Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

Azért, mert óra szerint 92-93°C-on áll a hűtőfolyadék hőmérséklete, én még nem cserélnék hűtőt, pláne ha hallod hogy bekapcsol a hűtőventillátor és vissza is hűti. A hűtőrendszerben a túlnyomás miatt a hűtőfolyadék nem 100°C-on forr, hanem jóval felette (eleve a termosztát csak 107°C-nál nyit ki teljesen), úgyhogy a 92-92°C-nál még nagyon messze vagy attól hogy ott maradj az új szélén...

Link to comment
Megosztás:

8 órája, webster írta:

Sziasztok. Van egy 2010-es Astra G-m. 1.6 16V. Nagy dilemma előtt állok.

Tudom nem mai csirke az autó, de van egy problámám.

Motor melegedés. Télen menet közbe semmi gond, 80-90 fok között áll a mutató stabilan.

Nyáron (vegyünk egy melegebb 27-30 fokos napot) menet közbe 80-90 fok között (közelebb a 90 fele)

Amikor viszont lassan megyek, araszolok, vagy állok a lámpánál, esetleg a dugóban, azonnal 90 fok, vagy felette van. (Ugye 92-93 körül hallom hogy kapcsol a ventilátor). Normális ez a melegedés? Vagy érdemes egy vízhűtőcsere?? El lehet tömődve?? (Termosztát rendbe nemrég volt cserélbe, meg a hőmérséklet jeladó is.)

Mit ajánlotok?  Köszönöm

Ez jó! Csak 6 éves! :-) Mit szóljak én akinek 14 lesz mindjárt, sőt akinek mondjuk '99-es az már veterán? :-)  Az én autómban még nem Twinport motor van mint a Tiédben, ellenben ez is 1.6 16v, pontosan ezen hőmérsékleti jellemzők figyelhetőek meg (pont így történik minden a motor melegedésével kapcsolatban, városban 25 fok felett gyakran kapcsol be a venti, amióta nálam van ez így is működött). Szerintem ne nyúlj az autódhoz, egy így van rendben/nem tűnik rendellenesnek... 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, webster írta:

Sziasztok. Van egy 2010-es Astra G-m. 1.6 16V. Nagy dilemma előtt állok.

Tudom nem mai csirke az autó, de van egy problámám.

Motor melegedés. Télen menet közbe semmi gond, 80-90 fok között áll a mutató stabilan.

Nyáron (vegyünk egy melegebb 27-30 fokos napot) menet közbe 80-90 fok között (közelebb a 90 fele)

Amikor viszont lassan megyek, araszolok, vagy állok a lámpánál, esetleg a dugóban, azonnal 90 fok, vagy felette van. (Ugye 92-93 körül hallom hogy kapcsol a ventilátor). Normális ez a melegedés? Vagy érdemes egy vízhűtőcsere?? El lehet tömődve?? (Termosztát rendbe nemrég volt cserélbe, meg a hőmérséklet jeladó is.)

Mit ajánlotok?  Köszönöm

Az enyém 18-19 fokban már felmegy 90 fok fölé, kis városi araszolás után. A ventilátor bekapcsol, visszahűti egy pillanat alatt. De ha már úgyis szerelőnél van a kocsi, a hűtőt is lemosatom. Biztos tele vannak a lamellák mindenféle bogár-maradvánnyal, 8 év alatt sok mindent összeszedett. Egy tiszítás nem árthat a tiednek sem.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Janó32 írta:

Ez jó! Csak 6 éves! :-) Mit szóljak én akinek 14 lesz mindjárt, sőt akinek mondjuk '99-es az már veterán? :-)  Az én autómban még nem Twinport motor van mint a Tiédben, ellenben ez is 1.6 16v, pontosan ezen hőmérsékleti jellemzők figyelhetőek meg (pont így történik minden a motor melegedésével kapcsolatban, városban 25 fok felett gyakran kapcsol be a venti, amióta nálam van ez így is működött). Szerintem ne nyúlj az autódhoz, egy így van rendben/nem tűnik rendellenesnek... 

Bocsánat :blush: 2000-es évjárat, jól elírtam. Tisztítás jó ötletnek tűnik.

