Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Extra-felszerelések beépítése utólag + elektromos kérdések


Amusing

Recommended Posts

DRL vezérlő ügyben:

- házilag olcsón meg lehet csinálni az elektronikát még a nem elektromos mágusoknak is, nem kell megvenni

A motor működését figyeli, ahogy a jogszabály is leírja (csak akkor kapcsol be, ha megy a motor (van olajnyomás, mert azt figyeli az áramkör), és ha a helyzetjelzőt vagy a világítás bekapcsolom a DRL kikapcsol, valamint csak akkor kapcsol le, ha megáll a motor, a műszerfalon pedig visszajelzi a bekapcsolt DRL-t egy fehér színű led ( a tempomat visszajelző mellett van egyébként a xenon visszajelzője lenne).

- keressetek privátban, vagy mondjátok meg hova lehet feltölteni a kapcsolási rajzot, mert ha ide belinkelem, akkor 3 nap után megint keresni fogják azok akik nem olvasgatnak vissza.

Szia!

Attól függetlenül szerintem ide is belinkelhetnéd. Engem egyébként érdekelne, igaz egyelőre nem DRL-hez, hanem a gyárilag kiépített nappali menetvilágítást akarom működésre bírni. A csatlakozója megvan a gyári elektronikának, de azt nem akarom mevenni, mert úgy gondolom házilag is össze tudom rakni töredék költségből. Már az én fejemben is benne van egy megoldás, de az elektronikában még kezdőnek számítok, ezért érdekelne a tiéd, hátha az jobb.

A DRL-el kapcsolatban egyébként felmerült bennem egy olyan kérdés is, hogy az ugye csak elől van, nem probléma-e az hogy hátul nem világít a helyzetjelző? Mit mond erről a jogszabály? Csak a tompított használatára tér ki, amit ugye helyettesít a DRL, vagy parkírlámpával együtt kellene használni lakott területen kívül? Sógorom mesélte nemrég, hogy egyik ismerősét pont ezért meszelte le egy rendőr, mert elől volt ugyan DRL, de nem világított hátul. Közlekedésbiztonsági szempontból amúgy szerintem teljesen logikus, hogy hátul is kellene a megvilágítás.

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Attól függetlenül szerintem ide is belinkelhetnéd. Engem egyébként érdekelne, igaz egyelőre nem DRL-hez, hanem a gyárilag kiépített nappali menetvilágítást akarom működésre bírni. A csatlakozója megvan a gyári elektronikának, de azt nem akarom mevenni, mert úgy gondolom házilag is össze tudom rakni töredék költségből. Már az én fejemben is benne van egy megoldás, de az elektronikában még kezdőnek számítok, ezért érdekelne a tiéd, hátha az jobb.

A DRL-el kapcsolatban egyébként felmerült bennem egy olyan kérdés is, hogy az ugye csak elől van, nem probléma-e az hogy hátul nem világít a helyzetjelző? Mit mond erről a jogszabály? Csak a tompított használatára tér ki, amit ugye helyettesít a DRL, vagy parkírlámpával együtt kellene használni lakott területen kívül? Sógorom mesélte nemrég, hogy egyik ismerősét pont ezért meszelte le egy rendőr, mert elől volt ugyan DRL, de nem világított hátul. Közlekedésbiztonsági szempontból amúgy szerintem teljesen logikus, hogy hátul is kellene a megvilágítás.

Rendben, belinkelem ide is a rajzot.

Egyébként a DRL-nek csak elöl kell világítania (hátul nem szabad!!!) azt írja a jogszabály is:

(Pirossal kiemelve a a fontos részeket)

Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) 87. számú előírása —

Egységes rendelkezések gépjárművek nappali menetjelző lámpáinak jóváhagyásáról:

(Kivonatos ismertetés)

1. ALKALMAZÁSI KÖR

Az előírás az L, M, N és T kategóriájú járművek [1] nappali menetjelző lámpáira vonatkozik.

2. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Ezen előírás alkalmazásában:

2.1. "Nappali menetjelző lámpa":kizárólag a menetirányba néző olyan lámpa, amely arra szolgál, hogy a haladó járművet nappal jobban láthatóvá tegye.

5.1.5. Minden olyan lámpán, amely megfelel az ezen előírás szerint jóváhagyott típusnak, a fenti 4.4. szakaszban megadott helyen fel kell tüntetni az alábbi 5.2. és 5.3. szakaszban leírt jelölést.

5.1.6. Az 5.2. szakaszban említett jelölésnek és jeleknek eltávolíthatatlannak és jól olvashatónak kell lenniük az után is, hogy a lámpát a járműbe beépítették.

5.2. A jóváhagyási jel felépítése

A jóváhagyási jelnek a következőket kell tartalmaznia:

5.2.1. a nemzetközi jóváhagyási jel, amely a következőkből áll:

5.2.1.1. egy kör, benne az "E" betűjel és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma [2];

5.2.1.2. a jóváhagyási szám;

5.2.2. az "RL" kiegészítő jel;

6. ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

6.1. Mindegyik lámpának meg kell felelnie az alábbi szakaszokban előírt követelményeknek.

6.2. A nappali menetjelző lámpákat úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy a szokásos használat mellett fellépő rezgések ellenére kielégítően ellássák feladatukat, és megőrizzék ezen előírás szerinti jellemzőiket.

7. FÉNYERŐ

7.1. Az egyes lámpák által kibocsátott fény erejének legalább 400 cd-nak kell lennie a vonatkoztatási tengely mentén.

7.2.2. egyik olyan irányból se haladja meg az 1200 cd-t, ahonnan a lámpa látható.

8. LÁTSZÓLAGOS FELÜLET

A látszólagos felület mérete a lámpa vonatkoztatási tengelyének irányából nézve nem lehet 25 cm2-nél kisebb, illetve 200 cm2-nél nagyobb.

9. A KIBOCSÁTOTT FÉNY SZÍNE

A kibocsátott fénynek fehérnek kell lennie. A mérést az alábbi 10. szakaszban előírt feltételek mellett kell elvégezni.

helyek_az_autn.jpg

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet

a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben, valamint a közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszter feladatáról és hatásköréről szóló 37/1989. (IV. 30.) MT rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az ipari miniszterrel, a kereskedelmi miniszterrel és a hatáskörét érintő kérdésekben a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

A nappali menetjelző lámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

55/A. § (1) A gépkocsit fel szabad szerelni két, menetirányban fényt kibocsátó nappali menetjelző lámpával.

(2) A nappali menetjelző lámpa csak színtelen (fehér) fényt bocsáthat ki.

A nappali menetjelző lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

55/B. § (1) A gépkocsira csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.

(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:

a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;

B) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.

(3) A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet

a közúti közlekedés szabályairól

A közúti közlekedés biztonsága és zavartalansága fontos társadalmi érdek. A biztonságos és zavartalan közlekedés alapvető feltétele, hogy a közlekedési szabályokat mindenki megtartsa és számíthasson arra, hogy azokat mások is megtartják. Emellett szükséges az is, hogy a közlekedés résztvevői előzékenyek és türelmesek legyenek egymással szemben.

A közúti közlekedés szabályait - a Minisztertanács felhatalmazása alapján - a következők szerint állapítjuk meg:

II. fejezet

A járművek kivilágítása

A forgalomban részt vevő járművek kivilágítása

44. § (1) A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.

(2) A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a segédmotoros kerékpárt helyzetjelző lámpákkal és tompított fényszóróval kell kivilágítani. Nem kell a tompított fényszóróval kivilágítani az egytengelyes motoros részből és hozzákapcsolt egytengelyes pótkocsiból álló olyan lassú járművet, amely sík úton önerejéből 15 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a tompított fényszóróval fel nem szerelt segédmotoros kerékpárt.

(3) A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni - fényjelzés kivételével - csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata

a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,

B) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró - a visszapillantó tükrön át - az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,

c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.

