Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gumi, felni kérdések


GABBE

Recommended Posts

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. 195/60 R15 gumikhoz milyen felni a jó.

Én ezt lemezfelnit néztem 6x15 4/100, ET50.

A gumimérethez jó ilyen méretű felni, fel lehet rá rakni 195/60 R15 gumit? A futóműhez jó az ilyen felni?

Azon túl hogy nagyobb a gyári méretnél okozhat valami problémát?

Válaszokat előre köszönöm.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Lóránd0607 írta:

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. 195/60 R15 gumikhoz milyen felni a jó.

Én ezt lemezfelnit néztem 6x15 4/100, ET50.

A gumimérethez jó ilyen méretű felni, fel lehet rá rakni 195/60 R15 gumit? A futóműhez jó az ilyen felni?

Azon túl hogy nagyobb a gyári méretnél okozhat valami problémát?

Válaszokat előre köszönöm.

Kisebb a gyaritol. A gyari et49. Ra lehet rakni. Gond nem lesz. De inkabb kifele kellene hozni a kereket. En 6,5x15 ET39-45-ig keresnek. Kb.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Szerintetek érdemes megfordítani a két hátsó kereket? Fordítva rakta rá a gumis.Azt mondta mindegy merre forog,régen cserélgették össze-vissza.Az igaz hogy én nem írtam rá melyik hol volt,mikor levettem.Simogatással állapítottam meg :)Nyilakat raktam csak rá forgásirányba.Erre megcserélte a 2 hátsót :)

Link to comment
Megosztás:

3 perce, Geopake írta:

Szerintetek érdemes megfordítani a két hátsó kereket? Fordítva rakta rá a gumis.Azt mondta mindegy merre forog,régen cserélgették össze-vissza.Az igaz hogy én nem írtam rá melyik hol volt,mikor levettem.Simogatással állapítottam meg :)Nyilakat raktam csak rá forgásirányba.Erre megcserélte a 2 hátsót :)

Szerintem igen! Nem mindegy, hogy merre forog. (gondolom nem forgás irányos a gumi ezért b...szta el a gumis) Én simán visszavinném hozzá, főleg ha jelölted az irányt.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, gezoli írta:

Szerintem igen! Nem mindegy, hogy merre forog. (gondolom nem forgás irányos a gumi ezért b...szta el a gumis) Én simán visszavinném hozzá, főleg ha jelölted az irányt.

Nem forgásirányos.Mindegy elvileg merre forog.(Hankook ventus prime2) Már mentem vele pár száz km-t.Tavaly 6000-t ment a másik irányba.Na majd akkor vasárnap megcserélem.Úgyis le kellene vennem a fékdobokat festésre.

Link to comment
Megosztás:

32 perce, Geopake írta:

Nem forgásirányos.Mindegy elvileg merre forog.(Hankook ventus prime2) Már mentem vele pár száz km-t.Tavaly 6000-t ment a másik irányba.Na majd akkor vasárnap megcserélem.Úgyis le kellene vennem a fékdobokat festésre.

Aszimmetrikus mintázatú (jelölt az Inside/Outside az oldalfalon)? Mert ha nem jelölt forgásirányos és nem jelölt a külső/belső oldal, akkor mindegy hova van téve. Elvileg a modern abroncsoknál az is mindegy, hogy eddig hol futott, csak ott az Inside/Outside jelölés a mérvadó. 

Link to comment
Megosztás:

6 perce, Janó32 írta:

Aszimmetrikus mintázatú (jelölt az Inside/Outside az oldalfalon)? Mert ha nem jelölt forgásirányos és nem jelölt a külső/belső oldal, akkor mindegy hova van téve. Elvileg a modern abroncsoknál az is mindegy, hogy eddig hol futott, csak ott az Inside/Outside jelölés a mérvadó. 

Outside az kívülre van írva.Ha átrakom a túloldalra akkor is kívül lesz :) Insidot nem láttam rajta,biztos mert belül van.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

27 perce, Geopake írta:

Outside az kívülre van írva.Ha átrakom a túloldalra akkor is kívül lesz :) Insidot nem láttam rajta,biztos mert belül van.

