Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

2 órája, csicsó írta:

Valszeg ez a DRL lesz a befutó (...) a dimmelös a tompitott fényszóró felkapcsolásával 50%-ra veszi le a fényerőt,ez így szabályos

Én is pont ezt a fajtát nézegettem. Ezekről sok leírás kering, ezért én konkrétan megnéztem a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet. Az 55. paragrafusban beszél a nappali menetjelző lámpákról, 3-as pont: "A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy csak a helyzetjelző lámpákkal együtt legyenek bekapcsolhatók, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják."(Az idézett 42. paragrafus az, amikor refivel rávillantasz valakire, ekkor nem kell kikapcsoljon a menetfény.) Ez teljesen más, mint ami a gyártók, forgalmazók leírásában van. Ők azt állítják, ha nincs fény, akkor világít a menetfény, a helyzetjelzőre kell dimmelni, országútira kikapcsolni. Kérdés, hogy kinek higgyek?

Link to comment
Megosztás:

10 órája, Imre75 írta:

Üdv, kb. egy hete van meg az autó (Caravan 2008 Z16XER), azóta csak olvasgatok. :) Én is tapasztaltam hétvégén a külső-belső keringetés flepni és mozgató motor problémát, de egyszerűen nem találom, hogy hol olvastam a megoldásról. Én egyedül nem tudom megoldani, úgy emlékszem, plusz elektronika is kéne. Kihez tudok fordulni?

Köszi, Imre

http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/205/zsalu_javitas

Itt mindent megtalálsz róla Davee-nek köszönhetően.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

11 órája, Imre75 írta:

Üdv, kb. egy hete van meg az autó (Caravan 2008 Z16XER), azóta csak olvasgatok. :) Én is tapasztaltam hétvégén a külső-belső keringetés flepni és mozgató motor problémát, de egyszerűen nem találom, hogy hol olvastam a megoldásról. Én egyedül nem tudom megoldani, úgy emlékszem, plusz elektronika is kéne. Kihez tudok fordulni?

Az orosz oldalon van az elektronikáról pontos leírás, kapcsolási rajz stb. Az alapján egy elektronikával foglalkozó szaki könnyedén el tudja készíteni. Az alkatrész költsége 500 ft alatti.

http://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=auto&tl=hu&u=http%3A%2F%2Fwww.astra-h.ru%2Fzaslonka.html

A szétszerelésre a második verziót javaslom, mert akkor nem kell a kívül megbontani. Kicsit trükközni és erőltetni kell a ki és visszahelyezést de kb 10 perc alatt rájön az ember :)

Én a lepattant / eltört műanyagdarabot pillanatragasztóval visszaragasztottam, majd ezt két vezetékkötegelővel megerősítettem, illetve a vezetékkötegelő mellett is végig ragasztottam pillanatragasztóval (előtte meg kell érdesíteni a sima felületet) . Kicsit vastag lett, így kicsit reszelni kellett a házon is, de jó lett. Nekem az a véleményem, hogy elektronika nélkül fabatkát ér. Minusz 20 fokban olyan rideg/törékeny a műanyag és olyan erősen teker a motor, hogy rögtön elpattanna.

Link to comment
Megosztás:

14 hours ago, csicsó said:

Valszeg ez a DRL lesz a befutó,csak még azt kéne eldöntenem,hogy dim funkciós legyen-e vagy sem?

Vajon van ennek a DRL-nek valós EC engedélye? Ráírni persze bármit lehet. Úgy tudom az Osrammoknak alapból megvan. Bár nem tudom mennyire nézik egy műszaki vizsgán.

12 hours ago, Imre75 said:

Én is pont ezt a fajtát nézegettem. Ezekről sok leírás kering, ezért én konkrétan megnéztem a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet ....  Ez teljesen más, mint ami a gyártók, forgalmazók leírásában van. Ők azt állítják, ha nincs fény, akkor világít a menetfény, a helyzetjelzőre kell dimmelni, országútira kikapcsolni. Kérdés, hogy kinek higgyek?

