Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

4 perce, magellaner írta:

Sziasztok

Másnak is ragad ilyen hidegbe a valto? Alig birtam berakni egyesbe. 

Szia. Az enyém is nagyon nehéz, de ha megtörik az olaj utána jobb. Mikor be indítottam reggel, mikor rá engedtem a kuplungot, még elindult a kocsi!

Link to comment
Megosztás:

3 perce, alibi írta:

Szia. Az enyém is nagyon nehéz, de ha megtörik az olaj utána jobb. Mikor be indítottam reggel, mikor rá engedtem a kuplungot, még elindult a kocsi!

Üresben járatni kell egy pár percet, hogy a nyelestengely "megtörje" a dermedt olajat.

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

11 perce, gezoli írta:

Üresben járatni kell egy pár percet, hogy a nyelestengely "megtörje" a dermedt olajat.

Kedves Kartársak!

Olyan, hogy "megtörje" az olajat, olyan nincs. Vannak kenőolajjal kapcsolatos műszaki kifejezések mint például viszkozitás (kinematikai és dinamikai) meg krakkolódás. De ebbe ne menjünk bele részletesen.

Indítás után célszerű elindulni az autóval és nem helyben járatni, mert az olajat a differenciálmű tányérkereke hordja szét. Azzal, hogy helyben jár a motor és így a behajtótengely, elég hamar kenéshiányos állapot alakul ki a csapágyaknál és a szinkronoknál.

Köszönöm, hogy meghallgattatok.

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

30 minutes ago, tgabika76 said:

Persze, ez nem meglepő, hiszen megdermed a váltóolaj ilyen hőmérsékleten. Ha mész vele annyit hogy a benne levő olaj üzemi hőmérsékletre melegedjen (ehhez azért kell jónéhány kilométer), akkor ennek a jelenségnek meg kell szűnnie.

 

Igen par perc út utan mar jo a valto. Nyaron toltottem utan gm olajjal. Azthittem csak az enyem ragad ennyire.

Link to comment
Megosztás:

10 perce, HaPetya írta:

Kedves Kartársak!

Olyan, hogy "megtörje" az olajat, olyan nincs. Vannak kenőolajjal kapcsolatos műszaki kifejezések mint például viszkozitás (kinematikai és dinamikai) meg krakkolódás. De ebbe ne menjünk bele részletesen.

Indítás után célszerű elindulni az autóval és nem helyben járatni, mert az olajat a differenciálmű tányérkereke hordja szét. Azzal, hogy helyben jár a motor és így a behajtótengely, elég hamar kenéshiányos állapot alakul ki a csapágyaknál és a szinkronoknál.

Köszönöm, hogy meghallgattatok.

Ő is idézőjelbe tette...

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

15 perce, gezoli írta:

És pár percről van szó. Míg a gyerekek beülnek és becsukódik az automata garázskapu. Remélem ez alatt nem alakul ki kenéshiányos állapot!

Vajon üresben hány csapágyazott tengely forog?

Azzal nincs is baj. Ez ugyanaz a sztori, hogy ki alapjáraton, ki meg azonnali elindulással melegíti a motort. Vagy kuplungpedállal indít vagy nélküle.

Csak a behajtó. De azon van 2 csapágy, a kihajtótengelyen meg 5. Plusz az 5 szinkron.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 01. 06. at 13:21, Bmájki írta:

Ma reggel -9C indításkor nekem is világított az ABS, de rendben idult. Én is inkább a hideg számlájára írnám.

 

On 2017. 01. 06. at 16:11, astra írta:

nálam is ez a helyzet

 

Sziasztok!

Reggeli indításnál -11 fokban nekem kis picivel később aludt ki az ABS lámpa mint szokott.

Elmentem boltba meg ismerőshöz,ott is indításnál szintén később aludt ki.

 

Javítok:  gyújtás ráad,majd pár másodperc múlva kialszanak a visszajelző pilácsok,kivéve a töltés-olaj- és hűtő ikon,majd indítás közben ismét világít az ABS pilács,majd pár másodperc múlva kialszik. 

