Jump to content
OPEL FÓRUM
Sign in to follow this  
forumadmin

Fék, futómű, kormánymű

Recommended Posts

Sziasztok!

Fékvezetékek, főfékhenger, fékolaj cseréje után szükséges e az ABS-t is (szoftveresen) légteleníteni, vagy elég egy hagyományos légtelenítés? Ha igen akkor mi a módja?

7 órája, Caravan14 írta:

Sziasztok!

Fékvezetékek, főfékhenger, fékolaj cseréje után szükséges e az ABS-t is (szoftveresen) légteleníteni, vagy elég egy hagyományos légtelenítés? Ha igen akkor mi a módja?

Miert, van ilyen szoftvered? Nem tudok rola, hogy letezne...

A teljesen hagyomanyos legtelenites nem eleg, mert 2 baron kell tartani kozben a fekfolyadek tartalyat. Lehet kapni hozza celszerszamot, de hazilag is legyarthato. En egy megfelelo kupakra tettem egy szelepet, es kompresszorral adtam ra nyomast. A megfelelo kupak (feltehetoen tobbek kozott) a Vanish nevu tisztitoszer megfelelo meretu flakonjarol nyerhero  :)

Üdv! Szerintetek ez minek a kezdete lesz? Csapágy, vagy csak simán befog egy picit a fék? (Alább videó, amit jó minőségben érdemes hallgatni) Amit eddig észrevettem, hogy menet közben néha sípol, nyikorog valamelyik kerék, de kizárólag, ha nyíl egyenesen gördül az autó 40 km/h körül. Ha picit kormányzok, abban a pillanatban el is hallgat. Először ezt a hangot utánfutóval megterhelve hallottam. Csak akkor azt hitem, a tetőcsomagtartón lévő ágyrács+matrac kombó az. De most üresen is hallottam, igaz halkabban. Megnéztem hát a kerekeket, lötyögni egyik sem lötyög, oldalról a kocsit mozgatva nem kotyog stb.... de súrlódó hangot mindegyik kerék ad. Vagy ez így normális meleg állapotában?

https://youtu.be/Z_7a68b4dHU

Edited by KMilán

11 órája, KMilán írta:

Üdv! Szerintetek ez minek a kezdete lesz? Csapágy, vagy csak simán befog egy picit a fék? (Alább videó, amit jó minőségben érdemes hallgatni) Amit eddig észrevettem, hogy menet közben néha sípol, nyikorog valamelyik kerék, de kizárólag, ha nyíl egyenesen gördül az autó 40 km/h körül. Ha picit kormányzok, abban a pillanatban el is hallgat. Először ezt a hangot utánfutóval megterhelve hallottam. Csak akkor azt hitem, a tetőcsomagtartón lévő ágyrács+matrac kombó az. De most üresen is hallottam, igaz halkabban. Megnéztem hát a kerekeket, lötyögni egyik sem lötyög, oldalról a kocsit mozgatva nem kotyog stb.... de súrlódó hangot mindegyik kerék ad. Vagy ez így normális meleg állapotában?

https://youtu.be/Z_7a68b4dHU

Az biztos, hogy a fek is benne van; ha egyertelmuen el akarod kuloniteni, akkor nyomd vissza a beteteket annyira, hogy biztos ne erjenek a tarcsahoz.

A rossz csapagy eleg durva hangot ad, egyertelmu lesz majd, ha mar ott tart. Valamennyi hangot pedig barmilyen forgo kutyu ad :)

11 órája, csaba66 írta:

Az biztos, hogy a fek is benne van; ha egyertelmuen el akarod kuloniteni, akkor nyomd vissza a beteteket annyira, hogy biztos ne erjenek a tarcsahoz.

A rossz csapagy eleg durva hangot ad, egyertelmu lesz majd, ha mar ott tart. Valamennyi hangot pedig barmilyen forgo kutyu ad :)

Annyira nem durva, viszont a bal elsőre gyanakodtam, erre a hátsó kerekek adnak ki csúnyább hangot. A bal elsőn a fékbetét félre (ferdén) kopik, emiatt lassan cserés lesz. Többi még bírja. Lesz egy Horvát túrám vele, remélem nem lesz gond.

On 2019. 08. 02. at 17:27, KMilán írta:

Annyira nem durva, viszont a bal elsőre gyanakodtam, erre a hátsó kerekek adnak ki csúnyább hangot. A bal elsőn a fékbetét félre (ferdén) kopik, emiatt lassan cserés lesz. Többi még bírja. Lesz egy Horvát túrám vele, remélem nem lesz gond.

Megvolt a Horvát túra, valamivel több, mint 1600 km-t beletekertem az autóba. Azóta már hallani is a csikorgó hangot, ha hosszabbat fékezek. A tengerparton a melegben is szólt ha egyenesen mentem (30-80 km/h), bár megjegyzem az ottani autóknak a nagy része nyöszörgött a kerekeknél. Talán a meleg miatt. Hamarosan kiderítem mi adja a hangot, a fékre tippelek bár érdekes, hogy miért csak egyenesbe "zaklat" a hangjával és kormány mozdításra pedig megszűnik. Fékezésnél mindegy...2-3 másodperc után már ciripel.

