Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

42 perce, astra 1 írta:

Szerintem ez így  nem igaz mert ha távozik valahol a gáz  akkor az látható mivel neon  zöld színezőt tartalmaz,vagy lyukas valahol a hűtő , de ez a  sziszegés hülyeség .Lehet,hogy kígyó van a kocsiban:-)ha nincs meg a megfelelő nyomás be sem kapcsol a klíma ,ha csatlakoztatval van a diagnosztika (hiba ) olvasó akkor látható a pontos gáz mennyiség értéke gramm ban.

Nekem is volt ez a sziszegö hang,tömszelence csere lett a vége a kompresszorban

Módosítva : csicsó
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

 

Megvizsgáltam a kocsiban a klíma alkatrészeit ( kivéve az utastérben lévőket) tömítetlenséget keresve de sehol nem találtam elszíneződést, pedig festett gáz van beletöltve.

Aztán lecsavartam a  motortérben lévő, a klímahűtő mellett lévő ( szemben állva a kocsival a bal oldali fényszóró mellett, gyanítom itt töltik fel a rendszert) szelep védősapkáját és szisszent egyet. belenézve a szelepbe folyamatosan bugyborékolt kifele valami élénk zöld színű folyadék ( gondolom a színezőanyaggal keveredett olaj).

Kérdésem :

 

Egy szelepnek így kell működni? Szerintem nem. Remélem max ez lesz a baj és csak egy szelepcsere lesz a javítás meg a feltöltés.

 

Üdv!

 

Sz

 

 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, vaszabi79 írta:

Sziasztok!

 

Megvizsgáltam a kocsiban a klíma alkatrészeit ( kivéve az utastérben lévőket) tömítetlenséget keresve de sehol nem találtam elszíneződést, pedig festett gáz van beletöltve.

Aztán lecsavartam a  motortérben lévő, a klímahűtő mellett lévő ( szemben állva a kocsival a bal oldali fényszóró mellett, gyanítom itt töltik fel a rendszert) szelep védősapkáját és szisszent egyet. belenézve a szelepbe folyamatosan bugyborékolt kifele valami élénk zöld színű folyadék ( gondolom a színezőanyaggal keveredett olaj).

Kérdésem :

 

Egy szelepnek így kell működni? Szerintem nem. Remélem max ez lesz a baj és csak egy szelepcsere lesz a javítás meg a feltöltés.

 

Üdv!

 

Sz

 

 

Ott nem lenne szabad semminek sem szivárognia mivel az valóban csak egy védősapka.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Eltört a zsalu tengelyem, de már megcsináltam, viszont nem találom a darthvödör által készített végálláskapcsolós megoldást.

A kapcsolók elhelyezésének módja érdekelne, meg az, hogy mi kapcsolgatja őket?

Magamtól a kis fehér bütyköt használnám a motor tengelyén, esetleg arra valami kis kart tennék, de nincs kedvem a spanyolviaszt fejleszteni, ha már van jó megoldás!

A zsalu burkolatán át van két kábel vezetve, egy gumi tömszelencén, amitől nem tudom kivenni a helyéről, ez minek a kábele, és melyik oldalról érdemes kibontani, hogy le lehessen szedni róla a burkolatot?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 03. at 7:38, astra 1 írta:

Szerintem ez így  nem igaz mert ha távozik valahol a gáz  akkor az látható mivel neon  zöld színezőt tartalmaz,vagy lyukas valahol a hűtő , de ez a  sziszegés hülyeség .Lehet,hogy kígyó van a kocsiban:-)ha nincs meg a megfelelő nyomás be sem kapcsol a klíma ,ha csatlakoztatval van a diagnosztika (hiba ) olvasó akkor látható a pontos gáz mennyiség értéke gramm ban.

Szerintem meg grammban semmilyen eszkoz nem fogja kiirni mennyi gaz van benne :) Csak az a klimatolto eszkoz, ami leszivja es a vegen megmondja mennyi volt benne.

A sziszeges gazhianyra utal. Ez teny, el kell fogadni. Ha nincs megfelelo nyomas, valoban nem kapcsol be a klima, de ha csak 1-2 TIZED bar hianyzik, akkor van sziszeges, es arra meg BOVEN bekapcsol a klima

 

UI: Elolvastam az utana jovo kommentet a sractol, igazam lett. Pacsi

Link to comment
Megosztás:

Kompresszornak ki szabad adni a feszültséget direktben az akkuról?

Történt hogy (nem annyira) szaki bevizsgálta manuális klímámat. Fenti módszerrel ment a klíma rendesen 1-2 percig. Majd megmutatta nekem is hogy behúz a mágnes. Elsőre behúzott elengedett, aztán már egyáltalán nem húzott be. Kompresszornak annyi? Azt mondta a klíma vezérlő egység rossz és letilt (szerezzek be egyet). Hm ... akkor elsőre miért nem tiltott hisz percekig működött.

