Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

19 órája, Mikulás74 írta:

Hát én nem tudom mi lehet, de marha nehéz benyomni a kuplungot, és kb 2 naponta kell állítani a bowdenen, egyre beljebb.
Remélem akkor adja meg magát, amikor indulnék, előttem meg egy bugatti vejron tötymörög.

Hát ugye ha elindulsz a kuplungpedál felől, akkor abba be van akasztva a bowden vége, átjön a tűzfalon itt van egy műanyag-gumis elem ami ellentartja a gégecsövet, jön a bowden, a váltó tetején is van egy ellentartó a gégecső másik végén, aztán beakad a karba az állító csavarral, amit most tekergetned kell, a kar csatlakozik egy rúdhoz, az bemegy a váltóba a másik végén a kinyomó villa ami tolja neki a csapágyat a rugós lamelláknak.  Ha megméred a váltó feletti szabadon látható bowdenhosszt a karig, és ez a távolság növekszik, ezt kompenzálod az állandó csavar betekeréssel, akkor vagy a bowden nyúlik-szakad, vagy a végéről jön le a kampó a pedálnál, vagy kezd átszakadni a műanyag elem a tűzfalnál-váltónál. A pedál olyan stabil annak nem hiszem hogy bármi baja lenne mondjuk görbülne. Ha a bowden szabad hossza a váltó felett nem nő, mégis állandóan utána kell állítani ( ekkor végülis rövidül a látható bowdenhossz) , akkor a váltón belül van gond. Vagy a két kar egyike görből amit írtál ( de szerintem ennek nem sok esélye)  vagy a kinyomó villa eszi bele magát a csapágyba vagy a lamellák görbülnek rugalmatlanul, és ha felengeded már nem jönnek vissza az eredeti állapotba. A kinyomóvilla a karra úgy csatlakozik a váltóban, hogy átmegy egy csavar, de nem ezt tartja szögben, mert a tengely lapolva van. De azt sem hiszem hogy ez a lapolás sérülne, és a külső-belső villa szöge változna. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

13 órája, zotya975 írta:

Hát ugye ha elindulsz a kuplungpedál felől, akkor abba be van akasztva a bowden vége, átjön a tűzfalon itt van egy műanyag-gumis elem ami ellentartja a gégecsövet, jön a bowden, a váltó tetején is van egy ellentartó a gégecső másik végén, aztán beakad a karba az állító csavarral, amit most tekergetned kell, a kar csatlakozik egy rúdhoz, az bemegy a váltóba a másik végén a kinyomó villa ami tolja neki a csapágyat a rugós lamelláknak.  Ha megméred a váltó feletti szabadon látható bowdenhosszt a karig, és ez a távolság növekszik, ezt kompenzálod az állandó csavar betekeréssel, akkor vagy a bowden nyúlik-szakad, vagy a végéről jön le a kampó a pedálnál, vagy kezd átszakadni a műanyag elem a tűzfalnál-váltónál. A pedál olyan stabil annak nem hiszem hogy bármi baja lenne mondjuk görbülne. Ha a bowden szabad hossza a váltó felett nem nő, mégis állandóan utána kell állítani ( ekkor végülis rövidül a látható bowdenhossz) , akkor a váltón belül van gond. Vagy a két kar egyike görből amit írtál ( de szerintem ennek nem sok esélye)  vagy a kinyomó villa eszi bele magát a csapágyba vagy a lamellák görbülnek rugalmatlanul, és ha felengeded már nem jönnek vissza az eredeti állapotba. A kinyomóvilla a karra úgy csatlakozik a váltóban, hogy átmegy egy csavar, de nem ezt tartja szögben, mert a tengely lapolva van. De azt sem hiszem hogy ez a lapolás sérülne, és a külső-belső villa szöge változna. 

