Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektronikák, elektromos kérdések


uhuhu

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, sasa58 írta:

Ez marha érdekes, én meg szeretném egyszer megtapasztalni, milyen amikor az ESP belép, de eddig még nem sikerült. Ez az első téli szezonom és gyakorlatilag minden nap használom a kocsit, mentem már vele jeges - havas hegyi úton is. Most vagy én vagyok nagyon óvatos (vagy nagyon tudok vezetni :)), vagy valami nem stimmel az ESP-mmel.

Nekem se sokszor volt, hogy működésbe lépett, pedig ez a negyedik telem az autóval. Egyszer volt az emelkedős eset amit írtam, egyszer meg autópályán mikor 120-szal toltam a gyakorlatilag szűz hóban 2013 március 14-én. Csak egy pillanatra villant fel az ESP, semmi csúszást vagy bizonytalanságot nem éreztem az autó mozgásában. Ha nem nézek épp a műszeregységre, fel se tűnt volna.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

A menetstabilizáló elektronika sztem még nekem se avatkozott be olyan szinten, hogy egy oldalra megcsúszásos esetből kihúzzon, vagy legalábbis én még nem vettem észre. Mondjuk arra is kiváncsi lennék, persze kontrollált körülmények között. Viszont a hajtott kerekek kipörgésébe beavatkozást már jópárszor tapasztaltam (mostani nyálkás időben vagy hóban). Ilyenkor nálam az van amit írtam, egy darabig engedi kipörögni, de utána (tán fékezgetéssel?) visszafogja, és a motorfordulat sem tud ilyenkor elszállni, kb 3000-nél megfogja.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csaba66 írta:

A motor pont nem elektronika, es altalaban is a PWM (ha eppen nem adatatvitelre hasznaljak), akkor jon szoba

Egyreszt nem az elektronikat vezerlik PWM-mel

érdemes visszaolvasni,hogy csavarja a szavakat Csaba66

Csaba66 szerint a villanymotorban nincs elektronika tehát az nem is elektronika és szerinte a hűtőventillátor motor nem pwm vezérelt.

Majd elismeri,hogy mégis van olyan idézet Csaba66-tól :"Senki nem vitatja, hogy van olyan motor, amelyikre ra van epitve a vezerloelektronika"

igen senki nem vitatta  csak Csaba66

 

Csaba66 szerint nincs olyan,hogy pwm-el vezérelt  elektronika(kapcsolóüzemű tápegység sem létezik ezek szerint)

majd később elismeri ,hogy van ilyen de gyorsan tereli a szót  idézet Csaba66-tól:"a kapcsolouzemu tapegysegek szabalyozasa is PWM alapu, ami termeszetesen igaz"

természetesen igaz,bár nem rég még Csaba66-nál ez hamis volt.

így megy ez ha vitába mersz szállni Csabával,de már megtapasztaltuk ,hogy úgy  csűri csavarja a szavakat ahogy a legjobb politikusok szokták :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, banatila said:

érdemes visszaolvasni,hogy csavarja a szavakat Csaba66

Csaba66 szerint a villanymotorban nincs elektronika tehát az nem is elektronika és szerinte a hűtőventillátor motor nem pwm vezérelt.

Majd elismeri,hogy mégis van olyan idézet Csaba66-tól :"Senki nem vitatja, hogy van olyan motor, amelyikre ra van epitve a vezerloelektronika"

igen senki nem vitatta  csak Csaba66

Csaba66 szerint nincs olyan,hogy pwm-el vezérelt  elektronika(kapcsolóüzemű tápegység sem létezik ezek szerint)

majd később elismeri ,hogy van ilyen de gyorsan tereli a szót  idézet Csaba66-tól:"a kapcsolouzemu tapegysegek szabalyozasa is PWM alapu, ami termeszetesen igaz"

természetesen igaz,bár nem rég még Csaba66-nál ez hamis volt.

így megy ez ha vitába mersz szállni Csabával,de már megtapasztaltuk ,hogy úgy  csűri csavarja a szavakat ahogy a legjobb politikusok szokták :)

Azzal nem tudok mit kezdeni, ha egyszeru magyar mondatokat nem ertesz meg, illetve a logika elemi szabalyaival sem vagy tisztaban.

Az pl. semmilyen allitasombol nem kovetkezik, hogy "a hutoventilator motor nem PWM vezerelt", bar az termeszetesen igaz, hogy nem minden (hutoventilator) motor az.