Link to comment
Megosztás:

Üdv, ma vezettem egy nagy esőbem és a szélvédőm nagyon párás lett, bekapcsoltam a fűtést és megnyomtam, hogy ablakra nyomja (tudjátok, a harmadik gomb amin mintha ablakszerűség lenne) de nem változott a dolog, hamar letöröltem papírzsepkendővel hogy lássak valamit aztán egy időre jó lett majd mikor még felvettem valakit megint kezdett párásodni

Valaki eltudná magyarázni, hogy mitől lesz és hogyan tudom meggátolni?

Link to comment
Megosztás:

4 órája, webster írta:

Bocsánat :blush: 2000-es évjárat, jól elírtam. Tisztítás jó ötletnek tűnik.

Jobban átgondolva nem gondoltam át teljesen, elvégre 2010-ben már Classic II sem volt, talán 2009 elején ért véget a forgalmazása... A tisztással óvatosan (kefe, fújatás, mosás), nem nehéz a lamellákban kárt tenni, könnyen deformálódik. 

2 órája, presidentÁkos írta:

Üdv, ma vezettem egy nagy esőbem és a szélvédőm nagyon párás lett, bekapcsoltam a fűtést és megnyomtam, hogy ablakra nyomja (tudjátok, a harmadik gomb amin mintha ablakszerűség lenne) de nem változott a dolog, hamar letöröltem papírzsepkendővel hogy lássak valamit aztán egy időre jó lett majd mikor még felvettem valakit megint kezdett párásodni

Valaki eltudná magyarázni, hogy mitől lesz és hogyan tudom meggátolni?

A belső levegőkeringtető / AC (klíma) / hátsó ablakfűtés(tükörfűtés) hármasból a harmadikat??? Az ugyebár a hátsó ablak párátlanítására van és ennyi, az első szélvédőhöz nincs köze. A forgókapcsolóval kell a megfelelő piktogramra állítani az irányt (azzal tudsz váltani az irányok közt), aztán lehet jön a többi nehézség (koszos pollenszűrő és/vagy törött zsalutengely)... 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, presidentÁkos írta:

Üdv, ma vezettem egy nagy esőbem és a szélvédőm nagyon párás lett, bekapcsoltam a fűtést és megnyomtam, hogy ablakra nyomja (tudjátok, a harmadik gomb amin mintha ablakszerűség lenne) de nem változott a dolog, hamar letöröltem papírzsepkendővel hogy lássak valamit aztán egy időre jó lett majd mikor még felvettem valakit megint kezdett párásodni

Valaki eltudná magyarázni, hogy mitől lesz és hogyan tudom meggátolni?

Vegyél az első ajtókra légterelőt,aztán letudod egy kicsit húzni az ablakot esőben is.Nem fog annyira párásodni.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 05. 24. at 16:48, presidentÁkos írta:

Üdv, ma vezettem egy nagy esőbem és a szélvédőm nagyon párás lett, bekapcsoltam a fűtést és megnyomtam, hogy ablakra nyomja (tudjátok, a harmadik gomb amin mintha ablakszerűség lenne) de nem változott a dolog, hamar letöröltem papírzsepkendővel hogy lássak valamit aztán egy időre jó lett majd mikor még felvettem valakit megint kezdett párásodni

Valaki eltudná magyarázni, hogy mitől lesz és hogyan tudom meggátolni?

Ilyenkor nem a fűtést kell bekapcsolni, hanem a klímát, és ablakra kell irányítani tekerővel!

Hátsó ablak fűtést hiába kapcsolod. Fontos, hogy a belső keringetés ki legyen kapcsolva, és a pollenszűrőt cseréld évente!

Így az első ablakokkal nem lehet gond. Nem kellene párásodnia. A hátsó oldalsókkal viszont nem lehet mit kezdeni, ha párás az idő. Persze az nem nagyon akadályoz a vezetésben.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kérdésem lenne!