Köszi a tippet, ez a tűzfalas műanyagos, amit írtál, kikerekítette a csipáimat nagyon.
Bowdent azt cseréltem, igaz egy régi kadett bowdenre(ugyanaz, mint a fastra) lehet valamit nagyon elb...tam berakásnál, kb fél éve.
Kezdődött úgy, hogy fura surrogó hangja lett a kuplungnak(kb 1 hónapja), ha nem nyomtam ki, kinyomásnál változott valamit.
Na ekkor állítottam a kuplungon(de minek?) hogy jó nagy legyen a holtjátéka.
Azóta tart ez az anomália, tegnap is már megint nehéz volt berakni 1-be.
Mindig ráállítok egy nagyot, a fékpedáltól a bánatba sokkal följebb van a kuplungpedál.
Ha nem a kuplungbowden, akkor lövésem nincs, mi változhat mindig.
Asszem megyek a bárdiba, és veszek egy új bowdent. :icon13:

Link to comment
Megosztás:

Na szét lett kapva a kuplung, kinyomócsapágy baja volt csak.
Komám szerint gyári volt benne, teljesen bádogból volt az egész.
Most kapott jó kis műanyagot, de könnyebb is nyomkodni sokkal a pedált. Meg egy vastagabb tárcsát kapott.

Nem egyszerűen szedte szét, a bölcsőhöz, futóműhöz hozzá sem nyúlt!
Csak kiszedte az összes tartóbakot, csavarokat, majd pajszerral szétnyomta a váltót a blokktól.
Az egyik féltengely kijött ugye.
Azt mondta ezt még régen fejlesztette ki ilyenre, marha sok melója van, volt, gyorsban kellett mindent csinálni. :)
Kb 2 óra alatt megvolt vele úgy, hogy egy ügyfél lefárasztotta szerelés közben agyilag, nem lehetett elzavarni.
 

 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Mikulás74 írta:

Na szét lett kapva a kuplung, kinyomócsapágy baja volt csak.
Komám szerint gyári volt benne, teljesen bádogból volt az egész.
Most kapott jó kis műanyagot, de könnyebb is nyomkodni sokkal a pedált. Meg egy vastagabb tárcsát kapott.

Nem egyszerűen szedte szét, a bölcsőhöz, futóműhöz hozzá sem nyúlt!
Csak kiszedte az összes tartóbakot, csavarokat, majd pajszerral szétnyomta a váltót a blokktól.
Az egyik féltengely kijött ugye.
Azt mondta ezt még régen fejlesztette ki ilyenre, marha sok melója van, volt, gyorsban kellett mindent csinálni. :)
Kb 2 óra alatt megvolt vele úgy, hogy egy ügyfél lefárasztotta szerelés közben agyilag, nem lehetett elzavarni.
 

 

Ügyes volt, sejtettem hogy lehet találni ilyen megoldást, de én meg sem próbáltam volna, nem sok hely lehetett neki ott dolgozni. Az új kinyomócsapágy nekem is műanyag, kíváncsi leszek meddig bírja. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Sziasztok!

A következő a helyzet: 

Amikor visszaváltokegy fokozatot, akkor a kuplung nagyon remeg amíg a motor fel nem veszi a fordulatot a váltótól.  Jól sejtem, hogy komplett kuplung szett csere lenne esedékes? Ha már ebbe belefogok, akkor a váltót is kciserélném egy bontottra, mert a mostani nagyon búg, mint egy ikarus busz. A kocsim váltóján a W394 jelölés van, az autó 1.6 Si, C16SE motorral, kombi. Jó lehet hozzá az 1.6 i 16V váltója is vajon?

Üdv: Krisztián

Link to comment
Megosztás:

4 órája, joecockroach írta:

Sziasztok!

A következő a helyzet: 

Amikor visszaváltokegy fokozatot, akkor a kuplung nagyon remeg amíg a motor fel nem veszi a fordulatot a váltótól.  Jól sejtem, hogy komplett kuplung szett csere lenne esedékes? Ha már ebbe belefogok, akkor a váltót is kciserélném egy bontottra, mert a mostani nagyon búg, mint egy ikarus busz. A kocsim váltóján a W394 jelölés van, az autó 1.6 Si, C16SE motorral, kombi. Jó lehet hozzá az 1.6 i 16V váltója is vajon?

