Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

On 2017. 10. 07. at 7:23, L.Fazakas írta:

Igen - pont olyan mintha kontakthiba lenne.

Én egy Opeltől már rég elvártam volna, hogy benne nem a "bajuszkapcsoló" kapcsolgat ott index gyanánt ampereket. Mintha még a relét nem találták volna fel. Érdekesség, de az ablaktörlő ütemvezérlője bezzeg - az tudott relés "átmenetű" lenni. Amikor egyszer behalt nálam, bizony bizony alig jöttem rá, hogy mindenképpen relé-csere!

Annak a bajuszkapcsolónak az érintkezőpogácsáit nem lehet ott helyben valahogyan megtisztítani, megcsiszolni? Hiszen - amit egyszer összeraktak, azt általában szét is lehet szedni. Ha meg roncsolás-mentesen sikerülne, az máris egy főnyeremény!

Bajuszkapcsoló, kicserélve, de a hiba az maradt. Ezek szerint ezt én nem tudom megcsinálni!!! :( Még az a szerencse, nem volt egy ökör ára a kapcsoló!!! 

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 10. 07. at 7:23, L.Fazakas írta:

Igen - pont olyan mintha kontakthiba lenne.

Én egy Opeltől már rég elvártam volna, hogy benne nem a "bajuszkapcsoló" kapcsolgat ott index gyanánt ampereket. Mintha még a relét nem találták volna fel. Érdekesség, de az ablaktörlő ütemvezérlője bezzeg - az tudott relés "átmenetű" lenni. Amikor egyszer behalt nálam, bizony bizony alig jöttem rá, hogy mindenképpen relé-csere!

Annak a bajuszkapcsolónak az érintkezőpogácsáit nem lehet ott helyben valahogyan megtisztítani, megcsiszolni? Hiszen - amit egyszer összeraktak, azt általában szét is lehet szedni. Ha meg roncsolás-mentesen sikerülne, az máris egy főnyeremény!

Szerintem itt is van relé..te csak a relének adsz a bajuszkapcsolóval működési áramot a villogtatást, tehát a konkrét izzó kapcsolgatást a relé végzi. 91-ben már így volt, de gyanítom régebben a kadetnál is tehát már elég régen. Mintha hallani is lehetne a relé kattogását a villogás ütemében, meg a biztosíték dobozban is ott van, meg venni is lehet hozzá, meg ki is lehetne cserélni másikra ha valaki ledes "izzóra" vált, hogy ne gyorsabban villogjon. 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Maverick087 írta:

Nagyon sokan esküsznek a Wahler márkára és én is azt választanán ha cserélnék. 

Én lila színű FEBI fagyállót vettem és még ugyan nem cseréltem, de 50-50%-san fogom higítani így -30 fokig rendben lesz. 

A Wahler-t itt néztem:

Wahler termosztátok

A különbség mi közöttük, nem igazán derül ki...

Elvileg 6,3 liter a hűtőfolyadék feltöltési mennyiség és ha minden igaz kb. 50-50% keverési aránnyal állítható be a -25 fok körüli érték. 4 liter fagyálló kell kb. akkor. Ebben viszont maradok a GM-nél.

Termosz még véleményes. Izgat ez a SWAG is: SWAG termosztát. Fele ár kb., mint a Wahler. Minősége, tartóssága számomra ismeretlen. Bár Wahler-ről is voltak már rossz vélemények.

Módosítva : PGA
Link to comment
Megosztás:

48 perce, zotya975 írta:

Szerintem itt is van relé..te csak a relének adsz a bajuszkapcsolóval működési áramot a villogtatást, tehát a konkrét izzó kapcsolgatást a relé végzi. 91-ben már így volt, de gyanítom régebben a kadetnál is tehát már elég régen. Mintha hallani is lehetne a relé kattogását a villogás ütemében, meg a biztosíték dobozban is ott van, meg venni is lehet hozzá, meg ki is lehetne cserélni másikra ha valaki ledes "izzóra" vált, hogy ne gyorsabban villogjon. 