Tavaly feltöltettem a klímát, mert azt hittem amiatt nem működik, de kiderült, hogy a mágnestekercs volt a ludas, meg a szerelő szerint megvolt benne a megfelelő nyomás is. Mindegy, gáz le, gáz vissza, minden ok. Nyáron, 200 km-es út, 36 fok. 100 km-ig semmi gond, de utána elkezdett felmelegedni a befújt levegő. 10 percen belül már semmit nem hűtött, ömlött rólunk a víz. Kikapcsoltuk, majd pár perc múlva vissza és akkor megint működött pár percig, de már nem volt az igazi. Majd a hátralévő utat ki-be kapcsolgatással húztuk ki. Utána napokig így működött, egyszer sem volt tökéletes. Aztán eltelt a tél, jött a tavasz, próba. Jeges levegő árad. Eltelik pár nap a melegből, rövid távon még mindig fagyasztani lehetne vele. Viszont most volt egy 100 km-es túránk, 31,5 fokos külső hőmérséklettel és megint elkezdett vacakolni. Kikapcs-bekapcs, minden ok. Volt olyan rész, ahol sík úton, egyenletes tempóban 10 percig is adta a hideget, de az első kanyar után megint meleget fújt.

Az érdekesség, hogy erős fékezés után egyből hideget nyom. A másik érdekesség, hogy amikor elkezd gyengülni, akkor az az első jel, hogy a vezető rostélyain, tehát a bal oldali pár befúvón jóval tovább marad a hideg beáramlás, míg az utas oldali páros már elkezd langyosat fújni. Pedig egy helyről jön elvileg.

Tapasztalt már valaki hasonlót, Van ötletetek? Attól félek, ha elviszem klímáshoz, feltölti egy tizesért és semmi sem fog változni. Jó lenne, ha konkrét ötlettel érkeznék. 

 

Előre is köszönöm a segítséget.

 

Link to comment
Megosztás:

10 órája, szepi írta:

Sziasztok!

Kérdésem lenne!

Tavaly feltöltettem a klímát, mert azt hittem amiatt nem működik, de kiderült, hogy a mágnestekercs volt a ludas, meg a szerelő szerint megvolt benne a megfelelő nyomás is. Mindegy, gáz le, gáz vissza, minden ok. Nyáron, 200 km-es út, 36 fok. 100 km-ig semmi gond, de utána elkezdett felmelegedni a befújt levegő. 10 percen belül már semmit nem hűtött, ömlött rólunk a víz. Kikapcsoltuk, majd pár perc múlva vissza és akkor megint működött pár percig, de már nem volt az igazi. Majd a hátralévő utat ki-be kapcsolgatással húztuk ki. Utána napokig így működött, egyszer sem volt tökéletes. Aztán eltelt a tél, jött a tavasz, próba. Jeges levegő árad. Eltelik pár nap a melegből, rövid távon még mindig fagyasztani lehetne vele. Viszont most volt egy 100 km-es túránk, 31,5 fokos külső hőmérséklettel és megint elkezdett vacakolni. Kikapcs-bekapcs, minden ok. Volt olyan rész, ahol sík úton, egyenletes tempóban 10 percig is adta a hideget, de az első kanyar után megint meleget fújt.

Az érdekesség, hogy erős fékezés után egyből hideget nyom. A másik érdekesség, hogy amikor elkezd gyengülni, akkor az az első jel, hogy a vezető rostélyain, tehát a bal oldali pár befúvón jóval tovább marad a hideg beáramlás, míg az utas oldali páros már elkezd langyosat fújni. Pedig egy helyről jön elvileg.

Tapasztalt már valaki hasonlót, Van ötletetek? Attól félek, ha elviszem klímáshoz, feltölti egy tizesért és semmi sem fog változni. Jó lenne, ha konkrét ötlettel érkeznék. 

 

Előre is köszönöm a segítséget.

 

Én  elsősorban a klíma ventilátort ellenőrziném hogy bekapcsol e mert ha nem akkor valószínűleg a hő biztosíték hibás.Másik így elég nehéz állást foglalni a ki irt  kocsi alapján,2000 1,4  ettől azért tőbbet kellene feltüntetni az adat lapon,mert így a segítség lehet pozitív és negatív is.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Szerdáig még áll az autóm, addig megpróbálok minden függő tervezett dolgot megcsinálni.

Gyári vonóhorog visszajelző kész, meglepetésemre a hátsó ködlámpa be volt vezetékelve, így gyorsan azt is megoldottam terv felett, valamint a szoknyákat is lecseréltem végre.