(4) Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.

(5) Keresőlámpát és munkahely megvilágító lámpát mozgó járművön használni nem szabad.

(6) Fényjelzést adni a távolsági fényszóró felvillantásával szabad, feltéve, hogy ez a közlekedés többi résztvevőjét nem vakítja el.

(7) A forgalomban részt vevő motorkerékpárt és a tompított fényszóróval felszerelt segédmotoros kerékpárt - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

(8) Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

A rendőr és a KPM-es is ezek szerint jár el. Érdekes, hogy a fénykürt-ös villogtatás is engedélyezve van az új jogszabályban.

Üdv!

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Nekem ilyen ATU van, már 1 éve "szolgál" hibamentesen:

http://auto-motor.va...1709428787.html

Teljesen szabályosan be lehet kötni, van hozzá elektronika is a csomagban (helyzetjelzőre kikapcsolós, nem fényerő csökkentős), a fénye is megfelelő. (Műszakira én kiszereltem, de rendőr még nem állított meg miatta...)

Találtam egy videót is róla:

Tacso

Szia!

Köszönöm,ez elég jónak tűnik,és a fénye is elég erős.Guglin rákeresek asszem.

Üdv.Robi

Link to comment
Megosztás:

Rendben, belinkelem ide is a rajzot.

Egyébként a DRL-nek csak elöl kell világítania (hátul nem szabad!!!) azt írja a jogszabály is:

(Pirossal kiemelve a a fontos részeket)

Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) 87. számú előírása —

Egységes rendelkezések gépjárművek nappali menetjelző lámpáinak jóváhagyásáról:

(Kivonatos ismertetés)

1. ALKALMAZÁSI KÖR

Az előírás az L, M, N és T kategóriájú járművek [1] nappali menetjelző lámpáira vonatkozik.

2. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

Ezen előírás alkalmazásában:

2.1. "Nappali menetjelző lámpa":kizárólag a menetirányba néző olyan lámpa, amely arra szolgál, hogy a haladó járművet nappal jobban láthatóvá tegye.

5.1.5. Minden olyan lámpán, amely megfelel az ezen előírás szerint jóváhagyott típusnak, a fenti 4.4. szakaszban megadott helyen fel kell tüntetni az alábbi 5.2. és 5.3. szakaszban leírt jelölést.

5.1.6. Az 5.2. szakaszban említett jelölésnek és jeleknek eltávolíthatatlannak és jól olvashatónak kell lenniük az után is, hogy a lámpát a járműbe beépítették.

5.2. A jóváhagyási jel felépítése

A jóváhagyási jelnek a következőket kell tartalmaznia:

5.2.1. a nemzetközi jóváhagyási jel, amely a következőkből áll:

5.2.1.1. egy kör, benne az "E" betűjel és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma [2];

5.2.1.2. a jóváhagyási szám;

5.2.2. az "RL" kiegészítő jel;

6. ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

6.1. Mindegyik lámpának meg kell felelnie az alábbi szakaszokban előírt követelményeknek.

6.2. A nappali menetjelző lámpákat úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy a szokásos használat mellett fellépő rezgések ellenére kielégítően ellássák feladatukat, és megőrizzék ezen előírás szerinti jellemzőiket.

7. FÉNYERŐ

7.1. Az egyes lámpák által kibocsátott fény erejének legalább 400 cd-nak kell lennie a vonatkoztatási tengely mentén.

7.2.2. egyik olyan irányból se haladja meg az 1200 cd-t, ahonnan a lámpa látható.

8. LÁTSZÓLAGOS FELÜLET

A látszólagos felület mérete a lámpa vonatkoztatási tengelyének irányából nézve nem lehet 25 cm2-nél kisebb, illetve 200 cm2-nél nagyobb.

9. A KIBOCSÁTOTT FÉNY SZÍNE

A kibocsátott fénynek fehérnek kell lennie. A mérést az alábbi 10. szakaszban előírt feltételek mellett kell elvégezni.