El sem tudom képzelni, hogy relé nélkül hogyan lehetne megvalósítani a szakaszos üzemelést.

De Ő biztosan tudja! Már nagyon fájdalmas!:icon4:

  • Haha 2
Link to comment
Megosztás:

4 perce, rallycross írta:

 Sziasztok,

Egy olyan problémában kérnék segítséget, hogy a műszerfalon a sebességemet mutató óra nem működik.

Kivettem a műszerfalat megnéztem, de nem láttam rajta semmit, tehát visszatettem, de még mindig nem működik.

Valakinek ötlet ? 

Videó: https://youtu.be/HRZtVaXiwLE

Hibás jeladó a kerékcsapágyban (bal első) vagy az odamenő kábel szakadt talán...

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Maverick087 írta:

 

 

Szia Jaszo, 

Ugyanez a probléma nekem is - többek között! Olvasd vissza a hozzászólásaimat ezzel kapcsolatban, hátha találsz valami hasznosat. 

Töltést és akkumulátort mindenképpen ellenőrizd kezdésnek ahogy gezoli írta, ezeket viszonylag könnyű kizárni. Bár nekem fel van újítva a generátor, töltés rendben akku pedig ez év januári mégis.....
 

Milyen motor van az autóban? 

@L.Fazakas - persze hogy nem figyelsz oda egy 1%-os fordulatszám esésre, de amikor már 40-45%-ról beszélünk, az autó beremeg a fulladás határára akkor már felkapod a fejed pedig csak eltekerted a kormányt. 

X14xe motor van az autóban akkumulátort januárban vettem

Link to comment
Megosztás:

2 perce, rallycross írta:

Hogyan tudnám ezt kicserélni / lecsekkolni? 

Ha van ABS a kocsidban akkor kerékcsapágy csere, mert a jeladó bele van építve. Bár akkor sztem egyúttal világítana az ABS lámpád is... 
A bal első csapágyhoz tartó vezetékeket mindenképpen nézd meg nincs-e sérülés szakadás. 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Maverick087 írta:

amikor már 40-45%-ról beszélünk, az autó beremeg a fulladás határára akkor felkapod a fejed pedig csak eltekerted a kormányt. 

Való igaz!

Egy időben az álló helyzetű kocsiban, de alapon járó motorral csak rátoltam a légkondit. Na - az csinált nálam egy időben teljesen hasonlókat. Néha én azt hittem, hogy hoppá - akár még le is fulladhat. Aztán szépen-lassan hozzászokott, s egy kicsivel mindig "feljebb vette alapjáraton önmagát". Akkor már nem igazán 850-nel pörgött a motor, hanem úgy nagyjából és kb. 1000-rel.

Mert okos ám a lelkem. Értékeli a plusz terhelést ...

Link to comment
Megosztás:

3 órája, gezoli írta:

El sem tudom képzelni, hogy relé nélkül hogyan lehetne megvalósítani a szakaszos üzemelést.

De Ő biztosan tudja! Már nagyon fájdalmas!:icon4:

"Sárkány ellen sárkányfű" ... a fájdalom ellen pedig - fájdalom csillapító! Pl. a Ridol!

Még sohasem hallottál - mondjuk például - a tranzisztorról, tirisztorról, szimisztorról, vagy éppen a DIAC-ról, triac-ról, vagy a FET-ekről, MOS-FEt-ekről (térvezérlésű tranzisztor), amelyek ugyebár - mind félvezető típusú és modern kapcsoló-elemek. Meg sem mondom hogy nekem pl.  meiyik kocsimban  volt, viszont a legtöbb kocsiban a feszültség-szabályzóban már elég régóta nem "hagyományos" régler (relé-jellegű elektromos kapcsoló) van, hanem egy SOKKAL modernebb tranzisztoros szabályzóelem! Az elején még mind-mind külön külső házban bujkáltak - és valahol a motortérben (a generátor közekében), ámde újabban már gyártóilag beépítik - magába a generátor fémházába.

Volt nekem olyan index-automatikám (nem mondom, meiyik autómban), hogy az NEM relével kapcsolt, hanem inkább tranzisztorral.