Akkor ennyi. Ezeknél a típusoknál nem a forgásirány számít, ha a külső oldal kifelé néz, akkor rendben. Amikor vettem a Nokian-t téliben (aszimmetrikus) ill. a Falken Ziex-et (tavasszal), mindegyiknél órákat nézegettem és agyaltam. Gumis srác(ok) (aki a cég flottáját -is- kezeli) már előre röhögött amikor -szinte minden reggel- meglátott, mert mindig kérdeztem tőle "hogy ez most tényleg? meg biztos?"... Akárhol néztem utána, ez tényleg ilyen. Csak verseny/sport kategóriában létezik aszimmetrikus forgásirányos jobbos-balos szett... 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Janó32 írta:

Aszimmetrikus mintázatú (jelölt az Inside/Outside az oldalfalon)? Mert ha nem jelölt forgásirányos és nem jelölt a külső/belső oldal, akkor mindegy hova van téve. Elvileg a modern abroncsoknál az is mindegy, hogy eddig hol futott, csak ott az Inside/Outside jelölés a mérvadó. 

Én ezt azért nem állítanám!

Link to comment
Megosztás:

6 órája, gezoli írta:

Én ezt azért nem állítanám!

Semmi baj. Nézz utána a neten vagy egyeztess pár gumissal.... Ezen abroncsok felépítése eltér abban, hogy a merevítése nem olyan kialakítású amelyik deformálódik, így "nem áll be" egy irányú használatnál. A lamellák kialakítása pedig szimmetrikus oldalanként, tehát mindegy merre forog. Azt, hogy merre húz a gumi ha tenyérrel megnézed, max pár száz km alatt átfordul másik irányra a kopáskor. (Ha gondolod, privátban adok egy a Hankook gyárban dolgozó minbizt mérnök elérhetőséget, főiskolán szaktársam volt, indulás óta ott van, biztosan értekezik erről Veled ha gondolod...)

 

DarthVödör:  2016-ban egy 2006-os cikkre támaszkodni... Hát... Ráadásul ez egy vélemény - egy autós oldalról nem több (azért a többi ilyen topicnak sem kell feltétlen mindent elhinni, lásd autódoktor gyakori botlásai vagy az olajdoki mellétippelései). Az eltelt 10 évben sok minden történt a gumigyártásban is... De nekem mindegy hogy ki-hova szereli azt a gumit. Én két műhelynél is személyesen rákérdeztem (az egyik a Videoton flottáján -is- szereli a gumikat lassan több évtizede, elhiszem amit tanácsol/mond), Ti is személyesen rákérdeztetek és utána jártatok vagy elég néhány 10 éves cikk a döntéshez? 

Továbbá ott van az a tény is, hogy a forgás irányát -ha jól emlékszem- tippre/emlékezetből jelölte rá Geopake, tehát lehet hogy a gumis szerint nem arra forgott és ezért is szerelte fel úgy ahogy (ha a jelzés is -külső/belső oldal -rendben, akkor pláne nem hibázott). Én nem biztos hogy látatlanban megkérdőjelezném egy gumis szakmai hozzáértését. Persze ha több cikk mást támasztana alá, akkor lehet. De akkor is inkább szeretek támaszkodni olyan szaki(k) tanácsaira, aki csinálja is -valósan ismeri is a szakterületet gyakorlatban- nem csak beszél róla, ott valós tapasztalat van véleményem szerint. Persze lehet h én látom rosszul...)

1000-1500km-es távnál sem az lehet a gond hogy a merevítés "beáll" adott forgásra, hanem hogy a futómű beállításaihoz kopik a gumi felülete, és emiatt zajosabb és rázósabb lehet. De ha ez Geopake (bárki) esetében nem áll fenn és felirat szerint helyén van a kerék, nem hinném hogy bármi aggódásra lenne ok...

Módosítva : Janó32
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 órája, gezoli írta:

Én ezt azért nem állítanám!

Én sem... más sem!

" Bár ez a mintázat eredendően nem forgásirányos, csak aszimmetrikus kialakítású, nem javasolt megváltoztatni forgásának eddigi irányát. Minden abroncs szerkezete ugyanis idővel beáll, azaz kis mértékben deformálódik a forgás okozta erőhatások következtében. Ezért - biztonsági okokból - 1000-1500 km egy irányba való futás után nem javasolt a forgásirány megváltoztatása. "

link

Módosítva : DarthVödör
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

5 órája, DarthVödör írta:

Én sem... más sem!