Üdv: Krisztián

Ha kéznél van a másik váltó akkor azon is meg kellene nézni a  végáttétel számát, na meg a féltengelyek átmérőjét, fogszámát. 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, joecockroach írta:

Sziasztok!

A következő a helyzet: 

Amikor visszaváltokegy fokozatot, akkor a kuplung nagyon remeg amíg a motor fel nem veszi a fordulatot a váltótól.  Jól sejtem, hogy komplett kuplung szett csere lenne esedékes? Ha már ebbe belefogok, akkor a váltót is kciserélném egy bontottra, mert a mostani nagyon búg, mint egy ikarus busz. A kocsim váltóján a W394 jelölés van, az autó 1.6 Si, C16SE motorral, kombi. Jó lehet hozzá az 1.6 i 16V váltója is vajon?

Üdv: Krisztián

Pont kérdezni akartam már, hogy merre vagy? Nagyon eltűntél. 

Továbbá Bundee kartárs is igen eltűnt az éterből. 

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

8 órája, joecockroach írta:

Nincs még sehol a váltó, de inkább keresek egy azonos típust, az a biztos.

Nem is a váltó lesz drága, de ha már felraksz egyet érdemes az összes tömítést, szimeringet, és persze olajat cserélni rajta. Én mondjuk a váltóra a fedeleket felragasztanám pasztával tömítés nélkül, mert én nem tudtam szivárgás mentesen felrakni egyiket sem. Meg ha  játéka van a difinek, akkor még most lehet húzni rajta óvatosan a rövid féltengely felől . Nekem is be volt tervezve mert már annyira kotyogott, hogy új szimeringel is folyt az olaj, csak ugye közben elvitték. Még felrakás előtt akkor viszont érdemes itt cserélni az O-gyűrűt, mert tuti meg van keményedve.

http://172P3210301.jpg

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 08. 25. at 8:12, zotya975 írta:

Nem is a váltó lesz drága, de ha már felraksz egyet érdemes az összes tömítést, szimeringet, és persze olajat cserélni rajta. Én mondjuk a váltóra a fedeleket felragasztanám pasztával tömítés nélkül, mert én nem tudtam szivárgás mentesen felrakni egyiket sem. Meg ha  játéka van a difinek, akkor még most lehet húzni rajta óvatosan a rövid féltengely felől . Nekem is be volt tervezve mert már annyira kotyogott, hogy új szimeringel is folyt az olaj, csak ugye közben elvitték. Még felrakás előtt akkor viszont érdemes itt cserélni az O-gyűrűt, mert tuti meg van keményedve.

http://172P3210301.jpg

Szia!

Igen, ez tervben is van, ha már cserélem a váltót, akkor ez alap hogy kicserélem a szimeringeket és az olajat. Egyelőre még nem sikerült váltót vennem. A kuplung szett az 20ezer körül van, LUK gyártmány.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, joecockroach írta:

Szia!

Igen, ez tervben is van, ha már cserélem a váltót, akkor ez alap hogy kicserélem a szimeringeket és az olajat. Egyelőre még nem sikerült váltót vennem. A kuplung szett az 20ezer körül van, LUK gyártmány.

Ha sikerül ablakos váltót vegyél, ami ugye 94-előtti, ha később kuplungot kell cserélned, vagy kinyomó csapágyat, jóval könnyebb dolgod lesz. 

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Egy kérdés a szagértőkhöz: A sebváltóban tervezek olajat cserélni. Ugye, mivel "örökéletű" benne az olaj (elég nagy marhaság), nincs rajta leeresztőcsavar. Így sajnos le kell szedni az alján lévő lemezt. No problémó, 10 csavar (asszem). De vissza is kell tenni, mégpedig lehetőleg új tömítéssel. Ez már macerásabb. Olyan nagy lendülettel még nem keresgéltem, de mintha egy helyen láttam volna odavaló tömítést, 3000 Ft-ért. Nooooormális?