 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 11. at 12:32, 1199 írta:

Kompresszornak ki szabad adni a feszültséget direktben az akkuról?

Történt hogy (nem annyira) szaki bevizsgálta manuális klímámat. Fenti módszerrel ment a klíma rendesen 1-2 percig. Majd megmutatta nekem is hogy behúz a mágnes. Elsőre behúzott elengedett, aztán már egyáltalán nem húzott be. Kompresszornak annyi? Azt mondta a klíma vezérlő egység rossz és letilt (szerezzek be egyet). Hm ... akkor elsőre miért nem tiltott hisz percekig működött.

 

Nem annyira szaki helyett keresnék teljesen klíma szakit. Ha pesti vagy adok egy telszámot és vidd el hozzá.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On ‎2016‎.‎07‎.‎12‎. at 10:57, Bmájki írta:

Sziasztok!

SOS segítségre lenne szükségem, mert du. indulnánk vidékre (kb. 900km) és reggel rakoncátlankodott a jószág!

Amikor haza értem, gyújtást levettem, a hűtőnél a ventilátor elindult, gyújtást ráadtam leállt, de a vízhőmérő meg se moccant. Többször próbáltam, eredmény ua.

Levettem az akksiról a sarut, akkor leáll a venti.

Saru vissza, nem megy hurrá! Beindítom, járatom pár percet vízhőfok meg sem moccan autó üzemmeleg közeli (alkarral tesztelve :blush:) gyújtás le venti indul.

Z16XEP 2005 hibakód nincs hűtővíz tele

Ha valakinek van ötlete-tapasztalata megoldással kapcsolatban köszönettel várom.

Megint előjött. :brooding:

DE! Visszaolvastam, jeladó cserére tippeltem. Amikor a csatit le akartam venni, a kábel a kezemben volt, a csati a jeladón maradt, a tövétől kb. 1,5mm-re leszakadt. Bontóban kerestem hasonló csatlakozót 10 cm-es kábellel blankol-teker-szigszalag és azóta szuperül műkszik. Amint időm engedi, a vezetékek forrasztva lesznek.

Köszi a segítséget: Kölyök, bucynus

Link to comment
Megosztás:

On 2004. 06. 16. at 23:18, Qpack írta:

 

Szerintem nekem is Delphi, de lehet, hogy ebből is két féle van! Az egyik az enyém: ventillátor ház felett a belső levegő keringető csappantyú látható egy műanyag rácson keresztűl és utánna a középkonzol mögött álló helyzetben található a pollenszűrő, a másik: a ventillátorház felső része szinte félgömb alakú, itt nem tudom pontosan a pollenszűrő elhelyezkedését (lehet, hogy a tied ilyen)! :wink:

 

Nem olyan jó, folyamatos váltó műszak..szombaton már reggel 4:30-kor ébresztő :)

Én simán egy kartonlapot teszek mögé, és persze együtt tolom be a kettőt ... aztán a kartonlapot utána csak - kihúzom ...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lécc segítsetek nekem, a helyzet az hogy a legkondim néha működik néha nem. Tehát van hogy rögtön induláskor már megy, van hogy csak több perc múltán kezd el működni. Tehát nem a fokozatokkal van gondom, mert működik mind a 4, ha megy a legkondi.

Most elotetellenallast pucoltam, hátha kontaktus, de nem használt. Valaki járt már így?

 

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 18. at 21:20, wasquez írta:

"hol kéne megbontanom, hogy ki tudjam szedni, melyik részét kell szétszedni?"

A kesztyűtartót kiszeded (6 csavar fogja torx fejű csavarral, majd még széthúzod a világítás csatlakozóját). Utána egyből kijön. Akkor máris látható lesz az első falon a fűtő-hűtő motor-egység. De elég neki csak a tetejét levenni, bár úgy eléggé macerás. Le kell szedni kívül az ablaktörlőket, majd a szélvédő alatt az első takarólemezt is - a motortérnél. Akkor máris láthatóvá lesz a levegő beszívónyílás. Ott a 4 torx-csavart kihajtani, s ott alul - van még egy ötödik is. A belső térben pedig 2 csavar. Persze ezeket 5,5-es villáskulccsal ám, mert úgy jobban öröm az élet. (mondjuk - maga a hozzáférése az csaknem ZÉRÓ!) Nem árt a 3 tartócsavarjával leszerelni a kismotort se, mert eléggé útban lesz. Aztán ha az lejött, lehet a fedelet ide-oda forgatni és feszegetni, hogy kijöjjön onnan az az elem. Majdnem 90 fokban el kell fordítani, aztán kissé vissza ... Na mindegy - a végén csak kijön és mégsem törik el (a beszerelése hasonlóképpen!) Akkor máris látható, hogy nagy a baj. Vagy a csappantyúban levő négyzetprofilos furat hasadt szét hosszában, vagy maga a négyszögprofilos hajtótengely törik el, és attól kezdve nem mozgatja a zsalut. Vigasztaló tény, hogy simán megragasztható, ám nem árt még átlemezelni is valami kis vékonyka bádogcsíkkal (pl.egy konzervdoboz anyagából).