" Bár ez a mintázat eredendően nem forgásirányos, csak aszimmetrikus kialakítású, nem javasolt megváltoztatni forgásának eddigi irányát. Minden abroncs szerkezete ugyanis idővel beáll, azaz kis mértékben deformálódik a forgás okozta erőhatások következtében. Ezért - biztonsági okokból - 1000-1500 km egy irányba való futás után nem javasolt a forgásirány megváltoztatása. "

link

Köszi!

Én is ezt mondom,de van nálam okosabb! Nekem mindegy, mindenki úgy csinálja ahogy akarja!

Link to comment
Megosztás:

Azért ne vesszetek össze :) Nem emlékezetből rajzoltam rá a forgásirányt hanem simogatással megállapítottam,hogy merre forgott.Egyik irányban simán húztam a tenyerem a másikban akadozott.Engem aztán nem zavar,ha visszafelé forog,csak ne legyen szálszakadásos meg mit tudom én mi más baj.Mentem vele pár száz km-t azóta.Lehet ha átcserélem akkor meg az lesz a baja.A céges Saxon évekig fordítva volt az egyik első téli gumi.Ráadásul azon volt nyíl is,hogy merre forog.A gumis mégis fordítva rakta a felnire.Úgy száguldoztunk vele.Szerintem azóta is azzal fut:) Eladta már a főnök.

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, Geopake írta:

Azért ne vesszetek össze :) Nem emlékezetből rajzoltam rá a forgásirányt hanem simogatással megállapítottam,hogy merre forgott.Egyik irányban simán húztam a tenyerem a másikban akadozott.Engem aztán nem zavar,ha visszafelé forog,csak ne legyen szálszakadásos meg mit tudom én mi más baj.Mentem vele pár száz km-t azóta.Lehet ha átcserélem akkor meg az lesz a baja.A céges Saxon évekig fordítva volt az egyik első téli gumi.Ráadásul azon volt nyíl is,hogy merre forog.A gumis mégis fordítva rakta a felnire.Úgy száguldoztunk vele.Szerintem azóta is azzal fut:) Eladta már a főnök.

 

Nézd: a Te döntésed, hogy egy 10 éves cikknek, egymást ölelgető fórumozóknak vagy a gumisodnak hiszel. Én feltételezem, a gumisod az előbb felsoroltak közül tényleg ért a gumikhoz/többet lát-szerel-javít gumit/felnit, ebből él, benne van a szakmában így van kellő tapasztalata (persze tévedhet is, ezért rákérdezhetsz mint ahogy én is tettem, sőt másik műhely emberét is kérdeztem). Mint írtad, már mentél pár száz km-t, ha búgna, rázna, remegne, megértem ha aggódnál. Mint írtam, a mostani gumik felépítése messze nem ott tart mint 10 vagy 5 éve. A szálszakadás vagy gyártási hiba miatt alakul ki, vagy fizikai hatás miatt (padka, kátyú stb). Az ominózus 2006-os cikk is "nem javasolt" kifejezést használ, tehát nem szakmailag megalapozottan kijelenti hogy nem szabad/tilos/veszélyes. De hát mindenki maga kell eldöntse, hogy mit olvas ki a sorokból, legyen az egy cikk vagy maga az élet. :cool:  (Gondolj picit bele, az a rengeteg használt gumi ami özönlik az országunkba /azok legtöbbször lefutották már életük javát valamilyen irányban/valamilyen tengelyen/ jelöletlenek, a gumisok jelölik fel őket és merik ajánlani és felszerelni majd teljesítenek hiba nélkül...)  

