Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

2 perce, L.Fazakas írta:

Én az ellenállást, azzal a fólia-átvágással együtt - kb. ugyanennyi idő alatt "szereltem be". (mert forrasztani haza is kellett vinni) De még a komplett légszabályzónak a ki- és beszerelése is bőven beleférhet annyi időbe.

Persze én a motortartó csavarokat egyből kicseréltem - már az első szétszerelésnél - a sima keresztfejes csavarokra, mert annyira tele volt a hócipőm az eredeti opeles 4,5-es kulcsnyílású s hatlapfejű csavarokkal. Ahol valójában hely se nagyon van, oszt még akkor bírkózzon az ember - a hülye német csavarokkal.

Így meg - egy rövid marokcsavarhúzó - oszt jónapot!  A kesztyűtartó kivétele durván 5 perc ... És én egyáltalán nem vagyok ám Opel autószerelő ...

A kiszedése igen az cumi. Kis racsnival szedtem ki annó de én csak a motort, a lapátot hagytam a francba, amíg mozog addig így marad. Én se vagyok Opel szerelő :D, szeretem magam csinálni a dolgokat.

Link to comment
Megosztás:

51 perce, L.Fazakas írta:

Én az ellenállást, azzal a fólia-átvágással együtt - kb. ugyanennyi idő alatt "szereltem be". (mert forrasztani haza is kellett vinni) De még a komplett légszabályzónak a ki- és beszerelése is bőven beleférhet annyi időbe.

Persze én a motortartó csavarokat egyből kicseréltem - már az első szétszerelésnél - a sima keresztfejes csavarokra, mert annyira tele volt a hócipőm az eredeti opeles 4,5-es kulcsnyílású s hatlapfejű csavarokkal. Ahol valójában hely se nagyon van, oszt még akkor bírkózzon az ember - a hülye német csavarokkal.

Így meg - egy rövid marokcsavarhúzó - oszt jónapot!  A kesztyűtartó kivétele durván 5 perc ... És én egyáltalán nem vagyok ám Opel autószerelő ...

Nah, végül lett új lapátom bele az új hosszú stifttel!
Vettem is 330Ohmos 10W-os ellenállást....
Működik az új lapáttal most minden, de ha ellenállást is berakom akkor nem mükszik semmi.
Méregettem, mert mondtátok, hogy az automatika majd egy idő után lekapcsolja, hát nem tudom de a 12V még 10 perc elteltével is rajta volt!
Szóval most kicseréltem a lapátot újra és ennyi.
Egy ideig biztos nem lesz vele gond!

Link to comment
Megosztás:

19 órája, bonat írta:


Vettem is 330Ohmos 10W-os ellenállást....

10 W-osat? Az nem túl nagy oda? Hisz bele se fér a motorba! Nekem - amint a képen látható, kb. 1/4 W-os lehet ... de lehet, hogy 1/2W?  És mégis jól működik.

Tényleg nem ajánlanám, ha már előtte a mérésekkel próbapadon nem járattam volna.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

11 órája, L.Fazakas írta:

10 W-osat? Az nem túl nagy oda? Hisz bele se fér a motorba! Nekem - amint a képen látható, kb. 1/4 W-os lehet ... de lehet, hogy 1/2W?  És mégis jól működik.

Tényleg nem ajánlanám, ha már előtte a mérésekkel próbapadon nem járattam volna.

én a motor betáp vezetékére raktam be, ideiglenesen

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 03. 03. at 20:25, bonat írta:

Nah, végül lett új lapátom bele az új hosszú stifttel!
Vettem is 330Ohmos 10W-os ellenállást....
Működik az új lapáttal most minden, de ha ellenállást is berakom akkor nem mükszik semmi.
Méregettem, mert mondtátok, hogy az automatika majd egy idő után lekapcsolja, hát nem tudom de a 12V még 10 perc elteltével is rajta volt!
Szóval most kicseréltem a lapátot újra és ennyi.
Egy ideig biztos nem lesz vele gond!

Nincs semmi ami lekapcsolja, folyamatosan kapja a tápot. Utólagosan lehet rárakni időzítőt.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, bonat írta:

és találtatok ilyen 12V-os időzítőt, ami unipoláris?

Szerintem ebben a kérdésben mindig a legbonyolultabb kivitel az elektronika! Mindezt egy ilyen tényleg pitiáner megoldáshoz, hogy zsalumozgatás ...

Lehetne ám kivitelezni többféleképpen:

1. Időzítő elektronika - megy a motor kb. 3 másodpercig és annyi. Ám akkor kell az időzítő mellé egy flip-flop elektronika is, ami a működés után újra aktíválja az időzítőt. Már csak a nyitás-zárás motoron történő polaritás-váltása okán is!

2. lehet megoldani valami optocsatolós eljárással, ami a két végálláspontot figyeli, de itt is minden esetben kell valami újra-aktiválás - és persze hozzá az elektronika.