A kérdéseim:

1. Felhasználható-e még a régi tömítés? Esete válogatja, vagy inkább határozottan nem?

2. Van otthon nekem ilyen kb. 2.5 mm vastag parafa-lapom. Abból szabhatok bele tömítést? Jó lesz az? Nem fog ereszteni?

Ja, és hol van az Astra F (C14NZ) -en a túlfolyócsavar (vagy hogyishíjják)?

Link to comment
Megosztás:

16 perce, az igazi kilroy írta:

Egy kérdés a szagértőkhöz: A sebváltóban tervezek olajat cserélni. Ugye, mivel "örökéletű" benne az olaj (elég nagy marhaság), nincs rajta leeresztőcsavar. Így sajnos le kell szedni az alján lévő lemezt. No problémó, 10 csavar (asszem). De vissza is kell tenni, mégpedig lehetőleg új tömítéssel. Ez már macerásabb. Olyan nagy lendülettel még nem keresgéltem, de mintha egy helyen láttam volna odavaló tömítést, 3000 Ft-ért. Nooooormális?

A kérdéseim:

1. Felhasználható-e még a régi tömítés? Esete válogatja, vagy inkább határozottan nem?

2. Van otthon nekem ilyen kb. 2.5 mm vastag parafa-lapom. Abból szabhatok bele tömítést? Jó lesz az? Nem fog ereszteni?

Ja, és hol van az Astra F (C14NZ) -en a túlfolyócsavar (vagy hogyishíjják)?

Szia.

Én vettem hozzá pasztát azzal tömitettem.Tökéletesen tömít.Porszáraz.

Link to comment
Megosztás:

31 perce, az igazi kilroy írta:

Egy kérdés a szagértőkhöz: A sebváltóban tervezek olajat cserélni. Ugye, mivel "örökéletű" benne az olaj (elég nagy marhaság), nincs rajta leeresztőcsavar. Így sajnos le kell szedni az alján lévő lemezt. No problémó, 10 csavar (asszem). De vissza is kell tenni, mégpedig lehetőleg új tömítéssel. Ez már macerásabb. Olyan nagy lendülettel még nem keresgéltem, de mintha egy helyen láttam volna odavaló tömítést, 3000 Ft-ért. Nooooormális?

A kérdéseim:

1. Felhasználható-e még a régi tömítés? Esete válogatja, vagy inkább határozottan nem?

2. Van otthon nekem ilyen kb. 2.5 mm vastag parafa-lapom. Abból szabhatok bele tömítést? Jó lesz az? Nem fog ereszteni?

Ja, és hol van az Astra F (C14NZ) -en a túlfolyócsavar (vagy hogyishíjják)?

Fent a szuszogón tudod megtölteni amit egy műanyag kupak fed, kitekered krovafejjel, betöltöd, visszacsavarod. A rövid féltengelynél van a szintellenőrző, ez alatt kell kb 2 centire lennie a szintnek. 

http://691P3060008.jpg

A csavar mágneses, összeszedi a fémreszeléket a váltóolajból:

http://299P1180021.jpg

Link to comment
Megosztás:

21 órája, zotya975 írta:

A rövid féltengelynél van a szintellenőrző, ez alatt kell kb 2 centire lennie a szintnek. 

Azt egyébkén, hogy látja meg az ember, hogy alatta van 2 centivel ? Most, hogy kiszedtem a rövid féltengelyt folyt ki valamennyi olaj, de ott a szimering van kb annyira alatta, meg még magasabban is volt az a fele, úgyhogy szerintem több lehetett benne.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Stevy írta:

Azt egyébkén, hogy látja meg az ember, hogy alatta van 2 centivel ? Most, hogy kiszedtem a rövid féltengelyt folyt ki valamennyi olaj, de ott a szimering van kb annyira alatta, meg még magasabban is volt az a fele, úgyhogy szerintem több lehetett benne.

