Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Astra G tulajdonosok beszélgetnek erről-arról


uhuhu

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, astra írta:

nem folyhat de nézd meg hogy nem laza-e a leeresztö

 

Köszi! Megnéztem, nem laza. Sőt, mozdíthatatlan. Kipróbáltam, hogy levettem a kiegyenlítő tartály sapkáját, fél percet járattam a motort, visszatettem, majd mentem vele egy keveset, azóta nem látok csöpögést. Vasárnap 60 km autópálya, kíváncsi leszek mi történik, 10 km-enként ellenőrzés.

Link to comment
Megosztás:

18 órája, presidentÁkos írta:

Estét, amatőrségem elismerve vettem a bátorságot, és

Az a kérdésem, hogy a váltás folyamata helyes úgy, hogy a kanyar előtt lassítok, visszakapcsolok de csak a kanyarba engedem fel a kuplungot? (Úgy jön ki a lépés..)

Szerintem a kanyarba már úgy érdemes megérkezni, hogy abban a fokozatban vagy, amiben majd kigyorsítasz a kanyarodáskor. Én motorfékkel lassítok az utazó fokozatban, kis gázfröccsel egyet vissza, aztán már kanyar közben húzatom is. Lehet, hogy nem ez a tökéletes, de nekem így kényelmes, és tempós megoldás is. És amennyire tudom, húzatva stabilabban viselkedik a kocsi, mint üresben fordulva. (Rémlik, mintha annak idején az oktatóm is azt mondta volna, hogy kanyarodás közben ne babráljak a kuplunggal.)

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

22 órája, presidentÁkos írta:

Estét, amatőrségem elismerve vettem a bátorságot, és

Az a kérdésem, hogy a váltás folyamata helyes úgy, hogy a kanyar előtt lassítok, visszakapcsolok de csak a kanyarba engedem fel a kuplungot? (Úgy jön ki a lépés..)

Kanyarban nem váltunk se le, se fel! Előtte és utána szabad.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, presidentÁkos írta:

De gondolom ha körforgalomba meg kellett álljak utána nem egyessel megyek végig, olyankor szoktam csak kapcsolni kettesbe, de amúgy a kérdés a kuplung kiengedéséről szólt :-)

Felejtsd el ezt a "hülyeséget". Gondolj bele, tél van, jön a kanyar, te lassítasz (fékezel), kuplungot benyomod, (ekkor az autót nem fogja a motorfék, "meglódul"), majd felengeded a kanyarban, így hirtelen újra lesz motorfék, ami azt eredményezi hogy az autót visszafogja a motor, vagyis mintha fékeznél. Gondold végig mi történne, ha jég lenne a gumik alatt.... sok jó dolog nem történhet. A körforgalom kicsit más tészta, de nekem úgy tanították, hogy azt 1., vagy  2. fokozatban kell végigcsinálni, max 3. fokozatban és közben nincs váltogatás, csak a kihajtást követően.

Persze körforgalomban én is feljebb váltok, ha az biztonsággal megtehető. (fékezni nem fékezek, csak behajtás előtt)

Módosítva : KMilán
  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

19 órája, presidentÁkos írta:

De gondolom ha körforgalomba meg kellett álljak utána nem egyessel megyek végig, olyankor szoktam csak kapcsolni kettesbe, de amúgy a kérdés a kuplung kiengedéséről szólt :-)

93 óta van jogosítványom, de még egyszer sem kerültem olyan helyzetbe, hogy a körforgalomban meg keljen állnom.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, presidentÁkos írta:

Rosszul fogalmaztam, úgyértettem, hogy a körforgalom előtt ha elsőbbséget kell adnom :)

Akkor meg előtte váltasz és nem benne engeded fel a kuplungot. Szóval megint nem benne.:)

Csak a fiúk által felvázolt, mondjuk a videós győriben, ahol a körforgalomban van a jelzőlámpa.:)

Módosítva : Probert
Link to comment
Megosztás:

53 perce, Mettyú írta:

Sziasztok!Az antennatalp alatti külső gumitömítésem elöregedett,van vmi megoldás ennek beszerzésére?Hol tudnék ilyet venni?Előre is köszi!Ja és a kárpitot le kell bontani hozzá?