A valóságos és mérhető nagy hiba a tranzisztorokkal általában az, hogy a nyitófeszültségük miatt úgy kb. 0,65V esik rajtuk, tehát a kapcsolandó 12 volt máris csak 11,35 V lesz. Az index izzók fényerején az aztán már meglátszik. (miközben a fesz-szabályzóknál a töltőfeszültséget egy kissé feljebb lehet állítani). Az indexnél azonban nincs hová. Az ablaktörlő ütemvezérlőjénél meg - én még sohasem próbáltam ki, hogy NA mi lenne akkor, ha egy kissé lassabban törölne ... ?

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

1 óra, rallycross írta:

Hogyan tudnám ezt kicserélni / lecsekkolni? 

Hááát - az eléggé macerás.

A jeladó már gyárilag és eleve, de szépen bele van adoptálva - a csapágyházba magába. Ha csakis a huzalja lenne beteg - vagy pl. a csatlakozója a vezetéken kissé KH-s , akkor talán van némi esélyed! Sajna eléggé mostohák ott az időjárási körülmények (sár, víz, por és miegyéb). Leszeded hát az első kereket, és lazán lehúzod, majd szépen visszadugod az oda vezető elektromos csatlakozót. Aztán - vagy bejön, vagy nem!

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Maverick087 írta:

Ha van ABS a kocsidban akkor kerékcsapágy csere, mert a jeladó bele van építve. Bár akkor sztem egyúttal világítana az ABS lámpád is... 
A bal első csapágyhoz tartó vezetékeket mindenképpen nézd meg nincs-e sérülés szakadás. 

Ha a kocsiban már gyárilag van ABS rendszer, akkor bizony mind a 4 kereke ilyen forgás-érzékelős csapágyú!

Link to comment
Megosztás:

51 perce, L.Fazakas írta:

Hááát - az eléggé macerás.

A jeladó már gyárilag és eleve, de szépen bele van adoptálva - a csapágyházba magába. Ha csakis a huzalja lenne beteg - vagy pl. a csatlakozója a vezetéken kissé KH-s , akkor talán van némi esélyed! Sajna eléggé mostohák ott az időjárási körülmények (sár, víz, por és miegyéb). Leszeded hát az első kereket, és lazán lehúzod, majd szépen visszadugod az oda vezető elektromos csatlakozót. Aztán - vagy bejön, vagy nem!

Nincs ABS em a kocsiban. Én úgy tudom, hogyha a jeladó lenne rossz akkor a napi km számláló sem működne, az viszont megy.

Elképzelhető, hogy a műszerfalban lévő léptetőmotor halt meg?

Köszönöm előre is! 

Link to comment
Megosztás:

8 perce, rallycross írta:

Nincs ABS em a kocsiban. Én úgy tudom, hogyha a jeladó lenne rossz akkor a napi km számláló sem működne, az viszont megy.

Elképzelhető, hogy a műszerfalban lévő léptetőmotor halt meg?

Köszönöm előre is! 

Műszerfalban léptetőmotor? Hmmm.
Ilyesmiről én még nem hallottam. Persze - azért néha hallok itt - mondjuk - "alapjárati motorról", meg ilyenek. És - akkor én csak ámulok és bámulok.
Ezeket viszont miért nem lehet - pl. a sima autóskönyvekből megtudakolni? Ami kezelésit - már eleve a kocsihoz a boltban valamikor adtak - na - az aztán csak simán nehezék! A netről letölthető (vagy éppen nem) szervizkönyv pedig - hát bizony eléggé gyermetegen  ossza az észt..
Abban talán még az sincs benne igazán és szakszerűen, hogyan lehetne az ablaktörlő karjában a régi kopott és viseltes ablaktörlő-gumit kicserélni. A sok hülye viszont - egyből egy pár komplett kart vesz - nagyjából 10x annyiért! Holott - a karnak SOHA semmi baja nincs, miközben a bele való gumi darabra úgy 3-400 Ft! A karba való behúzása pedig  - kb. 5 perc!
Nálam jelenleg egy Ford autónak az ablaktörlő karja van fenn, mert az eredeti Opel karról - bizony elég simán letörik a légterelő elem.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 10. 08. at 2:18, Qpack írta:

X16XEL több elektromos "nem működik úgy, mint előtte" zavart tapasztalok az utóbbi időben és arra gyanakszom, hogy ez a multi-timer miatt lehet.

pl.

