Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

14 órája, zotya975 írta:

Semmi, a fogyasztók ugyanannyi áramot vesznek fel mint előtte mert az a saját ellenállásuktól függ, és nem attól hogy a generátor mennyit képes leadni. Ha nagyon meg van terhelve a rendszer ( klímahűtő, ülésfűtések, stb)akkor jó ha nagyobb a generátor, mert ha túl sokat kiveszel belőle nem marad elég energia az akku töltésére, amit az indítózáskor merítesz nagyon, dieselnél meg még az izzításkor is. Ez utóbbi miatt nagyobbak a dieselben a generátorok mint a benzinesben, az önindító is nagyobb-erősebb bennük a jóval nagyobb kompresszió miatt, így többet is vesz fel. Ha sokat jár valaki rövidtávon szintén előnyösebb a nagyobb generátor, mert hamarabb pótolja a gyakori indítózáskor kivett energiát. 

Hááát - erre se tenném le a nagyesküt.
Nekem egyszer azt mondta egy okosabb szaki, a generátort már gyárilag beletervezik az autó összes fogyasztói rendszerébe, és hozzá van számolva az akkumulátor tárolókapacitása (elektromotoros ereje) is. Azaz - semmivel se lesz jobb soha semmi, ha a rendszer kissé túl van variálva.
Az akkumulátor egyik főszerepe - maga az autó motorjának beindítása.
Az, hogy a diesel-eseknek miért nagyobb? Sokkal nagyobb kompresszió ellenében kell megforgatnia a motort. Amikor meg már jár, mehet az autó - és persze az akksi - "simán szabadságra".
Akkortól viszont csupáncsak puffer-jellegű szerepe van az autó elektromos hálózatában. (a 12V stabilan tartása)
Tehát a generátor a terhelések függvényében gyártja az áramot, biztosítja a terhelések áram-ellenértékét és stabilan tartja a 12 voltot (teher- vagy a nagyobb diesel-motoros autóknál a 24-et).

Nekem egyszer volt az előírásosnál nagyobb akksi a kocsimban (a Skodámban), de semmivel sem indult jobban télen!
A 38A-es generátor pedig sohasem tudta 100%-osra feltölteni.
Tehát - nem hiszem, hogy nagyobb generátor tényleg jót tenne az akksinak. Lehet reá költeni a jó magyar forintokat, de valójában minek?

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

8 órája, L.Fazakas írta:

Nekem egyszer volt az előírásosnál nagyobb akksi a kocsimban (a Skodámban), de semmivel sem indult jobban télen!
A 38A-es generátor pedig sohasem tudta 100%-osra feltölteni.
Tehát - nem hiszem, hogy nagyobb generátor tényleg jót tenne az akksinak. Lehet reá költeni a jó magyar forintokat, de valójában minek?

Normál használat mellett mennyit vesz ki az akkuból az indítózás? Mert utána már a generátor tölti, és ha nem 5 percet használod az autót... Én 63 Ah-s akkut vettem, a régivel a műszerfali benzinszint mutató visszaesett indítózásnál, ezzel nincs ilyen gond, és az akkum sem merült le még, ráadásul 70A-es a generátorom.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

14 perce, gedikart írta:

Normál használat mellett mennyit vesz ki az akkuból az indítózás? Mert utána már a generátor tölti, és ha nem 5 percet használod az autót... Én 63 Ah-s akkut vettem, a régivel a műszerfali benzinszint mutató visszaesett indítózásnál, ezzel nincs ilyen gond, és az akkum sem merült le még, ráadásul 70A-es a generátorom.