A nehezét hagytam a végére, a zsalu tengely javítást. Nincs valakinek véletlenül lementve Delphi zsalu kiszerelési leírás, visszaolvastam amit találtam, de jó lenne a képes leírás idő rövidítés céljából, meg idegbaj ellen. :)

Link to comment
Megosztás:

12 órája, astra 1 írta:

Én  elsősorban a klíma ventilátort ellenőrziném hogy bekapcsol e mert ha nem akkor valószínűleg a hő biztosíték hibás.Másik így elég nehéz állást foglalni a ki irt  kocsi alapján,2000 1,4  ettől azért tőbbet kellene feltüntetni az adat lapon,mert így a segítség lehet pozitív és negatív is.

1,4 16 V X14XE 2000-es évjárat.

Mit írjak még róla?

Köszi a tippet. A venti bekapcsol.

 

Link to comment
Megosztás:

Hétvégi barkácsszakkör..

A klíma kondenzvíze befolyt az anyósülés lábterébe, ezért lekaptam a pollenszűrő ajtaját, komplett.Van itt ilyen fehér gumitömítés, ami megvolt picit gyűrődve és itt tudott kifolyni.Kis sziloplasztal pótoltam a hiányosságot.Így a pollenszűrőt kivéve nagyon könnyen hozzá lehet férni a hőcserélőhöz .Erről letörölgettem 15 év dzsuváját, és klímatisztító habbal jól beáztattam.Ha valakinek büdös a klímája, javaslom eme eljárást, mert így garantáltan eltűnik a bűz a klímarendszerből!

zxunt2wygbeusntlqf8h.jpg

Módosítva : oggy
Link to comment
Megosztás:

2 órája, oggy írta:

Hétvégi barkácsszakkör..

A klíma kondenzvíze befolyt az anyósülés lábterébe, ezért lekaptam a pollenszűrő ajtaját, komplett.Van itt ilyen fehér gumitömítés, ami megvolt picit gyűrődve és itt tudott kifolyni.Kis sziloplasztal pótoltam a hiányosságot.Így a pollenszűrőt kivéve nagyon könnyen hozzá lehet férni a hőcserélőhöz .Erről letörölgettem 15 év dzsuváját, és klímatisztító habbal jól beáztattam.Ha valakinek büdös a klímája, javaslom eme eljárást, mert így garantáltan eltűnik a bűz a klímarendszerből!

 

Ugyanezt eljátszottam, letörölgettem nedves ronggyal és utána klímatisztító habbal befújtam a hőcserélőt, jobb lett de nálam még mindig van szaga az első bekapcsoláskor egy ideig. A csöveket 1 éve szintén befújtam habbal. Klíma bombát is próbáltam, 1 hétig tart a hatása = pénzkidobás. A fűtésbox kifolyója tiszta. Mit tudnék még házilag elkövetni?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 01. 07. at 18:16, zeemol írta:

Nem megy egyik fokozatban sem, aztán gondol egyet, és tökéletesen működik.

1 ventis tipusoknál hány fokozata van a hütöventinek?klima bekapcsolásakor indul egyből?nálam  10 másodpercenként indul el de biztos nem 1.fokozatban aztán kb.ugyanennyi idö után megáll,majd igy megy addig amig a klima be van kapcsolva

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 06. 06. at 12:49, Krajcso írta:

Ugyanezt eljátszottam, letörölgettem nedves ronggyal és utána klímatisztító habbal befújtam a hőcserélőt, jobb lett de nálam még mindig van szaga az első bekapcsoláskor egy ideig. A csöveket 1 éve szintén befújtam habbal. Klíma bombát is próbáltam, 1 hétig tart a hatása = pénzkidobás. A fűtésbox kifolyója tiszta. Mit tudnék még házilag elkövetni?

El van dugulva a kifolyó valószínűleg, ki kell pucolni. Aknáról tudod beazonosítani alulról.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, csicsó írta:

1 ventis tipusoknál hány fokozata van a hütöventinek?klima bekapcsolásakor indul egyből?nálam  10 másodpercenként indul el de biztos nem 1.fokozatban aztán kb.ugyanennyi idö után megáll,majd igy megy addig amig a klima be van kapcsolva

2 fokozat.