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet

a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben, valamint a közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszter feladatáról és hatásköréről szóló 37/1989. (IV. 30.) MT rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az ipari miniszterrel, a kereskedelmi miniszterrel és a hatáskörét érintő kérdésekben a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

A nappali menetjelző lámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek

55/A. § (1) A gépkocsit fel szabad szerelni két, menetirányban fényt kibocsátó nappali menetjelző lámpával.

(2) A nappali menetjelző lámpa csak színtelen (fehér) fényt bocsáthat ki.

A nappali menetjelző lámpára vonatkozó további műszaki feltételek

55/B. § (1) A gépkocsira csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.

(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:

a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;

B) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.

(3) A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet

a közúti közlekedés szabályairól

A közúti közlekedés biztonsága és zavartalansága fontos társadalmi érdek. A biztonságos és zavartalan közlekedés alapvető feltétele, hogy a közlekedési szabályokat mindenki megtartsa és számíthasson arra, hogy azokat mások is megtartják. Emellett szükséges az is, hogy a közlekedés résztvevői előzékenyek és türelmesek legyenek egymással szemben.

A közúti közlekedés szabályait - a Minisztertanács felhatalmazása alapján - a következők szerint állapítjuk meg:

II. fejezet

A járművek kivilágítása

A forgalomban részt vevő járművek kivilágítása

44. § (1) A forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani.

(2) A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a segédmotoros kerékpárt helyzetjelző lámpákkal és tompított fényszóróval kell kivilágítani. Nem kell a tompított fényszóróval kivilágítani az egytengelyes motoros részből és hozzákapcsolt egytengelyes pótkocsiból álló olyan lassú járművet, amely sík úton önerejéből 15 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes, továbbá a tompított fényszóróval fel nem szerelt segédmotoros kerékpárt.

(3) A tompított fényszóró helyett távolsági fényszórót használni - fényjelzés kivételével - csak lakott területen kívül szabad. Tilos a távolsági fényszóró használata

a) másik járművel vagy hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró a szembejövő jármű, illetőleg állat vezetőjét elvakíthatja,

B) a másik jármű követése esetében olyan távolságon belül, ahonnan a fényszóró - a visszapillantó tükrön át - az elöl haladó jármű vezetőjét elvakíthatja,

c) ha a fényszóró az úttal párhuzamos vasúti pályán vagy vízi úton haladó jármű vezetőjét elvakíthatja.

(4) Tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják.

(5) Keresőlámpát és munkahely megvilágító lámpát mozgó járművön használni nem szabad.

(6) Fényjelzést adni a távolsági fényszóró felvillantásával szabad, feltéve, hogy ez a közlekedés többi résztvevőjét nem vakítja el.

(7) A forgalomban részt vevő motorkerékpárt és a tompított fényszóróval felszerelt segédmotoros kerékpárt - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

(8) Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

A rendőr és a KPM-es is ezek szerint jár el. Érdekes, hogy a fénykürt-ös villogtatás is engedélyezve van az új jogszabályban.

Üdv!

Köszi a kimerítő választ. Akkor ezekből én azt szűröm le, hogy nappal csak elöl kell kivilágítva lennie az autónak lakott területen kívül tompított fényszóróval, vagy DRL-el, a helyzetjelzőt nem említi. Ugyanakkor nem is tiltja a használatát a DRL-el együtt, mert annak csak a fényszórók bekapcsolására kell kikapcsolni. A 2.1-es pont amit kiemeltél csak a DRL-re vonatkozik, hogy - nyilvánvalóan - nem világíthat csak előre, de a parkírlámpa ettől még világíthat hátra, ez nem üti egymást.

Link to comment
Megosztás:

sztem a hejzetjelzőre kell kötni mert elég bután néz ki hogy ég a helyzetjelző meg a drl. az meg megint kérdés hogy hátul minek égne helyzetjelző? szürkületkor hajnalban úgyis fel kell kapcsolni a fényszórót hogy lásson az ember. pont azért néz ki jól a drl mert csak az világít s mellette semmi. eredeti nappali fényes autóknél is csak akkor ég a hátsó lámpa ha adrl visdza vett fényerővel működik.