Az altalad PWM-mel vezerelt elektronikaknak titulalt dolgokrol eleg hosszan meseltem az elobb, de lathatoan abbol sem ment at semmi, erdemi valaszra pedig keptelen vagy.

Ez abbol a szempontbol persze szerencses, hogy legalabb ujabb hulyesegekkel nem hozakodsz elo.

Az altalam irtakat remelhetoleg eredetiben olvassa, akit esetleg erdekel, mert tolem is csak a megertes, es az osszefuggesek felismeresenek leghalvanyabb jele nelkul vagy kepes idezni, akarcsak a tobbi webes, vagy barmilyen forrasodbol.

A sok melleduma helyett inkabb valaszolj a kovetkezo, egeszen konkret kerdesekre:

Az altalad korabban irtak alapjan szeretnek egy PIC-es PWM vezerlest epiteni, de elakadtam a leosztott PWM jel visszacsatolasanal. Milyen osztast csinaljak, es milyen PIC bemenetre vezessem vissza a jelet (analog, digitalis)? Hogy dolgozzam fel ezt a jelet? Melyik PIC tipust javaslod a megvalositashoz az eppen itthon levo alabbiak kozul? 

12F510    
12F1822   
16F54
18F14K22
18F2480
18F2525
18F25K80
18F4680
18F14K50
24FJ128
 

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

Op-commal kitöröltem az ajtócsatlakozó leválasztása miatt generált hibakódokat. Néztem kicsit az adatokat is. Az "akkufeszültség", vagy más vezérlőben, pl az UEC-ben "rendszerfeszültségnek" nevezett paraméter érdekes módon 0,2V-tal magasabb, mint amit a szervizmenü ír ki term30-ra. Ha ezt alapul véve szabályoz a feszültségszabályozó, akkor nem szólhatok egy szót se a fogyasztókkal terhelt kiírt 14,1-14,2V-ra, ha az valójában neki 14,3-14,4V-ot jelent.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, kosazolika írta:

Sziasztok.ferdehátu h astrába beltérvilágitásba milyen izzó kell?

Elől ha nagyobbik beltér világításod van (olvasó lámpás) akkor középre sofita 42mm-es két szélére T10-es sima helyzetjelző izzó, ha van hátul világításod oda is T10 kell.

Csomagtérbe és a kesztyűtartóba szintén Sofita 42mm-es.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On ‎2016‎.‎01‎.‎29‎. at 9:51, banatila írta:

 

A töltés megoldódott. Vezeték kh hiba volt valahol az akksi és a generátor között. most (test módban nézva) stabil 14.3-14.4 V.A csüszögő hang viszont még meg van de az a baj hogy jéghideg motornál is csak pár km megtétele után jön elő,és pár km után abbahagyja,utána semmi,sőt ma kipróbáltam,hogy leállítottam menet közben a motort és úgy is "becsüsszent" még párat.Lehet hogy ennek nem lesz köze a szíjhajtáshoz,de kipróbálom szíj nélkül is.Ha úgy is csainálja akkor rosszabb a helyzet mert váltó,kuplung lehet????

Link to comment
Megosztás:

11 órája, sasa58 írta:

Ez marha érdekes, én meg szeretném egyszer megtapasztalni, milyen amikor az ESP belép, de eddig még nem sikerült. Ez az első téli szezonom és gyakorlatilag minden nap használom a kocsit, mentem már vele jeges - havas hegyi úton is. Most vagy én vagyok nagyon óvatos (vagy nagyon tudok vezetni :)), vagy valami nem stimmel az ESP-mmel.

Nekem ez a második tél a kocsival, viszont még csak 2x avatkozott be, ebből egy volt éles helyzet, a másodikat már később én produkáltam, kielemezve a korábbi manővert. A lényeg: kanyarban gyorsítás, majd kanyarodás közben elveszed a gázt, motorfék hatására terhelésváltás, és már meg is indul a hátulja. Először ősszel jött elő, ~+10 °C, enyhén vizes aszfalton kanyarodva, másodjára pedig egy latyakos, széles kanyarban csaltam elő. A kipörgésgátló már nem ennyire nehézkes, csak nagy gáz, kuplung hirtelen fel, és már villog is (fékezget, meg a gázt is elveszi), de persze itt sok múlik a gumin is.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 hours ago, janyka19 said:

Vegyél vezeték nélkülit, azt könnyebb telepíteni és olyat ami a középső tükörbe mutatja a képet. Vagy pedig ha van Cid kijelződ az a legtutibb.

koszonom szepne! cid sajnos nicnsen...azt a tukros dolgot csekkolom...vezeteknelkuli az milyen minoseget ad?