Tudtommal ez a dimmelés is változott. Csak egy bizonyos évjáratig megengedett. Utána már helyzetjelzőre is ki kell kapcsolnia. A 103-as Osram pl. már nem is dimmelhető.

 Van valakinek tapasztalata, hogy műszakin mennyire nézik meg az utólag beépített DRL-eket?

Link to comment
Megosztás:

15 órája, Imre75 írta:

Én is pont ezt a fajtát nézegettem. Ezekről sok leírás kering, ezért én konkrétan megnéztem a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletet. Az 55. paragrafusban beszél a nappali menetjelző lámpákról, 3-as pont: "A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy csak a helyzetjelző lámpákkal együtt legyenek bekapcsolhatók, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják."(Az idézett 42. paragrafus az, amikor refivel rávillantasz valakire, ekkor nem kell kikapcsoljon a menetfény.) Ez teljesen más, mint ami a gyártók, forgalmazók leírásában van. Ők azt állítják, ha nincs fény, akkor világít a menetfény, a helyzetjelzőre kell dimmelni, országútira kikapcsolni. Kérdés, hogy kinek higgyek?

Ezt nem tudom honnan vetted. A hatályos rendelet alapján ennyi az előírás a működésre vonatkozóan:

"A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de – kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet – automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják."

Link to comment
Megosztás:

3 hours ago, Astra555 said:

Ezt nem tudom honnan vetted. A hatályos rendelet alapján ennyi az előírás a működésre vonatkozóan:

"A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de – kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet – automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják."

Ezek szerint a helyzetjelző bekapcsolásakor működhet full fényerővel?

Link to comment
Megosztás:

4 órája, quad405 írta:

Ezek szerint a helyzetjelző bekapcsolásakor működhet full fényerővel?

Mehet, de annak mi értelme van? Pont az volna a lényeg, hogy a helyzetjelző ne működjön, mert akkor hátul is világít a lámpa. Egyébként gyárilag már úgy működik, hogy a drl a tompított felkapcsolásakor visszaveszi a fényerőt és akkor már helyzetjelzőként funkcionál.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Astra555 írta:

Mehet, de annak mi értelme van? Pont az volna a lényeg, hogy a helyzetjelző ne működjön, mert akkor hátul is világít a lámpa. Egyébként gyárilag már úgy működik, hogy a drl a tompított felkapcsolásakor visszaveszi a fényerőt és akkor már helyzetjelzőként funkcionál.

És a gyakorlatban hogyan müködnek a dimmelös drl-ek?helyzetjelzö felkapcsolásnál már félfényre leveszi?vagy marad teljes fényerön?

Link to comment
Megosztás:

8 hours ago, Astra555 said:

Mehet, de annak mi értelme van? Pont az volna a lényeg, hogy a helyzetjelző ne működjön, mert akkor hátul is világít a lámpa. Egyébként gyárilag már úgy működik, hogy a drl a tompított felkapcsolásakor visszaveszi a fényerőt és akkor már helyzetjelzőként funkcionál.

Szerintem meg nem mehet full fényerőn, bár olyan fényviszonyok között lenne értelme ami még nem indokolja  a tompítottat, mert a látást amúgy sem segíti (szürkület, pirkadat) de pl. szeretném kivilágítani az autó hátsó felét. Viszont ködben zavaró a DRL szórt fénye, de ködlámpát meg csak helyzetjelzővel tudsz kapcsolni, úgyhogy az a logikus, hogy vagy dimmeli, vagy kikapcsolja. Én el is határoztam, hogy ha valaha szerelek be DRL-t, egy "titkos" kapcsolóval azért fölülbírálom majd ezt az automatizmust.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Ma kipróbáltam a HSA-t kellően meredek terepen. Működik valóban. De bár ne működne....

Nagyon zavaró számomra, tényleg kuplung leégetős a dolog. Szóval, ha valaki rájön, hogyan lehet kikapcsolni, vagy változtatni az időzítésen, akkor jelezze!