Módosítva : bocs
Link to comment
Megosztás:

2 órája, HaPetya írta:

Azzal nincs is baj. Ez ugyanaz a sztori, hogy ki alapjáraton, ki meg azonnali elindulással melegíti a motort. Vagy kuplungpedállal indít vagy nélküle.

Csak a behajtó. De azon van 2 csapágy, a kihajtótengelyen meg 5. Plusz az 5 szinkron.

Még egyszer! Üresben.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, gezoli írta:

Még egyszer! Üresben.

Teljesen mindegy, hogy üresben avagy "sebességben" van a váltó, ha kinyomod a kuplungot - ugyanis ekkor a "nyelestengely" sem forog.

Ugyanakkor célszerű pont emiatt kinyomott a kuplunggal indítózni, kímélve az akkumulátort (dermedt váltó fölösleges ellenállása), és aztán

menet közben óvatosan melegíteni a motort....

K@rva hidegben az oroszok  a Ladánál indítás előtt még kurbliztak is, hogy "megtörjék" a váltó- és motorolajat..:-)

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

21 perce, flali írta:

Teljesen mindegy, hogy üresben avagy "sebességben" van a váltó, ha kinyomod a kuplungot - ugyanis ekkor a "nyelestengely" sem forog.

Ugyanakkor célszerű pont emiatt kinyomott a kuplunggal indítózni, kímélve az akkumulátort (dermedt váltó fölösleges ellenállása), és aztán

menet közben óvatosan melegíteni a motort....

K@rva hidegben az oroszok  a Ladánál indítás előtt még kurbliztak is, hogy "megtörjék" a váltó- és motorolajat..:-)

 

:confused: Itt most nem indításról volt szó! Esetünkben már a motor be van indítva! Éppen ezért a nyelestengely forog.

Link to comment
Megosztás:

Ha már a hideg, illetve az elindulás a téma: http://totalcar.hu/magazin/technika/2012/02/16/hogyan_inditsunk_kemeny_minuszban/

Én a kezdetektől, már az első kocsimmal is így indultam, ezeket a tanácsokat kaptam valakitől, akiben megbíztam. Plusz annyi, hogy mindig kinyomott kuplunggal indítózok, még nyáron is, igaz, akkor csak megszokásból. Mindenesetre az akkunak biztosan nem teszek vele rosszat, az Astrával most gyűrjük a 12. telet a gyári aksival, és még mindig jól indul hidegben is. Nekem is fűtetlen garázsom van, ilyenkor lemegy -5-6 fok köré odabenn, de ezen a télen többet használom, mint eddig, ezért vettem egy vékony 500 Wattos fűtőpanelt, az le van fektetve a motortér alá, 3 órás periódusra beállítva, így a kocsi hőmérője szerint nyerek vagy 3-4 fokot, de ami a lényeg, hogy az olajteknő nem jéghideg indításkor, hanem langyos, és az egész motortér, beleértve az aksit is, valamivel barátságosabb hőmérsékletű. Mivel jövő nyárra tervezem a kocsi eladását, beépített fűtés már nem érné meg, igaz, addig a kopás se lenne annyi, hogy az eladásban gondot jelentsen, nem is ez a lényeg, hanem hogy a kocsi lehetőleg minél jobban "érezze magát", legalább addig, amíg én használom.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, gezoli írta:

Még egyszer! Üresben.

Ha üresben van a váltód a kihajtótengely és a differenciálmű álló helyzetbe van. Minden más forog. Így pl. van benne 5 pár fogaskerék, amik szintén forognak. Az a durva, hogy szerencsétlen fogaskerékpárok mindig forognak ha van behajtás, csak amikor egy adott fokozatot használ az ember, az ahhoz a fogaskerékpárból a kihajtó oldalit fékezi rá a kihajtótengelyre (szinkronizálás) majd alakzáróan rögzíti.