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

22 órája, Janó32 írta:

Nézd: a Te döntésed, hogy egy 10 éves cikknek, egymást ölelgető fórumozóknak vagy a gumisodnak hiszel. Én feltételezem, a gumisod az előbb felsoroltak közül tényleg ért a gumikhoz/többet lát-szerel-javít gumit/felnit, ebből él, benne van a szakmában így van kellő tapasztalata (persze tévedhet is, ezért rákérdezhetsz mint ahogy én is tettem, sőt másik műhely emberét is kérdeztem). Mint írtad, már mentél pár száz km-t, ha búgna, rázna, remegne, megértem ha aggódnál. Mint írtam, a mostani gumik felépítése messze nem ott tart mint 10 vagy 5 éve. A szálszakadás vagy gyártási hiba miatt alakul ki, vagy fizikai hatás miatt (padka, kátyú stb). Az ominózus 2006-os cikk is "nem javasolt" kifejezést használ, tehát nem szakmailag megalapozottan kijelenti hogy nem szabad/tilos/veszélyes. De hát mindenki maga kell eldöntse, hogy mit olvas ki a sorokból, legyen az egy cikk vagy maga az élet. :cool:  (Gondolj picit bele, az a rengeteg használt gumi ami özönlik az országunkba /azok legtöbbször lefutották már életük javát valamilyen irányban/valamilyen tengelyen/ jelöletlenek, a gumisok jelölik fel őket és merik ajánlani és felszerelni majd teljesítenek hiba nélkül...)  

Így van.Amit vettem felnit tavaly azon lévő gumikon sem volt semmilyen jelölés. Nexen nevezetű volt rajta.A gumis felrakta úgy ahogy a kezébe akadt:)Elmentem azzal is pár km-t hiba nélkül.Aztán vettem rá ezt ami most van.Nem búg nem ráz nem csinál semmi rendelleneset.Múlt hét szombaton meghajtottam Kiskunlacháza felé.Vasárnap meg az M3-ason.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2016. 04. 01. at 23:01, Janó32 írta:

Nézd: a Te döntésed, hogy egy 10 éves cikknek, egymást ölelgető fórumozóknak vagy a gumisodnak hiszel. Én feltételezem, a gumisod az előbb felsoroltak közül tényleg ért a gumikhoz/többet lát-szerel-javít gumit/felnit, ebből él, benne van a szakmában így van kellő tapasztalata (persze tévedhet is, ezért rákérdezhetsz mint ahogy én is tettem, sőt másik műhely emberét is kérdeztem). Mint írtad, már mentél pár száz km-t, ha búgna, rázna, remegne, megértem ha aggódnál. Mint írtam, a mostani gumik felépítése messze nem ott tart mint 10 vagy 5 éve. A szálszakadás vagy gyártási hiba miatt alakul ki, vagy fizikai hatás miatt (padka, kátyú stb). Az ominózus 2006-os cikk is "nem javasolt" kifejezést használ, tehát nem szakmailag megalapozottan kijelenti hogy nem szabad/tilos/veszélyes. De hát mindenki maga kell eldöntse, hogy mit olvas ki a sorokból, legyen az egy cikk vagy maga az élet. :cool:  (Gondolj picit bele, az a rengeteg használt gumi ami özönlik az országunkba /azok legtöbbször lefutották már életük javát valamilyen irányban/valamilyen tengelyen/ jelöletlenek, a gumisok jelölik fel őket és merik ajánlani és felszerelni majd teljesítenek hiba nélkül...)  

Vagy egy okostojásnak!

Link to comment
Megosztás:

26 perce, gezoli írta:

Vagy egy okostojásnak!

Végülis mindegy kinek hisz vagy kinek nem hisz az ember se a gumis se a fórumozó se senki nem lát bele a gumiba. ( ért hozzá? felszereli és mivel soha nem jön vissza senki hogy fejre álltam miatta  hát meri ajánlani)Nem szoktak szétrobbanni a külsők vagy legalábbis nagyon ritkán. Ha mégis megtörténik és baleset van belőle akkor sem  azt veszik elő aki felszerelte vagy aki azt mondta jó lesz így hanem aki a kocsit vezette vagy aki az üzembentartó.  Öcsém vett a kettes golfjára gumistól 1000Forint / darabért nyári gumit, 3 jegyű DOT szám van rajta tehát 2000-előtti 16 éves. A profilmélység megvan és a gumis szerint jójez még a faluban rohangálni. Gumis mondta elhiggyük neki? Én ősszel levágtam a 2008-as 3 milis gumit a felniről mert esőben 3-ban is elpörgette a 60 paci. Azért vágtam le róla mert ha a mester szedi le még simán eladja valakinek.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, gezoli írta:

Vagy egy okostojásnak!