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 01. 29. at 13:59, bazs7 írta:

Sziasztok!

utolag tolatokamerat erdemes szereltetni? felesegem fogja hasznalni az autot a jovoben es valoszinu kelleni fog neki...

also hangon mennyi lenne egy ilyen beruhazas?

astra h caravan z16xer...tolatoradar van. kijelzo az GID 3 soros 

udv

b.

Szia,

 

Többféle lehetőség létezik,de CID színes kijelző mindenképpen kell hozzá,ha gyárihoz hasonló verziót akarsz.

1 A CID kijelzőhöz szükséges modul + tolatókamera

http://www.ebay.com/itm/Opel-Vauxhall-CID-Video-Interface-Astra-H-Vectra-C-/141787367156?hash=item21032f86f4:g:IjwAAOSwunJWE44o

2. CID kijelzőhöz szükséges modul + tolató kamera

http://www.pepas.cz/projekty/opel-vcu-cz/

Ezzel kapcsolatban keresd a koco-t itt a fórumon.Ő tud Neked segíteni a beszerzésben,és nagyon otthon van a dologban.

Nagyságrendileg,feltéve ha van CID kijelződ,akkor olyan 70-100e Ft körüli összegre számíthatsz.

Utólagos egyéb megoldásokra,mint pl. tükör kamera sok alternatíva létezik,rengeteg Internetes oldalt találhatsz.

http://www.metroman.hu/product/tolatoradar/-Tolatokamera-es-monitor/ABM-CAM-M5006-tukor-lcd-tolatokamera-monitor

A gyári kijelzővel működés közben.

 

 

Üdvözlettel:Szabi

 

U.i.:ha találsz valami esztétikus és praktikus megoldást,akkor kérlek írj,mert ln is nagyon gondolkodom benne,csak egyenlőre még nem szántam rá pénzt :-)

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

9 minutes ago, jszabi said:

Szia,

 

Többféle lehetőség létezik,de CID színes kijelző mindenképpen kell hozzá,ha gyárihoz hasonló verziót akarsz.

1 A CID kijelzőhöz szükséges modul + tolatókamera

http://www.ebay.com/itm/Opel-Vauxhall-CID-Video-Interface-Astra-H-Vectra-C-/141787367156?hash=item21032f86f4:g:IjwAAOSwunJWE44o

2. CID kijelzőhöz szükséges modul + tolató kamera

http://www.pepas.cz/projekty/opel-vcu-cz/

Ezzel kapcsolatban keresd a koco-t itt a fórumon.Ő tud Neked segíteni a beszerzésben,és nagyon otthon van a dologban.

Nagyságrendileg,feltéve ha van CID kijelződ,akkor olyan 70-100e Ft körüli összegre számíthatsz.

Utólagos egyéb megoldásokra,mint pl. tükör kamera sok alternatíva létezik,rengeteg Internetes oldalt találhatsz.

http://www.metroman.hu/product/tolatoradar/-Tolatokamera-es-monitor/ABM-CAM-M5006-tukor-lcd-tolatokamera-monitor

A gyári kijelzővel működés közben.

 

 

Üdvözlettel:Szabi

 

U.i.:ha találsz valami esztétikus és praktikus megoldást,akkor kérlek írj,mert ln is nagyon gondolkodom benne,csak egyenlőre még nem szántam rá pénzt :-)

 

nagyon koszonom!

haaat meg a vegen megmondom felesegmnek hogy tanuljon meg rendesen parkolni/tolatni :))))

igen ezt a videot pont lattam :) 

nagyon koszonom keresem tovabb azt a megoldast ami nem kesziti ki a csaladi budget es normlais megoldas :)

Link to comment
Megosztás:

9 perce, bazs7 írta:

nagyon koszonom!

haaat meg a vegen megmondom felesegmnek hogy tanuljon meg rendesen parkolni/tolatni :))))

igen ezt a videot pont lattam :) 

nagyon koszonom keresem tovabb azt a megoldast ami nem kesziti ki a csaladi budget es normlais megoldas :)

Igen,sajnos én is így vagyok vele,hogy még várok a malacpersely összetörésével :-),mert nekem is rangsorolni kell a dolgokat,szem előtt tartva a család érdekeit a saját álmaim előtt.