Ebay.

Állítólag kell bontani. De én majd megpróbálom bejátszani anélkül...

Link to comment
Megosztás:

On 8/29/2016 at 20:12, presidentÁkos írta:

De gondolom ha körforgalomba meg kellett álljak utána nem egyessel megyek végig, olyankor szoktam csak kapcsolni kettesbe, de amúgy a kérdés a kuplung kiengedéséről szólt :-)

Nem kell ezt annyira túldimenzionálni. Akkor válts, ha szükségét érzed. Célszerű persze, ha a jó szokások rögzülnek, ezért érdemes kanyar előtt fékezni és visszaváltani, de igazából ez csak határhelyzetben lesz lényeges.

Az egésznek az alapja, hogy az autó akkor a legstabilabb, akkor tudja a legnagyobb erőt az útra vinni (akár gyorsítás, akár fékezés, akár kanyarodás esetében), ha a 4 keréken egyforma a tapadás mértéke, ami viszont akkor valósul meg, ha 4 kerékre egyforma súly nehezedik. Az ideális eset persze utcai autóknál gyakorlatilag sohasem áll fenn, a dinamikus terhelések (hajtási befolyás, centrifugális erő) ráadásul további súlypontáthelyeződést eredményeznek, ami az esetek többségében még tovább ront a kedvezőtlen állapotokon. Fékezésnél előre, gyorsításnál hátra, kanyarodásnál az ívkülső kerekekre.

Például:
- Ha alacsonyabb fokozatban erőteljesen gyorsítasz az autóval, majd még kanyar közben felváltasz, akkor a kuplung kinyomásakor a gyorsulási erő pillanatnyi megszűnése miatt előbbre helyeződik a súlypont, kevesebb lesz a hátsó kerekeken a tapadás, így kitörhet a hátulja.  
- Ha magasabb fokozatban érkezel a kanyarba és ott visszaváltasz, akkor a motorfék miatt szintén előre helyeződik a súlypont, és szintén kitörhet a hátulja. Ez utóbbi leginkább csak akkor, ha közben még fékezel is vagy ha a súrlódási együttható nagyon alacsony.
- Kissé besokallt kanyarban (ha van hozzá hely) pedig jobb egy enyhe gázt adni és kissé egyenesbe fordítani a kormányt, mintsem mégjobban ráfékezni.

Azért jó tehát visszaváltva érkezni a kanyarba, mert akkor a nagyobb ráhatásod a hajtási befolyásokra (gyorsulási erő, motorfék hatás). Praktikusan viszont nagyjából akkor kell elkezdeni ezen gondolkozni, amikor már rendesen dől az autó. (hóban, jégen jóval előbb)

A hajtási befolyás egyébként egy gyengébb autónál viszonylag kicsi, viszont a határhelyzet különböző körülmények (főként a súrlódási együttható változása) miatt nagymértékben változhat.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

9 órája, Tápiószecső írta:

Nem kell ezt annyira túldimenzionálni. Akkor válts, ha szükségét érzed. Célszerű persze, ha a jó szokások rögzülnek, ezért érdemes kanyar előtt fékezni és visszaváltani, de igazából ez csak határhelyzetben lesz lényeges.

Az egésznek az alapja, hogy az autó akkor a legstabilabb, akkor tudja a legnagyobb erőt az útra vinni (akár gyorsítás, akár fékezés, akár kanyarodás esetében), ha a 4 keréken egyforma a tapadás mértéke, ami viszont akkor valósul meg, ha 4 kerékre egyforma súly nehezedik. Az ideális eset persze utcai autóknál gyakorlatilag sohasem áll fenn, a dinamikus terhelések (hajtási befolyás, centrifugális erő) ráadásul további súlypontáthelyeződést eredményeznek, ami az esetek többségében még tovább ront a kedvezőtlen állapotokon. Fékezésnél előre, gyorsításnál hátra, kanyarodásnál az ívkülső kerekekre.