Én legalább utánajártam több helyen, nem 10 éves cikkre hivatkozom vagy a fotelből osztom az észt mint te.... A személyeskedésed (khm, arcoskodásod) meg téged minősít, én nem vagyok partner ilyen jellegű/óvodás szintű szájkaratéban. Meghagyom neked...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 perce, Janó32 írta:

Én legalább utánajártam több helyen, nem 10 éves cikkre hivatkozom vagy a fotelből osztom az észt mint te.... A személyeskedésed (khm, arcoskodásod) meg téged minősít, én nem vagyok partner ilyen jellegű/óvodás szintű szájkaratéban. Meghagyom neked...

:-) Aki ismer, szerintem nem osztja a véleményed!

Ezzel befejeztem és nem vagyok hajlandó a hozzászólásaimat rád pazarolni!

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

Végülis mindegy kinek hisz vagy kinek nem hisz az ember se a gumis se a fórumozó se senki nem lát bele a gumiba. ( ért hozzá? felszereli és mivel soha nem jön vissza senki hogy fejre álltam miatta  hát meri ajánlani)Nem szoktak szétrobbanni a külsők vagy legalábbis nagyon ritkán. Ha mégis megtörténik és baleset van belőle akkor sem  azt veszik elő aki felszerelte vagy aki azt mondta jó lesz így hanem aki a kocsit vezette vagy aki az üzembentartó.  Öcsém vett a kettes golfjára gumistól 1000Forint / darabért nyári gumit, 3 jegyű DOT szám van rajta tehát 2000-előtti 16 éves. A profilmélység megvan és a gumis szerint jójez még a faluban rohangálni. Gumis mondta elhiggyük neki? Én ősszel levágtam a 2008-as 3 milis gumit a felniről mert esőben 3-ban is elpörgette a 60 paci. Azért vágtam le róla mert ha a mester szedi le még simán eladja valakinek.

Értem mire utalsz, de azért egy flottakezelő (nagy volumenű), több évtizede működő, megyeszékhely egyik legnagyobb forgalmú gumis-műhelyét részemről nem kívánom megkérdőjelezni. Az eredeti történet sem erről szól... Aki meg egy 16 éves gumit enged a kocsijára felrakni mert bárki azt mondta hogy használható, hát... :)

1 perc, DarthVödör írta:

Én már tiltólistára tettem...

Nem látom a kötekedő hozzászólásait. De nem is vagyok kíváncsi rá!

Kötekedő??? A nebáncsvirág mozgalom összeállt és ha valaki nem bólogat akkor az már kötekedő?! Pfff... Vicc... Gyenge (khm, ostoba) ember egyik ismérve, hogy ha nem tud értelmesen kommunikálni (ésszel/érvvel alátámasztani mondandóját), az támad (hangoskodik) és össze-vissza beszél... Tényleg így van. (Én nem teszlek tiltólistára, mert jókat szoktunk mosolyogni a mérnökökkel a ledes mókáidon...)

1 perc, gezoli írta:

:-) Aki ismer, szerintem nem osztja a véleményed!

Ezzel befejeztem és nem vagyok hajlandó a hozzászólásaimat rád pazarolni!

Aha... Saját szórakoztatásodra tetted eddig is, nem veled folytattam "társalgást" csak te gondoltad majd jól megmondod a tutit... Sikerült, majdnem... Érdekes, hogy akik téged ismernek, nem tartanak annyira segítőkésznek (ez igaz a DarthVödörre is), hiszen fele annyi ideje vagyok itt mint ti, kb ua a hozzászólások száma de mintha nálam többen jelezték volna hogy hasznos/segítőkész voltam... Talán ez is mutat valamit, én nem az "aki ismer" (messziről jött ember...) mondandóval májerkedek... :cool:

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 perce, Janó32 írta:

Értem mire utalsz, de azért egy flottakezelő (nagy volumenű), több évtizede működő, megyeszékhely egyik legnagyobb forgalmú gumis-műhelyét részemről nem kívánom megkérdőjelezni. Az eredeti történet sem erről szól... Aki meg egy 16 éves gumit enged a kocsijára felrakni mert bárki azt mondta hogy használható, hát... :)

 

Hát ugye csak egy példa volt...tudod az a baj, hogy az autósok 90% nem tudja mit kell nézni egy gumin, megveszi a gumistól és bátran használja mert a szakember azt mondta ez jó.

Módosítva : zotya975
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.