Link to comment
Megosztás:

(3) A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

Érdekelt hogy mi ez a kivétel a 42. § (5) bekezdésével kapcsolatban, és mivel erre nem tértél ki, rákerestem. A lényege annyi hogy fénykürt (villantás) használata esetén a nappali menetjelzőnek nem kell kialudnia, ez bekötés szempontjából lehet lényeges.

Link to comment
Megosztás:

Tisztelt Glare68!

Én nem igazodok ki a Veramon oldalán.Nekem Z14XEP motor van a kocsimban, és úgy veszem észre, hogy ez a típus pont az egyik olyan amire nehéz megoldni ezt a fed.komputer dolgot.Most akkor mit kell vennem?

Néztem a fedélzeti számítógépet ami 1000CZK.A kijelző 2 soros az enyémben, amit úgy vettem észre, hogy nem sok vizet zavar a témában.Tulajdonképpen engem csak a fogyasztási adat érdekelne.

Gondolom a fedélzeti számítógép mellé még kéne vennem egy ablaktörlő kart, vagy valamit amiről vezérelhetem a PC-t.

Köszi.

Ugyan nem nekem szól a kérdés, de leírom amit tudok, talán a megszólított sem bánja:

Nem olyan nehéz, csak neked meg kell venni az optocsatoló (optocoupler) nevű alkatrészt is, mert anélkül a motorvezérlő nem szolgáltat értelmezhető jelet a Veramonnak. A többi dolgot nagyjából jól látod, és igen, kell venni egy BC gombos ablaktörlő kart is.

Link to comment
Megosztás:

A kulcsaim és a távirányító is szuperül működik nekem, csak hát a kulcsom külalakja hagy némi kivánni valót :) (kiszakadt a gomb) . Szerintetek lehet rendelni hozzá csak burkolatot vagy csak kulcscsere a megoldás?

Szia! Ha csk a gumi van kiszakadva: http://opelcentrum.hu/aruhaz/karosszeria/zarak-es-kulcsok/taviranyito-haz-opel-astra-g-vectra-b?keyword=t%C3%A1vir%C3%A1ny%C3%ADt%C3%B3

Link to comment
Megosztás:

Nappali menetfény LED , DRL lámpa Jogszabályilag előírt bekötése és működése :

- Gyújtásráadás nélkül nem világít a készülék.

- Gyújtásráadás után világít a készülék.

- Gyújtásráadás után, fényszórót felkapcsolva nem világít a készülék.

Link to comment
Megosztás:

Ugyan nem nekem szól a kérdés, de leírom amit tudok, talán a megszólított sem bánja:

Nem olyan nehéz, csak neked meg kell venni az optocsatoló (optocoupler) nevű alkatrészt is, mert anélkül a motorvezérlő nem szolgáltat értelmezhető jelet a Veramonnak. A többi dolgot nagyjából jól látod, és igen, kell venni egy BC gombos ablaktörlő kart is.

Köszönöm szépen neked is a gyors választ, illetve Glare68-nak is.(Ő privátban küldött egy listát)

Link to comment
Megosztás:

Az is megoldható, csak akkor nem úszod meg a középkonzol bontást. A kijelző az autórádió antennaerősítőre kiadott tápfeszültsége alapján kapcsol át a dátumkijelzésről. De azt nem vághatod el a rádiónál, mert akkor az erősítő sem kap tápot. Ki kell venni a középkonzolt, és a kijelzőnél elvágni (vagy lehetőségszerint kikötni, nem tudom ki lehet e húzni az érintkezőt a csatlakozóból). Azt most nem tudom fejből pontosan melyik vezeték, de majd megnézem otthon, ha addig valaki nem írja le neked.