Majd megnézem nekem mekkora van bent jelenleg. De nekem mindig is leesett az üzemanyag szintjelzőm indítózáskor, új akkuval is meg régivel is. Y17DT

Link to comment
Megosztás:

10 órája, L.Fazakas írta:

Hááát - erre se tenném le a nagyesküt.
Nekem egyszer azt mondta egy okosabb szaki, a generátort már gyárilag beletervezik az autó összes fogyasztói rendszerébe, és hozzá van számolva az akkumulátor tárolókapacitása (elektromotoros ereje) is. Azaz - semmivel se lesz jobb soha semmi, ha a rendszer kissé túl van variálva.
Az akkumulátor egyik főszerepe - maga az autó motorjának beindítása.
Az, hogy a diesel-eseknek miért nagyobb? Sokkal nagyobb kompresszió ellenében kell megforgatnia a motort. Amikor meg már jár, mehet az autó - és persze az akksi - "simán szabadságra".
Akkortól viszont csupáncsak puffer-jellegű szerepe van az autó elektromos hálózatában. (a 12V stabilan tartása)
Tehát a generátor a terhelések függvényében gyártja az áramot, biztosítja a terhelések áram-ellenértékét és stabilan tartja a 12 voltot (teher- vagy a nagyobb diesel-motoros autóknál a 24-et).

Nekem egyszer volt az előírásosnál nagyobb akksi a kocsimban (a Skodámban), de semmivel sem indult jobban télen!
A 38A-es generátor pedig sohasem tudta 100%-osra feltölteni.
Tehát - nem hiszem, hogy nagyobb generátor tényleg jót tenne az akksinak. Lehet reá költeni a jó magyar forintokat, de valójában minek?

A dieselnél van utóizzítás is, ami még indítózás után is jelentős áramot vesz fel. Nekem 72Ah-akkum van, ( 7-8 éve)akkor jött jól amikor télen pár kilométerekre jártam csak és nem volt lehetőségem hálózatról tölteni, pénteken még mindíg indított hazafelé. A céges teherautókat is mindíg erről bikáztuk be. Sokan tuningolják az autót utólagos extrákkal, és egy idő után kevés a fapadosba tervezett generátor. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Azt azért nem mondanám, hogy az motor beindítása után az akksi szabadságon van. G-nél okozott (nem indítási) problémákat rossz akksi. Egyébként a motor tök jól beindult azzal az akksival, de a motorvezérlő nem tolerálja az alacsony feszültséget. Jött vezérműtengely jeladó hiba, égéskimaradás stb. Ezek mind megszűntek az akksi cseréjénél.

Off autóm is dobott kódokat alacsony akkufeszültségre. ABS stb. Minden tünet nélkül. Egyébként ugyanúgy 44Ah akksi van a digitális klímás 4 eablakos elektromos tükrös, ablakfűtéses 1.8-as autóban, mint a nullextrás 1.4-es G-ben.

Tehát gyanítom, hogy manapság már azért, mert a generátor tölt, az akksi még dolgozik...

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tegnap kivillant a töltésjelzőm. Mivel sajnos már sokszor volt ilyen az elmúlt 7 évben, így gondoltam, hogy megint a generátor hibájából adódik. Hazajöttem vele. Út közben úgy láttam, hogy alapjáraton folyamatosan világít, viszont fordulaton nagyon gyorsan villog. Ma elmentem vele a szerelőhöz. Megegyeztünk, hogy kicseréli a generátort, már ne toldozzuk-foltozzuk. Így is volt, minden jó végre... Hittem én.

Hazajöttem, leállítottam. Mikor újra indítóztam, nem volt szervo megint. Viszont a töltés jelző nem világított. Egyből felhívtam a szerelőt, aki azt mondta, hogy kicsit legyengült az akksi, ahogy visszatölti a generátor, megjavul. Valóban így lehet ez??

Ma már mentem vele (igaz városban) jó pár km-t, de sajnos a hiba nem szűnt meg. Tehát amikor elindítom az autót, kő kemény a kormány, megmozdítom, hallok egy emelkedő búgó hangot (mintha akkor indulna a szervo), és utána újból van szervo.

Ilyen hibával még soha nem találkoztam. Tudtok segíteni?