Nem gondoltam volna, micsoda hangokat tud adni egy rossz elso lengescsillapito... Gyanakodtam mindenre, a motortarto bakoktol a kettostomegu lendkereken at a kipufogoig, de szerencsere ezek kozul semmihez nem nyultam, mert nem tudtam egyertelmuen azonositani a forrast. Kozben eszrevettem, hogy a bal elso lengescsillapitobol folyik az olaj, azaz egyertelmu volt a csere, es lass csodat, utana minden furcsa zorges, kopogas, stb. elmult.

A lengescsillapitok (pontosabban a felso veguk es az ott levo anya es toronyszilent rozsdasodasa) nepszeru tema volt itt kb. 8 eve. Akkor megneztem az enyemeket, es miutan eleg rondak voltak, tettem zsirt rajuk, es azota is igy voltak.

Maga a csere nem volt annyira veszes, foleg a jobb oldalon, miutan a balon kitanultam a szakmat :) A rugostag kivetele egyszeru, harom csavar megbontasan kivul csak a fekcsovet, ABS kabelt es a felso rogzito muanyag gyurut kell leszedni, aztan folytatodhat a mutet auton kivul. Itt van rola egy bovebb leiras:

http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/208/elso_lengescsillapito_es_rugo_csere

A gyari verzioban az anya 21-es, a szar vegen pedig 7-es imbusz nyilas van, igy egy gyertyakulcs, aminek a nyakara ramegy a villaskulcs, elvileg jo lett volna a szetszedeshez, de mivel WD40-es aztatas utan sem akart mozdulni, a szerszamok eltorese helyett inkabb legkulccsal probalkoztam. Mint utobb kiderult, ezt valoszinuleg tul hamar feladtam, es flexre valtottam, ami utan latszott, hogy annyira azert nem szomoru a helyzet, igy a masik 
oldalt sikerult egy viszonylag hosszu legkulcsos gyotres utan szetszedni. De igy is sokkal rovidebb es tisztabb volt, mint a flex :)

Szoval a ronda kinezet ellenere szo sem volt arrol, hogy szeteses fenygetett volna, persze ettol meg elofordulhat, ld. pl. az idezett leirasban levo kepet.

A szilentek akar maradhattak is volna, de mivel az egyiket szetflexeltem, kicsereltem mindkettot, mert ha ranezesre jok is, a gumi reszek allapotat igy nehez felmerni. A toronycsapagyakat megtartottam, mert nem volt semmi bajuk, akarcsak a gumiknak es tavtartoknak.

Az uj lengescsillapitoknal a valtozatossag kedveert 22-es kulcs kellett az anyakhoz, es 6-os imbusz, de elvileg kaphato 21-es kulcsmeretu M14-es anya (M14 SW21 neven keresendo), amivel mukodne a gyertyakulcsos trukk es meg lehetne huzni az eloirt, 80 Nm-es nyomatekra. A gyakorlatban ezt valoszinuleg nem sokan csinaljak, en is csak legkulccsal huztam meg :)

• Like 1
  • Thanks 1

Visszaterve a toronyszilent ugyre, regebben probaltuk kitalalni, hogy jut bele a viz, es volt olyan otlet, hogy a motorhazteton pont folotte levo lukbol megy le. Nalam hosszu idon at le voltak ezek a lukak ragasztva papirral, amin egyetelmuen latszott volna, ha viz erte, de nem volt ilyen nyom.

Most bekukkantottam a kapakok ala: a jobb oldal szaraz volt, de a bal toronyszilentben volt eleg sok viz. A kiszedett peldanyt nezegetve nem tudom elkepzelni, hogy alulrol juthatna be.

Jobb hijan marad az, hogy ha a menetszel oldalrol presel be vizet a kupak ala, az be tud folyni. Kedden eleg sokat mentem abban a rusnya esoben, akkor azhatott be. Fogom tovabb nezegetni, es tesztelem a kupak pereme ala rakott papirral.

• Like 2

On 2019. 11. 14. at 20:34, csaba66 írta:

Jobb hijan marad az, hogy ha a menetszel oldalrol presel be vizet a kupak ala, az be tud folyni. Kedden eleg sokat mentem abban a rusnya esoben, akkor azhatott be. Fogom tovabb nezegetni, es tesztelem a kupak pereme ala rakott papirral.

Pontosan ez tortent a csutortoki esoben, raadasul most mindket oldalra bejutott egy kis viz.

https://opel.7zap.com/en/car/a04/k/0/24-1/?detail=13142522

Innen kiderul, hogy harom cikkszam van ehhez a szerencsetlen kupakhoz, mert ketszer sem sikerult eltalalni... Az elso a 12-es, "kalapos", a masodik a 13-as, lapos. Nekem ez utobbi van, de muanyag, igy be tud menni ala a viz. 

A harmadik fajta ugy tunik, gumibol van, es talan tenyleg vizzaro:

https://cromax.hu/porvedo_kupak_toronycsapagy_fole_opel_astra_h_zafira_b_91966

Egyelore tettem alajuk egy-egy O gyurut, aztan ha ez sem valik be, akkor veszek majd...