  1. fűtéscsap néha nem nyit ki, nem is hallani, hogy próbálkozik, ezért teljesen már ki sem merem zárni télen nehogy -10 fokban ne legyen fűtés, pedig az esetek 95%-ában semmi gond...
  2. klíma a ventilátor "0" állásában nem indul, csak ha "1"-es állásba rakom a ventit, utána már "0" állásba visszakapcsolva is megy a klíma kapcsolás. 
  3. belső levegő keringető csappantyú nem megy (csak a ventilátor "1"-es állásba kapcsolása után - mielőtt vki arra gondolna fújás iránya nincs szélvédőre állítva, ahhoz nem is nyúltam, de a venti állítása után (legalább "1" majd ez után már ez is megy normál módon)

Szóval mindezek után arra gyanakszom, hogy a multi-timer lehet a ludas....de kiszerelés nélkül, honnan tudom, hogy nekem melyik GM számú kellene?  Hogyan tudom kiszerelni?

Előre is köszönöm a válaszokat!

?

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 29. at 17:07, outsider írta:

Az óra csal néhány fokot (kevesebbet mutat), meg persze az is egy jeladóról kapja a jelet...

Gyanús a termosztát. De valami hozzáértővel meg kell nézetni.

Így távolról csak én is tippelni tudok.

Nekem olyan volt, hogy hamar kinyitott, kb 80 foknál, és hideg időben országúton nagyon lement a hőfok. Városban is nehezebben melegedett.

Megoldódott a probléma. Rossz volt a termosztát a pici membrán folyamatosan eresztett és annak a kis rugója adta meg magát. Kicseréltem egy új gyárira, persze a jeladót is, ha már szét kellett szedni. Most már minden faján működik. Megfelelő a hőfok. Hamar melegszik kb. 2km után 89 C° Ráadott max fűtésnél és nyitásnál megmoccan a mutató pár fokot lefelé, de pár másodperc és visszakúszik. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, Hard-ex írta:

Megoldódott a probléma. Rossz volt a termosztát a pici membrán folyamatosan eresztett és annak a kis rugója adta meg magát. Kicseréltem egy új gyárira, persze a jeladót is, ha már szét kellett szedni. Most már minden faján működik. Megfelelő a hőfok. Hamar melegszik kb. 2km után 89 C° Ráadott max fűtésnél és nyitásnál megmoccan a mutató pár fokot lefelé, de pár másodperc és visszakúszik. 

Milyen márkájú termosztátot vettél? Ahogy utánaérdeklődtem, borzasztó hitvány minőségűek mostanában a termosztátok. Szerelők is csalódtak sok neves márkában.

Link to comment
Megosztás:

5 perce, PGA írta:

Milyen márkájú termosztátot vettél? Ahogy utánaérdeklődtem, borzasztó hitvány minőségűek mostanában a termosztátok. Szerelők is csalódtak sok neves márkában.

Csak Wahler. (eddig nekem az még bírja, fél éve van benne, lekopogom :) )

A(z új) gyári 3 hónap után engedett a műanyag csonknál.

Swag szintén fél évet bírt, aztán már nyitott 70 foknál)

Valaki említette a FEBI-t (szintén Swag árban van, én is a kettő között vaciláltam), hogy neki az 1-2 évet bírt...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 perce, outsider írta:

Csak Wahler. (eddig nekem az még bírja, fél éve van benne, lekopogom :) )

A(z új) gyári 3 hónap után engedett a műanyag csonknál.

Swag szintén fél évet bírt, aztán már nyitott 70 foknál)

Valaki említette a FEBI-t (szintén Swag árban van, én is a kettő között vaciláltam), hogy neki az 1-2 évet bírt...