Link to comment
Megosztás:

17 perce, timoboy írta:

Sziasztok!

Tegnap kivillant a töltésjelzőm. Mivel sajnos már sokszor volt ilyen az elmúlt 7 évben, így gondoltam, hogy megint a generátor hibájából adódik. Hazajöttem vele. Út közben úgy láttam, hogy alapjáraton folyamatosan világít, viszont fordulaton nagyon gyorsan villog. Ma elmentem vele a szerelőhöz. Megegyeztünk, hogy kicseréli a generátort, már ne toldozzuk-foltozzuk. Így is volt, minden jó végre... Hittem én.

Hazajöttem, leállítottam. Mikor újra indítóztam, nem volt szervo megint. Viszont a töltés jelző nem világított. Egyből felhívtam a szerelőt, aki azt mondta, hogy kicsit legyengült az akksi, ahogy visszatölti a generátor, megjavul. Valóban így lehet ez??

Ma már mentem vele (igaz városban) jó pár km-t, de sajnos a hiba nem szűnt meg. Tehát amikor elindítom az autót, kő kemény a kormány, megmozdítom, hallok egy emelkedő búgó hangot (mintha akkor indulna a szervo), és utána újból van szervo.

Ilyen hibával még soha nem találkoztam. Tudtok segíteni?

Mérj rá az akkumulátor töltöttségére (vagy a modernebb töltők ezt megteszik ha rácsatlakoztatod). Töltsd fel teljesen. Utána ha nem javul, akkor valami más van a háttérben. A városban keveset tölt a generátor. 

  • Like 1
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

12 órája, outsider írta:

Tehát gyanítom, hogy manapság már azért, mert a generátor tölt, az akksi még dolgozik...

Valóban dolgozik, hiszen a pufferelés is egy elég komoly munka, stabil szinten (12V) kell tartania a mindenféle ki-be kapcsolódó szerkezetekkel eléggé hektikusan terhelt rendszert. Azért is tettem írásomban idézőjelbe a "simán szabadságra" menés szavakat.

Példának okáért - megy az autó, megy a motor - és aztán hirtelen bekapcsol a nagyventi!
Azért az - ha nem lenne a rendszerben a kiegyenlítést szolgáló puffer, bizony elég alaposan lerántaná induló-áramával a teljes hálózati 12V-ot. Annak azonban nem örülne a világítás, a gyújtás, és a mindenféle más - motorvezérlő elektronikák.
A légkondi kompresszorának bekapcsolásával például teljesen hasonló a helyzet, holott az az autókban csak mechanikus terhelés..

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

14 órája, timoboy írta:

Sziasztok!

Tegnap kivillant a töltésjelzőm. Mivel sajnos már sokszor volt ilyen az elmúlt 7 évben, így gondoltam, hogy megint a generátor hibájából adódik. Hazajöttem vele. Út közben úgy láttam, hogy alapjáraton folyamatosan világít, viszont fordulaton nagyon gyorsan villog. Ma elmentem vele a szerelőhöz. Megegyeztünk, hogy kicseréli a generátort, már ne toldozzuk-foltozzuk. Így is volt, minden jó végre... Hittem én.

Hazajöttem, leállítottam. Mikor újra indítóztam, nem volt szervo megint. Viszont a töltés jelző nem világított. Egyből felhívtam a szerelőt, aki azt mondta, hogy kicsit legyengült az akksi, ahogy visszatölti a generátor, megjavul. Valóban így lehet ez??

Ma már mentem vele (igaz városban) jó pár km-t, de sajnos a hiba nem szűnt meg. Tehát amikor elindítom az autót, kő kemény a kormány, megmozdítom, hallok egy emelkedő búgó hangot (mintha akkor indulna a szervo), és utána újból van szervo.