Például:
- Ha alacsonyabb fokozatban erőteljesen gyorsítasz az autóval, majd még kanyar közben felváltasz, akkor a kuplung kinyomásakor a gyorsulási erő pillanatnyi megszűnése miatt előbbre helyeződik a súlypont, kevesebb lesz a hátsó kerekeken a tapadás, így kitörhet a hátulja.  
- Ha magasabb fokozatban érkezel a kanyarba és ott visszaváltasz, akkor a motorfék miatt szintén előre helyeződik a súlypont, és szintén kitörhet a hátulja. Ez utóbbi leginkább csak akkor, ha közben még fékezel is vagy ha a súrlódási együttható nagyon alacsony.
- Kissé besokallt kanyarban (ha van hozzá hely) pedig jobb egy enyhe gázt adni és kissé egyenesbe fordítani a kormányt, mintsem mégjobban ráfékezni.

Azért jó tehát visszaváltva érkezni a kanyarba, mert akkor a nagyobb ráhatásod a hajtási befolyásokra (gyorsulási erő, motorfék hatás). Praktikusan viszont nagyjából akkor kell elkezdeni ezen gondolkozni, amikor már rendesen dől az autó. (hóban, jégen jóval előbb)

A hajtási befolyás egyébként egy gyengébb autónál viszonylag kicsi, viszont a határhelyzet különböző körülmények (főként a súrlódási együttható változása) miatt nagymértékben változhat.

Köszönöm a pontos megfogalmazásokat! :icon13:

Link to comment
Megosztás:

11 órája, Mettyú írta:

Sziasztok!Az antennatalp alatti külső gumitömítésem elöregedett,van vmi megoldás ennek beszerzésére?Hol tudnék ilyet venni?Előre is köszi!Ja és a kárpitot le kell bontani hozzá?

Innen tudsz rendelni!

OFF

Még a tavalyi év végén rendeltem pár darabot, hátha esetleg másoknak is kellhet. Egy kivételével nem kellett senkinek sem tömítés. Aztán májusban hirtelen nagy lett az érdeklődés, el is kelt mind. Azóta is már vagy tíz érdeklődő volt.

ON

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, outsider írta:

Ebay.

Állítólag kell bontani. De én majd megpróbálom bejátszani anélkül...

Ha meleg vízben fel van puhítva a tömítés, lehet, hogy bemegy a talp alá. De én inkább bontottam. 5 ajtósnál a két hátsó kapaszkodót kellett csak levennem és a kárpitot kifejteni a gumikéder alól. Talán azért is érdemes bontani mert nem biztos, hogy a régit maradéktalanul el lehet távolítani, mivel abban van egy belső fülecske is. Míg az utángyártottban nincs.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

7 órája, Bombero írta:

Ha meleg vízben fel van puhítva a tömítés, lehet, hogy bemegy a talp alá. De én inkább bontottam. 5 ajtósnál a két hátsó kapaszkodót kellett csak levennem és a kárpitot kifejteni a gumikéder alól. Talán azért is érdemes bontani mert nem biztos, hogy a régit maradéktalanul el lehet távolítani, mivel abban van egy belső fülecske is. Míg az utángyártottban nincs.

A linkelt ebay-es tömítést rendeltem én is. A régi tömítést körben óvatosan kipiszkáltam, ügyelve arra hogy a belső fülecske a helyén maradjon, a vízzáróság miatt. Az új tömítés kánikulában napon szerelve megpuhul annyira, hogy át lehet húzni a talpon, de ősztől biztosabb a bontás.

Módosítva : Krajcso
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Janó32 írta:

Ez a szóban forgó antenna talp/gumi tömítés mennyire adta meg magát nálatok hogy ennyire tömeges csere van? Érdekelne, mert az én autóm már betöltötte a 14 évét és most nem tudom mikor lenne csere-érett vagy mi a helyzet mit kell sasolni... 

https://lh3.googleusercontent.com/llnQvpQXhfvL3UF2KyeDL6Q-_U5WaaU0u04jsUbwB6YpNLDJ_gbS277sDaLZkSJaxWHoLoTji9STMw=w720-h1283-rw-no

reped szét...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.