Megnéztem: A kijelző piros-fehér vezetékét kell megszakítani (2. érintkező). Tanácsolnám, hogy ha van rá lehetőség (pl. az érintkező kihúzásával a csatlakozóból), akkor ne vágd el, ha mégis vágsz, akkor ne tőből, hátha egyszer még vissza kéne kötni.

Link to comment
Megosztás:

Megnéztem: A kijelző piros-fehér vezetékét kell megszakítani (2. érintkező). Tanácsolnám, hogy ha van rá lehetőség (pl. az érintkező kihúzásával a csatlakozóból), akkor ne vágd el, ha mégis vágsz, akkor ne tőből, hátha egyszer még vissza kéne kötni.

Annak idején mikor rádiót cseréltem, nekem sem tetszett, hogy a rádiót bekapcsolva eltűnik a dátum a kijelzőről. Nem mintha nemtudnám hányadika is van csak zavart az üresség. Emlékeim szerint a rádió csatlakozónál meg kellett szakítani egy vezetéket amire a rádió adott 12V-ot és bekapcsolt készülék mellett is maradt a dátum. Innentől kezdve pár adót rosszul vagy sehogy nem tudok fogni.

Ha jól értelmezem a hozzászólásokat, akkor én az antenna erősítő tápját is megszakítottam. Ezek szerint közvetlenül a kijelzőnél kell megszakítani, a rádió csatlakozónál pedig visszakötni a vezetéket?

Link to comment
Megosztás:

Annak idején mikor rádiót cseréltem, nekem sem tetszett, hogy a rádiót bekapcsolva eltűnik a dátum a kijelzőről. Nem mintha nemtudnám hányadika is van csak zavart az üresség. Emlékeim szerint a rádió csatlakozónál meg kellett szakítani egy vezetéket amire a rádió adott 12V-ot és bekapcsolt készülék mellett is maradt a dátum. Innentől kezdve pár adót rosszul vagy sehogy nem tudok fogni.

Ha jól értelmezem a hozzászólásokat, akkor én az antenna erősítő tápját is megszakítottam. Ezek szerint közvetlenül a kijelzőnél kell megszakítani, a rádió csatlakozónál pedig visszakötni a vezetéket?

Igen, így van. Ha a rádiónál vágod el, akkor az antennaerősítő sem kap tápot.

Link to comment
Megosztás:

Megnéztem: A kijelző piros-fehér vezetékét kell megszakítani (2. érintkező). Tanácsolnám, hogy ha van rá lehetőség (pl. az érintkező kihúzásával a csatlakozóból), akkor ne vágd el, ha mégis vágsz, akkor ne tőből, hátha egyszer még vissza kéne kötni.

Ha jól értem, akkor a rádió ISO csatlakozójában is van piros-fehér vezeték, ami az antenna erősítő tápja is egyben. Tehát ha pl. gyanúsan rosszul jönnek az adók nem gyári rádiónál, akkor ezt a kábelt kell tüzetesebben átvizsgálni?

Link to comment
Megosztás:

Ha jól értem, akkor a rádió ISO csatlakozójában is van piros-fehér vezeték, ami az antenna erősítő tápja is egyben. Tehát ha pl. gyanúsan rosszul jönnek az adók nem gyári rádiónál, akkor ezt a kábelt kell tüzetesebben átvizsgálni?

Igen, a rádió ISO csatlakozójából indul egy piros-fehér, ami valahol el van ágaztatva a kijelző felé és az antennatalpban levő erősítő felé. Ha gyengén jön az adás, akkor érdemes megnézni, hogy megkapja-e innen a tápot az erősítő, valamint a testelése is rendben van-e, mert azzal is szokott gond lenni. Ez utóbbira utal, ha a hátsó ablakfűtés bekapcsolására gyengül, vagy megszűnik a vétel, mert ezeknek közös a testelési pontja.

Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek. Egy kis segitséget kérnék,meg épitetem a cc led modult de nemigazán akar müködni.Bekapcsolja a ledet de ki nem.

A hiba megállapításához először is ki kellene szerelned, majd az "íróasztalon) ki kellene próbálnod, egy izzó, egy kis vezeték meg egy 12 voltos táp.