Minden jót!

Üdvözlettel:Szabi

Link to comment
Megosztás:

18 órája, macsuk írta:

A töltés megoldódott. Vezeték kh hiba volt valahol az akksi és a generátor között. most (test módban nézva) stabil 14.3-14.4 V.A csüszögő hang viszont még meg van de az a baj hogy jéghideg motornál is csak pár km megtétele után jön elő,és pár km után abbahagyja,utána semmi,sőt ma kipróbáltam,hogy leállítottam menet közben a motort és úgy is "becsüsszent" még párat.Lehet hogy ennek nem lesz köze a szíjhajtáshoz,de kipróbálom szíj nélkül is.Ha úgy is csainálja akkor rosszabb a helyzet mert váltó,kuplung lehet????

Milyen töltés hibád volt? Mi volta jelenség?

Link to comment
Megosztás:

9 órája, bazs7 írta:

nagyon koszonom!

haaat meg a vegen megmondom felesegmnek hogy tanuljon meg rendesen parkolni/tolatni :))))

igen ezt a videot pont lattam :) 

nagyon koszonom keresem tovabb azt a megoldast ami nem kesziti ki a csaladi budget es normlais megoldas :)

Én vettem egy ilyen monitort és egy ilyesmi kamerát. A monitort a vezető feletti napellenzőbe akarom berakni a "sminktükör" helyére.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

2 hours ago, Sztaricsnaja said:

Én vettem egy ilyen monitort és egy ilyesmi kamerát. A monitort a vezető feletti napellenzőbe akarom berakni a "sminktükör" helyére.

erdekes ... erre kivancsi vagyok! mikor rendelted?

de akkor ez allandoan be lesz kapcsolva? gondolom nem erzekeli ha tolatasba teszed a kocsit...

koszi a tippet...

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 01. 31. at 21:49, janyka19 írta:

Vegyél vezeték nélkülit, azt könnyebb telepíteni és olyat ami a középső tükörbe mutatja a képet. Vagy pedig ha van Cid kijelződ az a legtutibb.

Én már régebben körüljártam a témát.

Úgy hogy van CID kijelzőm, alsó hangon is 100.000Ft alatt nem nagyon jön ki. Nem is igazán a kábelezés a drága, hanem a legnagyobb tétel a modul a cid-re. Nekem ennyit nem ér. Főleg úgy hogy van gyári tolatóradarom + a szemem. Az 5 ajtós azért nem olyan borzasztóan hosszú, beláthatatlan autó, hogy problémás legyen vele a parkolás.

Ha mindenképp tolatókamera kell, akkor utólagos, külön monitorral! Töredék áron kijön mint a cid-re aplikálva. Ami azért elég vicces... A gyári fényre fötétdő spotlámpás tükrömet én nem áldoznám be ezért. Esetleg a beltérvilágítás mögötti szürke nagy téglalpba. Vagy eleve beleintegrálva, vagy lehajtható kivitelben. Bár lehet akkor hülyén nézne ki. A napennelzőbe is jó lenne, ha volna olyan vékpny monitor, ami ott elfér. A táp már eleve ott van neki a tükörvilágításban.

Módosítva : Cserenkov
Link to comment
Megosztás:

10 hours ago, bazs7 said:

de akkor ez allandoan be lesz kapcsolva? gondolom nem erzekeli ha tolatasba teszed a kocsit...

A monitor jo esetben bekapcsol, amikor jelet kap, illetve ki, amikor nem. A kameranak kell tolatas kozben tapot adni, illetve ha a monitor nem tudja, amit irtam, neki is. Csak egy rele, es kabelek kerdese...

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Az én autómban (Astra H Kombi) egy 5000 Ft-ért vásárolt (...atera), a lökhárító színével megegyező érzékelőkkel szerelt tolatóradar van. A szélvédő bal sarkához be van rakva egy kb. 2X8 cm-es visszajelző, ami centiméterben kiírja a távolságot, és csipogó hang sebességével is jelez. A fent lévő vonóhorog sem zavar be. Több éve üzemel baj nélkül.

A lökhárítóba én szereltem bele az érzékelőket, az elektronikát pedig Opeles villanyszerelő csinálta 1-2 ezerért.

benkoa

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.