"a motort nem kapcsolja ki semmi, az gyakorlatilag folyamatosan feszíti a tengelyt? Nem látok, sehol végálláskapcsolót"

Persze hogy nem látsz, mert olyasmi ott egyszerűen nincsen! Egyszerű német technológia és Trabant-logika. Ámde simán megoldhatóvá tehető a dolog, ha átvágjuk a motorban az áramvezető lemezkét, és áthidalásként beforrasztunk egy 330 ohmos ellenállást (vagy a motor elé, már magába a vezetékbe). S akkortól a motor a végállásaiban nem hajtja folyamatosan a zsalut, mivel tápáramát majd az ellenállás zabálja fel. Legalább negyedwattos teljesítményt kell odatenni, de egyszerűen megoldható egy 24 voltos 3 W-os autóizzóval is. Legfeljebb majd odavilágít a lábrészhez ...

 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2016. 10. 04. at 6:20, L.Fazakas írta:

"a motort nem kapcsolja ki semmi, az gyakorlatilag folyamatosan feszíti a tengelyt? Nem látok, sehol végálláskapcsolót"

Persze hogy nem látsz, mert olyasmi ott egyszerűen nincsen! Egyszerű német technológia és Trabant-logika. Ámde simán megoldhatóvá tehető a dolog, ha átvágjuk a motorban az áramvezető lemezkét, és áthidalásként beforrasztunk egy 330 ohmos ellenállást (vagy a motor elé, már magába a vezetékbe). S akkortól a motor a végállásaiban nem hajtja folyamatosan a zsalut, mivel tápáramát majd az ellenállás zabálja fel. Legalább negyedwattos teljesítményt kell odatenni, de egyszerűen megoldható egy 24 voltos 3 W-os autóizzóval is. Legfeljebb majd odavilágít a lábrészhez ...

Vagy lehet betenni végállás kapcsolókat egy-egy diódával, és akkor szépen megáll a pozícióban, nem fűti a (nem létező) ellenállást. Ha nem felejtem el, akkor holnap lefényképezem hogy az enyémben hogy néz ki. DV -féle megoldás, csak ő már ugye nem elérhető. Ez már a "magad uram" szemléletet követve készült :)

Módosítva : SargaRigo123
Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Ma reggel megkergült a fűtésem, sehova nem volt hajlandó érdemben levegőt fújni, venti ment rendesen, mind a 7 fokozatba,  (dig.klíma), és leengedett első ablakokkal tudtam csak közlekedni mert különben piszkosul párásodott..Melóhelyen kikaptam a kesztyűtartót, s szanaszét törött mindenfélére számítottam ott, de mákom volt, mert csak a belső levegő keringetés csappantyújából csúszott ki a rudazat végén lévő biszbasz, semmi nem törött el, ezt visszapattintottam óvatosan, s most ismét jó a rendszer.

 

Link to comment
Megosztás:

  • 3 months later...
On 2016. 10. 14. at 20:19, SargaRigo123 írta:

Vagy lehet betenni végállás kapcsolókat egy-egy diódával, és akkor szépen megáll a pozícióban, nem fűti a (nem létező) ellenállást. Ha nem felejtem el, akkor holnap lefényképezem hogy az enyémben hogy néz ki. DV -féle megoldás, csak ő már ugye nem elérhető. Ez már a "magad uram" szemléletet követve készült :)

Hát ma nekem is eltört a belső keringetős fedél.
Már másodszor. Legutóbb kb 5 éve tört el, akkor szétszedtem és összeragasztottam.
Szóval szerintem most is ezt fogom tenni csak most 2 komponensű erősebb építési ragasztóval!!
Jah és persze, ha jobb idő lesz!
Milyen elektronikáról beszéltek?
Mert ha szétszedem, lehet érdemes mást is odarakni, hogy ne feszítsen folyamatosan.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Üdv!Volt egy gondom tavaly,írtam is róla itt,a fűtőradiátoromnál csöpögött a hűtővíz a csatlakozásnál,kicseréltem a négy tömítést,kimostam a radiátort,feltöltöttem a rendszert és tökéletes volt , ideáig! Ma reggel ülök be a kocsiba és a szőnyeg csurom fagyálló, és hol csöpög a víz, ugyan ott! Ezt meg tudja nekem valaki magyarázni? Egész nyáron,télen jó volt! Szinte az összes fagyálló el fojt! :(