3. Egyszerűbb lehet a mechanikus kivitel, ahol valójában csak 2 végálláskapcsoló figyel, és a két dióda vált - polaritás-váltás okán (hogy a motor aktív legyen ismét)

4. Még egyszerűbb az általam ismertetett (s ezzel nem dicsérni akarom magam) előtét ellenállásos megoldás. Igaz - ilyenkor az ellenállás melegszik és veszi át a motor szerepét, az egész rendszer áramfelvétel viszont megnő kb.  2-3-szorosára, de legalább már nem forog a motor - és nem töri el a zsalu-tartozékokat (tengely, lapát, stb.)

5. A legegyszerűbb valójában az lenne, hogy valahol kézközelben egy bowdennel kivezetett zsalumozgatás. Az aztán tényleg nem romlik el soha! Legalábbis - elektromosan nem.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

8 órája, L.Fazakas írta:

5. A legegyszerűbb valójában az lenne, hogy valahol kézközelben egy bowdennel kivezetett zsalumozgatás. Az aztán tényleg nem romlik el soha! Legalábbis - elektromosan nem.

Vagy amit már régebben felvetettem, egy nyomókapcsolót beiktatni a motor tápvezetékébe, és úgy elhelyezni a belső keringés kapcsoló közelében, hogy egy kézzel mindkettő működtethető legyen egyszerre. Rengeteg féle kivitel van, könnyű olyat találni, ami leginkább illeszkedik a környezetébe, ha barmolás nélkül van beépítve, alig lenne észrevehető.

Ez csak egy ötlet, nem csináltam meg, az én Behr rendszerem még nem hibásodott meg, de ha valamikor mégis, biztosan ezt a faék megoldást alkalmaznám (nincs elektronikai vénám, bár néha mókolok ezt-azt alapszinten).

Most jut eszembe, pár hete azt hittem, elromlott a kapcsoló vagy valami más, mert hiába nyomtam a gombot fagyos reggeli gyors felfűtéshez, nem világított a visszajelző. Akkor hagytam a fenébe, nem volt idő vele foglalkozni, aztán később jöttem rá, hogy a szélvédőre volt irányítva a levegő, akkor meg nem kapcsolható belső keringésre. Mindezt csak annak érzékeltetésére, hogy olyan ritkán használom a kapcsolót, hogy el is felejtem a működését.

Módosítva : koopal
Link to comment
Megosztás:

16 órája, bonat írta:

és találtatok ilyen 12V-os időzítőt, ami unipoláris?

Az időzítő elé simán be lehet ám kötni - amint azt a váltóáramnál is gyakran tesszük - egyenirányító gyanánt - egy mini Graetz hidat. És akkortól fogva már az szabja meg, hogy az utána következő áramköröknek melyik lesz a pozitív, és melyik lesz a negatív pólus. Onnantól aztán tök mindegy, hogy az elektronikus rendszer most ide, vagy épp oda - pl. polaritást váltott.

Link to comment
Megosztás:

23 perce, trassher írta:

Urak tud valaki váltókulissza javító készletről? A golyósfészek már szépen kikopott 246.000 km alatt, sokszor egyesbe nagyon darabosan sikerül betenni. Konkrét készletet nem találtam eddig sehol csak bontott kulisszákat amiket inkább hanyagolnék.

Itt nézelődj:http://mullerautowebshop.hu/rudazat-javito-keszlet/58-opel-astra-daewoo-lanos-nubira-chevrolet-lacetti-valto-rudazat-javito-.html

Link to comment
Megosztás:

50 perce, kobraCode írta:

Zsalu témához, 3 képet tennék közzé ...

Csak egyetlen kérdés ... és ez MI?

Csak nem valami automata szervomotor irányt-váltogató tudományos elektronika? Ilyesmiben régebben még és is gondolkodtam, de aztán mégis elvetettem. Helyette inkább a két mikrokapcsolós - 2 diódás módszer a számomra elég érdekes! Csináltam is róla gyorsan deszkamodelt - és kipróbálam. Én persze egyből NYÁK lemezre tenném, és nem "csak úgy" rátaknyolgatni a szervó házára, de valójában részemről az benne a nagyon szimpatikus, hogy gyakorlatilag bármely zsalu-végállás elérése után leállítja az áramellátást!

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

9 perce, L.Fazakas írta:

Csak egyetlen kérdés ... és ez MI?

Csak nem valami automata szervomotor irányt-váltogató tudományos elektronika? Ilyesmiben régebben még és is gondolkodtam, de aztán mégis elvetettem. Helyette inkább a két mikrokapcsolós - 2 diódás módszer a számomra elég érdekes! Csináltam is róla gyorsan deszkamodelt - és kipróbálam. Én persze egyből NYÁK lemezre tenném, és nem "csak úgy" rátaknyolgatni a szervó házára, de valójában részemről az benne a nagyon szimpatikus, hogy gyakorlatilag bármely zsalu-végállás elérése után leállítja az áramellátást!

Zsalu időzítő volt a neve, s hidd el szakember csinálta, olyan akinek munkája nem csak ez hanem rengeteg minden más is ott van sok-sok fórumtárs autójában.