Valószínű akkor én is bepróbálom újra a Wahlert. Most FEBI van benne, pár hónapot bírt, bár sose volt jó. Úgy nyit-zár, hogy követni se lehet, a hőfokmérő, mint a kilométeróra, úgy mászkál... Most 70 egynéhány foknál már nyit, elfekszik a hőfokmérő, majd picit újra emelkedik, újra elfekszik, kivágom a francba. Az azért nevetséges, hogy nem lehet egy normális termosztátot gyártani, nem egy atomfizika pedig... Meg, hogy örülni kell, ha kibír fél évet... Vicc...

Link to comment
Megosztás:

34 perce, PGA írta:

Valószínű akkor én is bepróbálom újra a Wahlert. Most FEBI van benne, pár hónapot bírt, bár sose volt jó. Úgy nyit-zár, hogy követni se lehet, a hőfokmérő, mint a kilométeróra, úgy mászkál... Most 70 egynéhány foknál már nyit, elfekszik a hőfokmérő, majd picit újra emelkedik, újra elfekszik, kivágom a francba. Az azért nevetséges, hogy nem lehet egy normális termosztátot gyártani, nem egy atomfizika pedig... Meg, hogy örülni kell, ha kibír fél évet... Vicc...

Nekem a gyári az jól nyitott, jhellyel közzel, a kis műanyag csonk kezdett el folyni.

Nem volt türelmem megjavítani... Még megvan, valaki itt árult hozzá csonkot is... :D

Link to comment
Megosztás:

1 óra, PGA írta:

Milyen márkájú termosztátot vettél? Ahogy utánaérdeklődtem, borzasztó hitvány minőségűek mostanában a termosztátok. Szerelők is csalódtak sok neves márkában.

Szia. Én először Febire cseréltem és folyamat nyitott 70-nél. Csalódtam benne. Gyárira cseréltem és jó volt. Kicsereltem a hűtőt és utána rögtön meghalt a gyári termosztát. Most is gyárit raktam be. Remélem nem 6 hónapos lesz. Eddig ennyi tapasztalatom van. 

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

11 perce, Hard-ex írta:

Szia. Én először Febire cseréltem és folyamat nyitott 70-nél. Csalódtam benne. Gyárira cseréltem és jó volt. Kicsereltem a hűtőt és utána rögtön meghalt a gyári termosztát. Most is gyárit raktam be. Remélem nem 6 hónapos lesz. Eddig ennyi tapasztalatom van. 

Köszi, FEBI nálam is dettó ugyanez... Gyárira (ami, ha minden igaz, BEHR) nem feltétlenül áldozok 30+ ezret, marad a Wahler, bár kaparós sorsjegy jellegű ez az egész...:blink:

Link to comment
Megosztás:

19 órája, L.Fazakas írta:

Műszerfalban léptetőmotor? Hmmm.
Ilyesmiről én még nem hallottam. Persze - azért néha hallok itt - mondjuk - "alapjárati motorról", meg ilyenek. És - akkor én csak ámulok és bámulok.
Ezeket viszont miért nem lehet - pl. a sima autóskönyvekből megtudakolni? Ami kezelésit - már eleve a kocsihoz a boltban valamikor adtak - na - az aztán csak simán nehezék! A netről letölthető (vagy éppen nem) szervizkönyv pedig - hát bizony eléggé gyermetegen  ossza az észt..
Abban talán még az sincs benne igazán és szakszerűen, hogyan lehetne az ablaktörlő karjában a régi kopott és viseltes ablaktörlő-gumit kicserélni. A sok hülye viszont - egyből egy pár komplett kart vesz - nagyjából 10x annyiért! Holott - a karnak SOHA semmi baja nincs, miközben a bele való gumi darabra úgy 3-400 Ft! A karba való behúzása pedig  - kb. 5 perc!
Nálam jelenleg egy Ford autónak az ablaktörlő karja van fenn, mert az eredeti Opel karról - bizony elég simán letörik a légterelő elem.

Megint lemagyaráztad a csillagokat is az égről de legalább a problémához sem kapcsolódik :confused:

  • Haha 2
  • Zavaros 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.