Link to comment
Megosztás:

44 perce, csicsó írta:

Folyamatosan megy bekapcsolt klimánál?

 

1. fokozat bekapcsol amikor elindítod a klímát ( nem azonnal ).

A 2. fokozat adott hőmérsékletre és nyomásra kapcsol.

Pontos értéket nem tudok, de majd jön Stofl és megmondja a tutit. Ő mélyen beleásta magát a témába.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Ma, mentem hazafelé, bekapcsoltam a klímát, kb10 perc járás után jött a hideg, majd 5 perc után semmi, jött a meleg levegő, aztán megint hideg.

Eddig nem volt problémám vele, de most nem tudom mitől csinálja.  Z14XE 1.4 2004

Módosítva : OpelAtti
Link to comment
Megosztás:

20 órája, csicsó írta:

Folyamatosan megy bekapcsolt klimánál?

 

Hűtés modul nélküli, 1 ventis Z14XE esetén:

Klíma bekapcsolásakor azonnal elindul a 1-es fokozatú utastér ventilátor és megy folyamatosan. 1300-1380kPa klímagáz nyomás elérésekor pedig elindul az 1-es fokozatú hűtő venti (motortér, vízhűtőn). Addig megy, amíg nem csökken a nyomás kb. 1000kPa-ra. És ez így váltakozik folyamatosan.

Eddig akkor igaz, ha a hűtővíz hőmérséklete 98-100 fok alatt van. Ha ezt a hőmérsékletet eléri, meghaladja, akkor alapból indul a hűtő venti a klímától függetlenül. Ha ehhez még a klímát is bekapcsoljuk, akkor folyamatosan megy az 1-es hűtő, és indítja időnként a kettest. Ennek már elég durva hangja van kívülről. De kb. 30 fok fölött álló helyben ez az általános. Menet közben nem szokott kapcsolni a kettes fokozat.

Link to comment
Megosztás:

19 órája, OpelAtti írta:

Sziasztok!

Ma, mentem hazafelé, bekapcsoltam a klímát, kb10 perc járás után jött a hideg, majd 5 perc után semmi, jött a meleg levegő, aztán megint hideg.

Eddig nem volt problémám vele, de most nem tudom mitől csinálja.  Z14XE 1.4 2004

Ha az ECU hibát nem feltételezem, akkor kevés a gáz a rendszerben. Kompresszor túlmelegszik. Ha így használod sokáig, hőbiztosíték szakadás, vagy tekercs szakadás lesz elképzelhető. Nézess gázmennyiséget, ha kevés, érdemes a szivárgás helyét is megkeresni.

Dunaújvárosban van jó klímás, akit tudok ajánlani. De ELM327-el tudsz gáznyomás nézni, és ventillátor állapotot is. Érdemes megnézni, hogy a hűtő indul-e 1-es fokozaton. Sógornak viszont ECU javítás lett vége pont ennél a hibánál, nálam pedig tekercs csere, kompresszor tömszelence csere és újratöltés.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Stofl írta:

Hűtés modul nélküli, 1 ventis Z14XE esetén:

Klíma bekapcsolásakor azonnal elindul a 1-es fokozatú utastér ventilátor és megy folyamatosan. 1300-1380kPa klímagáz nyomás elérésekor pedig elindul az 1-es fokozatú hűtő venti (motortér, vízhűtőn). Addig megy, amíg nem csökken a nyomás kb. 1000kPa-ra. És ez így váltakozik folyamatosan.

Eddig akkor igaz, ha a hűtővíz hőmérséklete 98-100 fok alatt van. Ha ezt a hőmérsékletet eléri, meghaladja, akkor alapból indul a hűtő venti a klímától függetlenül. Ha ehhez még a klímát is bekapcsoljuk, akkor folyamatosan megy az 1-es hűtő, és indítja időnként a kettest. Ennek már elég durva hangja van kívülről. De kb. 30 fok fölött álló helyben ez az általános. Menet közben nem szokott kapcsolni a kettes fokozat.

Nálam csak 2.fokozat megy,ki be kapcsolgatva alacsony hütőviz hömérsékletnél is,sztem nincs meg a venti 1.fokozata

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.