A nagykönyv szerint hajtani kell egy L-alakú drótot, és azzal lehet ellenőrizni. A féltengely helyén nekem is szokott kifolyni amikor kivettem.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok!
5 éve van nálam az autó akkor még nem én szereltem ha nem szerelő kuplungot kellett cserélni kinyomó csapágyas lett. Kicserélte annyit mondott kicserélte a váltó olajat is, mert szinte nem is volt benne meg feltöltötte. Így pár év után gondoltam ránézek a szintjelző csavarnál. Kitekertem, de ömlött ki az olaj. Na már most tudtommal csavar vonaláig kellene lenni ráadásul még meg is volt emelve az auto. Féltengely mögötti csavar. Jó csavaron néztem ügye? Most meg kérdezném okozhat-e gondot de kb 3 éve ilyen és nem folyat nem ereszt sehol. Most akkor jól van ez így?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Kispotter írta:

Sziasztok!
5 éve van nálam az autó akkor még nem én szereltem ha nem szerelő kuplungot kellett cserélni kinyomó csapágyas lett. Kicserélte annyit mondott kicserélte a váltó olajat is, mert szinte nem is volt benne meg feltöltötte. Így pár év után gondoltam ránézek a szintjelző csavarnál. Kitekertem, de ömlött ki az olaj. Na már most tudtommal csavar vonaláig kellene lenni ráadásul még meg is volt emelve az auto. Féltengely mögötti csavar. Jó csavaron néztem ügye? Most meg kérdezném okozhat-e gondot de kb 3 éve ilyen és nem folyat nem ereszt sehol. Most akkor jól van ez így?

http://374P3060008.jpg

Ez a csavar a szintellenőrző csavar. Egyetlen gond lehet a túltöltésbél hogy folyik  valahol, ha ilyen nem volt, akkor nincs gond. Nekem több helyen is folyt a váltó annak ellenére hogy jó volt a szint, szóval érezd magad irigyelve. :-)

Link to comment
Megosztás:

Azt a csavart tekertem ki.. hát akkor jól van ez így! :) Nem folyik sehol sem én nem látom. Pedig 400 ezer km van a vasban.. ráadásul tényleg megvolt emelve meg az eleje magasabban is van bár egyik facebook csoportban azt mondták azért tűnt többnek, mert hátrafelé folyik ha az eleje fentebb van. Nem tudom az kiderült van benne! :D

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

7 perce, Kispotter írta:

Azt a csavart tekertem ki.. hát akkor jól van ez így! :) Nem folyik sehol sem én nem látom. Pedig 400 ezer km van a vasban.. ráadásul tényleg megvolt emelve meg az eleje magasabban is van bár egyik facebook csoportban azt mondták azért tűnt többnek, mert hátrafelé folyik ha az eleje fentebb van. Nem tudom az kiderült van benne! :D

400-ezer km nem semmi.Tiszteletre méltó.Az már tudna mesélni

Link to comment
Megosztás:

33 perce, kingblue írta:

400-ezer km nem semmi.Tiszteletre méltó.Az már tudna mesélni

Hát igen egyre nagyobb a gyanúm, hogy valaki már ezt a blokkot felújíthatta, mert ennyit ha elmenne nem így, hogy tökéletes a kompresszió és egy deka olajat sem eszik. Bár én már a hengerfejet koppra felújítottam, de az alja elmaradt.. Valszeg ha gyári lenne nem bírná a megnövekedett kompressziót legalábbis mindenki ezt szajkózza.. De azért a hajtásláncon érezni a kilómétereket ugyanis ha motorfék van és adok egy gázt csattan akkorát a váltó, hogy erre figyelek egyszer csináltam meg azóta sosem, mert valami még a végén szétszakad! :D Kicsit már nagyobbak a fogaskerekek közt a hézagok gondolom vagy nem tudom.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.