Ha gázadásra elengedne, akkor jó lenne, de így hogy fix időzítős, csak a kuplung terhelődik. És mindegy, hogy milyen sebességben van az autó. Talán az automatánál számít csak. Manuálisnál üresben is megfogja 2-2,5 másodpercre. Vagy meg kell tanulni másképp elindulni. Kéziféket behúzni, várni míg elenged az üzemifék, és csak akkor startolni....
Az autómata ajtózárat sikerült bekapcsolnom op-commal, működik.

Üdv.

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Stofl írta:

Sziasztok! Ma kipróbáltam a HSA-t kellően meredek terepen. Működik valóban. De bár ne működne....

Nagyon zavaró számomra, tényleg kuplung leégetős a dolog. Szóval, ha valaki rájön, hogyan lehet kikapcsolni, vagy változtatni az időzítésen, akkor jelezze!

Ha gázadásra elengedne, akkor jó lenne, de így hogy fix időzítős, csak a kuplung terhelődik. És mindegy, hogy milyen sebességben van az autó. Talán az automatánál számít csak. Manuálisnál üresben is megfogja 2-2,5 másodpercre. Vagy meg kell tanulni másképp elindulni. Kéziféket behúzni, várni míg elenged az üzemifék, és csak akkor startolni....

A hasznalati utasitas szerint ezt teszi:

"A fékpedál felengedését követõen, ha a kézifék nincs behúzva, a fékek csak 2 másodperc múlva oldanak ki. Amint a gyorsítóerõ elegendõ a visszagurulás megakadályozásához, a fékek kioldanak."

Magyarra forditva ez gondolom ugy ertendo, hogy a 2 masodperc eltelte elott is kioldanak, ha... Tehat nem fix idos, de a kuplungot kenytelen nyirni igy is.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

48 perce, csaba66 írta:

A hasznalati utasitas szerint ezt teszi:

"A fékpedál felengedését követõen, ha a kézifék nincs behúzva, a fékek csak 2 másodperc múlva oldanak ki. Amint a gyorsítóerõ elegendõ a visszagurulás megakadályozásához, a fékek kioldanak."

Magyarra forditva ez gondolom ugy ertendo, hogy a 2 masodperc eltelte elott is kioldanak, ha... Tehat nem fix idos, de a kuplungot kenytelen nyirni igy is.

Es ha jol ertem, akkor elvileg kezifek hasznalataval a funkcio kikapcsol. Remelem igy van, akkor raszokok a kezifekre akkor is, ha amugy nem lenne indokolt.

Link to comment
Megosztás:

12 órája, quad405 írta:

Szerintem meg nem mehet full fényerőn, bár olyan fényviszonyok között lenne értelme ami még nem indokolja  a tompítottat, mert a látást amúgy sem segíti (szürkület, pirkadat) de pl. szeretném kivilágítani az autó hátsó felét. Viszont ködben zavaró a DRL szórt fénye, de ködlámpát meg csak helyzetjelzővel tudsz kapcsolni, úgyhogy az a logikus, hogy vagy dimmeli, vagy kikapcsolja. Én el is határoztam, hogy ha valaha szerelek be DRL-t, egy "titkos" kapcsolóval azért fölülbírálom majd ezt az automatizmust.

Nem tiltja semmi, de logikailag is kizárt a használata. Egyébként van olyan a gyárilag drl-es autókban, hogy automatán teszi a dolgát, de a vezető is beleszólhat, de akkor csak a klasszikus módon működik.

A világítást Te döntöd el, mikor kapcsolod fel (pontosan nincs meghatározva mi az a szürkület), de pont ezért automata a rendszer. Szerintem a drl és hátsó helyzetjelző használat teljesen felesleges.

Link to comment
Megosztás:

44 perce, Stofl írta:

Es ha jol ertem, akkor elvileg kezifek hasznalataval a funkcio kikapcsol. Remelem igy van, akkor raszokok a kezifekre akkor is, ha amugy nem lenne indokolt.

