat egy dugattyú. Ezáltal a benzin mennyisége is igazodik ugye hozzá, hogy megmaradjon az arány. A lepadlózásba kötöttem bele, mivel ugye akkor a pillangó kinyit teljesen és sokkal több levegőt szív be a moci, több üzemanyagot is kap, hiába alacsony a fordulat, csak nincs hozzá kellő lendület, hogy érdemi hatása legyen, mivel a semmibe robban a keverék és csak a főtengelyt cseszegeti, minthogy forgatónyomatékot adna.

Hát nem sok értelme van 2000-ről lepadlózni , meg valahol volt egy elírás a papis vezetésről is, hogy az alacsony olajnyomás miatt többet árt mint használt a motor élettartami szempontjából. Amúgy szerintem rengeteg baleset vagy ahhoz közeli szituáció elkerülhető lenne ha a vezetők kihasználnák a teljes nyomatékot-motorerőt ( ahogy a féket is) egyszerűen nem merik nyomni a gázpedált, visszaváltani meg pláne nem. 5-ből előznek 80-ról indulva és kilómétereket mennek a másik autó mellett. 60 lóerős kocsival villámgyorsan lehet autózni a nagy köbcentis gépekhez képest, mert kijön a faluból aztán 3 kilométer mire eléri a 100-at leheletfinom gázadással talán mert spórolni akar vagy tudomisén.

Link to comment
Megosztás:

14 perce, zotya975 írta:

Jójó csak ugye fogyasztásról meg fordulatszámról beszélünk és mindegyiket időegység alatt mérjük, illetve távolságra, ami szintén függ az időtől.

Hát nem sok értelme van 2000-ről lepadlózni , meg valahol volt egy elírás a papis vezetésről is, hogy az alacsony olajnyomás miatt többet árt mint használt a motor élettartami szempontjából. Amúgy szerintem rengeteg baleset vagy ahhoz közeli szituáció elkerülhető lenne ha a vezetők kihasználnák a teljes nyomatékot-motorerőt ( ahogy a féket is) egyszerűen nem merik nyomni a gázpedált, visszaváltani meg pláne nem. 5-ből előznek 80-ról indulva és kilómétereket mennek a másik autó mellett. 60 lóerős kocsival villámgyorsan lehet autózni a nagy köbcentis gépekhez képest, mert kijön a faluból aztán 3 kilométer mire eléri a 100-at leheletfinom gázadással talán mert spórolni akar vagy tudomisén.

Igen, ezt még hozzá akartam tenni, hogy a cangás példánál maradva, az ízületeidnek sem tetszik, ha 18-as fokozatban tekered lassan a pedált X sebességet tartva.

Valahol anno olvastam, hogy ha az ember nagyon erőlteti az alacsony fordulatot és nagyobb gázt ad, lehet annyira alacsony az olajnyomás, hogy a hajtókar csapágyaktól kiszorulhat az olaj. Jó persze, aki ésszel használja a váltót, az nem nagyon okozhat problémát a motornak, ha tudja, hogy mi sok a motornak, de én akkor sem mennék ötödikben a városban 50-nel, ha fizetnének érte, csak mert akkor a legkevesebb a fogyasztás. Benzines motornak pörögnie kell, nem alapjáraton hajtania a kerekeket. Nem hiszem, hogy a dízelmotornak is bármi baja lenne, ha kicsit jobban pörgetnék, mert pl az is elviseli, ha 2000 fordulat környékén forog tartósan és nem 1200-on, mert ötödikben annyit tud 50kmh-nál. Egyébként a motor hangjából is lehet tudni, hogy mi az, ami jó neki. Nálam ez a forgatónyomaték max körüli fordulatszám az, aminél hallom, hogy szépen jár a motor és onnan egyből tud lépni, ha odalépek a gáznak, nem a visszaváltogatásokkal kínlódok. Meg ugye a BC is az ottani fordulatszám tartományban mutatja a legalacsonyabb pillanatnyi fogyasztást az enyémben, ha egy helyen tartom a gázpedált a lábammal, ami ugye a félterheléses üzem is.

Mondjuk autópályán pont nem érdekel a fogyasztás, haladok 140-nel szépen, nem fogok azért 110-zel menni, hogy 6 liter alá menjen a fogyasztás.

Link to comment
Megosztás:

15 perce, daykiller írta:

Igen, ezt még hozzá akartam tenni, hogy a cangás példánál maradva, az ízületeidnek sem tetszik, ha 18-as fokozatban tekered lassan a pedált X sebességet tartva.