Link to comment
Megosztás:

47 perce, trassher írta:

Urak tud valaki váltókulissza javító készletről? A golyósfészek már szépen kikopott 246.000 km alatt, sokszor egyesbe nagyon darabosan sikerül betenni. Konkrét készletet nem találtam eddig sehol csak bontott kulisszákat amiket inkább hanyagolnék.

https://cromax.hu/opel/astra_g_1998-2009_/sebessegvalto/sebessegvalto_es_alkatreszei/sebessegvalto_alkatreszei/?limitstart=0

Link to comment
Megosztás:

54 perce, zotya975 írta:

Köszönöm, ezt már láttam de sajnos nem jó. Váltórudazathoz való készlet.

Gabesz11:  Köszi neked is! A persely jónak tűnik és nem is drága. Reméltem hátha van olyan szett amiben minden kopó alkatrész benne van egyben.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, kobraCode írta:

Zsalu időzítő volt a neve, s hidd el szakember csinálta, olyan akinek munkája nem csak ez hanem rengeteg minden más is ott van sok-sok fórumtárs autójában.

Bocsánat - én nem kritizáltam, de fotóin az IC-ről számomra nem derült ki semmi, mivel kapcsolási rajz nem volt hozzá! Csak egy autóba való bekötési vázlat ...

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

On 2017. 03. 03. at 18:56, Atala írta:

Nem egy nagy dolog, 2 kapcsoló kell és 2 dióda. Pici kézügyesség és ennyi.

Tényleg nem. Ma fél óra alatt lazán összedobtam deszkamodelen, és valóban jól működik! El kell ismernem, simán azzal, hogy kikapcsolja a szervomotor áramát, talán ki is merem jelenteni -. az én ellenállásos "áramfalós" megoldásomnál is sokkal jobb megoldás. Szimpatizálok vele erősen, így - a jövőre nézve - lehetséges az, hogy összedobom véglegesre. A hivatkozásban levő kivitel az bizony elég "gányolásnak" tűnik - bár - szerintem nagyon sokan azt mondanák reá - "hisz úgysem látszik!"

Én azonban - még a legrejtettebb dolgokat is - szépre szeretem összehozni ...

Módosítva : L.Fazakas
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, L.Fazakas írta:

Bocsánat - én nem kritizáltam, de a fotókon az IC-ről részemre nem derült ki semmi, mivel kapcsolási rajz az nem volt hozzá! Csak az autóba való bekötési vázlat ...

Sajnos az nincsen meg. Anno biztos hogy fent volt az illető oldalán, de mivel én nem értek hozzá nem is tartottam fontosnak lementeni. Pár munkáját lementettem, főleg ami érdekelt, s esetleg bekerült a kocsiba. Ha meglenne az oldala látnád te is mit hogy valósított meg, de sajnos már egy jó ideje törölte az oldalt :-( 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Z14XE motoros G sedanom elkezdett egy olyan furcsaságot, hogy 1500-2000 körüli fordulatról történő finom (nem tövig taposós) gyorsításnál ránt egyet. Mintha egy pillanat törtrészére levenném a gyújtást. Szinte csak én veszem észre a jelenséget az utasom még akkor sem vette észre, amikor szóltam neki, hogy -na ez volt az érezted? Remélem nem a gyújtótrafóm kezd megint sz@rakodni,

Link to comment
Megosztás:

21 órája, L.Fazakas írta:

Tényleg nem. Ma fél óra alatt lazán összedobtam deszkamodelen, és valóban jól működik! El kell ismernem, simán azzal, hogy kikapcsolja a szervomotor áramát, talán ki is merem jelenteni -. az én ellenállásos "áramfalós" megoldásomnál is sokkal jobb megoldás. Szimpatizálok vele erősen, így - a jövőre nézve - lehetséges az, hogy összedobom véglegesre. A hivatkozásban levő kivitel az bizony elég "gányolásnak" tűnik - bár - szerintem nagyon sokan azt mondanák reá - "hisz úgysem látszik!"

Én azonban - még a legrejtettebb dolgokat is - szépre szeretem összehozni ...

Nekem még ennél is csúnyább de nem látszik. :D itt a funkcionalitásra mentem , pl a kapcsolókat odaragasztottam. rudazatot is ragasztottam, mivel nincs erőhatás kibírják  dolgok.

2 éve van bent, és azóta is oké. merem ajánlani.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Jaszo írta:

Sziasztok, 

 

G astranal a belső levegő keringető kapcsolás nem jó állandóan belső keringetèsen van Hol találok valami leírás arról hogy hogyan lehet visszaállitani?Akkor többet nem kapcsolgatnám.köszi

Nem a kapcsoló a rossz szerintem, hanem a zsalud van eltörve (amennyiben Delphi rendszerű fűtésed van). Mondhatni típushiba, itt előtted jópár hozzászóláson keresztül éppen azon megy az eszmecsere hogy hogyan lehetne ezt a hibát kiküszöbölni.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.