Érdekes kérdés ez a kinyomott tengelykapcsolóval indítás avagy sem. Nyilván nem arra gondolok újabb autóknál ahol már el sem lehet indítani az autót anélkül, hogy kinyomná a pedált ember a kettős tömegű lendítőkerék védelme érdekében. Én nem szoktam tanácsolni a kinyomott pedállal való indítást a főtengely axiális csapágya miatt. Pont akkor terhelni, amikor nincs olajnyomás nem szép dolog. Nagyon nem mindegy, hogy indító motort kell felújítani vagy főtengelyt köszörültetni.

Módosítva : HaPetya
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

40 perce, HaPetya írta:

Ha üresben van a váltód a kihajtótengely és a differenciálmű álló helyzetbe van. Minden más forog. Így pl. van benne 5 pár fogaskerék, amik szintén forognak. Az a durva, hogy szerencsétlen fogaskerékpárok mindig forognak ha van behajtás, csak amikor egy adott fokozatot használ az ember, az ahhoz a fogaskerékpárból a kihajtó oldalit fékezi rá a kihajtótengelyre (szinkronizálás) majd alakzáróan rögzíti.

Érdekes kérdés ez a kinyomott tengelykapcsolóval indítás avagy sem. Nyilván nem arra gondolok újabb autóknál ahol már el sem lehet indítani az autót anélkül, hogy kinyomná a pedált ember a kettős tömegű lendítőkerék védelme érdekében. Én nem szoktam tanácsolni a kinyomott pedállal való indítást a főtengely axiális csapágya miatt. Pont akkor terhelni, amikor nincs olajnyomás nem szép dolog. Nagyon nem mindegy, hogy indító motort kell felújítani vagy főtengelyt köszörültetni.

Én mindíg kinyomott kuplunggal indítok, gondoltam ha nem forgatja a nyelestengelyt a hideg olajban az azért jó dolog. Igazából nem is az önindítót hanem az akkut kímélem vele ilyen hidegben. 

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

2 órája, HaPetya írta:

 

Érdekes kérdés ez a kinyomott tengelykapcsolóval indítás avagy sem. Nyilván nem arra gondolok újabb autóknál ahol már el sem lehet indítani az autót anélkül, hogy kinyomná a pedált ember a kettős tömegű lendítőkerék védelme érdekében. Én nem szoktam tanácsolni a kinyomott pedállal való indítást a főtengely axiális csapágya miatt. Pont akkor terhelni, amikor nincs olajnyomás nem szép dolog. Nagyon nem mindegy, hogy indító motort kell felújítani vagy főtengelyt köszörültetni.

Ráadásul axiális irányba nem is lehet köszörültetni a tengelyt. Sajnos pont így jártam nemrég (kedves előző tulajok elintézték :doze:). Szép kört esztergált a főtengelybe 3. támcsapágy. Azóta mindenkit óvva intek a kuplung+indít módszertől.

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 01. 04. at 5:26, gezoli írta:

A belső levegő keringtetés ablak állásban nem működik a párásodás megelőzése véget. Ha egy kattanásnyit tovább állítod a.kkor már tudod kapcsolni.

A szivacs darabkák a keringetés lapátjáról jöhettek.

A búgás a lapát állító motor hangja. Ha folyamatos a zúgás akkor a csappantyú tengelye eltört és a motor folyamatosan forog. Ezért hallod a zúgást.

Köszi a választ. Ha jól írom, akkor egy ilyet kell cserélnem? " Vákuumdob belső levegőkeringető" Elvileg ez kompletten minden és 13 ezer körül van.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Razor01 írta:

Ráadásul axiális irányba nem is lehet köszörültetni a tengelyt. Sajnos pont így jártam nemrég (kedves előző tulajok elintézték :doze:). Szép kört esztergált a főtengelybe 3. támcsapágy. Azóta mindenkit óvva intek a kuplung+indít módszertől.