Valahol anno olvastam, hogy ha az ember nagyon erőlteti az alacsony fordulatot és nagyobb gázt ad, lehet annyira alacsony az olajnyomás, hogy a hajtókar csapágyaktól kiszorulhat az olaj. Jó persze, aki ésszel használja a váltót, az nem nagyon okozhat problémát a motornak, ha tudja, hogy mi sok a motornak, de én akkor sem mennék ötödikben a városban 50-nel, ha fizetnének érte, csak mert akkor a legkevesebb a fogyasztás. Benzines motornak pörögnie kell, nem alapjáraton hajtania a kerekeket. Nem hiszem, hogy a dízelmotornak is bármi baja lenne, ha kicsit jobban pörgetnék, mert pl az is elviseli, ha 2000 fordulat környékén forog tartósan és nem 1200-on, mert ötödikben annyit tud 50kmh-nál. Egyébként a motor hangjából is lehet tudni, hogy mi az, ami jó neki. Nálam ez a forgatónyomaték max körüli fordulatszám az, aminél hallom, hogy szépen jár a motor és onnan egyből tud lépni, ha odalépek a gáznak, nem a visszaváltogatásokkal kínlódok. Meg ugye a BC is az ottani fordulatszám tartományban mutatja a legalacsonyabb pillanatnyi fogyasztást az enyémben, ha egy helyen tartom a gázpedált a lábammal, ami ugye a félterheléses üzem is.

Mondjuk autópályán pont nem érdekel a fogyasztás, haladok 140-nel szépen, nem fogok azért 110-zel menni, hogy 6 liter alá menjen a fogyasztás.

Ja valami olyan volt hogy megszakad az olajfilm a hajtókar csapágynál és belecsap a fémes súrlódásba is. De én úgy vagyok vele, hogy túl a 300-ezredik kilométeren amiből az első 200-at nem én tetem bele ki tudja milyen vezetési stílussal, annyira nem aggódok azon hogy a papis vezetés vagy a pörgetés fogja megölni a motort. Meg ezek jórészt csak elméletek amiket nem nagyon bizonyítottak gyakorlatban , főleg azok az autógyártók nem akiknek nem  a hosszú élettartam hanem az állandó vásárlás az érdekük. Lehet hogy néha szétszednek egy motort és mutogatják a rendellenes kopást, de ez a motort nem tesztpadon futott a társaival adott körülmények között, semmit nem tudnak az előéletéről. Meg ha annyira aggódnának az alacsony fordulatszám okozta károk miatt, már rég megoldották volna az állandó olajnyomást az utcai autóknál is minden fordulatszámon.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, daykiller írta:

Igen, ezt még hozzá akartam tenni, hogy a cangás példánál maradva, az ízületeidnek sem tetszik, ha 18-as fokozatban tekered lassan a pedált X sebességet tartva.

Valahol anno olvastam, hogy ha az ember nagyon erőlteti az alacsony fordulatot és nagyobb gázt ad, lehet annyira alacsony az olajnyomás, hogy a hajtókar csapágyaktól kiszorulhat az olaj. Jó persze, aki ésszel használja a váltót, az nem nagyon okozhat problémát a motornak, ha tudja, hogy mi sok a motornak, de én akkor sem mennék ötödikben a városban 50-nel, ha fizetnének érte, csak mert akkor a legkevesebb a fogyasztás. Benzines motornak pörögnie kell, nem alapjáraton hajtania a kerekeket. Nem hiszem, hogy a dízelmotornak is bármi baja lenne, ha kicsit jobban pörgetnék, mert pl az is elviseli, ha 2000 fordulat környékén forog tartósan és nem 1200-on, mert ötödikben annyit tud 50kmh-nál. Egyébként a motor hangjából is lehet tudni, hogy mi az, ami jó neki. Nálam ez a forgatónyomaték max körüli fordulatszám az, aminél hallom, hogy szépen jár a motor és onnan egyből tud lépni, ha odalépek a gáznak, nem a visszaváltogatásokkal kínlódok. Meg ugye a BC is az ottani fordulatszám tartományban mutatja a legalacsonyabb pillanatnyi fogyasztást az enyémben, ha egy helyen tartom a gázpedált a lábammal, ami ugye a félterheléses üzem is.

Mondjuk autópályán pont nem érdekel a fogyasztás, haladok 140-nel szépen, nem fogok azért 110-zel menni, hogy 6 liter alá menjen a fogyasztás.

Én nem írtam, hogy mindig 5.-ben kell haladni csak azt, hogy az adott körülmények szerinti legnagyobb seb. fokozatban amit a motor még erőlködés nélkül elbír. Ez nálam is a 3. fokozat 50 km/h-nál a 4. már sok, és a motor rezgéséből érzem ezt, a BC értékeit még így nem is figyeltem meg különböző seb. fokozatokban, de majd ha eszembe jut tesztelem. Nálam 1400-1500 fordulat az alsó határ, ez alatt se rángat szó szerint csak érzem, hogy nő a remegés, rezgés ami nem jó, tehát a leírt kritériumnak ez a 4. sebesség már nem felel meg. Ebből következik, hogy a legnagyobb seb. fokozat amit a motor erőlködés nélkül elbír az jelen körülmények szerint a 3. fokozat és nem a 4. és még csak nem is az 5. Városban ezért 60km/h-ra gyorsítok fel mert egyenletes haladáshoz itt már jó a 4.:-) és itt kedvezőbb a fogyasztás is. A gyártó annak idején egyébként 1550-4000 közötti optimális használati fordulatszám tartományt javasolt az astra f-hez a motor élettartamának maximalizálásához.

Módosítva : Astra F Caravan
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.