Ilyen hibával még soha nem találkoztam. Tudtok segíteni?

lehet kezdõdö szervo behalás...:(mikor elinditod a motort,és éppen nincs servo rásegités koppincs rá a szivattyuházra

ha elindul akkor szivattyu szétszedés,tisztitás,olajcsere mielõtt vennél  egy felújittottat

Nekem bejõtt:)

Link to comment
Megosztás:

3 órája, csicsó írta:

lehet kezdõdö szervo behalás...:(mikor elinditod a motort,és éppen nincs servo rásegités koppincs rá a szivattyuházra

ha elindul akkor szivattyu szétszedés,tisztitás,olajcsere mielõtt vennél  egy felújittottat

Nekem bejõtt:)

Az a baj, hogy annyira nem értek az autókhoz... Azt tudom, hogy hol van a szervo olaj tartály. Ott hol koppintsak rá? :) Valamint nehéz ezt leszedni? Vagy inkább bízzam ezt szerelőre?

Link to comment
Megosztás:

6 órája, wasquez írta:

A külső belső keringetés zsalujának a javítása a végállás kapcsolózására megoldás, hátha valakit érdekel:

250IMG_20161127_194204.jpg

Ezzel valójában én is próbálkoztam, de eléggé macerás meló a végső beállítása. Az általam javasolt áramkorlátozó ellenállás beépítése a kismotor mellé viszont egy kissé egyszerűbbnek tűnik.
72f7fd979ebbb580f5f83e297c267102.jpg

Link to comment
Megosztás:

20 órája, timoboy írta:

Az a baj, hogy annyira nem értek az autókhoz... Azt tudom, hogy hol van a szervo olaj tartály. Ott hol koppintsak rá? :) Valamint nehéz ezt leszedni? Vagy inkább bízzam ezt szerelőre?

Lehet szervo gond lesz...Sajnos  előszokott fordulni. A motortérben az akkumulátor mögött van 8db nagy biztosíték egy műanyag dobozban az F7 es biztosíték 80 amperos a kormányszervo biztije  jártam úgy hogy a biztosíték lába koszos volt nézd meg először azt meg a doboz mellet a toronyra van csavarozva a szervo testkábele ezek legyenek tiszták. Az elektronika akkor indítja a szervot ha megkapja a töltés jelet így a megfelelő töltést is kell ellenőrizni ha ezek mind rendben vannak sajnos jön a szervoszivattyú elektronikájának a felújítása vagy cseréje.

Link to comment
Megosztás:

Tudnátok tanácsot adni, mi lehet a probléma? Egy hét állás után reggel próbálom indítani az autót, de egyet-egyet forgat csak az indítómotor ilyen 1 másodperc kihagyásokkal. Centrálzár sem működött már a próbálkozások után. Gondoltam kiveszem az aksit, feltöltöttem otthon, másnap reggel beszerelem, de ugyanilyen intenzitással tekeri csak. A centrálzár működik, annyi kraft most van benne úgy tűnik.

Vegyek egy aksit esetleg, vagy trélereztessem be a szervizbe? Az a gond, hogy automata, és vontatni nem lehet, úgyhogy ott kezdődik, hogy 10e HUF a tréler, de ha aksi gyanús a fentiek ismeretében, akkor a közeli autós boltban tudok venni egyet.

Egyébként GM aksi van benne, nagyjából 3 éve lett beletéve újonnan, de furcsa számok vannak az akkumulátoron, az évnél 1-től 0-ig voltak számok, és a 3-as volt beikszelve. Ez azt jelentené, hogy 2003-as évjáratú, valami túltárolt darab tán? :huh:

Link to comment
Megosztás:

25 perce, Dannert írta:

Tudnátok tanácsot adni, mi lehet a probléma? Egy hét állás után reggel próbálom indítani az autót, de egyet-egyet forgat csak az indítómotor ilyen 1 másodperc kihagyásokkal. Centrálzár sem működött már a próbálkozások után. Gondoltam kiveszem az aksit, feltöltöttem otthon, másnap reggel beszerelem, de ugyanilyen intenzitással tekeri csak. A centrálzár működik, annyi kraft most van benne úgy tűnik.