Én idestova 30 éve indítok így,8.-ik autóval,úgy néz ki eddig megúsztam:)Engem is így "tanítottak" anno...

Erről a hibalehetőségről még nem is hallottam,de tényleg meggondolandó a kuplungolás elhagyása(még jóhogy az asszonyt is erre tanítottam:-))

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Razor01 írta:

Ráadásul axiális irányba nem is lehet köszörültetni a tengelyt. Sajnos pont így jártam nemrég (kedves előző tulajok elintézték :doze:). Szép kört esztergált a főtengelybe 3. támcsapágy. Azóta mindenkit óvva intek a kuplung+indít módszertől.

Biztos hogy terheled , de nem a teljes pedálerővel, csak egy részével. Azért az a csapágy nem teljesen száraz, és ugye 3-4 fordulatról beszélünk az alapjáratinál jóval alacsonyabb fordulatszámon. Utána viszont egész nap nyomkodod a kuplungot akár 4-5-6 ezer fordulatszámnál is, nyilván a kenés már jobb. Szóval a fene tudja mi a helyes, de mivel azért nem olyan gyakori az ilyen rendellenes kopás, lehet hogy nálad más gond is volt nem? 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 perc, palicska írta:

Szép napot! A váltó szoknyát és a kézifék borítást hogyan tudom leszedni? Előre is köszönöm.

A váltószoknyát már szedtem le, azt tudom. A kézifékkar alatt van egy íves kipattintható műanyag illetve a váltó előtt és a hamutartó alatt szintén egy kipattintható műanyag burkolat. Ezek alatt 2-2 csavar. Azokat kicsavarod, a váltógombot pedig csak egyszerűen le kell húzni (némi csavarással rá lehet esetleg segíteni, de nem menetes). Utána a fekete műanyag keretből ki kell szedni a fehér műanyag keretet, amibe bele van nyomva maga a váltószoknya. A fehérből pedig valami lapos eszköz segítségével (én vajazókést használtam) kicsit ki kell feszíteni a "rögzítőkampókat" és ki lehet húzni a cuccot miután fölülről levágtad a kábelkötegelőt. Ezek után teljesen le lehet szedni a váltószoknyát.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

15 órája, Razor01 írta:

Ráadásul axiális irányba nem is lehet köszörültetni a tengelyt. Sajnos pont így jártam nemrég (kedves előző tulajok elintézték :doze:). Szép kört esztergált a főtengelybe 3. támcsapágy. Azóta mindenkit óvva intek a kuplung+indít módszertől.

De lehet köszörültetni. Nálad már lehet, hogy nem adta ki a túlméretet. Nálam is ez volt a helyzet, motorfelújításnál majdnem elsírtam magamat, amikor megláttam a főtengely axiális csapágyfelületét. Egyből a harmadik 0,75 mm-es túlméretre kellett köszörültetni a főcsapokat. Szerencsére még éppen volt hozzá csapágy. Az axiális megtámasztás nem a csapágynál volt, hanem az első henger sonkájának az oldala feküdt fel a blokk oldalán. Szerintem az előző tulajdonos a kuplungpedálon tanult meg járni és táncolni.

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

32 perce, HaPetya írta:

De lehet köszörültetni. Nálad már lehet, hogy nem adta ki a túlméretet. Nálam is ez volt a helyzet, motorfelújításnál majdnem elsírtam magamat, amikor megláttam a főtengely axiális csapágyfelületét. Egyből a harmadik 0,75 mm-es túlméretre kellett köszörültetni a főcsapokat. Szerencsére még éppen volt hozzá csapágy. Az axiális megtámasztás nem a csapágynál volt, hanem az első henger sonkájának az oldala feküdt fel a blokk oldalán. Szerintem az előző tulajdonos a kuplungpedálon tanult meg járni és táncolni.

Szia!

Megkérdezhetem, hogy az ominózus motorfelújításod hány éves korában és mennyi kilométernél történt?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.