Ha ott is ugyanez a hiba akkor valamit elkötöttél.

Ez egy öntartó áramkör, elég egyszerű visszaellenőrizni.

Ha kiszerelve működik, akkor 2 hibalehetőség lehet szerintem.

1. Nem megfelelő az IC. DarthVödör :icon13: márkatárs leírásából idézek:

FIGYELEM! Az IC1 gyártója, NEM lehet PHILIPS HEF4066BP, ST (THOMSON). Ezekkel, feleslegesen több órát kísérleteztem, de sztatikusan összeszednek valami zajt, jelet, és nem hajlandóak úgy működni ahogy kellene!!!

Bármi más, Motorola MC144066, RCA CD4066BE, Goldstar CD4066, Fairchild CD4066, Texas Instrumens CD4066 MŰKÖDIK!

Ezeket kipróbáltam, ezekkel üzembiztosan működik!

2. Az IC megfelelő, de a vezetékeket, vagy a modult közel tetted a Tacho-hoz, fővezeték köteghez vagy a biztitáblához, és az IC beszedi az összes zavarjelet, ami bekapcsolja benne a kapukat.

(100nF-os kondikkal meg lehet szűrni a jeleket. Itt minden bemenet és GND közé be kell forrasztani egyet egyet)

Link to comment
Megosztás:

A hiba megállapításához először is ki kellene szerelned, majd az "íróasztalon) ki kellene próbálnod, egy izzó, egy kis vezeték meg egy 12 voltos táp.

Ha ott is ugyanez a hiba akkor valamit elkötöttél.

Ez egy öntartó áramkör, elég egyszerű visszaellenőrizni.

Ha kiszerelve működik, akkor 2 hibalehetőség lehet szerintem.

1. Nem megfelelő az IC. DarthVödör :icon13: márkatárs leírásából idézek:

2. Az IC megfelelő, de a vezetékeket, vagy a modult közel tetted a Tacho-hoz, fővezeték köteghez vagy a biztitáblához, és az IC beszedi az összes zavarjelet, ami bekapcsolja benne a kapukat.

(100nF-os kondikkal meg lehet szűrni a jeleket. Itt minden bemenet és GND közé be kell forrasztani egyet egyet)

Még csak most épitetem meg és kint asztalon probáltam ki ot csinála ezt.

Link to comment
Megosztás:

Még csak most épitetem meg és kint asztalon probáltam ki ot csinála ezt.

A B éc C lábnál ugye csak egy kontaktot adtál neki és bontottad is a kapcsolatot, mert ha folyamatosan összezártad akkor nem fog kikapcsolni a LED. (gondolom az IC nincs fordítva berakva)

Ha jól csináltad és mégsem műxik:

Akkor ellenőrizd vissza, ha az IC 1, 4 vagy 8-as lábára +12 Voltot adsz, bontania kell.

Ha nem akkor ellenőrizd a forrasztásokat, nem érnek-e össze.

A legegyszerűbb, ha bontod a 10-es láb kontaktját. Ekkor tuti nem kell világítani a LED-nek.

Innen lehet a kapcsolási rajz alapján visszafelé haladni, csak kövesd a +12V "útját"

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, inkább ebbe a topicba illik a kérdésem..

1 hete vagyok 2006-os Astra G tulajd...

sokmindent elolvastam már a forumon, de egy kérdésem lenne bár lehet hogy piti probléma? :D

A lényeg, telefon és egyéb kütyük töltése miatt szeretném ha a szivargyújtó ne csak gyújtásnál és menet közben működjön..

esetleg a biztosítékok környékén tudom ezt elérni? (csere/kivétel vagy akármi)

A másik oldalon pedig pont a hifi kapcsán szeretném elérni, hogy gyújtás ráadásakor automatikusan induljon illetve a kulcs kivételekor kikapcsoljon...

Előre is köszönöm a segítséget, 12 év után vagyok újra Opel tulaj ;)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.