Módosítva : Roberth
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 02. 20. at 19:45, bonat írta:

Hát ma nekem is eltört a belső keringetős fedél.
Már másodszor. Legutóbb kb 5 éve tört el, akkor szétszedtem és összeragasztottam.
Szóval szerintem most is ezt fogom tenni csak most 2 komponensű erősebb építési ragasztóval!!
Jah és persze, ha jobb idő lesz!
Milyen elektronikáról beszéltek?
Mert ha szétszedem, lehet érdemes mást is odarakni, hogy ne feszítsen folyamatosan.

Erről a megoldásról van szó. Ha tudsz rajzot olvasni, akkor nagyon egyszerű. Ha nem, akkor kicsit nehezebb.. Lényeg, hogy amikor a motor eléri a szélső helyzetet, akkor a hozzá tartozó kapcsoló megszakítja az áramát, így ott megáll a motor. Ellenben ha visszafelé indul (mert megnyomtad a kapcsolót), akkor a diódán keresztül el tud indulni. A másik végállás pontosan ugyanígy működik. Mindegy hogy Behr vagy Delphi, mindkettőnél használható (A rajz szerint ez Delphi, de nekem a Behr-hez tökéletes).

Módosítva : SargaRigo123
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2005. 05. 04. at 18:32, gezoli írta:

Azért kell legalább hetente egyszer bekepcsolni mert a rendszerben olaj van ami keni a klímakompresszor tömítését. Ez egy spec tömítés ami ha kiszárad akkor itt szökik el a gáz. Én mondtam neki, hogy a kezelési utasítás azt írja,hogy +4 fok alatt a klíma be sem kapcsol. Azt válaszolta, hogy

Én műszakilag már eleve megdöbbenek ilyesmiken!

A klimarendszer általában nyomás alatt dolgozik, hisz működése közben az elpárologtatott folyadék-gázt folyamatosan vissza kell cseppfolyósítani! Tehát ott legalább olyan tömítéseknek illenék lenniük, mint pl. hidraulika rendszereknél! Valami fémgyűrűs jellegű tömítés (réz, aluminium, stb) ami tényleg oda való!

Erre fel meg - betesznek oda egy sima parafát, vagy pl. "cipőnyelvből készült" bőrtömítést. Ami persze alapjában kiszáradhat? Eléggé érdekes!

Bezzeg az olajteknő leeresztő csavarjánál! Az alatt mindig fémgyűrű van, miközben nyomás - az szinte semmi!  Csupán csak a motorolaj hidrosztatikai (saját súlyából eredő) nyomása.

Erre mondaná azt egyből Besenyő Pista bácsi ... "hááát - nooormááális?"

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 03. 07. at 21:22, SargaRigo123 írta:

Erről a megoldásról van szó. Ha tudsz rajzot olvasni, akkor nagyon egyszerű. Ha nem, akkor kicsit nehezebb.. Lényeg, hogy amikor a motor eléri a szélső helyzetet, akkor a hozzá tartozó kapcsoló megszakítja az áramát, így ott megáll a motor. Ellenben ha visszafelé indul (mert megnyomtad a kapcsolót), akkor a diódán keresztül el tud indulni. A másik végállás pontosan ugyanígy működik. Mindegy hogy Behr vagy Delphi, mindkettőnél használható (A rajz szerint ez Delphi, de nekem a Behr-hez tökéletes).

Én még egyszerűbben oldottam meg! A szervomotort szétszedtem, majd házában a villanymotorhoz vezető áramvezető fóliáját átvágtam s áthidaltam egy 330 ohmos ellenállással.

Ezzel aztán elértem azt, hogy bármely végállása elérésekor leálljon a motor. Az ellenállás kissé melegszik, de azért simán elmegy! Viszont nem töri a zsalut!

16807246_10212245137584131_7520474177784

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 09. 04. at 12:38, vaszabi79 írta:

Egy szelepnek így kell működni? Szerintem nem. Remélem max ez lesz a baj és csak egy szelepcsere lesz a javítás meg a feltöltés.

 

HAHA!

Miután oda egy sima mezei kerékpárgumi tűszelepje van becsavarva - IGEN .. az valóban egy szelep!

A kicserélése még házilag is simán elmegy! Bár - akkor már a benne levő gáz is ....

Majd újra kell töltetni a rendszert!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.