A perdületszenzor is feltétele a működésnek. Ha végleg szeretnéd kiiktatni, akkor cseréld ki a szenzort simára. Kétféle csatlakozóval készült, erre figyelni kell a beszerzéskor (a bontott tökéletes). Érdekesség: a HSA képes szenzor kb.: 5× drágább az ebay-en, mint a sima (Kb.: 100 EUR <-> 20 EUR) 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, Stofl írta:

Sziasztok! Ma kipróbáltam a HSA-t kellően meredek terepen. Működik valóban. De bár ne működne....

Nagyon zavaró számomra, tényleg kuplung leégetős a dolog. Szóval, ha valaki rájön, hogyan lehet kikapcsolni, vagy változtatni az időzítésen, akkor jelezze!

Ha gázadásra elengedne, akkor jó lenne, de így hogy fix időzítős, csak a kuplung terhelődik. És mindegy, hogy milyen sebességben van az autó. Talán az automatánál számít csak. Manuálisnál üresben is megfogja 2-2,5 másodpercre. Vagy meg kell tanulni másképp elindulni. Kéziféket behúzni, várni míg elenged az üzemifék, és csak akkor startolni....
Az autómata ajtózárat sikerült bekapcsolnom op-commal, működik.

Üdv.

Így próbáld meg kikapcsolni.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

20 órája, Sztaricsnaja írta:

Ezt az opciót szerintem nem tudja a klón op-com. Ott mintha csak egy hexa kódot lehetne beírni, nincs egyesével választható lista. Én a TPMS-sel szívtam, majd Weisz Dani villámgyorsan - eredeti op-commal - ezen a módon megoldotta. Akkor nem is vettem észre a HSA beállítási lehetőséget.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, Rappi írta:

Sziasztok! Új vagyok itt. Most veszek egy Astra H-t. CD30MP3+ AUX van benne GID kijelzővel. A kérdésem az lenne, hogy ezt meg lehet-e valahogy oldani, hogy magyar nyelvű legyen?

Elvileg megoldhato, regebben mintha itt is emlegettek volna olyat, aki foglalkozik vele. De ugy egesz oszinten, mi az, amit magyarul szeretnel latni? Az a ket, vagy harom dolog, ami a szamok ele van irva? Azt azert lehet tudni, vagy meg lehet tanulni... A beallitasok es hibauzenetek pedig nem kerulnek olyan gyakran elo, hogy erdemes lenne penzt es idot aldozni erre a tortenetre...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Túl vagyok a belső keringető zsalu javításon. Viszont áramkorlátozó nélkül recseg, ropog, ki tudja mennyit bír. Lehúztam a motor vezetéket, így feszülés közben csaknem adja meg magát az állásban. Az Opelműhely oldalon megadott elérhetőségen jeleztem az igényemet egy korlátozóra, de nem jött még válasz. Ki tudna nekem segíteni ebben, küldeni egyet?

Köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

34 minutes ago, Stofl said:

Sziasztok! Túl vagyok a belső keringető zsalu javításon. Viszont áramkorlátozó nélkül recseg, ropog, ki tudja mennyit bír. Lehúztam a motor vezetéket, így feszülés közben csaknem adja meg magát az állásban. Az Opelműhely oldalon megadott elérhetőségen jeleztem az igényemet egy korlátozóra, de nem jött még válasz. Ki tudna nekem segíteni ebben, küldeni egyet?

Én is rendeltem volna egyet. de valahol olvastam, hogy időhiány miatt már nem tut foglakozni ezzel az illető. :(

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 17. at 9:57, Stofl írta:

Sziasztok! Túl vagyok a belső keringető zsalu javításon. Viszont áramkorlátozó nélkül recseg, ropog, ki tudja mennyit bír. Lehúztam a motor vezetéket, így feszülés közben csaknem adja meg magát az állásban. Az Opelműhely oldalon megadott elérhetőségen jeleztem az igényemet egy korlátozóra, de nem jött még válasz. Ki tudna nekem segíteni ebben, küldeni egyet?

Köszönöm!

Már aktív az illető, írj neki ismételtem emailt, amit megadtam a leírásba, nekem privátba küld át a felhasználóneved és jelzem az illetőnek, hogy előbb legyen! :) (Davee néven találsz odaát!)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.