Vegyek egy aksit esetleg, vagy trélereztessem be a szervizbe? Az a gond, hogy automata, és vontatni nem lehet, úgyhogy ott kezdődik, hogy 10e HUF a tréler, de ha aksi gyanús a fentiek ismeretében, akkor a közeli autós boltban tudok venni egyet.

Egyébként GM aksi van benne, nagyjából 3 éve lett beletéve újonnan, de furcsa számok vannak az akkumulátoron, az évnél 1-től 0-ig voltak számok, és a 3-as volt beikszelve. Ez azt jelentené, hogy 2003-as évjáratú, valami túltárolt darab tán? :huh:

Ha beballagsz az akkuval egy szaküzletbe ott meg tudják neked mondani hogy amit viszel az jó-e és akkor nem veszel potyára. Ha van multimétered te is megnézheted mennyire esik a fesz indításkor. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

2 perce, zotya975 írta:

Ha beballagsz az akkuval egy szaküzletbe ott meg tudják neked mondani hogy amit viszel az jó-e és akkor nem veszel potyára. Ha van multimétered te is megnézheted mennyire esik a fesz indításkor. 

Egy igazi komoly akkumérő az sönt-ellenállással szerelt. Az tehát legtöbbször már terhelten méri ki az akkut. Olyankor és azzal az elektromotoros erőt illik mérni - és nem ám simán a kapocsfeszültséget - ugyanis a csontra töltött akksi is 12 V-os, -  meg persze a majdnem teljes mértékében lemerült is!
Ha pedig már 11 V alatt van, az félig-meddig hulla! Annak viszont az indítókapacitása - így a közelgő tél előtt - egy NULLA!

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

35 perce, Dannert írta:

Egyébként GM aksi van benne, nagyjából 3 éve lett beletéve újonnan, de furcsa számok vannak az akkumulátoron, az évnél 1-től 0-ig voltak számok, és a 3-as volt beikszelve. Ez azt jelentené, hogy 2003-as évjáratú, valami túltárolt darab tán? :huh:

Nekem az eredeti GM akksim legalább 7-8 évig húzta. És még akkor sem volt baja, de én már csak prevenció gyanánt (és a tél előtt) inkább vettem bele újat.
Valójában valami zselés lehetett, mivel elég furcsa alakja és kinézete volt - soha vizet nem kellett beletölteni, de kinyitni se lehetett.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem elektromos témával kapcsolatban.

Ma reggel az elindulást követően ahogy elhagytam a lakott területet felkapcsoltam a tompított fényszórót és arra lettem figyelmes, hogy a középkonzolon található LCD panelről minden eltűnt. Lekapcsolva a világítást újra mutatta az aktuális információkat. Tehát, ha a fényszórók égnek, akkor a belső középkonzoli kijelző elalszik.

Ez milyen hibára utal? Mennyire javítható házi úton, illetve mennyibe kerülhet ennek a problémának az orvoslása?

A válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Ajtai Csaba

Link to comment
Megosztás:

14 perce, ajtai.csaba írta:

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem elektromos témával kapcsolatban.

Ma reggel az elindulást követően ahogy elhagytam a lakott területet felkapcsoltam a tompított fényszórót és arra lettem figyelmes, hogy a középkonzolon található LCD panelről minden eltűnt. Lekapcsolva a világítást újra mutatta az aktuális információkat. Tehát, ha a fényszórók égnek, akkor a belső középkonzoli kijelző elalszik.

Ez milyen hibára utal? Mennyire javítható házi úton, illetve mennyibe kerülhet ennek a problémának az orvoslása?

A válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Ajtai Csaba

Rájöttem, hogy mi volt a gond!

Talán tanulságos lehet, hogy az autó takarítása közben a műszerfal háttérvilágításának a szabályzóját letekertem minimum állásra. Világított szegény és tette is a dolgát, de hát ha a kacsa nem tud úszni, attól nem a víz a hülye :D :D

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, ajtai.csaba írta:

Sziasztok!

Nekem pedig másik problémám és gondolatom támadt.

Az meg hogyan lehetséges, hogy a kulcsos távszabályzóm egyik napról a másikra nem kapcsolja a kocsit.
- Se ki, se be!
Az elem jó benne!
Lehetséges, hogy valaki már nyitogatni gondolta és egy jó nagyot edzett rajta, ámde akkor a rendszer letiltott?

Megoldani ezen problémát elég hamar lehet, mert olyankor mechanikusan kinyitom, beleülök - és a kormányzárba beteszem a kulcsot , aztán egy-két másodperc múlva rányomok egyet - valamelyik nyomógombjára. Akkor egyből újra betanulja a dolgát.
Na de - mitől felejti el?

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

1 óra, L.Fazakas írta:

Nekem pedig másik problémám és gondolatom támadt.

Az meg hogyan lehetséges, hogy a kulcsos távszabályzóm egyik napról a másikra nem kapcsolja a kocsit.
- Se ki, se be!
Az elem jó benne!
Lehetséges, hogy valaki már nyitogatni gondolta és egy jó nagyot edzett rajta, ámde akkor a rendszer letiltott?

Megoldani ezen problémát elég hamar lehet, mert olyankor mechanikusan kinyitom, beleülök - és a kormányzárba beteszem a kulcsot , aztán egy-két másodperc múlva rányomok egyet - valamelyik nyomógombjára. Akkor egyből újra betanulja a dolgát.
Na de - mitől felejti el?

Elem tartó törött a forrasztásnál.

Link to comment
Megosztás:

17 perce, astra 1 írta:

Elem tartó törött a forrasztásnál.

Ááá, dehogy!
Nemrég szedtem szét, és cseréltem benne a mikrokapcsolókat, majd utána szépen mindent visszaforrasztottam. Jól is működött.
Azért az engem erősen zavarna, hogy mondjuk - az elemtartó nem érintkezik.
Általában 2-3 évente cserélem a távszabályzó kapcsolónak a nyomógombos felét, mert azok a gumi-gombok (nagy találmány!) - de bizony elég hamar behalnak! A múltkoriban éppen nézegettem egy Renault-ét.
Ők bezzeg meg tudták oldani a dolgot - a kemény műanyag gombokkal.
Az Opelek meg - szaroznak itt az elég hamar agyonnyomkodható gumiszarral.

Link to comment
Megosztás:

26 perce, L.Fazakas írta:

Ááá, dehogy!
Nemrég szedtem szét, és cseréltem benne a mikrokapcsolókat, majd utána szépen mindent visszaforrasztottam. Jól is működött.
Azért az engem erősen zavarna, hogy mondjuk - az elemtartó nem érintkezik.
Általában 2-3 évente cserélem a távszabályzó kapcsolónak a nyomógombos felét, mert azok a gumi-gombok (nagy találmány!) - de bizony elég hamar behalnak! A múltkoriban éppen nézegettem egy Renault-ét.
Ők bezzeg meg tudták oldani a dolgot - a kemény műanyag gombokkal.
Az Opelek meg - szaroznak itt az elég hamar agyonnyomkodható gumiszarral.

Elem tartó törött a forrasztásnál.

Link to comment
Megosztás:

12 órája, gezoli írta:

Elem tartó törött a forrasztásnál.

Na persze!
Aztán - amikor "felokosítom" a kulcsot, egyből elmúlik az a "törés" okozta hatás?

Na ne máá! Forrasztani azért még tudok ... 
A nyomógombok sem rosszalkodnak a csere után, holott azok sokkal nagyobb terhelésnek vannak állandóan kitéve (a folytonos nyomkodás miatt), mint az az elemtartó - a kb. 2-3 évenkénti elemcserével.
Leejtegetni, dobálni meg - nemigen szoktam.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.